\mmmm MDEEÜG Uw Ptill-Ovors est Vesten don Haag uit van gas kan worden voor zien. Heb komt commissarissen voor, dat deze opvatting gebillijkt moet worden; door het vereischte van Leiden's toestem ming bestaat voldoende gelegenheid voor de rechtmatige belangen van Leiden in deze te waken. Uit de concept-overeenkomst blijkt o.m. dat bij mindere afneming dan de gecon tracteerde 800.000 M3., Wassenaar 3 cent per M3. aan Leiden zal betalen vopr eiken minder gebruikten M3. Leiden levert het voor Wassenaar be- noodigde gas in één of meer gashouders van zoodanige capaciteit, dat ten minste 25 pCt. van het maximum etmaalverbruik te Wassenaar kan worden geborgen. Levering van electriciteit aan Nieuwkoop, Nieuwveen, Zevenhoven, Ter Aar. De gemeente Nieuwkoop wenscht ten be hoeve van een gedeelte van haar gebied, n.l. de buurtschap „Het Woerdensche Ver laat" electriciteit te betrekken van de Pro vinciale Utreehtsche Electriciteibs-Maat- schappij, hetgdfen echter alleen mogelijk is met medewerking van Leiden, aangezien do bestaande en nog tot 31 December 1930 van kracht zijnde overeenokmst tussohen Nieuwkoop en Leiden aan Leiden een mo nopol iepo si tie verzekert. Het is gewenscht met behoud, formeel, van deze positie aan het verlangen van Nieuwkoop tegemoet te komen, in de eer ste plaats, omdat aldus een reeds sinds eenigen tijd bestaande feitelijke toestand zonder kapitaalverlies kan worden geregu lariseerd, in de tweede plaats, omdat daar tegenover enkel daadwerkelijke voordeel en voor Leiden konden worden verkregen. Een en ander is neergelegd in een nieuwe overeenkomst. Art. 17 van de nieuwe overeenkomst be vat de regeling'van de stroomlevering ten behoeve van „Het Woerdensche Verlaat", welke regeling in het kort hierop neerkomt, dat Leiden aan Nieuwkoop den stroom le vert, dien zij tot dit doel van Utrecht be trekt en wel tegen denzelfden prijs; op dit gedeelte der stroomlevering aan Nieuw koop kan Leiden derhalve geen winst be halen. De voordcelen, die Leiden daartegenover heeft verkregen, zijn de volgende: in do eerste plaats een verlenging van de be staande en met 31 December 1936 afloo- pende overeenkomst met Nieuwkoop met tien jaren, dus tot 31 December 1916, de laatste tien jaren van welken termijn de regeling met Utrecht niet meer gelden zal, zoodat alsdan ook ten behoeve van „Het Woerdensche Verlaat" volgens de gewone contractsbepalingen electriciteit zal wor den geleverd. Deze verlenging is niet zon der belang, nu tengevolge van de ligging van de gemeente Nieuwkoop met betrek king tot de levering van electriciteit aan die gemeente de mededinging van Utrecht moet worden geducht. Het tweede voor- deol bestaat hierin, dat aldus met gerin gere kosten, dan anders hot geval zou zijn geweest een koppeling met Utrecht tot stand is gebracht, welke het mogelijk zal maken in geval van storing te Leiden het Oostelijk gedeelte van het Leidsche net vanuit Utrecht van stroom te doen voor zien. Aangezien met de gemeenten Nieuw- vecn, Zevenhoven en Ter Aar, welke teza men met Nieuwkoop één distributiebedrijf hebben, gelijkluidende contracten, als met Nieuwkoop, loopende zijn, is het ge wenscht, bedoelde contracten voor wat de prijsverlaging per K.W. maximaal vermo gen en voor wat den duur betreft, met het nieuwe contract met Nieuwkoop in over eenstemming te brengen. Verhuring perceel Vischmarkt. Voor de huur van het ingevolge raads besluit van 30 Mei 1927 aangekochte per ceel Vischmarkt no. 14 heeft zich o.m. als gegadigde aangemeld de N.V. Hollandsche