„ROMANO INGEZONDEN MEDEDEEL» UlEitQE BLAD „DE LEIDSCHE COURANT" VRIJDAG 30 SEPTEMBER Ofwel het ideaal van Franciscus ófwel alle duivels der hel... Vredesgepruts der diplomaten. Dg vermaarde opvoedkundige F. W. Förster niet-katholiek schreef on langs in het tijdschrift „Menschheit" vol gende merkwaardige beschouwing: „Franciscus van Assisi wordt heden ten dage door do heerschende Realpolitiek beschouwd als 'n lieflijke zacht geurende bloem uit Umbrië, die met de groote vraagstukken en onderwerpen der wereld geschiedenis gladweg niets te maken heeft. Maar hoe kwam het dat de groote Innocentius, 'n wereld- en menschenken- sier van eersten rang, met schrik droomde dat de Latcranenkcrk instorten zou, zoo de Arme van Assisi haar niet met zijn schouders onderstutte. Ook de groote eenheidsbouw der menschheid, waaraan wij allen den dag van heden arbeiden, zou reddeloos krakend ineenstorten en Volkerenbond en groot-Europa, het ijzeren kartel en Stresemann onder zich begraven zoo do geest van den II Franciscus niet onder nieuwe gedaante en vorm onder de verscheurde volken en klassen opnieuw levendig werd. Daarmede spotten zekere ontwortelde literatoren, die van de hoo gere of lagere wereld niets kennen, noch zich zelf of hun medemensclien gezamen lijk beschouwen en uit die beschouwing de onverbiddelijke gevolgtrekking willen af leiden. Daarmede ook spotten de Ministe ries van Buitenlandsche Zaken. Zij leven in den waan, dat hun dominospel de we reldgeschiedenis leidt en dat 'n voortref felijk man die van de sterrenwereld leeft en spreekt, in de dingen dezer wereld niet ernstig dient opgenomen te worden. In werke'ijkheid is alles wat niet van uit deze hoogere wereld den duivelen ont wrongen wordt, maar 'n bouwen aan den toren van Babcl. De vrede is niet meer dan 'n verrader lijke wapenstilstand, de overeenkomst tus- schen de verschillende klassen niets an ders dan 'n rooversgemeenschap, zoo het voorwerp van den strijd, het stoffelijke goed van uit den hooge en van binnen uit niet waardeloos gemaakt wordt, en 'n heel ander goed de krachten der ziel niet tot zich trekt. Van deze rangorde der goede lzen in 's monschen binnenste hangt elke andere orde der wereld af. Franciscus van Assisi wilde veel meer dan enkel die stof felijke Armoede verheerlijken: zijn ideaal der „poverta" is in 't algemeen do moed cm het wezenlijke in het leven te grij pen en in 't midden te stellen, de moed om al wat bijzaak is op den tweeden rang te rukken, de moed om het overtollige ka raktervol van zich af te wijzen. Niet. ieder een kan dit onder de pij verwezenlijken maar iedereen kan de grooto vermaning opnemen, en in eiken levensstaat tot wer kelijkheid maken, zooals ja Franciscus zelf door de stichting zijner Derde-Orde diep ingegrepen heeft in de levensberoe pen en de levensverhoudingen. Wie hei melijk 't koord van Franciscus onder zijn kleederen droeg, die wist, dat hij bij 't geld verdienen, bij 't bevelen, in 't huiselijk 4even, bij alle vrijheid steeds in zichzelf zijn hoogere roeping moest indachtig zijn, en 'n maat en 'n verantwoordelijkheid diénde in acht te nemen, die hem op 'n geheimnisvolle wijze verbond met de le venstaak van Franciscus. Ofwel zal deze geestesmacht ook onder ons opnieuw ver schijnen ofwel zullen alle duivels der hel ons naar hun pijpen doen dansen, 'n an dere uitweg is er niet!" Dat is een raak woord, hetwelk de Ka tholieken zullen verstaan. Dat zij er ook naar handelen! ^Zullen ook andere niet-Katholieken Förster kunnen volgen? Gemengde Berichten ONGELUKKEN. j Verdronken. In het Merwedekanaal nabij Gorinchem is verdronken de 22-jarigo rijwielrepara teur B. uit Arkel.. Hij was to