Sacco en Vanzetti. door aan hot gebrek aan brood een einde te maken. De beslissing is genomen door de conferentie der coöperatieve organisa ties, welke dit vraagstuk heeft besproken. In do afgeloopen dagen stonden herhaal delijk lange rijen menschen voor do bak kerijen, die in vele gevallen niet allen van brood voorzien konden worden. Menschenoffers tijdig voorkomen. In het dorp Lopnitza in Bulgarije wa ren do boeren, opgewonden wegens de aanhoudende regens, die hun oogst dreig den te vernietigen, tot do overtuiging geko men, dat dit slechte weer de hemelsclie straffen waren voor do zonden, welke eeni- go inwoners van het dorp bedreven had den. Men besloot daarom zelf die zondaars te straffen, om door het offeren dezer menschenlevens den toorn des ïïcanels af te wenden- In een bijeenkomst ten huize van een van do vooraanstaande boeren van het dorp werd de lijst der schuldigen opge maakt. Dezen, er waren er vier, werden door do vergadering ter dood veroordeeld en mannen werden aangewezen, om het vonnis te voltrekken. Do autoriteiten ontdekten echter tijdig het lugubere plan en zetten de geheele commissie en de door haar aangewezen uitvoerders van het doodvonnis achter slot en grendel. Moord. Te Notre Dame de Bondeville heeft een 16-jarige metaalbewerker bij een woorden wisseling zijn vader, door wien hij zich bedreigd achtte, met 22 messteken gedood. De dader is gearresteerd. Grafschenners. In de jaren '23 en '24 heeft een bende van zes man van zich doen spreken door herhaalde grafschennis. Met geweld wer den in verschillende steden graven kerkhoven opengebroken en werden lijken van kostbaarheden beroofd. Zoo viel bijv. de trouwring van den veldmaarschalk Moltke, die begraven ligt te Kreison (Si- lezië), den misdadigers met nog enkele ju- weelen in handen. In den loop van het jaar '24 werd de bende to Stuttgart onschadelijk gemaakt. De aanleiding tot de arrestatie was toeval lig De leden der bende werden n.l. aange houden bij een dronkemansrelletje. In het bezit van een hunner, Hecker, werd een Baedeker gevonden; daarin stonden de stoden, waar reeds grafschennis was ge pleegd, aangeteekend, terwijl ook de plaat sen, waaraan nog een bezoek moest worden gebracht, een merkteeken hadden gekre gen- Hecker gelukte het uit te breken en naar Nederland te ontkomen waar hij zijn in brekersleven voortzette, gearresteerd gestraft werd, echter weer uitbrak, naar Berlijn terug te keeren, waar hij thans, blijkens een mededeeling van politie in de bladen, wordt gezocht. Ver moed wordt, dat Hecker niet vreemd is aan de groote inbraken, die de laatste we ken in Berlijn zijn gepleegd. Goudvondst in Hongarije. Volgens een bericht uit Szegedin moet er in het zand van de rivier Maros goud zijn gevonden. De ontdekking geschiedde door twee bewoners van de streek, die vroeger in Amerika als goudwasschers werkzaam waren geweest. Zij hebben een aanvraag voor een concessie ingediend. tJederfandsch Post-Indie Het leger in Ned.-lndië. Een waarschuwing tegen het aangaan van een v e r b i n te n i s. Volgens „De Volkskrant" publiceert het bestuur van het R.-K. Werkliedenverbond de volgende waarschuwing: „In den laatsten tijd wordt meer dan gewone propaganda gemaakt voor het werven van jongemannen ten bate van 't leger^ in Ned. Oost-Indië. Zoo'ang even wel in Indië in de kazernes toestanden bestaan, welke voor de jongens een zeer ernstig beletsel zijn om te blijven leven, zooals dat, naar onze beginselen, behoort, waarschuwen wij dringend de ouders en hunne jongens tegen het aangaan eener verbintenis. „De toestanden zijn er zoo, dat de jon gens, menschelijkerwijze gesproken, zede lijk haast zeker ten ondergaan." Waarom de gratie werd geweigerd. Schuldbewijzen. SPORT VOETBAL. DIOC. HAARL. BOND. Nederlaagwedstrijden