VRIJDAG IS SEPTEMBER 1927 BERICHT. 18e Jaargang No. 5S71 e £eicbeHe Gou/tont 0 ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal, ize Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal, anco per post f2.95 per kwartaal. >t Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- ijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor tbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. I Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlên 30 cent per regei Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. n Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ven huur, koop en verkoop f 0.50. NUMMER BESTAAT BIT DBIE BLADEN. Zij, die zich met I October a.s. „De Leidsche Courant" wenschen abonneeren ontvangen tot dien uturn de courant gratis. De Administratie. Oordeel naar het uiterlijk. Wij leven in een wereld van uiterlijk- klen. Alles wordt beoordeeld naar het uiter- ke. Menige wereldling is haast niet in slaat, zicb bij de beoordeeling van zijn me- >menschcn los te maken van het uiter- jke, of zich althans daardoor niet al en of uitsluitend te laten leiden. En menige wereldling kan de waardee- ng vin zijn medemenschen als deze in >t innerlijke, in het zuiver-geestelijke en edelijke moet worden gezocht, niet, in j verste verte niet peilen. Een illustratie daarvan wordt gegeven r wat „De Maasbode" schrijft in een ar- kel „Bij een afscheid'' (zie „Uit de èrs", 3de blad van dit nummer). Nog erger haast, minstens even erg, is dit opzicht wat mevr. Wijnaends Tran en schrijft in „De Vrijheid": De liberale feministe heeft nog al ver ouwen in de kracht der vrouwelijke iatholieke afgevaardigden, maar zij toch haar angst uit over de hou- van een Katholiek raadslid in de inge verzuchting: Als nu maar het slot niet hetzelfde is als haar karaktervolle voorgangster mevrouw BronsveldVitringa te zien geeft, die naar een Katholiek blad dezer dagen meldde, zich in een klooster terugtrekt. Niet dat we derge lijke houding onbegrijpelijk achten; er zijn ook protestanten met veel en bit tere levenservaring, die achter klooster muren zitten, al bemerkt de wereld dat misschien niet eens. Wij gunnen het dappere oud-Kamerlid ten volle haar gemoedsvrede, maar wij betreuren het voor de gemeenschap als juist derge lijke figuren het opgeven om voor hun medemenschen te werken en hen ten voorbeeld te zijn. Wat 'n dwaasheid toch, voor wie kloos- ers en kloosterlingen kent; en wat 'n on- leschaamdheid feitelijk, om er over te chrijven, als men ze niet kent. Zooals 'n Kleerekoper en 'n mevr. nevr. Wijnaends Franken denken of nisschien beter gezegd: ni et-denken en er naar-op-los-oordeelen zoo doen het lok mogelijk in nog ernstiger mate de nenschen, die hen achter na loopen; men- chen „uit het volk" en menschen, die men ,heeren'' en „dames" noemt! BUITENLAND Volkenbond DE RAADSVERKIEZING. Canada, Cuba en Finland zijn gekozen. Ontstemming in België. Met groote spanning werd de Volken- wndsvergadering van gistermiddag tege moet gezien, daar de verkiezing voor len Raad op de agenda stonden. Voor de 3 vrijkomende niet-permanente zetels stel len zich officieel 5 staten camdidaat. De landidalen worden voor 8 jaar gekozen. stem-opncmers werden Stresemann en Chamberlain aangewezen, hetgeen ge- laeji uitlokte. stemmming zelf duurde nauwelijks rijf minuten. Na een kwartier verkondigt Suani als resultaat, dat gekozen zijn: Cu- met 43 stemmen; Finland met 33 stern- toen en Canada met 26 stemmen. Bovendien waren op Portugali 16 en op Griekenland 23 stemmen uitgebracht, ter- irijl een aantal stemmen verdeeld over todero staten waren uitgebracht. Het aan bal uitgebrachte geldige stemmen bedroeg 19. de volstrekte meerderheid derhalve 25. De regeeringen der gekozen landen moe ien thans elk het lid benoemen, dat zij naar den Volkenbondsraad wenschen af te Vaardigen. Als zeker kan men echter aan nemen, dat Cuba zijn gezant te Berlijn Aguero y Bethanscourt tot vertegenwoor- hgro in den Raad zal benoemen. Tot ver tegenwoordiger van Finland zal waar schijnlijk do gezant te Bern. tevens per manent vertegenwoordiger van Finland Ph den Volkenbond, Erich, worden