IS KATHOLIEKE SPORTORGANISATIE NOODZAKELIJK Van een steiger doodgevallen. Gistermiddag had op den Sterreschans- y.' le Nijmegen de werkman Vergeer het or.ge!uk van een vijf meter hoogen steiger te vallen. De ongelukkige brak den hals en was onmiddellijk dood. De man was ge huwd en vader van een talrijk gezin. Geëlectrocutecrd. Vrijdag heeft op een scheepswerf te Ouderkerk a. d. Amstel een doodelijk on geluk plaats gehad. Ken 17-jarige jongen, zekere W. de Z., aldaar, werkzaam op genoemde scheepswerf, werd n.l. bij het gebruiken van een eicctrisch boorappa raat op een gegeven moment door den electrischen stroom getroffen en op slag gedood. In verband met het onderzoek of hier nalatigheid of een constructiefout oor zaak van het ongeluk was, werd het lijk alsmede de boormachine op last der Justi tie in beslag genomen. Mede werd van Justitiewege Zaterdag de goheele electri- sche installatie op de werf aan een ern stig onderzoek onderworpen. Naar wij van betrouwbaro zijde vernemen, zal als resul taat van dit onderzoek naar allo waar schijnlijkheid tegen do aansprakelijke per sonen een strafvervolging worden inge steld, meldt „de Tijd". Goed afgeloopen. Uit Den Helder wordt gemold: Gister middag waren de Korporaal-vlieger Bak te. en do marinier le klasse Lammens met het verkenningsvliegtuig F. I van het vliegkamp de Kooy, met een daaraan ge- han:_ zak als doeJ dienende voor do ar tillerie, nabij don Helder boven de kanon neerboot „Hefring". Toen plotseling de mo tor weigerde. Het gelukte den vliegers een noodlanding te maken op oen bouwland aan de Javastraat. Het vliegtuig raakte, ten gevolge van den drassigen grond met de wielen in den grond vast, waardoor het kapsijsde. Thans ligt het vliegtuig onder ste boven op het terrein. Beide vliegers zijn ongedeerd, oveneens het vliegtuig, behoudens enkele geringe schade. Aan de gevolgen overleden. De 71-jarige landbouwer D. H. te Den Ham, die eenige dagen geleden tusschen twee aan elkaar verbonden turfwagens be kneld raakte en daarbij een drietal ribben brak, is thans aan de gevolgen overleden. Tijdens een verhoor overleden. De beer Guido Keans, dokter m Ned. Indië met verlof hier te lande, werd gis termiddag in het politiebureau te Assen verhoord, verdacht van het plegen van een strafbaar feit. Tijdens het verhoor moest verdachte erg braken, waarna di rect geneeskundige hulp werd ingeroepen, doch deze mocht niet meer baten en na enkele oogenblikken overleed hij. Een flinke bemanning. Zaterdag vertrok van IJmuiden ter haringvisscherij de logger Tierman Eduard K W. IJ. Voor dit schip waren in Rotter dam 6 mannen aangemonsterd. Toen het schip eenige uren op zee was, konden twee van deze zes mannen geen werk doen we gens zeeziekte en de andere vier bleken zóó onbevaren en onervaren, dat de schip per hnn geen werk* durfde toevertrouwen en besloot maar weer terug te kecren en zich »an ander volk te voorzien. Zondag was het schip in IJmuiden terug. Het schieten op een trein. Het politieonderzoek inzake het schieten op een trein bij Ede heeft uitgewezen, dal de daders twee militairen uit Fde zijn geweest, die uit de grap met losse patro nen hadden geschoten. Wat de machinist voor hagel heeft gehouden, zijn dus de stukken van de houten pennen geweest, die op de losse patronen zitten Van twee gedienstige kellners, die juweelen roofden. In den laten avond van 17 Augustus jl werd door een tweetal kellners nit een café te Scheveningen een heer, die wel licht meer alcohol tot zich genomen had, dan goed voor hem was, in een auto naar zijn woning in Den Haag gebracht. Eerst den volgenden ochtend, toen de