Voorthuizon, 3en pr. G. Bulk en A. Baas, 4en pr. H. Kroft en M, Zuidevcld. zeven uur had in tegenwoordigheid von den burgemeester de uitreiking dor prijzen plaals. Nog langen tijd werd op het feestterrein gezelligheid gezocht en werd niet alleen van de zweef- maar ook van de fietsmolen druk gebruik gemaakt. Had men vorige jaren wel te kampen met slecht terrein dor hoet ongunstige weer, thans was alles in volmaakte orde. Schit terend vuurwerk besloot het genoeglijk en welgeslaagd feest. VOORSCHOTEN. GEMEENTERAAD. Verkiezing van wethouders. Demping Kerksloot. Voorzitter E. Vera éde, burgemeester. Aanwezig alle leden. Na opening der ver gadering leggen de nieuw benoemde raads- loden do voorgeschreven eeden af. De heer J. Braggaar legt de gelofte af. Daarna gaat de raad over tot de benoe ming van twee wethouders. Het eerst wordt gestemd voor de vacature O. Eggink Sr. Uitgebracht werden 11 stemmen, waar van 2 blanco, dus 9 geldige stemmen en wol 7 stemmen op wethouder C. Eggink aftr. eai twee stemmen op den beer J. A. Mens, zoodat wethouder Eggink werd her kozen. Thans gaat de raad over tot de benoe ming van een wethouder, (vacature L. B. van Wissen). Uitgebracht worden 11 stem men, waarvan 2 blanco en 9 stemmen op den heer J. A. Mens. De voorz. wenscht de gekozenen geluk. Tot leden der commissie van bijstand in het badhuisbedirijf worden benoemd de hoeren: J. F. de Eüeermaeker met 8 st., D. Limburg met 10 st. en W. A. A. J. Baron Sohiinmelpennick van der Oye met 9 st. Alle heeren nemen de benoeming aan. Daarna wordt benoemd een lid voor do commissie van Toezicht p heit M. O. B. en W. bieden den raad als voordracht aan no. 1. dr. B. Birkhoff, no. 2. H. W. G. van BleijswijkRis. Benoemd wordt met algo- meene stemmen no. 1 van de voordracht. De gemeemterekening wordt als volgt vastgesteld: ontvangsten van den gewonen dienst op f 227691.13 Uitgaven van den gewonen dienst op f 180250.59 Y* en alzoo hot batig slot van den gewonen dienst op f 47440.54. De ontvangsten van den kapi- taaldienst op I 228912.70, de uitgaven van den kapitaaldienst op f 348062.01 en al- zoo het nadeelig slot van den kapitaal- dienst op f 119149.31 Yt. De voorz. deelt den raad. mede dat B. en W. den raad aanbieden de begrooting- dienst 1928 en de begrooting van de be drijven. Deze begrooting zal bij do leden van den raad circuleeren. Vervolgens stellen B. en W. den raad voor aan de ambachtsteekenschool twee lokalen te verhuren ad f 220 p. jaar van de voormalige O. L. School voor den teeken cursus. De heer J. Braggaar meenö? dat do tookenschool slechts een half jaar gebruik maakt van de bedoelde lokalen en acht de huur dan nog al hoog. De voorz. zegt dat vroeger het ambachtshuis gratis werd beschikbaar gesteld, doch als de gemeente thans de lokalen gratis beschikbaar stelt, loopt het bestuur de rijkssubsidie voor het nijverheidsonderwijs mis en de ge meente zorgt nu ook voor de verlichting on de. verwarming der lokalen en daarom is dus de prijs niet te hoog. B. en W. stelen den raad voor aan den heer Ingenhoes van Schaik vergunning te verleenen het uitpad op de Wijngaarden- laan 50 meter westwaarts te mogen ver loggen onder de verschillende voorwaar den. Op voorstel van B en W. wordt beslo ten de zekerheidsstelling van den boek houder kassier van het badhuisbedrijf vast te stellen op f 500. Aldus aangeno- Vervolgens wordt op voorstel van B. en W. besloten op het verzoek van den heer Campagne om te mogen verbouwen een bestaand steenen gebouw tot werkplaats en twee woonhuizen en alzoo af te wijken van art. 23. 