T®Efc,BE BL&Q „DE LEIDSCHE COURANT" DONDERDAG 22 SEPTEMBER ai3T SE PERS. NIET HET PEIL VAN JAPAN. De V o 1 k s k r a n t schrijft: Van links, en, helaas cok van rechts fdoor dr. Van Rhijn in „De Nederlander") js het economisch urgentie-congres der P. K. Werkgeversvereeniging afgewezen. Zitten hier uitsluitend vrijhandels overwegingen achter? Is enkel het belang van den handel in het spel; m. a. w., laat men het belang van Rotterdam en Amsterdam de eco nomische brandpunten van ons land, zoo als dezer dagen een liberaal in volle op rechtheid verklaarde zwaarder wegen dan dat van het industrieele. aan „Hol land" ondergeschikte achterland? Of heeft men, eiken steun aan de nood lijdende industrie weigerend, nog een andere bedoeling? Wil men, de industrie in een noodtoe stand brengend en latend, haar dwingen de levensvoorwaarden der arbeiders in de industrie le verslechteren en zoo een vuig gekoesterden wensch van den heer Treub c.s. te vervullen? Van alles wat op het urgentie-congres van heden is gezegd, heeft niets ons méér plezier gedaan dan een woord van mr. Steenberghe, directeur eener Textiel-Maat- schappij te Goirle. Nadat hij het instellen van een dubbel tarief van invoerrechten en het nemen van maatregelen tot afweer van abnor- malen invoer had gepleit, zei hij: Andere middelen zijn er niet. De red ding, die de „N. R. Ct." ons wil geven door de loonen terug te drukken tot het peil van Japan, wenschen wij niet te accepteeren. Het is mij onbegrijpeijlk, hoe men een dergelijk middel kan aan grijpen tot verbetering onzer volkswel vaart. Onder het volk moet toch zeker do breede massa der arbeiders ver staan worden. Niet dat dit gezegd is, maar dat een katholiek werkgever en leider der werk geversorganisatie het geleed heeft, geeft er beteekenis aan. Natuurlijk is hot mensch kundig juist gezien en sociaal rechtvaardig gevoeld, voor de industrie geen heil te verwachten van een verslechtering van den toestand der arbeiders, maar in werkgeverskingen heeft men toch te vaak en te lang de po sitie der werklieden als een factor van on dergeschikt belang beschouwd. Mr. Steenberghe zegt vierkant weg: rle industrie moet op een andere wijze gehol pen worden dan door daaraan het stoffe lijk welzijn der arbeiders ten offer te brengen. Deze zaak is ook voor de sociaal-demo craten niet zonder beteekenis en zonder belang. Een deel bunner ziet het dilemma, waarvoor men komt te staan, uitstekend in: bij de Koninginnebrug-kwestie o.a. is dit duidelijk gebleken: de tijdelijke redac teur van het Volk had daar wel zoo'n goe den kijk op als de hoofdredacteur en an dere politiseerendo adviseurs. Men kan wel zeggen: geen steun aan de industrie; men kan daarnaast ook zeggen: duw de loonen der arbeiders naar omlaag Moe hoe 'de industrie het tegen de over matige concurrentie moet volhouden, als de loonen niet omlaag mogen en als haar geen steun mag worden verleend, heeft de S. D. A. P. ons nog niet uitgelegd. Moge het urgentie-congres haar een aanleiding zijn om aan de kwestie opnieuw aandacht te wijden en tot een overeenstem ming te komen, waarom in den tijd 'der Koninginnebrug-kwestie meer dan één sociaal-democraat geroepen heeft. binnenland. KATHOLIEK PERSJUBILEUM. Een schrijven van den Aartsbisschop. De Nederlandsche Roomsch Katholieke Journalistenvereeniging viert Zaterdag en Zondag a.s. haar vijfentwintig jarig be staan in de bisschopstad Utrecht. Z. D. H. Mgr. Henricus van de Wetering, aartsbis schop van Utrecht, heeft het orgaan der vereeniging „De Katholieke Pers" ter ge legenheid hiervan vereerd met een eigen handig schrijven, dat op de voorpagina is afgedrukt en als volgt luidt: Het