man ont waakte, bemerkte hij tot zijn schrik, dat een aantal juweelen, tot een bedrag van ongeveer 3000 en een bedrag aan con tanten nit zijn zak verdwenen waren. Onmiddellijk viel zijn verdenking op de twee mannen, die hem naar huis vergezeld badden: het was hem echter niet mogelijk de politie een beschrijving van het tweetal te geven, noch te vertollen op welke wijze hij den avond had doorgebracht, zoodat de politie bijkans machteloos stond. Door een toeval is men thans in staat gesteld de hand op beide roovers te leggen. Een tramconducteur, die 's nachts naar zijn woning wandelde, had ook den heer thuis zien komen. Hij was even blijven staan om te zien, hoe de benevelde man uit den auto werd gedragen en toen tegelijkertijd het nummer van den auto opgenomen on ont houden. Van dezo aanwijzing werd door i3e politie dankbaar gebruik gemaakt, met het gevolg, dat zich thans in het aires tnn- tenlokaal van het hoofdbureau van politie bevinden de 30-jarige D. P. J. V. uit Lei den en de 24-jarige F. W. H. Reiden heb ben bekend de juweelen in Bussum van de hand te hebben gedaan. Inbraken. Te Heemstede werd op een drietal plaat sen ingebroken. In alle drie villa's ver schafte men zich toegang door het verbre ken van een keukenraam. Verschillende gouden en zilveren voorworpen worden vermist. Sedert eenige weken werden te Oss en omgeving weer inbraken gepleegd. Za- 'terdagnacht is hel de politie gelukt, zeke ren V. op heeterdaad te betrappen en gis ternacht kon zij weer do hand leggen op een straatmuzikant uil Amsterdam, den 62-jarigen H. en den 21-jarigen lompen- koopman v. G. uit Oss. Zc verwijderden sich juist met hnn buit uit bet ijzermaga- ajn van den heer Hes. Aardappelmeelfabriek afgebrand. Gisternacht is de aardappelmeelfabriek Veendam en omstreken, (voorheen H. Wolda) totaal door brand verwoest. Het geheele gebouw en complex ligt aan den grond. De beide motorbrandspuiten kon den toen ze op het terrein kwamen van de fabriek niets meer behouden. Alles is verzekerd. De schade bedraagt meer dan 100.000. De aan de fabriek nog te leve ren aardappels zullen aan andere fabrie ken worden overgedaan. Uitslaande brand te Rotterdam. Maandagnacht omstreeks 1 uur is brand ontdekt in een complex in aanbouw zijnde panden aan de Schildstraat te Rotterdam. De panden zijn voor een groot deel bijna gereed. De brand is uitgebroken in het middelste huis van het complex. Achter dit perceel was een kalkput en dicht bij deze put lag een partij riet. Men vermoedt dat in de kalk broeiing is ontstaan, de vlammen vervolgens de planken hebben aangetast, welke de ramen van het bene denhuis aan de achterzijde afdekken. Volgens een andere lezing zou de brand zijn gesticht. De brand beeft zich snel uitgebreid. In korten tijd stond het heele huis in lichter laaie en de vlammen sloegen aan alle kan ten naar buiten. Dikke rookwolken ste gen uit het huis op. De brandweer was spoedig ter plaatse en zij heeft den brand dadelijk krachtig aangegrepen. Het huis is geheel uitgebrand, het dak is ingestort; van het belendende pand aan de rechterzijde is een gedeelte van de kap verbrand. Hetzelfde is gebeurd met 2 pan den aan den linkerkant. Ook de steiger, welke voor het huis heeft gestaan, is ver brand. Verzekering dekt de schade. De panden behooren toe aan den heer J. A. Luidewieler te Rotterdam. Brand. Door het omvallen van een petroleum lamp is de door 2 gezinnen bewoonde wo ning van den heer K te Winkel geheel afgebrand. De inboedels van beide bewo ners werden een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. Lichtgevende naamborden. De automobilisten, die de