$)e Céicbelie 0ou^omt li V f V DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1927 Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN sultaten te Genève. buitenland binnenland m Ill e Jaargang NO. 56Ö£ ONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling ,eiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal, e Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal, per post f 2.95 per kwartaal, yülustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- ir tegen betaling van 50 ot. per kwartaal, bij voor- ing. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd iblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. I TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt hel dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f 0.50. 1KER BESTAAT DIT TWEE BLADES. De oogst van drie weken. olkenbond heeft ons nooit verwend, spreekwoord: „Veel beloven en geven, doet de gekken in vreugde scheen do Bond tot zijn devies te gekozen. iets meer afwist van het werken n Bond, rekende zichzelf niet lan der die categorie „gekken", leefde eer in hoop en vreugde, maar zag vergadering van de thans af- ii Volkenbondszitting met gefun- Bcepticisme tegemoet, het feit, dat thans een groote ken geleden niet minder dan twin- ïisters van Builenlandsche Zaken ersoonlijk naar Genève begaven om besprekingen van de achtste Vol ksvergadering deel te nemen, deed lachte, dat deze vergadering iets ;ou heteekenen, dan haar voorgang- niet opleven. In vroeger jaren had mmers meer reden gehad om zijn ïhtingen boog te spannen en toch k edelmoedig streven, om de wereld tot den vrede te brengen, mislukt, wat bad ons de laatste tijd te zien mislukte voorbereidende ontwape- onferentie en een mislukte drie-mo- iden-conferentie. En wat was het at van de economische wereldcon- e, welke nu eens niet mislukt, maar schitterend gelukt was? Knaleffect, niet. oand verwachtte iets bijzonders van Volkenbondsbijeenkomst en toch ;ij een verrassing. „Wij zaten in een opend slob", zeide de Franschman Boncour, „en daar zijn wij nu uit- len." weg om uit het moeras te geraken is rezen. En wat meer zégt, de Vol- idsstaten hebben zich bereid ver- om dien weg te gaan. Dat is het jeweest van onze delegatie, dat suc- te danken aan het initiatief van de landscbe regeering en van onzen er van Builenlandsche Zaken, jhr. [|j rts van Blokland, „De levenskwestie Volkenbond, aldus sprak jhr. f^rts, blijft de vermindering en afba- r der bewapening. Deze kwestie heeft j! latsten tijd in de geheele wereld een jdheid verwekt, welke een ernstig en "jaand onderzoek door deze vergade- "scht". was de eerste klaroenstoot, welke >orlog tegen den oorlog inzette, daarna is de Assemblée stap voor een grootsche campagne begonnen, oorlog, althans de aanvalsoorlog, plechtig in den ban gedaan door het men van de Poolsche resolutie. Nu t weliswaar niet veel meer dan een II, maar een woord dat toch z'n weer vindt en dat dan ook gevolgd is door ische besluiten, om de wegen in te welke voeren naar een daadwerke verbanning van den oorlogsgod, waren al heel wat gewonnen, als 3 niets anders bereikt bad, dan deze er- ng van een totaal veranderde Taen ia t onder de volkeren. Wist men vroer* een uitweg meer en kon men z'n wen en verlangens niet bevredigd krij- an greep men naar de wapens om lischen kracht bij te zetten. Dat was onrecht, dat was krachtig regeeren! nate der grootheid van koningen en T3 werd afgemeten naar de kracht mede zij het zwaard wisten te ien. Thans is elke aanvalsoorlog ge- Imerkt als een internationale misdaad, is financieele steun in uitzicht ge- aan staten, die desniettemin het toffer van een aanvalsoorlog zouden en. eft men er zich wel eens reken- van gegeven dat een dergelijke uit- ik der volkeren en der regeeringen nooit is voorgekomen in de geheele we- eschiedenis? verband met deze verwerping van den als beslechter van geschillen tus- de naties, nam de Volkenbondsver- fing dan ook een motie aan, om het uut van scheidsrechterlijke uitspra- bij opkomende geschillen uit te brei- Hiermede is niet gezegd, dat nu alle 'ren zich plechtig verbonden hebben al hun geschillen