WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1927 No. 5668 18e Jaargang 5)e Scicbelie (Bow^ant ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling yoor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal. 3,j onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal, franco per post f2.95 per kwartaal, get Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- jitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd i Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. I Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 .1 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlên 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het n dubbele van het tarief berekend. n Kleine advertentién, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f0.50. [II DOMMER RESTART BIT TWEE BLADER. Over het dansen. Mogen de oudeTs toestaan, dat hun tinderen leeren dansen? Op deze vraag is moeilijk een voor alle „ja" of „neen" te ge- Veel hangt af van het „hoe" der dans- jsen èn van het karakter en de waar schijnlijke toekomst der kinderen. Veel hangt ook af van wat men onder kinderen" verstaat. Voer kinderen, op de [agere school gaande, of bijv. enkele ja ren de H. B. S. bezoekende jongelui is het |d ieder geval een dwaasheid. Maar ook voor ouderen is voorzichtig heid der ouders plicht! Heusch niet alleen Katholieken zien op flen dansvloer gevaren, vooral ook voor kinderen, d. w. z. jeugdige personen. Laten wij even het woord geven aan J. Benders een niet-Kathollek die naar aanleiding van een In „Het Kind" aan de orde gestelde vraag over het dan- gen schrijft: „Zelf heb ik leeren dansen. Ik deed het met veel genoegen. Later merkte ik waarom. Ik hoorde van anderen opmerkingen over het dansen en over de dansenden; ik weet wat een Jon- een denkt als hij danst. Daarom ben ik ermee opgehouden. Als er één ding is. dat de omgang tus- schen jongens en meisjes radicaal kan bederven, dan is het wel dit. „Het is niet toevallig, dat in de meeste takken van de Jeugdbeweging aan de moderne paardansen geen plaats wordt gegeven. Volksdansen, die meestal veel onschuldiger zijn en die ook onder heel andere omstandig heden worden uitgevoerd, hebben over het algemeen een veel minder ongun stige uitwerking, hoewel ook hierover nog lang niet alles is gezegd. „Op het congres van dansleeraren is juist besloten, dat men in het ko mende seizoen ook de oude volksdan sen zal gaan onderwijzen. Dit is wel een bewijs, dat in steeds grootere mate behoefte ontstaat aan een an dere manier dan die waarop men ons thans nog wil laten dansen. Vermoe delijk gebeurt dit niet zonder deugde lijke motieven." Wij hebben in dit citaat een zin gespa tieerd, welke ons inziens van een zeer ijliisten kijk op de psyche der jongens en meisjes getuigt, welke naar onze mee- Ding een zeer juist oordeel geeft. En de ouders mogen daarover zekér wel 'ns denken, alvorens zij toestaan dat hun kinderen leeren dansen. BUITENLAND Volkenbond VOLKENBONDSVERGADERING. Commissiezifting. De discussies over rie ontwapening. De dag van gisteren is doorgebracht met fcommissie-vergaderingen. r De belangrijkste discussies vonden na tuurlijk wederom plaats in de derde com missie, waar het ontwapeningsvraagstuk Wordt behandeld. Hier wenden interessante redevoeringen gehouden door Debrouckère (België), So- fcal (Polen), jhr. Loudon en Paul Bon jour. Het verblijdende van deze redevoeringen was, dat zij alle ernstig er naar streefden tot elkanders standpunt toe'te naderen, fcoodat men den indruk kreeg, dat Enge land hoe langer hoe meer geisoleerd wordt in zijn bestrijding