zilveren jubilé der Nederlandsche R. K. Journalistenvereeniging biedt ons eene welkome gelegenheid om openlijk te getuigen van onze hooge waardeering en groote erkentelijkheid voor haar verdien stelijk werk ter bevordering van de katho lieke belangen. Haar onverdroten ijver schonk ons een katholieke dagbladpers, waarop katholiek Nederland groot mag gaan en waardoor het uitblinkt boven an dere landen. Met levendige belangstelling blijven wij haar krachtdadig streven vol gen om de katholieke pers zoo hoog mo gelijk op te voeren. Moge onder Gods ze gen dat streven slagen en de katholieken, dio helaas, nog hun steun aan de katholie ke pers onthouden, tot de overtuiging ko men dat het plicht is die pers te steunen. H. VAN DE WETERING, Aartsbisschop. Het feestnummer bevat meerdere bijdra gen, o.a. van jhr. Ruys de Beerenbrouck, J. Baron van Voorst tot Voorst, W. van Lanschot, Henri Kuypers e.a. De Receptie. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan der Ned. R. K. Journalistenvereeni ging, zal het Bestuur recipieeren in het „Kasteel van Antwerpen'' te Utrecht op Zaterdag 24 Sept. a.s.,, des namiddags van 32—5 uur. Nat. Hanzebond van sigaren-winkeliers. Onder voorzitterschap van den heer P. J Hol uit Utrech^liield de Nat. Hanze- bond van Sigarenwinkeliers te Zeist zijn tggendo jaarvergadering, welke druk be zocht was en een geanimeerd verloop had. In zijn openingswoord wees de voorzit ter er op, dat er met den Bond rekening wordt gehouden, terwijl de afdeelingen er goed voorstaan en zich kenmerken door een opgewekt vereenigingsleven. Waar do toestand in het vak niet rooskleurig is, meende spr. dat de Bond met beleid zal moeten blijven ageeren tegen alles, wat het bestaan van den honafiden winkelier bemoeilijkt. De samenwerking met de gecontracteer de sigarenfabrikanten geeft reden tot te vredenheid. Dank zij de gevoerde propaganda mocht de Bond in 't afgeloopen jaar meerdere loden aanwerven. In dit verband sprak de voorzitter een opwekkend woord tot pro paganda voor de Roomsche organisatie. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer P. Luijke uit Rotterdam, ontlee- nen wij do mededeéling, dat het ledental groeiende is. De samenwerking met de Ned. Neutrale Vereeniging liet niets te wenschen over in tegenstelling van die met den Ned. Bond. In eene gecombineerde bestuursvergadering met de Neutr. Ver eeniging werd besloten tot samenstelling van een uitvoerend comité ter controle over do richtige naleving van het eenmaal aangenomen sigarencontract, dat door ruim 50 fabrikanten geteekend werd, ter wijl sigarettencontracten werden afgeslo ten met een viertal firma's en men nog met meerdere in onderhandeling is. Be treurd wordt de oprichting van een Siga- renwinkeliersvereeniging te Nijmegen met totale negatie van den R. K. Hanzebond. Door den penningmeester den heer Joh Lathouwers uit Tiel werd rekening en ver antwoording van de financiën van den Bond en van het orgaan gedaan. Uit beide verslagen bleek, dat er een batig saldo was. De begrooling 19271928 werd vastge steld. Goedgekeurd werd een bestuursvoorstel om de contributie terug te brengen van 6 op 4, waarvan de afdeelingen 2 per lid en per jaar terugkrijgen. Bij de besprekingen over het orgaan „Ons Dekblad" werd door verschillende leden de wenschelijkheid bepleit, dit we kelijks te doen verschijnen. Het bestuur zeido ernstige overweging toe. De secretaris de heer P. J. M. Luijke uit Rottendam werd bij acclamatie herkozen, daar geen tegenoandidaten gesteld waren De voorzitter deed eenige mededeelingen inzake gegeven advies aan den Vakraad omtrent hot ontwerp-Winkelsluitingswet. Na uitvoerige discussies