voortaan aan arbi- te onderwerpen, st is nog een lange weg van motie Practische uitvoering. Maar het is eer een belangrijke uitspraak der vol- 1: zóó moet het, zóó hoort het. En woord mist z'n uitwerking niet. utsckland heeft alvast het goede voor gegeven door de facultatieve clausule het Volkenhondscovenant voor ver te arbitrage te onderteekenen. a slotte is aan den Volkenbondsraad om de voorbereidende ontwa- ^scommissio uit te noodigcn een co in te stellen voor dp bestudecring draagstukken van arbitrago en veilig- t'e ontwapeningscommissie zelf reeds uitgenoodigd om zoo spoedig moge lijk voortgang te maken met haar voorbe reidende technische werkzaamheden opdat binnenkort de ontwapeningsconferentie bijeen kan komen. Dat zijn belangrijke resultaten. Zijn ze reeds tastbare werkelijkheid? Neen, dat nog niet. Maar men vergete niet, dat hier twintig ministers bijeen wa ren, die verantwoording schuldig zijn van hun woorden en daden. Bij de economische conferentie waren het particulieren die spraken namens in dustrie en handel, maar niet namens de verantwoordelijke regeeringen. Achter de gedelegeerden van deze Vol kenbondszitting echter staan de regeerin gen en achter de regeeringen staan de. volkeren. Volkenbond DE VOLKENBONOSRAAC De slotzitting. In de gisteren gehouden slotzitting van den Volkenbondsraad is o.m. behandeld het GriekschDuitsche conflict over do kwestie der levering van den reeds in 1912 door Griekenland bij de Vulcanwerf te Stet- itn bestelden kruiser „Salamis". De leve ring werd door het uitbreken van den oor log verhinderd. De Gezantenraad had in deze aangele genheid heslist, dat het schip, dat reeds in December 1914 te Stettin van stapel was geloopen, door de Vulcanwerf geleverd mocht worden, doch dat het in Amerika moest worden bewapend. Daartegen kwam de Grieksche regeering evenwel in verzet, die verklaarde, dat het schip niet meer aan de moderne eischen voldeed en derhalve het leveringscontract vernietigd wenschte te zien. De Nederlandsche deskundige, de gepen- sionneerde schout-bij-nacht Surie, ver klaarde evenwel, dat het schip volkomen bruikbaar was. De Grieksche regeering wendde zich daarop opnieuw tot den Raad, waarbij zij verlangde, dat het Permanente Hof van In ternationale Justitie in Den Haag een nauwkeurige interpretatie der artikelen 190 en 192 van het vredesverdrag van Ver sailles zou geven. Een door den Raad in gestelde commissie adviseerde, een rap port van het Hof over een préalabele kwes tie te vragen. De Duitsche minister van Buitenland sche Zaken, Stresemann, stelde zich echter op het standpunt, dat de Raad met deze aangelegenheid niets te maken had. Het tegenovergestelde standpunt verde digde de Grieksohe gedelegeerde Politis. Ook de Nederlandsche gedelegeerde, jhr. Loudon, was van oordeel, dat de Raad in deze kwestie niet bevoegd was- De Italiaansche gedelegeerde Scialoja wees op de groote moeilijkheid der kwes tie, die den Volkenbondsraad door het verzoek der Grieksche regeering om inter pretatie der artikelen 190 en 192 worden voorgelegd, en hij steunde 't voorstel van den Golumbiaanschen gedelegeerde Urru- tia, het advies van het permanent hof over de kwestie van de bevoegdheid van den Raad te vragen. Tenslotte stelde hij voor, dè aangelegenheid tot de Decemberzitting van den Raad te verdagen. Nadat de Volkehbondsraad ook gister middag nog drie uur aan het Grieksch Duitsche geschil had besteed, stelde ook de voorzitter de verdaging der kwestie voor, waartoe de Raad daarop besloot. Voorts heeft de Volkenbondsraad zich bezig gehouden met de door de Assemblée aangenomen resolutie betreffende de bij eenroeping der conferentie voor de codifi catie van het Internationaal recht, die in 1929 in Den Haag zal worden gehouden. Op voorstel van den rapporteur, den Poolschen gedelegeerde Sokal, is besloten, dat een voorbereidende commissie van vijf leden zal worden benoemd. De voorzitter van den Raad, Villegas, zal te zamen met den secretaris-generaal van den Volken bond, sir Eric Drummond, vijf bekende autoriteiten op het gebied van het interna tionaal recht uitnoodigen, die zoo spoedig mogelijk