van het protocool van 1924. Debrouckère en jhr. Loudon bleken te ferkennen dat van een verwezenlijking van Bust protocol op het tegenwoordige oogen- Jlik. geen sprake zal zijn. Zij wilden ech ter niet lijdelijk berusten, doch stelden een reeks van meer of minder kleine her vormingen voor. die den vooruitgang gouden gaande houden en tegelijk het ge- Voel van internationale veiligheid zouden Versterken, en dus de moreele ontwape ning bevorderen. Vooral jhr. Loudon, wiens rede een uit- i temenden indruk maakte, deed tal van .Concrete voorstellen aan de hand, zooals 5e formuleering van een model-arbitrage- Verdrag, waaronder den staten, die zich Onderling wilden binden, moeizame on derhandelingen over den tekst van het K®r<ka8" zouden bespaard worden. Ook g>epleitte jhr. Loudon, dat de Poolsche re- «polutie een ondubbelzinnige redactie zou f*rÜgen, waaruit duidelijk zou blijken, dat Voortaan ook die oorlogen, die krachtens ijjo leemte van artikel 15 van het volken- fgtmdsvergadering als internationale mis daad zouden worden gebrandmerkt. Do rede van Sokal was daarom inte ressant, omdat de Poolsche gedelegeerde sterker dan bij vorige gelegenheden de waarde van moreele sancties erkende. Uit de rede van Paul Boncour was vooral het slot opmerkelijk, omdat Bon cour daarin het denkbeeld opperde, dat men met het oog op den tegenstand van Engeland de gedachte van een universeel pr ">col zou opgeven en overwegen zou de moeilijkheid dat het protocol van 1924 wellicht in een gewijzigde vorm door de staten van het Europeesche vasteland zou jnderteekend en geratificeerd worden. Pten tof neutraliseering der Oostzee-staten De besprekingen worden in November voortgezet. Er hebben in den laatsten tijd herhaal delijk besprekingen plaats gehad tus- schen do te Genève vertoevende ministers van Buitenlandsche Zaken der Oostzee- staten. Naar wij van bevoegde zijde vernemen is in deze conferentie besproken, te ko men tot een project tot neutraliseering der vier Oostzee-staten. Voornamelijk de Letlandsche minister van Buitenlandsche Zaken, Gielens, en de Litausche minis ter-president Woldemaras toonden zich voorstanders. Men stelt zich voor tot deze neutralisee ring te komen door een garandeering, eenerzijds door de groote Westelijke mo gendheden, Frankrijk, Engeland en Duitschland, anderzijds door Sovjet-Rus land. De onderhandelingen, die zich op het oogenhlik nog slechts in een voorbereidend stadium bevinden, zullen spoedig in een der Baltische hoofdsteden worden voort gezet. Naar vyij hieromtrent verder vernemen, zal deze conferentie op 19 November a.s. te Riga plaats vinden. Litauen. Algemeene staking. De staat van beleg als antwoord. Over de gebeurtenissen in Litauen is te Warschau een reeks berichten ontvan gen, volgens welke de methodes waarmee he oproer te Tauroggen is onderdrukt, do conflicten in het geheele land hebben ver scherpt. Verder maken deze berichten ge wag van tweeduizend arrestaties; de meeste gearresteerden maken deel -nit van Ook de pers in Litauen js wederom ge heel van haar vrijheid beroofd. In verband met een en ander hebben de arbeiders een algemeene proteststa king geproclameerd, waarna de regeering op haar beurt voor geheel Litauen den staat van beleg heeft afgekondigd. Rusland Vriendschapsaanbod van Moskou? Een voorstel van Tsjitsjerin. De „Matin" meldt, dat de Russische volkscommissaris van Buitenlandsche Za ken, Tsjitsjerin, tot Briand het voorstel zou hebben gericht te onderhandelen over het sluiten van een vriendschapsverdrag, dat tevens zou garandeeren, dat beide lan den zich niet in