2e der bouwverordening, waarbij wordt verboden anders dan aan een straat of op grond gelegen aan een straat te mo gen bouwen, gunstig te beschikken en de gevraagde vergunning te verleenen. Thans komt aan de orde het verzoek van het bestuur van het Groene Kruis om één middag per week kosteloos te mogen be schikken over het gymnastielokaal behoo- rende bij de O. L. School om zuigelingen te onderzoeken van ouders ,die dit wen- schen. B. en W. adviseeren den raad aan het verzoek van adressant te voldoen. Al dus wordt besloten. B. en W. stellen den raad voor over te gaan tot demping van een gedeelte van de Kerksloot en het aanleggen van een xio- leering met walmuur. Het dempen zal ge schieden in eigen beheer, het aanleggen der rioleormg met walmuur zal werden informeert of het aan te besteden werk inkoxmeert of het aan te besteden werk in de gemeente zal worden gehouden, wat door den voorz. bevestigend wordt beant woord. Do heer J. Braggaar acht de dem ping een grooto verbetering, dooh meent dat het vervallen van de brug de verbete ring nog zeer vergrooten zal en vraagt of hot niet mogelijk is deze te doen ver vallen. Wethouder Eggink is het wel eens met den heer Braggaar doch het gaat hier een jigendomsrecht wat wel niet zal worden afgestaan. Ook Rijnland heeft in deze ®aak nog wel iets te zoggen, want het geldt recht van vaartuig. Do heer W. G. Duynisveld zou het zeer op prijs stellen indien do voorzitter zou willen informeeren of do brug aldaar niet kan vervallen. Do voorz. zegt een dergelijk onderzoek toe, ofschoon hij zich hiervan niets voorstelt., waarna het voorstel van 'B. on W. wordt aangenomen en aan B. en :W. voer dit werk een orodiet wordt toe gestaan van f 3300. Vervolgens worden genomen eenige be sluiten comptabiliteit en verschillende ontheffingen verleend inzake schoolgeld. Bij de rondvraag vraagt de heer J. J. (Dijkman op welken grond men is afge weken van de gewoonte om bij brand het hooi niet meer te doen verwerken, zooals vroeger de gewoonte alhier steeds ils ge weest. De voorz. zegt, dat het vroeger alhier de gewoonte is geweest, dat bij hooibrand de gemeente hooiwerkors aanstelde wat steeds enorme kosten veroorzaakte voor do gemeente. Van deze gewoonte is men teruggekomen. "Wiel moot de gemeente den brand blusschen, dooh het hooi ver werken (moet de assuranitaemaatschappij in het vervolg maar laten dóen, daar dit het belang is der maatschappij. Spr. vindt het zeer prettig dat deze zaak alhier aan hangig is gemaakt. De heer J. Braggaar zegt dat deze zaak wordt aangesneden hij zich wel wil uitspreken en verklaart hot eens te zijn met den voorz. Wethouder Eggink vraagt zich af wie' wordt bevoordeeld, wanneer de gemeente wederom hooiwerkers zou gaan aanstellen. Dan toch kost zoo'n brand aan de ge meente f 500 a f 600, daar kooibrand een zeer langdurig proces is. Laten de heeren dit wel bedenken. Hierna sluiting. Geboren: Alida Maria d. v. Th. H. Does en H. A. Parlevliet. Ondertrouwd: A. Planje en P. J. van Leeuwen. WASSENAAR. GEMEENTERAAD. Verkiezing van wethouders en benoeming commissies. De dorpsstraten. Schoolgeldrege ling met Den Haag. Een com missie van onderzoek voor het be heer aan de gasfabriek. De Raad dezer gemeente heeft Dinsdag morgen vergaderd onder voorzitterschap van den Burgemeester. Tegenwoordig zijn allo leden. Na opening der vergadering was aan de orde beöeddging van de nieuw benoemde leden. Met de voorgestelde herziening van de jaarweddenregeling voor Burgemeester,, Secretarissen en Ontvangers kan de Raad zich vereenigen. Op een verzoek van de Gew. Landstorm- commissie om een subsidie van 50 voor -928 wordt gunstig beschikt. De heer Con tent vraagt aanteekening, dat hij heeft tegengestemd. Aan den heer T. L. Groenendijk, wordt op diens verzoek met ingang van 12 No vember a.s. eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de 0. L. school no. 1 we gens vertrek naar Indiö. Ingekomen is een verzoek van Mej. W. M. G. de Groef f, assistente aan de 0. L. school no. 2 haar jaarwedde te willen ge lijkstellen met die van de kweekeling aan de school