Van de rust geen gebruik, daar het water even boven 13 graden O. ia. Na heb "wisselen komen de Dolfijnen op zetten en daar P. v. d. Velde een mooie kans geboden wordt, weet hij deze te be nutten door den stand op 2—1 te brengen. Het spel wordt forscher. Van der Velde heeft den bal weder in handen gekregen en schiet keurig in. Het IJ probeert nu den stand in te halen en Jean van Silf- hout weet, na mooi opspelen met den bal door een goed gericht schot 32 te ma ken. De IJ-marmen zetten alles op het spel om den gelijkmaker te forceeren, het spel wordt daardoor beiderzijds ruwer, hetgeen jammer is. De Dolfijn-man Stender wordt wegens vasthouden uit het water gestuurd. Daarna krijgt G. Bohlander den bal en vanuit den linkerhoek van het terrein haakt hij met een schitterend schot den gelijkmaker. Het gejuich der IJ-supportors is oorverdoovend. Nog één minuut moet gespeeld worden, de spanning neemt met do second© toe, t-otdat Jac. Köhlor mot oen ver sohot 43 maakt.och ter blijkt dit niet het geval te zijn, daar de scheidsrech ter beslist dat hij nog voor do aanvallijn zwom, zoodat dit doelpunt niet wordt toe gekend. Even wordt nog doorgespeeld, or komt echter geen verandering meer in den stand, zoodat het einde komt met een vordeeling der punten 33. Donderdag 15 September 's avond 6 uur zal de „returnmatch" worden gespeeld, welke eveneens in het Badhuis Obelt zal plaats hebben. SCHAKEN. Om het wereldkampioenschap. Donderdag a.s. begint te Buenos Aires de strijd om het wereldkampioenschap schaken tnsschen Capablanca en Aljochin. POSTDUIVEN. „De Trekvogel" (Leiden). Wedvlucht vanaf Soignics (België), af stand 17S K.M. De duiven werden in vrij heid gesteld 8.15 uur en bereikten hun hok ken als volgt: 1. J. Braxhoven 10-42-42, 2. A. N. Erades 10-56-48, 3. A. de Wit 11-1-22, 4. J. Lepelaar 11-4-31, 5. A. N. Erades 11- 9-2, 6. J. H. Moene 12-7-18, 7. Idem 12-18-10. „De Zwaluw" (Hillegom). Wedvlucht voor oude en jonge duiven vanaf Namecho afstand 227 K.M. Do eerste duif bereikte haar hok te 11-41-50, de laat ste te 12-42-59. Do totaal uitslag was als volgt: 1. P. v. d. Reep, 2. P. Seijsener, 3. Mart. Kack, 4. Idem, 5. W. Bcijerabergen, 6. P. Seijsener, 7. P. v. d. Reep, 8. Mart. Koek, 9. S. Warmerdam, 10. W. Beijers- bergen, 11. Mart. Koek, 12. Gcbr. Zwane- veld, 13. P. Seijsener, 14. Jos. v. Etten, 15. Idem, 16. Gebr. Zwaneveld, 17. Mart. Koek, 18. Idem, 19. S. Warmerdam, 20. Mart. Koek. Zondag a.s. wordt gevlogen vanaf Libramont (België), afstand 270 K.M. Voor de eerstaankomende duif is weder oen mooie medaille beschikbaar gesteld. Toch nog een Oceaan-vlucht? Een roekelooze jongedame. Uit Wheeling (West Virgina) wordt ge seind: Miss Ruth Elder is voornemens he den naar New York te vliegen, ten einde Zondag te starten voor een transatlanti sche vlucht naar Parijs. De Gordon Bennett-race. Alle deelnemers voilig gedaald. Officieus staat thans vast, dat de Ame- rikaansche ballon Detroit" do winnaar zal worden van do Gordon-Bennett race. De definitieve beslissing zal eerst genomen worden, wanneer men de barografen heeft nagezien, doch liet is niet waarschijnlijk, dat dit een wijziging in den voorloopigen uitslag zal brengen. De tweede plaats werd eveneens door een Amerikaan bezet nJ. door do „Good- yer VI" met een afstand van 675 mijl, do derde en vierde plaats worden resp. inge nomen door den Duitschen ballon „Bar men" en den Fransehen ballon „Lafayet te", beide met 'n afstand van 660 mijl. Daarna volgt de Spaanseho ballon „Hispa- nia" met 6-10 mijl, do Belgische ballon „Bel- gica' met 600 mijl. De V.S. hebben thans twee jaar achtereen de cup gewonnen, wel ke zij in totaal zes maal in hun bozit heb ben gehad, vergeleken met België 5 maal. Hill schrijft zijn succes toe aan zijn zorgvuldig wanoeuvrceren in de moeilijke winden. Allo deelnemers zijn veilig ge daald. Een vliegtocht op den staart van het vliegtuig. Do New York Herald weet te vertellen, dat een schooljongen uit Harkensack, in den staat New Jersey, Maandag achterop een verkeersvliegtuig en zonder dat de be stuurder er erg in had van Teterboro Air pont tot Hedley Field, een afstand van 55 K.M. is meegevlogen. Do piloot had den jongen, een trouw bezoeker van hot vlieg veld, verzocht Iiefc roer te verstellen, maar op dat oogenblik sprong het vliegtuig zoo onverwachts vooruit, dat de jongen niet meer los kon laten. Hij wist zich boven op het staartgcdcelte te werken en zich met beide handen vasthoudend, ging hij mee de lucht in. Hij was niet geschrokken, ver- lelde hij later, maar had het wol erg koud gehad. Zoo nu en dan moest hij een hand loslaten en er hard mee slaan op den ïomp van het vliegtuig, omdat zij anders verstijfde. Bij de aankomst was hij hecle- maal verkleumd. Het eenige, dat de be stuurder ervan gemerkt had, was dat het vliegtuig van achteren zoo zwaar leek. De terugreis heeft do jongen geriefelijker, in de hut, gedaan. Een Wissie-reis naar Paiembang. (Slot). Maandag, 13 Juni, tegen den middag, heel in de verte land te zien. 't Waren Poeloeh Weh en Poeloch Bras. Heel lang zaam begonnen we iets to kunnen onder scheiden. P. Bras zagen we het eerst dui delijk. De witte vuurtoren stak scherp af tegen het donkere groen. We voeren er voorbij naar P. Wch en recht op de haven van Sabang aan. Sahang is door haar na tuurschoon een mooie plaats. Vanuit de verte zagen we een witten weg tegen den heuvel opgaan. Mooie huizen stonden er, geel met groen geverfd, omgeven met pal men. 't Duurde lang eer de boot aan wal lag en toen we er af mochten, was het al half zes. Veel tijd werd ons dus niet ge geven, daar om zes uur do zon ondergaat en het om half zeven al donker is. Toch liet niet één passagier de gelegenheid voorbij gaan om even den voet op vasten grond te zetten. Enkele Europeanen en veel Maleiers stonden aan do haven. Hier geen drukte en veel geschreeuw, zooals iu Port Said. Alles is hier veel rustiger en netter. Wat 't laatste betreft winnen do Maleiers het ver van de Turken. Tn de eerste straat wonen meest Glii- neezen. Op een bord voor aan 't huis staat de naam van den bewoner geschilderd, waaronder de naam van het beroep dat hij uitoefent. Alles in tweo talen, in 't Hol- landsch en in '1 Chineesch. Wo sloegen links af en gingen een weg op, die tame lijk steil naar omhoog loopt. Hij is be straat met groote, grove keien, telkens onderbroken door een stuk cement en trap. 't Was een heel werkje die trap op te klimmen; maar toon we eenmaal boven waren, konden we ook genieten van een prachtig vergezicht over heel de omge ving. De natuurlijke haven gelijkt een groot meer, door bergen ingesloten. De bergen zijn dicht begroeid met donker groen, waartusschen witte stammen schit teren. Hier staan veel boomen met hooge, grijs-witto stammen, met een kleine kruin van donker groen, wat het best te verge lijken is met dennengroen. Wanneer de wind er door waait, hoort men ook het zelfde gesuis als in een dennenbosch. Do zacht hellende wegen zijn mooi glad. Rechts van den weg. zagen wo beneden een Inlandsch dorp liggen met paalwo ningen. Jammer genoeg hadden we geen tijd meer om er een kijkje to gaan nemen. 