iZaCa MODERNE FEESTEN. INGEZONDEN NIEDEDEELi^lG ADSPIRANTEN-WEDSTRIJDEN ZWEMINRICHTING - HOOGE RIJNDIJK VRIJDAG 2 SEPT. nam. ©1/4 uur- Entrée voor niet-L.Z.C.-Leden f 0.25. Wall. Deze verlangde gisteren door tus- schenkomst van zijn advocaat, dat men hem zou laten deelen in de financieele re sultaten. der onderneming, hetgeen hem evenwel geweigerd werd. Op grond van dit voorval heeft Könnocke van de verdere diensten van Wall afgezien. Het „Berliner Tageblatt" verneemt, dat Könnecke in plaats van Wall den radiotelegrafist Jo hannes uit Coblenz heeft geëngageerd. De Pride of Detroit te Constantinopel aangekomen. Uit Constantinopel wordt <Ld. gisteren geseind dat de Pride of Detroit aldaar is gearriveerd. 8P0BT De Eur. zwemkampioenschappen. Loting Wiaterpolotournooi. De loting voor de eerste ronde van do int. waterpolo-wedstrijden (onderdeel van de Eur. kampioenschappen te Bologna) plaatste Nederland tegen Oostenrijk, Zwe den tegen Duitschland, Engeland tegen Hongarije, Tsjecho-Slowakije tegen Italië, Frankrijk tegen Spanje en Joegoslavië tegen België. De dameszwemwedstrijden vangen eerst Vrijdag aan. Nederland verliest van J Oostenrijk. De polowedstrijden voor de Europee- 6che zwemkampioenschappen werden gis teren begonnen en leverden de volgende resultaten op: NederlandOostenrijk rust 1Sa eind stand 35. ZwedenDuitschland rust 41, eind stand 74. EngelandHongarije rust 12, eind stand 15. KORFBAL. De Claudia-beker. De wedstrijd om den Claudia-beker zal plaats hebben op 11 Sept. De winnaar van dezen wedstrijd krijgt voor één jaar den beker in bezit. De verliezer ontvangt een medaille, beschikbaar gesteld, door het bestuur van den N. B. v. L. O. (afd. Leiden). PAARDEN. Kon. Mil. Sportvereeniging. De Vierdaagsche afstandsrit. Zooals gisteren reeds gemeld, begon gistermorgen te Amersfoort de vierdaag sche afstandsrit. Niet allen konden echter het eindpunt bereiken. Master Sam van Ritm. Jhr. Ge- vaerts, één der favorieten uit dezen strijd, heeft de vermoeienissen niet kunnen doorstaan en is in den cross dood neer gevallen evenals Snobby van kapitein van Dam. Ook Lt. Gnópius moest zich na den cross terugtrekken, ondat z'n paard Tanit Zerger bevangen was. Twee ernstige con currenten voor. de eerste plaats vielen hierdoor uit. Waar reeds vanochtend kapt. Jhr. van der Brandeler en Lt. Weijns zich teruggetrokken hadden, ble ven dus 18 deelnemers over. Dezen heb ben zich, ondanks hitte en vermoeienissen uitstekend gehouden. Vooral ook de jon geren weerden zich 'dapper. De cross (10 K.M. binnen 30 minuten) was heel mooi, de hei was prachtig; er waren enkele greppels en één sloot. De resultaten van gisteren zijn: 1. Lt. v. Eekelen cross in 15 min. 35 sec. 2. Kapt. Versteegh id. in 16 min. 42 sec., 3. Ritm. Hollert in 16 min. 50 sec. 4 Kapt. Wekker in 17 ruin. 33 sec. "5. Kapt. de Kruiff in 18 min. 35 sec. 6. Velt- man in 18 min. 55 sec. 7. Rifm. Wesler- ouën v. Meeleren 19 min. 8. LI, van Dort 19 min. 1 sec. 9. Lt. de Man 19 m. 6 sec. 10. Lt. Opsomer 19 m. 44 sec. 11. Ritm. Pieterse 19 m. 52 scc. 12. Lt. van Dom melen 22 m. 5 sec. 13. Lt. de Bruine 22 m. 13 sec. 14. Cornet Escljauziern 15 min. 50 sec. plus 8 min. 12 sec. (straftijd).15. Kapt. van der Bent 25 m. 37 sec. 16. Mevr. van' Reedevan der Goes 26 m. 4 6ec. 17. Ritm Alma 27 m. 6 sec. 18. Kapt. 