Se &2icbelte (Bou/ta/nt mflAANDAG 19 SEPTEMBER 1927 No. 5673 Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN Se Jaargang ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal. )nze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal, co per post f2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver baar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor-, taling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd 9 ct. Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. I TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlën 30 cenl per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend.' n Kleine advertentiên, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ven huur, koop en verkoop f 0.50. NUMMER BESTAAT 017 TWEE BLADEN. BERICHT. ij, die zich met I October a.s. ,0e Leidsche Courant" wenschen abonneeren ontvangen tot dien urn de courant gratis. De Administratie. Een katholieke H. B. S. 'oor eiken Katholieken Leidenaar, die jt in de gemeenschap; die de belangen _jn stad warm voelt, en die zich be rt om God en Godsdienst ook te doen cnnen en belijden door anderen, is het iJaag een dag van zeer bijzondere beteo- i. ...ndaag geschiedt officieel de overplaat- g van de 1ste klas dor Katholieke H. B- to Katwijk naar Leiden. )at dit een voordeel is voor Leiden, ;oeft geen betoog, 't Is duidelijk, dat onderwijsinrichting als deze door vele roners der stad wordt gewaardeerd en den ook weer meer voor velen in de bui gemeenten zal doen zijn het centrum van streek. Om deze reden alleen al zal door vele niet-Katholieke Leidenaars loeide overplaatsing van de 1ste klas B. S van Katwijk naar Leiden wor- toegejuicht. Sn voor de Katholieke Leidenaars is er, ials vanzelf spreekt, een bijzondere re- om zich hierover hartelijk te verblij- "Wij spreken van Katholieke L e i d e- lars, maar eigenlijk wordt een katho- lang van een geheele streek it deze overplaatsing behartigd, omdat le Katholieken in onze omgeving hun non veel beter en veel gemakkelijker te dden de Katholieke H- B. S. zullen kun- in doen volgen dan te Katwijk. Alleen als men door eenzijdigheid of rtzichtigheid is bevangen, kan men ont- nnen, dat het van groot belang is voor tholieke ouders, als hun kinderen bij hun rming op de H. B. S. onderwijs ontvan- n, waarbij de Godsdienst niet wordt mis_ nd en wordt buitengesloten; dat naast rmeerdering van kennis ook wordt ge- •eefd naar opvoeding van die kinderen, ar vorming van karakter-vaste Katho- ken. Dit is eveneens van groot belang lor de kinderen zelf. En de maatschappij m alleen gebaat zijn met menschèn, die eten wat zij willen, ook op Godsdienstig ibied; met mannen en vrouwen van ka- ikter, die den Katholieken Godsdienst iar waarheid trachten te beleven. "Wij mogen dit alles vaststellen, zonder genspraak te vreezen, ook niet van vele wd-denkende niet-Katholieken. Maar wij willen dit alles niet zeggen, inder daarbij te verklaren, dat wij in een enkel opzicht de reputatie, waarin nze neutrale gemeentelijke I B. S. zich tag verheugen, wenschen te beduimelen; it is en blijft hèèl ver van ons. Katholieke ouders, die niet naar hun rensch maar uit noodzaak hun zonen heb- en laten gaan naar de neutrale H. B- S.; katholieke ouders, die hun zonen de H. B. onthielden, omdat zij confessioneel on- erwijs wenschten en dit niet binnen hun ereik lag voor al zulke ouders zal in en vervolge in Leiden Katholiek onder is op een H. B. S. bereikbaar zijn. Dank aan allen, die dit mogelijk heb- en gemaakt. Wij zouden hierbij gaarne 6a persoon in 't bijzonder noemen, maar lens bescheidenheid dringt ons den naam Brug; wellicht daet er zich vandaag nog cel 'n andere gelegenheid voor om den taam in onze kolommen te noemen. Deze dag zal in do geschiedenis van Ka- holiek Leiden als 'n bijzonder belangrijke (taan opgeteekend! BUITEHLAIIP Volkenbond DE VOLKENBONDSRAAD. HongaarschRoemeensche conflict Don spannende raadszitting. Do Raad, in zijn nieuwe samenstelling, Zaterdagmorgen bijeen om het rap- te bespreken van Chamberlain met r v°orstel tot beslechting van het Hon- saarsch-Roemeensch conflict over de na- natLsatie van bezittingen van Hongaar- ^o optanten in Roemenië. Dam6' raPp°rt