INGEZONDEN MEDEDEELING^ te verzenden, komt daardoor wel zeer Sterk uit: Een goed geoutilleerde vlicgdienst, ge steund door een goedkoop telegramtarief, acht de Kamer van zeer groot belang voor een deugdelijk handelsverkeer tusschen het moederland en de koloniën, waarom zij hoopt, dat de door u »n het werk ge stelde pogingen zeer spoedig tot een gun stig resultaat mogen leiden. De Voorz. verzocht hierna den voorzit ter van de Commissie van Vervoer een lid dezer commissie aan te wijzen ter bij woning van de voorgenomen conferentie. ïïU>rna volgde sluiting der vergadering. rilJ. VAN TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De opening. (Vervolg) De voorzitter van de Kon. Mij. van Tuinbouw en Plantkunde, Jhr. v. Tets, wenschte de afd. geluk met het jubileum. Spr. meende, dat de heer "Witte zich te be scheiden had uitgedrukt in zijn redevoe ring. Do invloed, die de afd. Loiden heeft uitgeoefend is zeer groot. De Leidsche af- deeling kan niet beter doen da nhaar repu tatie hoog te houden. Zoolang de afdee- ling Leiden onder leiding staat van haar tegenwoordig bestuur zal zij een steunpi laar van de Maatschappij blijven. De heer M. Galjaard, voorzitter der Leidsche Tuiniers- en Bloomistenvereeni- ging „Door Eendracht Verbonden", dankte den heer Witte voor zijn steeds gewaar deerde hulp aan de vereeniging beloond. Spr. hoopt ook in het vervolg steeds bij de afdeeling met vertrouwen te kunnen aankloppen. Spr. bood als blijk van hulde een ebbenhouten voorzittershamer aan. De voorzitter danke voor dit huldeblijk en hoopte, dat de aangename samenwer king tusschen beide vereenigingen moge bestendigd blijven. De heer dr. K. H. M. v. d. Zande, in specteur van het landbouwonderwijs sprak eveneens een woord van hulde. Spr. zeide, dat de Regeering niet veel kan tot stand brengen wanneer de vereeniging niet werk krachtig is. Spr. verheugde zich er daar- o mover, dat in Leiden zoo'n krachtige ver eeniging bestaat. Namens de 's-Gravenhaagsche tuin- bouwvereeniging sprak de heer J. A. Bouwmeester en bood een mand opge maakt met Chrysanthemums aan. Van de afd Wageningen, 's-Graveland, Naarden en Bussum, Hilversum, waren telegrammen van gelukwensch ingekomen. De heer A. Galjaard sprak namens den Bond van oud-cursisten, een dochterver- eeniging van de Maatschappij, eveneens een kort woord van gelukwensch. Daarna sprak hot hoofd van den cursus uitgaande van de Kon. Mij., de hee rJ. de Groot te Alphen aan den Rijn en namens de Ka mer van Koophandel voerde het woord de heer N. C. F. van Ginkel, namens de afd. Bloemcndaal de heer v. Bueren, welke laatste een bloemstuk aanbood. UIT DE PERS DE VERKIEZINGEN IN AARDENBURG en: De Kieswet. De Residentiebode schrijft: De verkiezingen in de kleine gemeente Aardenburg, gelegen in Zoeuwsch-Vlaan- deren aan do Belgische grens, zijn thans definitief achter den rug. Zooals men weet heeft de katholieke bevolking daar een meerderheid en volkomen in over eenstemming daarmede bestond do oude Raad uit vier katholieke en drie niet- katholieken. Hetgeen voor de niet-katholieke bevol king, die vroeger in Aardenburg steeds de lakens uitdeelde, een gruwel was. Het anti-papisme was in deze gemeente heel sterk en deze roerige elementen kon den niet dulden, dat thans door de even redige vertegenwoordiging hun macht ge broken was Om die te herwinnen had men bij de jongste verkiezingen een soort foefje be dacht. Door gescheiden op te trekken naar de stembus meende men vereend te kunnen dere groepen tot de gekste consequenties tenstelsel, dat bij verdeeling over meer dere groepn tot de gekste consequenties kan leiden, meende men aan de katho lieke meerderheid haar machtspositie te kunnen ontfutselen. Den