WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1927 18e Jaargang No. 5657 e Cetebelve ©oii^cmt £)e ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal. iFranco per post f2.95 per kwartaal. Eet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- juitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. I Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertenflën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentlên, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver buur, koop en verkoop 10.50. 011 NUMMER RESTART Oil TWEE BLflDEIÏ- BUITENLAMP Volkenbond Argentinië weer in den Volkenbond? Maandag valt vermoedelijk de beslissing. Waarschijnlijk zal he Argentijnscke par lement Maandag a.s. het regeeringsvoor- etel goedkeuren tot bekrachtiging van Ar gentine's toetreden tot den Volkenbond. Argentinië zal dan nog aan de aanstaan de Volkenbondsvergadering deelnemen en vermoedelijk in plaats van Salvator tot Raadslid worden gekozen. Duitschland De Rijnlandbezetting. De vermindering van 't effectief werkt kalmeerend. Met een zeker gevoel van opluchting heeft men te Berlijn kennis genomen van bet besluit der bezettingsmogendheden om de sterkte van de Rijnlandbezetting met 10.500 man te verminderen. Natuurlijk gaat de vermindering den rechtschen bladen niet vergenoeg, maar linke en het midden, waar men ook over liet aantal van 5000 ontsticht was, zijn thans gekalmeerd. Hoewel men te Berlijn op bet standpunt staal, dat door Loebe dezer dagen op bet congres van de inter parlementaire unie te Parijs is uiteenge zet, nl. dat geen enkele vreemde soldaat meer op Duitsch grondgebied behoort, ziet uien in, dat dit voorloopig tot de vrome wenschen zal blijven behooren cn stelt men zich met de 10.500 man voorloopig te vreden. De hoop op een algeheele ontrui ming van bet Rijnland heeft men voor loopig laten varen en een beslissing om trent dit punt verwacht men eerst, indien bij de Franscbe verkiezingen in het voor jaar van 1928 de vleugol-Briand het win nen mocht van den vleugel-Marin c.s. Frankrijk De interparlementaire unie. Het debat over de motie-Magnette, waar in de vergadering der interparlementaire unie werd uitgenoodigd haar afkeuring uit te spreken over de Duitsche schending 'der Belgische neutraliteit in 1914, is ven- meden, doordat men een algemeene ver klaring heeft opgesteld, waarin geconsta teerd wordt, dat de interparlementaire unie elke schending van verdragen ver werpelijk acht. Engeland Het aftreden van Cecil. B a 1 d w i n's antwoord op Gecil'i brief. In zijn antwoord op den brief van lord Cecil, schrijft Baldwin, dat zijns inziens Ceoil de verschillen tusschen hemzelf en de andere ministers overdrijft. In wezen verschilt do politiek van de regeering niet werkelijk van Cecil's inzichten en de re sultaten van die politiek zijn niet onbe langrijk, een ervan is immers het verdrag van Locarno. Voorts merkt Baldwin op, dat de instruc ties van lord Cecil voor de ontwapenings conferentie in hoofdzaak door hem, Cecil, zelf ontworpen waren- De premier betoogt verder, dat hem geen verwijt kan treffen voor de misluk king van de maritieme conferentie, welke, naar hij hoopt, ondanks haar schijnbare mislukking toch zal leiden tot een spoe dige vermindering van de bewapening en een beter onderling begrip. Hij verklaart ten slotte dat hij Cecil's pessimisme niet kan deelen. Hij erkent ten ivolle de moeilijkheden op den weg naar ontwapening, die talrijk en groot zijn, maar •dit is geen reden om den strijd op te ge- yen. Rusland 1 