R.H.W. Limonade het beslaan aa do werking der beurs ves tigde. De werkgevers, die van do arbeids bemiddeling gebruik hadden gemaakt, za gen wij geregeld terugkeeren en van velen, dio nog nrmnie personeel over de beurs hadden betrokken, mochten aanvragen worden genoteerd. Het aantal aanbiedingen van werkzoe kenden bedroeg 5612 mannen en 404 vrou wen, tegen 5800 mannen en 204 vtcwren. in 1025. He4 nweremdeeï van genoemde aanbiedingen was van werkzoekenden van 18 jaar en onder. Personen ben oden dien leeftijd kunnen zoor gemakkelijk werk be komen, in vele bedrijven toch worden zdj maar al te dikwijls na tijden van malaise aangenomen voor plaatsen, eertijds door ouderen bezet. Het aantal aanvragen om n;annelijke werkkrachten stoog niettemin van 1227 in 1925 tot 1800 in 1926, dat der aanvragen om vrouwel. werkkrachten liep vau 303 in 1925 tot 647 in 1926 op. De vooruitgang der plaatsingen hield gelijken tred met de aanvragen. Het aantal plaatsingen van mannelijke werkkrachten vermeerderde van 862 in 1925 tot 1386 in 1926 en dat van de vrouwelijke werkkrachten van 112 in 1925 tot 290 in 1926. Do aanvragen gingen derhalve met 47 voor de mannen en 114 voor de vrou wen vooruit, terwijl de plaatsingen een vermeerdering aangaven van respectieve lijk 61% 159%. In de samenstelling van het district Lei den kwam in 1926 geen verandering. De correspondentschappen, 21 in getal, waren gevestigd in de gemeenten Ter Aar, Alke made, Alphen a. d> Rijn, Katwijk, Koude kerk, Leiderdorp, Lisse, Nieuwkoop, Nieuwveen, Noordwijk, Noordwijkerhout, Oegstgeest, Rijnsburg, Sassenheim, Val kenburg, Voorhout, Voorschoten, Voor- echoten, Warmond, Woubrugge, Zevenho ven en Zoeterwoude. In vergelijking met voorgaande jaren geeft ook het bemiddelingswerk der cor respondentschappen over 1926 een ver blijdenden vooruitgang te zien. Het aantal plaatsingen steeg van 245 in 1925 tot 572 in 1926, alzoo een vermeerdering van 133 In Leiden werden door de correspondent Behappen 25 personen geplaatst, terwijl Leiden in de correspondentschappen 21 personen plaatste. Door het district Lei den werden in andere districten 19 perso- ne geplaatst, waarvan te 's-Gravenhage 1, Haarlem 4, Helder 1, Rotterdam 10, Steen- wijk 1, Venlo 1 en Zutphen 1. In het district Leiden werden 74 perso nen geplaatst n.l. door Amersfoort 1, Apel doorn 4, Deventer 1, Dordrecht 6, Ensche dé 2, 's-Gravenhage 47, 's-Hertogenbosch 1, Leeuwarden 2, Rotterdam 7, Schiedam 1, Tilbura^l en Utrecht 1. Over de werkloosheidsverzekering zegt het verslag: Op het einde van 1926 waren te Leiden gevestigd 57 gesubsidieerde werkloozen- kassen met een totaal van 4864 leden. Ul timo December 1925 bedroeg het aantal kassen 59 met totaal 4829 leden. Het aan tal kassen is alzoo met 2 verminderd, ter wijl het ledental eenigszins vooruitging. Over 1926 werd door de te Leiden wonen de leden van gesubsidieerde werklozen kassen totaal 7 58-052.65 aan contributie betaald. Door het Rijk en de gemeente Lei den werd op dit bedrag gezamenlijk een subsidie verleend van 100 n.l. 50 door ieder. Voor 1926 werd het aandeel in de subsidie voor de gemeente geraamd op V 29 026.33. Tot heden werden de bijdragen voor Lei- 'den door het Rijk over het le kwartaal 1926 vastgesteld op f 6808.79, zoodat naar idezen maatstaf gerekend, het geraamde bedrag ad 29.026.33 geen groot verschil zal opleveren. In 1925 was het aandeel voor rekening der gemeente Leiden geraamd op 30.171.08; in werkelijkheid moest \f 28-743.45 worden bijgedragen. In 1925 werd boven de gewone subsidie van 100 aan 8 organisaties nog een extra subsidie verstrekt n.l. 50 aan de kassen der 5 sigarenmakers- en 25 aan die der drie landarbcidersorganisaties. In 1926 werd geen extra subsidie meer ver leend. In 1926 was het totaal bedrag van de ontvangsten