lOLLANDSCH'ZWITSERSCHE LOCARA BEiElÖ VOLOEiS m REEPF.H MENKMftïE METIhlK INGEZONDEN MEDEDEELING rt.-K. CENTRALE VAN BURGERLIJK OVERHEIDSPERSONEEL. Bespreking van de loonen en salarissen van het Rijkspersoneel. Deze Centrale hield, zooals in 't kort ge meld, Zondagmiddag te Utrecht in het Ge- houw van Kunsten en Wetenschappen een zeer druk bezocht congres, gewijd aan de loonen en de salarissen van het Rijksper soneel, onder leiding van den voorzitter van het hoofdbestuur, den heer J. EL A. L. von Frijtag Drahhe te Amsterdam, die wel kom heette de Tweede Kamerleden dr. Mol Ier, C. J. Kuiper, Ch. v. d. Bilt en Bulten, terwijl hij mededeelde dat bericht van ver hindering was ingekomen van de Kamer leden mej. J. Meijer en de heeren Mr. Kortenhorst, Engels en van Schaik. De voorzitter deelde mede, dat de R.-K. Centrale besloten heeft een adres te zen den aan den voorzitter van den Minister raad. De leiding der vergadering werd vervol gens overgegeven aan den hoer M. v. d. Broek. De heer van Frijtag Drabbe gaf een overzicht van de invoering van artikel 40 door de Regeering. Een motie van de R.-K. Kamerfractie, de zoogenaamde motie-van Schaik in houdende: „Indien 's lands financiën zou den meevallen, zou ook aan de ambtena ren worden gedacht" werd om politieke redenen niet aangenomen. Toch lag in die motie een goede gedachte, maar de Regee ring kwam er niet aan tegemoet. Daarop volgde wederom een onderhoud met de R. K Kamerfractie en de heer Bulten diende een motie in in den geest van het over heidspersoneel. Deze werd aangenomen en het personeel herademde, tot de Regee ring de motie eenvoudig naast zich neer legde. Naar aanleiding daarvan had we der een conferentie plaats met de R. K. Kamerfractie en nu achtte spr. den tijd aangebroken waarop het overheidsperso neel uitdrukkelijk moet vaststellen dat aan de voorwaarden waarvan de motie-van Schaik sprak, is voldaan. Daarbij zal de R. K. Kamerfractie moeten worden ver zocht op de uitvoering aan te dringen. Ver volgens wees spr. erop dat in 1924 ruim 26 millioen meer is ontvangen dan was geraamd, in 1925 ruim 33 millioenen tot heden in 1927 ruim 25 millioen. Van die groote overschotten komt het Rijksperso neel wat toe, vooral wanneer dat beloofd is. Motie. Het R. K. Burgerlijk Overheidsperso neel, in massavergadering bijeen te Utrecht op 18 September 1927; Gehoord de besprekingen: Overwegende dat de noodzakelijkheid van verlaging van het levenspeil van amb tenaren en werklieden in Rijksdienst in dertijd door den nood van 's lands finan ciën; overwegende dat achteraf is gebleken, dat voor de sombere voorspelling geen plaats was, en daarmede het motief voor de verschillende verslechteringen is komen te vervallen; overwegende dat vaststaat, dat de voor waarden aanwezig zijn, welke volgens de bekende motie-van Schaik moesten leiden tot wederopheffing van dat peil; overwegende voorts dat door de aanne ming van de motie Bulten de Tweede Ka mer zich in gelijken geest heeft uitgespro ken; dringt er hij de R. K. Kamerfractie met allen ernst op aan met alle haar ten dien ste staande middelen te bevorderen dal aan het overheidspersoneel, redres worde verleend. Vervolgens voerde hot woord rector J. G. Jansen, geestelijk adviseur uit. Amster dam, die verklaarde dat bij een streven naar verbetering voorop moet worden ge steld: 't pogen een orde te verwerven die is gebaseerd op rechtvaardigheid en liefde De kerk is is geen beeltsel voor stoffelijken vooruitgang. Ten onrechte wordt zij ge hoond als