'AME3 RUBRIEK w\ il Vim CHARME. Charme is niet hetzelfde als schoon heid, elegance, gratie of chic, zooals velen ten onrechte meenen. De betee- kenis van het woord is veel fijner, bijna zou ik zeggen geestelijker, hoe wel de echte charme toch weer be staat in een aantal kleine uiterlijk heden. Toch heeft het innerlijk er ook mee te maken. Een grove, onaandoen lijke ziel kan nooit eenige ontroering naar buiten brengen, kan nooit door een fijn gebaar een diepen blik, een karakteristieke houding, die fijne toon aan het gesproken woord geven als een fijn-besnaarde ziel dat vermag te doen. Charme heeft niets te maken met coquetterie of aanstelling, ook niets met oppervlakkige schoonheid. Ze is volstrekt niet oppervlakkig maar is een kostbare gave, waar menige vrouw rijkdom en „popperige" schoonheid voor zou willen ruilen. Charme is ori ginaliteit en draagt een individueel ka rakter. Wat ik bedoel met popperige schoonheid? We kennen allen wel in onze omgeving een mooi gezicht dat verveelt, een niets-zeggend, zoel ge zicht met regelmatige lijnen, waar toch niet de minste bekoring van uit gaat. We kunnen soms niet ontdekken wat er aan zoo'n gezicht ontbreekt, maar intuitief voelen we dat er iets liefs gemist wordt. Gelukkig heeft haast iedere vrouw iets van het aantrekkelijke, wat bij een man „sympathiek" genoemd wordt en wat we bij een vrouw met charme bestempelen. Een vrouw zonder een greintje charme is een betreurenswaardig ver schijnsel. De leelijke vrouw kan ach ter haar blank of "sproetig, haar glad of gerimpeld voorhoofd een gedachten- wereld verborgen houden, waardoor haar gelaat een eigenaardige expressie verkrijgt, die gloed en bekoring bij brengt. En weet het wel gij mannen vooral, dat iedere vrouw behalve de uiterlijke aantrekkelijkheden die ieder een kan waarnemen, nog een verbor gen charme bezit, die niet aan het licht komt, eer 'n merkwaardig schep sel, dat invloed op deze ziel uit oefent, ze ontdekt. Soms, ja meestal is dat „merkwaardige" schepsel de ware Josef! ANGELIQUE. MODERNE BLOUSE. No. 938. Deze blouse van nieuwe snit is van rose piqué met een ondergezet vest. De ceintuur en het kraagje is van rood satijn. Dit type is nog steeds een vuque en is bij het moderne complet of de tail leurs een fraaie completeering. Men lette op de nieuwe stilselver- siering, die om de contouren van het vest en langs de ingezette stukken bij de ondermouw, loopt. ZEER APARTE ROBE. No. 939. Een geheel nieuwe visie voor het avondtoilet is bovenstaande robe, ge maakt van een soepele taftzijde in de zeer nieuwe kleur rood, tot het diepe kersenrood. De pelerine heeft een ongelijk ver loop; van voren rond weggesneden, in den rug, alwaar ze puntig geknipt tot taille-hoogte komt. Het onderste gedeelte van het lijfje is versierd met smockwerk, waardoor de overigens rechten vorm van het lijfje, afgewisseld wordt. Het rokje is zeer ruim 'aan de taille bevestigd, waardoor de slanke silhou ette van het lijfje nog sterker uitkomt. ;i Br» MODERN MEISJESJURKJE. No. 940. Van de kleedingstukken voor kin deren, die door de moderne vrouw zeer geapprecieerd worden, is het nieuwe model, wat wij u bij dezen ge ven, een der voornaamste. Het jurkje met bijpassend broekje, waarin de kleine meisjes er zoo lief en keurig uit zien, doet ten hoogste opgeld. Bijgaande teekening geeft u een mo del van pastel-blauwe wollen stof, ge garneerd met een wit kraagje en een sobere broderie in donker-blauwe tint. Het jurkje-zelf is ruim en wordt over het hoofd aangetrokken. Een kleine split op de borst wordt gemaskeerd door een lintje in bijkomende kleur. Het jurkje heeft twee zakjes. De mou wen zijn raglan en zijn ruim aan een smal manchetje gezet. Het broekje is van eenvoudige snit, doch is zeer vlot en ruim gehouden, waardoor het kind zich gemakkelijk bewegen kan. COMFORTABELE WANDELJAPON. No. 941. Uiterst gedistingeerd en elegant is deze japon, die men op het eerste ge zicht wel voor een mantel zou kunnen houden. Om laatstgenoemd feit zou bij uitstek geschikt voor den nazomer en herfst, kan de vrojiw-van-goeden- smaak een uitroep van bewondering niet bedwingen, als ik er bij vertel dat dit toilet in de tint „vertgris" (de tint van het oude Chineesche porcelein) één der eerste prijzen behaalde op een mode-show te Parijs. „Vert-gris", gecombineerd met muis grijs (dat voor het a.s. winterseizoen zéér populair zal worden) is de kleur dezer robe, die in een doffe, wollen crêpe is uitgevoerd. Het opstaande kraagje is gebor duurd met muis-grijze zijde, eveneens de manchetjes en de groote schablone, die een bloemen-motief uitmaakt. Zeer eigenaardig is de sluiting die door een kleine ceintuur van de stof-zelf, welke slechts