eikaars aangelegenheden .zouden mengen. Op dit voorstel zou nog geen antwoord zijn gegeven, daar de Fransche regeering het nog niet besproken heeft. De „Matin" stelt de vraag wat vriend schap moet beteekenen met een land, welks leiders in vollen vrede de opstanden der Riffi en Druzen hebben gesteund en die getracht hebben de inlanders in de Fran- sche koloniën tegen de regeering in op stand te brengen. Aan den anderen kant is het de eerste keer in de geschiedenis der beschaving, dat het eene land het andere voorstelt zich niet in zijn aangelegenheden te mengen. Tot nu toe behoorde zulks tot het gemeen- recht en was vanzelfsprekend. Het blad vraagt verder of het verdrag slechts een waarborg zou beteekenen van de Sovjetregeering of ook van de Derde Internationale en herinnert er aan, dat reeds in October 1924 Herriot en Tjitsje- rin overeenkwamen, dat het zich onthou den van inmenging als regel zou gelden voor de betrekkingen tusschen de beide landen. De „Matin" besluit met te vragen: „Wie kan bevestigen, dat de handteekening van Tsjitsjerin van 1927 meer waarde heeft dan die van 1924?" Bisschoppen in Rusland verbannen. Als kok en nachtwaker te werk gesteld De gewijzigde houding, welke de Sovet- regeering tegenover de orthodoxe kerk heeft aangenomen, heeft niet al te lang ge duurd. Men heeft getracht, met haar sa men te werken, daar de politiek van ver drukking immers slechts de macht der kerk versterkte. Den kerkelijken autoritei ten werd derhalve medegedeeld, dat zij' onder eede moesten beloven op loyale wijze met de Sovjets te zullen samenwerken. Als tegenprestatie zouden zij dan hun ambt ongestoord mogen uitoefenen, maar tegen allen, die zouden weigeren den eed af te leggen, zouden maatregelen genomen wor den. Thans wordt gemeld, dat 117 Grieksch- katholieke bisschoppen, die den eed niet wilden afleggen, bij eenvoudig admini stratief besluit en zonder eenigen vorm van proces naar afgelegen districten zijn verbannen. De verbannen kerkvorsten mogen de hun aangewezen plaatsen niet verlaten, terwijl zij eiken dag op een voorgeschreven uur bij het bureau der Gepeoe moeten ver schijnen. Voorts worden velen gedwongen werkzaamheden te verrichten als kok, nachtwaker, en dergelijke. Alles tegen het geweldig tractoment van drie a zes roebel per maand, dat uiteraard onvoldoende is en bovendien maar al te vaak niet eens wordt uitbetaald. Staking te Leningrad „gebroken". Nadat er 15 arbeiders waren gevallen. Ten Leningrad was een staking uitge broken in een electrische centrale. De ar beiders vroegen den achturigen arbeidsdag en een vrijen Zaterdagmiddag. Maar de bolsjewieken, ofschoon zij in theorie al dergelijke arbeidersbelangen voorstaan, wilden voor Leningrad van dergelijke eischen niets weten. Het antwoord op de staking was, dat er een afdeeling soldaten naar de fabriek werd gezonden, om de ar beiders te dwingen het werk te hervatten. Er ontstond een woordenwisseling tusschen de arbeiders en de soldaten, die op een handgemeen uitliep, waarbij 15 arbeiders het leven lieten en 50 met verwondingen huiswaarts moesten keeren. Toen werd het werk hervat. Britsch-lndië. Vermindering der slavernij in Indië. In 15 jaar 200.000 slaven vr ij gegeven. Bij de bespreking van de verdragen tot afschaffing en bestrijding der slavernij in de 6de commissie te Genève heeft de ma li arad ja van Kapurthala gisteren de aan dacht gevestigd op het feit» dat de regee ring van Nepal, zonder eenigen aan drang van den Volkenbond, de laatste 60.000 slaven, dio daar nog gevonden wer den, vrij heeft gemaakt. In Burma was men nu bezig ook de