Naaimachiiienandel to Rotterdam. Deze is bereid een huursom te betalen van f 7S0.per jaar, waarmede B. en W. genoegen nemen. B. en W. kunnen de huur tusschentijds met een termijn van drie maanden opzeg gen. Verkoop berm aan Noordwijkerhout Het Gemeentebestuur van Noordwijker hout verzocht B. en W. in verband met eene voorgenomen demping van een aan die gemeente toebehoorend gedeelte van de Schippersvaart, van Leiden te mogen koo- pon een gedeelte berm langs den Haarlem- mertrekvaartweg ter grootte van pl.m. 530 M2. tégen den prijs van f 1.10 per M2. Tegen dezen verkoop bestaat noch bij de Commissie van Fabricage noch bij B. en W. bezwaar. De verbreeding van het Gangetje".', In de vergadering van 22 November 1926 en 6 December d.a.v. werden aange kocht de perceelen hoek GangetjeBree- straat cn hoek GangetjeBotermarkt, als mede liet tusscliengelogen woonhuis aan het Gangetje. De aankoop geschiedde met het doel om, door verj>reeding van het Gangetje, een behoorlijke oplossing te kunnen geven aan de verkeersmoeilijkhe den, welke thans in deze omgeving en in het naastbijgelagen gedeelte van de Hoo- gewoerd worden ondervonden. Van de-beide eerstgenoemde gebouwen eindigt de huur op 31 December 1927; van het woonhuis aan het Gangetje op 30 April 1929, doch de gemeente heeft ten aanzien van dit perceel het recht de huur tus schentijds met een termijn van drie maan den op te zeggen. B. en W. zijn van oordeel, dat thans tot verbrceding van het Gangetje dient te worden overgegaan en dat de beide uit de huur komende hoekpanden derhalve niet opnieuw beliQoren te worden verhuurd. Voor de verbreeding en daarmede ver hand houdende werkzaamheden (bestrating, verbetering vrijkomend muurvlak) zal een bedrag van ongeveer f 4.200.noodig zijn. B. en W. weven den Raad thans in over weging hun te machtigen, over te gaan tot afbraak van de huizen lioek Gangetje Breestraat- en hoek GangeijeBoter markt en het tusschen gelegen huis aan het Gangetje. Bcdrijfswaterinstallatie Electrische Centrale. B. en W. geven den Raad in overweging den bouw van een nieuwe bedrijfswaberin- stallatie voor do electrische centrale goed te keuren. De op f 86.000.geraamde kos ten kunnen voorshands uit de beschikbare middelen der fabrieken worden gevonden. Leeraar Hoogduitsch H. B. S. B. en W. stellen voor, de tijdelijke aan stelling van mej. Dr.a. C. M. de Haas voor den verderen duur van den cursus 1927/ 1928 te verlengen. Curator Gymnasium. Als curator van liet gymnasium (vaca ture-prof. dr. Hesscling) worden voorge steld de heeren lo. prof. dr. T. Muller, 2o. prof. dr. A. W. Byvanck, en de heeren: lo. prof. dr. L. Knappert (aftredend), 2o- prof. J. H. Kern; lo. mr. P. E. Briët (aftredend), 2o. prof. mr. D. v. Blom. Burgerlijk Armbestuur. B. en W. stellen voor de tegenwoordige schrijfster van het Burgerlijk Armbestuur in vasten dienst aan te stellen. „HET HUIS OP DE ROTS". Conferenties van Pater Hendrichs S.J. Voor de vierde maal is Pater Hendrichs S.J. begonnen met een reeks van conferen ties over het Katholiek geloof en voor de vierde maal was de belangstelling zeer groot. De spreker zelf was overtuigd, dat hij evenals altijd een aandachtig ge hoor zou vinden voor zijn uiteenzetting van dc Katholieke leer. Kunnen wij el- knar niet treffen? vroeg spr. Kunnen zij geen rust vinden de talrijken, de zoe kers naar het huis? Goddank is het getal dergenen, die be vooroordeeld tegenover de Kerk staan, die alleen de scheurtjes en de kiertjes zien in de muren van het kolossale gebouw der Kerk tot