't Was tijd om naar de Kawi terug lo gaan. Om negen uur stak onze boot weer van wal. 't Wegvaren van Sabang gaf ons ook veel moois te zien. Hier geen rij van lichten, zooals in Ceylon, maar overal lichten: beneden en legen de berg op. 't Was lichte maan en de lucht was voor 't grootste deel bedekt met witte wolken. Daarachter was een prachtige, diep blauwe sterrenhemel. Heel zeker en vlug stoomde de Kawi, een groote bocht ma kend, de haven uit. Door de kromming werd de stad ineens aan onze oogen ont trokken. Nog een tijd lang zagen wo het groote vuurtorenlicht, en verder niets dan de donkere heuvels, zich afteckenend te gen de lucht. Op Dinsdag 14 Juni kwamen we, des avonds om 9 uur te Belawan Deli aan. Daar is niet veel te zien, maar wel in Medan. Daarom gingen we den volgenden morgen met den trein er heen. Tusschcn Belawan Deli en Medan liggen zes sta tions, waarvan het eersto Belawan is. In 40 minuten waren we te Medan. Het land langs de spoorlijn is vlak en erg moe rassig. Op veel plaatsen groeien allerlei planten in 't wild en door elkaar. Hier onder zijn er veel, dio in Holland een sieraad voor do kamer zouden zijn. Op andero plaatsen zagen wc prachtige aan plantingen van kokospalmen en bananen. De stations maakten door hun nelheid een goeden indruk. Ook do trein zelf is net jes. Geen warme kussens erin; de zitting van de banken bestaat uit luchtig ge vlochten biezen matten Do conducteurs zijn Maleiers. Ze zijn gekleed in groen ka toenen pak en witte schoenen. Medan heeft een mooi fliuk station; zelf is het een note, geriefelijke sad. Drio soorten ver voermiddelen staan buiten het station te wachten: auto's, kleine lichte wagentjes op gummibanden met ponny's ervoor, cn lichte wagentjes door menschen getrok ken, die als een paard tusschen de kleine, lichte boomen in liepen. Dit laatste maakt oen vreemden indruk; maar, 's lands wijs, 's lands eer, en die menschen winnen er hun brood mee. Na een kwartiertje loo- pen kwamen we aan de Katli. kerk. Deze is niet groot, maar trekt aan door zijn eenvoud en netheid. Na eerst 0. L Heer een bezoek gebracht te hebben, waren we het liefst naar de Zusterschool gegaan. Maar ze was gesloten: do Zusters waren niet thuis. De Junimaand is hier de va- cantiemaand. Van deze gelegenheid ma ken de Zusters gebruik in de koele bergen wat te bekomen van do afmattende warm te. Daarom gingen wo een kijkje nemen hij de Zusters Franciscanessen (van de Hendrikstraat uit Breda) die een half uurtje verder een huis hebben. Deze Zus ters maken zich door wijkverpleging zeer verdienstelijk. Zij zijn ook de eerste ra i s- siez usters van hun Congregatie. Zo zeiden ons, dat het hun in het begin zoo was tegengevallen en bereidden ons wat voor op de moeilijkheden, die ook wij ze ker zullen ondervinden. En toch, ondanks allo tegenstand waren deze Zusters opge ruimd en vol goeden moed O. L. Heer geeft den mensch steeds kracht naar kruis. Dit voorbeeld sterkte ons daarom nóg meer in ons vertrouwen op Zijn God delijke Voorzienigheid. De Pater en de Broeder waren op de Pastorie gebleven en kwamen ons om drie uur afhalen. Samen