de bewaarster der brandkast. Spr. staat achter de ambtenaren en sloot zich aan bij de woorden van Minis ter de Geer: „Er moet rust en tevredenheid komen onder de ambtenaren". De beste grondslag voor tevredenheid is een toe stand te schepnen, waarin de menschen tevreden kunnen zijn, daar nl. waar rechtigheid en liefde beoefend worden. Dan stelde spr. de vraag of er nood in de gezinnen is en citeerde daarop hetgeen de Staatscommissie-Stork in hare voltallig heid schreef: „De financieele positie in het geheele Rijkspersoneel ging achteruit en de salarissen zijn overh et algemeen te laag." Nu is het spr. van nabij bekend dat er in vele gezinnen inderdaad gebrek wordt geleden hoewel van huiten voor den schijn alles hetzelfde is gebleven, maar van binnen heerscht de armoede. Er kan zeer zeker iets gebeuren. De salarissen zijn met 18 pet. achteruitgegaan en het indexcijfer is slechts met 10 pet. gedaald en er vloeien millioen meer in de schat kist dan geraamd was. Het is spreker uit allerlei besperkingen gebleken dat de ge heel e R.-K Kamerfractie op het stand punt staat van verbetering in de salaris sen van het Overheidspersoneel. Vrede zal er alleen dan komen, wanneer er op andere wijzo wordt gehandeld met het overheidspersoneel en die vrede komt er niet zoolang de Regeering een door de Kamer aangenomen motie naast zich neerlegt. Met nadruk ontkent spr. dat het de bedoeling is, dat hier met een gevoel van wrok wordt huiswaarts gegaan. Wij zijn, zeide hij, Katholieken met een groot Godsvertrouwen en God heeft de macht na en de salarissen zijn over het algemeen te brengen. Bij elk Godsvertrouwen behoort echter de eigen daad. Daarom, riep spr. uit, versterkt uwe organisatie. Den spreker werd na deze rede een krachtige ovatie gegracht. Daarop werd het congres gesloten. DE SOCIALE MAATREGELEN VOOR HET KANTOOR- EN WINKEL PERSONEEL. Een demonstratieve vergadering. Zondag had onder leiding van den heer A. A. van Hamorsveld van Amsterdam te Zeist in „Nieuw Boschlust" eene demon stratieve vergadering plaats van den Ned. B.-K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van As- sisië". In zijn openingswoord zei de voorzitter, dat de Bond thans wachtensmoe is, nu de Arbeidswetgeving van 1918 nog niet is doorgevoerd. De heer H. B. Haver, hondssecretaris, heeft daarop de vergadering toegesproken. Resolutie. De demonstratieve vergadering van den Nederl. R.-K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden „St.-Franciscus van Assisië", gehouden op 18 September 1927 in „Huize Nieuw Boschlust" te Zeist, Gehoord de uiteenzetting omtrent ver schillende Regeeringsmaatregelen of ont werpen daartoe, welke ook voor de bedien den van groote beteekenis zijn, constateert, le. dat, ten opzichte van de erkenning harer organisatie in verschillende ministe- rieele commissies, voorzoover deze ook het belang der bedienden raken, de betrokken Regeeringsinstanties een afwijzende of weinig tegemoetkomende houding aanne men, 2e. dat ten aanzien van het Handelson derwijs de in uitzicht gestelde regeling nog steeds niet ter hand is genomen, 3e. dat de invoering van de Werktij denbesluiten voor Kantoren nog steeds op zich laat wachten, 4e. dat ter zeke van de winkelbedienden, reeds een poging van den Minister om te komen tot invoering van de Werktijden- hesluiten voor Winkels aanhangig is ge maakt bij den Hoogen Raad van Arbeid, waartegen echter een krachtige actie van den Middenstand gaande is, waarhij ar gumenten worden gebruikt welke voor ern stige