Teijlingen. A.s. Zondag zullen de laatste nederlaag- ewdstrijden op Sporthof gespeeld worden. Om 1 uur Teijlingen II—S.N.A. I, om 2.30 uur Teijlingen IConcordia I. Bij dezen wedstrijd zal het zeker niet aan belang stelling ontbreken, daar het wel de moeite waard zal zijn, te meer daar het 2 jaar is geleden, dat deze vereenigingen elkander ontmoetten, waarbij Concordia met 10 uit den strijd kwam. Teijlingen III vertrekt per auto naar Stompwijk om 1.45 uur, zoodat zij daar om 3 uur tegen S.N.A. II uit zal komen in do verliezersronde voor de seriewedstrij den. WIELRENNEN. Leidschc Ren- en Toeristvereen. „Swift". Morgen zullen er wedstrijden gereden worden door do A-klassers en Juniores over dezelfde afstanden. De wedstrijden zljn_ 300 M. in series, achtervolginswed- etrijd over 5 K.M. voor tweo ploegen, de ploeg die het eersto de eindstreep bereikt piet do 3e of 4e renner wordt als no. 1 ge plaatst, do andere groep als no. 2. Hierna .wordt een klassement-wedstrijd gereden over 10 K.M-, bij elko 2.6 K.M. een klasse ment. Do renner die in deze drie weds tri j- öen het minst aantal punten behaald, Wordt winnara; voor elke groep zijn er twee prijzen beschikbaar. Over het Sacco- en Vanzetti proces tref fen we in het „Hbl." een zeer uitvoerige correspondentie aan van den New-York- schen correspondent van dit blad, welke correspondentie een zeer helder licht werpt op de schuldkwestie der terechtge steld en en op de motieven waarom gratie werd geweigerd. Wij ontleenen aan deze corresponden tie, gedateerd New York 11 Aug., o.a. het volgende De ontkenning van den wensch om eenig geweld te willen gebruiken of ooit gebruikt te hebben van anarchistischen kant vestigt de aandacht op de zoo juist gepubliceer de rapporten van gouverneur Fuller en diens adviseerend driemanschap, waarom de gratieverlecning geweigerd werd. De tekst daarvan beslaat eenige bladzijden do „Times" en al moge het onderzoek, dat een maand duurde, niet openbaar zijn geweest, het resultaat daarvan is ontstel lend geweest voor hen, die meenden dat er geen spoor van schuldaan wij zing was en een bevooroordeelde procesvoering de eenige aanleiding was tot de doodstraf. Het is overigens niet te verwonderen, dat do menschheid in het algemeen de fijne puntjes van het verhoor zes jaar geleden totaal vergeten was en slechts de groote trekken onthield, n.l. dat twee anarchis tische Italianen in het ultra-conservatieve Now England veroordeeld waren onder den invloed van de na-oorlogsche stemmingen. Deze verschillende punten zijn er in die zes jaar zoo bij do buitenstaanders inge- hamerd, dat talloozen zich daar alleen blind op staren als zou Judge Thayer een moderne Juan de Vargas geweest zijn. De gouverneur en zijn drie adviseurs la ten zich in positief bevestigenden zin uit over de vraag of het proces eerlijk en on partijdig gevoerd is. Zij verklaren met na druk, dat jury, rechter en officier van ju stitie niet door antipathie beïnvloed wa ren, dat de getuigen a décharge het met- zijn. Een derde vreemdeling Clestino Ma- deiros, die voor een door hem bedreven moord geëxecuteerd moest worden, heeft destijds verklaard ook de moorden bedre ven te hebben, waarvoor Sacco en Van zetti veroordeeld zijn. Daar zijn eigen schuld onherroepelijk vaststond en hij zijn leven verspeeld had, heeft Madeiroa ge tracht zijn lotgenooten te redden door hun vermeende schuld op zich te nemen met een „bekentenis". Aan die bekentenis is ook veel waarde gehecht door het pu bliek. Do rapporten wijzen nu uit, dat Ma deiroa niet het minste afweet van den moordroof te South Braintree en onder meer als excuus voor zijn vergeetachtig heid opgeeft, dat hij toen. bij liet eersto schot zijn bezinning verloor van den schrik Nu mag men met evenveel