no. 1 en derhalve te verkoogen met 200. Wordt goedgevonden, onder bepaling, dat de verhooging ingaat met den dag van aanstelling van den kweke ling. Hierna is aan de orde de verkiezing van wethouders. Alvorens hiertoe over te gaan vraagt de heer Content verlof tot het afleggen van een korte verklaring. Nadat dit hem is toegestaan, deelt hij mede, op het stand punt te staan, dat wethouders, wanneer zij bekwaam zijn, onverschillig van welke politieke richting zij zijn, moeten worden herbenoemd. Een groot deel der ingezete nen heeft echter bezwaar tegen herbenoe ming van het college in de huidige samen stelling, zoodat hij bij het uitbrengen van zijn stem van zijn principe moet afwfijken. In de vacature-Mansvelt wordt gekozen de heer Mansvelt (A. R-) met 7 stemmen, op de heeren Drop en Ruijs waren resp, 3 en 1 stem uitgebracht en 2 blanco. In de vacature-Rooijakkers wordt herkozen de heer Rooijakkers (R. K.) met 7 stem men, op den heer Drop 1 stem en 5 blanco Beide heeren nemen hunne benoeming aan. De heer Drop wil in waardeering voor het college niet onderdoen, maar had ge meend, dat in het college wel een zetel zou zijn gelaten voor de vrijzinnigen. Hij heeft steeds de politiek buiten den Raad willen houden, maar meent thans te mo gen constaleeren, dat zij erin gebracht is. Speciaal van de katholieken had hij een andere houding verwacht. Tot voorzitter van de Gascommissie- wordt herbenoemd met alg. st. de Burge meester. In de vacature-Versteeg wordt na 2 stemmingen en een herstemming de heer A. Versteeg herkozen, terwijl in de vacature-Ruijs wordt h«rkozen de heer D. T. Ruijs. In de Commissie voor Openbare Wer ken worden herkozen de heeren J. Th. Wouters, J. M. Drop en A. Versteeg. Aangeboden wordt de rekening van ontvangst en uitgaven over het dienstjaar 1926. In de Commissie, met het nazien der bescheiden belast, worden door den Voorz. aangewezen de heeren Provo Kluit, Content en M. van Leeuwen. Wordt besloten de begrooting voor den gewonen dienst 1927 te verkoogen met 621.595 en den kapitaaldienst met 8507.60. Wordt besloten een gedeelte van den Oostdorper weg als bouwstraat aan te wij zen. Vervolgens komt ter tafel een verzoek van dr. v. Praag, om kwijt te schelden het restant van zijn huishuur wegens het be trekken van een nieuwe woning. In verhand hiermede wordt een bespre king ingeluid omtrent de wenscliclijkheid al of niet van het afbreken van de dok torswoning. Het blijkt, dat omtrent het laatste geen eenstemmigheid keersckt in het college van B. en W. De meerderheid wil het huis afbreken, de straat verbree- den om daarop weder te houwen. Het an dere deel wil afbreken en de gekecle ruim te openhouden. Hierover ontstaat een uit gebreide discussie. Tenslotte stelt de heer Drop voor deze zaak-aan te houden,, omdat de Commissie voor Openbare Werken niet gehoord is. De heer Content is het hiermede eens. Hij is van oordeel, dal elke verbetering in het oude dorp met zijn smalle straten toejuiching verdient en acht daarom het voorstel-Mansvelt gelukkiger dan dat van het college van B. en W. De heer Prins geeft de commissie in overweging niet te trachten van de wegen in ÏM ómte' dorp gcztoüdiör verkeerswegen te maken, want dat is toch niet doenlijk. Besloten wordt het advies van de com missie in te winnen, omtrent eventueelen afbraak en aan dr. v. Praag kwijtschel ding te geven van huur. Hierna is aan do orde een voorstel van B. en W. om boven het toegestane bedrag voor de waterleiding nog een crediet toe te staan van 13,000 voor hot maken van parallelleddingon in den Rijksweg en lei dingen in „Deijleroord", de van Bommel laan en het plan Gentrum aankoop van resexvebuizen voor ongeveer 3000 en het aanbrengen van veranderingen aan het machinegebouw, geraamd op 10230. De Voorz. licht een en ander toe. Het eerste bedrag is niet