bestrijding vatbaar zijn, 5e, dat ditzelfde geldt ten opzichte van de Rijkswettelijke Regeling der Winkel sluiting. Doet een ernstig beroep op de betrok ken Ministers, dat zij met betrekking tot de punten 1, 2 en 3, hunne afwijzende hou ding zullen veranderen in eene houding meer tegemoetkomend aan de belangen der bedienden, welke als beteekenende groep in het maatschappelijk en econo misch leven meer aandacht verdienen. dat met betrekking tot de aanhangig ge maakte wetsontwerpen voor de regeling van de werktijden der winkelbedienden en do winkelsluiting de Minister zal blijven vasthouden aan de door hem ontworpen bepaling, met name de 50-urige werkweek, de sluiting der winkels op de gewone da gen, uiterlijk om 8 uur en des Zaterdags om 10 uur, alsmede de sluiting der win kels op den Zondag, verwacht van den bond onverzwakte voortzetting van de in deze richting ont plooide actie, verzoekt het bondshestuur deze resolutie ter kennis te brengen yan de betrokken Ministers, afschrift daarvan te doen toe komen aan de verschillende Kamerfrac ties en Kamerleden met het verzoek, deze dringende wenschen te \yillen voorstaan en steunen, alsmede aan de plaatselijke standsorganisties, en deze resolutie te pubüceeren in de pers. Hierop werd de demonstratieve verga dering gesloten, waarna overgegaan werd tot een instructieve bijeenkomst, waarin besprekingen werden gevoerd om te ko men tot vaststelling van een plan de cam pagne, zoowel plaatselijk als landelijk, in zake de actie en de propaganda in den a.s. winter. Deze bijeenkomst was niet open baar. DE NEDERL. PERS EN MEXICO. Een schrijven aan den Nederl. Journalistenkring. De heer S. Bruysten, lid van den Ne- derlandschen Journalisten-Kring, heeft zich met hét volgende schrijven gewend tot het bestuur van dien Kring: Uit bezorgdheid voor den, tot voor kort zoo ongerepten, naam der Nederlandsche Pers neem ik de vrijheid, op illuster par lementair voorbeeld, mij tot u te wenden met volgende vragen: 1. Heeft het Bestuur van den Neder landse hen Journalistenkring kennis geno men van het betreurenswaardige feit, dat een zeer groot deel der Nederlandsche Pers, hoe tuk anders ook op het miniem- sto wereldnieuws (geruchten soms), sinds jaar en dag de berichten over de schrik kelijke Kerkvervolging in Mexico syste matisch verzwijgt? 2. Zoo neen, mag ik dan de aandacht van het Bestuur vragen voor de desbetref fende artikelen in de T c 1 e g r a a f der laatste week en de berichten en artikelen in de katholieke bladen sparsim over het laatste jaar eenerzijds, en de Mexicaansch Maagdelijke kolommen van de meeste dor overige bladen anderzijds? 3. Zoo ja, is dan het Bestuur niet niet mij van meening, dat waar" de Pers zich «enerzijds, begrijpelijkerwijs, zelfs over één doodvonnis van een anarchist, hoe geheel en règle dat aangevallen is, warm maakt, 'doch anderzijds doodzwijgt de goed-gedocumenteerde berichten inzake de moorden, zelfs zonder eenigen vorm van proces, in Mexico bedreven zij zich overgeeft aan schromelijke partijdigheid en verheimelijking der waarheid? 4. Vindt het Bestuur niet met mij, dat het verkondigen der waarheid en de ge heele waarheid, een groot belang is voor de Pers en dat het hardnekkig verzwijgen der waarheid voert tot ongezonde toe standen en slechte verhoudingen in onze Pers? 5. Is het Bestuur niet van meening, dat hier het doel van den Nederlandschen Journalistenkring hetwelk volgens art. 2 der Statuien o.a. is „de behartiging van do belangen der Pers in 't algemeen", welke behartiging volgens art. 3a ge schiedt door het bevorderen van gezonde toestanden en goede verhoudingen in de Nederlandsche Pers'' tot handelend op treden van den Kring noopt? 