TWEEDE MOEDER. ebde blad 99 de le0dsche courant' donderdag c5 sê^te^jer UIT DE PERS. aardenburg. De Maasbode lezen we het vol- scberpe kruiskopje. t politieke drama, dat zooveel beroe- wekte in den lande, is geëindigd, katholieken hebben het onderspit ge- n niet omdat zij de minderheid zijn, omdat onze Keiswet nu eenmaal de lijkheid openlaat, dat een minderheid handig hare stemmen verdeelt (wat urlijk nog beter kan bij een onmid- ke herstemming) een meerderheid ■ren kan. t geval doet zich in Aardenburg voor; pel de katholieken 547 van de 1072 ibrachte geldige stemmen hebben, krij- zij toch maar 2 van de 5 zetels; de andere zetels worden onder niet- olieke minderheid, die gezamenlijk stemmen haalde, verdeeld, is nog iets gebeurd bij de verkiezin- it stembureau, dat mede onder toe- van den heer Wijffels functionneer- rerd vereerd met de controleerende vi- van den substituut-officier van justi nt Middelburg en den kapitein der lirtgsche marechaussee. „Beiden na- aan een tafeltje plaats om den gang zaken te volgen", met het gevolg, dat leer Wijffels onwel werd en het stern- al verliet. 'ij zouden gaarne willen weten wat de tenaren van justitie bewoog op deze hun wantrouwen te demonstreeren een ter goeder naam en faam bekend ad burger. Is de beschuldiging van lierij, die wel beweerd maar nooit be- >n en blijkens de beschikking van de on (waarbij nieuwe verkiezingen ge werden) ook niet aanvaard werd, al voldoende geweest? Had de ambte- uit Middelburg, wiens vroeger op tre in Aardenburg toch al tot meerdere hten aanleiding gaf, bijzondere rede- om op deze venijnige wijze nog eens )onen, dat hij de zaak niet vertrouwde «ras daarbij nog de aanwezigheid van chef der rijkspolitie noodzakelijk als- nen met gevaarlijke boeven te d e beschikking van de Kroon was voor r die lezen kan, een stilzwijgend eer- itel voor de leden van het stembureau, him goeden naam waren aange- de houding echter van den ambte- r van een Minister der Kroon, stond een motie van wantrouwen gelijk. En motie kwam zóó goed aan, dat een „slachtoffers" er zelfs fysiek omyel werd. act schijnt niet de hoogste eigenschap rijn van den heer substituut-officier justitie te Middelburg. Hij schijnt niet tegrijpen, dat zijn optreden partijdig is de Katholieken, die overwonnen zijn r de niets-ontziende agitatie van anti-papisten, die eerst inzake de gast ikwestie het recht met voeten traden en dank zij den mazen der Kieswet in aagd zijn, den geest der wet, die even- ige vertegenwoordiging wil, te ver- chten. en Katholieken van Aardenburg kun- wij aileen zeggen: hebt geduld. Waar- vrijheid en recht zijn dingen, die op duur niet door trucjes van politieke pstinnegieters verdrongen worden en imin door het partijdig optreden van rale ambtenaren. lij zullen niet winnen, omdat zij moge- over meer economische middelen be- ikken; de toekomst is aan hen, die de sste stemmen hebben. In die overtui- g kunnen de katholieken rustig zijn en tijd verbeiden. HANZE IN HET BISDOM HAARLEM Viering van het vierde lustrum. De feestvergadering. )m half drie ving de offieieele herden- igsvergadering aan in de Gemeentelijke pcertzaal. D. H. Mgr. A. J. Callicr, bisschop van a-rlem, had er prijs op gesteld, deze bij komst met Zijne tegenwoordigheid te eeren. loor onvoorziene omstandigheden werd iihr9enland Mgr. echter op bet laatste oogenblik ver bindend. De voorzitter der regelingscomniissie, de heer Peetere, opende de bijeenkomst. Op bet groote orgel der Concertzaal voerde de beer Hendrik Andriessen vervol- s het „Komm, Schöpfer, Hedlger Geist" en „Fuga C KL t." van J1. S. Bach uit. Toespraak Bondsvoorzitter. De heer O. 