18e Jaargang DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1927 No. 5670 Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN l 15 3)e Ccicbelie (Boii/tont ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling >r Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal, onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal. bdco per post f2.95 per kwartaaL t Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver ghaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd 9 ct. Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. - TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewon© advertentlën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeolingen wordt het dubbele van het tarief berekend. c Kleine advertentlën, van ten hoogste 30 woorden, waarii betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f 0.50. NUMMEB BESTAAT UIT DRIE BLAOEli -Af1. 33 33 Invloed van den Middenstand. )p de jaarvergadering van de Hanze in Bisdom Haarlem zijn besproken ge- rden de wetsontwerpen tot regeling van winkelsluiting en van de werktijden ir winkelpersoneel. )e vergadering stond niet beslist afwij- id daartegenover. Een voorstel van de eeling Den Haag, dat die richting uit- g, werd met groote meerderheid ver- rpen. n het verslag hebben wij gisteren me- ;edeeld den inhoud van het dienaan- inde aangenomen besluit. Om het groo- belang, dat winkeliers en personeel bij e zaak hebben, drukken wij het hier eens af. De Centrale Raad van Se „Hanze" in het Bisdom Haarlem, overtuigd dat het tijdstip, waarop de voortontwerpen tot regeling van de winkelsluiting en van de werktijden voor winkelpersoneel zijn ingediend uiterst ongunstig moet worden ge noemd, van meening, dat een meer bedrijfs- gewijze gekegelde opvatting alsnog in zeer ernstige overweging behoort te worden genomen; en dat daardoor zelfs uitstel van de doorvoering der ontworpen maatregelen zou zijn ge rechtvaardigd, besluit klemmend te streven in de richting van uitstel der invoering van de bedoelde voorontwerpen, en subsidiair aan het hoofdbestuur op te dragen te streven naar belang rijke wijzigingen in de verschillende ontworpen bepalingen. lij de discussie over dit onderwerp 'd vanaf de bestuurstafel de opmerking laakt, dat deze aangelegenheid weer doet zien, hoe noodzakelijk het is dat en of meer van „onze" eigen menschen ie Tweede Kamer zijn afgevaardigd, ooropgesteld dat wij geen enkel be ar zien tegen het Kamerlidmaatschap menschen uit 't middenstandsorgani- eleven; dat wij het nut daarvan geeDS- willen bestrijden moeten wij de opmerking maken, dat men in deze verwachtingen te hoog steltI eusch, als de heer A of B of C, be- irder of vooraanstaand man in de denstandsbeweging in de Katholieke lerfractie heeft zitting genomen, is •door het middenstandsvraagstuk nog opgelost I men kan er ook nog niet zoo zeker zijn, dat dan de bovengenoemge^ nde wetsontwerpen er anders zouden >en uitgezien. Is goed, dat de middenstand streeft meer invloed in 's lands bestuur uitstekend, als men tegelijkertijd rdeert en zooveel mogelijk benut den )ed, dien men reeds heeft, er komt wel 'ns twijfel bij ons op, of aan t f e i t van den invloed in Hoo- Raad van Arbeid en vooral in een de middenstand zooveel beteekenend :am als den Middenstandsraad wel even aandacht schenk als aan den w e n s c h n de Tweede Kamer „eigen" menschen •zen te zien dien wensch keuren wij irekt niet af. als men daarbij maar aan kanten rekening houdt met en ziet de werkelijkheid. BUITENLAND Volkenbond VOLKENBONDSVERGADERING. Heden