VSfEEEE BLAD „DE LEIDSCHE COURANT" ZATERDAG 27 AUGUSTUS IB9ÜI3ENLAND. R. K. UNIVERSITEIT. nieuwe Theologisch-Maatschappelijke Afdeeling. De Rector-Magnificus der Keizer-Karel- Jniversiteit te Nijmegen, deelt ons mede: Met ingang van het nieuwe studiejaar :1 de Theologische Faculteit der R. K. faiversiteit ook voor leeken worden open gesteld. Op de vergadering van 1314 Juni 1.1. ïecft het Doorluchtig Episcopaat goodge- ronden, dat aan de Theologische Facul- leit cene „Theologisch-Maatschappelijke ifdeeling" zal worden verhonden, die ten loei heeft: de uiteenzetting der beginselen ran de katholieke wijsbegeerte en geloofs- eer in hunne theoretische waarde en in hunne practische toepassing op geheel het maatschappelijk leven en de katholieke kuituur. Door de mogelijkheid van hoofd- m hijvakken op verschillende wijzen te [roepeeren, zal in deze afdeeling een groot lantal studierichtingen kunnen worden tangewezen. In deze afdeeling kunnen als student porden ingeschreven: leeken, zoowel als jeestelijken; mannen, zoowel als vrouwen, lie tot eigen ontwikkeling en betere voor bereiding tot hun lateren maatschappelij- ken werkkring, (als journalist, paedagoog, politicus, letterkundige kunstenaar sociale eider enz.) den cursus geheel of gedeelte lijk wenschen te volgen. Voorwaarde voor de inschrijving zullen rijn: einddiploma Gymnasium, H.B.S. met jarigen cursus, Acte M.O. of diploom Fan elke andere inrichting van voorberei- lend-hooger of middelbaar onderwijs, of rel eene voldoende algemeen-wetenschap pelijke ontwikkeling, in de beide laatste gevallen volgens het oordeel der theologi sche faculteit. De volledige cursus zal twee jaren du ren en kan door een examen worden af- ;esloten, waarna, bij gunstigen uitslag, een heologisch-maatschappelijk diploma zal irorden uitgereikt. Nadere inlichtingen vindt men in den lids der R. K. Universiteit voor 1927/1928 en zullen belangstellenden gaarne worden rstrekt door de academische overheid, uet name door den Voorzitter der Theo- ogische Faculteit, Prof. Dr. W. Mulder, Stijn Buysstraat 11 te Nijmegen. SACCO EN VANZETTI. Relletjes te Rotterdam. Het wordt waarlijk een uiterst moeilijk rraagstuk, hoe de onregelmatigheden op en bij den Goudschen Singel die zich avond avond herhalen, tot een einde kunnen rorden gebracht. Het rigoureuze optreden der politie eer- lis teravond heeft weliswaar velen angst ugeboezemd, doch tegelijkertijd wekte het intstemming bij dat gedeelte van het pu- >liek, dat onder de rustige burgers gerans- ichikt mag worden en waarvan, inderdaad verscheidene personen, omdat de goede het net de kwaden moesten ontgelden, klap- ien hebben opgeloopen. Zooals te voorzien was, stond de Goud- iche Singel om en bij achten weer vol men schen, van begin tot einde, naar schatting Bn menigte van vier a vijfduizend. Er was echter geen politieman te be- :ennen, slechts enkele rechercheurs vigi eerdon ongemerkt tusschen het publiek, egeld werden rapporten overgebracht laar het Hoofdbureau, waar rechercheurs, aspecteurs en agenten „in reserve" aan- rezig waren. Ook in het Politiebureau aan Lange Torenstraat was een groote po- itiemacht samengetrokken. Het publiek bleef inmiddels op den Sin- el rustig heen en weer loopen als berus- end in het feit, dat er nog niets gebeurde. De bevolking van de stegen tusschen «mgo Frankenstraat en het Gereformeerd Peeshuis benutte haar vrijheid inmiddels m klinkers stuk te slaan tot kleiner aan- alsmateriaal en tegen tien uur begon het ier onrustig te worden, af en toe liepen pgeschoten jongens zonder oorzaak weg. Het