'Ji G. Struijcken hield een tespraak. Do voorzitter memoreerde om. de Hanze bank-liistorio en het, mede tenge volge daarvan, leden-verloop De organisatde zag haar 'grootste instel ling de Hanzebank in moeilijkheden gebracht, een instelling met zooveel moeite en noeste vlijt opgericht, die zooveel hulp en steun aan onze menschen had gebracht en nog had kunnen geven, wanneer evenals aan zoovele anderen, ook aan ons bij stand geboden was geworden. Door deze moeilijkheden, later gevolgd door liquida tie, werd menigeen onzer «meerei. Met alle mogelijke energie is gewerkt om min nelijke liquidatie te verkrijgen om daar door te redden wat te redden was. De li quidatiejaren hebben bewezen, dat onge veer de helft van het aand rd»'' -kapitaal bij geboden steun aanwezig had kunnen zijn. Wat een gegronde teleurstelling en zelfs wrevel maakt zich bij de herinnering aan deze feiten van eenzijdige rechtsbe- deeling van ons meester, een wrevel, die menschelijkerwijze gesproken, moeilijk te onderdrukken is. Toch, Bondsbroéders, moeten wij royaal en flink den toestand onder de oogen zien; de zaken liggen nu eenmaal niet anders en wij mogen niet bij de pakken gaan neerzitten',' vooral niet, nu een nieuwe middenstandsbank zal worden opgericht, met een royalen steun van de Itegeering, gesanotionneerd door de Star ten-Generaal. Nu moet ons oog naar de toekomst worden gericht, opdat ook onze Booms che Middenstand met de nieuwe in stelling zijn voordeel zal kunnen doen. Bij al den tegenslag, dien wij moesten ondervinden waren tooh ook lichtpunten. Een der lichtpunten was, dat degenen, die bleven, de prachtkem van onze organisa tie vormden, en hierdoor het bewijs lever den van bun juist inzicht in hun eigen middenstands organisatie en hun eigen middenstandsbelang begrepen. Aan hen breng ik te dezer plaatse een warm woord van hulde. Onze andere instellingen floree- ren krachtiger dan ooit. Het prachtige Santosfonds, heeft tal van onze midden standera kunnen helpen. In de laatste 5 jaar bracht onze Roomsche middenstand alleen in ons Bisdom voor dit doel de ka pitale som van f32.105 bijeen. Het fonds U.B.O. is geregeld volgens de voorschrif ten van de verzekeringskamer. Het is pri ma in orde, telt 1000 leden met een verze kerd kapitaal van f740.000 en een wiskun dige reserve van f 102.000. Het informatie- en incassobureau, dat voorheen nog met tekorten werkte, geeft thans eenige winst. Andere plannen zijn in voorbereiding, zoo- dat de organisatie ook door de aangeslo ten vakbonden heel wat voordeelen kan bieden, wanneer men er slechts gebruik van maakt. Ten slotte wekte hij de Hanze-leden nog eens op tot algemeene daadwerkelijke sa menwerking en steun voor elkander en be sloot zijn rede met den bond te stellen on der bet toezicht en bescherming van Jesus Goddelijk Hart. Rede prof. Aengenent. In de plaats van Prof. Mr. Aalberse, die wegens een reis naar Zwitserland verhin derd was op te treden als spreker, voerde de boogeerw. hooggeL beer Prof. J. D. J. Aengenent, van Warmond, bet woord. Spr. bracht hulde aan de stichters van de Middenstandsorganisatie en aan hen, die hun werk hebben voortgezet. Spr. wil de geen namen noemen. Maar Gij zoudt, aldus spr., het mij toch kwalijk nemen, in dien ik niet den naam noemde van onzen Doorluchtige® Bisschop, die op den eersten diocesanen Katholiekendag van het Bisdom Haarlem, welke te Delft werd gehouden, zijne stem verhief om de katho lieke Middenstandera van ons diocees met kracht aan te sporen er- begin te maken met organisatie, en die arom terecht als de Vader van Uwen thans zoo krachti- gen