STAS3SHIEUV9S WAT BEOOGT DE KATHOLIEKE SPORTBEWEGING? UIT NIEUWKOOP EN NOORDEN. XLV. ONS VEREENIGINGSLEVEN. Indertijd schreef ik onder den titel „Waarom?" een beschouwing over de vraag, waarom wij Katholieken ons op maatschappelijk terrein moeten aansluiten in standsvereenigingen. Ook hieraan heeft Observator aanstoot genomen en ik laat zijn betoog daarop let terlijk hieronder volgen. CRITICUS. De kermis zullen we nu maar de kermis laten Toch moot ik u nog even zeggen, dat ik me best geamuseerd heb, werkelijk door „er naar te kijken". Toen ik mijn jongens en meisjes zag loopen en sprin gen en draaien heb ik me werkelijk ge amuseerd, heb ik pret gehad- Ja nu nog, als ik mijn kleine jongen hoor over de zweef en do oliebollen en de „hoop" centen (vijf die hij zelf mocht verkoopen) heb ik pret. En hebt u nog onpleizierigo gezich ten gezien op het feest, of hebt u daar niet op gelet? Nu gaan we verder met onze eerste bewe ringen to staven. Ik zeido dat U te 6cherp was in Uw be toog over het vereenigingsleven („waar om?") Hoe ik daartoe kwam? U plaatste de werkgevers voor een tekort en de Volks bond kreeg een pluimpje. Uw vearwijt te genover do werkgevers voelde ik en vond dit onredelijk. Nu echter, na bestudeering van Uw betoog, ga ik verder en zou ik willen zeggen: U beziet do feiten niet ob jectief. U is te eenzijdig. U kijkt even rond en zegt: We hebben in Noorden een Volksbond, een L.T.B. en een heel klein Hanzetje. Een Volksbond die nogal naar buiten treedt, doch veel, veel te weinig leden telt. Een L. T. B-, be staande uit enkel tuinders, die zich alleen maar tot zijn eigen belangen beperkt en een niets presteerend Hanzetje. Conclusie: do toestand van het vereenigingsleven is slecht in Noorden. Dan tracht U de oor zaak op to sporen en vindt die in de gees tesgesteldheid, in de levensopvatting van voornamelijk de werkgevers. Dat zijn van die onnadenkende lui die alles langs hun kleeren laten neerzakken en zich er niet om bekommeren of het Hanzetje ooit Hanze wordt of niet. Dio werkgevers moes ten, als gevolg van hun positie, do arbei ders voorgaan, doch staan veeleer vijandig tegenover het organisaticwerk der arbei ders. De werkgevers geven geen voorbeeld en dus doen de werknemers, die naar de baas kijken, het ook niet. Neen Criticus, U is een beetje te naief hoor, zóó is de toe stand niet. We zullen den toestand eens on der mijn vergrootglas nemen, bet uwe moet eens schoon gemaakt worden. U ziet de helft maar. In Noorden wonen: boeren en tuinders, middenstanders, arbeiders. Hoe staat het met de boeren? Met een boer is nog wel wat te beginnen- Hij heeft echter één zwakke plek. En die zwakke plek z'n portemonnaie moet men een beetje ont zien. Doet men dat niet, uit is de vriend schap. In 1918 werd hier de oprichtings vergadering gehouden van den L. T. B. Door de pastoor was er al een paar malen over gesproken en nu zou er een vreemde mijnheer komen, om die zaak eens helder uiteen te zotten. De «c ue ver gadering werd gewezen op do groole nood zaak van R. K. georganiseerd te zijn. Daar naast werd echter veel te veel den nadruk gelegd op het grooto financieele voordeel van zulk een bond. Men hadeen eigen bank, coöperaties, men kon zoo goedkoop samen inkoopen doen- Nu gingen de ooren open, van de tuinders net zoo goed als van de boeren. De tuinders waren on georganiseerd en tradon toe. De boeren hielden zich voorloopig, bang voor dat nieuwe, bij hun oude, rotsvaste bank en bij hun oude boerenbond en coöperatieve vereenigingen. Had nu do L. T. B. goed gewerkt, de boeren zouden wel te bereiken zijn geweest. Maar nu is er de schrik on der gekomen. De boer zal je vertellen wat zijn snaartje er bij