VOOR HUIS EN HOF. VARENS VOOR DEN OPEN GROND. De varen behooren tot een plantengroep waaraan wij nooit een bloem zullen ont dekken, doch die wanneer er van fraaie vaste planten sprake is, toch geen enkele zal worden overgeslagen. Wat zij laat zien heeft een eigenaardig schoon, bezit een bevalligheid, welke in die mate niet bij de zichtbaar broeiende planten wordt ge vonden, en-die haar dan ook zulk een bijzondere aantrekkelijkheid schenkt. Voor kleine tuinen vooral,die meestal een door een schutting of een muur,be schaduwde kant hebben, waar andere plan ten spillig opgroeien slecht bloeien, zijn juist de varens uitmuntend; ze geven aan het geheel een frisch aanzien en zijn.juret daar op hun plaats. Maar ook tjisschen en langs heesters vinden ze juist de plaats waar ze gaarne willen groeien en veel tot versiering bijdragen. Het aantal soorten varens geschikt voor ons klimaat is niet zoo bijzender groot, maar toch inderdaad groot genoeg, om hun., die zich bijzonder voor deze planten interesseeren, in do gelegenheid te stellen cr een vrij groote collectie van bijeen ie brengen. Wij staan hier echter bij deze allen niet stil en bepalen ons tot de voornaamste. De meest algemeen verspreide en ook bier te lande veelvuldig in 't wild voorko mende, tevens een der sierlijkste, is zeker de Lastrea Filixmas. Het is de zoogenaamde mannetjes Boschvaren, wijl er in boschachtige streken algemeen wordt aangetroffen. Ofschoon de meest aigemeene, is ze toch een van de mooiste, voor elke tuin geschikt, en die, zoo men ze op een schaduwrijke plaats in niet al te schralen grond, jaren laug kan blijven slaan, zonder dat men cr iets aan behoeft te doen. Een zeer schooue variëteit (ondersoort) van bovengenoemde varen is de L a s t r e a Filix mas monstrosa. Sierlijker vaste plant zoekt men tevergeefs. Ofschoon winterhard is ze toch gevoeliger dan haar voorouder. Naast de mannetjes Boschvaren moet, als meest algemeen ook in ons land voor komende, de wijfjes Streepvaren, A t h y- Tium Filix femine genoemd wor den. Men vindt deze bewonderenswaardige soort letterlijk overal in ons land, niet al leen in bosschen of boschrijke streken, maar ook aan beschaduwde slootkanten. Ze is fijner van loof en ook lichter van kleur, maar lijkt overigens op de man- netjes-Boschvaren. Een gemakkelijk onderscheidingsken merk vindt men in de ontwikkeling der sporen aan de achterzijde der bladeren., die bij de Boscbvaren ronde, met een schildje bedekte hoopjes vormen (van daar dat ze door sommige Schildvaren genoemd wordt) terwijl die bij de wijfjes- Varen kleine streepjes vormen. Het aantal variëteiten van 'deze soort, die deels in :t wild worden gevonden en deels door cul tuur zijn ontstaan, is veel grooter dan dat der. manneljes^Boschvaren. Er zijn er bij van krachligen en van zwakken groei, gro- veren en fijnere, die hoog opschieten en zeer laag blijven, zoodat men ruimte voor baar heeft; maar toch blijft de oorspron kelijke soort, een kloeke weinig eischende, forsche plant, voor den tuin altijd een der fraaisten. Tot de zeer schoone, mede in ons land veelvuldig voorkomende planten dezer familie moet zeker ook gerekend worden de groote Pluimvaren, Osmunde re- galis. Haar oorspronkelijke groeiplaat sen, aan dichtbeschaduwde vochtige sloot kanten, duidt reeds aan dat het niet on verschillig is waar men haar plant. Zij trekt in den zomer bijzonder de opmerk zaamheid door de eigenaardigheid bij de Varens gewonen regel geheel afwijkende wijze waarop de