een kleine minderheid geslonken. Pater Hendrichs zeide, niet gekomen te zijn om allerlei moeilijkheden op te lossen, maar om aan te toonen de grootsche houw der Roornsche Kerk r- en dit is de grond slag der overtuiging. Zij is het „huis" uit het derde visioen van Hermas, gebouwd uit één steen. In deze eerste conferentie zou behan deld worden het Godsbestaan want, als Hij een maaksel is van ons eigen ver stand, waarop zullen wij dan bouwen. „Wie is het, "die zoo hoogh gezeten, zoo diep in 't grondelooze licht?".... Over het Godsbegrip bestaat een aller pijnlijkste verwarring. Sommigen maar dit is slechts een opvatting uit de studeervertrekken zeggen, met de oude Grieken dat God liet heelal heeft opge slorpt; anderen beweren het juist-tegen- overge.steld: het heelal is God of zij beslui ten lot een menschheids-God. Al deze be grippen zijn even verward en verwarrend en geven geen rust aan den zoekendeu mensch lot wie, evenals tot de Joden, in het rijkgekleurd bestaan de vermaning klinkt: „Denkt na!" Hun valscliheid en voosheid werd door pater Hendrichs dui delijk belicht. Na de pauze werd uiteengezet het Godsbestaan, zooals de Kerk het loert, van een oneindigen, een persoonlijken God dfë huiten ons is èn in ons is De positieve beschouwing der Kerk biedt houvast aan den denkenden mensch; komt overeen met wat de rede leert. Deze eerste conferentie werd in adem- looze stilte aangehoord. Pater Hendrichs bezit een zeer groot en pakkend uitbeel dingsvermogen hij boeide zijn hoor ders door een machtige betoogtrant en ge barentaal hij mengelde in zijn beloog dooreen de uitspraken van niet-Katholie- kc en Katholieke geleerden en bracht af wisseling nu eens door een schoon ge dicht van Vondel en van de Musset, dan weer door de aangrijpende schildering der gewetensangsten in „Macbeth". Wij zijn overtuigd dat niemand van de gister avond aanwezigen, op het appèl der twee de conferentie zal ontbreken. Door het zangkoor werden voor de con ferentie en onder de pauze cenige Grego- riaansche zangen uitgevoerd. DI0C. VER. VAN R. K. BIJZ. ONDERWIJZERS. Gisteravond hielde de afd. Leiden en om streken van de Dioc. Vereeniging van R K. Bijzondere onderwijzers in „In den Vergulden Turk'' een vergadering, waarbij als spreker optrad de Hoogcerw. Hoog- gel. heer Prof. J. D. J. Aengenent met het onderwerp: Psycho-analyse. Vereenigingszaken. Aanwezig was een groot aantal leden, alsmede de geest, adviseur Rector Klcijn- tjes, en de heer Bulten, burgemeester van Voorhout. Tevens waren op deze vergadering we gens de belangrijke rede van Prof. Aen genent tegenwoordig de leerlingen van de R. K. Vakschool, van het laatste jaar, met haar directrice Mevr. van Oerle. Om 6 uur werd de vergadering door den voorzitter met gebed en een welkom geopend, waarna de secretaris, de heer N. Vreeburg, notulen der vorige ver gadering voorlas, welke onder dank on veranderd werden gearresteerd. Daarna deed de voorzitter mededeeling van een besluit van den Bisschop van Haarlem, op een vraag van de St. Augustinusver eeniging. „In antwoord op uw schrijven van den 8en Juni 1.1. waarbij het hoofdbestuur van de St. Augustinusvereeniging gaarne wcnschte te vernemen Onze meening over de Inspectie vergaderingen,'die langzaam merhand overal in het Bisdom worden ge houden, deelen wij U.E. hierbij mede na inzage van het Reglement van de Vereeniging van Onderwijzers en Onder wijzeressen in de Inspectie Leiden dat, wanneer op deze bijeenkomsten alleen maar behandeld werden technische zaken het onderwijs