van Chamberlain, die sprak hi;J^^commis3iQ van Mo zijnde (Prino ^1^e^as en Adatsji is tot drie lpes gekomen, waarvan de voornaam ,l« twee zijn: oorvic vrcdesvoorwaarden niet de sing van een algemeen plan van agrarische hervorming uitsluiten, ook niet voor Hongaarsche optanten; 2e. dat geen ennkele ongelijkheid be staan mag tusschen Hongaren en Roeme nen wat betreft den tekst en de toepassing van die agrarische wetten. Daarom verzocht Chamberlain den Raad: a. de beide partijen uit te noodigen, zich aan die principes te houden; b. Roemenië uit te noodigen, zijn scheidsrechter wederom in de gemengde arbitragereebtbank zitting te doen ne men. Mochten de Hongaren deze uitspraak weigeren, dan zou de Raad twee plaats vervangende rechters moeten benoemen. Mochten de Roemenen weigeren, dan zou de Raad er voor moeten zorgen, dat de ge mengde arbitragerechtbank toch normaal functioneeren zou. Mochten beiden weige ren, dan zou de Raad moeten besluiten, zijn taak overeenkomstig art. 11 van het Pact als geëindigd te beschouwen. Na eenig geschermutsel over de volgor de der sprekers nam graaf Apponyi het woord, om met zijn zwakke stem van 82- jarigo anderhalf uur lang een zeer wel sprekend betoog te houden om aan te too- nen, dat hij dit rapport niet kon en niet mocht aanvaarden. Niet slechts als Hon gaar, maar als Volkenbonidslid, met iden- len van een betere wereld voor oogen, waar niemand mag toestaan, dat een pu bliek lichaam als de Raad zich gaat bego- ven op het terrein der jurisprudentie. De Raad heeft geen enkele juridische bevoegdheid om zich over de competentie van een reeds langs berechte zaak uit te spreken. De geheele geest van den Volken hond, de tekst van het Pact en van het protocol, wil dat de Raad niet als arbiter optreedt in juridische kwesties. De Raad is niet en mag niet worden een super- rechtbank en heeft geen recht om de vrij heid van pleiten in een rechtzaak van te voren te beperken. Indien het rapport en de daarin vervat te principes aanvaard worden, zoo zei Apponyi. dan zal de Volkenbond niet meer zijn wat hij is. Dan zouden er daar wel de gebruikelijke complimenten kunnen werden afgestoken en deze zelfs nog wat worden aangedikt om de werkelijkheid te verbergen, maar dan zou een doodelijk gif in het lichaam van den Volkenbond geslo pen zijn. Apponyi drong opnieuw aan op voor legging van het geschil daar waar het be hoort, n.l. voor het Permanente Hof van Int. Justitie in Den Haag. De welsprekende rede van den ouden graaf Apponyi maakte diepen indruk. Titulesco (Roemenië) antwoordde graaf Apponyi en verdedigde de stelling dat Roemenië niet voor den vrede kan in staan als do agrarische hervorming in gevaar gebracht wordt. De Hongaren kun nen gemakkelijk op arbitrage aandringen, want voor hen is het slechts een geldkwes tie, maar voor Roemenië is het een politie ke kwestio van leven of dood. Nadat Chamberlain verzekerd had dat de woorden van Apponyi niets in zijn opi nie veranderd hadden, daar volgens de door hem geconsulteerde rechtsgeleerden de Raad volkomen competent is, ver dween plotseling Jhr. Beelaerts uit de zaal, terwijl prof. Francois zijn zetel in nam. Daar juist velen verwachtten dat Ne derland Hongarije zou bijspringen en thans een voor de toekomst van den Vol kenhond zoo gewichtig beginsel als arbi trage uitgevochten werd. wekte 't vertrek van onzen minisjter sterke bevreemding. Als reden werd slechts vermeld dat hij Maandag in Den Haag wezen moest en dat hij daarom den middagtrein nemen moest. Nadat Paul-Boncour het rapport van Chamberlain het meest rechtgeaarde en het politiekste genoemd had, waaraan hij zich zonder reserve aansloot, viel Strese- 1 mann Hongarije bij en ried, indien do partijen het niet eens worden, niet de door Chamberlain aanbevolen sancties, maar verwijzing naar het Hof in Den Haag aan. Stresemann herinnerde aan Briands uit roep in de Assembléo „Naar vrede door arbitrage", en waarschuwde nadrukkelijk tegen de stelling dat de levensbelangen van een land boven het principe van arbitrage gesteld zouden worden. Do beslissing, die men nemen ging, achtte hij van de groot ste moreele beteekenis voor het prestige van den Volkenbond. De