besloot de verga dering niet te ageeren tegen wettelijke sluiting mits er mede gepaard gaat een verbod van verkoop van sigaren en tabak in café's e. d. gedurende de uren, dat de winkels gesloten moeten zijn. Vervolgens deed de voorzitter enkele be langrijke mededeelingen inzake de actie tegen hot prijsbederf. Van de voorstellen ter vergadering be- handeld noemen wij dat van den heer Theo Foster uit Zwolle, beoogend het Bondsbe- stuur opdracht te geven om de mogelijk heid te onderzoeken van het vestigen van een Bondsbureau en daartoe eventueel ever te gaan. Dit voorstel werd na eene geanimeerde discussie aangenomen. De heer J. G. Erftemeijer uit Amster dam hield eene hoogst belangwekkende inleiding in verband met het onlangs ver schenen. rapport van de commissie-van Schaik tot onderzoek naar een anderen vorm van Tabaksbelasting. Hij kwam hier bij tot de conclusie, dat het raadzaam kan zijn den minister van Financiën te ver zoeken aan do commissie-v. Schaik eene nieuwe opdracht te geven om ook de mo gelijkheid van een gewichtsbclasting te onderzoeken en daarover verslag uit te brengen. Met deze conclusie ging de vergadering accoord en zij machtigde het hoofdbestuur verder deze zaak af te handelen. Na rondvraag werd de vergadering ge sloten. De opvolger van Prof. Nijhoff. Tegenspraak. In verband met het aan het „Hhld." ontleende bericht dat als opvolger van prof. Nijhoff te Groningen dr. Meuleman in aanmerking zou komen, deelt men aan de „Msb.'' van bevoegde zijde met do meeste stelligheid mede, dat dat bericht totaal onjuist is. De naam van geen enkel Katholiek me dicus is voor deze vacature ooit in het geding geweest. Dat er met de benoeming getreuzeld is, is waar maar deze vindt haar natuurlijke oorzaak hierin, dat het overleg met do universitaire autoriteiten vertraagd is door de academische vacan- tie. Thans is echter de voorziening in de vacature door benoeming van een hoog leeraar spoedig to wachten. Met verbazing vraagt men zich af, waar dergelijke fantastische berichten toch hun oorsprong vinden en wat men er mee voor heeft. De directeur der gasfabriek te Baarn van zinj functie ontheven. Onder groote belangstelling werd Woensdag te Baarn een s poedels oliënd e raadsvergadering in verband met de schor sing van den directeur der gasfabriek ge houden. Onmiddellijk na opening der vergade ring stelde de burgemeester voor in gehei me zitting te gaan. Deze duurde 2% uur. Na heropening las de burgemeester bet volgende concept-besluit voor: „De Raad der gemeente Baarn, gehoord do mededeeling van B. en W., dat de di recteur der gasfabriek P. J. Groenendaal hun heeft bekend, dat hij gehandeld beeft in strijd met art. 16 lid 1 laatste zinsnede met het Ambtenarenreglement; dat B. en W. voornoemden directeur met ingang van 19 September 1927, hebben geschorst met stilstand van de hem in geld toekomende wedde overwegende, dat P. J. Groenendaal voornoemd, niet langer in zijn ambt als directeur der gasfabriek kan worden ge handhaafd; gelezen c'?:t adres yan P. J. GroenendaaL directeur der Gem. Gasfabriek, houdende verzoek, hem wegens z'n minder gunstigen gezondheidstoestand te ontheffen van zijn functie met ingang van een door den Raad nader te bepalen datum; besluit P. J. Groenendaal met ingang van 1 November te ontheffen van zijn functie van directeur der Gem. Gasfabriek. Dilt besluit weid. z.h.8. aangenomen, waarna de vergadering gesloten werd. „De Aelherbode". In tegenstelling met in „Het Volk'' en .