reden wo terug naar het station. Ik had de eer en het ge noegen naast de bruine chauffeur te zit ten. Heel kalm en rustig deed hij zijn werk; een blanke zou het hein niet ver beterd hebben. Met zijn vereelte en door do zon gebruinde voet duwde hij op de rem. Dat was voor ons een eigenaardig gezicht. Maar do Europeanen hier, vin den dat heel gewoon; die houden cr in den regel een bruine chauffeur op na. Heel voldaan over ons uitstapje kwamen wo op de Kawi terug, dio om 5 uur weer van wal ging. Den volgenden dag kwamen we op Poe loch Pinang. Het leven in de stad Pinang gelijkt veel op dat in Port Said. Alleen zijn hier meer Chineezen en de menschen zijn hier niet zoo opdringerig. Pinang is niet zoo groot als Port Said. Vrijdag deden we nog Swettenham aan. De boot ging niet aan wal, maar bleef midden op de breede rivier liggen. Des avonds vertrokken we weer, om Zaterdag 18 Juni, 's morgens om half twaalf, te Singapore aan te komen. In Sabang had de Eerw. Pater Hermelink een brief ont vangen van zijn Heerbroer uit Palem- bang, waarin stond dat de „Senang", een Chineesche Pakketboot, die in Singapore gerepareerd werd, op 18 Juni van Sin gapore zou vertrekken naar Palembang. Misschien was dezo boot nog niet vertrok ken. Wanneer ze vertrokken was, zouden we moeten wachten in Singapore lot Woensdag. Al gauw hoorden we dat do Senang er nog lag. Maar ze had al, pas sagiers aan boord., en in 't geheel had ze maar 8 plaatsen voor passagiers lo klas. Nu zijn er op een Indische pakketboot maar twee klassen. De tweede klas pas sagiers zitten gewoon op het dek, koken daar hun eigen potje, en wanneer ze gaan slapen, gaan ze temidden van hun rie kende potjes, pannetjes en ander huis raad op den grond liggen. Daarbij is de tweede klas meestal overvol. Pater Her melink. Moeder Martini en Broeder Vin- centius gingen op inlichtingen uit. Om half twee kwamen ze terug met de geluk kige tijding dat we meekonden en de „Senang" zou afvaren. We waren allen erg blij. O zeker, we hadden een gezellige en soms zeer interessante zeereis gehad; in Singapore zouden we, wanneer we a a i gebleven waren, \eel hebben kunnen zien, maai we verlangden allen te zeer naar het doel van onze reis „Palembang'' en daar om voelden we ons nu zoo gelukkig met deze meevaller. We namen afscheid van de passagiers, in het bijzonder van de Zusters vau Heijthuizen. Een agent van de Uoyd bracht ons en onze bagage in een half uur met zijn motorboot van de Kawi naar de Senang. De Senang is een boot van een Chineesche maatschappij, die op Palembang is gevestigd. Maar de kapi tein, eerste stuurman en eerste mucbin st waren Hollanders. Het eerste-klas dek met de hutten was tamelijk netjes. Je moet zoo'n hut niet vergelijken met een Hollandsche slaapkamer, want dan zou je zeggen: „Wordt het hier wel eens ooit goed schoon gemaakt". Mr,ar in indtë moet men van dien kant niet kieskeurig zijn. Het eten was er, behalve de vruch ten, Hollandsch. In de Straat van Singapore liggen veel kleine eilandjes, 's Avonds zagen we de zon ondergaan in echt Indisch-schilteren- de kleurenpracht, 's Nachts om twee uur zijn we al slapende onder de evenaar doorgevaren. Zondagmiddag lagen we een- uur stil voor Muntok op Banka. Een heel eind van de wal bleef de bóót liggen. Door middel van roeibooten kwamen en gingen de Inlandsche passagiers naar en van de Senang. Hun bagage hadden ze bij zich, meestal in groote gevlochten b.esen mat ten gerokl, maar ook wel in koffers, 's Avonds om 7 uur kwamen we op de Moessi. 