sporen zich ontwikkelen, terwijl ook de Techtopgerichte bladeren een sierlijke pluim vormen. Men treft er somtijds, daar waar zij in 't wild rustig jaren achtereen konden voortgroeien, groote planten van aan. Evenals de Adelaarsvaren is de S t r u t- t. iopteris germanica een varen, die niet in ons land in 't wild voorkom», maar overigens in gematigde en koude streken een uitgestrekt gebied heeft, daar zo gevonden wordt in Noord-Europa en Noord-Amerika. Deze schoone plant kruipt gaarne met haar onderaardscbe stengels door den lossen grond, en komt dan met haar sierlijke pluimen op verschillen de plaatsen te voorschijn. Ze wil daarom gaarne op een zoodanige plaats, waar zij de ruimte heeft, en breidt zicli na eenige jaren over een vrij groote uitgestrektheid uit, in dier voege echter, dat de afzon derlijke planten meestal op eenigen af stand van elkaar staan. In oen heesler- boschje, met lossen en niet te drogen grond, is ze uitmuntend op haar plaats en ze zal dit ook spoedig toonen. Is men eenmaal zoover dat men er verscheidene planten van heeft staan, dan kan men ze, wanneer de bladeren in den zomer volko men ontwikkeld zijn, gerust opnemen en in een pot van middelbare grootte zetten. Fraaier sierplant voor een vestibule kan men moeilijk vinden, en ze is daarom te geschikter omdat haar bladeren van het opnemen niet te lijden hebben, als men maar zorgt voor volop water. Tegen den winter zet men haar weer in den grond, want in 't najaar sterven de bladeren af. Ze gaat dan weer vastslaan, en in den volgenden zomer neemt men voor dat doel weer een andere. De lezer zal wel willen aannemen dat hier het artikel: „Varens voor den open grond'' niet is uitgeput en dat er nog vele andere niet minder schoone hekend zijn- Met de voornaamste en gemakkelijkst le kweeken soorten maakten wij hier echter wel kennis. M. RECHTZAKEN zijn vriendelijke woorden, terwijl ook de heer Meijer den Voorz. hiervoor dank brengt en verder den Voorz., den Secr. en de leden dankt voor de prettige en goede samenwerking. Hierna sluiting. ALKEMADE. De opheffing school Nieuwe Wetering. Ged. Staten van Zuid Holland hebben, zooals gemeld, bij hun beschikking van 22 'Augustus 1927, doch eerst heden ter ken nis gebracht, goedgekeurd bet raadsbesluit d.d. 15 Maart 1927 tot opheffing van de O. L. School tc Nieuwe Wetering en tot overdracht in eigendom van bet gebouw dier school aan het bestuur der R. K. parochie van St. Petrus Banden te Rce- iofarendsvecn. Hunne goedkeuring is gemotiveerd cp de volgende overwegingen: „Dat vijf ouders n.l. J. Remmerswaal D. Heikamp, A. Ka'ker, Th, Borst en J. •Brinks blijk hebben gegeven voor resp. vier, twee, vier, twee en één kind open baar lager onderwijs 1e Nieuwe Wcla/uig te blijven verlangen; dat overigens op gi enerlei wijze is ge bleken, dat behoud der betrokken open bare school prijs wordt gesteld; dat voorts, nu voornoemde A. Kalker schriftelijk aan hun college heeft vcrklaaid zijn verzoek tot behoud der openbare la gere schoei te Nieuwe Wetering als onge daan tc willen beschouwen en niet is kun nen worden aangetoond dat deze nadere verklaring onder eenigcrlei dwang is af gelegd, moet worden aangenomen, dat ge noemde persoon bij het behoud der be doelde school niet langer belang heeft; „dat van een zoodanig belang evenmin sprake kan zijn ten aanzien van Th. Borst daar deze op 11 Juli 1927 uit de bevol kingsregisters naar Aalsmeer werd afge schreven dat adressant J. Remmerswaal blijkens jiiet-weersproken verklaring