'Jhr. Laman Trip 29 m. 55 sec. POSTDUIVEN. „Vooruit" (Hillegom). Wedvlucht vanaf Lier (België) welke «eer snel verloopen is. De eerste duif werd geconstateerd te 9.37.53, de laatste te 9.48.25. De totaal uitslag is als volgt: 1. P. Scholte; 2. P. v. d. Aar; 3. Th. Kroon; 4. G. Maaskant; 5. J. Bekkers; 6. Idem; 7. C. Janssen Jr.; 8. Idem; 9. S. Weber; 10. Idem; 11. Gebr. Houtzager; 12. P. Schol- te; 13. L. Kraag; 14. Idem; 15. W. Vree- ken; 16. Idem; 17. L. Kraay; 18. C. P. iW-eijers; 19. Th. Kroon; 20 G. Maaskant. Zondag a.s. wordt een wedvlucht gehou den vanaf Vilvoorden (België), afstand 161 K.M. Voor deze vlucht is een mooie me daille als eereprijs beschikbaar gesteld. De Vooruitgang (Nieuwkoop). Wedvlucht vanaf Luxemburg en een vlucht, voor oude en jonge duiven vanaf Lier (België). Van de vlucht Luxemburg werden de duiven 7.30 uur in vrijheid ge steld. Aankomst le duif 12.47.50 uur. Den len prijs werd behaald door M. Akerboom, 2e pr. A. v. Houten, 3e pr. H. v. Zanten, 4e pr. G. Voorsluis, 5e pr. P. Voorsluis, 6e pr. 'J. Voorsluis. Aankomst laatste duif 4.49 uur. De vlucht vanaf Lier, aankomst le duif 9.30 uur. le H. v. Zanten, 2e P. Pietersen, 3e G. Voorsluis, 4e. H. Akerboom, 5e. P. 'Pietersen, 6e H. Akerboom, 7e. H. v. Zan- iten, 8e G. Voorsluis, 9e. A. v. Houten, 10e. H. v. Zanten, He. A. v. Houten, 12e. G. .Voorsluis; 13e. St. Akerboom; 14e. A. van Houten; 15e. J. Voorsluis. Aankomst laat ste duif 4.5 uur. LflüD- ES4 TUIMBOUMI De werkwijze van onze Boter- en Kaas controle. In Duitschland gedemonstreerd. Van de Nederlandschc inzending op de tentoonstelling vo«r de emballage-indus trie voor melk en melkproducten, welke van 16 tot 20 Aug. te Berlijn is gehouden, geeft ir. De Waal in „De Producent" het volgende verslag: De Ned. stand werd algemeen be schouwd als een der mooiste van de ge- heele tentoonstelling en mocht zich steeds in een druk bezoek verheugen. Behalve voorstellingen in lijst van al onze bestaan de rijksboter- en kaasmerken, grafieken betreffende het vetgehalte van onze kaas soorten, foto's betreffende het rijkszuivel- station, zuivelbedrijven (boerenbedrijven en fabrieken), monsternemingen enz., wa ren ook nog aanwezig modellen van onze beide voornaamste kaassoorten (Goudsche en Edammer), een standaard aan de hand waarvan de verschillende phasen van de bereiding van onze kaasmerken werden gedemonstreerd en last not least, een fraaie lichtkast, waarin verschillende dia positieven werden belicht, b.v. betreffende de kaas- en de boterbereiding, pakhuizen voor kaas en boter, kaasmarkt te Alkmaar enz. enz. Ten slotte was een genoegzaam aantal Duitsche brochures voorhanden .mt aan belangstellenden te worden uitgereikt. Zooals hierboven reeds werd vermeld was er een druk bezoek. Het bleek herhaalde lijk hoe interessant men onze inzending vond. Het kwam dikwijls voor, dat iemand die er reeds geweest was, een volgenden keer weer terugkwam