6. Zoo ja, is dan het Bestuur bereid mede te doelen, wat het deed, of wat het voornemens is te doen, om de belangen der Nederlandsche Pers in dezen te behar tigen en haar van ouds ongerepten naam hoog te houden, te bewaren of te her stellen? Gemengde Ë@pichien ONGELUKKEN. TRAMONGELLK TE AMSTERDAM. De bestuurder was onv/el geworden. Veertien gewonden. Gistermiddag te kwart vóór 2 heeft op den Admiraal de Ruyterweg nabij do Rijp- straat te Amsterdam een ernstig tramon geluk plaats gehad. Een sneltramtrein van de E. S. M. reeds op een stilstaanden tram van den dienst AmsterdamSloter- dijk. Het achlerbalcon van den stilstaan- den tram en het voorbalcon van den snel tram uit Haarlem werden beide ingedrukt. De botsing was zoo hevig, dat de Sloter- dijker tram ongeveer 30 meter voorn;l- vloog. Bij de botsing werd een tiental per sonen gewond, doch bijna allen niet ern stig. Naar het Wilhelmmagasthuis moest worden overgebracht de heer M. Gerritsen uit Amsterdam, die op het achterbalcon van de Sloterdijker had gestaan. Hij was bloedend aan het hoofd verwond en een oor was hem bijna afgerukt. Eveneens werd naar het ziekenhuis vervoerd de. be stuurder van den sneltram uit Haarlem, de heer N. de Mes. Hij had een vleesch- wonde aan het hoofd, doch niet ernstig. Tot de andere gewonden behooren: mevr. Bremer uit Amsterdam, die gewond werd aan de beide armen, mevr W. van Rijn, die klaagde over pijn aan armen en bee- nen en mevr. Janssens uit Haarlem, die een niet-ernstige dijwond had gekregen, henevens de heer H. van Tol uit Amster dam, die aan de linkerhand werd gewond. De dienst' ondervond belangrijke vertra ging. Nader wordt gemeld, dat er een belang rijk aantal min of meer ernstig gewonden was, daar heide wagens veel passagiers Tervoerden. De bestuurder van de tram uit Haarlem had vrij ernstige hoofdwon den, maar kon naar zijn woning te Haar lem teruggaan. Behalve de ernstiger ge wonden, wier namen reeds zijn vermeld, werden ongeveer 15 passagiers in het po litiebureau verbonden, die schaafwonden of kwetsuren door glasscherven hadden opgeloopen. De. spoorbaan was ook niet weinig be schadigd: een railstang was kromgetrok ken, en de motorwagen van den sneldienst uit Haarlem, die het ongeluk had veroor zaakt, had zich met den' „neus" in den grond vastgewerkt. De toestand van den bestuurder, den 50-jarigen C. M„ was niet van dien aard, dat hij niet in staat was eenige verklarin gen af te leggen. Op het politiebureau deelde hij het volgende mede. Hij naderde in gewone vaart de Rijpstraat, toen hij plotseling onwel werd; het duizelde hem. hij zag niets meer, ook niet. dat voor hem de wagen van den Sloterdijkdienst stond (Een der passagiers heeft dit onwel wor den bevestigd in zooverre hij gezien had. dat de bestuurder niet goed werd, en wan kelde of hij in elkaar zou zakken). De bot sing, waardoor de aangereden wagen on geveer twintig meter vooruit wend geduwd, had hem weer tot zijn positieven gebracht Hoe hij uit de ruine van het voorbalcon is gekomen, wist de bestuurder zich niet herinneren. De justitie heeft in den namiddag het beschadigde materieel der E. S. M.. zijnde de schakeltrein bestaande uit twee motor wagens mitsgaders het kleinere motorrij tuig, de z. g. Sloterdijker vrijgegeven. Het opruimingswerk ging. gezien de chaos, met moeilijkheden gepaard: de