't Was al heelemaal donker, zoo dat we niets Yan de oe\ers konden zien dan de donkere boommassa's en hier en daar een rij lichten. De kapitein zei ons, dat we, wanneer het licht was, de apen in de boomen zouden kunnen z en springen. Nu zagen we daar niets van, maar we troosttten ons met de gedachte, dat we wel eens meer apen gezien hadden, en er in de toekomst nog genoeg to zien kou den krijgen. 's Nachts om één uur bleef de boot midden op de rivier voor Palembang, stil liggen. Want ze mocht niet naar den wal voor het daglicht werd. Wij bleven daar om maar rustig doorslapen. Maar langer dan tot vier uur konden wc liet toch n et in ons bed uithouden. Om zes uur lag de boot aan den wal, maar we mochten er nog niet af. Goed half zeven zagen we Pastoor Hermelink, de Heerbroer van Pater Hermelink, onze reisgenoot, op de fiets aankomen. Ziju- Eerw. zette de fiets neer, en keek naar alle kanten, behalve naar de plaats waar wij stonden. Eindelijk kreeg Hij ons in de gaten en kwam vlug naar onzen kant geloopen, want er mocht nog niemand op of van de boot. „Hallo, gopde reis gehad? Niet zeeziek geweest?" „Nou, een paar; we hebben verder een goede reis gehad. Om zes uur lagen we al aan de kant' „Dat wisten we wel, maar ik kan niet eerder komen, ik moest eerst de Mis doen, van zes uur; Pastoor van Oort doet die van half zeven, die komt direct". Nu kwamen er ook tweo Zusters van Gharilas, het ziekenhuis van Palembang, aangefietst. Ze zagen ons gauw en heet ten ons hartelijk welkom. Dan kwamen ook de dames van het bestuur van de Me- laniavereeniging, met kinderen, ons ver welkomen. 't Heele gezelschap kwam nu aan boord, dat mocht nu., maar wij mochten er nog steeds niet af. 't Laatst kwam ook Pas toor van Oort. Toen eindelijk alle formaliteiten ver vuld waren en we van de boot mochten, was liet toch goed half acht eer we naar de kerk konden gaan. Per auto, begeleid, door het bestuur van de Melaniavcreeni- ging, reden we cr been. Hier droeg Pater Hermelink, nu ineens ook geworden pas toor Hermelink, de gezongen H. Mis op. Daarna gezamenlijk ontbijt op de keurig versierde achtergalerij. Nu waren we dan in de Missie, in Pa lembang; we konden het ons nog niet goed voorstellen, 't Leek alles zoo gewoon Wanneer we ineens van Moerdijk in Pa lembang geplaatst waren geweest, we zouden zeker groote oogen hebben opge zet. Maar nu waren wc aan 't andere kli maat, andere plantengroei en de andere menschen. van lieverlede op de reis gewoon geworden, doordat alles geleidelijk ver anderd was. Daarbij, hierop de Pastorie zagen we Hollandsche Pastoors, Holland sche dames* en we zalen aan eon echt Hollandsche, feestelijk versierde tafel. Maar Pastoor van Oort wees cr ons in zijn welkomstwoord op, dat we ons niet moeten voorstellen dat alle dagen in de Missie zouden zijn als deze eerste, daar we dan zeker bedrogen zouden uitkomen. Verder verwachtte Zijneerw. van ons, dat we dat ook niet zouden wenschen, daar het dan ook geen echte missie zou zijn. Verder zeide ons Zijneerw., eerstens dat we niet enkel een Hollandsch-Inlandsche, maar ook een Europecsche school zouden beginnen; en ten tweede, dat we pas over veertien dagen het voorloopig voor ons bestemde buis konden betrekken, maar dat we al dien tijd hartelijk welkom wareu bij de Zusters van het Ziekenhuis. Eerst