verloren heeft, hoe zijn oudste dochter niet kan trouwen, om dat haar verloofde lut gespeeld is, enz. De zwakke plek is geraakt, het kan geld kos ten en dus: de boer is niet thuis. Terecht zegt U dan ook dat bij do boeren de toe stand niet in orde is. Nu de tuinders eens onder de loupe. Vereenigd in één bond, mooier kan bet toch niet. Zij hebben nog niets dan voor deel gehad van den L- T. B. Te verliezen hadden zij niet, anders. De middenstanders-werkgevers houden zich goed en houden het Hanzetje nog Hanzetje. Traden nu de neringdoenden maar toe, Hanzetje werd Hanze. Deze heb ben echter te veel laten zitten bij St. Anlo- nius en Hanzebank. En dat ze nu nog den ken, dat Hanze en Hanzebank elkaar bijna dekken is niet te verwonderen. Immers., toen de bank viel, viel ook de afdeeling. Daarom houden ze zich afzijdig met de hand strak op do portemonnaie. De toestand is dus: Bij de boeren slecht, omdat ze bang zijn voor de oudo kous. Bij de tuinders best, omdat er wat bij te winnen is. Bij de middenstanders-werkgevers goed. Bij do middenstanders-neringdoenden droevig, omdat de Hanze al zooveel geld gekost heeft. De portemonnaie, daar draait hier alles om, georganiseerd zijn om de organisatie zelf, daar weet men niet van. De men schen begrijpen, voelen niet waar het roer strijkt. Dit is wel niet zoo erg te verwon deren, maar toch en dit geef ik toe diep te betreuren- Nu beweert U dat de arbeiders een be ter standpunt innemen. U kijkt zeker naai den Volksbond hier, die nogal van zich doet spreken. De Volksbond werd opge richt met grooto speeches en redevoeringen Waarin gewezen werd op do noodzaak van organisatie voor het geestelijk heil der menschen. Do menschen hoorden dit aan, maar do ooren gingen pas goed open toen er gesproken werd over meer loon, korter arbeidsduur, dat door do organisatie te be reiken zou zijn. Do Rerum Novaruin werd INGEZONDEN SdEOEEÜÏÏG PURUL ©s* op I Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Sr.ijwonden, Ontvellingen en allerlei Huidverwondingen Hei verzacht en geneest. uitgelegd en verklaard, de rechten werden genoemd en aangenomen, de plichten ge hoord maar vergeten. Het gevolg hiervan was, dat de arbeiders die zich aansloten, zich wel op hun rechten lieten voorstaan en in naam van den Volksbond meer loon eischten. Geen wonder dus dat de patroons niet veel met die Volksbond op hadden. Nu echter is de toestand ver anderd. Door het werken van den voorzit ter, die de organisatie op liooger peil brengt, is de portemonnaie bij de leden niet meer het eenige geworden. De leden hebben geleerd en weten nu dat org-anisee- ren iets einders is dan staken en meer loon vragen. De niet-leden hebben niet geleerd, zij krijgen geen Volkskrant en gaan niet ter vergadering. Zij denken nog steeds dat de Volksbond hun moet helpen aan meer loon. Do leden verdienen echter niets meer dan zij. Gevolg- het is zonde van de cen ten om lid te worden, men verdient er toch niets meer om. Do arbeiders zijn dus al net als de rost. De portemonnaie beeft le den gebracht en maakt ook dat er geen loden bijkomen. Meen tenslotte niet, Criticus, dat maat schappelijke verhoudingen en toestanden zoo maar in een oogwenk te veranderen zijn, daar gaan jaren, vaak zelfs menschen- leeftijden overheen. De maatschappij moet geleidelijk in de gewenschto richting ge stuurd, de menschen daartoeopgevoed worden. Het lijkt mij daarom, dat veel meer de aandacht gevestigd moest worden op onze Roomsche jeugd. Wij missen welis waar op onze dorpen hel eigenlijk patro- naatswerk, doch valt er toch niet wat, ja niet veel te doen in deze speciale richting? Graag wil ik 'n volgende maal hierover mijn gedachten meer bepaald voor onze