Gorinchem werkzaam. Het lijk is opgehaald. Te Broek in Waterland is de 29-jari- ge ongehuwde mejuffrouw Pronk te water geraakt en verdronken. Rijnaak gezonken. Gistermorgen is het Rijns^hip „Greta Sophie", dat 875 ton tarwe in "had, in de Maashaven gezonken. Het schip lag bij gemeentedok IV; doordat een paal van het gangboord van de „Greta Sophie" is ge raakt, ging het schip, toen het water op kwam, scheef liggen en zoodoende is het ?illeng3 volgeloopen en gezonken. De schip per. de 51-jarige H. Dolmen is met vrouw en kind benevens twee knechts gerei door de bemanning van de sleepboot „Grab" >an Thomson's havenbedrijf; zoodat per soonlijke ongelukken niet voorkwamen. Schoener gestrand. Men meldt uit Schiermonnikoog: Voor het Friesche gat zit een ongeveer 1000 ton groote Duitsche driemastschoe- uer aan den grond. De reddingsboot van hier is vertrokken. Het schip zit zeer gevaarlijk en omdat do reddingboot „Insulinde" te Oostmahorn evens aan den grond zit, is de motorred- dingsboot „Hilda" van Rottum gewaar schuwd en reeds vertrokken. Do sleepboot „Storlemelk" is in de nabijheid van het 6chip. 0 Nader vernemen wij uit Schiermonnik oog, dat de in nood verkeerende driemast- echoener Sisi afkomstig Is uit Hamburg. Do reddingsboot is teruggekeerd. De be manning wilde het schip nog niet ver laten. De „Westcrdijk" aan den grond geloopen. Vermoedelijk door het slechte zicht is gistermorgen to ongeveer vijf uur het uit gegaan© s.s. „Westcrdijk" van dc Holland- "Amerika Lijn, metende 3200 ton, geladen .met stukgoederen, dat bestemming heeft jtoor Boston. Philadelphia, Baltimore, ^Newport News en Norfolk in. den Nieu wen Waterweg beneden Maassluis aan den grond geloopen. Het schip bevindt zich ongeveer recht tegenover do gezonken „IJselmonde", doch in den noordwal. Sleepbooten van L. Smit en Go's Interna tionalen Sleepdienst zijn ter assistentie vertrokken. Met hoog water hoopt men het schip vlot te krijgen. De Westerdijk ver keert niet in gevaar. Het „auto-kerkhof''. Woensdagavond omstreeks zeven uur is op den dijk tusschen Haastrecht en Oude water een auto, bestuurd door den mole naar N. H. van Schelven, door een in groote vaart voorbijsnellenden luxe auto van den dijk gereden. De auto van den heer v. S. kwam beneden aan den dijk in een sloot terecht en werd ernstig bescha digd De bestuurder kreeg geen letsel. Dc aanrijdende auto reed verder alsof er niets gebeurd was. Drie vingers afgesneden. In de houtzagerij der N. V. Tulp te Ede had een arbeider het ongeluk met de hand tusschen de zaagmachine te gera ken, waardoor hem drie vingers werden afgesneden. HET DRAMA TE MUNTENDAM. Geen moordaanslag? Omtrent den te Muntendam gepleegden moordaanslag deelt de „Tel" nog het vol gende mede: Het meisje, dat men dood in een sloot gevonden had. was des middags nog hij haar oom cn tante Hamrainga geweest. Zij kwam om 4 uur en ging, na aan den maal tijd te hebben deelgenomen, des avonds per fiets weer huiswaarts. Toen zij om 9 uur nog niet terug was, was haar moeder bezorgd naar buurvrouw K. gegaan. Haar zoon, de onderwijzer H. K., zat rustig booncn te stroopen. Deze stelde de mooier gerust, dat het meisje wel spoedig zou komen. Maar om 11 uur was Geertje nog niet thuis. En weer ging dc moeder naar buurvrouw, die reeds te bed lag. De jeugdige onderwijzer, die voor de hoofdacte studeert, zat nog te werken. Hij is er toen op uitgetokken en heeft den geheelen nacht met een 13-jarig broertje van het meisje naar haar gezocht. Laatstgenoemde vond, ongeveer 10 mi nuten van het huis van Hamminga ver wijderd, een damesfiets tegen een boom Samen hebben zij naar Geertie gezocht, doch toen zij niets vonden, deden