keken we wel wat vreemd op, vooral om het eerste. Maar toen we eenmaal goed met dat denkbeeld vertrouwd geworden waren, moesten we bekennen dat het een meevaller was; 't was nog een stap vorder in de goede richting dan we ons hadden voorgesteld. En wat het tweede betreft, de drio weken op Ckaritas doorgebracht* zijc, nu ik dit schrijf, al voorbij. Ze zijn ons tot groot voordeel geweest, daar de Zus ters ons met raad en daad in alles heb ben bijgestaan. Ook mogen we bet wel aan hun goede zorgen danken dat tol nog toe niet een van ons ook maar in 't miust ziek is geweest. Vóór ons vertrek zei ons een goede vriend, dat hij wel eens wilde zien, de eer ste indruk die de kinderen der Toresia- school op ons maakten. Ik zal daarom probeeren dezen indruk zoo goed mogelijk weer te geven. Op don morgen dat de school begon, kwamen we om zeven uur uit de kerk. Om half acht- zou de school beginnen, maar bijna al de kinderen speelden al op het plein voor de school. Allen waren netjes aangekleed, slechts een paar had den geen kousen of schoenen aan Toen ze ons zagen kwamen ze direct naar ous toe om ons een hand te geven. Het viel ons op dat ze zoo netjes waren, zeker een gevolg van de goede school, die al een paar jaar bestaat. Nu staan we al vier weken in de mis sieschool en we zijn al de beste vrienden met de Palembangsche jeugd. Voor ik sluit, wil ik nog even al onze missievrienden bedanken voor hun goed gebed en hun tevens verzoeken daarmee te willen voortgaan, opdat God, die de Bewerker der harten 's, den wil van on zen Inlanders door Zijn overvloedige ge naden ten goede mag bewegen en zij daartoe tot de konnis en de liefde van Zijn Goddelijk Hart mogen gebracht wor den. Zr. BONIFACIA, Relig. v. h. Allerh. Hart v. Jezus, Palembang, 25 Juli 1927. JSST DE OiSGEtfflMB AALSMEER. 't Molmpocitje natuurmonument. 't „Molmpoeltje" waarover do commissie nit. den gemeenteraad rapport heeft uit gebracht, naar aanleiding van al of niet verkoop aan de Vereen, tot behoud van natuurmonumenten in Nederland, staat thans allcrwege in de gemeente in de pu blieke belangstelling. Bedriegen de voorteekenen niet, dan zal in de eerstvolgende vergadering van den raad besloten worden, onder enkele voor waarden, het ruim 13 H.A. groote poeltjo voor f 1 per H.A. af te staan. Een prijs, waar de voorn, vereeniging wel r-"-tc op tegen zal hebben. K ATV/IJK. Ontspoord. Gisterenmoi;.. i ;s juist voorbij het station te Katwijk aan Zee bij het pa-sseeren van een wissel een rij tuig van de electrische tram naar Leiden uit de rails geloopen. Eerst in den namid dag was de wagen weer in het spoor re- bracht. Herinneringen aan oud-Katv/ijk. Een feit is het dat de geest des tijds veel spe cifiek Katwïjksch heeft doen verdwijnen. Ten einde zooveel mogelijk hernneringen van oud-Katwijk te bewaren heeft zich een commissie gevormd uit cenigo ingeze tenen die tevens wil trachten een verza meling aan te leggen van al wat betrek king heeft op de geschiedenis van Katwijk cn deze verzameling, zoo mogelijk, een blijvend onderkomen te bezorgen. Zooveel dus als een museum van Katwijksche oud heden. Tevens daaraan te verbinden een verzameling van schilderijen of prenten met voorstellingen van Katwijk cn andere schilderstukken van schilders die in Kat wijk vertoefd hebben. Enkele kunstenaars zegden hun medewerking reeds toe. Voor dit doel wordt spoedig een vergadering gehouden, waarvoor