met kennissen, opdat ook doze onze toelichting'zouden kunnen hoo- ren. De botercontrole bleek veel meer be kend te zijn dan de kaascontrole. Speciaal do bereiding van de kaasmerken uit caseï ne ondervond zeer veel belangstelling. Ver schillende keeren hoorde men zeggen „Dasz ist ja wunderschön. So etwas giebt es bei uns doch noch nicht. Dasz soli ten wir ja auch machen", en dergelijke uit drukkingen. Niet alleen uit Duitschland, maar ook uit omliggende landen als Oos tenrijk, Hongarije, Polen, Denemarken, Zwitserland, enz. waren bezoekers aanwe zig. Het bleek herhaaldelijk dat niet al leen in West-Duitschland maar ook in Berlijn en Oost-Duitschland groote inte resse voor onze producten bestaat en dat daar werkelijk nog wel afzetgebieden te vinden zijn, zoowel voor onze boter als voor onze kaas. Herhaaldelijk werden dan ook adressen gevraagd, doch daar onze stand natuurlijk alleen beoogde, om de be teekenis en de waarde van onze con trole duidelijk te maken, werden de be treffende personen altijd verwezen naar onzen landbouwconsulent, den heer Jou- stra. Het bleek weer overtuigend, van hoe groote waarde het is dat bij een dergelijke inzending goede deskundige voorlichting wordt gegeven. UIT OE PERS EEN ROEPEND KWAAD. Aldus noemt „De Standaard te recht het Indisch tekort aan Zondagsrust. Het blad zegt o.a.: „Hier in Nederland al blijft er altijd nog wel wat te wenschen over hier in Nederland is de tijd voorbij, dat men voor het vraagstuk der Zondagsrust het oog gesloten hield. Buiten de noodzakelijke pu blieke bedrijven is er hier te lande niet veel meer aan te wijzen, waar de rust op den Zondag niet in acht wordt genomen; althans tot de grens van het mogelijke in acht genomen wordt. De meeste reden tot klacht bestaat misschien nog bij de ver- keersbedrijven, maar over het geheel zou het niet redelijk'zijn indien we den toe stand in Nederland al te ongustig gingen afschilderen. Anders in Indië. Nu zouden wo de toestanden in Indië niet gaarne toeschrijven aan vijandschap jegens de christelijke levensopvatting. Dat station is men in Indië óf voorbij óf men is er nog niet aan toe. Het is moeilijk tus- schen die twee een keuze te doen. Maar feit is, dat er in Indië eerder valt te gewa gen van grenzeloozo onverschilligheid en onwetenheid, dat van bepaalde vijandig heid". „Maar hoe dit ook zij, in elk geval baart het geen verwondering, dat in zulk een maatschappij op den gedenkdag van Mo- hammeds hemelvaart het werk stilgelegd wordt, terwijl die van Christus' hemel vaart onopgemerkt voorbijgaat; dat wel allerlei Javaansche en Chineesche reli- gieuso dagen in acht genomen worden, maar Kerstdag b.v. geen rustdag is. De religie der Javanen telt mee; die der Chineezen ook. Wij hebben daartegen niet alleen geen enkel bezwaar, maar we zouden zelf geen oogenblik anders willen handelen. Doch waar we wel bezwaar tegen heb ben, ook met het oog op onze verhouding tot de overheerschte rassen, is, dat met de christelijke religie niet gerekend wordt; dat men doet, alsof zo niet bestaat. Dat is erger dan vijandschap. Maar wat nog meer dan deze vorm van miskenning in