mindere volk achtte toen het oogen- lik gekomen om handelend op te treden, eilig als men zich voelde tusschen de bur- 5rs. Eerst sneuvelden eenige straatlantaarns a toen do wegvluchtenden in de gaten adden dat ztJ niet achtervolgd werden, egon hun optreden allengs driester te orden. Van de Zuidzijde van den Sin- waar men het trottoir wederom met roote keien had volgegooid werden leine, heimelijke uitvallen gedaan en met acces. Immers het glasgerinkel bewees ven later dat er verscheidene ruiten wa- ïn vernield. Op deze wijze werden vijf a *s uitvallen gedaan, tusschen kwart over en en kwart voor elf. Zes ruiten van het gebouw van „De Rot- rdammer", vele ruiten van het daarnaast liegen postkantoortje, twee groote spie- Iruiten van de Rotterdamsche Melkin- ihting op den hoek der Vondolstraat en a café-ruit lagen toen in scherven. De sfeenengooiers, die door niemand ïrden tegengehouden, wreven zich verge- legd de handen. Ook alle lantarens tus- Lange Frankestraat en 't Weeshuis 're inmiddels onder triomphgeschreeuw •Pot gegooid. De weinige rechercheurs, die vlak bij het leuren stonden, konden bgerijpelijker- )s niets uitrichten; trouwens zij hadden ft bevel, niet in te grijpen. Te vijf voor elven kwam plotseling een 'ot9 politiemacht opzetten: vijf auto's, bereden agenten, vele voetagenten, in- ecteurs, commissarissen en de hoofd- jpissaris. In een oogwenk was de Singel volkomen ju. de rechercheurs kregen zelfs geen legenheid kleine charges uit te voeren, t volk was de huizen binnengevlucht. De bereden agenten lieten hun paarden de leege zijstraten rennen. Bij het al- 8 optreden in de Schoolstraat werden jtseling steenen gegooid. De politie zag 'de steenenwerpers in pand 20 vluchtten en haalde dezen er uit. Het waren twee jongens, die terstond naar 't bureau Meer mansstraat werden opgebracht. Weer schoot de politie in de zijstraten waar de ramen niet spoedig genoeg wer den dicht gedaan. Tegen kwart voor twaalf rukte de politiemacht in. In verband met deze relletjes werd den marktkooplieden pas te één uur na mid dernacht gelegenheid gegeven hunne kra men te gaan opbouwen. Anders kan dit te acht uur 's avonds reeds beginnen. Te Amsterdam. Door de Communistische Partij Hol land waren gisteravond twee vergaderin gen belegd, een in het gebouw De Harmo nie op de Rozengracht en een in Hand werkers Vriendenkring op de Nieuwe Achtergracht. Beide vergaderingen hadden ten doel te protesteeren tegen het ter dood brengen van Sacco en Vanzetti, tegen de plannen ten opzichte van drie Indische communisten en tegen het optreden van de Amslerdamsche politie, en elders. Do bijeenkomsten waren elk bezocht door on geveer 250 personen. Die in de Harmonie ging omstreeks halfelf uit. Blijkbaar wa ren de gemoederen eenigszins verhit, want terstond na het verlaten van het ge bouw liepen eenige opgeschoten jongens naar een kar steenen, welke voor de in aanbouw zijnde Katholieke kerk op de Rozengracht staat en begonnen naar de politie te gooien. Deze handeling werd beantwoord met een charge met de sabel, waaraan ook ruiters deelnamen. Een op geschoten knaap werd gearresteerd op het oogenhlik, dat hij steenen opraapte. Hij werd overgebracht naar het bureau Lau riergracht. De betoogers liepen bij elke charge de zijstraten van de Rozengracht binnen en namen de wijk in huizen. Als de poh'tie weg was, schoolden zij weer op de hoeken der straten samen en tot na middernacht hield dat spelletje aan. De vergadering in Handwerkers Vrien denkring liep veel later af. Omstreeks kwart over elf was de bijeenkomst gesloten en de