spomr INGEZONDEN MEDEDEELING r SACCO EN VANZETTI. Relletjes te Rotterdam. De relletjes, waarvan een zeker publiek langzamerhand den smaak schijnt te pak ken te krijgen duren voort. Gisteravond kon moeilijk meer gesproken worden van ongeregeldheden in verband met de zaak SaccoVanzetti, daar nergens een ver gadering of openluchtbijcojikomst was be legd en het groepje communisten dat op andere avonden steeds te zien was, zich thans niet openlijk heeft vertoond. Tegen achten waren op het Noordplein vee opgeschoten jongens en op relletjes beluste nieuwsgierigen samen gekomen. Maar op dat tijdstip was het op den Goud- schen Singel nog veel en veel drukker en we dra kwam de menigte van het Noord- plein in optocKt. naar den Goudshcen Sin gel. Daar drong men zich voor de zijstra ten en stegen samen en uit deze samen scholingen klonken telkens scheldwoorden en verwenschingen aan het adres van de pol tie. Deze liet zich in het begin niet zien. Bij sommige straten, zooals bij den Goud- eclion Weg en de Jonker Fransstraat, stonden een paar rijwie'agenten. Het scheen niet naar den zin van de menigte, dat, de politie niet handelend optrad en men werd steeds driftiger. Er werd met elecnen gegooid en ten slotte drong zulk oen (alrijke menigte op in de richting van den Goudschen Weg, dat do politie wel ingrijpen moest. Er werden op den Goud schen Weg een paar k'eine charges uit gevoerd. Op den Goudschen Singel kwam bet pub'iek opnieuw opdringen en er werd ook hier weer met steenen gegooid. Toen fwerden krachtigor maatregelen noodza*- kelijk. De gummistokken kwamen voor den dag, twee politic-auto's rukten op en er werden charges op de volle breedte van tden Gousdchen Singel uitgevoerd. De klei ne auto's reden over de verhoogde voet paden en veegden den Goudschen Singel schoon. Do rel'etjes-zoekers bleven zich in de stegen ophouden en toen er weer met stee nen naar de agenten werd gegooid, werd er een schot in de lucht gelost. Aangezien de Goudsche Singel opge broken is, konden de belhamels daarna Üe verhoogde voetpaden met keien vol- gooien. Er was hier materiaal genoeg om bet den auto's lastig te maken. Opnieuw ,vo'gde een charge dwars over den Goud schen Singel. In de Lange Lijnslraat kreeg een re chercheur een steen op 't hoofd, zoodat hij tin het ziekenhuis aan den Goolsingel ver bonden moest worden. Op hetzelfde oogen- blik werd er in die straat geschoten op de rechercheurs. De straatlantarens wer den stukgegooid, zoodat er diepe duister- nie heerschte. Er volgde opnieuw eenige salvo's in de lucht. Ook op den Pompen- burg Singel werden charges uitgevoerd. 'Eenige politic-agenten kregen steenen te gen 't lichaam, zonder ernstige gevolgen evenwel. Versterking der politiemacht was nood zakelijk. Toen de versterking gekomen was werden onder leiding van de heeren van [Vleuten en E. Vriendman eerst de Pom- penburg Singel en toen rechtsomkeert de Goudsche Singel schoongeveegd. Toen er in één der zijstraten menschen weigerden door te loopen en de politie dreigend op hen af kwam, vluchtten zij jcen café binnen. Do heihamels werden er idoor de politie uitgehaald. Eén der belhame's kreeg een b'oempot, dien niet voor hem bestemd was, op het hoofd, waarna hij bewusteloos ineenzakte. Half twaalf is de groote politiemacht weer teruggeroepen 't Bleef evenwel op den Goudschen Singel en omgeving nog vrij rumoerig en men verwachte dat de reser- ven nog wel eens zouden moeten uitruk ken. Te Amsterdam. De gisteravond door het landelijk co mité voor Sacco en Vanzetti in het Con certgebouw gehouden protcstmeeting was druk bezocht. De zaal beneden zoowel als de galerij en het podium waren dicht be- fcet en honderden, voor wie binnen geen plaats meer was, wachtten in de van Baer- Jestraat voor het gebouwd. Voor dezen werd een tweede vergadering belegd in het gebouw do Harmonie op de Rozengracht. Verschillende sprekers voerden hel woord, o.a. Prof. Mannoury