laatste avon den van Leiden naar Den Haag langs den Haagschen straatweg zijn gereden,, hebben bij de splitsing in den Benoordenbout- schenweg op bet punt, waar de bekende ricbtingspijlen staan, een bord kunnen waarnemen, dat, wanneer bet in den licht bundel van hun schijnwerpers kwam, met duidelijke letters „Den Haag" deed uit komen. Maandagavond werd voor een aantal genoodigden door den fabrikant dezer borden ook op den Benoordenhout- scben weg waren eenige neergezet een demonstratie gegeven. Deze borden, welke in Duitschland vrij algemeen in gebruik zijn, bestaan uit door gaas beschermde glasplaten, waarachter zich de gepaten teerde lichtweerkaatsende substantie be vindt. Zooals bekend is, staan er in de Residentie reeds verscheidene dergelijke nacbtverkeersborden van Engelsch sys teem, met lichtende groene en witte nop pen. De firma Georg Merkel, Mannheim, is de fabrikante der bovengenoemde gede monstreerde borden. Gestrafte papenhaat. Wat volgt, is historisch, meldt de „Lim burger". 't Gebeurde dezer dagen langs de lijn BI erickGrubbenvors t Twee broers van wie de een priester, wandelden op langs de spoorbaan. Uit het portier van een naderenden trein steekt het hoofd van oen blijkbaar net-ge- kleeden en schijnbaar wel-opgevoeden heer, dien het landschap erg te boeien lijkt. Hij beeft oog voor het mooie Peelland en een tong voor den naderenden pries ter. Welke tong hij beleefdheidshalve zoo ver mogelijk uit do koel laat hangen. Totdat, o schrik, de binnenbekleeding van zijn onderste kakebeen, 'n keurig stel kunsttanden de beweging van de uitgesto ken tong volgt en aan den wijd-openge- sperden mond ontvalt. Een wanhopige poging het weerbarstig kleinood op diens weg tusschen portier en spoorkiezel nog te grijpen mislukt deer lijk en het onmisbaar kunstgebit bereikt niet ver van de voeten van den priester den grond. Met den noodigen eerbied raapt deze het met behulp van een vel schoon papier op en wikkelt het zeer zorgvuldig in. De stationschef wordt behoorlijk van de vondst verwittigd; de priester laat zijn volledig adres achter, zoodat de eigenaar zonder heel veel moeite zijn verloren schat kan terug bekomen. Wij hebben een stil vermoeden, dat bij niet spoedig zal komen opdagen. Sl&aiiesïl» Berichten ONGELUKKEN. EEN SCHEEPSRAMP VOOR SJANTOENG. Reeds 159 lijken geborgen. Uit Sjanghai wordt gemeld: Volgens een bericht uit Tsinglau is op 17 dezer het Japansche motorschip „Genloku Maru", op weg van de baai van Kiautsjau naar Tsingtau, met 400 Chineesche passagiers aan boord, ten gevolge van bet ontstaan van een lek, gezonken. Een Amcrikaansch oorlogsschip slaagde erin 120 drenkelin gen te redden. Tot dusver heeft men 159 lijken kunnen bergen; de overige passa giers worden nog vermist. Overslrcomingen in Mexico. Circa 25.000 personen dakloos. Uit Mexico-City wordt gemeld; Ten ge volge van oversIroomingcn der Lerma- rivier zijn naar schatting in de dorpen en aioden langs dc rivier 25.000 menscben dakloos geworden. Do aangerichte schade is zeer groot. De plaats Acambaaarin don staat Guanajuato (Centraal Mexico) is ernstig geteisterd. Op last van president Ca 11 as is een trein met voedingsmiddelen, kleeren en geneesmiddelen naar de geteis terde streek vertrokken. Er zijn in totaal slechts zes dooden te betreuren. Drama te Dittingen. Vier kinderen gestikt. Te Dittingen in hot Saargebied zijn in den nacht van Zondag op Maandag vier kinderen, die door hun ouders onder de hoede van een zestienjarig meisje alleen thuis waren gelaten, in hun bedden gestikt. Een Engelsch jacht gestrand. In de nabijheid van Boulogne is een En gelsch jacht