dorpen, een nader uitwerken. OBSERVATOR. NOORDEN. Voetbal. Zondag speelde D-V.O. II een vriendschappelijken wedstrijd tegen N. V.V. II op Nieuwkoop's terrein. D. V. G. speelde voor de rust voor den wind. Al stond de D.V.O.'s keeper voor het eerst tusschen de latten, toch won D-V.O. yoor de rust met 30. Na de rust kwamen er bij N.V.V. een paar betere spelers in 't veld, die al spoe dig een paar doelpunten wisten te maken; het stond dus 32. D.V.O. maakte nog één punt; N.V-V. wist nog tweemaal te scoren en zoo eindigde deze wedstrijd met 44. Waar bij het N.V.V. elftal een paar spelers uit het eerste elftal waren en D.V. O. een nieuwe keeper had, heeft de laatste club zich goed gehouden. ZOETERWOUDE. Geboren: Cornelia Theresia-d J -i-«^-faidrnrarvan G. P. van Leeu wen en G. de Jong. Ondertrouwd: A. A. Straathof 26 j en G. A. Berg 24 j. sport SCHAKEN. CapablancaAljechin. De vijfde partij afgebroken. Reuters bijzondere dienst seint uit Buenos Aires: De vijfde partij van den wedstrijd om liet wereldkampioenschap is afgebroken.. Aljechin was lichtelijk ongesteld. BOKSEN. De edele bokssport. Do heer A. Kellenacrs, lid van den Ned. Journalistenkring, te Breda, heeft het be stuur van dien kring verzocht, een voor stel aanhangig te maken, waarbij genoemd bestuur zich wendt tot de hoofdredactie van alle Nederlandsche bladen om voort aan geen verslagen meer op te nemen van nationale of internationale bokswedstrij den en dit soort vernederende sport dood to zwijgen. En zulks ook met 't oog op hel feil dat verslagen dezer „sport" in strijd zijn met de verheven taak der pers, die out wikkelend en veredelend op het le gend publiek dient te werken en elke ver ruwing van ons volk dient tegen te gaan. LUCHTVAART Amerikaansch vliegtuig vermist. Uit New York wordt geseind: Het vlieg tuig Spirit of Hollywood", dat Woehsdag van Santa Monica (Californië) naar Chi cago is vertorkken met Frank Tomick als piloot en de actrice Marion Mack als pas- sagiere, wordt nog steeds vermist. Leger- vliegcrs, die een onderzoek hebben inge steld, konden geen spoor van de vliegers vinden. Uit Spokane wordt gcrneklt, dat Meyers, de winnaar van de transcontinentale lucht- derby op oen vliegveld te Spokane is neer gestort. De vlieger kon ongedeerd uit de versplinterde machine te voorschijn ge haald worden. Onzekerheid omtrent den vlieger Könnecke Van den Duitschcn vlieger Könnecke, die, naar gemeld, Vrijdag to Angora is ge start om zijn vlucht naar Basra voort te zetten, is men tot dusver zonder nadere berichten gebleven. Men neemt aan, dat hij ergens in Klein-Azië of Arabic een nood landing heeft moeten doen. Zijn plan was, bij Oefra-Mardir de Turksche grens te pas- seeren cn vervolgons den loop van den Euphraat te volgen. DE ASCH- EN ROETPLAAG. Dc Commissie tot bestrijding der asch- en roefcpïaag zond ons bet volgende schrij ven: Gelijk bekend beeft zich voor eenigen tijd uit de burgerij een Commissie ge vormd, teneinde te trachten nan den zoo veel last en hinder veroorzakenden stof regen, welke zijn oorsprong vindt in het stoken van cokesbries in de vuren der Leidsoh Centrale, een einde te maken. De Commissie vond in 't feit, dat aan de Centrale een verbouwing zou plaats vinden, ge re ede aanleiding van haar be staan te doen blijken door aan Ged. Sta ten te verzoeken bij 't verleenen der aan gevraagde vergunning hieraan de voor waarde te verbinden, dat in. de nieuw te bouwen doelen geen cokesbries meer zou worden gestookt. God. Staten hebben ons verzoekschrift zeer serieus opgevat en op grond van ver schillende rapporten o.a-. ook van den Hoofd-Ingenieur van den Prov. Waterstaat aan de Gemeente Leiden vergunning tot het plaatsen van nieuwe