laatste poren van slavernij uit te wisschen en alle Indische vorsten waren nu eensgezind om geen slavernij, in welken vorm dan ook, te dulden. De Engelsche vertegenwoordiger vulde deze bijzonderheden aan met de mededeeling, dat de Engelschee regeering in samenwerking met de Indische in de laatste vijftien jaar nog 200.000 slaven in Indië de vrijheid had hergeven. China. FORMIDABEL BLOEDBAD. Tienduizenden menschen vermoord. Feng's troepen woeden in Noor d-H o n a n. De bladen te Peking melden, dat teen leden van een Chineesche organisatie in de stad Tsjangte in Noord-Honan eenige soldaten van Feng Joe-sjiang hadden ver moord, de troepen van Feng een vrecsc- lijk bloedbad aanrichtten, waarbij zij noch op leeftijd noch op geslacht acht sloegen. Vluchlelingen zeggen, dat de slachting zonder voorbeeld was. De Chineesche bla den schatten het aantal dooden op tus schen 30.000 en 80.000. Oneenigheid in het kamp van Feng. Drie generaals eischen zijn aftreden. Reeds langen tijd dedeen geruchten de rondo over oneenigheid in het Kwomin- tsjuun. Deze geruchten hebben thans vas ten vorm aangenomen door de verklaring in do Chineesche pers, dat drie der gene raals van Feng Joe-sjiang zich onafhan kelijk hebben verklaard. Zij zouden thans van het zuiden op marsch zijn naar Tsjengtsjau en geëischt hebben, dat Feng aftreedt. Deze heeft op dezen eisch ge antwoord door het zenden van troepen, die de strijdkrachten van de opstandige generaals moeten verslaan. Do spoorweg verbinding tusschen Tsjengtsjau en Han- kau is verbroken. Terugtocht der Noordelijke legers. Uit Londen wordt draadloos gemeld, dat blijkens bericht uit Sjanghai de laat ste noordelijke Chineesche troepen door do zuidelijke troepen over den Janglse zijn teruggeworpen. Het noordelijke leger trekt langzaam langs den spoorweg Nanking Tientsin terug. De Communistische beweging in China. De communistische beweging in China schijnt zich volgens de laatste berichten voortdurend uit te breiden. Ongeregelde troepen van communistisch-gezinde boe ren, ter sterkte van ettelijke duizend man, moeten oprukken naar de stad Hahkow. Volgens geruchten moet generaal Tsjang Kai Shek, die onlangs is afgetreden als opperbevelhebber van de gematigde natio nalistische regeering, in het geheim weer naar Shanghai zijn teruggekeerd en po gingen in het werk stellen om opnieuw met het opperbevel te worden belast, ten einde het oprukken der communisten te verhinderen. BIHBSEMLftlflP DE R. K. VREDESBOND. Een telegram aan jhr. Beelaerts van Blokland. Door den R. K. Vredesbond is op 12 Sept. het volgende telegram verzonden: Jhr. Beelaerts van Blokland Délégation hollandaise Genève De Katholieke Vredesbond in Neder land wenscht Uwe Excellentie en de hol- iandsche delegatie' van harte geluk met fier en krachtig initiatief dat, onder Gods zegen, naar den volkerenvrede door ar bitrage, veiligheid en ontwapening moge voeren. Professor Langen Wend els, Voorzitter. AMSTERDAMSCHE WETHOUDERS De soc. demccr. wethouders niet herkozen. De gemeenteraad heeft gistermiddag lot wethouders benoemd de heeren Th. M Ketelaar (V.-D.), E. J. Abrahams (V.