der werkloozenkassen te Lei den, met inbegrip van dat der subsidiën 116.105.30, terwijl 110-473.21 werd uit gekeerd. In 1925 waren deze bedragen res pectievelijk 120.684.30 en f 116.722.77- Aan 49 organisaties werd door den Mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid reglementswijziging toegestaan; voor 9 or ganisaties was hierin een verhooging der uitkeeringsbedragen begrepen. Over de Steunverleening wordt gezegd: Do uitbetalen der steunbedragen aan de nog niet rechthebbende en uitgetrokken werkloozen gesohieddo ook dit jaar via de organisaties. Aan steun werd totaal uitgekeerd 136.685.46, waaronder begrepen is een Kerstgave van 1206.05. Aan reisgelden maandkaarten en halve maandkaarten voor personen, die na langen tijd werkloos te zijn geweest ver buiten de gemeente werk vonden en die na onderzoek voor dezen steun in aanmer king kwamen werd uitgekeerd f 1999.77 Aan werkloozo hoofden van gezinnen en kostwinners, die naar het oordeel van den Dienst daarvoor in aanmerking kwamen, werd een reductie verleend van 50 op don prijs, waarvoor door do Gasfabriek cokes aan particulieren werd geleverd en als regel 1 H.L. per week. In zijn zitting van 27 Sept. besloot de Raad gedurende do maanden December, Januari en Febru ari reductie over de dubbele hoeveelheid te geven. Totaal werden verstrekt 5166 bonnen voor cokes en 1160 bonnen voor parolcokes, hetgeen een uitgave vorderde van 4179.621. Inzake Vakopleiding voor Volwassenen wordt in het verslag het volgende gezegd: De cursusen voor vakonderwijs aan ge ring geschoolde werklooze arbeiders (schil ders en metaalbewerkers) eindigden ulti mo Maart en hadden, wat de schilders be- ïreft, tot resultaat, dat aan de aanvragen csn scbiMere na 23 Maart niet meer kon worden voldaan, terwijl op dien zelfden datum In 1925 nog 26 schilders stonden ingeschreven. Wat de metaalbewerkers aangaat, voor ben is niet in cijfers het re sultaat der cursussen uit te drukken, maar zeker ia het, dat voor velen, die geruimen tijd werkloos zijn geweest, of anderen ar beid (b.v. transportwerk) verricht hebben, de cursussen in hun eigen vak van zeer groot nut zijn geweest. Hierdoor aangemoedigd, vind de direc teur vrijheid voor to stollen een metselcux- eus te organiseeren voor opperlieden en grondwerkers, althans voor diegenen hun ner, van wie verwacht mag worden, dat zij met vrucht een omvonningscursus zullen kunnen volgen. Opvallend is het, dat sinds 24 Februari 1926 geen metselaars meer bij de Arbeids beurs staan ingeschreven, terwijl haar nog dagelijks aanvragen om deze bouwarbei ders bereiken. Van 24 Februari tot 15 Mei bedroeg het getal aanvragen om metselaars 55, terwijl slechts met de grootste moeite en dan nog wel met behulp van andere beurzen aan 40 aanvragen kon worden voldaan. Jaarverslag Burgerlijk Armbestuur. Aan het verslag van het Burgerlijk Armbestuur te Leiden over het jaar 1926 is het volgende ontleend- Volgens rooster waren de leden, de hee- ren M. F. Oostveen en H. J. Planjer ver plicht met ingang van 1 Januari 1926 af te treden. Beiden leden werden den Raad voor een herbenoeming aanbevolen; evenwel werd door den Gemeenteraad in zijn vergadering van 30 November 1925 de heer Planjer herbenoemd, doch werd in de plaats van den heer Oost veen de heer J. J. Vallent- goed benoemd, die in de vergadering van het Burgerlijk Armbestuur van 5 Januari 1926 geinstalleerd werd. Het Burgerlijk Armbestuur bestond dus in het jaar 1926 uit de heeren: J. F. X. Sanders, "Wethouder-Voorbitter, J. F. Mul der, Onder-Voorzitter; H- W. Blote, J. Karstens, H. J. Planjer, J. Zitman, J. J. Vallentgoed, en de dames D. J. M. Goe- bergh, G. Korsse. Secretaresse: A. M. de Vries. Het personeel bestond uit: Secretaresse- Boekhoudster (in vasten dienst)- Arm- meester (in vasten dienst). 