stoomketels gege ven, echter onder voorwaarde, dat daarin geen minderwaardige brandstof zou mo gen worden gestookt, en dat tevens een aechvanger zou worden aangebracht, die de nog gevormde asch zou tegenhouden. Alhoewel door doze beslissing onze be zwaren door Ged. Staten als juist werden erkend, meende de Commissie toch hier tegen bij de Kroon in beroep te moeten gaan op grond van het feit, dat in de ge steld© voorwaarden niet was aangegeven wat ondor minderwaardige brandstof kon worden verstaan. In 't algemeen toch zal daar de beteekenis van minder calorische waarde aan worden toegekend, zoodat de Commissie geon zekerheid had of daar ook roet en asch verspreidende brandstof on der zop gerekend worden. Ook de Gemeente Leiden heeft gemeend tegen de beslissing van Ged. Staten in be roep te moeten gaan. Zij voerde aan, dat wanneer zij verplicht was een asch vanger aan te brengen, die alle asch tegenhield, het overbodig was haar dan ook nog den plicht op te leggen een bepaalde soort brandstof te stoken. Te vens meende zij voor 't leveren van stroom aan buitengemeenten in hare concurrentie met andere Centralen te zullen worden be moeilijkt, wanneer zij niet vrij meer in hare keuze van brandst-of zou zijn. Door onze Commissie werd in haar ver weer bij den Raad van State hiertegen o.m. aangevoerd, dat bet standpunt van de Gemeente Leiden zeer logisch zou zijn, indien practisch bewezen ware, dat de asch vanger waarop de Gemeente Leiden zich beroept ook werkelijk alle asch en stof zou tegenhouden. Dit echter moet onze Connmissio ten sterkste betwijfelen. Zij wees hierbij op 't rapport van den Hoofd ingenieur van den Prov. 'Waterstaat, waarin deze deskundige te kennen geeft, dat een dergelijke ascbvanger tot op he den nog niet bestaat. Verder meende de Commissie er op te moeten wijzen, dat ge zien deze onzekerheid, het niet aangaat proeven te nemen in Centra van bevolking, wa i rhü usrtug -ftcniècT dè dupe worden van den ondraaglijken last, die do stof plaag hun tot neg toe steeds heeft bezorgd. Te vens werd door de Commissie ook het vraagstuk ten opzichte van de Volksge zondheid belicht en heeft zij er op gewe zen hoe het steeds gedwongen zijn de ra men gesloten te houden zeer nadeelig moet werken óp herstellende zieken, vooral long lijders en hoe maar al te vaak velen zich genoodzaakt zien medisch© hulp in te roe pen om in de oogen gewaaid gruis te laten verwijderen. Helaas heeft ons verweer niet mogen ba ten. Werd aanvankelijk door Ged. Staten ons streven met succes bekroond, bij Ko ninklijk Besluit van den 13 Juli 1927 werd beslist, dat voor een tijd van 3 jaar een proef zou worden genomen met den door de Gemeente Leiden aan te brengen aech vanger en dat de Gemeente gedurende dezen tijd vrij in de keuze barer brandstof zou zijn. Alhoewel de Commissie weinig verwach tingen heeft van de nieuw te bouwen in stallatie en zij zich geenszins met de hoop vleit, dat de Davids on-s tof vanger, in te genstelling van het tegenwoordige water- apparaat, wel in staat zal blijken alle viiegasch tegen te honden, wil zij voorloo pig de proef rustig afwachten. Zoodra echter aan de Commissie zal blijken, (en hiervoor behoeft zij don proef tijd van 3 jaar niet af te wachten) dat de roet- en stofplaag gelijk thans nog onver minderd voortdutirt, dan hoopt de Com missie zich tusschentijds tot den nieuwen Raad te wenden met de vraag of deze het op moreel© gronden kan billijken, dat de Gemeente voortgaat op dezen weg, waar zij finantieel voordeel tracht te verkrijgen ten koste van schade van eigendom en ont zegging van levensgenot van een niet ge ring deel dor burgerij. Voorloopig kunnen wij alleen de hoop uitspreken, dat