Bond mag worden begroet. Hem komt de eer toe, dat hij de katholieke Midden standers in het Bisdom heeft wakker ge schud. Ik ben dan oc& overtuigd* dat Gij bij deze plechtige viering etepjrijs stelt hem Uwe hulde en Uwen 'datör- cpenlojks-to-be tuigen. (applaus)'. Verder ontwikkelde dè'Koogleeraar deze gedachte:1 Een krachtige middenstand is een .zegen voor de geheele maatschappij^ en ook een zegen voor de H. Kerk. Vooreerst voor do maatschappij. Indien de middenstand1 döor allo eeuwen heen van zoo groote beteekenis is geweest voor de maatschappij in haar geheel, ik durf zeggen, dat in het tijdsgewricht, waar in wij thans leven, de middenstand op een geheel bijzondere wijze een bij uitstek be langrijke taak te vervullen heeft in betrek king tot de maatschappelijke orde. Het is goed, dat, ook al vieren wij vandaag feest, wij den toestand klaar en ernstig onder de oogen zien. Laten wij bet ons niet ver bloemen, het gist en woelt het kookt en baarrat in de maatschappij. Het streven om langs revolutionnairen en gewedddadigen weg een andere economische orde te ver krijgen is internationaal. Doch boe diep wij ook die misdadige woelingen betreuren en veroordeelen, ont kend kan niet worden, dat er in de maat schappelijke verhoudingen ernstige mis standen bestaan welk» voor het slagen dier rampzalige pogingen gunstig moeten genoemd worden. De rechtvaardigheid en de naastenliefde, die volgens de christe lijke beginselen de richtsnoeren zijn, waar naar de economische verhoudingen moeten werden geregeld, hebben tengevolge van de doorvoering der liberale beginselen ern stig geleden. Het kon niet uitblijven, dat de gevolgen daarvan bij de groote massa verbittering hebben teweeg gebracht. Daar wordt oiu-echt gepleegd door het bankka pitaal wanneer het de industrie in zooda nige afhankelijkheid plaatst, dat èndein- dustrieelen èn de bij hen dienstbaren er onder zoeken. Daar wordt onrecht gepleegd in den handel, wanneer woekerprijzen worden bedongen, waarbij de aloude be ginselen omtrent den rechtvaardigen prijs geheel uit het oog zijn verloren. Daar wordt onrecht gepleegd tegenover arbei ders, warneer hun niet met hun vrouwen en kinderen redelijk bestaan wordt verze kerd. En wat nog erger is, daar wordt meerdere malen ernstig misdaan tegen de naastenliefde in de economische verhou dingen. Zou niet als een der voornaamste factoren van den schrikbarenden geloofs afval in de groote steden moeten be schouwd worden het gebrek aan liefde en hartelijkheid, dat Ft mtijds tusschen pa troon en arbeider bestaat? Want mm beeft niet v< ld aan aan zijn christelijke plichten, zelfs al kan men in geweten ver klaren, dat men aan de eischen der recht vaardigheid ten opzichte van zijn arbei ders heeft voldaan. De eischen der naas tenliefde vragen eveneens om vervulling, en zelfs veel ernstiger dan die der strikte rechtvaardigheid. Is het niet ton hoogste merkwaardig, dat Leo XIII in zijn „Rerum Novarum", waarin hij de eischen der rechtvaardigheid had uiteengezet, aan het einde zijner verheven beschouwingen deze ernstige vermaning plaatste, dat de ge- wensehte uitkomst, namelijk het behoud der maatschappelijke orde, veel meer te verwachten is van een ruime uitstorting der liefde? Men heeft aan die vermaning mijns inziens veel te weinig aandacht ge schonken. Het is als wilde hij zeggen: deze Encycliek omtrent heb recht zal niet baten, als zij niet wordt aangevuld door de beoefening der liefde. En Benedictus XV achtte het noodzakelijk die vermaning van Zijn Doorluohtigen Voorganger to herha len ,toen bij in zijn te weinig gekenden brief aan den Bisschop van