zullen bijeenkomen, opdat de voor bereidende werkzaamheden vóór den aan vang der Assemblée van 1928 beëindigd zullen zijn. Do gedelegeerde van Columbia, Urrutia, stelde'voor, dat de benoeming der vijf com missieleden in December door den Volken bondsraad zou geschieden. Daarop verklaar den zoowel Sokal als de Grieksche gedele geerde Politis, dat de benoeming der com missieleden urgent was, waarop de Raad ondanks het Columbiaansche verzet, be sloot de leden door Villegas en sir Eric Drummond to doen benoemen. Bij do behandeling der kwestie van het internationaal paedagogisch bioscoop-insti tuut te Rome verlangde Sokal, dat de com missie voor de bescherming van het kind gehoord zou worden. De Raad vertolkte zijn dankbaarheid voor het aanbod der Italiaansche regeering, w».3tïij£ de hesnrekingen werden gesloten. Engeland Verklaring van Cook. Naar een nieuwe mijnwerkers- staking? Volgens de Engelsche bladen heeft Gook, de secretaris van den mijnwerkersbond, verklaard, dat de mijnwerkers een nieuwe staking overwegen. De plaatselijke organisaties zouden al gemeen verklaard hebben, dat de tegen woordige toestand onhoudbaar is, en zou den bereid zijn, met de executieve commis sie nader overleg te plegen. Frankrijk De Grande „Chartreuse". Een fanatiek besluit. Men zal zich herinneren, dat een volks referendum in de Dauphiné heeft doen blijken, dat de bevolking - unaniem den terugkeer der Karthuizers in de Grande Chartreuse wenscht, niet alleen om een onrecht ie herstellen, maar ook om in de sterk achteruit gegaue streek de welvaart van weleer te doen terugkeeren. Bij de zittingen van do „algemeene ra den" kon die van het Isère-departement waaronder de streek van de Grande Char treuse behoort dit referendum niet onop gemerkt laten voorbijgaan. De minister van koloniën, de heer Perrier, die van dien gewestelijken raad voorzitter is en tot de meest fanatieke radicalen behoort, heeft echter een motie doen aannemen, waarin er op wordt aangedrongen de wet van 1901 integraal te handhaven in haar toe passing op de Karthuizers, zoowel als op de andere congregaties en waarhij aan Perrier wordt opgedragen, met spoed en met kracht de Grande Chartreuse zóóda nig in te richten en een dusdanige bestem ming aan het complex te geven, dat het ge heel onmogelijk zal worden, dat de Kart huizers er nog ooit kunnen terugkeeren. Inderdaad, het 6ectarisme woedt nog steeds voort 1 En men ziet nu wel weer, dat de unie- politiek, waarvoor men de Katholieken noodig hooft, niet belet, óat een der mi nisters zich als de fanatieke vervolger der kloosterlingen opwerpt tegen den algemce- nen wensch der bevolking in, en zelfs te gen het directe landsbelang. Een frisch beeld van het officieele Frankrijk geeft het treurig gedoe met do „Grande Chartreuse" niet. Regeling der Russische schuld. Overeenstemming onmogelijk? De „Petit Parisien'' meent te weten, dat in het antwoord der Fransche regeering op de jongste voorstellen van Moskou een accoord in zake de ergeling der schulden op de voorgestelde basis absoluut onmoge lijk wordt geacht. Bij het onderzoek der voorstellen zou gebleken zijn dat de nieuwe voorstellen, hoewel tegemoetkomender dan de vroegere, toch belangrijk van de voorwaarden der Fransche voorstellen afwijken. Tegenover de opvatting van Rakowski, dat Sovjet- Rusland met zijn concessies tot de gren zen der mogelijkheid is gegaan, schijnt de Fransche regeering van gevoelen te zijn dat de Sovjets allereerst van hun goeden wil dienen blijk te geven en niet direct op crodieten hadden mogen aandringen. Evenwel is in de nota geen sprake van opschorting der onderhandelingen in zake de schulden, doch wel schijnt de Fransche regecring van meening te zijn dat op den grondslag der huidige voorstellen geen over eenstemming kan worden bereikt. Van hijeenroeping van de plenaire bijeenkomst ter bestudeering der voorstellen is dan ook voorhands- nog geen sprake. Krachtig optreden tegen de Fransche communisten. De Fransche justitie treedt met kracht op tegen do communisten, die door hun agitatie onder de soldaten en opruiende artikelen in bladen* die speciaal onder do soldaten