betreffende Wij geen be zwaren zouden hebben, dat de Katholieke onderwijzers en onderwijzeressen hiervan Dames Vesten en Pull- Overs, wol met zijde 3.30 Smaakvolle dessins. Jaquard5.25 j Nieuw model Pull-Over met kraag geheel zijde 4.90 Wij brengen een aparte sorteering ZWARTE DAMES VESTEN ook in groote maten. lid werden, nu evenwel blijkt dat aldaar ook besproken worden onderwerpen van paedagogischen of zielkundigen aard, vinden Wij niet goed dat de Kath. onder wijzers en onderwijzeressen van Ons Bisdom hieraan mededoen. Op een vraag hierover door den heer Vreeburg of het stellen van deze vraag wel tactisch was, daar het antwoord te voorzien was, deelde de voorzitter mede, dat de vraag was uitgegaan van een autoriteit op onderwijsgebied en deelde liij tevens de motieven mede, die tot deze vraag hadden geleid, n.l. vooral het go- beurde te Arnhem, waardoor de Aartsbis schop zich genoodzaakt zag, voor zijn Bis dom eenzelfde beslissing te nemen. Enkele leden, hierover het woord voe rend, spraken zich uit voor het plegen van onderhandelingen om nog tot een lus- schenweg te kunnen geraken. De geestelijk adviseur zette uiteen dat de handelwijze van het hoofdbestuur zeer correct is. Vervolgens werden door den Voorz. de plannen voor den komenden winter me degedeeld. Hierna verwelkomde de Voorz. Prof. Aengenent, die intusschen tor vergadering was gekomen en legde den nadruk op de bijzondere betcekcnis van het onderwerp voor de leden. Prof Aengenent over psycho-analyse. Dan was hef woord aan Prof. Aenge nent tot het houden zijner rede over de Psycho-analysc. Spr. begon met de motiveerinè van do behandeling van dit onderwerp, daar dit onderwerp de laatste 20 jaren zoo'n op gang heeft goriïïfakl cn de psycho-analyse ook op kinderen wordt toegepast. Spr. wilde daarom uiteenzetten wat er onder psycho-analyse moest worden ver staan, hoe er uit wetenschappelijk oog punt over moest worden geoordeelcL- en hoe wij als Katholieken daartegenover staan. Het doel, aldus spr., van de psycho analyse, dat op de allereerste plaats een medisch systeem is, is genezing te bren gen van zenuwziekten door de ontleding van den zieletoestand. Het systeem is opgeworpen door twee Weensche doktoren Freud en Brews cn daar Freud het systeem verder uitwerk te heet het dan ook de psycho-analyse van Freud. Spr. zette dan uiteen het primaire idee, waarop het systeem van Freud steunde, n.l. dat de factoren in ons onderbewustzijn een grooten Invloed uitoefenen op ons be wuste leven wat reeds in het scholastieke tijdperk der philosophic als waarheid werd erkend. Dat onderbewuste moet dan door ontleding, die geschiedt door onder vraging, bewust worden 'gemaakt, om daardoor genezing te geven aan zenuw zieken. Juist is de invloed die van onderbewuste factoren op het bewuste leven wordt toe geschreven en juist is het ook, dat een uitstorting een ontlading van het gemoed de gestoorde vrede terugbrengt waarvoor spr. verwijst naar de Biecht. Deze twee fundamenteele stellingen zijn juist maar niet nieuw. Van wetenschappelijk standpunt echter is de waarde van het Freudistische siel- sel zeer gering, zooals reeds Prof. Win kler schreef in de geneeskundige bladen van 1917: „Ik geloof, dat in het Freudisme een korrel waarheid ligt verborgen in een berg van zand; ik zie het stelsel aan voor een sterk opgeblazen zeepbel die in de zon heel mooi glinstert, maar waarvan niet veel meer zal overblijven dan een druppel water". Het Freudisme maakt zich schuldig, aldus spr., 'aan eenzijdigheid door hel ponceren