van de Commuisti- eche Partij Holland. Op het podium van het concertgebouw waren verschillende borden geplaatst, waarvan één weergevend de Amerikaan- eche vlag met daarop een doodskop ge schilderd. Een ander oxcmp'aar van de Stars and Stripes was met bloed bevlekt Voorts zag men opschriften als „moord", „wraak" enz. Na afloop der vergadering werden in hel concertgebouw eenige rui ten ingeworpen. De politie, die uitgebrei de maatregelen tot handhaving van de orde had genomen, voerde in de v d Ve'- destraat en de P. C. Hooftstraat charges uit. 6 Iets bijzonders is cr niet voorgevallen. Te 's-Gravenhage. In den tuin van het Volksgebouw aan de Prinsegracht was gisteravond door het 1 Jaalselijk Comité van Actie inzake Sacco en Vanzetti wederom een openbare pro testvergadering belegd, welke door een paar duizend personen was bezocht. Als ■sprekers traden o.a. op de heeren Snee vliet uit Amsterdam en het Tweede Kamer Jiu Louis de Visser. Mede tengevo'ge van deze bijeenkomst was bel op de Prinsogractil nog drukker dan de vor.ge avonden. Overal stonden groepen menschen tezamen en daarlus- Bchen door liepen groepen opgeschoten jongens, zoodat het al gauw weer wat ru moerig werd. Omstreeks tien uur achtte de politic den tijd gekomen, om tot verspreiding van de menschen over te gaan. Agenten te paard en op den motor dreven de menig te in verschillende richtingen uiteen. Ook later moest de politie nog verschillende koeren optreden en de menschen tot door- loopen aanmanen. De Konink ijke Familie. Naaa* wij verpemen zal de Koninklijke lamilie Dinsdagavond 30 Augustus per Slaatsspoortrein van 10 uur 4 minuten in de Residentie terugkeeren en Haar intrek op den Ruigenhoek nemen. Wettelijke regeling van het pachtvraag- stuk. Sprekende uit naam van den minister van Binnenlandsche Zaken cn Landbouw, heeft ds. A. J. Swaving, wnd. dir.-gen. van den Landbouw, in de vergadering van den Aartsdiocesanen R. K. Boeren- en Tuin- dersbond gezegd, dat bij voorbereiding van de wettelijke regeling van bet pacht- vraagstuk nog wordt gewacht op enkele adviezen over het rapport van den R. K. Ned. Boeren- en Tuindersbond, welke ver moedelijk over niet te langen tijd bij het departement zullen inkomen. Intusschen ontveinst spr. zich niet, dat het hier een moeilijke materie betreft, welke nog een moeilijken weg zal hebben te bewandelen. Invoerrecht op vleesch. Dc Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Com- missio van deskundigen voor de samen stelling van de prijscourant ter berekening van het invoerrecht op versch of gekoeld vleesch in hare vergadering van 23 dezer bedoelde prijscourant heeft vastgesteld als volgt: Rund- en kalfsvleesch, versch of gekoeld, 100 K.G. f 90, paardenvleesch, verBch of gekoeld, 100 K.G. f 50. Geduren de de maand September 1927 zal mitsdien het invoerrecht voor de hierboven bedoel de vleeschsoorten bedragen 10 percent van de hiervoor vermelde waarden. KERKNIEUWS Pater van Luyk SJ. De weleerw. pater van Luyk S.J., lee- raar aan bet college te Katwijk a. d. Rijn, herdenkt heden zijn zilveren priester jubileum. Naar wij vernemen, is de pater niet te Katwijk aanwezig en zal de dag zonder eenige feestviering verloopen. Pater Victorius Beekman O.F.M. Op Maandag 29 Augustus a.s. hoopt de Weleerw. Pater Victorius Beekman den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar het klooster binnentrad. Pater Beekman, uit het klooster der Franciscanen te Maastricht, bekend als missieprediker en adviseur der R.K. Sport- beweging in het Zuiden, draagt om 9 uur een H. Mis -van dankbaarheid op in de kerk der H. Familie, Kamperfoelie-plein te 's-Gravenhage. Gouden klcosterjubiieum. De eerw. broeder Xaverius van de Orde der Onbevl. Ontvangenis zal a.s. Donder dag 25 Aug. in bet klooster te Veghel zijn gouden kloosterjubileum herdenken op Maandag 29 Aug. wordt bij door zijn oud- leerlingen gehuldigd. ONDERWIJS Het H. B. S.