tegen de kust fgworpen. Drie personen vonden hierbij den dood. De kinderverlamming te Leipzig. Reeds 97 gevallen. Te Leipzig hebben zich 97 gevallen van kinderverlamming voorgedaan, waarvan 12 met doodelijken afloop. De patiënten zijn meest kinderen onder het jaar, bij wie ook het hoogste percentage gevallen met doodelijken afloop voorkomt. Ten einde een verdere uitbreiding der ziekte tegen te gaan, is men voornemens de scholen te sluiten. Treinaanslag in Joegoslavië. Komitadsji's de vermoedelijke daders. Een telegram uit Gevghili meldt, dat een trein gisterenmorgen om 2 uur in de na bijheid van het station Hoetovo op Joego- slavisch grondgebied vlak bij de Bulgaar- scbe grens door zeven bommen, welke op de spoorlijn waren geplaatst geheel is ver nield. Men heeft nog niet het aantal slacht offers kunnen vaststellen. Ofschoon er geen aanwijzingen zijn omtrent de daders, ge looft men, dat de bommen geplaatst zijn door de Bulgaarsche komitadsji's. die een paar dagen geleden ook een hotel te Gevghili in de lucht hebben doen springen. Een misplaatste grap. In de kapel van de Madonna te Viareg- gio, een badplaats aan de Thyrreenscho zee, zouden een paar muzikanten bij een religieuze plechtigheid eenige muzieknum mers doen hooren. Waarschijnlijk om een grap te beleven, begonnen ze echter on verwacht carnavalsliedjes te spelen, tot diepe verontwaardiging der geloovigen Men protesteerde heftig en toen de muzi kanten de kapel hadden verlaten, konden ze slechts door een overhaaste vlucht aan een welverdiende afstraffing ontkomen De geloovigen, die zich buiten bevonden, onthaalden hen op een regen van steenen en stukken hout; De grap zal bun vermoe delijk lang beugen. Een geheimzinnig geval. Zaterdagmiddag beeft op de Theems een .geheimzinnig gebeuren plaats gegre pen. waarin men nog geen licht beeft kun nen brengen. Een 50-jarige man huurde bij de Kew- bridge een boot en roeide met zijn twee kinderen ran 7 en 9 jaar stroomopwaarts tijdens een lichten vloed. Twee uur later vond men een paar hon derd meter verder bij het Brentford-meer een leege boot drijven met vlak er naast op het water een mannenhoed, een meis- jesmuts en een jongenspet. De veerman vertelde, dat hij de leege boot opmerkte, toen hij „man overboord" hoorde roepen. Een voorbijkomende pleizierboot bracht de boot naar den oever. Zij was volkomen droog van binnen en op de kussens was zelfs geen spatje te ontdekken. Niets wees er op, dat den inzittenden een ongeluk was overkomen. De man was twee jaar werkloos Zijn vrouw gelooft, dat hij met de kinderen zil terugkomen. Twee jaar geleden verdween hij ook met hen en werd toen op de Ka naaleilanden gevonden, hoewel hij daar geen kennissen had. Men heeft den omtrek afgedregd, echter zonder resultaat. Roede beschaving. Een groot aantal gewapende bolsjewiki viel Zaterdag het rijke dorp Ra gaye in het Dubno-district van Wolhynië binnen Toen een weduwe, Derkacz genaamd niet de plaats kon aanwijzen, waar haar geld verborgen was, omdat zij het niet be zat sneden de onmenschen haar kinderen voor haar oogen in stukken en doodden vervolgens de arme vrouw zelf. Kinderen als bestelgeed! In vroeger tijden werden vele kinderen kort na hun geboorte te vondeling gelegd. Nu wacht men tot ze wat grooter zijn, zet ze dan op den trein en stuurt ze naar een of ander oord, waar ze wel een onderdak zullen vinden! Dit is tenminste Zaterdag jl. in Enge land gebeurd. Toen de trein uit Londen dien avond om negen uur te Bristol aan kwam. trof men in een coupé twee kinder tjes aan, een zes-iarig en een vierjarig meisje. Zij hadden een klein handkoffertje bij zich