eenige ingezetenen zijn uitgenoodigd. KATWIJK AAN DEN RIJN. Liefdadigheidsloterij. De prijzen voor do Liefdadigheidsloterij ten bate van het R. K. Vereenigingsgebouw zijn thans allo aangekocht of ontvangen en zullen ten toongesteld worden voor belangstellenden. De gelegenheid om deze te bezichtigen zal zijn op Zondag a.s. na Hoogmis en Lof, Woensdag 21 Sept. des avonds van 89 uur en den daaropvolgenden Zendag 24 Sctp. als op 17 Sept. Het is een mooie col lectie. De trekking ia op 29 Sept. a.s. LANGERAAR. Voetbal. Zondag jJ. zijn do laatste wedstrijden gespeeld. Het eerst kwamen D.O.S. van Rcelofarendsveen en D.V.O. van. Rijpwetering in het veld. D.V.O. ech ter met een zestal invallors uit Leiden, waardoor beide elftallen vrijwel tegen elkaar opwegen. Als wordt afgetrapt trekt D.O.S. direct ten aanval. Het spel is ech ter nog geen minuut oud, of het eerste doelpunt ligt reeds in de touwen: 10. Na aftrap gaat D.O.S. het weer probeeren; en na oen kleine schermutseling ligt no. 2 achter de keeper. Het spel is dan ongeveer 3 minuten oud. Doch dan komt D.V.O. cr beter in en is liet een gelijk opgaande strijd, waarbij beide doelen wel eens in gevaar komen. Dan komt D.V.O. echter nog weer eens opzetten, en na een good samenspel weten zij den achterstand te verkleinen: 2—1. Rust komt met dezelfde stand. Na de rust weer hetzelfde spel met gevaarlijke momenten voor beide doelen. Dan krijgt D.V.O. een strafschop te ne men, welke in een onhoudbaar doelpunt wordt omgezet: 2—2. Spoedig daarop blaast do scheidsrechter het. einde en is do stand nog 2—2. Na 2 X 7^ minuut verlen ging is de stand nog ongewijzigd. Na lo ting wint D.V.O. den len prijs, waarover vor8chil van meening ontstaat. Door D.O. S. wordt daarin berust, en zij hebben dus den 2en prijs. Daarna komen S.D.O. en D.V.O. II in liet veld, welke wedstrijd mede door heb inmiddels gladgeworden veld niet veel moois tc zien gaf. D.V.O. was echter voort durend in de meerderheid, hetgeen zij dan ook in 4 doelpunten weet uit te drukken. S.D.O. kon echter de eer niet redden; zij speelden dan ook een slechten wedstrijd, zoodat D.V.O. verdiend met 40 den len prijs heeft behaald en S.D.O. den 2en. Scheidsrechter van Klink leidde uitste kend. A.s. Zondag trekt het le elftal naar Roeiofa-rendsveen om daar D.O.S. II to gaan bekampen voor de nederlaagwodstrij- den. tJaw ISs9@lke£ir&a*el TIJDSCHRIFTEN. Tijdschrift voor R. K. Ouders cn Opvoeders. Afl. 17. Het Ne- derlandsche Boekhuis, Tilburg. Het artikel over „Sexualiteit" behandelt vooral de vraag, wanneer de inlichtingen moeten gegeven worden over dit onder werp. 't Is moeilijk een bepaalden leeftijd aan te geven. Pater Hoornaert S.J draagt zijn schitterend werk op aan twintigjarige jongelingen. Het getal van onwetenden zal op dien leeftijd nog maar klein zijn; als ze twintig zijn, is alles waarschijnlijk al beslist. Waarom zouden nu de jongens en meisjes dikwijls zo lang verkeerd in gelicht moeten zijn? Waarom dit pro bleem aan de straat overgelaten of aan 't toeval? Voorzichtige ouders zeggen dik wijls: Ik zal met mijn kind er over spre ken, a's 't soldaat wordt, als 'I gaat stu- dceren, enz. Maar als de straat er nu reeds over spreekt als uw kind twaalf of dertien jaar is? De ouders moeten er dus met hun kinderen over spreken, als 't noodig is: ze moeten alles met God's goed heid en wijsheid welen te verbinden, hun kinderen niet met een kluitje