recht de al of niet getoonde partijdigheid van jury, rech ter en openbaar ministerie in twijfel trek ken, om de eenvoudige reden, dat niet al les uit de stukken van zes jaar geleden kan blijken. De juryleden, van wie slechts de president niet meer in leven* is, zouden zich mettertijd wel ingebeeld hebben dat zij toenmaals volmaakt hun plicht hebben ge daan. En wat betreft de betrouwbaarheid van getuigenissen, ervaring en moderne wetenschap hebben genoeg bewezen hoe te goeder trouw de fataalste vergissingen be gaan worden. Er is in dit geval een jong meisje, dat beweert Sacco te hebben her kend in een auto, die van de noodlottige plek wegstoof. Hoogstens een paar se conden heeft zij tijd daartoe gehad en het is niet te verwonderen, dat zij zes jaar met het portret van Saccó voor oogen de zer dagen positief zeker is van die paar seconden. Waarom zou dan niet een ander geloofd worden, die beweert op den dag van den moord Sacco in het Italiaansche consulaat te Boston, 'n treinreis van South Braintree, te hebben gesproken? Maar het rapport bevatte eenige nuch ter klinkende feiten, die onweerlegbaar zijn; althans noch van den kant der ver oordeelden of hun verdedigers noch door hun aanhangers in het publiek is daar een ontkonning op gevolgd. Ik geef die punten, zooals ik ze aantref. Evenals de bomaan slagen door de radicalen ontkend worden als zijnde niet in overeenstemming met hun politieke beginselen, zoo heeft Sacco na do uitspraak van het vonnis jJ. Juni verklaard, dat hij en Vanzetti vijanden waren van ieder geweld, tegen bloedver gieten waren en ook nooit bloed vergoten hadden en daarom oorlog aan den oorlog predikten. „Ten slotte", zegt het rapport, „is er het punt dat beiden gewapend wa ren op het oogenblik van hun arrestatie. Sacco had een geheel geladen automati sche revolver onder zijn broekriem en 22 scherpe patronen in zijn zak. Vanzetti droeg een geladen 38 caliber revolver. De laatste verklaarde zijn bewapening, om dat er zoovele misdaden in de buurt plaats vonden. Saeco had het wapen bij zich om do patronen in een bosch weg te schieten, maar had het vergeten door dc ontmoeting met een vriend en was verbaasd bij zijn arrestatie dat de revolver op hem gevon den werd, hij had niet gedacht die bij zich te hebben." Berardelli was een der neergeschoten be wakers van den betaalmeester en niet al leen was zijn revolver verdwenen maar zij werd op Vanzetti teruggevonden. „Berar delli moest altijd een wapen dragen en er is geen reden op te geven, waarom hij het juist dien dag bij de uitoefening van zijn plicht niet gedragen zou hebben. Het werd echter rrêt op zijn lijk aangetroffen maar een er op gelijkend wapen werd op Van zetti gevonden, waarover hij nooit vol doende inlichting heeft kunnen geven hoe hij er aan kwam." „Na Sacco's arrestatie bleek dat hij in het bezit was van een revolver, die de moordende kogels afschoot, althans af schieten kan. Tegenover het meeningsver- sckil der deskundigen, waarvan sommigen beweren, dat die revolver wel gebruikt is en anderen verklaren van niet, zijn wij na nauwkeurig onderzoek van photo's langs microscopisclien weg tot do overtuiging ge komen, dat de eersten gelijk hebben. Maar zelfs wanneer het niet dit speciale wapen betreft, dan nog was in elk geval hetzelfde soort wapen gebruikt." Veel is er geschreven en gesproken over deze kogel-kwestie en voor eenige weken heeft maj. Goddard aangeboden een proef van identificatie der kogels te doen te midden van officieele vertegenwoordigers der beide paitijen. Ook hij kwam tot de zelfde resultaten en herkende pertinent den kogel als uit Sacco's revolver afgescho ten. Door de jaren heen heeft zich een ko- •onderzoek gevormd, dat in nauwkeu righeid niet afwijkt van het Bertillon- systeem