met een label eraan en om den arm ook een label mei haar namen er op: Nelly en Violet Farley. De kinderen, die uit Londen kwamen, wisten niet waar ze heengingen: Vader nad ze op den trein gezet Bij nader onderzoek bleek niemand de kinderen op te eiscben. De naam Farley bestond ook to Bristol niet. De kleine rei zigsters zijn zooiand in een kinderhuis opgenomen. Een reusachtige smulpartij. Voor den feestmaaltijd, Maandagavond ter eere van het Amerikaansche Legioen in de „Cour d'honneur" van het „Paleis des Invalides", te Parijs gehouden, waar voor 4000 gasten waren uitgenood1, L hei den dc koks duizelingwekkende h «veel heden viscli. vleescb. groenten, enz. te Binnen niet al te langen tijd wordt de propaganda voor de R.-K. Sportbeweging wederom flink en stoer ter hand geno men. Onze Katholieken zullen ook voor dit onderdeel van ons Roomsch vereenigings- leven worden opgeroepen om mede te wer ken. Deze medewerking beteekent niets minder dan het behouden van onze jeugd voor de Roomsche Kerk en het bescher men dier jeugd tegen de baar dreigende ge varen. Is men daar wel van overtuigd in bet algemeen? Ik mag niemand te kort doen, en met vreugde constateeren, dat de ideeën hier omtrent in de laatste jaren zeker zich aan bet wijzigen zijn. Mannen, die bekend zijn met de moei lijkheden van den strijd, dien de jonge man, bet jonge meisje te voeren heeft om het behoud van geloof en deugd; mannen, die vooraan staan in het Roomsche kamp, hebben begrepen, dat ook de R. K. Sport recht van bestaan heeft, en zelfs noodza kelijk is, .en zij hebben een steun gegeven, welke heeft gemaakt, dat althans de ergste moeilijkbeden zijn overwonnen. Het is met warme dankbaarheid, dat wij hier nog eens willen herinneren aan de welwillendheid der Zeereerwaarde Hee- ren Pastoors dezer stad, die op aanvrage aan de kerkbesturen om financieele steun voor de Roomsche Sportbeweging, in die besturen deze zaak ongetwijfeld al3 een rechtmatige hebben voorgesteld, zoodat een ferme soms gelds door hen werd gevoteerd ten bate der Roomsche Sportbeweging. En even dankbaar zijn wij aan de vele duizenden, die bij de collecten in en aan de kerken hun geldelijk offer hebben ge bracht. Zoo konden wij de zoo alles neerdruk kende schulden afdoen; we halen wat rui mer adem, en zien de toekomst met wat blijder hart tegemoet. Maar de zorg voor de toekomst blijft; daarom ook zijn we vooral dankbaar aan hen, die met een jaarlijksche donatie onze beweging willen blijven steunen. Echter de steun kan grooter zijn, en moet ook grooter wezen, willen we berei ken, wat we ons voorstellen: een hechte katholieke sportbeweging, die de jeugd ten goede leiden zal op dit gebied, en haar voor veel kwaad zal bewaren. Daarom zal het noodig zijn, dat de ideeën nog meer veranderen, waardoor nog meerderen, die daartoe in staat zijn, ons finantieel zullen steunen; want als men de noodzakelijkheid inziet, dat ook op sportgebied een katholieke organisatie noodzakelijk is, blijft men niet achter met zijn steun. Zoo kom ik dus tot het antwoord op de vraag, reeds zoo dikwijls gesteld en even dikwijls reeds beantwoordIs de katho lieke organisatie van de sport noodig? Het heeft geen zin, het antwoord op deze vraag te geven door de zoogenaamd neutrale sport in een kwaad daglicht te stellen; dit is dan ook in het geheel mijn bedoeling niet. Ik neem aan, dat zij, die de sport be oefenen in een neutrale vereeniging, dat doen met de beste bedoelingen, om n.l. daardoor een lichamelijk gezond volk te kweeken, op te voeden tot sterke vrouwen verwerken. Twaalfhonderd pond zalm, tweeduizend pond ossenvleesch, vier dui