belangstelling en spanning in de eivolle zaal was zóó groot dat zelfs gedu rende do herhaling van Stresemann's rede in een oorverscheurend Engelsch en Fransch, niemand de zaal verliet. Chamberlain, zichtbaar steeds nerveu zer wordend, trachtte van zijn rapport tenminste het eerste deel, waarin de drie principes vervat zijn, waaraan een ge mengde arbitrage-rechtbank gebonden zou zijn, te redden door voor te stellen zijn rapport aan te nemen tot aan de door graaf Apponyi en Stresemann en ook in de wandelgangen van het Palais des Na tions door alle Volkenhonds-enthousiasten zoo heftig bestreden sancties voor het ge val een of beide partijen de principes niet wilden aanvaarden. Do zeer vlotte voorzit ter Villegas, die op verzoek van den Chi nees deze zitting tot het einde bleef presi- deeren ,was besluiteloos en nadat Sokal voor Polen in een korte verklaring Roe menië en Engeland wat was bijgespron gen, wist do oude graaf Apponyi, die druk met de andere leden zijner delegatie had zitten confereeren, toch nog gelegenheid te krijgen nog weer een uiterst helder betoog te houden, waarin hij, met alle respect voor de rechtsgeleerden, die Chamberlain adviseerden, doch wélke door deze niet genoemd waren, dezen heeren toch elk moreel gezag ontzegde. Titulesco hield voor Roemenië nog een uiterst heftige redevoering, waarin hij van de Hongaren eischte in plaats van acade mische beschouwingen te geven, nu kort en bondig met ja of neen te antwoorden of zij de principes van het rapport aan vaardden. Toen Titulesco ten slotte op een' tecken van zijn collega Commène, die blijkbaar bang was dat zijn chef zich te boos ging maken en onvoorzichtig zou worden, zijn rede afbrak, deelde de vooriIter, die hul peloos met zijn buren had zitten conferee ren mede, dat het te laat geworden was en dat men daarom de zitting verdaagde tot Maandagmorgen tien uur. Een stem ming durfde men dien avond niet aan, daar men het blijkbaar in den boezem van den Raad niet eens had kunnen wor den. De Commissiebcsprekingen. Onze Nederlandsche gedelegeerde ter volkenbondsvergadering mr J. Limburg is gekozen tot voorzitter van de juristen commissie, die trachten moet overeen- s'emming tot stand te brengen tusschen den tekst van het Haagsche ontwerp- convenlie voor de tenuitvoerlegging in het buitenland van vonnissen in het algemeen cn het onlwerp-protocol voor de tenuit voerlegging in Liet buitenland van arbi trale vonnissen in handelskwesties, welk protocol door de tegenwoordige volken- hondsvergadering zou moeten worden vastgesteld. De arbitragegedachte heeft Zaterdag middag in de derde ..commissie der volken- bondsvergadering een aardige overwin ning behaald. Do commissie heeft in beginsel haar in stemming uitgesproken over liet voorstel van Nansen, dat de volkenbond een we- reldarbitrageverdrag zou opstellen, waar aan de onderteekendo staten zich zullen verplichten al hun geschillen hetzij van juridischen, hetzij van niet-juridischcn aard aan internationale rechtspraak of arbitrage te onderwerpen. Voor de staten die dit verdrag zullen onderteekenen zal dus de leemte., die in artikel 15 van het volkenbondsvcrdrag bestaat en waardoor onder bepaalde om standigheden een oorlog nog gerechtvaar digd wordt, worden weggenomen. Het is niet de bedoeling, dat eenige verplichting den volkenbondsstaten zou worden opgelegd, dit verdrag te ondertee kenen, doch men meent, dat do vaststel ling van zulk een verdrag de staten cr toe bewegen zal tegenover elkander iedere oorlogsmogelijkheid uit te sluiten. Het door Nansen ontworpen wereldar- bitrageverdrag is door de derde commis sie thans naar de juristencommissie ge zonden opdat de juristen de details ervan nader onderzoeken kunnen. Duitschland Het Tannenberg-gedenkteeken. Rede van Hindenburg. Zaterdagmiddag werd bij Hohenstein in Oost-Pruisen het Tannenberg-gedenk teeken ingewijd op de hoogte, waar in 1914 de Duitsche artillerie de laatste be slissende aanval van het Duitsche leger ondersteunde. Naast de vroegere leger aanvoerders van de toenmaligen slag, w.o. Generaal Ludendorff, Mackensen wa ren ook nog tal van eeregasten, zooals de rijkskanselier, verschenen, terwijl een ontzaglijke