be- Iöoemd, terwijl Canada naar allo waar schijnlijkheid senator Dandurand zal af- Nrdigeu ..Het bericht over do verwerping der her- Pfesbaarheid van België als lid van den •-©-kenbondsraad heeft te Brussel ont goocheling verwekt, te meer, daar men tot op het laatste oogenblik op vernieu wing van het mandaat had gerekend. Perzië wenscht een Aziatis.ch 1 i d. Nadat de verkiezing der niet-perma nente Raadsleden had plaats gehad, ver klaarde de Perzische gedelegeerde, dat hij er ditmaal van afgezien had de verkiezing voor den Volkenbondsraad nog meer te compliceeren. Hij wenschte echter te con- stateeren, dat ook thans weer hoofdzake lijk vertegenwoordigers der Amerikaansch Europeesche oultuur in den Raad zitting hebben en hij behield zich het recht voor, het volgend jaar iemand candidaat te stel len die tot de Aziatisch-Mohammedansche cultuur behoort. De vergadering werd vervolgens geslo ten en voor onbepaalden tijd verdaagd. Ten gevolge van het uittreden van Bel gië en Tsjecho-Slowakije uit den Volken bondsraad verliezen deze twee staten ook hun lidmaatschap in de permanente mili taire commissie van den Volkenbond en, wat van bijzonder bealng is. tevens hun lidmaatschap in de voorbereidende ont wapeningscommissie, welker beteekenis steeds grooter begint te worden. Evenwol kan men aannemen, dat de Volkensbonds- raad de beide staten zal uitnoodigen, lid dezer laatste commisie te blijven. Ontwapening en veiligheid. t Geruchten over een voorstel- B r i a n d. In Britscho kringen doet het, tot dus ver onbevestigde, gerucht de ronde, dat Briand vóór Jiet einde der thans bijeen zijnde Assemblée een nieuw voorstel zal indienen. Dit zou tot strekking hebben, alle aanhangig gemaakte voorstellen voor het sluiten van een veiligheidspact te laten varen, mits de huidige Assemblée accoord gaat met de opstelling van een nieuw pro tocol, voor te leggen aan de in 1928 bij een te roepen negende Volkenbondsverga- dering. te za men-mei-een .vollarügq rat' werp-ontwapenlngsconcentie. MacDonald's pleidooi voor het protocol. Krachtige steun van Lord Parmoor. Het voorstel door den leider der Engel- sche Labour Party, MacDonald, in de „Daily Herald" gedaan, om de uitvoer baarheid en de eventueel gewenschte amerideering van het protocol van Genève opnieuw te onderzoeken, en wel in een speciale Volkensbondscommissie en om tegelijkertijd opnieuw en grondig de ver houding van het Eritsche empire en zijn onderdeelen tegenover het protocol vast te stellen, vindt warmen bijval bij lord Par moor en professor Gilbert Murray. Laatst genoemde brengt in herinnering, dat de Engelsche Volkensbondsunie reeds in 1925 de regeering heeft verzocht, de kwes tie van het protocol aan een rijksconfe rentie voor te leggen. Lord Parmoor zijnerzijds ontkent, dat het empire zóó los in elkaar zou zitten, dat aanvaarding van het protocol van Ge nève tot ontbinding van het Britsche em pire zou leiden, welke verklaring, door Chamberlain te Genève afgelegd hij in hooge mate ongelukkig noemt. In Engelsche conservatieve en ook li berale kringen is echter het principieele verzet tegen een uitbreiding der bestaan de verplichtingen zóó diep geworteld, dat MacDonald huiten Labomrkringen en bui ten de kringen der Engelsche Volken bondsunie weinig steun voor zijn plan kan verwachten. De „"Westminster Gazette", het eenige blad dat het voorstel bespreekt, volstaat met te zeggen, dat MacDonald de in En geland tegen het protocol bestaande be staande bezwaren te licht acht. i Duitschland De Rijksdag 17 October bijeen. De kwestie der Schoolwet. Het Seniorenconvent van den Rijksdag kwam. nadat gisteren de vergadering ver daagd was, gisterenmiddag nogmaals bij een om te beraadslagen over den datum, waarop de Rijksdag bijeengeroepen zal worden. Bij het begin der zitting consta teerde president Loebe, dat do Rijksminis ter van Binnenlandsche Zaken von Keudel niet geprotesteerd had bij de Pruisische regeering wegens de vertraging in de be slissing in zako de Rijksschoolwet. Het senioren-convent sloot zich eenstemmig bij deze conclusie aan. Een voorstel der communisten, den Rijksdag nog in Sep tember bijeen