van twee stellingen: Vooreerst dat alle neigingen van den mensch terug te voeren zijn tot een fundamenteele nei ging, n.l. dc geslachtelijke. De tweede -stelling is deze dat alle ziels ziekten en afwijkingen van nerveuzen aard hun oorzaak vinden in een conflict weer van dienzelfdcn aard, dat zich in de jeugd, moet hebben afgespeeld. De ziels zieke is zich van dat conflict niets meer bewust.; daarom mot uit het onderbe wustzijn dat conflict, dat de oorzaak van j die zielsziekte is, worden opgediept dooi den zenuwarts. Geen enkel bewijs wordt echter door Freud voor die theorieën naar voren gebracht. Hij is slechts over tuigd, dat het zoo is, het is hem geble ken, bij is tot het inzicht gekomen enz. Zijn systeem is slechts een opeenstape ling van theorieün, waarvoor geen bewijs geleverd is. Zeker aldus spr. is de sexuoele neiging- het sterkste in den menseb, zoodat zelfs Paulus schreef, dat het vleesch in hem hegeerde tegen den geest, maar dat het de eeiiigste neiging zou ziju is onweten schappelijk en in^ strijd met de ervaring, die de zeven hoofdzonden als de funda menteele neigingen van den mensch aan geeft. Dan zijn er nog edele neigingen in den mensch als godsdienstzin, liefde van ouders, voor kunst, Voor de naasten enz. en al deze neigingen worden door Freud zonder meer ontkend. Natuurlijk kan een erotisch conflict de oorzaak zijn van ziels ziekten, maar wetenschappelijke statistie ken van Janet en Déférine wezen uit dat hij niet meer dan 22 pet. kon worden aangenomen., dat dat de oorzaak van zielsziekten was, zoodat het onweten schappelijk is dat alleen als de eenigste oorzaak te aanvaarden. Als bewijs, dat hel conflict zich in de prille jeugd heeft afgespeeld heeft men bovendien geen ver-der bewijs, dan e,enige verhalen waaraan een tendentieuze ver klaring wordt gegeven. Zelfs wil Freud dit conflict terugbren gen tot den zuigelingen tijd. Om dit conflict lot uiting te brengen moet de patidnt dagelijks een uur ana lyseeren waarhij vooral de droomuitleg ging van groote waarde is, wat Freud noemt de via regia, de koninklijke weg, om tot het onderbewustzijn door te dringen. Hierbij komt, aldus spr., de onweten schappelijkheid van Freud's systeem het meeste uit, daar deze uitlegging een aan eenschakeling is van wilde phantasie^n en absolute willekeurigheden. 6pr. zet dan de wijze uiteen waarop de analyse geschiedt, waarvan Prof. Winkler ver klaart dat de uitleggingen hehooren tot het rijk der phantasieo-n, dat wij hier staan in een veld van onbewezen voorop stellingen, welks uitspraak spr. met uil- spraken van geleerden van naam onder streept. Wetenschappelijk gezien is spr. daarom van meening, dat wat er goeds te vinden is in het systeem niet nieuw is en wat er nieuw is, niet goed. In ons land heeft daarom de Katholieke wetenschappelijke vereeniging in 1923 op een vergadering ter behandeling van dti systeem verklaard dat liet stelsel als 'Onwetenschappelijk moet worden afgewezen. Tenslotte hoe hebben wij over dit systeem te denken uit Katholiek oog punt. Het systeem bevat theorieih, die in flagran ten strijd zijn met den godsdienst en een behandeling moet, wat practische aan wending betreft, absoluut worden ontra den. Vooreerst poseert toch Freud de stel ling, dat de mensch niets anders is dan een dier en hij acht het hoogmoed van den mensch, zich door rationeele eigenschap pen hoven liet dier te verheffen. Daarom moet volgens Freud het kind vanaf zijn prille jeugd Freudislisch worden opge voed en acht hij dat'n opvoeding door gees