Bergamo de zen aanspoorde om de patroons er op te wijzen, dat zij zich in hun verhouding tot de arbeiders veel meer moesten laten lei den door de liefde dan door de rechtvaar digheid. Dan wees spr. er op, hoe de middenstand kan medewerken aan het behoud der maat schappelijke orde. Gedenkt vooral in be trekking tot uw ondergeschikten de ver beven leer van het Christendom omtrent de aardsche bezittingen, die wel bet scherpst is geformuleerd door den H. Tho mas van Aquino, namelijk dat de aardsche goederen, wat het bezit betreft wel in pri vaat-eigendom mogen zijn, maar dat zij, wat het gebruik betreft, moeten beschouwd worden als gemeenschappelijk, zood .t wij or-gemakkelijk van medodeelen aan an deren. Vermijdt bovendien, iü Uwe handds- practijken alles, wat den toets der chris telijke moraal niet zou kunnen doorstaan. En wanneer gij misschien als eenling hier in onmachtig staat, welnu, dan wijs ik U op Uwe organisatie. Tracht door vereende pogingen practijkon te keeren, dio Uw. ze delijkheidsgevoel kwetsen. Gij bouwt daardoor op krachtige wijze mede aan het behoud der maatschappelijke orde. En mag ik tenslotte nog op één zaak wijzen. De Zondagsrust en de Zondagshei liging is niet alleen een gebod van God delijke Orde, maar heb is ook oen eminent sociaal belang. En vooral nu door onze Doorluchtige Bisschoppen zoo krachtig op het onderhouden er van wordt" aangedron gen zou ik U willen toeroepen: gebruikt Uw organisatde om ook aan dien wensch te voldoen, niet alleen op de gewono Zon dagen, maar ook op de verplichte feestdag gen. Ook dan werkt gij mede, niet alleen aan het onderhouden van een goddelijk gebod, maar ook aan een zaak van groote sociale beteekenis. Maar dan zou ik tevens hierbij den wensch willen uitspreken, dat ook het koo- pende publiek met U moge medewerken tot bereiking van Uwe nobele bedoelingen. Want wanneer dat koopende publiek, op zulke dagen Uwe zaken gesloten vindende, zich bij anderen gaat voorzien van hetgeen 't verlangt, dan werkt het U in Uwe po gingen tegen. Sluiting van Uwe zaken op Zondagen en verplichte feestdagen kan al leen succes hebben, als de Katholieke koo pera met U meewerken en zich op zulke dagen van het doen van inkoopen onthou den. Mijne Heeren, uit de enkele punten, die ik aanstipte, is het reeds duidelijk, op welk een eminente wijze Uw stand kan werk zaam zijn in het belang der geheele maat- Een bloeiende en goed georganiseerde Middenstand is een zegen ook voor onze Moeder de H. Kerk. Vraagt het eens aan uwe priesters, die werken en zwoegen on der bet volk, en die voor het in stand hou den hunner liefdewerken veel geld noodig hebben, waar zij de beurzen hot gemakke lijkst zien open gaan. Zij zullen u antwoor den: het zijn de middenstanders, die steeds bereid zijn met ruime hand te ge ven, het zijn de middenstanders, die het gemakkelijkst en het meest onbekrompen door bun gaven onze parochiale liefdewer ken steunen en die met recht do hechtste steunpilaren mogen worden genoemd van de Kerk. En niet alleen hun geld, maar ook hun zonen weten rij te geven. Want is bet niet juist de Middenstand, waaruit het grootste aantal priesters is voortgekomen? Welnu, ook dat feit is oen roem voor den Midden stand, een eere-getuigenis voor den echt godsdienstigen geest, die in de huisgezin nen onder middenstanders heerscht. En de spreker besloot: Wil deze voor Staat en Kerk gewensch- te vorbreeding en versterking van den Middenstand plaats hebben, dan is het noodig, dat Uw Bond in kracht en in aan tal leden toeneme. Moge daarom deze feestelijke herdenkingsdag, waarmede oen periode van krachtigen socialen