baleons, die ver splinterd waren èn die met het platform in den grond, géhoord waren, worden met acetyleenvlammen los gebrand. Om kwart voor negen was het spoor naar de stad vrij en kon het verkeer op dat gedeelte hervat worden. Gebleken is, dat de wagenbestuurder De Mes, op last van een der genecsheeren van den G. G. D. toch naar het Wilhelmi- nagaSthuis is vervoerd. Het bleek daar, dat de hoofdwonden zwaar waren. Zijn toe stand is, zooals de gebruikelijke term luidt: redelijk. Hetzelfde geldt ten aanzien van den 42-jarigen Gerritsen. Hij lijdt waarschijn lijk aan hersenschudding en ook zijn toe stand is vrij redelijk. Het schijnt, dat geen onmiddellijk levensgevaar voor beiden be staat. In totaal zijn door de politie en door den G G. D. veertien personen verbondenen behandeld. Hierbij is niet gerekend het aantal personen, idie licht door scherven en splinters zijn gekwetst, Hun aantal wordt op ongeveer tien geschat, zódat niet minder dan vier en twintig 'per.senon ongeacht de schrik op pnaan- r-nnoe wijzo kennis hebben gemaakt met de ge beurtenis van gisterennamiddag. ERNSTIG MOTOR-ONGELUK. Een zwaar gewonde. Op den hoofdweg tusschen Ierseke en Ka.pelle heeft gisteren een ernstig motor ongeval plaats gehad. De heer Lansen uit Goes had echter op zijn motor eenige koffers en reed in de richting Kapelle. Daarachter kwam de heer Slatabekoren eveneens uit Goes, met op de duo zijn echfcgenoote. Hij wilde den eersten motor voorbijrijden doch op het zelfde oogenblik viel een der koffers van den motor van den heer L. De heer S. reed over den koffer heen en kwam te vallen. Bij den val had hij 'n stuk van z'n tong afgebeten. Zijn vrouw, die eveneens was gevallen, bekwam lichte kwetsuren. De heer Lansen die omkeek naar den ge vallen koffer, kwam daardoor eveneens te vallen. Hij bekwam een ernstige schedel breuk. Men vreest voor zijn leven. Dr. Gnirrep uit Wemeldinge en dr. Wou- da. uit Kloetinge verleenden de eerste hulp. De gewonden zijn naar het zieken huis te Goes vervoerd. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Een 24-jarige dame verdronken. Zondagavond half 10 raakte een luxe auto, rijdende in een matigen gang. van den grooten dijk in de gemeente Ursem. Langzaam kwam de wagen steeds meer in de nabijheid van ide Ringsloot. Twee van de inzittenden, de heer J. Spruyt en zijn zuster Jo, wisten uit den wagen te klim men. toen deze gedeeltelijk in het water lag. Terwijl zij den auto verlieten, sloeg het voertuig geheel om. De heer P. Braun aannemer te Beverwijk, die met zijn ver loofde, de 24-jarige mej. M. Spruyt, ach terin zat en het meisje op ide armen had om haar op dén wal te dragen, moest haar toen loslaten, waarop het meisje in het water verdween. Na verschillende misluk te pogingen vond met een «half uur later het lijk. De hulp van den inmiddels ver schenen geneesheer, dr. van Bodegom uit Avenhorn. mocht niet meer baten. De auto werd later op het droge gehaald. De drie geredden keerden 's avonds naar Bever wijk terug. D~or een auto aangereden. Op den provincialen weg van Boxmeer naar Sambeek had gisteren een vrij ernstig ongeluk plaats. Zekere K. uit Boxmeer werd door een met groote snelheid rijden den auto gegrepen en van zijn rijwiel ge smakt. De fiets werd totaal vernield, ter wijl K. over hevige inwendige pijnen klaagde. Door dit ongeval was de bestuur der van den auto het stuur kwijt geraakt. De wagen nam plots een zwenking en reed tegen zekeren L. uit Boxmeer. Deze werd overreden en door voorbijgangers opgeno men