zend pond groenten, en dezelfde hoeveel heid brood, honderd liter azijn, drie hon derd liter olie, vier honderd liter mayo naise, waren voor de hoofdschotels noodig. Voor het dessert werden twaalfhonderd pond vruchten, vierhonderd pond kaas en 8200 pond ijs ingeslagen. Al deze lekkernijen werden besproeid met 4500 flesschen wijn en 900 flesschen champagne. Een 16.000 cigaretten deden bij het rondgeven der 1000 liter koffie de ronde aan de tafels, die 1800 meter lang waren. Het tafelgerei bevatte 30.000 borden, 30.000 vorken en 30.000 lepels en 20.000 glazen! Honden! koks hebben dezen maaltijd be reid. die door vierhonderd kellners werd opgediend. Driehonderd vrachtauto's waren noodig om alle levensmiddelen enz. te vervoeren. Sedert 1900. toen het bekende „banquet des maires werd gehouden, is deze maal tijd de grootste, die in Parijs is opgediend. SPORT ATHLETIEK. Nederlanders in het buitenland. Bij de intern, athletiekw ecls trij den te Stockholm liep MaancLa-g H. Broos (Neder land) de 400 Meter in 50.6 sec. en Hooger- werff (Nederland) in 51.1 sec.; H. Körnig (Duitschland) liep de 60 meter in 6.7 sec., J. Loudon (Engeland) in 6.8 sec. en Broos (Nederland) eveneens in 6.8 seconden. Gisteravond word bet internationale athletiektoumooi besloten. Deze laatste avond leverde voor de Nederlandsohe ver tegenwoordigers twee fraaie successen op. De 400 meter werd zelfs een tweeledig succes voor Holland daar Broos eerste werd in 50.6 sec. en Hoogewerff tweede in 51.1 sec. Ook op de 100 meter legde 'n Hollander beslag. Hierin toonde Yan den Berge zich de sterkste in 10.7 sec., gevolgd door Lou don (10.8) en Broos (11 sec.), Körnig was geblesseerd. LUCHTVAART DE INDIë-VLUCHT van Luitenant Koppen. Een causerie voor de radio. Van uit de studio te Hilversum beeft luitenant G. A. Koppen voor de radio M r 1 igavond het een en ander verleid van zijn a.s. recordvlucht naar Indië en terug. en mannen, mot al do goede gcvoLs daarvan. Ook ieder katholiek kan het er mee et- zijn, dat de lichamelijke opvoeding groot nut is voor de jeugd. Echter elke daad van een menscli voortkomen uit een goed beginsel; en fc doel, hetwelk wordt nagestreefd mo* ook goed zijn, terwijl de middelen, wel! worden aangewend moeten beantwoorde aan bet goede doel, en niet nadeelig m, gen zijn voor den persoon in kwestie n ander, hooger gebied Daarom is het noodig, dat wij d9 mensch beschouwen in zijn geheel. Ee geheele mensch nu bestaat niet alleen ui een lichaam, maai* ook uit een ziel; en di ziel is, zooals we allen weten, voorna mer dan bet lichaam, omdat de ziel j het evenbeeld van God. Wat de mensc dus ook doet, het moet altijd zijn overeet komstig de belangen van zijne ziel. Zoodi iets in strijd komt met de zielsbelang?; is elkeen verplicht het te laten. Dat is dus het beginsel, waarvan wi katholieken uitgaan, aldus, en dus oo wanneer het geldt de opvoeding van bi lichaam. Wie dus alleen zou letten op de belangt en op de ontwikkeling van het lichaam zorgt slechts voor een halven mensc! en loopt gevaar het belang de ander Delft óf geheel te verwaarloozen, óf gToc telijks in gevaar te brengen. Tegen dezen opzet en redeneering jj dunkt me, in alle bescheidenheid, nie; steekhoudends in te brengen. Nu weten wij, katholieken, en wij getui gen het met trots, dat wij de waarheid bt zitten, dat onze, katholieke beginselen, ii eenig juiste zijn, en dat uit dat juiste b« ginsel altijd onze daden moeten voortko men. Immers onze beginselen zijn die, wel door Christus zijn gepredikt, en aan katholieke kerk te bewaren zijn gegeve: het zijn die beginselen, die wij allen ma ten handhaven. Wie