worden verspreid, de militairen trachten op te zotten tot dsertie en insu bordinatie. De straffen, die gisteren door den president van de 12de correclioneele rechtbank zijn opgelegd maken deze onrust stokers dan ook voor geruimen lijd on schadelijk. De afgevaardigde Duclos, directeur van „La Caserne'' werd, zooals nader is geble ken, tot zesmaal vijf jaar gevangenisstraf en totaal 18.000 francs boete veroordeeld. Marty, oen ander communistisch afge vaardigde, kreeg twee maal vijf jaar ge- vangenistsraf en een totale boete van zes duizend francs. Morel, Alloyer, Barbe en Monneveux werd een straf van drie jaar en een boete van tweeduizend francs op gelegd. Een' gelijke straf is uitgesproken tegen twee communisten, die nog niet door de politie gearresteerd konden worden. Rusland Poolsch-Russisc.hc overeenstemming. t De laatste besprekingen tusschen Tschitsjerin en de Poolsche gezant te Mos kou nopens eenige punten van het non- agrassiepact hebben tot volledige overeen stemming geleid. Griekenland Verijdelde aanslagen. Te Saloniki zijn drie Bulgaarscho ko- mitadsjis gearresteerd, die bekenden voor nemens te zijn geweest de gebouwen van de internationale tentoonstelling en het Joego-Slavisch consulaat in de vrije zone en andere openbare gebouwen in de lucht te laten vliegen. De regeering heeft hevel gegeven de Grieksch-Bulgaarsche grens te sluiten. Medegedeeld wordt, dat komitads- jis getracht hebben de officiersclub van een garnizoensstad in Joego-Slavië op te blazen. China. Communistische agitatie in Tsjekiang. Tegenmaatregelen der nationalisten. De jongste berichten uit Tsjekiang be vestigen de geruchten omtrent de vijan dige gezindheid dier provincie jegens de nationalisten. Het communistische element is in die provincie doorgedrongen uit de aangrenzende provincies Kiangsi en Foe- kiang en uit belangrijke centra zooals Nngpo, de voornaamste zeehaven. Er wordt reeds gesproken over het onteige nen van builenlandsche eigendommen zon der vergoeding, evenals over het autonoom verklaren der provincie onder communis tische heerschappij. Vandaar do vrees der nationalisten, die een divisie naar Kasjing gezonden hebben. De nationalisten verkoeren in groote geldverlegenheid en trachten te Sjanghai uit dQ belastingen zooveel mogelijk geld binnen te krijgen. Men acht het waar schijnlijk, dat de noordelijken in December weer Sjanghai zullen bezetten. EERSTE KAMER. Commies-Griffier. Naasting van een spoorweg. In do gislor gehouden vergadering clcr Eerst© Kamer dood de voorzitter, baron Van Voorst tot V o o r s t, 'mededeo- ling vaai het ingekomen voorstel van do heeren Wibaut, Van Embden, Koster en De Veer, om te besluiten den voorzitter en do voorzitters der z8s fracties uit te noo- digen zich in een commissie te vereenigen, ten einde de Kamer een niet bindende aanbeveling voor te leggen, ten einde de Kamer een niet bindende aanbeveling voor t© leggen voor de benoeming van een nieu wen commies-griffier. De heer Van Embden (V.-D.) lichtte dit voorstel toe. Hij wees er op, dat er vijftien candidaten voor de vervulling der vacature zijn, zoodat het z.i. wel wensche- lijk geacht moet worden, deze benoeming door een commissie te doen voorbereiden. De heer Do Vos van Steenwijlc Chr.-H.) opperde evenwel bezwaren togen het voorstel, omdat daardoor de commissie te grooten invloed zou krijgen op de keuze. Bovendien hebben de Kamerleden ruim schoots den tijd om de noodige inlichtin gen over de candidaten in t© winnen. Laat do Kamer, zoo ried spr. aan, den weg be wandelen, dien zij altijd bij een dergelijke benoeming heeft bewandeld. Het voorstel-Wibaut c.s. werd daarop aangenomen met 19 tegen 15 stommen. De voorzitter deelde mede t.z.t. een com missie te zullen bijcenroepon. Tot rapporteurs in zake het wetsontwerp tot nadere regeling van do collectieve ar beidsovereenkomst zijn aangewezen de heeren Westerdijk, De Jong, Do Savornin Lobman, Koster cn Dantz. Waarvoor dp Kamer eigenlijk bijeen kwam, dat was de behandeling van het wetsontwerp tot naasting van den spoor weg Enschedé naar de Nederlandsch Pruissische grens in de richting van Ahaus. 