eersten keer is dit mislukt Naar de tegenstanders beweren, wijl er door het stembureau geknoeid was. Een zeer ernstige beschuldiging, waarvan tot nu toe niets bewezen is. Een beschuldi ging door het college van Ged. Staten van Zeeland in bedekte termen herhaald, maar in hooger beroep door den Raad van Staten, geheel losgelaten. Het beroep op die knoeierijen als motief voor een ver nietiging der stemming is pertinent afge wezen en do stemming is alleen ongeldig verklaard omdat niet alle voorschriften van art. 86 der kieswet zijn nageleefd. Wat heel iets anders is. Er zullen maar weinig gemeentebesturen zijn, vooral ten plattelande, waar men niet beschikt over speciale deskundige ambtenaren op dit gebied, waar een of andere formaliteit niet veronachtzaamd is. Intusschen wanneer daartegen wordt gereclameerd en het feit staat vast, kan de hoogere administratieve rechter niet an ders doen, dan vernietigen. Ook uit de gisteren gehouden herkie zing is absoluut niet gebleken, dat er de vorige maal gefraudeerd is. Zeker, de niet-katholieke partijen heb ben thans wel meer stemmen gekregen, maar de katholieke eveneens. Er bestond een afspraak tusschen de verschillende niet-katholieke partijen on derling tot uitruiling van stemmen en bet ligt voor de hand, dat de eerste maal dit systeem tot vergissingen heeft geleid. Nu bij de herhaling, nu men de stem menverhoudingen precies wist, kon deze zaak veel beter geïnstrueerd worden en was de mogelijkheid voor vergissingen veel geringer. Hoe 'dit ook zij, wij zullen over dit wei- mg verheffende gedoe niet verder uitwei- De gisteren gehouden stemming heeft, dank zij de vele minderwaardige trucjes der kleine partijtjes, dit verrassende re sultaat, dat katholieken, hoewel zij van do 1072 geldig uitgebrachte stemmen er 547 verkregen, dus de volstrekte meer derheid, toch maar drie zetels in den nieuwen Raad krijgen, terwijl de andere partijen die te samen 525 stemmen be haalden, nu vier zetels krijgen. Wij kunnen ons indenken, dat het de katholieke bevolking na alles wat er in Aardenburg den laatsten tijd gebeurd is, heel moeilijk zal vallen in dit onrecht te berusten. De wet moge dan nu al, nog wel met assistentie van een weinig tactisch en sterk beleedigend optreden van den sub stituut officier van justitie, wiens optre den tot het einde toe krenkend en belee digend was voor de Katholieken en daar door allerminste onpartijdig, formeel juist zijn toegepast, het valt moeilijk te ontken nen, dat hier in Aardenburg van toepas sing is Cicero's uitspraak: Summum jus, summa injuria, het hoogste recht is het hoogste onrecht. Wij hopen intusschen, dat de Aarden- burgsche katholieken hoe moeilijk het dan ook moge vallen zullen berusten. Maar wat hier gebeurd is, mag toch niet vergeten worden. Het is toch een aanfluiting van het be grip evenredige vertegenwoordiging, dat een meerderheid van de bevolking, door een minderheid met allerlei minderwaar dige trucjes die bescherming vinden in de kieswet, kan geregeerd worden. En nog wel door een minderheid, die uit do meest heterogene deelen bestaat, terwijl de meerderheid één krachtige een heid vormt. Aan een dergelijke dwaasheid, die bo vendien een grievend onrecht is, moet zoo spoedig mogelijk een einde komen, wat o.i. door een eenvoudige wetswijzi ging kan geschieden. De wet zou bijv. kimnen bepalen, dat wanneer een groep minstens 50 pet. van den kiesdeeler heeft behaald, zij ook min stens de groetste helft der zetels moet be zetten, die onmiddellijk moet worden toe gewezen. De partijen, die dan gezamenlijk de min derheid vormen, kunnen die overisohie- tende zetels bezetten Want door het handhaven van een kies wet die leidt tot feiten zooals nu in