voorzien kunnen wor den en het tweede is aankoop van buizen om als reservevoorraad te dienen. Het laatste bedrag is hoofdzakelijk noodig, omdat ter plaatse, waar oen fundeerings- put moot worden gemaakt, veen is aange troffen. Na eenige discussie wordt het gevraag de crediet toegestaan. Besloten wordt een gedeelte van het dak boven het stalgebouw van nieuwe leien te voorzien, in het gebouw een paarden stal in te richten en een der woningen te doen herstellen. De kosten hiervan wor den geraamd op f 3000. De aanbesteding van bet werk zal in het openbaar plaats hebben. Hierna is aan de orde bespreking van de schoolgedregeling voor kinderen die een inrichting van M. 0. of Voorber. Hoo- ger Onderwijs in den Haag bezoeken. De Voorz. zet de kwestie nog eens uit een en zegt., dat B. en W. een .voorstel hebben ingediend, tot heffing van retribu- tiegeld van de ouders wier kinderen in den Haag schoolgaan, waarbij rekening is gehouden met den vroeger geuiten wensch, dat de gemeente niet minder zal bijdragen dan voorbeen bij de oude regeling het ge val was. Volgens deze regeling zal betaald moe ten worden bij een inkomen van 2500 of minder of wanneer geen aanslag is op gelegd 50, terwijl bij een inkomen van 16000 en hooger bet volle bedrag van 500 zal worden verhaald. Deze rege ling is gebaseerd op de inkomens van de ouders der reeds schoolgaande kinderen. De kosten zullen dan bedragen 24150, terwijl aan retributiegeld zal worden terug ontvangen ongeveer 12370. De heer Drop maakt verschillende op merkingen o.m. dat het gewensebt is, dat toch tenminste 50 wordt bijgedragen door hen, die, alhoewel niet aangeslagen in de belasting over eenag jaar, toch zeer goed tot bet betalen van schoogeld in staat zijn, VooTfs vraagt bij, wanneer de rege ling eventueel zal ingaan, op 1 September of 1 Januari. De Voorz. zegt, dat het in de bedoeling ligt, onr in elk geval 50 te beffen, onver schillig of een aanslag is opgelegd en voorts, dat de oude regeling pas op 1 Januari haar geldigheid verbest. De beer Prins zegt, dat alles zijn gren zen beeft en komt er'tegen op, dat men ten koste van de gemeenschap den Haag zou gaan prefereeren. De beer Drop stelt voor om vrijstelling te geven voor die kinderen die naar het oordeel van het hoofd der school bijzon deren aanleg bezatten en wier ouders niet in staat zijn om het schoolgeld te betalen. Hieromtrent ontstaat wederom een zeer breedvoerige discussie, waarna uit de voorstellen-Drop en Content een algemeen voorstel wordt geformuleerd van deze strekking, dat aan B. en W. de bevoegd heid wordt verleend om de ouders met een inkomen van beneden 2500 voor hunne leerhngen, die Middelbaar of Hooger On derwijs genieten, op hun verzoek en op aanbeveling van het hoofd der school zoo noodig vrij te stehen van de minimum- retributie en in bijzondere gevallen ook van de kosten van aanschaffing van boe ken. Dit voorstel wordt aangevuld, met de be paling, dat ook aan ouders van leerhngen van bijzondere scholen onder gelijke om standigheden gelijke rechten zullen wor den toegekend. Dit voorstel wordt met alg. st. aange nomen en eveneens bet voorstel van B. en W. tot bet beffen van retributiegeld Van de rondvraag maakt de beer v. Leeuwen gebruik om aan te dringen op het aanbrengen van straatverlichting in de van Heeckeren- en Wassenaerstraat en bet in stellen van een commissie tot on derzoek van de klachten, welke in de laat ste weken zijn geuit ten opzichte van het gasbedrijf. Ten aanzien van de gasfabriekkwestie ontstaat een uiteenloopende discussie. De beer Prins zou deze zaak in besloten zitting willen bespreken, maar geeft alvast in overweging om leveranciers, die fooien geven of commissieloon, van levering uit te sluiten. De heer Content is na alles, wat in en buiten de pers over deze zaak gesproken is., voor de grootst