De Sovjets en Sacco en Vanzetti. Volgens bericht uit Moskou hebben eenige sovjet-organen een verzoek tot de 'Amerikaansche communisten gericht, om daar te lande een campagne te voeren voor !de overhenging van de asch van Sacco en iVanzetti naar het Kremlin, waar ze dan zou worden tentoongesteld. Dezelfde bladen melden, dat de Russi sche regeering voornemens is, de vrouw yan Sacco naar Rusland uit te noodigen, om de blijken van deelneming van heel het Russische volk in ontvangst te nemen. Weder een spionnage-proces. De Sovjet-autoriteiten hebben medege deeld, dat Vrijdag a.s. voor het militair gerechtshof te Leningrad een begin zal Worden gemaakt met de rechtzaak tegen !Öe spionnen, dio in Engelschen dienst zouden zijn geweest. De onthulling wordt beloofd van een uitgebreid Britsch spion- nage-systeem, dat reeds sedert 1910 in Sovjet-Rusland zou hebben bestaan onder leiding van den Britschcn kapitein Boyd. fo totaal zullen 24 personen terechtstaan- China. De Chineesche chaos. Hankau in handen van Feng Joe-sjiang? Het Sovjet-consulaat te Sjanghai meldt, dat Hankau Zaterdag j.l. in handen is ge vallen van 8000 man troepen van Feng Joe-sjiang. Do troepen werden vergezeld door Russische adviseurs. Het bericht meldt eveneens, dat Tang Seng-sji, de voor naamste generaal van de Hankau-regee- ring in gevaar verkeert. Eenige van zijn vrienden zouden reeds geëxecuteerd ziju. Een draadloos bericht meldt verder, dat Woetspang in handen zou zijn van de roo- den. Van deze berichten is to Sjanghai evenwel geen bevestiging verkregen. Het is twijfelachtig of de berichten over den noordelijken opmarsch op Sjanghai juist zijn. Waarschijnlijk zendt Soen Tsjoean-fang verkenningspatrouilles over den Jangtse. Aangaande het bericht, dat Borodin in Sjensi door Feng gevangen zou zijn ge houden, wordt het volgende gemeld. Boro din verliet Hankau met zijn gevolg in auto's, die speciaal voor de slechte wegen gebouwd waren- Hij had een vrij groot be drag aan goud bij zich. Feng nam het geheele gezelschap gevangen, terwijl hij de auto's en 60.000 goudroebel verbeurd verklaarde. Borodin mocht met een last dier verder reizen. Feng had Borodin voor diens vertrek echter gedwongen schriftelijk te beloven, dat hij, wanneer hij eenmaal in Moskou zou zijn, onderhandelingen zou beginnen voor verderen steun aan Feng. Borodin moest aan Feng geld, munitie en militaire experts beloven, maar Feng waarschuwde den Rus, dat er geen com munistische propaganda in het Ghineosche leger mocht worden gevoerd. Ten einde er zeker van to zijn, dat Borodin zijn belofte zal nakomen, heeft Feng enkelo der voor naamste leden van Borodins gevolg gevan gen gehouden. Generaal Gallen, een der militaire advi seurs te Hankau, kwam op weg naar Mos kou in Honan. Hij en zijn gevolg reisde eveneens in auto's en hadden een flinken voorra'ad geld bij zich. Ook hij werd door de soldaten van Feng gevangen genomen. Later zond men hem naar Hankau terug, nadat men hem een bedrag yan 16.000 goud-roebels afhandig had gemaakt. Amerika Het verdedigingscomité. De gemeentelijke rechtbank van Boston veroordeelde miss Bonovan, de secretares se van het Verdedigingscomité van Sacco en Vanzetti, tot een jaar gevangenisstraf wegens opruiing van de menigte en het verspreiden van anarchistische brochu res- Zij is bij een hoogere rechtbank in beroep gegaan en werd onder borgstelling op vrije voeten gsteld. Amerikaansche vliegers in Mexico gearresteerd. Sedert eenige dagen werden twee Ame rikaansche militaire vliegers, kapitein Reynolds