het oog valt, is de regeling der Zondagsrust in sommige deelen van Indië. Wij zeggen: in sommige deelen. Want in dit opzicht mag men zeker de verse billendo deelen van Indië en trouwens ook allo bedrijven niet over één kam sche ren. Er zijn talrijke bedrijven waar do Zon dagsrust betracht wordt (van de grootere de Bataafsche Petroleum-Mij b.v.) en over het algemeen kan men zeggen, dat de toe standen op Java beter zijn clan die op Sumatra; althans dan die in het meest ontwikkelde deel van Sumatra, n.l. de oostkust van dat eiland. In de cultures ter Oostkust van Sumatra bestaat nog altijd zoo wordt ons be richt practisch geen Zondagsrust. Men rust er den lsten cn den 16den van de maand en doet eenvoudig alsof er geen Christelijke rustdag bestond. Wij hebben nooit kunnen begrijpen, waarom dat noodig was. Wo begriinen volkomen, dat in continu bedrijven des Zondags niet alle arbeid kan worden stilgelegd, evenmin als gasfabriek en waterleiding alle arbeid kunnen stil leggen. We weten ook genoeg van de Indische cultures om te begrijpen, dat er sommige onder zijn, waar het productieproces, in bepaalde stadia, met 'n confinu-fabrieks- bedrijf op één lijn is te stellen; zoodat ook daar maar een beperkte Zondagsrust mo gelijk is Maar we weten ook, dat dit niet geldt voor allo cultures; zeker niet voor alle soort arbeid, die hij de voortbrenging be trokken is, en nog minder Yoor alle sla- dia, die het productieproces van begin tot eind doorloopt. In heel veel gevallen is do handhaving van den hari besar (le en 16e van de maand) tegenover den wensch naar een wekelijUvhen rustdag niet anders dan een kwesiio van geld. Per manui twee- werkdagen meer voor hetzelfde aantal guldens! Het wordt tijd, dat aan deze verkeerde opvattingen een einde komt. Be zei f wege ijfering van iiet Christedom tegenover Mohammedanisme en andere religiën heeft in het Oosten den eerbied voor het Westen zeker niet verhoogd. De Overheid is, ook in Indië, geroepen, om haar taak als Christelijke Overheid te vervullen. Reeds dit is genoeg. Aan verder argument bestaat eigenlijk geen behoefte. Indien we dan toch nog een ander motief tot eering van den Ghristelijken rustdag naar voren brengen, dan is dat er een van zuiver practischen aard, dat wellicht op sommige kringen meer indruk maakt dan de tot hen niet sprekende eisch van de roeping der Christelijke Overheid. Er is ook een belang van de eerste orde mee verbonden. In Indië dreigen allerlei gevaren voor de verdere rustige ontwikkeling van land en volk. Waarborg tegen die gevaren moet niet het minst worden gezocht in versterking van het positief christelijk element onder het Europeesche volksdeel. Hoo sterker het beenderengestel der Europeesche Maatschappij in Indië, hoo minder gevaar voor het veldwinnen van het Communisme en andere verwoestende richtingen". UIT OE ORHGEWIING HILLEGOM. De berooying. In verband met de al hier plaats gehad hebbende berooving zijn P. van B. en Mej. S naar het huis van bewaring te Haarlem overgebracht. De eerste heeft een volledige bekenis afge legd. KATWIJK AAN DEN RIJN. Paler van Luyckx. Het 25-jarig Priesterfeest van den Z. Eerw. Pater J. van Luyckx S.J., leeraar aan hot St.