van vingerafdrukken. Deskundi gen verklaren, dat geen enkele vxrurwa- penloop op een andere lijkt; de groeven en inkervingen, op de huls gemaakt, be- hooren bij één enkelen loop en de pkoto- grafische lens voor de microscoop liegt niet, zegt de wetenschap. „De kogel, ge vonden in Berardelli's lijk, was van een ouderwetsch soort, dat niet meer gefabri ceerd wordt en de rijksdeskundige met twee assistenten trachtten vergeefs hen elders aan te schaffen om te experimentee ren. Maar hetzelfde soort patronen werd ten getale van twee en twintig stuks in Sacco's zak aangetroffen." Na hun arrestatie hebben beiden zich verstrikt in een warnet van leugens, die zij later herroepen hebben. Terwijl Sacco eerst verklaarde den 15en van die maand den heelen dag op de fabriek gewerkt te hebben, deelde hij later mede naar Boston te zijn gegaan om een paspoortvisum. En daar zou hij den landgenoot gesproken hebben, die later de sterkste getuige dé charge voor hem werd. Zelfs het vinden een pet op de moordplek, die wat kleur en maat betreft geheel met die van Sacco overeen kwam en die hij om onna speurlijke redenen kwijt was, kan op de groote lijst „toevallige omstandigheden" geplaatst worden. Maar één ding vraagt elk nuchter redeneerend mensch zich toch met verbazing af: waarom hadden deze twee vredelievende philosofen, die oorlog verfoeiden, een geladen moordtuig op zak? Alweer zonder in rekening te brengen, dat detectieve Connolly bij de arrestatie Sacco moest roepen: Hands up! toen deze een handbeweging maakte naaT zijn jas zak. Het is volstrekt niet uitgesloten, dat destijds het proces onbewust met vijandig vooroordeel gevoerd is, zooals in het zui den een neger eenvoudig aan een boom geknoopt wordt door de menigte. Maar zelfs dan heeft dit niet de doodstraf be werkstelligd, zooals de wereld meent. In het buitenland - ijn de punten van aan klacht echter geheel of grootendeels on bekend en vormt men zich verkeerde opi nies. Het Sacco-Vanzetti-geval is een der vele langdurige processen van het genre Hall-Mills; wanneer dit voorbij is, wacht ons het Snyde-r-Gray-proces, en wie weet hoe lang dat duren zal. De groote fout ligt in het te traag draaien van het rad der Amerikaansche justitie; er gaan maanden over heen eer een nieuw beroep voorkomt en een handig jurist als bijv. Sacco's ad vocaat kan een onuitputtelijken voorraad bezwaren en appèls in den weg leggen, vele stemmen zijn al opgegaan voor gra tie, alleen reeds omdat beide mannen zes jaar den dood voor oogen hadden, op zich zelf al straf genoeg! Henry Ford liet zich juist gisteren uit en ik geloof, dat hij vrij wel de publieke opinie weergeeft: geen executie maar levenslang, want ze zijn schuldig. DE ELECTRISCHE STOEL. Nu Sacco en Vanzetti door den electri- schen dood zijn terechtgesteld, nemen wij hier eenige deelen over van een beschrij ving van den electrischen stoel. De beschrijving is van John W. Grey en is uit „The New York Evening Graphic" van Januari 1925 genomen. 's Avonds den Ssten Januari werden de 19-jarige John Rys en de 22-jarige John Emiletta in den electrischen stoel ge- executeerd. Zij hadden een Chineeschen wasscher Lee Jong uit Port Jefferson ge dood. Toen de schemering viel, spreidde een over geheel Sing-Sing de stilte des doods. Om elf uur zeide de directeur met zachte stem: „Ik noodig u hierbij uit, als gerech telijke getuigen de executie van John Rvs en John Emiletta bij te wonen. De bewaar ders zullen u naar het doodenhuis gelei den". En ongeveer 25 getuigen verlieten het bureau en gingen naar een groote zwar te poort, die tot het doodenhuis toegang gaf. In 't midden van do ruimte stond een stoel met draden, die van den grond door een kleed gingen en met veel, veel riemen Dat was de electrische stoel. Ik