en sergeant Newlands vermist. Aanvankelijk dacht men, dat zij na net doen van een noodlanding door bandieten waren weggevoerd. Thans verklaren echter de Mexicaan- sche douane-beambten van Ojinaga, welke plaats aan de Mexicaanscho zijde van den Rio Grande is gelégen, dat de twee vlie gers zijn gearresteerd, daar zij geen ver gunning hadden, boven Mexicaansch grondgebied te vliegen. BIMMENLAMB Voorlichting van niet-Katholieken. Bezoek aan het Minderbroeders klooster te Nieuwe Niedorp. Zondag heeft op uitnoodiging van Pa ter Wynandua Sluys O.F.M. een bezoek plaats gehad aan het Minderbroeders- klooster te Nieuwe Niedorp. Onder leiding van den heer du Chatinier had zich uit den onlangs afgeloopen ver volgcursus voor niet-katholiekon te 's-Gra- venhage een gezelschap van 35 dames en heeren gevormd, voor het overgroote deel andersdenkenden of personen welke korter of langer tijd geleden op rijper leeftijd tot de Katholieke Kerk overgingen. Om 9 uur werd 's morgens per trein vertrokken naar Alkmaar, alwaar twee extra autobussen gereedstonden om het gezelschap na een uur rijden voor het klooster ten ongeveer 12 uur te doen arri- veeren. Ongeveer 6 uur zou mon weer ver trekken en er was dus een tijdruimte van zes uren, juist voldoende om een goeden indruk op te doen. Het doel van dat bezoek was den deel nemers voor zoover noodig een overtuigen den en juisten kijk te geven op het leven der kloosterlingen in de eerste plaats en in het algemeen op de Katholieke gebrui ken welke in dat leven worden toegepast. Reeds eerder had men aldaar bezoek ontvangen uit verschillende andere plaat sen van ons land. Van uit het Minderbroe derklooster te Nieuwe Niedorp worden oor regelmatig in verschillende plaatsen kerk- en vervolgcursussen voor nlet-Ka- tholieken georganiseerd, en hier mag dus wel worden aangestipt dat thans do neder zetting der Paters Franciscanen te Nieu we Niedorp een hecht en permanent cen trum is geworden voor de voorlichting van niet-Katholieken in Nederland. Allereerst werd het gezelschap nitgo- noodigd de koffie te gebruiken en daarna het middagmaal. Vervolgens werd onder leiding van Pa ter Sluys hier en daar geassisteerd door een der Eerw. Broeders, de kerk bezich tigd. Aan de hand van het geleerde op den cursus werd elk hoekje onder handen ge nomen en de toepassing van wijwaterbak, biechtstoel, hoofdaltaar, zijaltaar, Gods lamp, tabernakel, enz, toogelicht. Vooral de uitlegging bij den altaarsteen met reliqui liet een zeer sterken indruk achter. Daarna kreeg de sacristie een beurt met uitleg van paramenten, kelken, cibories, monstransen, hosties, voorbereidingen van den priester en kleeding van den pries ter voor de H. Mis, eenige toelichting op de liturgie enz. Terwijl de dames in de sacristie nog eenigen tijd de kunstsmeedwerken en bor duurwerken bleven bewonderen, genoten de heeren het voorrecht ook het z.g. „slot", d. i. het eigenlijke klooster der Paters, in oogenschouw te nemen. Men bezichtigde de eetzaal, do gezel schapszaal, de bibliotheek, de cellen, de keuken, de brouwerij, de schoenmakerij, de wasscherij, kortom alles, en kreeg een overtuigenden kijk op de voor velen nog zoo geheimzinnige omstandigheden van het kloosterleven. Dat de Paters eenvoudige doch gulle gastheeren waren, heeft het gezelschap al heel gauw ondervonden, en men nam dan ook de gelegenheid, welke zich bij de thee bood, waar, om den Zeoreorw. Pater Gar diaan te bedanken voor do gulle ontvangst en zijn toestemming voor deze leerrijke en goede vruchten dragende