van den .voorzitter van het kerkbestuur der paro chie van St. Petrus Banden tc Roclof- arendsveen aan dezen persoonlijk beeft medegedeeld de adressen tot behoud der openbare lagere school te Nieuwe Wete- ling slechts tc hebben onderteckend ten einde den Burgemeester der gemeente 'Alkemadc onaangenaam te zijn; dat alzoo evenmin kan worden aangeno men dat deze persoon, die uit beginsel geenerlei bezwaar heeft tegen het zenden ïijncr kinderen naar de bijzondere lagere school, welke tezelfdcr plaats wordt ge vestigd bij bet behoud der bestaande school cenig werkelijk belang beeft; dat alzoo in totaal slechts voor twee kinderen van D. Heïkamp en voor één kind van J. Brinks dc opheffing der openbare lagere school te Nieuwe Wetering eenig bezwaar zal opleveren, welk bezwaar groo- tendeels kan worden ondervangen indien 'door de betrokkenen aan bet gemeentebe stuur dc tegemoetkoming wordt gevraagd als bedoeld in art. 13 der L O.-wet; dat alzoo de bestaande openbare school niet in een zoodanige behoefte voorziet dat bare instandhouding gewenscht moet wor den geacht, zoodat geen voldoende ter men aanwezig zijn om het besluit, hetwelk de raad gemeend heeft in het belang der gemeente te moeten nemen ongedaan te maken. Wij kunnen bet gemeentebestuur met de goedkeuring van dit besluit feliciteeren, omdat daardoor een bezuiniging is tot stand gebracht. H1LLEGOHL De dader bekend. Het is de politie gelukt don dader le vinden van den dief stal bij don heer v. Deursen, vorige week gepleegd. Het is een 16-jarig jongmensch, dal echter reeds ecu zeer groot gedeelte van bet ge'd bad zoele gemaakt. Zeker zal de jonge dief zijn verdiende straf niet ont gaan. Bolfcndicf. Gisteren zag do politie, dat een van haar goede bekenden 3 zak ken bloembollen op een handkar vervoer de. Daar zij het zaakje niet vertrouwde •werd het jongmensch aangehouden en opgesloten als verdacht van diefstal. De bollen waren Hyacinthen, die een waarde van ongeveer 250 vertegenwoordigden. De aangehoudene beweert ze van een on bekenden Haarlemmer te hebben gekocht. Het onderzoek wordt vooTtgezot. Geboren: z. van C. W. Guldemond en v. Zanten. d. van J. Stokman en Jan sen. d. van C. de Rooy en Perdaan. d van B. van Leijden en Bertram. z. v. J. H. Muller c-n Telkamp. z. van C. L. Meulenburg en Klaassen. d. van W. v. d. Berg en Kruit. Ondertrouwd: C. H. G. Zaat en A M. Stassen. KATWIJK. De Koningin op bezoek. Zaterdagmci gen hebben H. M. dc koningin en prinses Juliana te Katwijk een bezoek gebracht aan de beide villa's die door II. M. do koningin aldaar zijn gehuurd in verband met de studie van prinses Juliana aan de Leidscbe universiteit De volgende week zal prinses Juliana zich voor goed te Katwijk vestigen en 13 September haar lessen als studente aan de universiteit aanvangen. Schieten. Op den Provincialen wed strijd te Den Haag, 1.1. Zaterdag gehou den, behaalde het vijftal in D. der Kat- vvijksche Burgerwacht den 3dcn prijs met 245 punten. Op de personeele baan wer den prijzen gewonnen door de hoeren J. Baalbcrgen, E. Scbonoveld, Jcr. Varke- vïsser, Jac. Meijer, P. C. Bloot en H. P. Bloot terwijl door den beer E. Schone- veld nog een prijs werd behaald met revol- verschietcn. De heer C. Braun behaalde oen prijs in de Yeteranenklasse. Het vijf tal in B. der Rijnsburgsche Burgerwacht behaalde op den Prov. wedstrijd in Den Haag den tweeden prijs terwijl verschil lende leden prijzen behaalden op de per- eoneele baan. KATWIJK AAN DEN RIJN. Santos. Een actie voor