Aar denburg p'aats hebben, wordt niet alleen een zeer groot onrecht gepleegd, maar wordt de onderlinge samenwerking en rust bij de bevolking in hooge mate ge- schaadt. Immers de uitslag van de verkiezing in Aardenburg is in hooge mate kwetsend voor het rechtsgevoel en de wetgever heeft tot plicht te waken dat de wetten des lands voor alles aan billijkheid en rechtvaardigheid voldoen. BINNENLAND DE HANZE IN HET BISDOM HAARLEM Viering van het vierde lustrum. De Algemeene Vergadering. De 40e vergadering van den Centra]en Raad tevens 20e jaarvergadering, gister morgen in de groote zaal van café-restau rant Brinkman op de Groote Markt te Haarlem, was door vele afgevaardigden der afdeelingen bezocht. De bondsvoorzitter, de heer C. J. G. Struycken, opende de vergadering en gaf daarna het woord aan den voorzitter der afdeeling Haarlem. De heer P. J. M. v. Tetering sprak een welkomstwoord, naar aanleiding van het feit-, dat deze vergadering te Haarlem ge houden wordt. Wij zijn hier bijeengekomen om vandaag en morgen het 20-jarig bestaan van onzen hoofdbond te vieren, aldus spr. En dan durf ik hier in dezen kring van ingewijden de vraag stellen: Is er bij dit twintig-jarig bestaan reden voor ons om feest te vieren? Ik beantwoord deze vraag met „neen" en „ja". Neenf Want niet weg te redeneeren is het treu rige en beangstigende feit, dat onze bond eertijds in ledental de 10000 bereikte en dat hij op den dag van vandaag even meer dan de 5000 heeft kunnen behouden. 't Is waar, de constante daling van het ledental is, God zij dank, sedert eenigen tijd tot staan gebracht en d© „eeuwige op timist" in ons midden gewaagt zelfs met zekeren blijen trots van een.... stabiliteit in het ledental, maar dan durf ik toch de vrijheid nemen van te spreken over de „poovere en angstige stabiliteit". Andermaal stel ik de vraag. En dan zeg ik uit don grond van mijn hart ditmaal: ja! Want wij zien hier thans in onze Bisschopsstad ter viering van ons vierde lustrum wederom bijeen uit alle streken van ons diocees de oude getrou wen, de beginselvaste Hanzemannen, die temidden van bange tijden vaandel en bond trouw bleven. De voorzitter, de heer O. J. G. Struycken, dankt den heer van Teteringen voor diens welkomstwoord en voor wat hij gedaan heeft voor den bond. Spreker heet dan welkom de heeren van Hellenberg Hubar, directeur van het Na tionaal Hanzebureau, en het cerclid, den heer Wijdeman. Do bondsvoorzitter deede mede, dat 't ledental thans 5160 bedraagt, dat is 81 meer dan aan het eind van 1926. In den loop van deze maand zal 'n groo te campagne worden ingezet iet verhooging van het abonnementental van „De R. K. Middenstander". Blijkens een mededeeling in het laatst verschenen nummer van „De R.K. Midden stander" zijn tot dusverre in 1927 50 bloe mendagen voor Santos gehouden, waarvan niet minder dan 32 door dc afdeelingen in 't bisdom Haarlem. Dit record mag tot groote voldoening stemmen. Spr. doet een opwekkend woord om dit prachtig charita tief record van de organisatie tc helpen handhaven en verbeteren. Binnenkort zullen een tweetal midden zelfde' tijdperk van 1026. Betreurd werd, stands-retraites in de huizen te Noordwij- kerhout en Bergen worden georganiseerd. De belangstelling voor dit zoo nuttig gees telijk werk is gelukkig weer toenemende. Het hoofdbestuur beveelt do oprichting van plaatselijke retraite-commissies in bet algemeen en de tue. retraites in het bijzon der met warmte aan. Jaarverslag van den secretaris. Vervolgens werd door den secretaris, den heer W. Boon, het 20ste jaarverslag van de Hanze uitgebracht. Hieraan ontleenen wij het volgende: Een voorname plaats onder de gebeurte nissen in 1926 wordt ingenomen door den krachtigen