-eindexamen. Het „Weekblad voor gymn. en middelb. onderwijs" bericht, dat een adres is ver zonden aan den minister van Ond., K. en W., waarin verzocht wordt, een zoodanige wijziging te brengen in bet reglement der eindexamens H.B.S. 5 j. c., dat het afne men van bet eindexamen niet meer uit sluitend aan de eigen leeraren wordt over gelaten. Het adres is onderteekend door 21 direc teuren en leeraren van openbare en bij zondere H. B. scholen. ZWEMMEN. Diploma zwemmen. Door de Zwemvereeniging „De Zijl" is bet diploma van geoefend gekleed zwemmer (ster) uitgereikt aan de dames G. W. A. Stammers, I. Planje, B. v. Wingerden, D. Karstens, M. C. v. d. Voorst, M. J. van den Heuvel, Jo. Paardenkooper en aan do heeren D. Kraaijenbrink, B. S. van Leeu wen, K. F. v. Wingerden, M. P. J. Kal lenberg I. Haasbeek, J. Riethoven, E. A. M. Casteleyn. M. P. J. Kallenberg is de eerste Agent van Politie in Leiden die het diploma zwemmen behaald beeft. POSTDUIVEN. „De Zwaluw" (Hillcgom). Zonuag hield do Postduivenvereniging „De Zwaluw'' een wedvlucht voor oude en jonge duiven vanaf Roosendaal, afstand 85 K.M. Door het slechte weer kwamen de vogels onregelmatig aan. De uitslag was als volgt: 1. J. v. Etten, 2. J. Reeuwijk, 3 M. Koek, 4. J. Reeuwijk, 5. Gebr. Zwane- veld, 6. P. v. d. Reep, 7. J. v. Etten, 8. M. Koek, 9. Idem, 10. Th. v. d. Reep, 11. Gebr. Zwaneveld, 12. H. Duwel, 13. P. v. d. Reep, 14. Th. v. d. Reep, 15. M. Koek, 10. J. v. d. Reep.. 17. W. Beijersbergen, 18. Gebr. Zwaneveld, 19. M. Koek, 20. "W. Beijersbergen. De uitslag kampioenschap jouge duiven: Hekkampioen: 1. J. Reeuwijk 99 p., 2. M. Koek 9ü p., 3. S. Warmerdam 95 p., 4. Gebr. Zwaneveld 71 p. Duifkampioen: 1. J. Reeuwijk S2 p., 2. M. Koek 70 p., 3. S. "Warmerdam 57 p., 4. M. Koek 53 p. Daar voor de 4e prijs duifkampioen Gebr. Zwa neveld en M. Koek gelijke punten hadden, won bij loting de laatste. Zondag wordt gevlogen vanaf Lier (België). SCHOOLKOUSEN Bijzonder sterke gebreide KOUSEN met extra lange beenen, beige, grijs, bruin en zwart. Leeftijd 6 jaarf 1.00 Stijging !2i/o ct. p. maat. Onze bekende SCH00LK0US met versterkte knie SPARTA", uit sluitend zwart, leeft. 6 j. f 1.25 Stijging 15 ct. per maat. PADVINDERSKOUSEN in geheel nieuwe sorteering. goede wollen kwaliteit, vanaff 0.70 Vrij Enirée. Vrij Entree. 38G8 UIT E3E OflflSEmm KATWIJK. Burgerwacht. Zaterdagmiddag zal op baan 7 te Katwijk do eerste wedstrijd plaats bebben om de tweede Ocgstgecsl- $cbe wisselbeker. Tot deelname zijn door de Burgerwacht van Oegstgeest uitgenoo- digd: do burgerwacht van Leiden, Leider dorp, Katwijk, Rijnsburg, Voorschoten en Valkenburg. Elke burgerwacht komt met 5 schutters uit en cr wordt geschoten op de schijf: de burgerwacht, telling van 1 tot 10. Een proefschot naar keuze en daarna 10 patronen. NOOTDORP. Koninginnefeest. Alhier werd een Oranjefeest georgani seerd op 23 en 24 Augustus. De eerste dag zou beginnen met een kinderfeest. Do vroege morgen zag er niet vroolijk uit we gens het onstuimige weer, maar de oude spreuk is weer bewaarheid: een droevige morgen een blijde dag. Zoo vertrouwde ook do schooljeugd, want alle kinderen waren te 9 uur bij de Chr. school aan den Molen weg aanwezig en getooid met sjerpen en vlaggen gingen zij onder geleide van on derwijzers en feestcommissie naar het feestterrein, waar veel vermaak geboden werd o.a. een Japansch vuurwerk. Voor iedere klas werden verschillende spelletjes gehouden. De uitslag is als volgt: lste klas jongens Knikkersloopcn, lste prijs P. Dobbe Jz., 2o H. van Haasteren, 3c A. Schilperoort; lste klas meisjes, knikkers- loopen, lste prijs Anna Stramperaat, 2e Marie Snijders, 3e Jeanne van der Helm; 2de klas jongens, blokloopen, lste prijs G. van der Gaag, 2e Jac. Steeneveld Jz., 3e W. Kamps; 2de klas meisjes, blokloopen, lste prijs M. Ruijgt, 2c Willie van der Gpag, 3c G. Steeneveld Dd.; 3de klas jon gens, tonnetje kruien, lste prijs Chr. Peks, 