Santos beeft de Santoscommissie nog eens in de gele genheid gesteld een bedrag van f 40 voer dit mooie doel aan het hoofdbestuur over 1 te maken. Personalia. Do heer Corn. v. Vliet Az. alhier is benoemd met ingang van 10 Sept. a.s. tot agent van politie te Nijme gen. LEIMUIDEN. Hevige ontploff*'n<j. Een 2 0-jarige schippersknecht gedood. Vrijdagavond omstreeks 8 uur, had in het Aarkanaal nabij Ivattenbrug onder de gemeente Leimuiden een droevig ongeluk plaats. De knecht van de „Sperwer II", een motorboot van dc Binnenvaartmaat- schappij te Amsterdam, de 20-jarige P. Smits uit Woudrichein, had de onvoorzich tigheid met behulp van een lucifer er naar te zien of bet reservoir met stookolie nog gevuld was. Onmiddellijk volgde een he vige explosie. S. was waarschijnlijk direct dood en werd in het water geslingerd. Na ruim een uur, werd het lijk, overdekt met brandwonden, opgehaald. De heer N., arts te Nieuwveen en de burgemeester van Leimuiden waren spoe dig ter plaatse aanwezig. Het lijk is overgebracht naar het lijken huisje, terwijl de motorboot in beslag ge nomen werd. LISSE. Een mi'licen omzet. Tijdens de byacin tenveiling vanwege het H. B. G. alhier op Vrijdagvoormiddag j 1. werd het omzet cijfer van 1.000.000 in dit seizoen be reikt. Een veelzeggend cijfer waarin opge sloten ligt dat er ontzaggelijk veel bollen ter veiling worden aangevoerd te meer waar alom bekend mag worden veronder steld dat de prijzen der Darwintulpen be neden bet middelmatige zijn. Geboren: Philippina d. van I. G. Faas on S. Imanse. Adrianus Hendricus en Hermanus Tbeodorus zoons van H. A. A. v. d. Meer on J. M, Wijsman. Cor z. H. Bekker en A. Broekhuizen. Jacobus Frederik z. v. M. Duineveld en W. Meijer. Cornelia d. van II. Moerkern en C. Blitterswijk. Maria Elisabeth d. van C. Lagerwey en A. v. Beek. Henena Ger- truda d. van J. J. Lamboo en H. Schoorl Overleden: Andries v. Marsbergen echlgen. van M. Base 62 j. Ondertrouwd: C. Trommel en M. v. Groen. M. J. H. v. Steijn en C. G. M. v. Eijk. NOORDWIJK. Gevonden voorwerpen. 1 netje met 3 ballen; 1 paar kousen; 1 potloodhouder; 1 rijwielbelastingmerk; 2 portemonnaies m. inhoud; 1 imm. paralketting; 1 rozenkrans (rood); 1 duimstok; 1 badcostuum, 1 hon denzweep, 1 rozenkrans in dopje., 1 da- mcsrijwiel, 1 paar sokken, 1 mandje inh. breiwerk, 1 strandscbop, 1 wit kanten muts, 2 brillen, 1 doos met zeep, 1 Alpi- namuts (groen), 1 haarkam, 1 tasch met borduurwerk, 2 kleine sleutels, 1 dasspeld, 1 zilveren ringetje, 1 parapluie, 1 bad muts, 1 schepnet, 1 broche (munten), 1 R. K. kerkboek, 1 ceintuur en 1 ketting met banger. Inlichtingen over bovenstaande voor werpen zijn te bekomen aan het politie bureau te Noordwijk-Binnen, uitsluitend iederen Woensdag en Zaterdag van 121 uur. TER AAR. Geboren: Andreas Johannes z. v. J. G. v. d. Sluis en C. van Bemmelen. Phii' Martin s z. v. Ph. Lek en W. H. Valentijn Johanna Catharina d. v. G. J. Sessink en W. C. Boxe. Cornelis Theodorus Elizabeth z. v. C. J. J. Koele- man en C. J. Hoocervorst. Overleden: A. van Rijn 75 j. wedr. van C. Rietveld. Gerarda Job. Otlo 5 maanden. A. van Leeuwen 84 jaar. WARMOND. De huldiging van den heer Schouten- Behalve door den voorzitter de:1 Oranje- Yereeniging bij de opening cn door den burgemeester bij de barddraverij, werd het juhileercnd commissie-lid, do heer Schouten nog gehuldigd door de Harmo nie „St. Matthias' bij monde van den heer Zwetsloot en door Warmonds Fanfare, bij monde van den heer v. d. Berg. De eigenaars van de feest-vcrmakelijk- heden boden den heer Schouten een prach tig bloemstuk en als blijvend aandenken een vulpen aan. Ontwikkelingscursus. Men zij er aan herinnerd, dat heden, 5 September, de in schrijving voor den win tercursus en te vens voor de Tooneelcluh eindigt. Er zijn nog veel te weinig deelnemers. Het mooie doch gedurende de wintermaanden een cursus te geven over -Y.