-Will. College is volgens den wensch van den jubilaris in stilte gevierd. KATWIJK AAN ZEE. De Koninginnefeesten. Gisteren werd hier Koninginnefeest ge houden, dat goed geslaagd is. In den voor middag zanguitvoering door de Zangver., daarna optocht dor kinderen, een 2500 tal, met aanbieding van versnaperingen. Ver volgens een Allegorische optocht en volks spelen als estafetteloop, stoelendans enz. Des avonds herhaling van den optocht, verlicht. Des avonds te 11 uur was er een mooi vuurwerk aan de Boulevard. LEIDSCHENDAM. De Koninginnefeesten. Onder begunstiging van schitterend zo merweer begonnen Woensdagmorgen de eigenlijke feesten. Tg 9 uur verzamelden zich do school kinderen van de verschillende scholen (al leen de Christelijke school had zich afge scheiden en vierde apart feest). In optocht trokken de kinderen onder de vroolijke to nen der Harmonie, getooid met oranjelin ten, sjerpen en mutsen, door het dorp. Voor het huis van den burgemeester werd door de kinderen halt gehouden en het „Wil helmus" gezongen, hetgeen eveneens ge schiedde bij den Voorz- der Wilhelmina- Voreeniging, die wegens ongesteldheid de feesten niet kon bijwonen. Hierna trokken de kinderen met glunderende gezichten naar het feestterrein, waar zij elkaar om het felst hekampten om de prijzen, hetgeen dikwijls vermakelijk was om te zien. Als prijswinnaars kwamen uit het strijd perk: le klas jongens: A. Knikkerbord: le pr. J. v. Leeuwen, 2e pr. F. Luk, 3e pr. B. v. Zijn. le klas jongens B. Knikker bord: lo pr- H. de Groot, 2o pr. D. Rem merswaal, 3e pr. L. v. Bcijnen. 2e klas jongens: Knikkerbord: lo pr. L. Olsthoorn 2o pr. H. Keukenmeester, 3e pr. D. v. d. Berg. 3e klas jongens. Klompjeslaan: le pr. P. Massaar, 2o pr. E. Wigmasn, 3e pr. L. v. Baren, 4e pr. A. Zuijdwijk, 5e pr. Th. Enze; 4e klas jongens. Hardhoepelen: le pr- H. v. d. Meer, 2e pr. J. Enze, 3e pr. P. v. Leeuwen, 4e pr. R. v. Nicl, 5e pr. A. Kapteijn; 5e klas jongens. Sprietloopen le pr. W. Swiebel, 2e pr. S. Beumor, 3e pr- J. Kouwcnhoven, 4e pr. L. do Bree, 5e pr. A. Sterrenburg; 6e klas jongens. Zak- loopen: le pr. A. v. d. Meer. 2c pr. J. Blom 3e pr. G. Verlaan, 4e pr. Th. Scholtes, 5e pr- D. Schuijt. lo klas meisjes A. Ballendragen: lo pr. A. Groeneweg, 2e pr. M. Hooijmans, 3c pr. H. Hol; le klas meisjes B. Ballendragen: le pr. M. v. Rijn, 2e pr. E. v. d. Meer, 3e pr. N. Wollendorf; 2e klas meisjes A. en B. Ballendragen: le pr. L. Vellkamp, 2e pr. B. Enze, 3e pr. A. Kragl; B. le pr. R. Zondag, 2o pr. N. v. d. Lubbe, 3o pr. J. Weerdenburg; 3e klas meisjes: Ballcnwèr- pen: lo pr D. Overvliet, 2o pr. J. Hulst, 3e pr. F. Bcnz, 4e pr. R. de Koning, 5o pr. D. Luk; 4e klas meisjes: Turf dragen: le pr. J. Hakkaart, 2e pr. A. v. d. Moer, 3o pr. J. Kleijwegt; 5e klas meisjes: Tonnetje- rijden: lo pr. G. v. Leeuwen, 2e pr- T. Kruizinga, 3c pr. A. Rodenburg, lo pr. M. Bijleveld, 5e pr. H. Meurs; 6e klas meisjes. Muiltje loopen: lo pr. G. v- Ben- tliem, 2e pr. M. Kapteijn, 3e pr. M. Kroon 4o pr. Fr. v. d. Meer, 5e pr. H- Schouten. Des namiddags te 