met gapende hoofdwonden, waaruit hij veel bloed verloor. Zeer spoedig was dr Korte ter plaatse en gelastte averbren- ging van de heide aangeredenen naar het ziekenhuis. Na onderzoek bleek dat K behalve uitwendige verwondingen, weinig inwendig letsel had hekomen, zoodat hij weer naar huis is vervoerd. Voor L. werd echter voorloopig ziekenhuisverpleging rioodig geacht, daar de geneesheer vreesde voor verdere complicaties. Zijn toestand is echter vrij goed. Een vier-pers. auto, waarin de Am- ster da msche familie A. W. Breuk gezeten was en die bestuurd wérd door den heer A Bielstroo, raakte Zondagavond hij de Ellecomsche bocht in den Doeshurgschen dijk achter de tramrails. De wagen zwenk te naar links en kwam in aanraking met den 16-jarigen F. P. J. Bruil, die per fiets op weg was van Dieren naar Doetin- chem. Bij hef opnieuw uitwijken slipte de auto en sloeg om. De fietser werd met een kaakfractuur en een hersenschudding op genomen en naar het ziekenhuis te Velp vervoerd, waar hij des avonds overleed. Een van de beide inzittende dames en de heide heeren kregen kwetsuren. De wagen is betrekkelijk licht beschadigd. Auto tegen een melkwagen gebotst. Aan den verlangden Heerenweg te Gro ningen is Zondag een luxe-auto van den heer W. te Hilversum in botsing gekomen met een met een paard hespannen melkwa gen. Het dier moest door de politie worden afgemaakt, zoo zwaar was 't gewond. Van den auto raakten de ruiten stuk. Autc-botsingen. Op den Rotterdamschen wegte Delft wilde Zaterdag de heer Borsje uit Gouda een voor hem uitrijdende auto passeeren op' hetzelfde oogénblik, dat een auto van den heer Zuurdeeg, wonende te Rotterdam van de tegenovergestelde zijde najlerde. Met een ontzettende vaart Teden heide auto's -tegen elkaar. De auto van den heer Zuurdeeg wend nagenoeg geheel verni^l/l. ook de andere auto werd zwaar bescha digd. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor. Op het kruispunt van den Oraniesin- g.el en de Prins Hendrikstraat te Nijme gen heeft Zaterdagavond een botsing plaats gehad tusselieb een autobus van iden Ouick dienst en een gewone auto, welke v.an Berg- on-Dalschen weg kwam Beide wagens werden zwaar beschadigd. In de autobus zaten slechts enkele passagiers, van wie een knaapje niet ernstig gewond werd. De chauffeur van de bus en een dame, die in de andere, auto zat. werden eveneens licht gewond. 'Doodelijk ongeval Bij de rioleeringswerken r.an den Noor derbinnensingel te Groningen heeft cle Lei 'er G. Arends uil Pate:s v e zv re bijis op het lichaam gekre en. aan gevolgen waarvan hij overleden is. Doodelijkc val. Te Roosendaal is het 12-jarig do'JitcrtjJ van dr. P. uit Tholen van een trap geval len. De Meine was terstond dood. Overleden. De heer F. G. J. Lissone, meelagent wonende te Alkmaar, wien Maandag jl doordat hij door een vrachtauto was aan gereden, een heen wend afgeknepen, is Za tordagavond aan de bekomen verwondin gen en daarbij gekomen complicaties 59-jarigen leeftijd overleden Op een trein geschoten. Maandag-voormiddag is tusschen Ede ei d© Klomp op de trein, die om 11.03 van Elt maar Utrecht vertrekt, met hagelkorrel geschoten. Vermoed werd, dat een paa stroopers, die in het land gezien zijn, di schuldigen zijn. Brutale straatroof. Toen de 21-jarige O. N. Zondagavond ii gezelschap van den 20-jarigen H.v. G. den 20-jarigen H. A., allen te Leur woon achtig, huiswaarts keerde^ ktreeg hij in het Liesbosch plotseling van v. G. tw« hevige vuistslagen in het gezicht, terwijl H. A. zich boven op