de nieuwe inrichting spoe dig in werking zal treden, opdat wij ook spoedig in staat zullen zijn om over de ad of niet deugdelijkheid der installatie een oordeel uit te spreken. Wij hebban gemeend aan de Leidsche Burgerij een kort resumé van ons werken te moeten geven, opdat zij den stand van zaken, waarin wij tot op heden zijn geko men, zal kunnen beoordeel en. S£em®g3ggg8e Berichten ONGELUKKEN. Uit den trein Bevallen. Goed afgeloopen. Gisteravond te ruim half elf werd nabij de Badhuisstraat te Roosendaal, toen de D-trein naar Parijs dus nog maar nauwe lijks buiten de kom der gemeente was, door het in werking stellen van de nood rem de trein plotseling tot slaan ge bracht, De middelen om het doel te bereiken moeten aan het doel beantwoorden. Het doel der katholieke sporlbeweging is: de bevordering van de lichamelijke op voeding dor jeugd door het beoefenen van gymnastiek en spel. Natuurlijk moeten do middelen goed zijn, en wel in dien zin goed, dat zo ook werkelijk bevorderen de opvoeding van het lichaam; maar daarbij moeten in het oog gehouden worden de belangen der ziel; de mensch bestaat nu eenmaal niet alleen uit een lichaam, maar ook uit een ziel, zooals we in een vorig artikel zagen. Wanneer do mensch zich nu gaat bezig houden met het lichaam, dan beeft bij rekening te houden niet alleen met de goede qualifeilen en de verbetering daar van, maar dan beeft hij ook te maken met de verkeerde eigenschappen van dat zelfde lichaam. Een zeer groote en ver keerde hoedanigheid van bet lichaam nu is deze, dat het begeert tegen den geest, de ziel. Daarom moeten de middelen om het lichaam op te voeden zoo gekozen worden dat de ziel er geen nadeel van ondervin den kan. Het spreekt als het ware vanzelf, dat men hierbij dus wederom van juiste be ginselen zal moeten uitgaan, anders kiest men allicht middelen, die wel hef lichaam misschien cultiveeren, maar die tegelijk de ziel in gevaar kunnen brengen. Iemand, die de waarde van een onster felijke ziel niet kent, of die waarde al thans niet op dien prijs stelt, welke ze verdient, zal dozo redeneering overdreven noemen; doch hij heeft geen recht tot dat oordeel, omdat hij de draagwijdte der be grippen niet kent. Hij begrijpt daarom van de heelo ka tholieke organisatie-methode ook op ander gebied niets, en komt altijd weer voor den dag met zijn gezegde: waarom er afscheiding en verdeeldheid gebracht moet worden. Ik neem hem die redenee ring niet kwalijk, omdat ik ze van uit zijn verkeerd standpunt bekeken, begrijp; maar ik blijf vierkant tegenover hem staan en houd vast aan Katholieke Vereenigingen afzonderlijk, ook voor de jeugd, die de sport beoefent. Er hangt toch immers zooveel mee samen. Hoe wordt het lichaam bezien? en boe wordt bet bekleed? hoe wordt bet aan gevat? Hoe staat het met do oefeningen: komen daar meisjes en jongens bijeen, en hoe ver te onen zij zich aan elkander? Is de aangeboren behaagzucht van bet meisje ineens verdwenen op het sportter rein, in de turnzaal? Op bet ingesteld onderzoek werd aan den conducteur medegedeeld, dat een man uit den trein gesprongen was. Onmiddel lijk was een rechercheur der gemeentepo litie ter plaatse, die op onderzoek uitging doch op de spoorbaan niemand aantrof. Inmiddels was zekere W.v uit Middel burg, die in den verkeerden trein was ge stapt, langs do spoorbaan aan het station aangekomen, waar hij mededeelde uit den trein te zijn gevallen, doordat hij bij het portier was gaan staan. De man had en kele lichamelijke ontvellingen en een voet hij verbonden, wijl hij medische hulp overbodig achtte. Na te Roosendaal te heb ben overnacht, is hij naar Middelburg ver trokken. De Parijsche trein had ongeveer 15 mi