deelnemers trokken in kleine groep jes weg. Ook op den Dam en omgeving was het rustig. Een belangrijke politiemacht was intusschen op de been. Intellectueele samenwerking tusschen Nederland en België. Een principieele overeenkomst getroffen. De Brusselsche correspondent van de „Msbd." seint: In principe is tusschen Belgë en Nederland een overeenkomst ge sloten voor intellectueele samenwerking door uitwisseling van universitaire leer krachten en gelijkstelling van de diploma's onder bepaalde voorwaarden. De ratificatie van deze overeenkomst zal eerstdaags langs den diplomatieken weg „De Glindhorst" failliet. De te Utrecht gevestigde veTeeniging tot duurzame verzorging van minderjari gen, die het bekende opvoedingsgesticht „De Glindhorst'' beheert, is dezer dagen failliet verklaard. LHHP- ËM TUINBOUW EXPORT BLOEMBOLLEN. De warmwater-behandeling der narcis- bollen. Namens de narcissenkweekers is via de. Nederlandscho regeering Amerika aange boden alle narcissen, die uit Holland naar Amerika worden gezonden, vooraf een warmwaterbehandeling te geven, om daar mede te bereiken, dat geen aaltje of nar- cisvlieg levend Amerika bereiken zal in de zendingen narcisbollen. In ruil daar voor werd gevraagd: openstelling van Amerika voor alle narcissen uit Holland, die onder toezicht van den Plantenziekten- kundigen Dienst een warmwaterbehande ling ondergaan hebben. Door de Directie van Landbouw is nu een officieel bericht ontvangen van Hr. Ms. Gezant te Washington, dat door dei^ Amerikaanschen minister van Landbouw afwijzend op dit verzoek is beschikt, meldt het „Kweekersblad". Als motiveering van deze afwijzing wordt o.a. aangevoerd, dat, hoewel de warmwaterbehandeling door Amerikaan- sche deskundigen als de beste behandeling erkend wordt, welke tot dusver is toege past, zij toch slechts honderd percent ze kerheid geeft, indien zij met de meeste nauwgezetheid wordt toegepast onder gunstige omstandigheden. „Such hundred percentum efficiency can not, therefor, be counted on in general commercial practice". (Op die honderd percent kan in de practische toepassing in het algemeen niet gerekend worden), heet het in de verdere motiveering. Zoodat hiermede opgegeven moet wor den de hoop, om nog verandering te krij gen in de bepalingen van art. 37, regelen de het importeeren van bolgewassen. KEBKMIEUWS KARDINAAL REIG Y CASANOVA, f Kardinaal Rcig y Casanova, aartsbis schop van Toledo en primaat van Spanje, is overleden. Naar de Missie. De weleerwaarde pater Wunibaldus v. d. Steen O.F.M., assistent op Alverna te Wychon, vertrekt 14 September a.s. naar de missie in Brazilië. Gemengde Berichten. ONGELUKKEN. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Op 't nippertje aan den dood ontsnapt. Men meldt uit Meppel aan de „Asser Crt.": Gistermiddag wilde het vierjarig zoontje van den heer G., wonende in de Indische Buurt, alhier, dat in een eigen gemaakt kinderwagentje gezeten was, dat het zusje voortduwde, nog den overweg in de Oosterboer passeeren, toen de snel trein van 2.15 uur uit Groningen nader de. Het zusje van het knaapje wist hem op het laatste nippertje nog uit het wagentje te rukken. Dit laatste werd geheel ver brijzeld, terwijl de beide kinderen met den schrik vrijkwamen. Aanrijding. Op den Stationsweg te Ede is een mo torrijder uit Arnhem door een militairen auto aangereden. De man kwam te vallen en brtak een heen op drie plaatsen. Zijn echtgenoote, die op do duo zat, bleef on gedeerd. Het slechtoffer is naar Arnhem overgebracht. Auto-botsing. Gisternacht omstreeks 1 u. is op den Haagweg nabij