hem wierp en zijr zakken fouilleerde waaruit hij een porto monnaie met een bedrag van f 6.50 haalde C. N. kreeg nog een pak slaag en koi toen zijn weg vervolgen, meldt de „N. Crt." De twee aanranders hebben een café be zocht en 2/3 van het bedrag in drank gezet. Tn.middels deed C. N. met bebloei gezicht aangifte van het voorgevallene bij de gomeénte-politie van Etten eri Leur Later op den avond werden de twee ver dachten aangehouden. Aanvankelijk ont kenden zij alles, doch later vielen zij een scherp verhoor door de mand en be kenden den straatroof gepleegd te hebben De portemonnaie is in het Liesbosc! weggeworpen en zal met een politiehond worden opgespoord. Inbraak. Toen Zondagavond de bewoners van eer der groote heerenhuizen in de Oranje Nat saulaan, te Amsterdam, thuiskwamen, na dat zij gedurende langen tijd afwezig wa ren geweest, bemerkten zij al spoedig, da! er ongenood© gasten waren geweest. Ka* ten, die zij gesloten hadden achter gelaten waren open, en over de vloeren der schillende vertrekken lagen allerlei voor werpen, uit de kasten afkomstig. Er blee! veel gestolen te zijn Een juiste o-pgav nog niet te geven. Aan goud en zilve wordt naar schatting, een waarde f 2000 vermist Hoe de dieven in huis zijn gekomei wist men a-1 dadelijk, want in de brieven bus hadden de bewoners een stukje pier gevonden, waarop een nachtwaker mededeeling had geschreven, dat een va; de kelderramen aan den achterkant va het huis openstond. Die nachtwaker ha< omstreeks half elf aangescheld, om de be woners te waarschuwen. Hij kreeg toet geen gehoor, en deed daarop bovenstaan papier in de bus. Het is niet bij hem op gekomen de politie te waarschuwen. f Ernstige vechtpartij. Gisternacht heeft in de Hoogstraat Eindhoven een hevige vechtpartij plaat gehad tusschen een aantal personen, di onder den invloed van sterkedrank vei keerden. Er werd met een mes gezv aai met het gevolg, dat zekere J. v. d. W. w nende te Eindhoven, een ernstige wond in den linker bovenarm bekwam. Teven bleek, dat zijn onderkaak was gebroke: Hevig bloedend werd hij een café binnen gedragen,- waar geneeskundige hulp wer verleend. Vandaar is hij naar het zieke: huis overgebracht. Zijn toestand is nic levensgevaarlijk In verband met deze vechtpartij is doe de politie zekere Z. aangehouden, die voorloopig arrest is gesteld. Z. be wee: echter, dronken geweest te zijn en 1 zaak niets af to weten. Buiienl. (Berichten ONGELUKKEN. Spoorwegongeluk in Moravië. Vier dooden, v ij f t ie n gewonde Bij Altstadt in Moravia is een dicklfc zette autobus op een onhewaakten over weg door een rangeerende locomotief aai gereden en volkomen vernield. Vier p9 sonen zijn gedood, terwijl vijf inzitlendi zwaar en tien licht werden gewond. Treinontsporing in Duitschland. Zondagavond le 20.^6 uur ontspoor- de sneltrein D 304- van.Mainz naar Fraw fort a. M_ met drie wagens hij het pa seeren van het station Goldstein. Negen personen werden, licht gekweK Twee ontspoorde wageps vielen om. Het ongeval wordt, toegeschreven aJ de breuk van een as. Treinbotsing in Engeland. De expres-trein van de London Midi# en Scottish Railway op weg van het si tion Fenchurchstreet naar Southend gistermorgen in botsing gekomen niet goederentrein. Gedeelten van de zijkan'* der eerste twee rijtuigen van den expd werden vernield en vijf passagiers werd licht gewond Door de geringe snelW van den expres en het snelle sloppen l den machinist werd een ernstige i#1 voorkomen.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 4