zij aan gifte van het geval bij de marechaussee Deze ging mee en terwijl het inmiddels be gon te lichten, vond de opperwachtmeester het meisje, zooals reeds gemeld, in een zeer ondiepe sloot met het hoofd voorover Op den wal gehaald, bleek het kind een bloedneus gehad te hebben, terwijl blauwe nagel indrukken aan den hals waren te zien. Op het aangezicht waren verwondin gen zichtbaar. De aanwezigen waren zeer ontdaan en niet het minst de jonge onderwijzer. De opperwachtmeester heeft toen het lijk in beslag genomen en tevens, zooals wij reeds hebben medegedeeld, den onder wijzer gearresteerd. Woensdag is het Parket van Winschoten te Muntendam gearriveerd en werd door dr. G. W. Mieremet van Groningen, sectie op het lijk verricht. Toen het lijk uit het water werd ge baald bevond zich in het taschje een af scheidsbriefje van Geertje. Maar men ver moedt, dat zij niet zelf de schrijfster er van geweest is. Haar beursje, dat zij an ders steeds in het handtaschje heeft, werd nu in de aehtertasch van het rijwiel gevonden. Het briefje was een stuk krant, waarop geschreven stond: „Vaarwel Geertje". Welke resultaten de sectie heeft opge leverd in verband met de verwcfnrlingen op het gezicht, is niet met zekeJieid te zeg gen. Men deelde mede, dat dr. Miorernel niet aan moord dacht. Maar zekerheid hebben wij daarvan niet. Het is inderdaad een raadselachtig geval. De onderwijzer K.. die in verhand met de verdachte verdrinking van een meisje te Tripscompagnio gearresteerd werd, is op vrije voeten gesteld. Noodlottige afloop van een vechtpartij. Een grondwerker na tien dagen overleden. Op last van den commissaris van poli tie te Eindhoven zijn de twee gebroeders .T. en P. Z. daar ter stede gearresteerd, in verband met een mishandeling den dood tengevolge hebbend, gepleegd op den 32- jaTigen gehuwden grondwerker G. J. vao der Wal, wonende te Eindhoven. Van der Wal was den 18den September in een vechtpartij met genoemde twee gebroeders met een mes in den linkerarm gestoken, waardoor hij een niet ernstige verwonding opliep. Ook bleek, dat zijn linkerkaak ge broken was. Aanvankelijk liet een en an der zich niet ernstig aanzien, doch gister morgen i3 de man toch aan de hekomen verwondingen overleden. De 22-jarige J. Z. is als do vermoedelijke dader aange houden, terwijl zijn 21-jarige broeder als medeplichtige is gearresteerd. Heden wordt de sectie op het lijk verricht om de juiste doodsoorzaak vast te stellen. Suikersmokkel op groofe schaal. Cargadoor ©n ambtenaar der accijnzen gearresteerd. Eenige maanden geleden maakten wij melding van suikersmokkelarij op groote schaal, in een schip dat telkens z.g. met voodermeel van België naar ons land voer. Pas toen het schip hier „aan den ketting" was gelegd, werd ontdekt, dat onderin 500 halen suiker aanwezig waren. Thans is in deze merkwaardige zaak, merkwaardig omdat het haast onaanne melijk was, dat deze fraude gedurig zon der medeweten van een bepaald verant woordelijk persoon zou zijn geschied, meer licht gekomen. In Rotterdam werd gedurende eenigen tijd suiker onder den marktprijs verhan- delr, daardoor kwam men op het vormoo- (Zie advertentie) den, dat hier fraude in het spel moest zijn. Een onderzoek had tot resultaat, dat de aandacht viel op het bewuste schip, dat geregeld uit België hierheen voer. Men heeft de schuit toen op een goeden dag van Hans weert af onder geleide gesteld en het te Rotterdam aan den ketting go- legd. Do schippersknecht en de schipper, die kans zagen van boord te komen, zijn niet meer teruggekeerd, waarna onder het voedermeel de suiker is ontdekt. Terwijl er op iedere baal suiker 27 gul den accijns moet worden betaald, bedroeg