Delft een auto van den heer Lanlermans uit Hillegersberg gere den tegen een auto van den heer Rijken- berg uit Den Haag, tengevolge van het gebruiken van verblindende verlichting. Beide bestuurders zijn door glasscher ven aan het hoofd verwond en zijn nadat zij waren verbonden met passeerende auto's naar huis gebracht. Beide auto's zijn zwaar gehavend. Doccleüjk ongeval in de Staatsmijn „Hendrik". In de Staatsmijn „Hendrik" is de 20-ja- rigo ongehuwde sleeper P. Vogels, af komstig uit Montfoort, bij het afhalen van een ketting met het hoofd tusschen twee wagens bekneld geraakt. Met een sche delbreuk en verder inwendig gekwetst werd hij naar het hospitaal overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. Door een vallenden paal getroffen. Bij het leggen der gasbuizen in de Hoofdstraat te Hoensbroek vloog een hou ten paal tegen het raamkozijn van een woning en trof een veertienjarig meisje met het gevolg, dat het kind mqt het hoofd door het raam s'oeg. Met ernstige inwendige kneuzingen is zij in het zieken huis te Heer'en opgenomen. Aan de gevolgen overleden. De heer J. Kuyper, die dezer dagen aan de gasfabriek te Haarlem bij werkzaamhe den, getroffen werd door een losgeraakt loopwiel en daardoor hersenschudding en schedelbreuk bekwam, is aan de gevol gen van dit ongeluk overleden. Een wakker dienstmeisje- Door haar toedoen drie inbrekers gearresteerd. Een dienstmeisje, dat eergisternaclit in de Groot-Hertoginnelaan te 's-Gravenhage wandelde, bemerkte, dat voor perceel 145, de woning van dr. Van der S., die uitste- dig is, een man zich op verdachte wijze ophield en teekens gaf in de richting van den tuin. Het meisje, dat in de buurt in betrekking is, was zoo verstandig onmid dellijk de politie telefonisch to waarschu wen. Een auto met drie rechercheurs en een politiehond was zeer spoedig ter plaatse. Het eerst werd de uitkijk, do 35-jarige schoenmaker Chr. P., ingerekend. Daarop begaf men zich in den tuin, waar aan do achterzijde van het huis twee mannen trachtten een deur te verbreken. Beiden gingen op de vlucht, toen zij onraad be merkten, zoodat het eenigen tijd duurde voordat de rechercheurs er in slaagden de hand op hen te leggen. Vooral een hunner stelde alle pogingen in het werk om zijn vrijheid te behouden, waardoor een der politiemannen genoodzaakt was vier scho ten in de lucht to lossen. Eerst hierna ga ven zij zich over. Het bleek weldra, dat het drietal de twee anderen zijn J- H. D., 33 jaar, rei ziger, en W. S. 32 jaar. koopman heel goede bekenoen der politie zijn zoodat men goede hekenden der politie zijn zoodat men werd nog beslag gelegd, op een verzame ling moderne inbrekerswerktuigen, die een hunner bij zich had. Een koe, die tweemaal verkocht werd. Een koopman uit Winschoten verkocht op de veemarkt te Groningen een jonge koe. De kooper en de verkooper verwij derden zich een oogenhlik, zoodat de koe onbeheerd bleef staan. Toen een ander lief hebber daar langs kwam, stonden er bij het beest twee jonge mannen, die zeiden dat zij, de eigenaars van de koe waren en het dier aan hem verkochten, Toen in een café de betaling geschied was, kwam de eerste kooper opdagen, en het bleek, dat de beide jonge mannen met het geld reeds verdwenen waren. De recherche heeft ze 's nachts aange houden. Het zijn volgens de „L. Crt." H. D., oud 18 jaar, en J. P. oud 22 jaar, bei den van Leeuwarden. Zij hadden reeds goede sier gemaakt van het geld en wer den in beschonken toestand naar het hoofd bureau gebracht. Zij zullen ter bescikking van do justi tie worden gesteld. Achtervo'ging