„De Maasbode" opgenomen berichten kun nen wij met zekerheid mededeelen^ dat ingaand 1 October a.s. de uitgave „De Aelherbode'', het orgaan van den A. N. R. O., niet zal worden stopgezet. Slechts indien een fusie tusschen A. N. R. O. en N. O V. tot stand komt, zullen de orga nen dier omroepverenigingen samensmel ten Bij niet vervulling dezer voorwaarde blijft „De Actherbode" op den huidigen voet onveranderd voortbestaan, aldus de „Tel." KERKNIEUWS DE GENEZING VAN JEAN BERTHET. Eenigen tijd ..eleden maakten wij mel ding van een ook in de niet-katholieke pers met belangstelling besproken plotselinge merkwaardige genezing, welke te Lourdes dezen zomer heeft plaats ge had. Het betrof den persoon Jean Ber- thet, timmerman, rue Madagascar 7, le Parijs. Een der lezers van „De Maasbode" schrijft nu over die genezing aan dat blad de volgende bijzonderheden: „Door de lezing van dit bericht kwam ik tot de overtuiging, dat dit de man moest zijn, die zeer sterk mijn aandacht getrok ken had. Ik heb met hem mede-gebeden, ik heb hem gadegeslagen bij de grot, tijdens de processie mot het Allerheiligste, bij het voeden. Ik was daar in die dagen met een klein gezelschap Amsterdammers. Steeds heb ik van de zeer vele zieke, gebrekkige en misvormde patiënten speciaal dien man voor mijn geest. Dacht ik op mijn terug reis aan Lourdes. Ik zag dien ongelukki- gen stakker liggen, steeds zie ik hem, tot op het oogenblik, dat ik schrijf. Ik geloofde bet bericht en toch gevoelde ik mij gedrongen, tot den genezene zelf 'n schrijven te richten'' Dc lezer ontving hierop een antwoord- schrijven, onderteekend door „Zuster M. Josephine Louise der Zusterkens van Ma- ria-Hcmelvaart, ziekenverdienster der ar men ten huize", 57 rue Violet Paris (15e arrt.) In dit schrijven werd o.a. gezegd, dat Jean Berthet aan de zusters de ontvangst van den brief uit Holland had medege deeld en dat men den Nederlandschen tekst daarvan voor hem had vertaald. Zuster Josephine verklaart getuige ge weest te zijn van den meclijwekkenden toe stand, waarin de zieke bij de heenreis verkeerde,, en tevens getuige te zijn ge weest van de onverklaarbare verandering in zijn toestand. Zuster Josephine voegt bij haar schrij ven liet in 't Vlaamsch opgestelde rapport van do kloosterzusters, die hem verzorg den in 't hospitaal Boucicaut. Het luidt als volgt: „Mijnheer Jean Berthet kwam binuon in het hospitaal Boucicaut den 15en Sep tember 1926 voor een abces met ettering van gansch het ondergedeelte van den rug. „Hij onderstond een eerste heelkundige werking den 2en October 1926. Een twee de, den 20en Mei, ledigt al de uitwegen. Men is genoodzaakt aanzienlijke insnij dingen te doen. De bijzonderste groeien stil aan toe; er blijft altijd een aangroeien de ettering bestaan met sterken reuk en altijd verscheidene uitwegen, waarvan men de uiteinden niet kan bereiken. „Dikwijls vroeg ik aan den geneesheer, lïem andermaal te opereeren, doch hij antwoordde telkens., dat hij hem niet hel pen kon. „Zekeren dag nochtans, na hem onder zocht te hebben, besliste hij het nogmaals te wagen; 't was de 24ste Juni 1927. De operatie was zeer moeilijk en pijnlijk, om dat de gevoelloosheid maar plaatselijk kon zijn. Na de operatie zegde mij de heelmeester. „Hetgeen ik kom te doen aan dien armen jongen zal tol niets die nen. Ik kan hem niet meer helpen; ik heb liet uiteinde der uitwegen niet kuu- nen hereiken, want ik zoude de „sciali- que" aanraken en buiten zijn zweren en ettering zoude hij onmenscbelijke pijnen doorstaan''. „Hij zelf ondervond,, dat de operatie tot niets gediend had. Wij vermaakten iede- ren dag zijn wonden en drongen er lange wieken in. Do bijzondere insnijdingen ge nazen een weinig, maar er blijven altijd zweren. Zekeren dag zegde mij do genees heer, die het verhand deed: „Die arme Berthet, 't is een ware