2 uur hadden de volks spelen plaats, ook thans trokken de deel nemers onder de lustige tonen der Harmo nie naar het terrein, waar een ieder zijn best deed de werkelijk schitterende prijzen te verdienen. Do uitslag der verschillende spelen was als volgt: Ringsteken op 'de fiets: dames, le pr. F. Strampraat, 2e pr. M. Jongencel, 3e pr- D. v. d. Zon, 4e pr. A. Vermeer. Stoelendans: dames, le pr. A. Groene- wegen; 2e pr. G. Wortel, 3o pr M. v. Meer 4e pr. A. Aben, 5e pr. A- Vis, 6e pr. L. Groenewegen. Mastklimmen: heeren. Ie pr. G. v. Leeu wen, 2o pr. H. v. Dongen, 3o pr. N. Olst hoorn, 4e pr. A. Al Blaasslaan: heeren. le pr. J. Wessel, 2e pr. C. Veltkamp, 3e pr- P. Kracht, 4e pr. A. Kroon. Na afloop werden de prijzen door den eere-voorzitter, burgem. Keijzer, met eeni- go hartelijke woorden aan de winnaars uitgereikt, waarbij de burg. ook den voorz. herdacht en de hoop uitsprak, dat deze weer spoedig geheel hersteld zou zijn. Hij bracht dank aan de bestuursleden, die hun taak naar belmoren hadden volbracht. Hiermede waren voor dezen dag de ver schillende spelen afgeloopen en gaf men zich ten volle over aan de vele vermake lijkheden. Zeer zeker mag dezen lsten dag als schitterend geslaagd heeten. Vermeld zij nog, dat de Harmonie „St. Cecilia" een en ander mot vroolijke en goede muziek opluisterde. OEGSTGEEST. Gistermiddag is van een van de ver sierde tilbury's welke deelnam aan de ringrijderij le Oegstgeest het paard plot seling doodgevallen tengevolge van een hartverlamming. De tilbury viel om, zoo dat de inzittenden op den grond vielen en een dame tengevolge van den val haar voet bezeerde. Het paarcl was een van de beste renners van den heer P(aardenkoo- per) te Oegstgeest, wat dus een niet onbe langrijke schadepost voor tien heer P. is. ST0MPWIJK. Brand. Gistermorgen te ongovcer 9 uur brak in de buurtschap Stompwijk brand uit. Gelukkig bleek het van minder ernstigen aard, daar alleen een schuur van den heer D. een prooi der vlammen werd. Dc brandspuit was spoedig ter plaatse, zoodat reger voorkomen werd. WARMOND. De Koninginnefeesten. Reeds vroeg werd gisterenmorgen aan gevangen mot de verschillende volksspe len. Vooreerst het traditioneelc tobbetje- steken, voor personen van 18 tot 80 jaar. Zooals elk jaar bestond er voor dit nummer een buitengewone belangstelling. Het is ook een amusante, cn tevens spannende aanblik, die rit van de hoogte. Is hot een ring ofeen nat pak? Is het een ring, dan ontvangt de rijder een matig applaus je, doch is het een nat palc, dan een oor- verdoovend gebrul en gelacht. Doch als zoo vaak, is het hier ook: „Wie het laatst lacht, lacht het best". Van do 105 deelne mers konden de volgende met de prijzen gaan strijken: 1ste prijs, nieuw rijwiel, W. Roest; 2de pr., Hokstel, Jan van Stein; 3de pr., sclieerstel, W. van Bladel; 4de pr., si garenkoker, P. Kokshoorn; 5de pr., wek ker, P. v. d. Kerkhof. Tevena werden voor den middag nog de volgende spelen gehouden: Blaastrappen (voor meisjes), 1ste prijs, toiletstel, Wilhel- mina van Seggelen; 2de pr., naaizak, Cor- ri Schakenbos; 3de pr., borstelstcl, Mientje van Egmond en 