1 vrouwelijke klerk (in lossen dienst). 3 armbezoekers (in lossen dienst, voor korten tijd 4 arm bezoekers), 1 armbezoekster (in lossen dienst) en 1 schrijfster (voor korten tijd in lossen dienst). In 1926 werd in den gewonen gang van zaken geen verandering gebracht. Bestaat de kans, dat men door eene particuliere instelling van weldadigheid geholpen wordt, of dat de een of andere kerkelijke gemeente de behulpzame hand biedt, dan wordt de aanvrager daarheen verwezen, en eerst daarna wordt onderzocht of de hulp der gemeente nog noodig is. "Was eenmaal ondersteuning toegezegd, dan werd een ondorsleuningskaart uitge reikt, waarop vermeld stond het. bedrag van den onderstand, naam en adres van den bedeelde met het bedeelingshummer. Op vertoon van deze kaart werd iederen Maandag de ondersleuning uitgereikt. De duur van den onderstand was niet altijd gelijk, varieerend van 2 weken tot 3 maanden toe, al naar gelang van de oor zaak van het verzoek. Werd de ondersteuning gevraagd we gens ouderdom, dan werd bijna altijd 3 maanden toegezegd, omdat men veelal oude lieden onder de „Doorloopend" bedeelden kan rekenen; bij ziekte of werkloosheid werd, voor zoover noodig, telkens geduren de 1 maand of 6 weken gegeven. Meervoudige bedeeling kwam in 1926 277 maal voor, d.w.z. aan het Burgerlijk Arm bestuur bekend was, dat 277 bedeelden nog in natura gesteund werden door andere instellingen van weldadigheid- Ook werd in 1926 door het Burgerlijk Armbestuur in bijzondere gevallen hulp verstrekt door het bijplakken der zegels of aanzuiveren der ontbrekende premiën ten einde de betrokkenen op een vastgestelden tijd in hot bezit van ouderdomsrente of eventueele invaliditcitsrente te doen ge raken. Bovendien werd evenals de laatste ja ren, thans bij Gemeenteraadsbesluit van 27 September 1926, in den winter n.l. van 30 October 1926 tot en met 28 Maart 1927 ge- klopto cokes verstrekt; daartoe werd we kelijks afgegeven een bon ter waarde van H.L. In tegenstelling met do voorgaande jaren werd over de maanden December, Januari en Februari een dubbele hoeveel heid dus 1 H.L. cokes per week verstrekt. Hulp werd voorts verleend door behoef- tigen of zieken te plaatsen in de daarvoor bestemde inrichtingen. Werd in dergelijke gevallen de hulp van het Burgerlijk Arm bestuur ingeroepen, dan werd evenals bij de aanvrage om een wekelijksche onder steuning, de betrokkene eerst verwezen naar zijn kerkelijke gemeento of naar de op zijn geval betrekking hebbende instel ling van weldadigheid, die dan vaak als contractante optrad, zoodat het Burgerlijk Armbestuur zich meestal bepaalde tot het verstrekken van een bijdrage in de ver- plecgkosten. Vrijwel was in allo voorkomende geval len plaatsing in een inrichting of een ge sticht te vinden; alleen gehuwde paren zijn moeilijk onderdak to brengen. De zorg voor de plaatsing van kinderen al of niet verlaten door hun ouders blijft bij voortduring de aandacht van het Bur gerlijk Armbestuur vragen. Naar aanleiding van een besluit van den Gemeenteraad in zijn vergadering van 14 December 1926 werd een extra-onderstu- ning van 25 op de gewone ondersteuning als Kerst-gave aan gehuwden, kostwinners en alleenstaande personen gegeven. Als een bijzonderheid zij vermeld, dat dit jaar uit vrije beweging 110terugbe taald wefd door een ondersteunde van door hem genoten steun. De rekening en verantwoording over het dienstjaar 1925 werd in de vergadering van het Burgerlijk Armbestuur van 25 Mei 1926 goedgekeurd, terwijl de begroo ting voor het dienstjaar 1927 in de verga dering van 8 Juni 1926 werd vastgesteld, tót een bedrag van r/,:1623tO»—waallij 182000.ate subsidie van de gemeente werd aangevraagd. In de vergadering van 20 Jufi 1926 werd het verslag over het dienstjaar 1925 den gemeenteraad