inzet van den door tal van or ganisaties gezamenlijk ingozetten strijd tegen de verderfelijke excessen van het zg. ca-dea-u-stelsel in den handel. Op het gebied van het terugdringen van onnoodige overheidsbemoeiing met het be drijfsleven is ook in 1926 weer groote ac tiviteit ontwikkeld. Van geheelen anderen aard is de weer baarheid, waarvan de organisatie in den loop van het afgeloopen jaar blijken heeft moeten geven, toen tot volledige klaarheid is gekomen, hoezeer de overheid terzake van het middenstandscrediot op ergerlijke wijze met twee maten heeft gemeten. Het is verschrikelijk geweest, dat wij ons Roomsche Middenstandscrediot, dal; wij met name de Hanzebank in het Bis dom Haarlem verloren moesten zien gaan. Verschrikkelijk, omdat van deze bank, die thans aan den vooravond staat der vierde 10 proeent uitkeering van het bij de liquidatie nog aanwezige saldo, hoe langer zoo meer blijkt, dat ze niet ten on der had behoeven te gaan. Het is niet min der verschrikkelijk, dat vele middenstan ders en katholieke beleggers dientengevol ge onnoodig schade hebben moeten lijden. Maar het verschrikkelijkst en ergerlijkst van al is het toch zeker, dat dezelfde hand van Overheid en Nederl. Bank, die zich star afzijdig hield van het katholiek mid dens tandscrediet, bijkans tezelfder tijd meer dan -vorstelijke bescherming bood aan het in niet minder moeilijkheden ver- keerend middenstandscrediet op neutralen grondslag. De waarheid dringt thans door en onzerzijds is die waarheid ten opzichte van Regeering en Kamers en publieke opinie met kiacht en klem in het volle licht gesteld Al heeft men ons althans oonig eerherstel niet kimnen weigeren, be vredigend kunnen en mogen wij niet zijn. De aangerichte verwoesting wordt niet hersteld en onvoldoende heeft deze zaak de aandacht de hooge Colleges gehad. Dringend is andermaal gebleken, dat wij mcc-en voideren, dat aan onze eigen menschen eindelijk gelegenheid worde ge boden de middenstandszaak in de Kamers der Staten-Generaal tc bepleiten. I-aten wij daarop bedacht blijven. En inmiddels den nieuwen weg van den mid denstandscrediet ondanks ons aange daan onrecht zoo loyaal mogelijk helpen veri.lfenen en aan het nieuw te stichten middenstandsinstituut onze medewerking verzekeren. De Hanzebank keerde 3 maal 10 pet uit van het m het jaar 1925, nadat ongeveer 70 oct. dor saldi waren uitbetaald, nog aanwezig liquidatie-restant, terwijl de vierde uitkeering van 10 pet. vermoedelijk niet lang op zich zal laten wachten. De Glasverzekering brengt geleidelijk voor de verzekerden en voor de organi satie welkome voordeelen. De verschillende andere verzekeringen vinden in het algemeen te matige belang stelling. Het fonds IJ. B. O. en vooral het Santos fonds verbeugen zich daarentegen in groo- ten bloei. Belangrijke hulp kan thans door het San los' ends geboden worden. Het Infoimatie- en Incassobureau is thans geheel in den dienst van het Cen traal Hanze Bureau ingeweven met het vei'bbjdend resultaat, dat geen bijdrage van den bc-nd meer voor dezen dienst be hoeft te worden verleend. Het bondsorgaan is tot groote uitbrei ding g» komen en innerlijk als uiterlijk zkh, belangrijk verbeterd, dat elke R. K. Middenstander nu toch op dit mooi en leerzaam weekblad geabonneerd behoorde te zijn. Een groote actie gaat daarvoor binnenkort ondernomen worden. De samenstelling van het hoofdbestuur is dientengevolge thans als volgt: C. J. G. Struycken, voorzitter; E. J. M. Stumpel, 2e voorzitter; W. Boon Jzn., secretaris; A. J. van Rest, 2e secretaris; P. J. M. van Tetering, penningmeester; H. E. van den Brule, 2e penningmeester; G. Dekker, bi bliothecaris. Het aantal afdeelingen bedroeg op 1 Ja nuari 1926 94. De afdeelingen Bleiswijk, Hom-Venhuizen, Hoogwoud, Maasland, Moordrecht, NieuwveenZevenhoven, Sohoorl, WognumNibbixwoud, Zand- voort en Zierikzee konden zich niet hand haven. Het aantal leden bedroog op 1 Januari 1926 5324. 