mensclienmenigte, uit alle dee- len van Oost-Pruisen bijeengestroomd^ de plechtigheden bijwoonde. Bij deze gelegen heid heeft ook de Duitsche rijkspresident een rede gehouden, waarin hij plechtig de schuld van Duitschland aan den oorlog ontkende; de oorlog zoo zeide hij, was het laatste middel tot zelfbehoud en met een rein hart trok het Duitsche volk in den oorlog, de oorlog werd met reine handen gevoerd en Duitschland was bereid, dit voor een onpartijdig tribunaal te bewijzen. Na do plechtigheid vertrok Hinden burg, enthousiast toegejuicht door de ver tegenwoordigers van de regimenten, die toendertijd hebben meegevochten. Tijdens de plechtigheid cirkelden tal van vliegtui gen boven do menigte. Frankrijk De betrekkingen met Rusland. Er komt geen breuk. De Fransche ministerraad heeft Za terdag de kwestie der betrekkingen met Rusland onder het oog gezien; het nemen van een beslissing hierover was tot Bri- and's terugkeer uit Genèvo uitgesteld. De ministerraad heeft besloten, niet te antwoorden op het door do Sovjetunie ge- formuleerde pact van niet-inmenging in eikaars binnenlandsche aangelegenheden, daar ide Sovjets reeds op 29 November 1924 hunnerzijds volstrekt en onvoorwaar delijk deze verplichting hebben aanvaard, en voor nakoming dezer verplichting zal de Fransche regeering waken. Anderzijds was de ministerraad van oordeel, dat op het oogenblik niets een verbreking der betrekkingen met Rusland rechtvaardigt. Voorts heeft de ministerraad de kwestie van het door de Sovjets voorgestelde non agressiepact in beraad gehouden, daar zulk een pact in overeenstemming is, zoo wel met Frankrijks politiek, als met de behoefte aan veiligheid zijner geallieerden in Oost-Europa. Derhalve heeft de Raad den minister van Buitenlandsche Zaken, Briand, ge machtigd, do onderhandelingen over zulk een pact voort tc zetten, waarhij hij zich tevoren de zekerheid moet verschaffen, dat alle voorwaarden nagekomen worden, om een zoodanig pact mogelijk te maken. Portugal. Complot ontdekt. Verscheidene arrestaties Uit Lissabon wordt gemeld, dat de Por- tugeesche politie een politiek complot heeft ontdekt, dat tegen, het huidige be wind gericht zou zijn. Verscheidene bur gers en officieren zijn gearresteerd. Hongarije. Geen Gcst-Locarno. Vorklaringen van Appnyi. De correspondent van de „Ncue Freie Presse" had een onderhoud met graaf Al- bert Apponyi te Genève, waarin deze als zijn meening te kennen gaf, dat het onmo gelijk is een Locarno voor Oost-Europa tot stand te brengen. Een stabiele vrede is slechts na herziening van do. vredes verdragen mogelijk. Apponyi is van oordeel, dat men te Lo- aerno een fovmeele overeenkomst heeft gesloten, voordat men het in werkelijk heid eon's was geworden. Op dezelfde wijze is het vroeger in de Ooslenrijk-Hon- gaarsche monarchie toegegaan bij ieder vergelijk mot Oostenrijk. Doordien men tiet tevoren niet over alle punten eens was geworden, bleek later do voosheid van het vergelijk en gebrek aan vertrou wen in het verzoeningswerk, wat afbreuk aan het succes van het vergelijk moest doen. Te Locarno is do wensch naar verzoe ning aan beide kanten oprecht geweest, doch ten aanzien van de premissen voor een moreele verzoening was men het nog niet voldoende eens om een vergelijk in alle onderdeelen tot uitvoering t;i l.-nnen brengen. Een werkelijke verzoening en een wer kelijke vrede zijn eerst te bfreiken .innieii do bepalingen van de vredesverdragen, die niet het gevolg zijn van nuchtere staatkunde overwegingen doch van do verbittering van den oorlog en den roes der overwinnaars verzocht worden. Locarno is voor Hongarije geen voor beeld tot navolging, le meer daar in Oosf- Gentraal-Europa do omstandigheden en de psychologische cultureele, geografisol en economische belemmeringen veel grr ter zijn. BINNENLAND Protest van R. K. Overheidspersoneel. Tegen de salarisregeling. In de tot aan don nok gevulde groot e concertzaal van hot Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Utrecht, heeft gister middag de R. K. Centrale van Burgerlijk Overheidspersoneel een protest doen hoo- ren togen het beleid van de overheid in zake do bezoldiging der ambtenaren. De voorzitter van