van een koeiendief. Op de Donderdag te Zutphen gehouden veemarkt trok het de aandacht van een paar kooplieden, dat de drijven van een tweetal koeieü eenigszins verdacht deed, hetgeen zij aan do politie mede deelden. Toen deze kwam om een nader onderzoek in te stellen, had de man, die zeker lont had geroken, zich reeds uit de voeten gemaakt. De politie vond hierin aanleiding, op de toegangswegen tot de stad te laten surveilleeren, met het ge volg, dat een agent nabij Eefde een ver dacht persoon aantrof, die, zich ontdekt ziende, dadelijk de vlucht nam, achterna gezet door de politie. Hij sprong in een gracht, doorwaadde die, tot aan de hals in het water, zoodat hij druipnat aan den anderen oever kwam. Maar ook daar werd hij door den agent achtervolgd, tot dat hij in een haverveld verdween. Er is toch nog met een politiehond gespeurd, doch tevergeefs. De man had op zijn vlucht, een leeren pantoffel en zijn rood bruine pet verloren. Later is verdachte gezien nabij het Is raël. Krankzinnigengesticht te Apeldoorn. Aan iemand, die hem ontmoette, had hij meegedeeld dat hij Oosterkamp heette, af komstig uit het Woudhuis te Apeldoorn. De Zutphensche politie heeft do koeien in beslag genomen en onderzoekt nu, waar ze gestolen Zijn, terwijl aanhouding en voorgeleiding van den verdachte wordt verzocht. SSaaitQasS. ONGELUKKEN. DE RAMP NABIJ CHAMONIX. „Een onontwarbaar kluwen van ijzer en menschelijke lichamen". Zijn er nog meor slachtoffers te betreuren? Uit Gcnève wordt gemeld: Allo berich ten, die inen te Genèvo leost met betrek king tot de ontzettendo spoorwegramp op do lijn MontenversChamonix, verzinken in bet niet, als men op de onheilsplaats zclvo de sporen der ramp aanschouwt. Do locomotief en de eerste wagon van den verongelukten trein liggen diep in do sneeuw begraven, zoodat het nog volstrekt niet vaststaat, dat reeds alle slachtoffers zijn geborgen. Tot dusver hooft men 25 dooden en omstreeks dertig zwaargewon den uit do puinlioopon bevrijd, maar waarschijnlijk zullen van deze laatsten verscheidene den nacht niet halen. De op ruimingswerkzaamheden zijn nog steeds aan den gang. Zij worden echter zeer be moeilijkt., doordat het in do gohcelo streek onafgebroken regent, waardoor alle we gen zijn doorweekt. Te Chamonix zelf woedt een hevige sneeuwstorm. De plaats is natuurlijk in rep en roer en het kleine telegraaf- en telefoonkan toor is vrijwel onmachtig den 6troom van telegrammen en telefoongesprekken te ver- Met betrekking tot do ramp zelf verne men wij nog do volgende bijzonderhe den:' Donderdagmiddag brak boven Monten vers, dat 2000 Meter boven den zeespiegel is gelegen, plotseling een hevigo sneeuw storm los, waardoor een algemeene uit tocht der talrijke toeristen werd veroor zaakt. Drie treinen met toeristen vertrok ken achter elkaar naar beneden, doch vooral de trein, die om 4 uur 50 kou ver trekken, werd door de toeristen bestormd en vertrok dan ook stampvol. Het schijnt, dat de trein ten gevolge van deze over matige belasting oen to groote snelheid heeft gekregen, of dat do bestuurder door de plotselinge snelheid verrast werd en geen tijd meer had do remmen aan te zetten, dan wel hetgeen nog waarschijn lijker is dat de met tanden voorziene stang reeds bij het vertrek onklaar is ge weest; hoe het zij, de trein vloog met ra zende snelheid ongeveer C00 Meter de 23 graden steile holling af. De inzittenden, die onmiddellijk het dreigend gevaar be seften, smeekten den weinigen beambten om hulp. Intusschen had men ook in het hotel het gevaar ingezien, doch uiteraard kon men het onheil