ter-goed keuring aan te Meden, vastgesteld. Het Burgerlijk Armbestuur pleegde ook dit jaar weer geregeld overleg met verschil lende instellingen van weldadigheid hier- ter atede. De Gemeentelijke Arbeidsbeurs stelde evenals in vorige jaren een lokaal ter beschikking van het Burgerlijk Armbe stuur, waar geregeld in den morgen en in den middag de werkloozo arbeiders hun kaart moesten laten afstempelen, ten be wijze dat zij die morgen of middag niet gewerkt hadden. Het Burgerlijk Armbestuur adviseerde voorts aan den Gemeentelijken Genees kundigen Dienst aan 546 gezinnen of per sonen een kaart, recht gevende op koste- loozo geneeskundige hulp, uit te reiken. Aan 110 gezinnen of personen werd deze hulp afgewezen. Onder dezo laatste zijn er evenwel aan wie, in den loop van het jaar voor korteren of langeren tijd door werk loosheid nog een kaart verstrekt werd. De aanvragen om ondersteuning ver minderden in het voorjaar regelmatig; in den zomer van 1926 waren de uitgaven zelfs iets minder dan in 1925; doch in het najaar waren deze weer wat hooger dan het vorige jaar; een zekere schommeling zal hierin wel altijd blijven bestaan. De ervaring heeft geleerd dat men het Burgerlijk Armbestuur voor alle doelein den tracht to gebruiken; zoo werd b.v- door een vereeniging gevraagdcontributie of achterstalligo schuld te betalen, ten einde den schuldenaar als lid der vereeniging te kunnen behouden. De lastigste en moeilijkste gevallen om te steunen zijn en blijven de losse werklie den en kooplieden; bedrog in opgave van verdiensten komt geregeld voor. Het grootste deel der ondersteunden be stond uit oude lieden, weduwen, zieken of verlaten vrouwen of vrouwen wier mannen gevangenisstraf ondergingen, en het klein ste deel der ondersteunden uit werkloozen. In 1925 werden ondersteund: 985 perso nen, waarvan 640 mannen en 345-vrouwen In 1926 werden ondersteund: 1064 per sonen, waarvan 709 mannen en 355 vrou wen. Het verslag besluit dan met een statis tisch overzicht over het afgeloopen jaar. Gemengde BerSchten ONGELUKKEN. Explosie en brand in een fabriek. Een 16-j arige jongen gewond. Gistermiddag omstreeks halféén werd te Zeist, naar het U. D. meldt, een gewel dige knal gehoord, veel weg hebbende van een explosie uit het genie-kamp, welke daar veel voorkomen. De knal werd ge volgd door zware rookwolken, die zich vertoonden boven de Nieuwe Begraaf plaats .Bij nader onderzoek bleek, dat er in de moffelinricüting van de N.V. Mala- ver., fabriek van blikwaren, een explosie had plaats gehad. Toen de fabrieksbaas om halfeen na het luiden van de schaftbel de fabriek had verlaten hoorde hij een enormen knal. Direct snelde hij naar do fabriek terug en ontdekte dat in het achterste gedeelte, de moffelinrichting, een oven was ontploft. Ook bemerkte hij dat er zich nog iemand in die ruimte bevond. Het bleek te zijn de 16-jarige Kwint uit Driebergen, die na veel moeite met behulp van eenig ander personeel uit het vol damp en rook staande gebouw werd gehaald. Zijn klee- ren stonden reeds in brand en de jongen had veel huidwonden bekomen,, welke van dien aard waren, dat overbrenging naar een ziekeninrichting noodzakelijk bleek. Nog een tweetal anderen had nog enkele brandwonden aan de handen bekomen. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar kon niet veel uitrichten, daar in de omgeving aan geen water te bekomen was. Daarom legde men zich alleen toe om den brand tot het achterste deel te be perken waarin men ook slaagde. Dit ge deelte benevens twoe houten bergplaatsen brandden geheel af. Het voorste gedeelte bleef evenwel vo.lkomen gespaard. Noodlottige brand te Roermond. Zooals gisteren reeds gemeld ontstond door tot nu toe onbekende oorzaak gis teren in den vroegen morgen brand in de woning van den heer' Müllenbruch,- coif feur in de Schoemnakersstraat te Roer mond. Ongeveer half 5 bemerkte een deT over buren, de beer Allers, dat er een dikke rook kwam door de raamkieren aan de straatzijde. Vermoedende dat ex brand was maakte hij aanstonds alarm en bood hulp. Toen de buren de woning binnendrongen, bleek, dat in een kleine achterkamer, waar coiffeursartikelen en baarwerken bewaard worden, brand ontstaan was en dat bier- uit een verstikkende rook opsteeg, die zich langs de trap naar de bovenvertrekken verbreidde, waar zich de slaapkamers der familie bevinden. Ook op de trap en in de slaapkamers werden sporen van brand gevonden. Reeds kwam de beer Müllenbrucb met een kind op den arm naar beneden. In de slaapkamer, die geheel met rook gevuld was, vond men mevrouw M., die vermoe delijk getracht bad zich te redden, in be- wusleloozen toestand gebogen over bet bed liggen. Ze werd bij de familie Knarren dio tegenover woont, binnengedragen, doch ze overleed nog tijdens de overbren ging. Waarschijnlijk ten gevolge van den doorgestanen schrik, was de nog jeugdige vrouw in één nacht vergrijsd. Haar lijk is later per politiebrancard naar het hospitaal overgebracht. De dok toren Wung en Hogenbuis verleenden de geneeskundige hulp. Het kind is ongedeerd gebleven. Door het tijdig ingrijpen is de mate- rieele schade niet groot. Het parket stelde gistermorgen een on derzoek ter plaatse in. Naar aanleiding daarvan is de kapper Müllcnhruch naar bet buis van bewaring overgebracht. Een nader onderzoek beeft uitgemaakt, dat op meerdere plaatsen de gasleiding was door gesneden en dat gaskranen waren open gezet. Het justitieel onderzode duurt voort. Dr. Hulst uit Leiden beeft g-i6lernamid- dng lijkschouwing verricht. Boerderij afgebrand. Uit Amsterdam wordt ons gemeld: Even na elf uur toekende ach in de richting van den Slofcerstraatweg een vuurroodc lucht af: Er moest daar een zware brand woeden. Honderden gingen te voet, per fiets of per auto in die richting en daar- tusschendoor snelden de brandweerwagens in de richting van den brand. Halverwege Sloten bij de wijk „Groot Yeelust" stond een groote boerderij, genaamd „Kent U- zelven'', toebehoorende aan den beer G. van Hulzen, met alle toebehooren in lich te laaie. Hemelhoog sloegen aanvankelijk de vlammen. De oppervlakte, die in brand stond, was ongeveer een kwart bunder. Daarop de woning, waarachter bet groote hooihuis en een koestal voor 40 en een voor 20 koeien. Tegen bet hooihuis was een paardenstal gebouwd. Er achter stond een hooiberg, waarin vermoedelijk de brand uitbrak. Gistermiddag had men dien berg gestoken en er vuur gevonden. Hij was toen uitgehaald. Echter, gister avond begon bij toch te branden. Naar schatting waren er 100.000 K.G. hooi. Alles werd een prooi der vlammen. Alleen het woonhuis werd gedeeltelijk behouden Zestig kippen werden bet slachtoffer van het vuur. Ter rechterzijde van de boerde rij staan een 40-tal arbeiderswoningen, die dank zij den noordoostenwind geen ge vaar liepen. De brandweer bewaakt de links gelegen boerderij, waar eveneens veel hooi is geborgen. Met acht stralen op de tweede motorspuit werd bet vuur be streden. Door een auto overreden. Een in een der hotels te Zandvoort logeerende dame heeft gisteren met haar auto een zesjarig meisje, dochtertje van een tijdelijk te Zandvoort logeerende fa milie, overreden. Het kind stak bij den hoek van de Zeestraat onverwacht den boulevaard over. Het werd door de auto gegrepen en zeer ernstig gewond. Auto-ongelukken. Op den Rotterdamschen weg nabij de Zweth te Delft brak gisteravond van een auto van de firma Perlstein en Roeper Bosch uit Amsterdam de vooras. Door de groote vaart sloeg het voertuig tweemaal over den kop, waarbij het geheel vernield werd. De chauffeur geraakte tusschen de carrosserie