arbeid wordt afgesloten, tevens bet begin rijn van een tijdperk van nieuwen opbloei, een tijd perk van zegen voor den Middenstand, en daardoor tevens voor de maatschappij en voor de Kerk! Rede van Minister Van de Vijvere. Minister van de Vijvere bracht na een inleidend woord den broedergroet en de hartelijk© wenschen over van den Belgi schen Landsbond der Middenstanders. Uwe Hanze heeft zeker ook beproevin gen en tegenslagen gekend, vervolgde spr. Dat is de zegel Gods op do Christelijke ondernemingen en het is ook het onder pand Zijner mildste zegeningen. Maar gij zijt trouw gebleven aan uwe grondbegin selen, gij hebt jloor alle moeilijkheden heen de ziel gered van uwe verceniging, daar Gij verstandig het Rijk Gods en Zij ne gerechtigheid gezocht hebt, zal u ook al het overige toegeworpen worden. Spr. schetste de wanorde van dezen tijd. Zeker is do grondoorzaak dier wanorde eerst en vooral te zoeken in hot ongeloof en do bedorvenheid van de heerschende leerstelsels. Maar wie zal ons zeggen, dat UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Vrijdag 15 September. Hilversum 1060 M. 12.00 Politieberichten. 12.352.00 Lunchmuriek door het trio A. Goronel, viool, J. Drukker, cello, L'. Kapper, piano. 2.00 Opening van Radio-Tentoonstelling te Amsterdam. Kort openingswoord van den Voorzitter, den heer A. van Santen. Hierna zal de offieieele openingsrede uit-1 gesproken worden door den hoer Ir. M. H. Dam me.. Dir.-Generaal der-, Posterijen eni Telegrafie. 5.306.00 Lezing door F. W. Drijver, over: De Gilden. 6.007.50 Orgelconcert in do Oude Lu- thersche kerk te Amsterdam. Mej. To van de Sluys, sopraan. Jac. Bonset, orgel. 7.00—7.45 V. P. R. O.-uitzending. Con cert en lezing. 7.45 Politieberichten. 8.10 Concert door het A.N.R.O.-orkest o. 1. v. Nico Treep, Ferd. Helman, viooL Egbert Veen a. d. vleugel. 10.15 Persberichten. 10.30—12.00 (N. 0. V.) Dansmuziek (de nieuwste gramophoonplaten). Daventry 1600 M. en Londen 361 M. 12.20 Het Daventry kwartet en solisten (contra alt). 12.50 Orgelconcert. 1.202.20 Orkestconcert. 3.20 Het Radio-Octet en solisten 5.20 Lezing: Hyde Park. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Orkestconcert. 6.50 Tijdsein, weerbericht, ni. 7.05 Orkestconcert. 7.20 B B. C.-muziekcritiek. 7.35 De suites van Handel. 7.45 Lezing: The new South Wales Tour 8.05 Variété. 8.30 „Madame Butterflfy", een Japan-» sche tragedie van Puccini. 9.20 Weerbericht, nieuws. 9.35 Scheepsweerboricht, 9.40 (Vervolg) Madame Butterfly. 10.5511.20 Over het a.s. weekpro- gramma. R a d i o-P a r i s, 1 7 5 0 M. 10.5011.20 Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Dansmuziek. 8.5010.50 Concert. Orkest en solisten. Dansmuziek. Lan.genberg 469 M., Munster 24-2 M., en Dortmund 283 M. 1.302.50 Concert. Orkest en sopraan zang. 5.506.50 Orkestconcert. 8.30 Populair concert. Werag-orkost. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Königswusterhausen 1260 M. 3.208.05 Lezingen en lessen. 8 50 Zie Langenberg. 10.20 Órkestconcert. 10.50 Uit Duitsche opera's. Orkest on L. Appel, sopraan. Hamburg 395 M. 4.35 Italiaanscbe operamuziek. 7.20 Concert. 8.20 Volks- en wandelliedjos. Koor mot luitspel. Daarna tot 11.10 Dansmuziek. Brussel 1509 M. 3.205.20 Klassiek concert. 8.35 Orgelconcert. 9.05 Gramofoonmuziek. 9.25 Orkestconcert. 