raadsverkiezing. ansen der verschillende landen. dag van gisteren was grootendeels and voor besprekingen over de groote urtenis van heden: de verkiezing van leden van den Raad. Ofschoon sur- s natuurlijk altijd nog mogelijk zijn iet bekende loven en bieden en stem- koopen en ruilen, wordt algemeen acht, dat België gemakkelijk de meer- eid van twee-derden der geldig uit- achte stemmen zal behalen om her- >aar gesteld en dan zeker herkozen te len. In het voor België gunstigste ge- zullen slechts tien stemmen tegen dit uitgebracht worden. Waarschijnlijk m 't er zes of zeven zijn. fveede gegadigde is waarschijnlijk Cu- daar de Zuid-Amerikanen,, als ze hot unsto met elkander eens zijn, hel tste aantal stemmen op zich plegen te énigen. rder zijn er nog 4 mededingers, ■van er natuurlijk slechts één gekozen worden. Zij zijn de volgende landen: ind, dat reeds 22 stemmen vóór zich en dat er dus nog slechts twee bij eft te krijgen. Het feit, dat de ach- 'putige, zoo niet aan vervolgingswaan- lijuende bolsjewisten er zich tegen verklaard hebben dat er drie Randstaten in den Raad zouden komen, kan den Finnen bij weifeling of herstemming slechts goed doen. Dan komt vervolgens Griekenland, wegens de persoonlijke ver diensten van Politis, en tenslotte Portu gal, waarvoor, evenals voor Griekenland, veel te zeggen zou zijn,, als beide landen niet zulke uiterst labiele regeeringen had den, die in de eerstvolgende drie jaren nog voor heel wat surprises kunnen zor gen. Italië. Aanslag op Fascistische officieren. De dader, een communist, neergeschoten. Op het Victor Emanuel-plein to Ra venna heeft een communist, Missiroli, ver scheidene revolverschoten gelost op een aantal officieren van de fascistische mi litie. De commandant van het 81ste mi litie-legioen werd ernstig gewond. De se cretaris van de fascistische afdeeling te Ravenna, die licht gewond werd, loste twee schoten op den aanvaller, waardoor deze gedood werd. Het verboden duel. Hoewel onlangs in het Italiaansche strafwetboek bepalingen zijn opgenomen, waarbij het duelleeren en het uitdagen tot een duel strafbaar zijn gesteld, heeft dit den oud-secretaris-generaal der fascisti sche partij Farinacci niet weerhouden om den directeur der „Impero" Settinelli tot een tweegevecht uit te dagen. Een pole miek in de pers was de aanleiding tot deze uitdaging. Alleen het zenden van zijn kaartje zal Farinacci al op 2000 lire komen te staan- Polen. De verdwenen generaal. Blijkens een te Warschau ontvangen bericht bevindt de sinds geruimen lijd verdwenen generaal Zagorski zich thans te Parijs. Litauen. DE WOELINGEN IN LITAUEN. Een politieke moord. Het districtshoofd van Tauroggen gedood. In den afgeloopen nacht is het districts hoofd van het district Tauroggen, Grisas, door onbekend gebleven daders vermoord, ten gevolge waarvan de politieke spanning in Litauen haar hoogtepunt heeft bereikt Intusschen hebben de gebeurtenissen der laatste dagen de regeering Woldemaras aanleiding gegeven tot het ondernemen van een groote actie, om grondig met de socialisten af te rekenen. Tot dusver zijn ongeveer 100 personen wegens deelneming aan den Putsch gearresteerd, die onver wijld voor een standgerecht zullen worden gebracht. *n.. hoeverre de sociaal-democratische partij bij de revólutie-poging de hand in het spel heeft gehad, staat op het oogen- blik nog niet vast. De Litausche regeering verklaart, dat de socialisten er bij betrok ken zijn en zij grondt daarop haar anti socialistische campagne. Zoo heeft de po litieke politie gisteren de huiszoekingen