te roepen, om hem to laten beraadslagen over de huurverhoogingen en do crisisvoorzorgsmaatregelen, vond slechts instemming bij de sociaal-democra ten en de democraten, zoodat het werd verworpen. Er werd besloten, den Rijks dag tegen 17 October bijeen te roepen, en daarvan slechts af te wijken, als de Rijks schoolwet ook dan nog niet ingediend zou zijn. Pruisen en de Hohenzollerns. Sedert 1 Januari 1924 heeft Pruisen aan de leden van het voormalige vorsten huis 2.2 millioen Mark uitbetaald. Do PruisLche regeering staat op het stand punt, dat de regeling, nu er geen rijkswet tot stand is gekomen, alleen door middel van „Abfindung" mogelijk is, en dat een vergoeding van 12V4 pet. kan worden toe gestaan. Naar het „Berl. Tageblatt" ver neemt, kan men verwachten, dat de Prui sische regeering bij den op IJ October bij- eenkomenden landdag een wetsontwerp in dien geest zal indienen. Frankrijk De moord op Nardini. De identiteit van den moordenaar. De indentiteit van den moordenaar van den Italiaanschen vice-consul te Parijs, Nardini, is thans vastgesteld. De rechter van instructie heeft hem in de gevangenis ondervraagd. Nog heel moeilijk kunnende spreken, schreef hij op een stuk papier zijn naam, Serge di Modrigno, 25 jaar oud. Hij was eerst drie weken te Parijs en woon de in een hotel. In zijn kamer is huiszoe king gehouden, behalve eenige brieven van zijn vrouw, vond men er een exemplaar van de „Liberta". een anti-fascistisch blad. De Teden van den moord kon hij nog niet opgeven. De „Populo di Roma" schrijft, dat een journalist uit Napels, die Zaterdag met Nardini gedejeuneerd heeft, verklaard heeft dat Nardini een dreigbrief had ont vangen. De reden, waarom hij met den dood werd gedreigd, bleek uit dien brief niet duidelijk." Modrigno zal voor den Franschen rech ter terecht staan, al is hij een Italiaan, die in het Italiaansche consulaat een Ita- liaansch onderdaan doodde. Vorstelijke verloving. De verloving wordt gemeld van prinses Anna van Frankrijk, derde dochter van den hertog en de hertogin van Guise, met prins Amedeo van Savoie-Aosta, hertog van Apulië, zoon van den hertog en her- -tuftlu A.olt., -Uro*1 plaats hebben. Engeland Voor den vrede in de Engelsche industrie. Een beroep op de spoorweg arbeiders. Thomas, de secretaris der nationale unie van spoorwegarbeiders, heeft een merk- waardigen brief gericht tot de leden van dezen bond, om hen aan te zetten tot sa menwerking met de maatschappijen om een voorspoedigen en doelmatigen spoor wegdienst te helpen tot stand brengen. De brief staat in nauw verband tot de circu laire, welke door Sir Josiah Stamp verle den maand is gericht tot den staf van den London Midland and Scottish Railway en waarin aangedrongen wordt op een harte lijke samenwerking tusschen alle takken van dienst. Thomas zegt: „Er wordt op dit oogenblik ijveTig gediscuteerd in openbare vergaderingen en in de pers over den vrede in de industrie, doch velen van hen, dio deelnemen aan het debat, zijn niet be trokken bij de industrie, doch stellen er slechts een academisch belang in. Wat den toestand van de spoorwegen aangaat, is er een groote verandering ingetreden in de laatste jaren. Er doen zich thans haast geen kwesties voor op het gebied der spoor wegen, welke niet vrijelijk besproken kun nen worden tusschen de directio en de ver tegenwoordigers der arbeiders." Ierland. De verkiezingen. 257 candidaten. Gisteren zijn in den Ierschen Vrijstaat de verkiezingen gehouden. Er zijn 153 zetels in de Dail, maar in drie hiervan is reeds voorzien door onafhankelijke verte genwoordigers van universiteiten, die zon der tegencandidaat gekozen wenden. Voor de overige zetels zijn 257 candidaten ge steld tegen 375 voor de verkiezing in Juni. Do regeering verwacht dat zij een groote meerderheid zal krijgen, als er maar 10 pet. meer kiezers naar de stembus gaan dan in Juni het geval was, toen 65 pet. van de kiezers opkwamen. Do regeering heeft meer dan 500 auto's tot haar beschik king om kiezers naar de stembus te bren gen, torwijl de Valera veel minder vervoer middelen heeft. Het weer is prachtig ge worden na een regenachtigen ochtend, en dat is een voordeel voor de regeering Er waren heden weinig rumoerige tafc- reelen, behalve op een vergadering in Shercock (graafschap Monaghan), waar de vice-president van den graafschapsraad door een boer met een zweep werd be dreigd. Dit dreigement was het sein tol een algemeens vechtpartij, waarhij stokken en zweepen vrijelijk werden gebruikt. Pas morgenavond zullen er eenige uit slagen bekend worden; de volledige uitslag zal niet voor Maandag bekend zijn. Italië. Turati c.s. veroordeeld. 