nuten vertraging. Doodelijke val. Aan de Philips tabaksfabriek te Maas tricht is zekere T., een weduwnaar, wo nende Jekerwcg, die het dak aan hét her stellen was, plotseling naar beneden ge vallen. Zwaar gewond werd hij per auto van den G. G. D. naar het hospitaal ver voerd, waar hersenschudding werd gecon stateerd. Zondag verergerde de toestand en gisterenmorgen is hij overleden. Verdronken. In de Schouw onder de gemeente Schip luiden is gistermiddag het 14-jarige tuin dersknechtje J. van den B., wonende te VI aardingen, van een motorschuit geval len en verdronken. Het 24-jarig zoontje van H. de J. te Alblasserdam is Maandag, terwijl de moe der even afwezig was om familie af te ha len bij een autobus, in een sloot gevallen en verdronken. Een aanvaring op het Y. Voor den westelijken toegang van het Y heeft gistermiddag een aanvaring plaats gehad tusschen een uitgaande boot van de Holl. Stoomboot Maatschappij en de Zaan dammerboot Czaar Peter. De ZaandanuneTboot liep eenige schade op aan den voorsteven. Bij deze aanva ring kwam ook nog een motor-dekschuit in het gedrang. De schuit werd geraakt en liep een deuk op. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Ongeval bij het schieten. Uit Nijmegen wordt gemeld: Bij een schietoefening met lichte mitrailleurs op Heumensoord, werd de res .-adjudant-on derofficier S. van het lie reg. inf. en werkzaam bij den Vrijwilligen Landstorm, door een noodlottig ongeval in een der on- derbeenen getroffen. Hij is per autozie kenwagen naar Utrecht vervoerd ter ver pleging in bet militair hospitaal aldaar. Door den bliksem gedood. Tijdens een kort maar hevig onweer zijn te Gaast bij Makkum Zondagavond vier kalveren van den veehouder J. IJkema door den bliksem gedood. Noodweer. Te Langendijk heeft een zwaar, hevig onweer gewoed, vergezeld van feilen ha gelslag. Vele akkers met kool hebben ern stige schade geleden; ook de uienvelden ondervonden schade. Bij Tuitjehorn is een huis totaal door den bliksem ver nield. We kunnen er eenmaal mets aan doen, dat we allemaal kinderen zijn van Adam, met een door de zonde bedorven natuur, die wel door Christus is hersteld, maar niet zóó, dat we wederom geheel en al am* Adam en Eva gelijk zijn, en er een levers- wijs op na zouden kunnen houden evenals zij. Wij kunnen niet denken dat er van den eenen mensch op den anderen geen verleiding uitgaat, zooals het in den oor- spronkeBjken paradijstoestand was; wij kunnen en mogen dat niet denken, omdat de verleiding er is, en altijd is, en het vleesch zoo zwak is, gelijk de dagelijksche ondervinding dat leert. Dat velen zich aan dit alles niet storen, is slechts een bewijs van degeneratie; een bewijs van gemis aan eerbied voor zich zelf en voor anderen; een teruggang tot onbeschaafdheid, die door do onbeschaamd beid wordt gedemonstreerd. In het beoefenen der sport, waarhij het lichaam zulk een groote rol speelt, moeten we, overeenkomstig ons katholiek beginsel bet lichaam opvoeden als zijnde de woon plaats der Godheid, de tempol van den H. Geest. We moeten dus letton blijven op de juiste verhouding van het lichaam tot do ziel. Daarom is het noodig dat bij het ge bruik der middelen tot staling van de spie ren, tot ontwikkeling van het lichaam, slechts die instrumenten worden gebruikt, waarbij do ziel niets te duchten heeft. Daarom is het noodig, dat gelet kan worden op de houding en de kleeding van degenen, die aan de oefeningen deelnemen. Daarom is bet noodig, dat meisjes niet samen met jongens oefenen. Daarom is het noodig, dat er bij de oefe ningen altijd een goed toezicht is van ver trouwde menschen met degelijke begin selen. AI deze dingen vloeien dus voort uit on ze katholieke