niet voorkomen. De snelheid van den trein Hum voort durend toe, totdat hij op een gegeven oogenhlik uit de rails liep. Met razende vaart wierp de locomotief zich op den muur, die onmiddellijk bezweek, waarna de locomotief en de eerste wagen in het ravijn stortten, in hun val een groot aeel van den muur meeeleepend. Twaalf passa giers waren op slag dood, de overige omge komenen overleden korten tijd later aan hun ontzettende verwondingen. Onder in het ravijn was het een onontwarbare klu wen van ijzerdeelen en menschelijke licha men. De machinist werd in stervenden toe stand onder do puinhoopen van do locomo tief gevonden. Toen men hem wilde be vrijden, zeide hij slechts: „Dat geeft toch niets meer, ge zoudt de hecle machine uit elkaar moeten nemen." Do inzittenden van den tweedon wagen hebben hun loven slechts tc danken aan do buitengewone tegenwoordigheid van geest van o'ou conducteur Joseph Riberi. Toen hij het gevaar zag, verbrak hij on middellijk de koppeling en zette vervol gens met inspanning van alle krachten do remmen aan, waardoor de wagon tot staan kwam. Toen zakte hij bewusteloos ineen. Zijn tegenwoordigheid van geest heeft aan minstens vijftig mensclien het leven ge red. Hij is door den burgemeester van OL&monix onmiddellijk voor het Legioen van Eer voorgedragen. Een der inzittenden verklaarde, dat het hulpgeschreeuw der passagiers zulk een ontzettenden indruk maakte, dat vele da mes, tot wie het gevaar nog niet geheel was doorgedrongen, het bewustzijn verlo ren. De verminkingen der zwaargewonden zijn zóó ontzettend, dat de meesten hun ner, zelfs als zij er het leven zullen afbren gen, waarschijnlijk blijvend verminkt zul len zijn. Onder de omgekomenen bevindt zich een mevrouw Braun, wier nationaliteit en woonplaats onbekend is; waarschijnlijk is zij een Zwitsersche. Haar man bevindt zich onder de zwaargewonden. Voorts oen fa milie dr. Josephy en een Zwitsersch echt paar Meroz uit Le Locle. Alle overige na men van slachtoffers duiden op Engelschc of Fransche afkomst. Onder de gewonden bevinden zich het echtpaar Scibert of Stribert uit Duitsch- land, een mevrouw Wassermann en een heer en mejuffrouw Nisser, benevens oen mejuffrouw Baud uit Parijs, welke laatste waarschijnlijk een Ncderlandsche is. Geen Nederlanders onder de dooden. Naar wij nog uit Chamonix vernomon, bevond de hoer Van Voorst van Beosd uit Den Haag zich in gezelschap van hot echt paar Van Oven. Zooals bekend, liep de heer Van Voorst bij de spoorwegramp slechts enkele lichte kwetsuren op. De heer Van Oven heeft een beenfrac tuur mot oen open beenwond opgeloopen, terwijl mevrouw Van Oven, van wie aan vankelijk word gemold, dat zij oon rib had gebroken, gelukkig slechts licht gewond blijkt to zijn. De toestand van beide pa tiënten is, naar mon meedeelt, bevredigend. Bevestigd wordt voorts, dat zich onder do dooden geen Nederlanders bevinden. DE RIVIERA OPNIEUW GETEISTERD. De branden nemen weer in aantal toe. Een vliegtuig-^ tation afgebrand. Ondanks de waakzaamheid der patrouil les zijn zooals met enkele woorden reeda gemeld is, verschillende nieuwe branden, in do Riviera uitgebroken. Tientallen H.A. bosschen te Soranon, in de nabijheid van Grasse, werden vernield; een verdere uit breiding der branden kan aldaar echter voorkomen worden door het krachtdadig optreden van driehonderd burgers. Juist na het passeeren van een auto werd een kleine bramd ontdekt door gen darmen op den weg tusschen Touretto- sur-Loup en le Bar. Men was den brand snol moester en een beschrijving van do auto werd naar allo richtingen