4de pr., odeurspuit, Jaantje van Schie. Het tonruiteren voor jongens bracht den velgenden uitslag: 1ste prijs, zilveren hor loge, G. Nieuwenhuis; 2de pr., kaarslan taarn, Bortus Beugelsdijk; 3do pr., siga retten-koker, Bertus van Leeuwen; 4do pr. schrijfgarnituur, Nico Hekker. Bij hot vermakelijke stoeltjewisselen wer den de prachtige prijzen als volgt verdiend 1ste prijs, gouden polshorloge, Mina Kop pers; 2de pr., zilveren polshorloge, Alida van Egmond; 3de pr., Rozcnbowl, Neeltje Ramp; 4de pr., bonbonnièro, Wies de Vries. Na den middag was het ringrijdon voor tilbury's en rijwielen. Het aantal was niet zoo groot als vorige jaren, maar de versie ring was beter verzorgd. Uit al dit schoons de mooiste wagen, of rijwiel aan to wijzen was geen gemakkelijke taak voor do jury. Voor het ringrijden verkregen de volgende personen prijzen: lsto prijs, thcckast met servies, Tilda Uit don Boogaard cn J. Abelman; 2de pr., tafelkleed, Anna en Ja cob van Rijn; 3de pr., barometer, L. en B. Landman; 4de pr., 2 koperen bloempotten, Jaantje Onderwater en Gorardus Vorsluys Pzn.: den lsten prijs voor dc mooiste ver siering, enz., werd toegekend aan Joh. Uit den Boogaard en echt.genooto, een rooktafel met toebchooren; den 2dcn pr., een klokslel, B. van Staveren en Krijn Onderwater. En Koninginnefeest. Zeer veel verbeeldingskracht on fanta sie is er noodig om nu nog uit de rnodcr- no gedragingen eenor bonte menigte een Koninginnefeestviering to distilleeren. Daflukt niet, al doo je je best tot hot uiterste, want iedere poging in die richting gedaan, stuit af op do absolulo negatie der dingen, die in vroeger dagen een feest lot Oranjefeest stempelden. Toen was hot: Oranje-hoven, Leve do Willemièèen, lot je des avonds geen woord meer kou zeggen, daar jo tong aan je verhemelte en je hemd aan je lijf plakte en jo keel een gevoel had of daar' pas een speldenwinkel was ge opend. Allemaal van het luidruchtige „Oranje hoven", heel den dag door. Nu is die taak om een Oranje-stemming te kweeken overgedragen op het jong ge slacht, dat vroeg in den morgen te werk komt om in witte jurken of matrozen pakjes, gedrapeerd met een Oranje-sjerp, eenigo versnaperingen in ontvangst to ne men, in optocht door de straten te gaan er dan naar huis, do verdere feestvie ring overlatend aan hen, die zich 's avond? met hart en ziel in de oranjovreugde zul len gaan storten. Maar dat is dan geen specifiek Oranje feest meer; dat geschiedt als allo 'feesten. Al gauw is het op straat leeg on stil, geen illuminatie van groteske gebouwen, geen openbare muziek, geen Oranjevorsie- ring maakt van de drommen menschen een eenheid van volk. Maar do danszalen zijn in een oogwenk gevuld, con jazz-band maakt daar „muziek", hoè? dat hindert niet, als het maar leven maakt, en dan maar.hossen, heel den langen avond door: dansen, dat is zweeten en kloven; op een groote kluit wiebelen ze dan door elkaar, op elkanders beenen trappend ter eere van de Koningin tegen elkaar aanbotsend ook ter eere van do Ko ningin allo vocht uit hun lichaam hos send, transpireerend als trekpaarden, al lemaal tor eero van de Koningin. Je moot wol verschrikkelijk Konings gezind zijn om je mot een vroolijk gezicht heel den avond zoo in te spannen cn al je best te doen om de Vorstin op den herden king barer geboorte de eer to geven, die haar toekomt. En eigenaardig is het, zo worden niet moe ook cn als zo naar huis gaan, dan kan dat zijn om iedere reden, maar niet omdat de Oranjestemming er uit is ge danst. 