visite. Met een „tot weerziens" werd zeer har telijk van Pater Sluys afscheid genomen. „Msbd." De terugkomst van de Koninklijke familie. Gisteravond om 10 u. 4 zijn de Koningin, Prinses Juliana en Prins Hendrik met den Duitschen trein aan het Staatsspoorsta tion in do residentie aangekomen. Op het perron was do Koningin-Moeder ter begroeting aanwezig, vergezeld van eenige leden van de koninklijke hofhou ding. De trein stoomde precies op tijd binnen onder gejuich van degenen, dio de konink lijke familie op het perron wilden verwel komen. Toen de Koningin, de Prinses en de Prins waren uitgestapt herhaalde zich het hoerageroep. Na de verwelkoming door de Koningin- Moeder begaven de Koninklijke personen 'zich door de gereserveerde wachilcnmer naar de voorzijde van het station, waar een groote menigte een luid gejuich aan hief. In twee auto's, gevolgd door drie met paard bespannen rijtuigen, vertrok ken de vorstelijke personen daarop naar het koninklijk verblijf aan den Ruigen Hoek, van waar de Koningin-moeder later in den avond naar hot Paleis aan het Noordeinde zou terugkeeren. Zilveren jubilé Ned. R. K. Journalisten- vereeniging. Zooals we reeds hebben meegedeeld viert de Ned. R. K. Journalisten-verecni- ging 24 September a.s. haar zilveren ju bilé. Do feest-eommissie, welke belast is, met het voorbereiden dor feestviering heeft het volgend program saamgestcld Zaterdag 24 September: 2 uur officieele ontvangst der leden met hunne dames ten Stadhuizc van Utrecht. 3 Yx5 uur receptie te Utrecht. 6% uur feestmaaltijd. Zondag 25 September: 8 uur H. Mis, op te dragen door den Geestelijken Adviseur Pater B. Kruitwa gen in de Kapel van St. Joan de Deo. 9uur excursie naar Baarn waar te 1 uur ontvangst en lunch plaats hebben, aan geboden door ,Baarns Bloei", vcrecniging tot bevordering van het vreemdelingenver keer en de Welvaart van Baarn. KERKNIEUWS. Op 20 September zal de jubilaris in de Minderbroederskerk te Weert een plech tige H. Mis van dankzegging opdragen. „Tijd". Pater Fr. Ladislaus Hol 0. F. M. Het „Hsgz." verneemt, dat de zoer- eerw. pater fr. Ladislaus Hol O. F. M., sinds ruim drie jaar als missionaris in Noorwegen werkzaam, in de tweede helft van September naar ons land komt, om hier zijn zilveren kloosterfeest te herden ken. Zijneerw. zal vergezeld zijn van twee Noren, die naar hier komen om klooster broeder te worden en van twee Noorschc jongens, die zullen gaan studeeren op een van de onderwijsinrichtingen van do pa ters Franciscanen in ons land. Naar het „N. Holl. Dbl." verneemt, zal het oud-Kamerlid mevrouw S. Bronsveld Vitringa haar intrede doen in het kloos ter der Zusters Benedictinessen te Heide bij Antwerpen. LAND. EN TUINBOUW Pater Crescentius van den Borne O. F. M. Op 6 Sept. a.s. zal P. Crescentius van den Borne O. F.M., lector-generaal in de H. Schrift en Licentiaat in do Bijbelkun- de, den dag herdenken, dat hij vóór 25 jaar het kleed van Sint Franciscus ont ving. Pater van den Borno was achtereen volgens prófessor in de H. Schrift te Sig na bij Florence (19121913), te Rome (1913—1915). te Maastricht (1915—1916), te Rome (19161920) en te Weert van 1920 tot heden. Te Weert is hij tevens de algemeen geachte directeur dor groote Derde-Orde-vereeniging daar ter plaatse. DE TEELT VAN DARWINTULPEN. Het kweekerscontract. Te Haarlem is, zoTals reeds gemeld, een vergadering gehouden van kweekers "an Darwintulpen om te komen tot de invoe ring van het reeds meermalen besproken contract. De verwachting was, dat geen meerder heid voor