verspreid. De wagen, dio aan een bewoner van Nico behoort, werd spoedig ontdekt, doch d9 inzittenden verklaarden niets van den brand to weten en werden na hun verhoor weer voorioopig op vrije voeten gestold. Ten Noorden van Tourette staan intus schen op het oogenhlik groote bosschen in brand en troepen zijn naar de bedreigde streek gezonden. Verder zijn branden uit gebroken te le Gannet bij Cannes to Anti bes en Hyères, die ernstige gevolgen heb ben gehad. In eerstgenoemde plaats vloog het sta tion der watervliegtuigen, het hoofdkwar tier voor den dienst op Noord-Frankrijk en Corsica, in brand. Do schade bedraagt vierhonderdduizend francs, doch de vlieg tuigen konden tijdig geborgen worden. Een oogenhlik scheen de toestand zeer hacho- lijk toen een groote opslagplaats van bon- zino bedreigd werd. To zelfder tijd begon een ernstige brand bij het vliegstation te Palyvestre nabij Hyères gelegen, waardoor het spoorweg station, vele villa's en hotels worden be dreigd. Meer dan duizend mariniers waren direct ter plaatse, waardoor do gebouwen gered kondon worden. Do brand woedt echter voort. Dynamiet-patroon to vroeg ontploft. Meerdere slachtoffers. Uit Bad Schwalbach wordt gemeld: Bij het wegruimen van rotsen voor den aan leg van een straatweg is een dynainietpa- troon te vlug ontploft. Door de geweldigo rotsblokken, welke neerstortten, zijn, vijf arbeiders bedolven, waarvan twee direct dood waren en de drie anderen ernstig gewond. Noodweer op de Oostzee. Pommeren door slagregens geteisterd. Sedert Donderdag hcerschen op de Oost zee zware onweders, ten gevolge waarvan het scheepvaartverkeer is stopgezet. Voorts wordt geheel Pommeren sinds twee dagen door zwaro regens goteisterd. D oogst drijft op do velden, terwijl het reeds gemaaide graan dreigt te zullen gaan kiemen. De cholcra-epidemie aan de Perzische Golf Meer dan 600 dooden. Het aantal doodelijke gevallen van cholera te Bash ra bedraagt thans 271. In de pelroleumraffinaderijen van Abadon zijn er 224 dooden, maar do epidemio neemt in hevigheid af. To Mohammerah bedraagt het aantal slachtoffers 87, ter wijl ook te Abwaz het aantal dooden groot is. Epidemische kinderverlamming. Sedert eenige weken heerscht te Boeka rest een epidemische kinderverlamming. Do laatste medische raporlen verklaren, dat do microbe van de ziekte onbekend is, evenals de middelen, om haar te bestrij den. De sterfto bedraagt ongeveor 15 pet- Het gevolg van deze ziekte is gedeeltelijke of geheelo verlamming. Er zijn 130 kinderen heneden tien jaar ziek- Men heeft slechts drie ziektegevallen bij personen ouder dan 20 jaar waarge nomen. Een handige oplichter. Hij had de „stralen des doods" uitgevonden. Een groot aantal Oostenrijksche en Duitscho dienstmeisjes zijn door een han- digen oplichter van al hun spaarpennin gen ontlast. De man stelde zich voor als de uitvinder van do „stralen des doods", waarvan een rationeele exploitatie het va derland van groot nut zou zijn. In ruil voor deelneming aan de verwezenlijking van zijn plannen worden fabelachtige winsten in het vooruitzicht gesteld- Do meisjes zou den rijk naar him vaderland terugkeeren. De slachtoffers van den bedrieger, die natuurlijk Dr. voor zijn naam schroef, zijn zeer talrijk. Een vroegere huishoudster in den staat Ncw-Jersey raakte alleen 16.000 dollar aan hem kwijt. Do politie te Wash ington heeft den man gearresteerd. Broodgebrek in Moskou. Do bakkerijen te Moskou hebben op dracht ontvangen om zoowel dag en nacht als des Zondags door te werken om daar-

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 3