doolhof, iedcren dag vind ik nieuwe uitwegen". „Gansch dien tijd kon hij niet neerzit ten, gedurig lag hij plat op den buik. Van tijd lot lijd keerde hij zich om, maar moest een caoutchouc ring hebben, bui tengewoon opgeblazen. Nochtans wij dach ten aan de bedevaart van Lourdes en wij betrouwden op Maria's macht. „Hij vertrok op den buik gelegen; een pijnlijke reis, liet hij mij weten per kaart. Zondag 31 Oogst. Eenige uren later was het de zoete ver schijning der Onbevlekte, die den trouwen dienaar kwam beloonen. En den 24en Oogst zien wij onzen ge liefden heer Berthet terug komen, neer gezeten in een rijtuig (ik herinner mij niet hem ooit te hebben zien neerzitten) gansch gelukkig ons te komen groeten zonder steun zelfs, alle onmogelijkheid tot bewegen verdwenen zijnde....- Wij viuden de menigvuldige zweren, die hij bij het heengaan had, niet terug ééne blijft nochtans ze is oppervlakkig Welke vreugde voor ons, voor hem!.... en wij zijn en blijven in de verwondering hem met alle gemak te zien gaan en ko eien zonder eenige hulp''£ SPOHT. SCHIETEN. Kring Leiden v. d. Leidsche Burgerwacht Uitslag der 1.1. gehouden onderlinge schietwedstrijden der Leidsche Burger wacht, die ondanks hrfc slechte weer, bij zonder gunstige uitslagen bracht. A fd. A.: le pr. Ph. v. d. Drift, 2e pr. J. v. Staveren Jr., 3e pr. D. de Gunst, 4o pr. J. v. Leeuwen. Afd4 B.: 1ste pr. B. Hageman, 2e pr. J. Ncijcnhuis. Vetr. Afd.: 1ste pr. P. Gadri, 2e pr. v. Bergen Henegouw. P o r s o n e e 1 c Baan: lo pr. v. Stave ren Jr., 2e pr. Bergman, 3e pr. Haverkorn. Vrije Baan: le pr. v. Staveren Jr., 2de pr. do Gunst, 3e pr. Haverkorn, 4e pr. v. d. Drift, 5o pr. Barendse. Al de hierboven aangehaalde prijswin- ners (behalve vrije Baan) schieten a.s. Za terdag 5 uur njn. op de banen te Katwijk om den Pijnacker Hordijk Beker (thans in het bezit van den bekenden schutter J. v. Staveren Jr.) aangevuld met de volgen de hcoren: Zwets, Rijnbende, v. d. Velden, v. Staveren Sr. en do Gunst, terwijl om 2.30 uur reeds een aanvang wordt gemaakt met het afleggen van do schietproef voor Kapt. Snijders, toegevoegd a. d. Insp. der B. W. Do proef waaraan voldaan moet worden bestaat uit het schieten van 15 patr. in 3 houdingen liet behalen van 115 punten binnen kring 6, Schijf B.W. Bij het voldoen aan deze proef ontvangt de schut ter een diploma met een in brons uitge voerd kruis. UHT DE QfflGE¥B13G LANGERAAR. Koninginnefeest. De tweede dag (Dinsdag) van het Oran jefeest werd met beter weer begunstigd. Vanuit de huizen wapperde de driekleur en velen togen tegen negen uur naar de Woudsche dijk, waar do gelegenheid zoo gunstig was om de optocht op te stellen. Al spoedig bleek dal onze optocht, in deelname vooruitgaat. De jury, bestaande uit Mevr. de Muralt, Mej. Hoogenboom, Mej. Visser, Mej. de Boer. Mej. Roest en Mej van Zwieten, hadden dan ook veel te doen om een keus te bepalen. De le prijs voor dc afd. Historisch verwierf „De elf Provinciën'', 2e pr. Sneeuwwitje met dwer gen, 3e pr. Indianengroep. Voor de afd. Bloemencorso: le pr. Een landelijk gezin 1813, 2e pr. Sulletje, 3e pr. versierd rij wiel Voor de afd. leuk idee: le pr. Mi niatuurscheepswerf, 2e pr. Huwelijksreis naar het Julianafecst te Langeraar, 3e pr. Straattype, 4e pr. Volendamschc visschers en troostprijs voor Likkepot. Dan toog men door Langeraar tot aan Pulmot, waar men de terugtocht naar het feestterrein ondernam. Do muziek van Arli gaf nu en dan eenige opgewekte nummers. Nabij het feesterrein werd de optocht ontbonden. De voorzitter bracht (le dames juryleden dank voor de vele moeite. In den namiddag te 2 uur werd begon nen met de volksspelen. Voor