10 maanden gevangenisstraf, i Gisterenavond zijn Turati, Pertini, Pari. Roseli, Dabove en Botanso veroordeeld tot 10 maanden gevangenisstraf, terwijl Al- bini en drie anderen van rechtsvervolging werden ontslagen. De mécanicien Oxilia, die de motorboot bestuurde, waarmede Turati ontvluchtte, wend veroordeeld tol dertien maanden en twintig dagen gevan genisstraf. Het O. M. had straffen van vijf jaar en boeten van twintigduizend lire voor de voornaamste verdachten geëischt. Litauen. DE STAATSGREEP IN LITAUEN. In totaal 100 personen gevangen gezet. Een protest tegen de arrestaties. De correspondent van het „Berl. Tag." Ie Kowno meldt, dat do soc -idem. en de volks-soc. gisteren een delegatie naar den minister van oorlog en den Litauschen aartsbisschop hebben gezonden om te pro testeeren tegen de massa-arrestaties van hun partijleden. Naar verluidt heeft deze delegatie slechts een matig succes kunnen boeken. In politieke kringen hebben de draconi sche maatregelen der regeering groote ontstemming gewekt. De arrestaties duren nog steeds voort In geheel Litauen zijn thans reeds meer dan 1000 personen in hechtenis genomen. In het grensstadje Moseiki zijn zooveel personen aangehouden, dat de gevangenis aldaar to klein was om zo te hergen en een restaurant moest worden gerequireerd om als hulpgevangenis dienst te doen. Mexico. De Katholieken-vervolging. Navarelte, de bisschop van Sonora in Mexico., heeft zich gisteravond aangemeld hij het federale hof van Tucson in den staat Arizona. Tegen borgstelling van 2500 dollar werd hij weder vrijgelaten, totdat zijn proces zal beginnen. De bisschop be hoort tot de personen, tegen wie verleden ingediend wegens samenzwering en aè organiseering van een militaire expeditie tegen Mexico. De bisschop heeft zich vrij willig naar Tucson begeven om een ver hoor te ondergaan. Een lugubere reis. Een telegram uit Nogales meldt: Het personeel van een trein, die gisteravond te Guyamas in den staat Sonora aan kwam, deelt mede, dat men 38 lijken had geteld van mannen, dio waren opgehangen aan hoornen en telegraafpalen langs de spoorlijn in den staat Nayarit. Men ver moedt, dat dit de lijken waren van de on langs gevangen genomen opstandigen. Samenzweerders aangehouden. Generaal Garrido, oud-directeur der Mexicaansche militaire academie, en Jose Granados, oud-chef van den geheimen dienst, zijn aangehouden onder de be schuldiging te hebben samengespannen om den oud-president Obregon te dooden. BIHNEHLAHD Koninklijke Besluiten. Burgemoester. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester der gemeente Nistelrode J. F. van de Ven. De wethoudersverkiezing te Utrecht. De Vrijz. Dem. weigeren. Een drukbezochte ledenvergadering van de Vrijz. Dem. Vereeniging te Utrecht sprak met bijna algemcene stemmen als haar meening uit. dat het beter was, dat dr. Meijer de wethouderszetel niet zal aanvaarden, omdat de sociaal-democraten geen zetel aannemen. Minister Beelaerts van Blokland. Minister Beelaerts van Blokland, die heden naar Holland Irad willen terugkee- ren, heeft zijn terugreis tot Zaterdagavond uitgesteld, omdat do volkenbondsraad het bekende HongaarschRoemcensch ge schil over agrarische kwesties eerst Zater dag behandelen .zal en onze minister er prijs op stelt deze discussies persoonlijk Lij te wonen. Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Op de in de jaarvergadering van Hollandsche Maatschappij van Landbouw le Ridderkerk is tot voorzitter gekozen dr. H. J. Lovink, Lid v. d. Tweede Kamer, burgemeester van A1 p h en a. d. R ij n Do voorzitter, do heer D. do Boer, had om gezondheidsredenen bedankt. Tot hoofdbestuursleden werden in plaats van do aftredende heeren P. Stapel Czn., P. S. Overwater, H. K. Koster en E. Huysman verkozen do heeren J. Blauw- boer uit Passingerhorn, P. Leeuwenburg uit Numansdorpj K. Kuiper uit Oost- woudo en A. N. Vaandrager uit Rotter dam. HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Volkenbondsvergadering heeft Cana da, Cuba en Finland in den Raad gekozen. Teleurstelling in België over de niet- herkiezing. BINNENLAND. De dichter dr. Herman Gorter te Brussel overleden. (L. en K., 1ste blad). Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot wijziging van de arti kelen 53 en 88a der Tabakswet 1921. (2do blad). Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot wijziging van enkele artikelen van de gemeentewet betreffende plaatselijke belastingen. (2de blad). Onze Geïllustreerde Pagina De photo-pagina geeft o m. photo's van: Prinses Juliana te Leiden; een prachtige dahlia op de Leidsche bloemententoonstel ling; Koninklijk Bezoek aan Ridderkerk; de verongelukte „Old Glo*-y". OGtiDERWUS Eindexamens Gymnasium. Hoeveel slaagden. Voor het eindexamen dor openbare gymnasia zijn in 1927 geëxamineerd 476 candidaten, waaronder 185 vrouwelijke, waarvan zijn geslaagd 401 met 153 vrou welijke; van de 395 candidaten der bij zondere gymnasia, waaronder 89 vrouwe» lijke slaagden 334, waaronder 77 vrouwe lijke. In 1926 waren de cijfers "lesp. 408 (167), 362 (146) en 399 (104), 343 (89) De Co-opera-tie. De co-opera-tio heeft eenige mededeelin gen gedaan omtrent het speelplan voor het komende seizoen. Door financicelen steun van verschillende kunstlievende particulie ren is het mogelijk geweest aanmerkelijk© verbeteringen aan t© brengen, waardoor de operaopvoeringen boter voorbereid kun nen worden. Het orkest is uitgebreid tcvt twee en vijftig leden, welke allen in vas ten dienst genomen zijn, en die zich ver bonden hebben voor een bepaald aantal repetities en opvoeringen. Ook is een nieuw koor samengesteld van vijftig bcroepsko- risten en nog dertig reserveleden. Voorts is do co-opera-tie in hot bezit gekomen van een eigen gebouw, waarin voldoende ruim te is voor solisten, koor en orkest om to ropeteeren, zoodat dit niet moer verspreid behoeft to geschieden. Dit jaar zal bijna uitsluitend met Hollandsche a-rtisten go- werkt worden: do dames Liesbeth Pool- ma.n-Meissnor, Helene van Raalte-Horno- ma-n, en de heeren Jac. Urlus, Chris d« Vos en Drost, tenoren, Paul Pul, Anten Dirks en van Hervoirt Pel, bariton, en Jcl de Roode, bas, torwijl nog met bekende artisten en een vijftal jongere talenten on- dorhandeld wordt. Het seizoen zal in Don Haag geopend worden op 16 October met do „Tannhauser" in de zoogenaamde Pa- rijscho bewerking. Eenige nieuwere ideeën, die reeds bij do opvoering van duck's (Orpheus) gepro beerd zijn, zullen in deze opera worden toegepast. Het ballot is uitgebreid tot 28 dames en staat ondor leiding van fitern- vold. Op 18 October volgt do première voor Holland van do VIaamacho opera „Rena" van Jan v. d. Eeden. Verder staat nog op hot program dio geheelo opvoering van „ring der Nibolungen" van Richard Wag ner met Jac. Urlus als Siegfried en Chris de Vos als Siogismund. Het „Rheingold" zal eind November begonnen worden. Allo opora's worden in de oorspronkelijke taal opgevoerd. behalve „Figaro's Hochzeit" van Mozart. Deze opera staat voor het eerst op het program van de Co-opcra-tio en zal in het Hollandsoh gezongen wor den. Dirigenten zijn do hoeren van RaalU en Zeldenrust. De lieer Zeldenrust zal dit jaar 50 jaar worden en tevens 30 jaar aan do opera verbonden zijn. Dit jubileum zal gevierd worden met een opvoering van „Fans't', die door den jubilaris zal gediri geerd warden. SPORT WATERPOLO. Om het kampioenschap van Nederland. Dolfijn—Het IJ 2—2. Gisteravond werd de „roturnmatch" ge speeld om het waterpolokampioenschap van Nederland tusschen do Dolfijn en het IJ, in het voormalig Badhuis Obelt te Am sterdam. Do strijd eindigde ook boden onbeslist on wel met 22. Hoewel het IJ veelal in. do meerderheid was, kreeg men toch den

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1