van achteren is aange bracht, op de linkerheup door een gesp gevormd wordt. Heel origineel is de gebogen lijn van het voorpand, die vanaf de heup, naar onderen gaande, in een diepe stolpplooi over- LIEF MEISJESMANTELTJE. No. 942. Dit aardige jasje is gedacht van marine-blauwe ribs. Het rechte jasje heeft op de heupen eenige ruimte, waardoor een vlug en vlot aspect verkregen wordt. De revers loopt tot aan de taille, alwaar een flinke knoop, overtrokken met dezelfde stof, de sluiting uitmaakt. Voor het a.s. herfstseizoen voorwaar een aardig modelletje. MODERN NAJAARSJAPONNETJE. No. 943. „Wie niet sterk is, moet slim zijn", en wie geen reusachtig kleedingbudget heeft, moet zuinig zijn, zou ik er aan toe willen voegen. We geven onze lezeressen hier een idee voor een zeer moderne en elegan te herfst-robe, die te maken is van uw reeds veel gedragen zomerjurk. Door bijgebruiken van een donkere, goed harmonieerende stof, herschept ge uw zomer-japonnetje van bijv. geruite mouseline, in een gekleed toilet voor de killere dagen van den nazomer. Zooals de teekening u duidelijk laat zien is van een donkerder en wollige stof een ondergezet vest, mouwtjes en een ceintuurtje gemaakt. De zig-zag loopende lijn wordt ver kregen door de ceintuur gedeeltelijk op de japon vast te hechten. Van ach teren is deze los om de taille gelegd en op zij tot een vlugge lintstrik op gemaakt. Een goed idee, niet waar, om uw garderobe weer eens te verfrisscbcn, APART MODEL VAN EEN NAJAARSBLOUSE. De tusschen-seizoen-collecties, wel ke door de Fransche modehuizen ge lanceerd worden, geven een bewijs dat er een weder-opleving plaats heeft van de blouse. Natuurlijk wil dat niet zeggen dat deze de zoo onmisbare en populaire japon zal terugdringen, maar het staat vast dat er meer aan dacht en arbeid zal besteed worden ac.n de blouse dan de laatste seizoens het geval was. De nieuwe creaties zijn vol variatie en zeer verschillende ook zijn de stof fen, daartoe gebezigd. Het idee van een blouse, dat wij u hierbij aan de hand doen, is zeer oor spronkelijk en afkomstig van een der grootste mode-ontwerpers van Parijs. Dit, type van een mouw schijnt „bon ton" te worden. Overigens is de blouse zeer sober en vereischt geen bijzondere bedre venheid bij het maken. Het rechte lijf je is van 'n zachte, wollige stof in ree bruine tint, de mouwen zijn van lichte mouseline, waarin de tint bruin voor komt. Manchetjes en ceintuurtje van dezelfde stof. PRACTISCH EN ELEGANT SCHORT Het aspect van dit zoo bij uitstek degelijke en practische kleedingstuk, behoeft volstrekt niet onoogelijk of saai te zijn. Een waar kind-van-zijn (haar) tlfS, drage slechts vriendelijke, elegante huishoudschorten, die, wijl ze de japon moeten bedekken, deze levens zeer goed vervangen kunnen. Ter bescherming der japon, draagt de vrouw onder haar bezigheden een schort, dus dient dit kleedingstuk, hoe aardig en elegant ook, tevens practisch te zijn. Men neme dan een lichte, bedrukte katoen en een effen stof, om de con touren af tq biezen. Verder geeft onze plaat u een dii- delijk overzicht om tot het maken c:-' van te kunnen overgaan. KEUKENGEHEIMEN. KIP A L'AURORE, (met Tomaten). Een jonge, vette kip wordt in stuk ken gesneden, gewasschen en gezou ten. Daarna de stukken kip met een gesneden sjalot in 50 gram boter gaar gestoofd in ongeveer 1 uur. De stuk ken kip, die het vlugste gaar worden zijn de vleugels en de rugstukken; deze neemt men daarom na 40 minuten uit de pan. Wanneer alles gaar is, wordt 30 gram bloem en daarna 2 d.L. bouillon door 10 gram boter geroerd, waarna de saus 10 minuten wordt ge kookt. In deze saus, wraar eerst 1 d.L. v/itte wijn aan toegevoegd wordt, moe ten de stukken kip tien minuten sto ven, om weer goed warm te worden. Het vleesch wordt op een schotel ge legd, de saus wordt gezeefd met de in houd van een busje champignons, to- matenpurée, cayennepeper en 10 gr. boter gekruid en vervolgens over de kip gegoten. VARKENSNIEREN MET MADERASAUS. Vier varkensnieren een half uur in water zetten om het bloed er uit te laten trekken; daarna het vet 211 het vel verwijderen en de nieren in 50 gr. boter briun en gaar bakken. Vervol gens worden ze een half uur in een halve liter bruine saus gestoofd. Voer de saus neemt men een halve liter bouillon, 50 gram boter, 50 gram bloem 1 ui, 1 takje peterselie, 1 laurierblad, 1 eetlepel soja en wat zout. Laat de boter met de kruiderijen koken en voeg er een fijn gesneden ui aan toe. Wordt de ui bruin, dan voegt men de bloem er bij, vervolgens den bouillon en alles gaar laten koken (plm. 10 min.) De saus zeven en de soja, zout en madera er door roeren.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 10