-D.) en Walrave Boissevain (V. B.). Deze heeren komen in de plaats voor de S D. wethouders F. M. Wibaut. S. R. de Miranda en Ed. Polak. Zooals men weet, zijn de drie andere wethouders reeds verleden Dinsdagmid dag gekozen. Het college van B. en W. zal dus voort aan bestaan uit de heeren: Th. M. Kete laar, E. J. Abrahams, beiden V. D.; Wal rave Boissevain en dr. I. H. J. Vos (bei den V. B.); Jan ter Haar (C. H.); J. H A. L. von Frijtag Drabbe (R. K.). De heer Romme (R. K.) legde namens de rechterzijde do volgende verklaring af: Wij betreuren het, dat de sociaal-de mocratische Raadsfractio, door ten aan zien van al of niot-deelneming aan het college star vast te houden aan haar on- redelijken eisch van „drie of geen", het ons niet mogelijk maakt een pollego te hel pen vormen, waarin ook zij zitting heb ben. Het zou ons verheugen, wanneer zij het genoemde beletsel, om hen aan de werkzaamheden van het college te doen deelnemen, zouden willen wegnemen. Intusschen blijkt het thans niet moge lijk, 'n vorming van een dagelijksch be stuur, hetwelk onze stad van noode heeft, nog langer te laten wachten op een ver andering in de tot heden door de soc.- democratiscbe raadsfractie aangenomen houding. Wij hebben daarom besloten om thans over te gaan tot de verkiezing van twee vrijz. democraten en één Vrijheidsbonder tot wethouders, ten einde door hen met de bereids gekozenen voorloopig het dage lijksch bestuur van onze stad te doen vor men. Wij hebben dit besluit genomen, na dat wij ons hebben vergewist, dat de Vrijheidsbond en de vrijzinnig democraten bereid zijn. elk één hunner wethouders uit het college te doen terugtreden, wanneer wij kunnen rekenen op deelnoming van de soc.-democraten aan het college door een wijziging van hun bovenbedoelde hou ding en mitsdien naar evenredigheid van liun getalsterkte. MOTOR- EN RIJWIELWET. Het verkrijgen van een rijbewijs. In de Staatscourant van 1 September 1927, No. 169 is de bekendmaking van Z.Exc. den Minister van Waterstaat, waarbij de Motor- en Rijwielwet met in gang van 1 November 1927 van kracht wordt verklaard. Tenzij wat niet uilge sloten is alsnog een overgangstermijn wordt ingesteld, gedurende welken zoowel oude als nieuwe rijbewijzen vervallen. Be huidige rijbewijshouders doen dus goed ten spoedigste het noodige te verrichten, teneinde in de toekomst bij een aanvrage op hot laatste oogenblik, stagnatie te voor komen, waarvan zijzelf de dupe zijn, om dat zij dan niet tijdig in het bezit zijn van het wettelijk voorgeschreven rijbewijs en dus niet zouden mogen rijden. Het verkrijgen van een nieuw rijbewijs, voor personen, die een* rijbewijs in hun be zit hebben, gedateerd vóór 1 Mei 1924 is betrekkelijk eenvoudig. Zij toch moeten bij hun aanvrage aan den Commissaris der Koningin in hunne probincie overleggen: a. een uittreksel uit het bevolkingsre gister van de geboorteplaats, óf een uit treksel uit het bevolkingsregister van de woonplaats, óf eenig ander bewijsstuk, waaruit do geboortedatum van den aan vrager blijkt. Indien het oude rijbewijs wordt overgelegd, wordt dit als voldoende bewijs ter vaststelling van den geboorte datum beschouwd. b twee goedgelijkende portretten 3 cM. breed, 4 cM. hoog. c. een geneeskundige verklaring, niet langer dan veertien dagen vóór do inzen ding van do aanvraag om een rijbewijs af gegeven en inhoudende de verklaring dat HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De besprekingen in de ontwapenings commissie te Genève. Soldaten van Feng richten in een Chi neesche stad een geweldig bloedbad aan. Men schat het aantal dooden op 30 80.000. Japan door een typhoon, gepaard met een vloedgolf, geteisterd. Men spreekt van duizend dooden. (Buitenl. Berichten, 2do blad). BINNENLAND. De Hanze in het Bisdom Haarlem. De Algemeene Vergadering en de Lustrum viering. (2de blad). Een beschouwing over de gemeente raadsverkiezing in Aardenburg. (Uit de Pers, 2de blad). Nieuwe bepalingen van de Motor- en Rijwielwet. (1ste blad). De Wethouders van Amsterdam. De S. D. A. P. heeft geen zitting genomen