dubbelhoeg- sprielloopen voor jongens van 1218 jaar le pr. W. Roest 2e pr. II. Slootweg, 3e pr. J. v. d. Berg. Balletje loopen voor da mes: le pr. Bertha Kroon, 2e pr. Geer trui Lubbers, 3e pr. Johanna Akerboom. Broodjehappen voor meisjes: le pr. Ca- Iharina v. d. Pijl, 2e pr. Glazina Bontje, 3e pr. Geertje Lubbers, en tot slot Schiet wedstrijd voor de Bijz. Vrijwillige Land storm: le pr. C. Lek 47 punten, 2e pr. W. Slootweg 46 pnt., 3e pr. G. Mank Johz. 46 pnt., 4e pr. H. A. Volgering 44 pnt., 5e pr. E. de Goede 43 pnt., 6e pr. J. W Valentijn 41 pnt. Onder de wedstrijden gaf het muziek corps nog menig nummer ten beste en werd het Japansch vuurwerk afgestoken, wat door het mooie weer goed tot zijn recht kwam. Te zeven uur had de uitreiking der prij zen plaats. Van de attracties op het ter rein werd druk gebruik gemaakt. Een schitterend vuurwerk, met tot slot hot stuk „Leve Priuses Juliana" sloot de beide welgeslaagde feestdagen. Laten wij er nog bijvoegen, dat de eerepoort keurig was versierd, en door de veelkleurige ver lichting 'a avonds schitterend was. DE RIJNSTREEK UIT NIEUWKOOP EN NOORDEN. XLIV. EEN BRIEF AAN CRITICUS. Onderstaand boeiend epistel mocht ik ontvangen Waarde Criticus. Men hoort wol 'ns van droomen over dit en dat. Men spreekt ook wel 'ns van toc- komstdroomen. Dooh ik heb een andere droom, een droom dio voor een groot ge- deel to mij mijn nachtrust ontnam, van daar dat ik mij getrokken .gevoel, die droom op papier te brengen. Het was een mooie zomenscho dag. Langs den weg, geheel dan dag, was het verbazend druk. Het look wel gemeente raadsverkiezing. Men sprak over den uitslag van de ver kiezing, over do kansen van die en die. Tusschen al die drukte door bemerkte ik een Barometer, en ging zien wat ons te wachten stond. Tot mijn groote verbazing zag ik het ding op storm staan, en af en toe naar veranderlijk loopen, om daarna terstond naar regen of wind terug te koe ren. Ik vroeg mij af wat dit te beteeke- nen had. Hoe er gewerkt werd? Men rammelde met beurzen, men schreef dat wij, Katholieken met ons kiesstelsel op het verkeerde pad zijn geraakt, men sprak ovor familie-regeoringen, over een dekmantel, over bezuiniging en bestrating, men hoorde opgezweepte menschcn, men sprak over do be-zuigingspolemiek, tus schen Criticus en Observator. Maar hoe wel alle waardeering voor den schrijver, dat alles liet mij koud. Mijn gedachten waren steeds bij dat vervelendo ding, dat niet mooi weer, maar regen of wind aangaf, en mij dhgerust deed worden voor den dag van morgen. Want ik begreep, dat de Baromoter niets anders aangaf dan dc uitslag van de ge houden raadsverkiezing in de gemeente Nieuwkoop. Wat ik vreemd vond is wel, dat- de ba romoter die anders bij zulke gelegenhe den altijd op mooi weer stond, thans nog niet op veranderlijk l*on blijven staan, maar dalen moest, naar regen of wind. Waarde Criticus, het is mijn bedoeling niet, u deze droom uit te laten leggen, doch ik wilde u vragen wat u denkt van mijn uitleg als ik die als volgt samenstel. 1. Dat het toch werkelijk te vor gaat, om te trachten met geld den volkswil te knechten. 2. Dat het onverantwoordelijk genoemd mag worden, als men in een klein zinne tje, ons kiesstelsel afkeurt. 3. Dat het niet opgaat duizenden aan de straat en dorpstoren van Nieuwkoop te besteden, en Noorden in zijn oude isole ment te laten. 4. Dat, mocht het waar zijn dat wij hier een familie-regeering hebben, zij dan, zoc spoedig mogelijk worde opgeruimd. 5. Dat onze menschcn zelf een kijk moe een krijgen op do dingen die gebeuren moeten, cn zioh niet moeten laten opzwee- pen langs den weg of in de kroeg. 