10.0510.20 Vlaamsche literatuur. ook stoffelijke moeilijkheden en bezwaren aan heb christelijke familieleven geen na deel toebrengen? Zclfs^Ln katholieke mid dens rien wij al to dikwijls dat wa«nhoop voor do toekomst der familie, al thans mot talrijke kinderen, al hot ander» vergeten doet? Als een laatste vermaan hebben wij in het Oosten van Europa hot monster va-n het nieuw barbarendom rion oprijzen. Ditmaal zijn wij, katholieken, niet al leen geweest om het schrikkelijk ervaar te ontvaren. Wat sedert lang onze sociolo gen en moralisten als onvermijdelijk voor- feuilleton. Naar het Fransch, v. H. GREVILLE - Het schijnt mij moeder, zei hij, dat ik dat alles maar heel weinig tel. lijn moeder keek hem bijna boos aan. - 't Is jammer m'n zoon-, antwoordde 1 is steeds een groot ongeluk rijn vrouw verliezen, maar wijl je niet van haar ld, moet dat verlies minder gevoelig -Moeder! riep Richard uit, i fijnste gevoelens. - Het staat je vrij een tweede vrouw te sven, maar weet wel dat rij den zorg I je beide kinderen niet op rich behoeft nemen. Indien jij je weduwnoarsohap erbiedigd had, zouden mevrouw de la uveraye en ik er toe over kunnen ge in zijn de kinderen later terug te ge- h maar nu je opnieuw in het huwelijk edt blijft jou geen enkel voorwendsel er over om ze op te eischen. - Kom moeder, dat zult u toch niet enen, sprak Richard die rich nu weer Ikomen beheersehte en den strijd niet "wilde geven. Zij liet hem echter het ord niet. - Indien je van kinderen houdt, zal je Bede vrouw je die schenken, hernam zij, dio zullen wij je niet betwisten, daar n verzekerd van rijn; mijn schoon- chte-r Magdalena was het meisje van ju keuze, ik hield van haar alsof rij II eigen kind. was; do kinderen die gij geha-1 hebt zijn op dubbele wijze mijn kin deren, en waarlijk, daar jij je zoo weinig met hen bemoeid rijn rij eerder mijn dan jouw kinderen. Vraag mevrouw de la Rou- veraye maar eens of rij je Yvelina terug wil geven; wat mij betreft, ik verzeker je dat Karei nooit het huiszal binnen gaan, waar je eon stiefmoeder "inhaalt. RiehaTd boog voor zijn moeder die plofts zweeg, zelf verschrikt door de rauwheid Van haar bedreiging. Dat maakt een eind aan ons onder houd moeder, zei hij bedaard en waardig. Ik neem dus afscheid van u. Waar ga je heen? vroeg mevrouw Brico terwijl ze zich werktuigelijk tus schen haar zoon en de deur plaatste. Naar mevrouw do la Rouveraye om haar mijn huwelijk aan te kondigen, zooals ik dat u gedaan heb. Mevrouw Brice drukte krampachtig sterk haar handen tegen elkaar en wilde spre ken maar haar lippen lieten geen enkel woord door. Tot ziens moeder, hernam Richard, die zeer bleek zag en rijn oogen afwendde; u zult wel niet bij mijn huwelijk tegenwoor dig willen zijn. Mevrouw Brice nam hem met geweld bij de hand en trok hem naar do canapé, waarop rij zich liet neervallen; hij bleef staan, boewei zij plaats voor hem maakte en bij trachtte zich niet uiit haar omknel ling los te maken, doch scheen daar ook niet door getroffen te zijn. Heb je dat meisje dan zoozeer lief, vroeg rij hem met bijna smeekenden blik. Ja moeder, was bet kalme antwoord; ik houd van haar en eerbiedig baar; zij is goed, groot en edelmoedig. Ach moeder als u wist wie rij is, zou u de eerste rijn om haar lief te hebben! Mevrouw Brice liet de handen van baar zoon los en riep op bitteren toon uit: Zoo zijn de mannen! En zij rijn allen 't zelfde. Niet zoodra komen zij een mooi gezichtje tegen of alles is vergeten. Moeder, zei Richard met iets stree- lends in rijn stem, waarin hij op zijn zoon geleek, zoo zijn de vrouwen! Zij zijn alle bevooroordeeld en willen niet zien al zou men hen de oogen ook met geweld openen. Mevrouw Brice slaakte een zucht en bleef zwijgen. Enfin, zei ze toen, je wilt mademoi selle Monilaubray trouwen; in de oogen der wereld zou m'n weigering natuurlijk dwaas ziju en ik moet je dus wel mijn toe stemming geven. Richard opende