beginselen, deze zijn nu een maal niet te vinden in een nief-kathobe- ke, of zoogenaamd neutrale vereeniging, zoodat het voor een katholiek ten eenen male onmogelijk is lid te zijn van een neu trale sportvereeniging of turnclub. Er is daar. gevaar voor haar of hem, en nie mand mag zonder reden, het gevaar zijner ziel moedwillig ingaan. En nu heb ik uog niet eens gesproken van taal en omgan gemanieren Dat er katholieken zijn, die dit zoo nauw niet nemen, bewijst nog volstrekt niet, dat zij gelijk hebben. Hoe ouders het ver antwoorden kunnen, goed te vinden, dat hun meisje of jongen in een neutrale sport club is, terwijl de noodzakelijkheid daar van geenszins blijkt, blijft een vraag, waarop geen goed antwoord te geven is. Een liefdesdrama? Een meisje dood in een sloot gevonden. Uit Veendam wordt m de „Tel." ge meld: Te Muntendam is gistermorgen in een zeer ondiepe sloot dood gevonden een 16-jarig meisje uit Sappemeer. D:^ar de sloot niet diep was werd aan misdaad ge dacht. Ook moet het kind een briefje in haar taschje hebben gehad, dat heen wees naar een liefdesbetrekking met een jeugdig onderwijzer te SappemeeaJDe^ma,- den onderwijzer G. gistermorgen gearres teerd en ingesloten. Zij wenschen om trent het onderzoek, dat met kracht wordt voortgezet, geen inlichtingen te verstrek ken. Het meisje, G. K. geheeten, is de doch ter van een weduwe. Moordaanslag te Den Haag. Een ernstig gewonde. Gisteravond tusschen 11 en 12 uur is in de Spinozastraat te 's-Gravenhage een moordaanslag gepleegd, waartoe de aan leiding op het oogenblik dat wij dit schrij ven, nog onbekend is. Naar wij van oogge tuigen vernamen, kwamen omstreeks half- twaalf uit de Faber van Riemsdijkstraat drie personen aangewandeld, die druk met elkaar converseerden, maar naar het schijnt geen twist hadden. Op een gegeven oogenblik moet een dei mannen een revolver gelukken hebben om daarmede een ander in de borst te schieten. De getroffene liep aanstpnds on der den uitroep: „Er is op mij geschoten" een café binnen en verzocht den kastelein de Eerste Hulpdienst op te bellen, aan welk verzoek deze onmiddellijk voldeed. Onderwijl maakten de twee anderen zich in verschillende richting op een rij-- wiel uit de voeten. Toen kort daarop de E. H. en de politie ter plaatse van den aanslag verschenen, bleek het slachtoffer door een kogel te zijn getroffen. Volgens het voorloopig onder zoek zou een der longen geraakt zijn. De man was echter bij kennis en in staat in lichtingen te verstrekken. Hij was daar mede echter zeer schaarsch, en maakte den indruk de juiste toedracht der zaak niet te willen mededeelen. Hij verklaarde, den man die op hem geschoten had niet te kennen, doch om verschillende redenen wordt de juistheid van deze verklaring in twijfel getrokken. Een gerucht, dat de rohd<-> doet en waarvan wij de gegrondheid niet konden vaststellen, houdt in, dat de drie mailen gezamenlijk een café in de Wagenstraat zouden hebben bezocht, waar, naar men zegt. nogal druk gegokt was. Veronder steld wordt, dat de moordaanslag met deze gokkerij in verband staan. Bovenstaande bijzonderheden, die wij van omwonenden vernamen, geven wij on der voorbehoud. Het politie-onderzoek zal nader moeten uitmaken in hoeverre een en ander juist is. Diefstal in een kazerne. Gisterennacht is op een der kamers in de infanteriekazerno te Venlo een milicien- sergeant wegens diefstal gearresteerd, meldt „Het Volk". Bij zijn aanhouding werden nog oen viertal portemonnaies met 4 en 15, 24 en 9 op hem bevonden, ontfutseld aan slapende militairen. Reeds eenige keoren werd geld vermist en een nauwkeurig looxicht .^houden. Ho*

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 4