6. Dat bezuinigingspoleoniek tusschen Criticus en Observator mij koud laat. Vooi mij geldt allen: wil men bezuiniigng or niet. 7. Dat bij de gehouden raadsverkiezing voor onzo vroede vaderen niet meer over geschoten is dan regen of wind. Vervelende Jan. Waarde Criticus. Daar 'k uw volledig adres vergeten bon, verzoek ik u zoo goed te willen zijn dat nogmaals bekend te ma ken. Het is een kunst om met weinig woor den veel te zeggen, doch deze schrijver verstaat dc kunst om met veel woorden weinig of niets to zeggen. Ik heb zijn zeven concJusiën genummerd en zal van elk dezer het mijne zeggen. 1. Met geld wordt de volkswil geknecht. Cp dergelijke algemecno bewering moet ik het antwoord schuldig bliiven, zoolang schrijver zich niet nader verklaart. 2. Bedoelt schrijver, dat mijn afkeuring van hot kiesstelsel, dat in onze dorpen wordt toegepast, honderden hoofden op hol brengt? Of veroorzaakt dit stelsel die? Tlr weet 't heusch niet. 3. Maar Jan, wil u dan ook in Noordec zoo'n straat aanloggen cn dergelijk to rentje doen verrijzen Het isolement van Nooden loopt werkelijk nog al af, sedert wol 2 geregelde auto-diensten voor dc meest, gewensehte communicatie zorgen. 4. Een familie-regeering? Ons gemeente bestuur bestaat als overal elders uit een burgemeester, 2 wethouders cn het voor geschreven aantal raadsleden. Ik weet niet dat een hunner verwant is met elkaar. Do aanmerking gaat mij dan ook hcnsch al weer boven mijn pet. 5. Hier wordt een wcnsch geuit, waar ik het mode eens ben. U bedoelt, immers, da* do mensehen zich niet aan kletspraatjes moeten sloren, doch eerst goed een on derzoek moeten instellen alvorens zich een oordcel tc vormen of oen meening te uiten. Ziet u er kans op cm dit zoover te krij gen? Ik niet! G. Voor u geldt do vraag: wil men bozui- niging of niet. Een mooi gebaar, ik hoor 't u zeggen jmot hoog-ernstig gezicht, tot rood wordons toe terwijl dc vuist op do tafel obnst. Dergelijk gebaar is meer go- maakt Jan, maar 't moet kunnen. Een mooi stokpaardje bij verkiezingen. Enfin het feest te Noorden heeft gelukkig be wezen, dat wc er financieel nog niet zoo slecht voorstaan, daar bleek noenvials gelukkig! dat men in Noorden althans nog wel over wat los geld beschikken kan, 7. Dat je vervelend wil zijn Jan, het zij zoo, maar wees in ieder geval verstaan baar en bevattelijk! Elke gedachte-wisseling is mij welkom, doch u moet niet afdalen in allerlei ge heimzinnigheden of droomerijon, waar geen touw aan vast te lenoopon i». Dus Jan, ik ontmoet jo nog eens, maar dan recht op den man af. Nader adres be hoef ik jo niet tc geven, want zoo je ziet, uw brief is goed terecht gekomen. CRITICUS. ^TJRIÊERLI J ICEST A ND LEIDEN. Gehuwd: A. van Hove wedr. en A. E. van Wijnen jd. P. J. Schrama jm. en E. M. Zondcrop jd. L. Knook jm. en L. P. Drapers jd. J. Bink jm. en J. G. Tcljcur gesch. N. Langezaal jm. en W. Opdam jd J. C. Drinhuysen jm. en G. J. Delfos jd. J. A. WceTs jm. en C. M Ouwendijk jd. J. P. Stokkcrmans jm. en J. J. Louwrior jd. J. Zitman wedr. en M. G. Smitlenaar wede. G. J. van Reenen jm. en G. A. C. den Hengst jd. A. Jongsma jm. en C. M. Bourgonje jd. Overleden: G. Disco jm. 50 j. W. G. Veldhuyzen-Deo vr. 61 j. Jhr. C. G. A. van Asch van Wijck jm. G9 j. W. van Winkel zn. 42 j. Q. Duindam m. 67 j. H. K. Zwetsloot jd. 27 j. G. A. de Vlieg zn. 2 mnd. L. Sjardin wede. G5 j. N. A. do Koninlc jm. 28 j. M. A. W. v. Buu- ren dr. 21 j. J. Raaphorst wedr. G9 j. J. C'. Berlemon-Ju wede. 79 j. B. v. Rijn zn. 15 mnd. P. H. Bonnet zn. 19 j. A. M. J. Tctenburg dr. 23 j. G. Oudshoorn zn. G mnd. H. Berkliy m. 34 j. M. Brakhovcn-La Rooy vr. 72 j.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 3