hoorde de deur achter mij dichtslaan en plotseling kwam de wensch in mij op te ontvluchten, maar toen ik me omdraaide, wist ik, dat het te laat was om de kamer der verschrikking te verlaten ik kreeg een onpasselijk gevoel. „Alles klaar, brengt hem hier", hoorde ik oen beambte zeggen, en een krachtig gebouwde bewaarder ging op do teenen naar de deur. die de executiekamer scheidt van de cellen der veroordeelden, en ver dween. Ik wist, dat hij een der jonge man nen zou halen en een ontzettende angst overviel me- Mijn oogen waren op do deur gericht, waardoor nu een der jongemannen moest binnenkomen. En toen verscheen in de deur Joh Emiletta, een lange, magere, zwakzinnig uitziende man van in de twin tig jaar. Hij aarzelde gedurende een deel van een seconde, toen rukte een bewaarder hem aan den rechterarm naar den stoel toe. Zijn lichaam beefde, toen hij langzaam ging zitten. De bewaarders begonnen hem toen op de vlammenstoel vast te binden. Daar zag ik in zijn gelaat. O God! nooit zal ik dien aanblik vergeten, al zou ik millioenen ja ren leven. Ik zat juist voor hem, niet meer dan vier meter van hem af, zoodat ik elke beweging in zijn gelaatstrekken kon waar nemen. 't Was het gelaat van een menschelijk wezen, dat stom van ontzet ting werd, verlamd door de gedachte aan het gruwelijk spook van den dood. De electroden werden tegen zijn bleeke huid bevestigd; op den grond naast den stoel lag een electrische kabel; deze werd met het schakelbord links van den stoel verbonden. De bewaarder greep naar het andere eind en stak het in den kap, die over het hoofd van het offer getrokken werd. Toen zette men hem een zwart mas ker op, zoodat de lippen nog juist te zien waren, lippen, die achter het zwarte mas ker spookachtig grijnsden. Emiletta's ledematen beefden. Zijn han den, die zonder weerstand over de arm leuningen hingen, vlogen op en neer als de handen van iemand, die uitzinnig ge worden is, of door vergift beneveld. De dokter in den hoek zat met zijn vin gers aan een stopwatch, dat tikte als met hamerslagen- Tik, tik, tik, en het spook achtige grijnzen achter 't doodenmasker. Direct nadat Emiletta geheel vastgebonden was, gaf de andere dokter, die voor den stoel stond, den man aan het schakelbord een teeken. Op hetzelfde oogenblik sloegen de slap pe vingers krampachtig tegen elkaar. De aderen begonnen langzaam op te zwellen, totdat ze geweldig opgezet waren, zoodat ik dacht, dat ze zouden barsten. Het grijnzen hield op, het lichaam strekte zich in den stoel omhoog, het zweet stroomde uit de poriën van de huid. De stroom deed het inwendige van dezen ongelukkigen mensch koken en het gcruisch van den stroom herinnerde mij aan het braden in een heeten oven. Gedurende twintig seconden ongeveer ging de stroom door het lichaam, en toen hij afgeschakeld werd, slaakte ik een zucht van verlichting. Twee bewaarders gingen naar den stoel toe, maakten de riemen los. Een van hen nam een handdoek en wischte de zweet- stroomen van zijn borst en het speeksel, dat uit zijn mond vloeide. De dokter be voelde zijn keel en zette toen de stethos- koop op zijn borst en luisterde. Het hart sloeg nog steeds, dat moest ik er tenminste uit afleiden, want ze gespten hem opnieuw vast, traden terug en gaven het teeken den stroom weer in te schakelen. Weer schakelde men den stroom in en op hetzelfde oogenblik sprong Emiletta's lichaam op, alsof het met hovenmensche- lijke kracht wilde probeeren uit den stoel te komen- Sterker dan den eersten keer werd zijn lichaam geschud. Toen de twee de inschakeling krakend door zijn lichaam ging, was hij den dood zoozeer nabij, dat hij geen weerstand meer kon bieden; en zoo werd het halfdoode lichaam bijna uit den stoel geworpe... toen ze hem voor tweede maal „het sap