-s wat betreft de Kath. Slaat soar tij :n 't bijzonder, maar le vens de brstudeering c-n voorlichting aan gaande de sociale cn politieke vraagstuk ken vm dezen tijd, verdient al'erwege steun en medewerking. BE «UHSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Geboren: Margaretha d. van C. P. Jongenburger en J. Kuïjk Arnoldus z. en Jacoba d. van W. van Scheppingen en A. Hoogenboom MaTÏa d. van J. Rij laarsdam en M. C. Reijneveld Wilhel mus Johannes z. van H. van den Berg en M. G. Marcelis. Gehuwd: A. Vonk jm. 26 j. en M. A. Hagendïjk jd. 21 j. J. L. Bennekom jm. 26 j. en L. M. Odijk jd. 22 j. D. H. Göbel jm. 23 j. en J. M. Ooms jd. 22 j. Overleden: H. Vrolijk wedr. van M v. d. Werf, 89 j. M. J. Mol jd. 17 j. J. Uithol jm. 3 j. M. Sluimer echtg. van A. Bardelmeijer, 52 j. ZEVENHOVEN. Jubileum. Op 2 September j.l. was hel 25 jaaT geleden dat de heer J. Veer man lid van den gemeenteraad is gewor den. KANTONGERECHT WOERDEN. Verkeersdelicten. C. L., waschbaas te Woerden, werd ten laste gelegd bij bet opfietsen der Ma- gazijnsbrug den linkerkant van den weg te hebben gehouden, hetgeen door den ver balisant Kot werd bevestigd. Bekl. was erg ontstemd en zei den kan tonrechter, dat de agent stond te liegen. Door hem konden echter geen get. a. dé charge' worden opgeroepen. Boete 3 of 1 dag. De in de vorige zitting aangehouden zaak tegen H. W., koopman te Leiden, die te Bodegraven met zijn auto een snelheid van 44 K.M. zou hebben gere den, werd daar thans ook de verbali sant de Haard t kon worden gehoord wederom in behandeling genomen. Vol gens het procesverbaal zou het feit des avonds tusschen 6.157.15 uur hebben plaats gehad Dit werd door bek!, ten stel ligste ontkend, daar bij zich te 7 uur uog te Utrecht bevond. Verb, kon niet met ze kerheid zeggen of bekl. de bestuurder der auto was. Waar do snelheid der auto bo vendien door verb, nog getaxeerd was., meende de ambtenaar in dit geval vrij spraak te moeten vragen. Uitspraak con form. Ongewenscht bezoek. Te Bodegraven was een varken van den veehouder J. G. v. T. op bezoek geweest in den tuin van zijn buurman Rijlaarsdam en had zich daar te goed ge daan aan eenige bedden met wortelen, boonen en sla. Dc verstandhouding tusschen de beide buron was nu niet bepaald vriendschap pelijk. Dank zij het optreden van den kantonrechter werd een ernstig debat voorkomen. De toegebrachte schade ad 2.50 werd door v. T. direct voldaan, zoodat de kan tonrechter met de boete daarmee rekening hield, 0 50 of 1 dag. Een vermaning van den kantonrechter om als buren iu vrede met elkander te leven had geen succes, v. T. was hals starrig en antwoordde ,,'t zal niet kun- nen''. Schoolverzuim. Een drietal ouders werden nog beboet wegens schoolverzuim der kinderen. D. v. D. te Woerden had zijn oudste telg in zijn bedrijf noodig. 