't Is geen ouwcrwetscko vreugd meer, 't Is niet meer echt lol en gijn, 't Is niet meer illuminatie, Alleen hossen vindt men fijn. Muzikalo ontboezemingen Hoor jo haast niet meer op straat, 't Schijnt dat de Oranjestemming Ieder op do beenen slaat- Neen, het is niet meer het volksfeest, Met versiering van weleer, En do zure-haringgeuren Ruik jo in do stad niet meer. Hossen In - nifl: km hossen Char' s' -waa.s en dol. Maar afijn. '1 is voor Oranje En hot schijnt: ze hebben lol. Maar alleen do jonge schooljeugd Weet precies wat 't is geweest, En zegt vol enthousiasme: 't Was liet Koninginnefeest. En hun klaro kinderkelen Zongen 't Konmginiielied, Zij alleen vergaten gister 't Feest der Koninginne niet. De eigenlijke volgorde is eigenlijk: eerst drinken, vervolgens nog eens drinken en dan drinken en dansen om de beurt ad infinitum. Langzaam maar zeker gieten zij zich vol, allemaal weer uit louter plcizier, omdat do Koningin jarig is en nou ja bij zoo'n gelegenheid mag natuurlijk wat an ders niet geoorloofd is. En dan. er wordt voor attracties go- zorgd, attracties nog wol, die de fantasio van don mensch scherpen. Hoo noemt 11 bijvoorbeeld een vijvor, omringd door lichtjes en midden op die vij ver oen roeibootje, dio haast bezwijkt on der groen en bloemen, terwijl daaruit een onziclitharo harmonica haar geheimzin- nigo tonen hooren laat? Dat raadt u in geen honderd jaar! Ik zal het maar zeggen, dat is Venetië, een gondelvaart hij avond. Maar afijn, er was veel vreugde Er was ranja, bier en wijn. De muziek bracht er de stemming En toch ook Oranje-gijn- Er was licht en prachtig weder Er was ongemaskerd hal En dat allemaal vanwege: 't Oude: Oranje bovenal! De uitslagen voor ringrijden voor pars" op rijwielen is: lsto prijs, marmer klr>f stel, Hcnny Oomsen en O. Oudshoorn; 2<tZ pr., boekenkastje, M. Roozenstraton en A. de Vroomen; 3de pr., blocmcnsfandaard.. Neeltje Verbeek cn Truus van Book; 4de pr., rijwicllanlaarn, A. en B. Landman. Versiering rijwielen: lsto prijs Mevr. Eh- renfelt en Guus Schölvinck, têto it tftlc; 2de prijs, koperen parapluebak, Neeltje Ramp cn Rika vqn der Struis. WASSENAAR Overreden en gedood. Omstreeks zeven uur gisteravond is «lo 64-jarige heer van der K alhier, die per rijwiel do Paauwlaan afkwam en naar don rechterkant van den Rijksweg wilde oversteken, gegrepen door een auto van. der. heer de G alhier. Hoogst ernstig ver wond werd de man opgenomen, terwijl hem ter plaatse medische on geestelijke hulp werd geboden. Met oen zware her senschudding werd do man naa>' een zie kenhuis in Leiden overgebracht, waar lil) h'-'h ninorgou is overleden Volgens o"ggo~ tuigen treft den automobilist goo* s» huift

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5