bet totaal ontdoken accijnsgeld volgens schatting 13.500. Het onderzoek naar de schuldigen van deze smokkelaffaire, had gedurende ge- ruimen tijd geen voldoende resultaat. Thans echter hebben twee belangrijke arrestaties plaats gehad. Verdacht van valschheid in geschrifte in verband met dezen smokkel zijn n.l. ge arresteerd de cargadoor N. J. S. en de verificateur sectiechef van de accijnzen W. P. J. B. Beiden zijn in verzekerde be waring in het hoofdbureau van politie. Verdacht sterfgeval. In Ziekenzorg te Wageningen is onder verdachte omstandigheden overleden een 18-jarig dienstmeisje. De commissaris van politie heeft het lijk voor gerechtelijk on derzoek in beslag genomen. Een bankbiljet van 1000 gerold. Gistermiddag ontving de 16-jarige kan toorbediende H. N. S. op het postkantoor aan den Goolsingel te Rotterdam op een postcheque een bankbiljet van 1000. De jongen begaf zich met het geld naar de Twentsche Bank aan de Noord Blaak, waar hij het geld weer moest storten. In de hal van het gebouw maakte hii nog enkele formulieren in orde, doch toen hij aan het loket kwam, bemerkte hij, dat het bankbiljet uit zijn zak verdwenen was. Vermoedelijk heeft men het hem ontrold. Een opzichter door stakers mishandeld. Men meldt uit Oss aan de „Msb.'': Bij de N.V. Hartogs Exportslachterijen te Oss is gisteren een staking uitgebroken. Door den opzichter H. Janssen werd te gen een der werklieden eene aanmerking gemaakt. Deze ontstak daarop zoo in woede, dat hij den opzichter te lijf ging en met behulp van drie mede-arbeiders hem lichamelijk letsel toebracht. Bij den aanvang van den werktijd wer den de vier vechtersbazen ontslagen, waarop toen de geheele afdeeling (48 man) het werk neerlegde. Geëischt werd weder indienstneming der ontslagenen. Ernstige mishandeling. Voorbijgangers hebben Dinsdagavond in een bloedplas aan den weg van Eelde naar do Punt gevonden den landbouwer B., te Eelde woonachtig. Volgens zijn ver klaring Avas hij door zijn plaatsgenooten G. V. en A. v. B. met een mes gestoken. De heer Koopal, arts te Paterswolde, ver leende de eerste geneeskundige hulp. De zaak wordt nader door de politie onderzocht. Het geld achter een spiegel. Donderdag 15 September was de hoer A. van B. aan het biljarten in een café in Botterdam. Hij had zijn jas uitgetrokken. Even later merkte hij, dat zijn portefeuille verkeerd in den zak van dit jasje zat. Hij stelde een onderzoek in en merkte toen, dat er een bedrag van 730 uit was ge stolen. Hij deelde dit een kellner mee, die dadelijk do politie ging opbellen. Op het zelfde oogenblik stond een bezoeker, die aan de leestafel had gezeten, haastig op en verwijderde zich naar de W. G. Toen hij daar\*an terug kwam, ging de heer A. v. B. op de W. G. kijken en vond daar het gestolen geld achter den spiegel zitten. De man, die aan de leestafel had gezeten, de 42-jarige J. van K., werd aan gehouden, maar moest wegens gebrek aan bewijs op vrije voeten worden gesteld. Er zijn nu evenwel nieuwe aanwijzingen tegen hem. Van K. is daarom opnieuAv aangehouden en opgesloten. Vijfhonderd kippen verdronken. De poelier L. Wildeboer, te Steenwijk, reed met zijn met kippen beladen auto door een defect aan het stuur nabij de "Wijk in een langs den weg loopende diepe sloot. De' wagen sloeg over den kop. Door een ruit stuk te slaan, waarbij hijzich ern stig aan een hand verwondde, wist de heer W. zich uit zijn netelige positie te verlos- sen. Ook de inzittende knecht slaagde erin weder op het droge te komen. Vijfhonderd a zeshonderd kippen ver dronken evenwel. Delft zonder electriciteit. Tengevolge van het defect geraken van een machine in de gemeentelijke electri- schc