het congres, de heer F. L. van Frytag Drabbe, memoreerde aller eerst dat niet de ealariscommissio van burgerlijke ambtenaren, maar de regcoring zelf artikel 40 in het bezoldigingsbesluit heeft gebracht. Door bet later weer uit te lichten is, aldus spr., oen beduidende scherf afgeslagen van het vertrouwen, dat wij steeds in do Overheid gesteld hebben. Toen de motie-Bulten werd aangenomen, ging er een zucht van verademing op, maar de rogeering heeft de motie naast zich neergelegd. Dat is wettelijk moge lijk, gebruikelijk echter alleen bij een re geering, die niet op een meerderheid steunt. Do R. K. Kamerfractie heeft ook gesteund do motie-Van Schaik, om een deel van hetgeen do inkomsten meer ople veren dan verwacht werd, ten goede te doen komen aan de ambtenaren. Thans is aan de voorwaarden, waarvan in de motie- Van Schaik sprake was, voldaan. Daarom zal aan de R. K. Kamerfractie moeten worden verzocht, op uitvoering van do mo- tio aan te dringen- Spreker wees erop, dat in 1924 26 müliocn meer ontvangen is dan geraamd, in 1925 ruim 33 millioen, in 1926 ruim 31 millioen, in 1927, voor zoover be kend, ruim 25 millioen. Het algemeen be lang staat bij ons voorop, maar het alge HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een spannende zitting van den Volken bondsraad. Het HongaarschRoemeensche conflict aan de orde- Graaf Apponyi aan het woord. De FranschRussische betrekkingen. Ernstig vliegongeval in New-Yersey. Ze ven personen gedood (Luchtvaart. 2e blad) BINNENLAND. Een belangrijk congres inzake welvaarts- poüiick (2de blad). LEIDEN. De overdacht van het rectoraat aan de Leidsche Universiteit (2de blad). De overgang van de 1ste klas R- K. H.B.S. van Katwijk naar Leiden. De clfi- ciecie opening (lsto blad). meen belang brengt mee, dat er rust komt onder de ambtenaren. Als de R. K. Ka merfractie had kunnen bevroeden, dat do heer Colijn niet juist in do toekomst zou zien, dan zou niemand van de R. K. frac tie met zijn voorstellen zijn meegegaan (gejoel). Als niet alles kan worden hersteld, dan zullen wij er op aandringen, dat toch in de eerste plaats die ambten; cn en werklieden beter bezoldigd worden, die sa larissen hebben beneden het menschwaar- dige. UIT ÜE OMfiQEVIKG NOORDWIJKERHOUT. ZILVEREN PRIESTERFEEST VAN FATHER VERMIN Zondag j.l. vierde do Zeerecrw. heer G. U. J. Vermin zijn 25-jarig priesterjubi leum. Zijneerw. vierde hot jubileum in de St. Victor-kerk, waar te 10 uur een plech tige Hoogmis door don jubilaris werd op gedragen Alvorens van deze plechtigheid een. verslag te geven willen we in 't kort eeno levensbeschrijving laten voorafgaan Father Vermin werd den 28en November 1876 to Noordwijkcrhout geboren. In 1892 ving hij zijne studiën aan te Voorhout op het klein Seminarie Hageveld. In 1896 werden deze studies le Roosendaal in Let Missiehuis St. Joseph voortgezet. Na hier do Philosophie te hebben afgemaakt ver trok hij in 1899 naar Mill Hill om in do theologie te sludecren. Op 20 September 1902 werd hij priester gewijd en nog in hetzelfde jaar vertrok hij met Mgr. Aelen naar Engelsch Indië naar het aartsdio- cees van Madras. In 1903 volgde do opdracht lot het op richten van een nieuwe Missie n.l. Mella- wagu, waar Z.E. gedurende 10 jaar met groot succes heeft gearbeid. Om gezondheidsredenen keerdo hij in 1913 naar Holland terug en was hij in 1914 de secretaris van den Aartsbisschop Mgr. Aelen gedurende diens verblijf al hier. Begin October 1914 keerde Z.E. naar Madras terug en kreeg hij last om te Phirangepuram een Gymnasium voor in- Jandscho jougens te stichten. Tevens werd een begin gemaakt met een klein scmina- rio voor inlandscho priesters. In 1917 werd Z.E. verder belast met de missie van Phirangepuram, welke de grootste van het Aartsdiocees van Madras kan worden genoemd. Zijneerw. was bovendien als hoofdonderwijzer en directeur ven bondon aan do Kweekschool voor Katho* licke onderwijzeressen le Phirangepuram. Zijneerw. werd in 1920 benoemd tot conj sul tor van het Aartsdiocees le Madras. Dat het Engelsche Gouvernement dc werkzaamheden van Pater Vermin waar' i deerde moge blijken uit zijne benoeming

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1