ingoten". De gordels steunden en krijschten, de stoel kraakte onder het worstelend lichaam. Nog eens huilde en zoemde de stroom 20 seconden of langer, tol de dokter teeken voor de uitschakeling gaf. Weer werden de riemen losgemaakt, weer hoor de de dokter aan zijn stethoscoop. Na een minuut draaide hij zich om en met het gezicht tot de getuigen gewend, zeide hij nuchter: „Ik verklaar dezen mensch voor dood". De helpers maakten daarop ook de ove- rige riemen los en de electroden. Toen werd de helm van het gezicht getrokken.mijn God, wel een gelaat! Ook al zou ik een meester in de taal zijn, met woorden zou ik het beeld niet weer kunnen gaven, een beeld, dat iemand in staat stelt zich het vreeselijke voor testel len. Slechts iets er van kan ik noemen, het overige moet ik aan de fantasie van den lezer overlatn. Bovenal vielen mij de sporen van den doodstrijd in het oog: de uitdrukking was de meest gemartelde, die ik ooit op het ge laat van een menschelijk wezen gezien heb. De halsaderen waren dubbeldik en in knoo- pen samengedraaid, de spieren en peezen oveneens. De nek was kolossaal gezwol len en beide zijden van den hals vertoon den brandwonden. Het hoofd viel slap neer op de rechter schouder, de tong hing uit een mondhoek en een blocdstroompje vloeide erlangs, Waarschijnlijk had hij ze stuk gebeten, toen de stroom door zijn lichaam ging. De temperatuur van zijn lichaam bedroeg 137 graden Fahrenheit (58.3 graden Celsius) Na hen kwam John Rys aan de beurt, een jongen van 19 jaar- Voorop ging de priester. De jongen volgde hem, hij keek de getuigen met vasten blik -aan, in de hand hield hij een houten crucifix, dat een andere gevangene haastig voor hem ge maakt had. De bewaarders voerden hem naar den stoel en hij zette zich ook gewillig neer. Toen overviel hem echter de angst., lan; zaam vulden zijn oogen zich met tranen, die langs den kap over zijn gezicht liepen Zijn lippen heefden, waarschijnlijk sprak hij zijn laatste gebed. Het horloge van den dokter tikto met hamerslagen. Hij gaf het teeken en weer vloeide de stroom met ge sis in een menschelijk lichaam. Hetlicha-am rekte zich, en op eens hoorde men de stem van den priester boven het huilen van de: stroom uit: „Moeder Gods, bid voor hem Moeder Gods, bid voor h< Twintig seconden lang kroop een wolkje rook uit de helm, het „sap" verteerde het hoofd van het slachtoffer. Het rook in de kamer naar verbrand vleesch, ik werd mis selijk, ik sloot de oogen „Ik verklaar dezen man voor dood"; de koude stem van den dokter verbrak mijn verdooving. Maar waarom nog verder vertellen...?, Een koude grauwe morgen kwam over -j duistere gevangenismuren gekropen, waarin twee zwarte lijken lagen. We merken op, dat wetenschappelijke mannen wel eenigszins tegen deze gevoels- beschrijving ingaan. Zij beweren, dat, de electrocutie de snelste, minst pijnlijke dood is- WETENSCHAPPELIJKE BERICHTEN DE AFMETINGEN VAN HET HEELAL. Huble's nieuwe onderzoekingen. 140 millioen lichtjaren. J. S. schrijft in de „Msb.": Het is nu juist 25 jaar geleden, dat de groote Amerikaansche Sterrekundige Newcomb in zijn werk „The 'Stars" sohreef: „De grens van one heelal is waarschijn lijk eenigszins onbepaald en onregelma tig. De parallax© is aan die grens vermoe delijk nergens groot-er dan één duizendste seconde, en denkelijk is zij veel kleiner. De tijd, dien het licht noodig heeft om zich over dit afstand voort te planten, be draagt meer dan drie duizend jaren." Drie duizend jarenen dat men een snel heid van 300.000 K.M. in de seconde! Wat stonden we toen ter tijd al verbaasd over zulk een onmetelijkheid En nu, 25 jaar later, zijD de afstanden, ons melkwegstelsel vertienvoudigd, 1.000 lichtjaren en wij nemen dat aan als de gewoonste zaak ter wereld. Meer