verricht in de lokaliteiten van den secre taris der sociaal-democratische partij en van den sociaal-democratischen jeugdbond evenals bij het orgaan „Sozial-Demokra- tas". Tijdens de huizoekingen werden twee voormalige sociaal-democratische Land dag-afgevaardigden gearresteerd, terwijl de secretaris der partij erin slaagde te ontvluchten. Voorts zijn nog tien socialis tische Landagafgevaardigden gevangen genomen. Een groot aantal functionarissen cn Landdag-afgevaardigden, die tot de partij behooren. hebben de wijk naar het buitenland genomen. De sociaal-democratische partij in Li tauen is door de maatregelen der regeering ten ondergang gedoemd. Haar kopstukken zijn gearresteerd of naar het buitenland gevlucht, o.m. de oud-afgevaardigde Plets- kaitis. Voorts is de voormalige Landdag- afgevaardigde Mikoelste is tijdens een vuur gevecht met de politie doodgeschoten. Rusland De doodvonnissen. Als men nog een bewijs noodig had, dal de Sacco en Vanzetti-agitatie geheel onder bolsjewistische leiding stond, en het groot ste gedeelte van de betoogers eerst in be weging kwam, omdat zij niet achter wilden blijven, toen de communisten succes kre gen met hun agitatie, dan zou men dat be wijs kunnen vinden in de lauwheid, waar mee men toeziet bij de z.g. spionnagepro- cessen in Moskou, waar de doodvonnissen hij bosjes zijn te tellen. Bieden dezo proces sen eenigen meerderen waarborg van rechtvaardigheid dan het proces in Massa chusetts? Integendeel. Met de kennis, die men van de bolsjewistische rechtspleging heeft opgedaan, mag men veronderstellen, dat men het in Petersburg met do levens der beklaagden niet zoo erg nauw neemt. Ditmaal echter geen persactie, geen pro testvergaderingen, geen betoogingen. Een enkel simpel telegrammetje: Een half uur na de uitspraak zijn negen veroordeelden ter dood gebracht. Men neemt er acte van en zwijgt. Maar voor twee Italiaansche anarchis ten. die in Amerika ter dood veroordeeld waren, kwam de heele wereld in beweging. Dat is de macht van de „radicalen", die de menschelijke sentimenten weten uit te buiten voor hun speciale doeleinden. De correspondent van den internationa len nieuwsdienst te Petersburg meldt, dat de veroordeeling der Russen, die van spion nage ten gunste van Groct-Brittannie wa ren beschuldigd, een hartverscheurend schouwspel opleverde. De 70-jarige Rus sische vrouw, die tot de veroordeelden behoorde, wilde geen gratie aannemen toen haar beide zonen den rechter bezwoe ren haar leven te sparen. De zoons wer den ter dood veroordeeld en de moeder tot 5 jaar eenzame opsluiting. Een vrouw van 19 jaar, die op haar 15de jaar gehuwd was, trachtte haar leven te redden door haar man te beschuldigen. De man werd ter dood veroordeeld en de vrouw kreeg eveneens 5 jaar opsluiting. China. Missionaris vermoord. Door Ghineesche roovers. Uit China wordt aan den algemeenen overste van Scheut melding gemaakt van een moord, door roovers gepleegd op den persoon van pater Leo van den Bossche en Dominicus Wang, een jong Ghineee- schen priester. Beide slachtoffers bevonden zich in de missie van Kang-fang-ing-tze. op ongeveer 80 K.M. van Soei-Yuen. Talrijke christenen en heidenen waren naar die plaats gevlucht om een wissen dood te ontgaan. Men vermoedt, dat de resident overval len werd door roovers en weggeloopen soldaten, die sedert eenigen tijd in de streek rondzwierven. Pater van den Bossche, geboortig uit Oost-Vlaanderen, was 41 jaar oud. Hij stierf na 16 jaar missie-arbeid in China Verleden jaar werden er zooals men weet. ook twee paters van