in 't riet stu ren, wanneer ze vragen Hoe die voor lichting kan gebeuren wordt hier eenvou dig uiteengezet Pater Janssen geeft 't s:ot van zijn arti kel „Medicijn tegen vrees". Hij raadt hier aan om angst en vrees aan te nemen als een soort offer om zoo de vreeze des Hee- ren te doen neerdalen over velen, die zich niet meer storen aan God en zonder schijn bare vrees in hun verder gaan Do rijke aflaten, door -'en Canisius-bond van Pater F. Hendrichs S J voora! bedoeld voor hen, die overgingen tot het Roomsche ge'oof, met den titel voor 't adres, worden hier afgedrukt Een pittig artikeltje schrijft M Koop- mans over de verantwoordelijkheid van 't geschreven en gesproken woord Dat moet men jong leeren aan de jeugd. Wat er uit een niet bedwongen, onredelijk driftig, on waar woord kan groeien, teekent ze hier heel goed uit A's sïotpagina vulgens nog pacdigngische aphorismen Dnekzaal der yeheele wereld. Afl. 17. Het Ncderlandsche Boekhuis, Tilburg. Ter gelegenheid van Frans Eren's ze ventigste verjaardag geeft Bernard Ver hoeven een goede karakteristiek van dezen auteur. Prof. dr. H. Huybers schrijft over „De taak van den leeraar" naar aanleiding van Rosenmöller's Das katholische Bil— dungsideal. East Africa van Major Archi bald Church deed Ridder G. de v. d. Schueren een be'angrijk artikel schrijven over „Britsch Oost-Afrika". Albertine Steenhoff-Smulders vertelt ons van een „Amerikaanschen" roman van Sinclair Le wis, die voor Amerika en Engeland het boek is geweest van dit voorjaar: Een ten- denzboek is het vóór alles een apo logie voor het ongeloof. „Ik zou" schreef •Chesterton over do personen uit dezen roman, „liever met de Afrikaansche ne gers in het oerwoud brullen en op de tom tom slaan, dan den naam van Jezus go- bruiken, zooals deze menschen het doen. Over „Busken Huet en Potgieter" van J. Saks, over hun vriendschap on scheiding, over interessante levensbijzonderheden, schrijft Anton van Duinkerken. In de ge bruikelijke rubriek „Dichters in bun kabi net" treffen wij deze keer Marcel Proust aan, den zonderling, die overdag sliep (geheel gekleed op z'n bed, 's winters met 'n dikken das om den hals, met hand schoenen en twee, drie paar kousen aan), om 's nachts te knnnen schrijven, in do ongemakkelijkste houding, zittend op z'n bed, in de eene band 'n vel papier, in do andere 'n kleine houten penhouder met verroeste pen. Zijn kamer werd noch ooit verwarmd, noch schoongemaakt en ver toonde een chaotische warreling van boe ken. papieren en proeven. Wouter Lutkio heeft voor „Boekzaal" den Florentijn Markies Piero Misciattelli te Rome gein- terviewd en geeft vele interessante bijzon derheden over dezen geleerden Italiaan- sclien schrijver en over het facisme. „Uit boek en blad" bevat 'n citaat uit het rijke Ylaamsche „Hooger Leven", waarin 'n. prachtig geillustreerd artikel voorkomt over den kunstschilder Grespin. Wie 'n werkelijk verrijkend, mooi weekblad wil, voor heel weinig geld, raden wij aan met ..Hooger Leven" eens kennis te maken. (Industriestr. 1. Tilburg). A's altijd pret tig om te lezen zijn de „Verscheidenhe den',' waarin wij aantreffeD bijzonderhe den over film-sterren, film-honoraria, schrijvers en schrijfsters, „Het droevig lot van Russische auteurs" enz. Ook dezo aflevering is weer rijk gealluslreerd. „Boek zaal" is 'n abonnement inderdaad volko men waardl

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6