centrale te Delft werd Woensdag avond omstreeks half vijf de stroomle- vering ongeveer 14 min. onderbroken. Nadat een andere machine was ingescha keld, was het euvel spoedig verholpen. Onveilig strand. Het strand te Scheveningen is om'eilig tot Katwijk op Dinsdag 4 en Woensdag 5 Oct., telkens van 11 uur v.m. tot 2.30 n.m., wegens het schieten met geschut. Do aandacht wordt erop gevestigd, dat het slrand dan weder toegankelijk zal zijn, Avanneer do roode vlaggen, welke de onveilige strook aanduiden, zijn wegge nomen. De Waal wast. De Waal is de laatste dagen sterk ge wassen. De gierpont is gisteren bij een stand van 7.29 m plus nieuw A.P. van de reep genomen. De overtocht, ook voor rij en voertuigen, geschiedt per stoomboot en met de kleine pont. Keulen seinde he denmorgen 31 c.M. was. Buitenl. Berichten ONGELUKKEN. EEN CYCLOON BOVEN MISSOURI. St.-Louis ernstig geteisterd. Eenige dooden en talrijke gewonden. Een hevige cycloon heeft gistermiddag om één uur de stad St.-Louis (Missouri) geteisterd. Volgens de eerste berichten zijn er drio personen gedood en 200 ge wond. De materieele schade is zeer groot. Alle telegrafische en telefonische verbin dingen zijn verbroken, de ziekenhuizen Ayorden overstelpt met aanvragen om hulp Vele daken zijn vernield en bijna alle rui ten in de stad zijn gebroken, terwijl de voetgangers door de kracht van den cy cloon tegen de grond werden geslingerd. Volgens de laatste berichten zijn bij den typhoon 20 personen om het leven geko men en meer dan 400 gewond. Aardschuivingen in Zwitser'and. Uit Glarus wordt gemeld: Ten gevolge van den hevigen regenval hebben in het Sernfthal en a'ooral in Elm, talrijke aard verschuivingen p'aats gehad. Er is aan zienlijke schade aangericht. Aardschuivingen in Vancouver. Naar uit Vancouver wordt gemeld, heb ben hevige regens nabij Kamloops een aardverschuiving veroorzaakt. Twee per sonen werden gedood en 2 gewond; een goederentrein werd geheel bedolven. De Meurthe graaft zich een nieuw bed. De overvloedige regens in Frankrijk hebben ook de Meurthe sterk doen wassen. Het water werd in zijn wegvloeien bij Varangeville, op twaalf KM. boven Nan- ci gelegen, a'ooral gehinderd door den stuwdam van een spinnerij. Nadat do rivier nu buiten de oevers was getreden, baande zij zich plotseling een nieuw bed. Met woest geweld groef de sterke stroom zich een weg over het land Boomen cn telegraafpalen gingen tegen den grond, alles wat het Avater op zijn Aveg ontmoette werd meegesleurd en tot nu toe zijn de werklieden er niet in ges'aagd, de Aveerspannige Meurthe, door het opAver- pen van een dijk te dAvingen weder den ouden loop te a'olgen. Slecht weer boven het Kanaal. Uil Londen wordt gemeld: De hevige regens a'an gisteren hebben opnieuw in vele doelen van Engeland overstroomin gen veroorzaakt. In het Kanaal woedde een heA"ige storm, die ve'e kleine sche pen noodzaakte, hun toevlucht in de ha vens ^van Dover en Folkestone te zoeken. De Kanaalbooten kwamen alle met groote vertraging binnen, na een zeer'zAvare reis. DE TREINBOTSING IN BELGIë. Vermoedelijk geen dooden <e betreuren. Offficieel wordt medegedeeld, dat het aantal gewonden bij de spoorwegramp to Mechelen 79 bedraagt, o.av. zeven ernstig, doch geen der gewonden schijnt in levens gevaar te verkeeren. Het schijnt, dat de machinist van den sneltrein, die het gevaar zag aankomen, de remmen in werking bracht, doch dat de wielen zijn doorgegleden op de rails, die glibberig waren van den vochtigen ne vel, welke 's nachts was gedaald. De gewonden zijn arbeiders en emplo- yé's, die zich naar hun werk begaven. Al len zijn Belgen, met uitzondering a'an één Engelschman Door