Scheut, Ruyfe- laert en Lauwers geheeten in dezelfde streek gedood. De cholera in Zuid-China. Reeds 7000 dooden. Volgens een bericht uit Shanghai blijft de cholera-epidemie zich in Zuid-China uitbreiden. Sedert het uitbreken van de epidemie zijn reeds 7000 menschen over leden. Ook te Shanghai breidt ide epide mie zich uit. Onder de buitenlanders ko men echter slechts sporadisch gevallen voor, zoodat het aantal slachtoffers onder hen tot nu toe slechts 6 bedraagt. Japan. Communisten-proces te Seoel. Do openbare terechtzitting is te Seoel begonnen in de zaak tegen 95 Koreaan- sche en Japansche communisten, beschul digd van samenzwering tegen de sociale orde. Er zijn zeer strenge maatregleen te gen mogelijke communistische troebelen genomen. Duizend agenten omringen de rechtbank, die met prikkeldraad gebarri cadeerd is. BINNENLAND DE WETHOUDERSVERKIEZING TE AMSTERDAM. De S. D. A. P. in oppositie. Gisteravond heeft de afd. Amsterdam der S. D. A. P. een druk bezochte verga- gering gehouden in het Concertgebouw naar aanleiding van de niet-herkiezing der drie socialistische wethouders, de heeren Wibaut, Do Miranda en Polak. Alle drie de oud-wethouders voerden het woord en werden levendig toegejuicht. De wethouders verklaarden te zijn „weggejaagd''. Dat is onwaar, zooals men weet. Zij zijn weggegaan, toen ze bun zin niet kregen: drie wethouders of geen. Vooral werden in de speechen de vrijz. democr. aangevallen, die nu de plaatsen van do socialistische wethouders in het College van B. en W. hadden ingenomen. De afgetreden wethouders verklaarden alle drie in den Raad krachtige oppositie te gaan voeren. 't Belooft daar -wat in Amsterdam- Wij herinneren aan deze feiten: Do Raad van Amsterdam telt 45 leden. Van dezo behooren er 15 tot de S.D.A.P. Dus een derde. Er moesten zes wethou ders worden gekozen. De meerderheid van don Raad heeft twee wethouderszelols willen geven aan de S.D.A.P. Ook een derde. Maar de S.D.A.P. heeft drie zetels verlangd van do zes, dus de helft. Het nieuwe college van B. en W. te Amsterdam. In zijn gisteren gehouden vergadering heeft het ooilege van B. en W. te Amster dam de functies aJs volgt verdeeld: handelsinrichtingen en bedrijven de heer J. ter Haar Jr.; financiën, arbeidszaken en brandweer de heer J. H. A. L. von Frcitag Drabbe; openbare gezondheid en maatschappelij ke steun dr. I. H. J. Vos; onderwijs en kunstzaken de heer Th. M. Ketelaar; volkshuisvesting en levensmiddelen de heer Wal rave Boissevain; publieke werken de heer E. J. Abrahams. Vragen van Kamerleden. Geneeskundige hulp aan militairen. Op de vragen van het lid der Tweede Kamer, den heer Suring, betreffende het nemen van maatregelen door officieren van gezondheid, waardoor steeds zoo spoe dig mogelijk aan militaire patiënten do noodige genees- en heelkundige hulp wordt verzekerd, antwoordde de minister van Oorlog: Op Zaterdag 20 Aug j.l. is het militair hospitaal te Amersfoort tegen 12 uur 'g nachts opgebeld door het politiebureau ter plaatse, met de mededeeling, dat al daar twee bij een vechtpartij gewonde mi litairen aanwezig waren. Door den in het militair hospitaal wachlhebbenden sergeant-verpleger is on verwijld de wachthebbende reserve-offi cier van gezondheid gewaarschuwd, die te ruim 12 uur ten politiebureele aanwezig was, terwijl inmiddels tevens een rijwiel brancard met verpleger en het noodige verband gezonden werd. Bedoelde officier van gezondheid ont bood de ziekenauto en deed de patiënten, na voorloopig verbonden te zijn, overbren gen naar het militair hospitaal te