mogelijke openbaarheid en steunt bet voorslel-von Leeuwen De Voorz. stelt dan voor om als de Directeur hersteld zal zijn, hem gelegen heid te geven om zich te verdedigen voor den geheelen Raad. Verschillende leden vinden dit miDder gewensebt met het oog op den gezondheidstoestand van den Di recteur. Tenslotte wordt besloten in geheime zit ting te overwegen of al dan niet een com missie van onderzoek moet worden inge steld. Na heropening der vergadering wordt met 6 tegen 5 stemmen tot instel ling eener commissie besloten en als leden in die commissie benoemd de heeren J. M. Drop als voorzitter, A. A. Content en G. v. Leeuwen als leden. Hierna sluiting. WOUBRUGGE. GEMEENTERAAD. Benoeming van Wethouders. De verhuring van ge meentebouwgrond. Na opening der zitting leggen de leden de vereisckte eeden af. Do beide wethouders werden met zes van de zeven stmmen gekozen. Ter installatie van de nieuwe raad hield de voorzitter een toespraak. Eenige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen, o.a. regeling sa laris burgemeester, secretaris en ontvanger. B. en W, stellen voor, Ged. Staten te mel den, dat tegen de regeling geen bezwaren zijn. Algemeen goedgekeurd. Het voorstel tot vaststelling eener veror dening op slachtrechten, werd breedvoerig besproken, waarbij de heeren Van Dam, Boot, Tonder en van Ruiten bun opinie uit. een petten. Met alg. st. werd de verordening goedgekeurd. De Voorz. bracht het verzoek van do heeren Bos en Zoon te Alphen ter tafel, n.l om een nieuwe kijschkraan aan den Sruo- lenaarsweg te plaatsen. In 1925 was reeds vergunning verleend, nu bij bestek en tee- kening breeder omschreven. Wetb- Boot bespreekt bet onderwerp meer technisch, o.m. do afwatering van den weg enz., waarna toestemming wordt verleend. Het verzoek van den beer Zijdervelt, hier een landbouwcursus op te richten, kwam ter tafel. De Voorz. licht bet plan toe. Door het Rijk is alles in bijzonderheden bepaald en omschreven en dit betaalt de kosten daaraan verbonden. De beer van Dam is meer voor een landbouwschool, daar is de opleiding volkomen en volledig. Hij ver wacht van een cursus niet veel vruchten. De heeren Tondu en Boot zijn er vóór, vooral nu bet van de gemeente geen bij zondere kosten eischt. Het verzoek wordt ingewilligd; alleen de beer v .Dam stemde tegen. De verhuring of verkoop van het ge meentebouwland werd van alle zijden be zien. De heer Van Ruiten was tegen ver koop, de heer Tondu er voor. Het hoogste bod van 3100 was aannemelijk. De heer Boot was voor verkoop geweest, doch nu zulk een hooge buur werd gebo den, was hij van inzicht veranderd. De heer Tondu vond het een gewrongen toestand, te koop gepresenteerd en nu er goed bod komt (dat later wel minder kan worden), bet niet te doen. De beer Noordam was tor oore gekomen dat hier onderkruiping in 't spel was en vond, indien het zoo is, dat niet nobel. De beer Tondu zegt: er is bier een openbare inschrijving gehouden en wie dan het hoog ste is, aan dien moet bet gegund worden. De Voorz. is bet met den beer Tondu eens. Alle persoonlijkheid valt hier weg. Gebr. A. hadden dan maar hooger moeten inschrijven. De beer Boot herinnert eraan dat de heer A- het land goed bad bewerkt en van bouw- weiland gemaakt. De heer Tondu stelt voor bet land voor dien prijs te verkoop en. Dit voorstel wordt niet gesteund. De heer Noordam stelt voor bet te verhuren, wat z. h. st. wordt aange_ nomen. Do motorspuit bij den brand-Den Hertog defect geraakt, moest hersteld worden. Verschillende planen werden besproken en door den beer Boot toegelicht. Een voor stel van Gebr. van Luiing wordt goedge keurd. B. en W. vragen 765 om de kosten te bestrijden. Algemeen goedgekeurd. Het slotnummer was „Aanvulling van de verordening op de doorvaart van de bruggen". De Voorz. licht dit onderwerp, vooral voor