electriciteit gedood. Uit Heilbron wordt gemold: In het na burige plaatsje Flein zijn 3 electriciens, die in een nieuw huis werkzaamheden ver, richtten, met een hoogspanningsdraad in aanraking gekomen en gedood. Drie sachtoffers bij een liefdesdrama. De plaats Gilly in Henegouwen is "Woens dagavond in rep en roer gebracht door een liefdesdrama, dat aan drie personen het leven heeft gekost. Een zekere Pieter Ev- rard had zes maanden gevangenisstraf uitgezeten. Inmiddels was zijn vrouw, Juliette Ducoffre, bij haar vriend gaan inwonen. Woensdagavond vervoegde Ev- rard zich met zijn 15-jarigen zoon aan het huis, waar zijn vrouw haar intrek had genomen en stelde haar voor, het echtelijk leven te hernieuwen. Toen zij dit weigerde vuurde hij op de vrouw drie en op haar vriend twee revolverschoten af. Beiden stortten doodelijk gewond neer. Vader en zóón slaagden er in ongezien het huis te verlaten en gingen daarop elk huns weegs. De zoon werd echter later gearresteerd en van hem vernam de po litie, waar zijn a-ader zich schuil hield Toen gisterochtend in het café, waar Ea-- rard zich verborgen hield, politie ver scheen, maakte de moordenaar een eind aan zijn leven. Een inklimster. Wolff seint uit Potsdam: Het zeldzame feit heeft zich gisternacht alhier voorge daan, dat een a-rouAvspersoon als gevel- klimster aan het werk is geweest. Een ongeveer 35-jarige vrouw klom na melijk door een venster der eerste verdie ping van een villa en ontvreemdde daar een gouden dameshorloge met ketting. De vrouw werd weliswaar gezien, doch het is tot nu toe niet gelukt haar op te sporen. UIT DE OMGEVING. ROELOFARENDSVEEN. De Oranjefeesten. Woensdagmorgen had de voortzetting plaats van de viering der jaarlijksche Oranjefeesten, nadat deze Dinsdagavond geopend waren met do feestrede van Pa ter Borromaeus de Greevc. Onder begun- stiging van een stralend Septemberzonne- tje, zooals avo dit jaar nog niet beleefd hadden stelden de schoolkinderen zich op om een optocht door het dorp te houden en aan den Burgemeester der gemeento als vertegenwoordiger van H. M. de Ko ningin huLde te gaan brengen. Voorafge gaan door het plaatselijk muziekkorps, stelde de stoet zich in beweging. Het fanfarecorps van Nieuwe-Wetering was in het midden \-an don stoet geplaatst Aan het Raadhuis gekomen sprak de Voor zitter van de Julianavereoniging den loco- Burgemeester den heer P. de Jong Cz.; die wegens afwezigheid van den Burge meester diens plaats innam, toe en zeide, dat het vieren der Oranjefeesten niet in de eerste plaats geschiedde om het eigen lijke feestvieren, doch om liefde a-oor het Oranjehuis aan te kweeken en te a'ermeer- deren. Hij bracht dan den loco-Burgemees ter ile hulde over Aran de gansche bevol king. De kinderen zongen daarna het Wilhelmus. De heer De Jong dankte voor de hulde die de vereeniging aan het wettig gezag heeft gebracht en hij wenschte al len een prettige en aangename feestvie ring toe. VerA'olgens trok de stoet naar de Zuidhoek en dan terug naar de school- localen, waar versnaperingen werden uit gereikt. Te 10 uur vonden de wielerwedstrijden plaats van de vereeniging „Het Stalen Ros". Voor de wedstrijd over den langen afstand Avaren 7 deelnemers. Do uitslag was als volgt: 1. L. Turk in 11 minuten 50 sec.; 2. R. Akerboom in 11 min. 56 sec.: 3. Koos van der Moer in 12 min. 10 sec. en 4- P. de Koning in 12 min. 27 sec. Tijdens deze rit kAvam de winnaar L. Turk bekneld tuschen een luxe auto en een Avoomvagen. Hij geraakte aan zijn hand geblesseerd. Na door den chef gemeenteveldwachter te zijn verbonden kon hij weer aan de wed strijden deelnemen met het resultaat, dat Lij het lange afstand-nummer won Bij den