het contract zou te vormen zijn, daar de laatste dagen van verschillende zijden berichten varen gekomen over hot geringe succes met het verzamelen vEin bandteokeningen verkregen. In de vergadering bleek echter, dat voor een oppervlak van niet minder dan 200.500 R.R. geteekend was. Bij de schrif telijke stemming werden voor pl.m. 1500 R.R. blanco stemmen uitgebracht, voor do overige vertegenwoordigde oppervlakte werd vóór het contract gestemd. Hiermee is dus beslist, dat het contract zal doorgaan. Op 10 October a.s. zal een nieuwe vergadering worden gehouden. In- tusschen zal men voortgaan met het ver zamelen van handteekeningen. Zooals men weet, is de bedoeling van het contract, dat de onderleekonaren zich verbinden om 8 H.L. Darwin-bollen per 100 R.R. in te leveren, teneinde een te snelle uitbreiding van de Darwin-luipen- teelt te voorkomen. Tot r.u toe is medewerking toegezegd door de kweekers in het Wostland tn in de streek van Anna Paulowna. De strook om Enkhuizen wenscht niet mode te wer ken. Men zal echter nog trachten ook dezo kweekers er van te overtuigen, dat meer Darwin-tulpen gekweekt worden dan do wereldmarkt verdragen kan. „Msbd." UIT DE OMGEVING HILLEGOM. Aanbesteding. Bij ondcrhnndscho aanbesteding is aan de firma Joh. Scyse- ner en Zn. alhier opgedragen do verbou wing van een woonhuis aan do Hoofd straat voor rekening van den heer G. B. Kroon; bouwkundige do heer L. Koeken alhier. LANGERAAR. Personalia. Met ingang van 1 Sopt is tot onderwijzeres benoemd aan do R.-K. School mej. B. Silverding van Ni- uwer- Amstel. LEI DSCHENDAM. De Koninginnefeesten. Met mooi weer werden Dinsdag de feesten ingezet met een concert op het Sluitplein. Om pl.m. 8 uur opende de li. K. Harmonie ,St. Cecilia" do feestelijkheden met het „Wilhelmus", waarna vorder de zen avond eenige mooie en vroolijko num- mors werden ten gehooro gebracht, dio van het kunnen der Harmonie duidelijk blijk gaven. Hierna betrad do Chr. Gem. Zangver- eeniging „Zanglust" do muziektent. Ook deze vereeniging zotte in mot het „Wil helmus" en bracht verder ook gedurende den avond eenige keurige zangnummers ten gehooro; een dichte menigte stond rondom het Sluisplein geschaard, dio vol aandacht muziek en zang volgden en tel kenmale muzikanten on zangers een luid applaus brachten. Om pl.m. 10 uur was een en ander afgeloopen en waren do fees ten op goede wijze ingezet. Reeds toen hecrschte er overal een vroolijke stem ming, zoodat, indien het weer blijft mede werken, het een paar gezellige da 1 v r- den zullen. LEIMUIDEN. Gemeenteraad. De Raad <1 ;<•- mcento is bijeengeroepen op Dinsdag 0 September a.s. des namiddags acht uur. Punten van behandeling: Belediging nieuw gekozen Raadsleden. Benoeming van wethouders wegens periodieke aftre ding. HET VOORNAAMSTE N.EUWS BUITENLAND. De terugkeer van Argentini'i tot den Vol kenbond. Gemeld wordt, dat Hanl.au in handen ii van den z.g. „Christen"-generaal Feng. Levine heeft een contract gesloten mot Hinchcliffe om samen over den oceaan te vliegen (Luchtv., 2do blad). De „Pride of Detroit" te Belgrado geland (Luchtv. 2do blad). BINNENLAND. Opening van het R.-K. Herstellingsoord te Egmond aan Zee. (2de blad). Het economisch urgentiecongres der R.-K. Werkgeversver. (2de b'ad). De Koninklijke Familie in Den Haag te ruggekeerd. (1ste blad). WARMOND. De Koninginnefeesten. Gistermorgen zijn de feestelijkheden ter herdenking van Koninginne verjaardag ingezet met een prachtig gos'aagde kin- doroptocht. Te halfeen voreenigden de kinderen zich bij de verschillende scho len Voorop de Oranje- en feestcommissie en de R.