onder ons bet bier niet mee eens i begrijpt zijn eigen katholicisme niet. Wanneer ik nu de vraag herhaal, of c Katholieke sportorganisatie noodt kelijk is, dan volgt bet bevestigend ai woord vanzelf, omdat wij van het eenj goede beginsel, in dezen ook, uitgaan, i van een ander beginsel niet kunnen ui gaan, een anderen grondslag niet ais w; r e kunnen worden aangemerkt door oi ook al bedoelen de personen, die die a; dero beginselen beleven het niet verkeer en zoeken ze niet het kwaad, als kwaa Onze Christelijke medebroeders bebb>: dit van hun standpunt uit ook begrepen, hebben zich ook afgewend van het ne; trale sportleven, om een eigen Christeiijl organisatie te stichten; want zonder begii selen, steunend op de Openbaring, brenj men niet iets tot stand, wat in alle opzie! ten goed genoemd kan worden Zoo moet dus de sportbeweging, de 1 chamelijke opvoeding steunen op om eigen, katholieke beginselen, en is dus katholieke sportbeweging gerechtvaardig noodzakelijk, en alzoo aanbevelenswaar en goed. J. C. C. GROOT, Geest. Adv. v. d. R.K. Sportbewegin De spreker voerde ons in gedachten rug naar het jaar 1919, toen voor h eerst het plan was gerijpt om met Albatros-toestel naar Indië te vliegen, i vlucht was reeds tot in alle onderdeel? geregeld en zou ook stellig ondernom- zijn als op het laatste oogenblik Engelai geen roet in het eten had gegooid do toestemming te weigeren om met o Duitsch toestel over Engelsch gebied vliegen. In 1923 zon de aviateur op nieui plannen voor een Indië-vlucht, maar d: maal bleek, dat Yan der Hoop toeval! soortgelijke voorbereidingen bezig was treffen, reden waarom iuitenant Koppt besloot zijn collega te laten voorgaan. Eerst veel later rees bet plan tot ii maken van een recordvlucht naar Iuii en terug met een driemotorig vliegtui Aanvankelijk achtte men den tijd hie voor nog niet rijp en de zaak scheen i de lange baan te komen, totdat in 0c: ber 1926 de beer Koppen verrast wc; door een schrijven van bet Comité Vlic tocht HollandIndië, waarin hem al mogelijke steun werd toegezegd, mdic voor die vlucht althans de noodige b langstelling mocht blijken te bestaan. B werd spr. spoedig duidelijk dat er Di alleen groote belangstelling, maar bepaal geestdrift in ons land bestond voor zij vlucht. Ook de Nederlandscbe regeering slot sympathiek tegenover zijn vlucht well een postvlucht zal zijn, maar welke a! militair oogpunt als een dienstvlucht ze worden beschouwd en gaf van di sympathie blijk door de vlucht met 12.50 gulden te steunen. Eenzelfde steun wer toegezegd door de Indische regeerini maar daarmede zijn de kosten nog las niet gedekt. De vlieger hoopte echter di er van de verzending van brieven 1 port), briefkaarten 2.50) en aaide: poststukken mei zijn vliegtuig een ru5 gebruik zou worden gemaakt, opdat do* zijn aandeel in het tarief, zijnde 50 d verdere kosten van de vlucht konden woi don gedekt. Het Fokker-toestel is van het gewoi type F 7, toegerust met drie Syddely-Lyn (Armstrong) motoren elk van ongevs 200 P.K. Op deze motoren was de kee gevallen, o.a. jmdat Commander By? deze ook gebruikte zoowel op zijn Pc?- vlucht als op ziju Oceaanvlucfct. De hc: Koppen gaf gaarne toe dat er bij dn motoren spoediger kans was dat er defect raakte, maar zoolang de andg dan nog blijven draaien is er tenrüin? geen gevaar. En zelfs wanneer er hp defect raken beeft men door den overbfi venden in werking blijvender, motor W® nog behoorlijk gelegen beid naar een schikt terrein voor een noodlanding te zien en dat maakte z.i. iederen gros' tocht minder gevaarlijk.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 4