telijken niet moet geschieden, daar een geestelijke niet kan toegeven da't de mensch niet hooger staat dan een dier. Bovendien ontkent Freud den vrijen wil en zegt hij dat. al onze handelingen ge determineerd zijn. Hij keurt het Christelijk huwelijk af, omdat bij kleurstelling in he* huwelijk af, omdat bij teleurstelling in het eu vrouw elkaar niet mogen verlaten, wal volgens Freud verkeerd is. De heele Christelijke moraal is volgens Freud oen onding en oorzaak der moderne zenuwziekken. Tenslotte is het Freudisme vernieligend voor den godsdienst, die vol gens Freud slechts een „gesublimeerde"' uiting van die eene sexueele neiging; een stelsel dat in hooge mate godslasterlijk is. De handeling, de analyse van den zenuwarts moet hoogst gevaarlijk worden genoemd én voor den patii'tit én voor den arts zelf. Om dit te bewijzen behandelde spr. nog de „positieve übertragung", die natuur lijkerwijze vele moreele gevaren voor bei den met zich brengt. Ten slotte behandelde spr. nog dc pae- danalyse, do analyste bij kinderen, waar over Liudwonky en William Stern oordeel den, dat dit een wetenschappelijke dwa ling, een wetenschappelijke misdaad is. Spr. ontraadde ten slotte het lezen van alle Freudistische lectuur. Vervolgens werden door enkele aanwe zigen vragen gesteld. Do voorzitter brecht dan in hartelijke woorden dank aan Prof. Aengenent, waar na de rondvraag werd gehouden. Hierbij dankte mevr. Van Oerle den D. H. V. B. voor de verleende gastvrijheid, waarna de vergadering op de gebruike lijke wijze met gebed werd gesloten. De Leidsche Winkelstand. Een verheugend feit mag het genoemd worden, als de middenstander in zijn zaak blijk geeft met zijn tijd te willen mee gaan. Een eerstè eiscli daarvoor natuur lijk is, dat de zaak aantrekkingskracht be zit. De N.V. I.E.M.C.O., Mare 70, heeft zulks zeer goed begrepen en een grondige veran dering van het uitwendig aanzien zoome de vaar het interieur der zaak is daarvan het gevolg. In betrekkelijk zeer korten tijd heeft het architectenbureau Bik en B re ede veld den winkel als het ware omgetooverd, daarbij ijverig bijgestaan door den heer M. L. Zonderop, die het schilderswerk naar volle tevredenheid uitvoerde en den heer J. v. Ruiten, die voor een moderne stoffeering zorg droeg. Van de groote open etalages zijn nu ge riefelijke stofvrije kasten gemaakt, van achteren afgedekt met houten betimme ring, waarin fraai glas in lood is aange bracht. De Zeiss-verliohting, een steeds meer en meer ingang vindende verlichting, mocht in deze zaak natuurlijk allerminst ontbreken. Het tentoongestelde zelf laat zien, dat de N.V. I.E.M.C.O. een eerste plaats op radio-gebied inneemt. Hoe kon het ook anders, waar zij een der eerste zaken was, die haar volle aandacht schonk aan deze nieuwe brache en als zoodanig alle moei lijkheden van het vak heeft doorgemaakt1? In do eene etalage vindt men do keurige Erres' toestellen van Stokvis, waarvan de firma de alleenvertegenwoordiging heeft, in de andere treft men zelfgebouwde toe stellen aan, die doen zien hoeveel werk er aan dc vervaardiging en uitvoering besteed wordt. De winkel zelf is eveneens gemoderni- 3 OCTOBERMARKT. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat -vergunningen tot het innemen van' standplaatsen met kramen, wagens, enz voor straatverkoop gedurende het a.s. 3 Octoberfcest slechts worden verleend voor plaatsen op de Beestenmarkt, de Nieuwe Beestenmarkt en de le Binnenvestgracht, Op andere plaatsen mag derhalve geen standplaats voor straatverkoop worden in. genomen. Voorts vestigen zij er de aandacht op, dat de aanvragen tot het verkrijgen van de bovenbedoelde vergunningen uiterlijk 26 September a.s. aan den Directeur van den Markt- en Havendienst moeten zijn inge- zonden. Voor verkoop van vleeschwarcn (waar onder ook begrepen broodjes met vleesch, worst in het zuur, e.d.) alsmede voor ver makelijkheden, loterijen, weegschalen e.d, wordt geen standplaats verleend. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEX, Burgemeester, VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 22 September 1927. LEIDEN. Donderdag. R. K. Bakkèrsgezellenbond, Bondsgebouw, 8 uur. ALPHEN AAN DEN RIJN. Zondag 4.30 uur, oude school R.-K. Trans portarbeiders, jaarvergadering. l&IffeeïBeen© Egetóa LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 19 lot en met Zondag 25 Sept. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer M. Boek wijt, Vischmarkt 8, lel. 552. - ALLEEN DEZE WEEK BIJZONDERE AANBIEDING PRIMA FLANEL ZIJDEN TRESSEN Fl. 4.75 3 VOO?. Fl. 13.50 G558 seerd. Het plafond is gemaskeerd volgens de thans heerschende bouwkunst en hel winkelinterieur is daarmede zooveel moge lijk in overeenstemming gebra-cht door goede beschildering en stoffeering. Hier vindt de radio-amateur en iedere zelfbouwer een ongeëvenaarde collectie ra- dio-onderdeclen en een sorteering van niet minder dan 25 soorten luidsprekers, wel een bewijs dat de firma er prijs op steil zooveel mogelijk georiënteerd te zijn op dit gebied. Het geheel is af cn derhalve mogen wc I.E.M.C.O. daarmede gelukwenschen. No-g een ander stadsgedeelte, heel wal minder besproken in onze winkels tan-d-rti- briek, al ligt het 00k in het cefttrüm der stad, «vraagt heden onze aandacht. Het" is n.l. de Turfma-rkt, waar in per ceel 11 de heer M. Brinks een keurige zaal in juweelen, goud, zilver en horlogiën heef: gevestigd. Dc heer Brinks is geen onbe kende in de goudsmidswcreld. Reeds li jaar bezat hij een zaak aan den Oude Bijt en gedurende a-1 die jaren had hij een gce den naam als -diamantzetter en graveur. De schitterende collectie artikelen ui de juweelen-, goud- en zil verb rancho ver raden dan ook bij het eerste gezicht don waren vakman, bij wien men zijn kost baarheden in veilige handen zal vinden. Zooals we hierboven reeds schreven zie: dezaak er keurig uit en mag zij als eet goede aanwinst voor de Turfmarkt be schouwd worden. Midden in een zeer drul stadsgedeelte en toch uit het drukke ge woel liggend kan men daar. rustig een kijk je nemen. Door den modernen bouw trekt hol pand, dat vroeger een gesloten huis wai, bijzonder de aandacht. De verbouwing werd uitgevoerd door det heer D. Stigter, het metselwerk doop df heeren Smittenaar en Abspoel, het steep- houwerwerk door den heer Kool, het schil derwerk door den heer de Water, terwij! de electrische installatie in handen vvst van den heer W. Stigter en de meubileerin? door den heer N. T. G. Poptie werd uitge voerd. In verband met de winkelweek zulle!1 beide zaken we-1 de speciale aandacht heb ben van het publiek. Weer de brandweer. Op de Kalvermarkt werd gisteren een oefening van de brandweer gehoudc" ditmaal met de stoomspuit. Toen het „oude beestje" eenmaal walej gaf, ging het toch werkelijk niet slecht, ji- kon natuurlijk niet die kracht ontwikkel? worden als bij een auto-spuit, maar 'l(j ergst is wel, dat het ongeveer 15 a 20 uuten duurt alvorens er water gegevfl wordt. Intusschen, het „oude beestje" mag als reserve nog wel zijn!

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2