't Ging met de behandeling van dit ont werp niet geheel van een leien dakje, zoo als in de Tweede Kamer het geval was ge weest. Er waren leden (ze werden aangevoerd door den heer Do Muralt (V.-B.), die zich ongerust maakten over do belangen van de aandeelhouders der particuliere maatschappij, welko den spoorweg thans in bezit heeft, in verband met de omstan digheid, dat Duitschland zal pogen het op zijn gebied liggende gedeelte van den spoorweg voor een appel cn een ei to krij gen, door na de naasting het Duitsche deel buiten exploitatie te houden. De heer De Gijselaar (Chr.-H.), die over aanhouding sprak totdat do zaak met Duitschland zou geregeld zijn, had het zelfs over gemis aan goede trouw. Iets waarover minister Van der Vegte zich nogal boos maakte. De Minister heeft zich volledig gehouden aan do concessiebepalingen. En opzettelijke verwaarloozing van liet Duit sche gedeelte zal worden voorkomen door dat de Nederlandsche Spoorwegen zich hebben bereid verklaard eventueel de ex ploitatie voort te zetten. Het antwoord des Ministers kan de op positie, waarbij zich ook de heer^ Blom- jous voegde, niet bevredigen. Do heer Do Gijselaar (Chr.-H.) HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND De slotzitting van den Volkenbondsraad. Een fanatiek besluit aangaande den te rugkeer der paters van de Grande Char treuse. Nadere bijzonderheden omtrent de over stroomingen in Zwitserland (Builenland sche Berichten, 2de blad). BINNENLAND. De desbetreffende commissie voor geor ganiseerd overleg verklaarde zich tegen uniformkleeding voor belastingambtenaren (lste blad). De melkprijs in Zuid-Holland (L. cn T„ 2de blad). LEIDEN Overleden is prof. dr. W. Einthoven (lste blad). PROF. ÜR. W. EINTHOVEN f Prof. Dr. W. Einthoven, hoogleeraar in de physiologie, uitvinder van do snaar galvanometer, waarvoor hem verleden jaar do. nohelprijs werd toegekend, is gister avond in het Diaconessenhuis op 67-jarigen leeftijd overleden- Prof. Dr. W. Einthoven werd in 1860 te Semarang geboren, hij studeerde van 18791885 aan do Universiteit to Utrecht onder do hoogleeraren Donders, Koster en Snellen en promoveerde in 1885 tot doc tor in de geneeskunde op proefschrift, ge titeld: Stereoscopic door kleurcnverschil. Reeds een jaar daarna in 1886 werd dr. Einthoven benoemd tot hoogleeraar in de physiologie aan de Rijks-Universiteit al hier. Op 24 Febr. van dat jaar aanvaardde hij zijn ambt met een rede over,, de leer der specifieke energieën". Als hoogleeraar schreef hij een groot aantal verhandelingen in binnen- en bui tenlandsche tijdschriften en een hoofdstuk in Heyman's Handbuch der Largyngologio und Rhinologie. Hij was uitgever van do „Onderzoekin gen uit het physiologisch laboratorium" lo Leiden. Prof. Einthoven heeft zich vooral naam gemaakt door zijn onderzoek op het terrein van den hartslag de uitvinding vau den snaargalvanimeter en van het electro cardiogram. De ter aarde bestel »ng zal plaats hebben Zaterdagmorgen te 11 uur op de begraaf plaats het Groene Kerkje te Oegstgeest (Zio verder Pag 3). kwam dan ook met het voorstel om de be handeling van hot ontwerp te schorsen totdait de maatschappij gelegenheid zal hebben gehad om met Duitschland te on derhandelen over do voortzetting der ex ploitatie en de belangen der aandeelhou ders. Dit voorstel werd evenwel verworpen met 19 tegen 13 stemmen. Waarna het wetsontwerp werd «aangeno men met 28 tegen 4 stemmen. GEORGANISEERD OVERLEG. Ontvangkantoren. In de op 22 September j.l. gehouden vergadering van do Bijzondere commissie voor georganiseerd overleg voor de dienst vakken der diverso belastingen enz. en der registratie enz. is behandeld een verzoek van den min. van Financiën om advies in zake een adres van de Broederschap van ontvangers der directe belastingen enz. om het aantal ontvangkantorén. waaraan een vaste bezoldiging is verbonden, te yerhoo- gen. De commissie kon neen gunstig ad vies op bedoeld adres uitbrengen, omdat inwilliging een wijziging van het salaris-, besluit voor de ambtenaren zou medebren gen. Ze beveelt het adres in do belangstel-'

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1