828 leden tradon in den loop van het jaar toe, terwijl 1075 leden om allerlei redenen moesten worden afgeschreven. Het jaar eindigde derhalve met 5079 le den. Sindsdien is het ledental zij hot zeer geleidelijk weer toenemend en zijn thans 5160 leden in onze registers inge schreven. Med éde dingen worden gedaan over de instellingen der Hanze. Bij den informatie- en incassodienst steeg het maanddijksch aantal informaties 1927 werd een bedrag van ongeveer f425 overgehouden. De incasseeringen bedroegen f2765 tegen f5426 over hetzelfde tijdperk van 1926, gedeeltelijk is dit te wijten aan de mindere be-taalkracht. Het fonds uit keering bij overlijden telde 31 December 963 leden met een totaal verzekerd bedrag van f704.000. 23 leden traden in het afge loopen jaar toe. Voor het Santosfonds werden in 1925 18 bloemendagen gehouden tegen 42 in 1926. De ontvangsten daarvan bedroegen in 1925 f2817, in 1926 f 11.269. De totaal-inkom sten bedroegen in 1925 f 4338 en in 1926 f 13.733. In 1927 is het resultaat niet zoo gunstig. De totaal-opbrengst was tot en met Augustus f2500 minder dan in het- dat in zooveel afdeelingen nog geen Sa-n- tosfonds bestaat. Op een vraag van de afd. Leiden deelt de voorzitter mede, dat het totaal-bezit va<n het fonds voor het geheel© land onge veer f 60.000 bedraagt. Daarop beveelt de bondsadviseur de ZeerEerw. rector J. G. Jansen krachtig aan het meemaken van. een retraite voor mid denstanders. Jaarverslag van den penningmeester. Door den vorigen bondspen n i ngmees ter is de rekening en verantwoording over 1926 ingediend. Blijkens deze rekening, welke in inkomsten en uitgaven sluit met ©en bedrag van f 31.574.56, zijn do inkom sten, welke in 1924 bedroegen f 42.196.33 en in 1925 f33.356.83, in 1926 teruggeloo- pen tot f27.418.56. Hierover ontstond eenige discussie. Om kwart voor twee wordt dan gepau zeerd. Na de pauze werd voortgegaan met de behandeling van het financieel© verslag over 1926, nadat eerst vertegenwoordigers van de Bondon van Breda, Utrecht en 's-Bosch welkom waren geheeten. De heer v. d. Brule wordt décharge ver leend, terwijl hem dank wordt gebracht voor zijn werk. Begrooting. Behandeld wordt nu de begrooting voor 1928, in inkomsten en uitgaven geraamd op f 28.040. De begrooting wordt na eenige discus sie vastgesteld, zooals zij ingediend is. In de commissie tot het nazien van het financieel beheer over 1927 wordt de afd. Leiden benoemd. Besloten wordt., de volgende vergadering te Alkmaar te honden. Bestuursverkiezing. Tot leden van het hoofdbestuur worden de aftredende leden, de heeren W. Boon Jzn., Krommenie, H. E. v. d. Brule, Rot terdam en A. J. v. Rest, Poeldijk, bij en kele candidaatstel'ling herkozen. Commissie Steunfonds. Hierna komen aan de orde de volgende voorstellen van het hoofdbestuur. I. De Centrale Raad machtige het hoofd bestuur tot het samenstellen van een com missie, belast met het ontwerpen van een Steunfonds tot het verleenen van huipaan leden, die kennelijk tengevolge van den economischen teestand of van eenigen bij zonderen vorm va<n wetgeving achteruit zijn geraakt. Ledenlijst. II. Jaarlijks worde een volledige leden lijst van den bond uitgegeven, plaatselijk, alphabetisch en lexicograpliisch gerang schikt., zoo mogelijk met bijvoeging van een beroepenlijst. Vooraf wordt de copie dezer lijste - an H.H. secretarissen en penningmeesters toegezonden ter correctie en voor even tueel© bijwerking. Beide voorstellen worden goedgekeurd. Propaganda. Het