nog. Voor Newcomb was ons melk wegstelsel het heelal, en hij besluit zijn werk met te zeggen: „buiten het melkweg- gebied vertoonen de sterren over het al gemeen geen neiging om zich tot stelsels of groepen te vereenigen, maar zijn zij voor het meerendeel vrij gelijkmatig in de ruimte verspreid." Sterrenhoopen en spi raalnevels het waren betrekeklijk kleine objecten, die alle nog binnen de grenzen van dat gebied lagen. En thans zegt men, dat ons melkweg stelsel slechts een deel is van een ander, het stelsel van een honderdtal bolvormige sterrenhoopen, die gelijkmatig verdeeld liggen aan beide zijden van den melkweg, maar waarvan het midden omtrent 100.000 lichtjaren van ons verwijderd is, zoodat wij ons ongeveer aan den rand van dat stelsel bevinden. De afstand van den verst- verwijderden sterrenhoop wordt door Shapley geschat op 220.000 lichtjaren. Blijven nog over de eA iraalnevels, waar van de nevel in de Jachthonden en de An- dromedanevel de meest bekende zijn. Lang is er heen- en weergestreden over de vraag of deze objecten betrekkelijk klein en dichtbij waren, dan wel „island-universes",! die in grootte eenigszins op één lijn konden gesteld worden met ons melkwegstelsel. Tegen dit laatste pleitten de metingen m onzen landgenoot van Maanen op Mount-Wilson; maar deze geeft nu zelf toe, dat die metingen geen voldoenden waarborg bieden voor een juiste schatting der afstanden. Uit een onderzoek der nieuwe en veranderlijke sterren, die ont dekt zijn in den Andromeda-nevcl, heeft men met vrij groote waarschijnlijkheid af geleid, dat deze 6piraal omtrent één mil lioen lichtjaren van ons verwijderd moet zijn. Tevens is het Hubble gelakt, met den Mount-Wilson spiegelteleskoop van 250 cM. opening de buitenste lagen van dien rel op te lossen in myriaden van ster ren. Het schijnt dus werkelijk een „island- universe" te zijn. Nog voor een paar an dere spiralen vond men afstanden van der gelijke grootte. Het aantal der hemellichamen woi schat op honderdduizenden. Er zijn er van alle schijnbare grootten: van den voor 'I bloote oog zichtbaren Andromeda-nevel tot de allerkleinste stipjes, die alleen met reuzenkijkers van gewone sten-en te on derscheiden zijn. Zouden dat allemaal af zonderlijke sterrestelsels zijn? Hubble meent die vraag te kunnen be vestigen. Hij heeft de schijnbare licht- kracht en afmeting van een 400-ta-l spiralen statistisch onderzocht en hij komt tot hel besluit, dat alle spiraalnevels waarschijn lijk gelijk opgebouwde stelsels van dezelf de intrinsieke lichtkracht zijn. Die licht- kracht van elk wordt geschat als gelijl aan die van honderd millioen zonnen, hun gemiddelde afmeting als van tienduizend lichtjaren. Het aantal spiralen, die naar schattin met den 60 duims-teleskoop van Mount Wilson over den geheelen hemel te foto grafeeren zijn (bij één uur expositie op zeer gevoelige platen), wordt gesteld op 300.000, verspreid tot op 72 millioen licht jaren afstand. De 100 duims-teleskoop zoj er volgens Hubble zoowat twee millioen op de plaat brengen, tot op afstanden van 140 millioen lichtjaren! En dit zou d< grens van het heelal zijn; voor zoover he valt onder het bereik der hedendaagscb waarneming. Een dertigtal jaren geleden werd clooi Easton op goede gronden de hypotheS verdedigd, dat ons melkwegstelsel zelf eel groote spiraalnevel zou zijn. Die hypoth# se vindt steun in de jongste onderzoek»» gen omtrent den aard der spiraalnev<' Zoo zou dus nu, na de Aarde en de Zoï ook weet een melkwegstelsel zijn dontt neerende, centrale beteekenis voor heelal hebben verloren. Het spreekt wel vanzelf, dat deze resul taten nog lang niet onbetwistbaar vad staan, en dus voorloopig met zeker voof behoud zijn te aanvaarden.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 4