bekneld, doch liep alleen een lichte verwonding aan een der armen op. Op den Haagweg nabij Pasgeld kwa men gisteravond een vrachtauto van een vischhandelaar uit Ameiden en een per sonenauto uit Den Haag met groote snel heid in botsing. Beide voertuigen werden nagenoeg totaal vernield. De inzittenden kwamen er wonder boven wonder zonder letsel af. Vrachtauto door een brug gezakt. Toen gistermiddag de vrachtauto van de bierbrouwerij Hagedoorn-Kirscbmann te Almelo de Rietmansbrug over het Overijselsche Kanaal te Deventer wilde passeeren, stortte de wagen door de brug De chauffeur wist zich te redden. Het ver keer is ter plaatse gestremd. Autobus gekanteld. Op den Geldropschen weg te Mierlo kwam de autobus van de firma Spierings en Go., die den dienst onderhoudt tusscheu Helmond en Eindhoven vlak voor de kom der gemeente een auto tegen, bestuurd door een dame uit Waalwijk. Daar de weg ter plaatse vrij smal is door de tram rails, geraakte de auto door te ver uit wijken tusscben de rails en wilde weer op den weg rijden. Hierdoor slipte de wa gen. Hij kwam dwars over den -weg vlak voor de bus. Do chauffeur trachtte een aanrijding te voorkomen door zoover mo gelijk naar rechts uit te wijken. De auto werd licht beschadigd. Door bet ver uit wijken kwam de bus op den versten sloot kant en kantelde toen om. De meeste pas sagiers bekwamen tengevolge van glas scherven verwondingen van lichten aard. Een vrouw kreeg een groote vleescbwonde in een arm. Steek uw hoofd niet buiten een coupé-raam Een meisje uit Apeldoorn, dat gister middag met de tram te Zandvoort aan kwam om een dag aldaar door te bren gen, stak even voor de halte het hoofd buiten het raam. Het meisje stootte met dit lichamsdeel zoo hevig tegen één der electrische masten, dat zij in ernstigen toestand met een schedelbreuk naar hot Diaconessenhuis 'te Haarlem moest ver voerd worden. De moord nabij Heerlen. Hoe de daad bedreven werd. Betreffende den moord op de Sckrie- verscheheide nabij Heerlen, vernemen wij nader, dat De V. na aanvankelijk ontkend te hebben, na een streng verhoor thans be kend beeft schuldig te zijn. Hij bad een revolver bij zich met twintig scherpe pa tronen. In gezelschap van W. M. had bij achter een schuur nabij do woning van den verslagene R. afgewacht. Toen R. zich buiteji hét huis begaf, heeft hij drie scho ten op hem gelost, waarvan het eerste doel trof en den dood tengevolge heeft gehad. ^Daar er in de woning van R. juist een feestje was en er muziek gemaakt werd, hoorde men de eerste scholen niet. De vrouw van R. die in de keuken was, kwam toeloopen en ving haar man in haar ar men op, toen deze neerzeeg. Daarop heeft De Y. nog twee schoten op de vrouw g- lost, zonder haar te treffen. De V. had R. reeds meermalen gedreigd., dat deze niet op zijn bed zou sterven. De verontwaar diging over het gebeurde in de mijnstreek is algemeen. Een groote mecschenmassa bevond zich tijdens het onderzoek van het parket voor de woning van De V. en uitte allerlei bedreigingen tegen hem. De moe der van den verslagene wilde op een ge- MEEZOIM MEBEDEELÏHE ETIKET WORDT NAGEBOOTST LET OP R.H.W. geven oogenblik den man met een pook te lijf, waarin zij door de marechaussee ver hinderd werd. Een broeder zag kans De V. een paar klappen te geven. Onder be waking van een groote politiemacht, die den verdachte ternauwernood kon be schermen, werd deze later naar Heerlen- overgebracht. Aanranding. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd de heer R. te Tiel, die van Avezaath naar zijn woonplaats fietste, gevolgd door drie wielrijders, van wie een hem inhaal de en met een scherp vorwerp, vermoede lijk een mes, een steek toebracht, die door den wang tot in de kaak liep. De heer R. bleef geruimen tijd bewusteloos langs den weg liggen. Eerst tegen den morgen be reikte hij de ouderlijke woning, waarna geneeskundige hulp werd ingeroepen. In verband met deze laffe aam-anding is gisteren door de justitie aangehouden J. M. B. te Kapel-Avezaath. Ongepast optreden. Uit Harkema-Opeinde meldt men aan het „N. v. h. N.": Onder de morgengods dienstoefening in de Gereformeerde Kerk alhier had gisteren een onverkwikkelijk in cddent plaats. Een tienjarig zoontje van L. L. werd door den koster vermaand zich behoorlijk te gedragen. De moeder van den jongen, waarschijnlijk in haar eer gekwetst door deze aanvulling op haar op voeding. vloog op den koster toe, en gaf hem twee flinke klappen in 't gezicht Een oudere broer van den oorsprong van al dit onheil voelde zich geroepen mede de familie-eer te verdedigen en kwam van de galerij naar beneden om zich op den koster te werpen. Hij werd echter tegen gehouden door eenige andere kerkgangers die ook verder zorg droegen, dat de ruzie gestild werd. De vechtlustige familie ver liet de kerk, waarna de gestoorde dienst kon worden voortgezet. Dijkdoorbraak aan de Bolksbeek. Uit Markelo is gisteren het volgende te legram verzonden aan de regeerint; en aan Gedeputeerde Staten van Overijsel: Dijk Bolksbeek doorgebroken. Dijk Schip beek dreigt door te breken. Komt ons le hulp. Wereldreiziger per cano. Gisteren kwam aan het IJmuider strand een vreemdsoortig raartuigje, name: ijk twee aan elkander verbonden cano's, waar in zich één persoon (een Pool) bevond. Naar zijne mededeelingen doét hij met dit scheepje een reis om de wereld, hij kwam nu het laatst van Duinkerken. Hb is in middels met zijn rank vaartuigje naar Ara sterdam opgevaren en zal trachten aldaar prentbriefkaarten te verkoopen. teneinde in zijn levensbehoeften te kunnen voor zien. De Waal blijft wassen. De nog steeds wassende Waal vercnca zaakt in de omgeving van Tiel veel scha de. De laag gelegen uiterwaarden zijn overstroomd en verliezen daard«»or als weiling een groot deel van hun waarde, Het gemaaide nagras wordt met mau en macht naar do hooger gelegen perceelen gebracht. De partijen, die in het water hebben gestaan zijn vrijwel waardeloos geworden. Buaienl. Berichten ONGELUKKEN. De kazerneramp te Livorno. Thans 18 doodenen 32 gewonden Het aantal slachtoffers hij de ramp in de kazerne van het 88ste regiment infan terie te Livorno, waar, naar gemeld, het dak instortte, is thans tot achttien dooden en twee en dertig gewonden gestegen. Aardverschuiving in Frankrijk. 5 dooden. Zondag heeft op den straatweg van Abondance een aardverschuiving plaats gehad, waardoor een massa van naar schatting 600 kubieke meter naar beneden op den weg kwam. Een juist passeerendo auto, waarin zich 5 personen bevonden, werd onder de aardmassa bedolven. Allen zijn oim het leven gekomen. De „Calcutta" als verloren beschouwd. Het schip op twee plaatsen gebroken. Het 8.S. „Calcutta" van de Stoomvaart Mij. (Nederland", dat, gelijk gemeld, na de botsing op de Calcuttarivicr is gezon ken, is op twee plaatsen gebroken. Het schip wordt als verloren beschouwd. Tyfoon in Japan. Volgens eeu radiogram aan het Berl. Tageblatt zou het aantal slachtoffers van den tyfoon in Japan c.a. 100 dooden be dragen. Het spoorwegongeluk bij Seven Oaks. Een man, die bij het spoorwegongeluk bij Seven Oaks gewond werd, is gisteren overleden. Hierdoor is het aantal dooden tot dertien gestegen. Nog drie gewonden verkeeren in levensgevaar. Banklooper beroofd in een tramwagen. De stad Marseille is in de afgeloopen week het tooneel geweest van een brutalen straatroof op klaarlcliten dag. Toen een tram legen twaalf uur 's mia* dags een der drukste straten van de Joj lietle-wijk passeerde, sprongen er plotse^ ling achter elkaar vijf jonge kerels op, die

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 4