Hoofdbestuur stelt voor, in alle af deelingen een krachtige propaganda-aetie te voeren. Aldus besloten. Winkelsluiting. Aan de orde is het voorstel van de af deeling Den Haag, luidende als volgt: De Centrale Raadsvergadering, van meening, dat de doorvoering van Wrektij- den besluit voor winkels en Winkelslui tingswet in deze tijden weinig beter is dan een bespotting van de op dit oogenblik in de winkelbedrijven heerschende toestan den, van meening overigens dat een uniforme regeling van zoo uiteenloopende bedrijven niet mogelijk is en dus tot bedrijfsgewijze regeling dient te owrden overgegaan, verzoekt het Hoofdbestuur van den Bond van B. K. Vereenigingen van den handeldrijvenden en industrieelen midden stand in het Bisdom Haarlem, zoo moge lijk in samenwerking met andere midden standsbonden, een krachtige actie te voe ren om de doorvoering der genoemde maatregelen althans op dit tijdstip te voorkomen, wegen te zoeken om de bedoeling der beide maatregelen op meer juiste wijze verwezenlijkt te krijgen. Do afd. Haarlem heeft zich over het voorstel-Den Haag verbaasd. Er is veel af te dingen op de algemeene winkelsluitings wet, maar het is funest, de zaak geheel van de baan te schuiven. Een algemeene regeling moet juist toegejuicht worden, daar de meeste plaatsen toch reeds win kelsluitingsverordeningen hebben Spr. gaat de bekende nadeelen van oen met- al gemoene winkelsluiting na en wijst er op, dat men bij aanneming van het voor- stel-'s-Gravenhage verder van huis raakt dan ooit. De afdeeling Alkmaar acht het een groote strop voor plaatsen als Alkmaar, als de achtuur sluiting ingevoerd wordt. Zóndagssluiting acht spreker voor seizoen plaatsen een groote ramp. De heer Chris Jansen, directeur van het Centraal Hanzebureau, wijst op de belang stelling, welke de wetsontwerpen genieten, want 40 afdeelingen hebben hieromtrent rapoprt uitgebracht. Spreker is van oordeel, dat men niet moet gaan varen in het kielzog van den neutralen Middenstandsbond, welks be sluiten ongezond zijn. Doorvoering der be sluiten thans, is niet juist, omdat het tijd stip ongunstig is, maar overboord gewor pen mag de zaak niet, nu men er 25 jaar om geroepen heeft. Men moet een andere methode voeren. Uiteengerafeld moet worden, wat onuitvoerbaar is, maar het uitvoerbare moet men accepteeren. Na discussie stelt de heer Jansen voor, dat de Centrale Raadsvergadering zich veroenigt met de volgende uitspraak: De Centrale Raad van de „Hanze" in het Bisdom Haarlem, overtuigd dat het tijdstip, waarop de voorontwerpen tot regeling van de winkel- sluting en van de werktijden voor winkel personeel zijn ingediend uiterst ongunstig moet worden genoemd, Overwerkte Zenuwen kalmeeren en worden gesterkt door de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletïen Glazen Buisje 75et. Bij Apoth.en Drogisten 5595 van meening, dat een meer bedrijfsge wijze geregelde opvatting alsnog in zeer ernstige overweging behoort te worden ge nomen, en dat daardoor zelfs uitstel van de doorvoering der ontworpen maatregelen zou zijn gerechtvaardigd, besluit klemmend te streven in de rich ting van uitstel der invoering van de be doelde voorontwerpen, en subsidiair aan het hoofdbestuur op te dragen te streven naar belangrijke wij zigingen in dc verschillende ontworpen bepalingen. Het voorstel-den Haag werd verworpen met 40 tegen 155 stemmen. Het voorstel van het hoofdbestuur, zoo als dat geformuleerd werd door den heer Jansen, werd z. h. s. aanvaard. Na een korte rondvraag werd de vei-ga- dering gesloten. Receptie ten Stadhuiae. Na de vergadering ging men naar de overzijde der Groote Markt, waar de offi- cieele ontvangst ten stadhui ze zou plaats hebben door