Avedstrijd over den korten baan was win- naar Koos van der Meer. 2. G. Huigsloot; 8. E. Rodewijk en 4. W. Loos. In den na middag hadden verschillende kinderspe len plaats, terwijl op het schoolterrein bij de Eerw. Zusters, door den heer M H. van Genno to 's-Gravenhage goocheltoeren werden verricht en de poppenkast Averd vertoond. Des avonds te 7 uur was op hot feestterrein een openlucht bioscoop ver- tooning, eveneens uitgevoerd door deu heer M. H van Genne. Te 1 uur Averden de a-erschillende café's en het feestterrein gesloten en ging men opgewekt en vol daan huiswaarts. Donderdagmorgen aa'erd de feestviering voortgezet met een optocht door hot dorp De optocht Avas gesplitst in twee afdeelin- gen, nl. voor kinderen benedpn 16 jaar en voor do grooten. Er waren prijzen besch:k- haar gesteld voor de mooiste groepen en voor de leukste idée's. De prijzen Averden toegekend als volgt: Kinderen beneden 10 jaar, mooiste versiering 1 KI. Koek 2 E. Koek en 3. J. J. de Koning: Leukste idee: 1 J. J. de Koning, 2. KI Koek en 3 E Koek. De heer De Koning had de inkomst van de 6000ste inwoner der gemeente Al kemade voorgesteld op zeer aardige wijze. Voor de grooten werden de lo prijs toege kend aan de groep „De Revue" en dc tweede prijs aan de voetbalclub „D O S." De burgemeester reikte na afloop van der. optocht de prijzen uit. Te 10 uur had een gecostumeerde voetbahvedstrijcl plaats op het terrein in den Veenderpolder, Avaarbij Avegens de grappige kleedij der deelne mers, koddige tooneeltjes afspeelden. Het Bestuur van D. 0. S. had een fraaien beker voor de winnaars beschikbaar ge steld. Onder leiding van het bestuur van de Zeilvereeniging had a-ervolgens een zeil wedstrijd plaats van Veensche vaartuigen en Baggerpramen, terwijl in den namid dag verschillende volksspelen plaats had den. Het officieele gedeelte van het feest Averd te 9 uur gesloten met een schitterend vuurwerk beslaande in 12 afdeelingen en 37 nummers. Dank zij het schitterende Aveer en de goede verstandhouding van de beAvoners heeft Roelofarendsveen weer op Avaardigo wijze zijn Oranjefeest gevierd. WASSENAAR. Gemeenteraad. De Raad der gemeen te Wassenaar vergadert op Woensdag. 5 October 1927, 's voormiddags 10 uur Agenda: 1. Ingekomen stukken cn me de-deelingen. 2. Ontheffing voorschriften Bouwverordening. 3 Uitloting obligatïër. eeldleening 4 Wijziging begrooting 1927. 5 Aanbieding begrooting 1928 6 Reke ning en begrooting Burgerlijk Armbestuur 7 Vastelling vergoeding art. 101 Lager On derwijswet. 8. Benoeming 3 leden Commis* sie uitvoering Steunregeling. 9. Vaststel ling huurprijs bovenwoning stadgebouw, 10 Verhuur van teel- en weiland. 11 Ge deeltelijke herziening Uitbreidingsplan li Bespreking afbraak dokterswoning Aanbesteding. Gisteren werd ten ge meentehuize aanbesteed het vernieuwer, van een gedeelte der leibedekking van he; dak boven de garage op „dc Paauw": F. W. van Druten, 's-Gravenhage f 166/.50, H. Boer, Hellevoetsluis, f 1730.P. M. y. Deursen, Wassenaar, f 1834.25, Fa. v. a Linden, Leiden, f 1934.—, J. J. Jonker, Was senaar, f 1935.—, H. J. Schiesser, 's-Gra venhage, f 1975.—, J. v. Rhijn, Vreeswijk, f2090.—, Joh. Beistervekl, Utrecht, f2095.—' P.F. v. d. Broek, Leiden, f 2148.C. do Jong, 's-Gravenhage, f2100.N.V. Lood-, Zink- en Sanitaire Werken, Amsterdam, f 2236.75, W. J. F. Haffner, 's-Gravcnhage, f 2341.J. B. Geers, Voorburg, f 2450, en het bouwen van een fietsenbergplaats en het verrichten a*an timmerwerk in dc ga rage „de Paauw": W. Dansen Sr., 's-Gra venhage f795.cn f495.N. W. Lcoijo- stijn, assenaar f 1059.en f 490. De gun* ning werd aangehouden.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 12