Utrecht, ten einde hen voor observatie en verdere behandeling onder direct toezicht van den militairen chirurg te stellen. Tegen het vervoer bestond bij hem geen medisch bezwaar. Het vervoer geschiedde omstreeks een uur na het aanleggen van het verband en werd vertraagd omdat de betrokken offi cier van gezondheid zich op het dwaal spoor liet brengen, dat hij het vervoer r.iet mocht doen geschieden zonder spe ciale machtiging van den chef van den militairen geneeskundigen dienst ter plaatse. Eenig schadelijk gevolg voor de natiënten heeft deze vertraging niet ge had. Volgens de bestaande bepalingen kan in gevallen, waar elk uitstel moet worden vermeden en waar ter plaatse niet over een officier van gezondheid-specialist ter plaatse of in de nabijheid worden in geroepen. Deze bepaling wondt in ruimen zin toegepast. In het onderhavige geval vond de offi cier van gezondheid het uit medisch oog punt niet noodzakelijk om ter plaatse chirurgische hulp in te roepen. Op grond van de bestaande bepalingen hebben de chefs van den militairen ge neeskundigen dienst reeds vrijheid om maatregelen, als hierbedoeld. te treffen. Uitbreiding van deze bepalingen komt niet noodig voor. omdat het vanzelfspre kend is, dat iedere officier van gezond heid in spoedeischende gevallen, wanneer gelegenheid of tijd ontbreekt tot het raad plegen van zijn chef, gerechtigd en zelfs verplicht is. zelfstandig te handelen. STADSNIEUWS KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. (Vervolg). Bezoek aan Wassenaar. Zooals wij gisteren reeds meldden, maak ten de feest tie rende leden der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde giste ren een uitstapje naar do omstreken van Leiden. Het weer was allesbehalve mooi, want na-genoeg gedurende den gehcelen tocht heeft het geregend. Omstreeks half tier werdon de deelne mers ten Gemeentehuizo te Wassenaar ontvangen. De Burgemeester, M. Storm van 's Gravonzande, het woord nemend, gaf te kennen, dat do opkomst van zoo veel deelnemers op hem een koninklijken indruk maakte. Spreker constateerde, dat de loden in feeststemming verkeerden. Daarvoor was wel reden, nu de afdeeling Leiden haar vijftigjarig bestaan tiert. Voorts weer hij er op, dat Nederland eigenlijk één tuin is en dat ioder Neder lander een tuinman is. Het is spreker daarom aangenaam, dat hier in Wasse naar een afdeeling is gesticht. Zij bestaat nog slechts vijftig dagen en telt reeds vijf en zestig leden. Spreker hoopt van harte, dat zij ook eens haar vijftigjarig bestaan zal mogen tieren, en dat zij steeds in groei zal toenemen. Namens do gemeente is het spreker ~"n- genaam alien leden het welkom te mogen toeroepen. In Wassenaar is veel natuur schoon en dit gemeentehuis, eens een pa leis van do Oranje's, staat in het midden HET VOORNAAMSTE NEEUWS BUITENLAND. Heden verkiezing van 3 leden van den Volkenbondsraad. Belgisch missionaris in China ver moord. BINNENLAND. De lustrumviering van de Hanze in het Bisdom Haarlem. (3de blad) De afgetreden S.D.A.P.'sche wethouders te Amsterdam, (lste blad). Drie stationsinbraken. (Gemengde Be richten, 3de blad). LEIDEN. De afbouw van het Acadameisch Zie kenhuis. (late blad). van een schitterend© omgeving. Spreker sprak do verwachting uit, dat onder een krachtig bestuur en mot een goede samen werking veel zal tot stand komen in hot algemeen belang. De voorzitter der Mij., Jhr. van Tets, bracht den Burgemeester hartelijk dank voor zijn welkomstwoord. Do ontvangst heeft op allen oen grooten indruk gemaakt Een, novum in het leven van de Maat schappij