in het College. (1ste blad). Een kar op den onbewaakten overweg bij Daarle aangereden; een knaap gedood, een jongen licht gewond. (Gemengde Be richten, 2de blad). bij den aanvrager geen lichaams- of zie's- gebreken zijn waargenomen, welke hem kunnen beletten een motorvoertuig naar behooren te besturen. In zijne aanvrage deelt de aanvrager mede, do datum en het jaarnummer van het thans in zijn bezit zijnde rijbewijs. De aanvrager kan dus in het bezit van zijn oude rijbewijs blijven en hem wordt tijdig, althans wanner zijn aanvrage niet op het laatste oogenblik geschiedt, het nieuwe rijbewijs toegezonden. Aanvragers, aan wie vóór 1 Mei 1922 een rijbewijs is afgegeven door oen Com missaris dor Koningin van een andere provincie, dan waarin do aanvrager thans woont, zijn als regel verplicht hfct in hun bezit zijnde rijbewijs bij de aanvrage in te sluiten, zoodat deze groep personen, tij delijk zonder rijbewijs zullen zijn Deze inzending van het oude rijbewijs is niet noodig, indien de aanvrager ..rinsgevor derd" (in enkele provincies zal dit kun nen geschieden) een verklaring overlegt, afgegeven door don Commissaris der Ko ningin die vroeger het rijbewijs heeft uit gereikt, welke do juisthp'd van de opgol ven van den aanvrager slaaft. Personen, die een rijbewijs in hun be zit hebben, afgegeven na 1 Mei 1924, moe ten bij do portretten en do doktorsverkla ring ook nog overV^gen oen bewijsstuk betreffende geboortedatum. Tot het afgeven van een rij vaardigheids verklaring zijn bevoegd do daartoe be noemde Bijksdeskundigen en hunne plaats vervangers De aanvrager, die een rijvaar- digheidsverklaring wil hebben van den Rijksdeskundigc in zij» provincie, stort bij den Ontvanger der Registratie en Domei nen een bedrag groot f 10.waarvoor hij een ontvangstbewijs ontvangt en zich daarna in verbinding stelt met den Rijks- deskundige over het uur waarop hij, on der overlegging van het betalingsbewijs, zijn rijproef kan afleggen. De Minister van Waterstaat heeft do be voegdheid lichamen, welke daarvoor in aanmerking komen, te machtigen tot het afgeven van bewijsstukken van rijvaardig heid. Van deze bevoegdheid heeft do Minister gebruik gemaakt door de Algem. Ned. Wiel rijdersbond. Toeristenbond voor Neder land. de Kon. Ned. Automobiel Club, de Kon. Ned. Motorwielrijdors Vereeniging en den Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland eene machtiging tot het afge ven van bewijsstukken van rijvaardigheid te verleenen. Deze Vereenigingen hebben in gezamenlijk overleg een Bureau gesticht welks directeur namens deze lichamen de bewijsstukken afgeeft. Dit Bureau onder directie van den heer J. G. van Turenhout te 's-Gravenhago, heeft door het geheele land oen corps van nagenoeg 350 adviseurs. Do afgifte van bewijstukken van rij vaardigheid door het genoemde Centraal-* Bureau geschiedt volgens do navolgende regelen: le Men stort, bij voorkeur or postre kening No. 124149, ten name van het Centraal Bureau voor de afgifte van bo* wijsstukken van Rijvaardigheid te 's-Gra- venhago een bedrag van 4. Op het stortingsbewijs (eventueel op den strook van den postwissel en dus niet in afzonderlijke correspondentie) moeten naam en voornamen (voluit), van den aan vrager, diens geboorteplaats, jaar van ge boorte, zijn tegenwoordige woonplats mot volledig nader adres en mededeeling om trent aard, jaar van uitreiking en jaar nummer van het eventueel in aanvragers bezit zijnde rijbewijs worden medegedeeld. 2e. men ontvangt, nadat de storting van 4.het Bureau heeft bereikt, een

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1