de nieuwe leden, toe, n.l. de kosten te verhalen indien schade wordt gevaren aan een brug. De provincie bad ook bepalingen gemaakt, b.v. borgtocht te storten, of anders verbieden de reis voort te zetten. De beer Boot was ervoor, en had dit punt in de vorige vergadering ter spra ke gebracht. Na nog eenige bespreking stelt de beer Tondu, gesteund door den heer Van Rui ten, voor het voorstel in te trekken. Aldus besloten. De Voorz. sluit hierop de vergadering. ZEGWAART- Ondertrouwd: J. Smits 27 jr en S. C. Scholten 27 j. Gehuwd: W. Bouman 25 j. en A. den Hertog 20 j. Overleden: G. A. Adegeest 2 m. z. van J. M. Adegeest en J. P. Borst. OE HBJMSTREEK WOERDEN. GEMEENTERAAD. Verkiezing van Wethouders De kermis Verbouwing Wil- helmina school. Na beeediging der raadsleden en nadat door den Voorz. een dankwoord was ge bracht aan de leden die niet meer in den Raad zijn teruggekeerd, werd overgegaan tot de wethoudersverkiezing. Zooals te wachten was beeft deze ver kiezing geen Katholieken wethouder ge bracht. Benoemd werden de heeren Kals- beek G.-H. en Zon V.-B. Bij de eerste stemming behaalde de heer Kalsbeek 8 en de beer Zon 1 stem, ter wijl 4 stemmen blanco werden uitgebracht. De tweede stemming bad als uitslag: Zon 7, Waltz 5 en 1 blanco. Door den heer De Kruif werd deze uit slag betreurd, vooral daar het doel was de Katholieken buiten de deur te zetten. De samenwerking is steeds van gemoede lijken aard geweest, terwijl ditmaal de Ka tholieken in 't geheel niet werden ge moeid. De beer Kalsbeek kan de uitdrukking van den beer De Kruif, dat de Katholie ken buiten de deur zouden gezet zijn. niet accepteeren. Het geldt hier alleen een za kelijke vraag die beantwoordt moet wor den. Waar de B. K. hier slechts één der de deel van de bevolking uitmaakt, gaat het niet op; deze partij 273 der zetels te laten bezetten. Van eenige antipathie te gen de R. K. is geen sprake. De heer De Kruif merkt nog op, dat de Burgemeester buiten de partijen staat. Volgens den heer Kalsbeek zou de Burge meester een partijman zijn, wat spr. niet kan aannemen. Onder de ingekomen stukken was een adres van een tiental inwoners, behelzen de een verzoek tot wederinvoering der kermis. De heer De Wit wil het voor kennisgeving aannemen. Do beer Zon v.ndt het indienen van dit adres juist op de eerste zitting van den nieuwen raad niet erg sympathiek, daar de principes bierbij direct mot elkaar in botsing ko men. Toch wil spr. bet adres direct maar behandelen 'en in stemming brengen. Het voeren van discussies is overbodig; deze kwestie is toch reeds meermalen van alle kanten bekeken en de resp. voor- en tegené standers zullen dit toch wel blijven. De heer Kalsbeek wil geen overhaaste besluiten, te meer daar bet hier een prin- cipieele zaak geldt en bet den indruk geeft dat de heeren bij overrompeling hun zin willen krijgen. De raad ging er vervolgens mede ac- coord het adres in de volgende zitting te' behandelen. Verkiezing bad plaats van verschillende commissies. Voor de Bedrijven werden gekozen de heeren De Kruif, Roosenboom, Brunt en Van Doorn. Voor Financiën: De Kruif, Waltz, Van Doorn en Van der Pol. Voor Publ. Werken en Grondbedrijf? S nnevelt, De Wit, Smits en Van Dijk; en voor Strafverordeningen: v. d. Bosch, Waltz, Roosenboom en Brunt. Een aanvrage van de Vereen van Chr. School Onderwijs om over te gaan tot ver bouwing van de Wilhelminaschool ondera vond ook van Katb. zijde heel wat' tegenkanting. De heer De Kruif meende er zijn goed keuring aan te moeten onthouden, omdat' deze zaak niet eerst in de finantieele com missie is behandeld. Vooral omdat de kos ten in de tienduizenden loopen. wil spr. die eerst goed onder de oogen zien. Ook de heeren v. d. Bosch, Smits, Zon, Pol en v. Doorn hebben tegen de directe goedkeuring verschillende bezwaren. De heer Kalsbeek