5 of 2 d. De zoon van J. K. to Nieuwkoop was niet naar school te krijgen, om reden de schoolmeester hem had uitgemaakt voor zakkenroller, 4 of 2 d., terwijl P. V. te Zegveld zijn dochtertje, zonder hiervan aan bet hoofd tc hebben kennis gegeven, om gezondheidsredenen had thuis gehouden, 5 of 2 d. Ingezonden Stukken (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie De R. K. Hoogere B. S. Met belangstelling en genoegen zullen velen met mij hebben vernomen^ dal er le Leiden een R. K. Hoogere Burgerschool zal worden gevestigd. Ik meende, dat in die H.B S. zoowel aan jongens als aan meisjes onderricht zou worden gegeven, maar het blijkt mij thans, dat het een „Jongens H.B.S." is. Waarom, geachte Redactie, is die school alleen toegankelijk voor jongens? Waarom moeten de meisjes naar de openbare H.B.S., waar toch het grootste deel der leerlingen ook uit jongens bestaat. Als argument kan toch niet gelden, dat jongens op een jongens- en meisjes op een meisjesschool behooren. Zooals gezegd, de Katholieke meisjes worden nu naar de neutrale H.B.S. gedreven, waarop waar schijnlijk binnen korten tijd in het geheel niet of weinig Katholieke jongens gaan. Als bet wel de bedoeling is naar sekse te scheiden dan zou dit m.i. in de eerste plaats noodig zijn voor dc R. K. Studen tenverenigingen. De geestelijke overheid schijnt dit echter niet noodig te vinden. Ik kan mij dan ook niet voorstellen, dat die scheiding wel voor H.B.S.'ers noodig wordt geacht. Zou u,, geachte Redactie, mij willen zeggen wat de oprichters der R. K. H.B.S. er toe geleid beeft om die school alleen voor jongens open le stellen? U bij voorbaat dankend voor de plaat sing en de beantwoording van de vragen. Met hoogachting, Uw d.d. A. E. Den oprichters der H.B.S. zal ongetwij feld hebben geleid het gevaar, dat verbon den is aan „coeducalie", aan het samen op school gaan van jongens en meisjes op dien leeftijd. Gevaar voor de betrok ken leerlingen,, maar ook, volgens velen althans, nadeel voor het onder- w ij s zelf. Uw vergelijking met R. K. Studenten- vereen. gaat wel wat manie. Red. L. Crt. STADSNIEUWS PASTOOR CROMEAG. Naar wij vernemen, is in den toestand van den Zeereerw. Pastoor Crombag nog niet veel verandering ten goede gekomen. R. K. H. B. S. Tot leeraar aan de R- K. H.B.S. zijn als nog benoemd: in de plant- en dierkunde de Wcleerw. Zeergel. Pater Dr. Sanctes Bernsen, O.F.M., thans leeraar te Heerlen (die als zoodanig ook daar werkzaam blijft); tot leeraar in de Aviskunde ir.G. Wissing, uit den Haag; tot leeraar in de Nederlandsche taal de heer Jacob, leeraar M.O. to Grave. Het adres van deu zeereerw. pater Bal- duines de Goede, directeur van de Kath. H. B. S., is thans, het klooster aan den Haagweg. Uitdeeling haring en wittebrood. Voor de uitreiking van haring en witte brood op 3 October a.s- hebben zich Za terdagavond 2557 personen opgegeven. De fa. v. Nelle deed weer toezegging van de gebruikelijke giften van tabak en koffie. Aigemeene Agenda LEiDEN. Dc avond-, nacht- cn Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 5 Sep, tember tot en met Zondag 11 Sep. tem her waargenomen door do apotheek van den heer G. B. Duyster, Nieuwe ZILVEREN PRIESTERFEEST. Pater Gonstantius Lokkers. Onder zeer vele blijken van belangstel ling heeft de Zeereerw. Pator Conslantius Lokkers, Ord. Carm., missionaris in Bra zilië. lieden op plechtige wijze zijn zilveren priesterfeest herdacht. Te half tien vond do plechtige Hoogmis plaats in de kerk van 0. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen aan de Haarlemmerstraat, waarbij zeer vele geloovigen. o. a. de Zus ters Dominicanessen met een aantal wees kinderen uit het gesticht aan de St. Ja- cobsgracht en de Zusters van „De Voor zienigheid" met een aantal meisjes, tegen woordig waren. Do zeereerw. jubilaris werd bij het H. Misoffer geassisteerd door den zeereerw. heer Th. M. Beukers, pastoor van de St. Petruskerk, als presbyter-assistens, den weleerw. zeergel. Pater Polycarpus Lok kers, Ord. Carm., Conrector eu leeraar aan het Gymnasium S. Alberli te Zende ren, broeder van den jubilaris, als diaken, den zeereer. Pater Wilhelmus Meijer, missionaris in Brazilië, supprior in het Carmelietenklooster te Rio de Janeiro in Brazilië, als subdiaken, terwijl als canto- res fungeerden de zeereerw. Pater Bcni- tius Woolderink. rector van het Francis canerklooster aan den Haagweg en d*; zeereerw. Pater Adalbertus Lokkers, Ord. Carm., broeder van den jubilais en als ce- remoniarius de weleerw. Pater Quirinuc van Rooyen van het Franciscanerklooster aan den Haagweg. Na het Evangelie beklom do zeereerw. Pator Adrianus Peters, van liet Carmelie tenklooster te Aalsmeer, den kansel fcA het houden der feestpredicatie, zulks naar aanleiding van de woorden van den Evan gelist Joannes: „God zond zijn Zoon in de wereld, opdat de wereld door Hem zou be houden worden". De gewijde redenaar wees er in zijn in leiding op, boe voor een dertigtal jaren de geest Gods zweefde boven de stad Leiden, om zich een dienaar uit te zoeken. God vond dien dienaar in de familie Lokkers, welke familienaam sedert staat opgeschreven op 's hemels boekrol, want de naam van den priester leeft in het hart van den Hoogepriester Jezus Christus zelf. Tot driemaal toe koos God voor zich een dienaar uit diezelfde familie. Wat 'n eer, voorrecht en geluk! 24 Mei 1902 was voor den zilveren jubr- laris de gouden dag van hemeljubel, toen het machtwoord der H. Wijding hem over schaduwde. toen de zalfolie der priester lijke waardigheid over hem werd uitgego ten, en hij glorievol stond op den drempel van Gods paleis als koning van Gods volk. Voor 25 jaar heeft de Hemelsche Vader tot hein gesproken: Gij zijt mijn welbemin de zoon, in wien ik mijn welbehagen heb, toen God hem in de wereld zond om God voor de wereld en de wereld voor God te behouden. De priester geeft God aan de wereld, want zijne verschijning is waarlijk die van een God op aarde. Met Christus in den mond, Christus in het hart, Christus in de handen is de priester een Ghristusdrager, een Christus- brenger. Maar de priester moet do wereld weer terugbrengen tot God, ut mundus salvelur per Ipsum. opdat de wereld behouden worde. De priester moet de kostbare parel van 's menschen ziel opdiepen uit het slijk en ze voegen aan de kroon van Gods heer lijkheid. Al bloedt het hart van den pries ter bij den afval van duizenden, door zijn woord en voorbeeld brengt bij ook weer duizenden en tienduizenden tot God terug. Spr. weidt dan uit over de macht van don priester en schetst in treffende woor den, hoe die macht grooter is dan van Engelen en Aartsengelen, ja zelfs van Ma ria, die Christus slechts eenmaal aan de wereld schonk, terwijl de priester zulks herhaaldelijk en onophoudelijk doet. De gewijde redenaar schildert dan, hoe de priester hij de geboorte van het kind en later bij den val van don mensch het verlossende woord en absolutie spreekt, hoe hij de vereeniging van man en vrouw- zegent en in hot stervensuur weet le troos ten cn te sterken. Welk oen zielevreugde moet het voor i den jubilaris zijn reeds 25 jaar dat verhe ven ambt le hebben uitgeoefend, vooral omdat hij van die 25 jaar reeds 23 als mis sionaris werkt en arbeidt in Brazilië

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2