het gemeentebestuur van Haarlem. Bij de officieele ontvangst waren vele raadsleden aanwezig. Van de R. K. o t- brak er niet één. Van het college van B. en W, waren aanwezig de heeren Mr. J. N, J. E. Heerkens Thijssen en Mr. Bruch. Voorts was aanwezig de gemeente-seoveta lis, Mr. Th. Wesstra. De heer C. Maarschalk, urgeine-ea.er van Haarlem, hield een begroetingsrede, waarin hij het een voorrecht noemde de afgevaardigden te mogen welkom heeteru De heer Struycken bracht op dit harte lijk welkomstwoord den dank der afee- vaardigden over. Nadat wederzijds vele handdrukken wa ren gewisseld, werd het mooie raadhuis be zichtigd. In de oude raadszaal werden ver- verschingen gepresenteerd. R«unie De afdeeling Haarlem Lad er prijs op gesteld de afgevaardigden prettig bezig te houden op den avond, die lag tusschen de centrale raadsvergadering en de eiirn- lijke lustrumviering. Daarom had zij de deelnemersuitgenoodigd tot een feestelrVe reünie in de boven-Kroonzalen afin de Groote Markt. Velen, waaronder vooraan staande personen uit Haarlem en omstr. hadden aan deze uitnoodiging ge\:lg ge geven. Ook was aanwezig Z.Exc. de Bel gische Staatsminister A. v. d. Vijvere uit Brussel, die heden een redevrerine- zol uit spreken. Op de Groote Mar Li c. uce-rteerde het R. K. Muziekcorps Euphonia van Over- veen. In de zaal heerschte een monfere stemming. Het muziekgezelschap de Kre kel hield er de animo in en vele der aan wezigen speechten. De Lustrumviering. Vanmorgen om 9.30 uur is er een plech tige gezongen H. Mis opgedragen aan heb Hanze-Altaar in de Kathedraal „St. Ba- vo" te Haarlem, waaronder een toespraak werd gehouden door den Zeereerw TWtor J. G. Jajisen. Na de H. Mis een plechtige venneuwing der Acte van Toewijding aan het H. Hart. Te 11 uur waren er verschillende excur sies aangeboden door de Vereeniging tot Verfraaiing van Haarlem en Omliggende Gemeenten en ter bevordering van het Vreemdelingenverkeer, n.l. een auto-excur sie, een excursie naar het Frans Halsmu seum, naar de Drukkerij „De Spaarne- stad", naar Droste's fabrieken en naar de fabrieken der firma Beynes. Vanmiddag om twee uur was de offi cieele Herdenkingsvergadering. tCER&WIEUWS Provinciaal kapittel Paters Capucijnen. In het gisteren te 's-Hertogenbosch ge houden Provinciaal Kapittel der Paters Capucijnen in Nederland werden geko zen: tot Provinciaal Pater Stanislaus van Harderwijk; tot definitoren Pater Silve- rius van Veghel, Pater Robertus van Kerk driel, Pater Anastasius van Houten en Pater Albertus van Waalwijk; tot generale custoden Pater Vitus, van Bussum en Pa ter Anastasius van Houten. Benoemingen. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht, heeft benoemd tot kapelaan te Utrpcht (Hi Jos.) den Weleerw. Heer H. van den Brink en tot kapelaan te Bunnik den WelEerw. Teer Th. van Wee, 24 Juli 1-1 priester gewijd. De dochters van het Alterh. Hart te Nijmegen. De Witte Zusters der Eeuwigdurende Aanbidding zullen weldra de H. Landstich" ting hij Nijmegen verlaten en zich vesti gen in haar nieuwe klooster op den Kwak- kenberg onder Nijmegen. De Ecrw. Zus-> ters 7.ullen daar de Eeuwigdurende aan bidding van de H. Eucharistie onderhou den. De tweede opvolgster der Eerbiedwaar dige Stichteres, Mère Delail-Martigny is thans een Nederlandsche zuster, Mère Ma rie Clémence de Jésus, in de wereld niej. Wilhclmina v. d. Winkel, geboren te Horst (Limb.). St.-Wiilibrordus-missiehuis te Uden. Als rector in 't St. Willibrordus Missie huis te Uden werd benoemd de zeereertf heer Lucassen uit het Missiehuis te Soes- terberg. h Het St. Willibrordus Missiehuis te« thans 175 studenten, 27 nieuwelingen in begrepen.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 4