-K. Harmonie „St.Matthias", ge volgd door 300 kinderen, begeleid dooi onderwijzeressen en onderwijzers. IIo: vas waarlijk een aardig gezicht die blijde en stralende kindergezichten, alien ge looid met Oranje-sjerpen en vlaggen „Warmondsch Fanfare" sloot de stoot. Onder de opgewekte tooncn van de mu ziekkorpsen word gemarcheerd naar 't Warmonder Hok, waar in de buiten plaats van den heer Pijnacker Hordijk werd gikeerd. Hiorna trok de stoel langs Meerrustlaan, Verlengde Dorpstraat naar hot Raadhuisplein^ waar burgomecstor Schölvinck, de kinderen toesprak. Nadat het ..Wilhelmus", begeleid door de muziek, was gezongen nam wethou der Oudshoorn het woord, o"m hel lid der Oranje-cominissie, den hoer S. J. Schouten te huldigen uit naam der bur gerij. Vele uwer zullen uit de couranten ver nomen uebben, aldus opr., dai wij in onze commissie een mede!id hebben, dRt reeds ruim 50 jaren deel uitmaakt van Warmond's feestcommissie. Ir 1874, bij do viering van het 25-jarig koningschap van Zijne Majesteit Koning Willem do Derde, begon hij als zoodanig zijn werkkring. Steeds heeft hij jaar in jaar uit een groot ge deelte y-x de leiding der te houden fees ten op zich genomen, daarbij gesteund door do leden Vun zijn huisgezin, wclko altijd Maar stonden, de commissie in alle dcclen behulpzaam te zijn In een laatst gehouden vergadering is besloten hein een herinnering aan dezen dag aan te bieden, bestaande uit een pastelteekening in lijst, voorstellende een gedeelte van dc Dorpstraat waarin volksfeesten gehouden worden. Spr. wenschte den heer Schouten geluk met dezen herdenkingsdag Namens Warmond's burgerij hood spr. hem do teekening aan, daarbij den wcnsch uit sprekende dat hij nog vele jaren aan do feesten moge medewerken. Aan een dochtei van den heer Schouten werd een bloemenhulde gebracht. De heer Schouten was te ontroerd om to spreken en dankte de leden dor commiesio met een handdruk, welke meer zeide, dan een lange rodevoering. De pastelteekening is van do hand der ITaagscho schilder van der Vlist. Dezo en tevens een oorkonde is tontoongesteld in do etalage der winkel Dorpstraat B223. Do optocht vervolgde hierna zijn weg om do kinderen in do scholen te brengen, waar een royale en ten zeerst wclkomo tractatio hen wachtte. Dos namiddags te halfdrie werd aange vangen met do verschillende spelen, waar van wo do uitslagen laten volgen: Korballen: len pr., groote pop, Dina van dor Geest, 2en pr., pop, Dina Tor- beek, 3en pr., theeserviesje, Nellie Zwet sloot, 4en pr., bal., Hciltjo Visch. Houtjes-rapen: len pr., hengel met sim, Gelinus van Tongerer., 2en pr., leg- doos, Gijsbert Romein, 3en prijs, kegel spel, Arond Jacobs, 4en pr., schoolótui, Bernard van Winsen. Hardloopen met hindernis: len pr., naaidoos, Nellie de Vries, 2en pL, naai doos, Nellie Meskcr, 3en pr., album, Al- berdina Nieuwenhuis, 4en pr., spel, Jans- je van der Meij. Zakloopen: len pr., spoor op rails, Klaas Breedijk. 2en pr., dominospel, Wim van Tongeren, 3en pr., bengel met sim, Jozelf van Moorsel, 4en pr., mondorgel, Piet Kaak. Slofloopen: len pr., borstelstel, Johan na Tijssen, 2en pr., handtaschjc, Jaantjo do Rooy, 3en pr. Naaidoos, Willy Ver-s sluis, -icn pr., doos postpapier. Keetje v. Velzen. Wagentje rijden: len pr., horloge met ketting, Jaap van Bonk, 2on pr., padvin- dors mes. Koos Meskers, 3en pr., school ótui, Piet de Vos, 4cn pr., schoolótui, Gcr- rit Buitenom.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1