den. mond tot spreken, maar zij weerhield hem. Bedank mij niet; ik geef je mijn toe stemming, omdat de familie Montaubray zeer achtenswaardig is en omdat ik beken nen moet dat dio vereeniging ons moet vleien. Ik zal dus ook op de bruiloft ko men, verder goede relaties onderhouden met je vrouw zooals do wellevendheid dab eischt. Maar laat zij diür van overtuigd zijn, dat zij Karei nooit zal hebben; 't is onmogelijk dat zij bij dat kind de moeder vervangt die het verloren heeft. Zeg haar meteen ook, opdat zij het goed wete,. dat ieder verzoek, ieder aandringen nutteloos zou zijn en slechts zou dienen om de be trekkingen tuscheri ons pijnlijk en wrang te maken. Je kent me en je weet dus dat het mijn gewoonte niet is, iets te zeggen zonder reden. Hij keek haar zwijgend aan en rij las iets in zijn blik.en zij begreep. Ja, ik weet het, do wet is aan jouw rijde; je kunt mij dwingen je zoon over te leveren. Doe dat maar en wij zullen elkander nooit meer terugzien. O moeder! zei hij teleurgesteld en ge wond in 't diepste van rijn ziel, wat bent u wreed vandaag. Ik lijd, zei ze eenvoudig. Kom geef me een kus, en als je dan beslist trouwen wilt, hoop ik dat je gelukkig moogb wezen met je tweede vrouw. Hij bleef sprakeloos en onbeweeglijk, als. geestelijk gebroken, staan. Nu nam rij hem met teederheid bij de hand. Zie je Richard, indien iemand mij vroeger, toen ik een jonge weduwe was, had 'gesproken over oen huwelijk, dan zou ik hem een slag in het gelaat gegeven heb ben. En als iemand uw zoon had genomen, zoudt u dien vermetele gedood hebben, sprak Richard. Natuurlijk! riep zij driftig uit. Maar ik ben moeder en een moeder is heel iets anders dan een vader. Hij kon een glimlach niet onderdrukken. Een grootmoedor is dubbel moeder, hernam zij. Kom omhels mij maar! Hij boog zijn groote elegante gestalte en raakte met de lippen hot voorhoofd der moeder aan; rij sloeg haar armen om zijn hals en deed pogingen haar tranen te be dwingen. Och mijn jongen! zei ze, terwijl zij tegen z'n borst leunde je hebt mij gevoelig getroffen Zij weende en bij nam liaar, bewogen door medelijden en smartelijke tecdorheidi, in rijn armen. Zij doet mij leed en rij boklaagt zich, docht bij. Arme, arme vrouw! Hij herinnerde zich allerlei tooneelen uit zijn kindsheid waar dot koppige, hevi ge karakter hem reeds zoo veel verdrietige oogenblikken bezorgd hod. En toch hiolcl bij zoo veel van dio vroesolijke moeder, ondanks haar dwingelandij on onredelijk heid, want rij was edel, mild en bezield met grootscho ideeën en ook immer gereed om groote dingen te ondernemen! Moeder, sprak hij vriendelijk, do tijd zal alles regelen, dat zult u zien. Zij maakte zich uiit rijn armen los. Noen, zei ze, laten wij elkander goed begrijpen. Ik zal nooit wijkenReken! daar dus op! Hij drukte haar nogmaals een eerbiedi gen kus op 't voorhoofd onder 't slaken van! oen zucht en toen bleven zij beiden tegen over elkaar staan in het ruime vertrek, als menschen die niets meer to zeggen bob ben en toch niet kunnen vertrekken. Richard ging eindelijk naar do glazen deur en opende baar. De zon verschool zieb nog achter val» nevelen, maar toch gevoeld» men haar te genwoordigheid in den zoele®, dag. Karei liep en draafde met Piet in do la nen die reeds droog waren. Opeens bemerk te bet jongetje rijn vader en kwam in ga lop aangesneld. Ik zal in laten spannen, zei Richard, dio zijn zoon zag naderen. Nu al? vroeg rijn moeder. Haar hart wa3 nog opgezwollen alsof zij niet genoeg geweend had. Graag had zij haar onderworpen zoon bij zich gehoudc»

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 7