is, dat tij vandaag tweemaal in een gemeentehuis is ontvangen. Haar le den zijn niet alleen tuinbouwers, maar ook warme vaderlanders en stellen hot daar om ook op zoo'n hoogen prijs, dat zij in dit historisch gebouw zijn ontvangen. Hot doet spreker genoegen, dat. einde lijk, na vcol pogen een afdeeling in Was senaar is opgericht.. Hier toch wordt do tuinbouw veelvuldig beoefend, hier staat hij op hoog peil. Spreker hoopt, dat de af deeling zal medewerken de Maatschappij verder te brengen. Hier is in de toekomst, als er uitbreiding van plantsoenen krvmt, veel te doen en daarbij kan de afdeeling schitterend van advies dienen. Spreker ein digt met namens de Kon. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde onder hartelijke dankzegging voor de ontvangst, de hoop uit te spreken, dat Wassenaar in bloei mo ge toenemen en met medewerking van haar afdeeling in schoonheid moge groeien. De voorzitter van de Afdeeling Wasse naar achtte het een plicht, hartelijk dank to zeggen voor de geuite wenechen. Hij merkt op, dat de voorzitter van de Mij. eens heeft gezegd: „Wassenaar is do pa rel van het Koninkrijk". Het was clcarom wel noodig, dat in de gemeente, waar zoo veel tuinbouwers wonen, een afdeeling werd^ gesticht. Spreker hoopt op de mode werking te mogen rekenen en twijfelt or niet aan, of de afdeeling Wassenaar zal wel een steentje kunnen aanbrengen tor voltooiing van het grootsche gebouw der Kon. Mij. voor Tuinbouw on Plantkunde. Zich tot do afdeeling Leiden richtend, zegt spreker, dat de Afdeeling Wasse naar afwezig is gebleven bij het brengen van hulde, omdat do financiën van de af deeling zulks niet toelieten. Hij ver trouwt, dat dit motief als geldig zal wor den aangemerkt, temeer, omdat het be stuur had gemeend, de gelden, welke een vertegenwoordiging zouden kosten, beter te kunnen aanwenden. Hij geeft de verze kering, dat do afdeeling Leiden de volle sympathie heeft van Wassenaar en uit do boste wenschen voor haar bloei. Do heer E. Th. Witte, voorzitter van de Afdeeling Leiden, brengt dank voor do aan de afdeeling gebrachte hulde. Hij dankt voorts het Gemeentebestuur voor zijn bereidverklaring, de loden te willen ontvangen. Dat hier niet eerder een afdeeling is gesticht, ia oen fout geweest. Hier vindt men oen der mooiste plekjes van ons land, vol natuurschoon, dat ook in d© toekomst als de schakel tusschen don Haag en Lei den kan worden bewaard. Het stemt tot genoegen, dat het gemeen tehuis met zijn schitterende omgeving ia behouden gebleven. Spreker kan do mo tieven van hot afwezig-zijn der afdeeling Wassenaar eerbiedigen. Zij is in de maat schappij even welkom en spreker is er van! overtuigd, dat tij evenals do andere af deeling en in den omtrek, met de afdee ling Leiden zal willen samenwerken. De Burgemeester bracht do sprekers daarop dank, er op wijzend, dat Wasse naar is bestemd een voorstad van dén Haag te worden. Tengevolge van d© toe name der bevolking, zal veel moois moeten verdwijnen, maar het gemeentebestuur zal trachten te sparen wat hij kan. Spreker wil echter wel zeggen, dat hij hoopt, dat men steeds zal blijven zoggen: „We gaan naar Wassenaar, naar buiten." Hierna worden den leden vervcrschin- gen aangeboden. Bij do ontvangst waren do wethouders do heeren Mansfold en Rooyakkcrs tegen woordig. Vorder ging daarna do autorit, door het mooie Rijksdorp, over Katwijk en Noord- wijk, terug naar Leiden, waar do leden dor maatschappij zich vereenigdon aan een feestmaaltijd in „Den Burcht".

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1