is verbaasd over al dezen tegenstand hetgeen hij vooral bij de Katholieke broeders bij deze aange legenheid niet bad verwacht. De noodza kelijkheid van de verbouwing wordt nu' door spr. breedvoerig uiteengezet. Het meerenideel van den Raad is blijk baar nog niet overtuigd, zoodat ook dif punt wordt aangehouden. Een circulaire van Ged. Staten inzake salarissen Burgemeester, Secretaris en Ontvanger bracht ook al verschillende ge moederen in beweging. Het slot was dat met 76 stemmen hieraan goedkeuring werd gehecht. De beer Waltz wil bij de Zondagsslui ting ook nog voor den verkoop van bloe men, melk, sigaren en banket een uitzon dering gemaakt zien. De Voorz. acht het wenschelijker dergelijke voorstellen niet direct bij den Raad, doch eerst bij B. en W. in te dienen, waaraan de heer Waltz gevolg zal geven. Nog wenscht de heer Zon er uitdruk kelijk de aandacht op te vestigen dat in verband met verschillende geruchten betreffende zijn benoeming tot wethouder er geen syrake van is dat door hem tegenover de C.-H. beloften zijn afgelegd omtrent de verbouwing der Wilhelmina school of hierover overeenkomsten zijn aangegaan. BODEGRAVEN. Geboren: Adriana Jozina Willemina d. v. L. Schouten en C. van Beek. Gijs- bertus Kors z. van K. van der Wild en C. M. Stigter. Overleden: Maart je van Vliet 2 j. Ondertrouwd: A. Boofr 22 j. en A. Stigter 22 j. Gevestigd: A. de Wit van Alphen aan den Rijn. Vertrokken: J. Bolander naar Ab coude Proosdij. A. Coinelisse naar Vreeland. P. P. Evers naar Gouda. A. Knikman naar Alphon Jian den Rijn. A. Hoogendoorn naar Bennebroek. G. M. de Jeu naar Leimuiden. C. van den Brink naar Utrecht. KEEmHIEUWS Een Ursulinenklooster te 's-Gravenhage. Eenige dagen geladen is het kerkbe stuur der parochie t-an bet H. Familie (e 's-Gravenhage door aankoop eigenaar ge worden van een terrein, groot 6000 M2„ gelegen achter de Laan van Meerder- voort en de Laan van Eik en Duin, de z.g. Kloostergronden, zoogenaamd omdat deze grond vroeger heeft toebehoord aan de Gis tersiëncers, die een klooster baduen aan dc overzijde van de Loosduinsche Vaart, welk terrein thans nog den naam „Het Klooster" draagt. Op bet aangekochte terrein wordt een klooster gebouwd, dat de Eerw. Zusters Ursulinen van Bergen (N.-H.) zullen be trekken. Het kerkbestuur is voornemens daarnaast een rusthuis voor dames en heeren te stichten, terwijl ook gehuwden kamers met pension kunnen huren. Ach ter het rusthuis komt het klooster te staan, waarbij zal worden aangesloten een ge bouw voor parochiale wijkverpleging. Van hieruit zullen de Zusters de zieken aan huis bezoeken, om haar werk van verplet ging te verrichten. Ten slotte worden ach ter de wijkverpleging, lighallen gebouwd voor zrwakke z.g. prae-tuberculeuze kin deren en een lighal voor herstellende zie; ken. Het ligt in de hedoeling om voor herstek lende zieken, die, na bet verlaten van liet R.-K. Ziekenhuis, nog niet in staat zijn hun gewone werkzaamheden te hervatten, gelegenheid te scheppen tegen een gere- duceerden pensionsprijs van die lighallen gebruik te kunnen maken. De naam van het pension zal zijn: Eikenburg, naar een vroeger beslaand ge hucht van dien naam, waarvan een ruïne op liet kerkhof Oud-Eik-én-Duinen nog Setui^- De plannen voor de gebouwen zullen worden ontworpen door den architect Jan Stuvt, die ook de bouwmeester is van de H. Familiekerk. De Bisschoppelijke goed keuring is reeds verkregen, terwijl ook het gemeentebestuur zijn modewerking heeft toegezegd. Reeds in November a.s. zal dc aanbe< steding plaats hebben en met den bouff zal in het begin van liet volgende jaar worden begonnen Do raming der bouff* kosten bodraag' f §>P0000. voor wolk be* drag coil 5 pct.'s geldlocning zal werden uitgeschreven. De grond kost origevecl 20.000.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 4