2e Cor Tilburg, 3c W. van der Helm; 3de klas meisjes, slofloopen, lste prijs Gerarda Post, 2e Truus van der Helm, 3e Corrie Rolvink; 4de klas, jongens, zakloopen, lste prijs W. van Haastrecht, 2c K. van der Sman, 3e L. Herbert; 4de klas meisjes, stoeltje loopen, lste prijs A. do Bruin, 2e P. Steeneveld Jd., 3o Bat je Dobbe; 5de klas jongens, in liet Doolhof, lste prijs Nic. Mooijman, 2e M. Post, 3o Th. AVaaijer; 5e klas meisjes, touwtje springen op de plank, lste prijs Jo v. d. Meij, 2e Bertha de Vreedc, 3e Anna v. d. Sman; 6de klas jongens, in het Doolhof, lste prijs J. Mooijman, 2e M. Steeneveld, 3e Leo Groe- newege; 6de klas meisjes, stoeltjeloopen, lste prijs Nel van Venrooij, 2e Neeltje Ros malen, 3e B. van Noort. Des middags te 2 uur begon de Natio nale behendigheidswedstrijd op motor fietsen. De prijswinnaars waren: lste prijs P. Kerkvliet, Pijnackcr, 2e A. van Eijk, Vcenweg, 3e H. Post, Nootdorp en H. Wiegel, Nootdorp. Nog eenige volksspelen werden gehou den, zooals naar de trein, voor meisjes van 12 tot 15 jaar, waarvan de uitslag was: lste prijs M. van Dorp, 2e S. de Groot, 3e Rika Wees, 4e G. van Dorp. Hardloopen met hindernissen voor jongens van 1215 jaar, lste prijs Cor van Tilburg Jz., 2e Corn Groenewegen, 3e Cor van Tilburg Tz., 4e Nic. v. d. Sman. Booze Griet, voor heeren en dames op de fiets: lste prijs van Ber gen Henegouwen, 2e H. de Groot, 3e pr. H. Wiegel, 4e pr. Cor Groenewegen Az. Dc feestelijkheden werden opgeluisterd door de Harmonie „Gloria in Excelsis Deo" van den Yeenweg. OEGSTGEEST. Botsing tusschen autobus en auto. Gistermiddag ongeveer 3 uur had nabij het Gronenekerkje een aanrijding plaats tusschen de luxe-auto, bestuurd door Me vrouw K. uit Amsterdam en een autobus van de „Sleutelstad". De luxe-auto reed in do richting Leiden (rechts van den weg). Achterop kwam" de autobus, die nog trachtte voorbij de auto (e kunnen ko men, terwijl van den fegenovergestelden kant een groote benzine tank van de Texa co aankwam. Het voorbijrijden ging niet meer. De autobus kwam in botsing met de vóórrijdende auto en duwde deze legen een langs den weg slaande boom aan. Het rechter spatbord en lantaarn gingen ge heel in elkander. Het inwendige van de carrosserie was totaal afgeknapt. De inzit tenden dames (mevr. K. had een vijftal dames voor pleizeir medegenomen om een tochtje te maken) waren zoo geschrokken, dat zij niet met een andere auto of bus naar Haarlem terug wi den. Per tram ver trokken zij naar Haarlem. ZOETERMEER-ZEGWAART. Koninginnefeest. Op 8 September a-s. zal in deze gemeenten Koninginnefeest worden gevierd. Het programma zal o.a. vermelden ringrijderij mot aangespannen epen voertuigen, ringsteken met open auo's die op het terrein aanwezig zullen zijn en molorwedslrijden met hindernissen. Op het feestterrein zullen eenige verma kelijkheden geplaatst worden. Om de feest stemming er in te krijgen zal op den avond van 7 September een muzikalen rondgang door de gemeenten worden ge houden met fakkeloptocht. De winkeliers houden een etalagewedstrijd. ZOETERMEER. Geboren: Cornelis Jacobus, z. v. J. Zonderop en J. H. van Es. ZEGWAART. Geboren: Maria Johanna, d. v. N. J. Vollebregt en M. A. W. Ammcrlaan. Elizabeth Maria Theresia d. v. A. P. A. Nouwens on J. C. W. van Dijk. Ondertrouwd: "W. Bonman, 25 j. cn Aaltje den Hertog 20 j. PE gSU&STRËEK ALPHEN AAN DEN RIJN. TENTOONSTELLING LITURGIE. Liturgische dag a.s. Maandag 29 Augustus Onbekend maakt onbemind. Uitgaande van deze kernachtige zin spreuk, welke op alle gebied in 's men schen leven bewaarheid wordt, heeft het Plaatselijk Comité voor den Liturgischen Dag tejUphen aan den Rijn gemeend een tentoon§Tfclling te organiseeren op Litur gisch gebied. In liet bovenzaaltje van bet St.-Jozef ge bouw zu'len te bezichtigen zijn liturgische p'alen, kerkboeken cn andere liturgische boekwerken. De toegang tot de tentoonstelling is gra tis en vrij voor iedereen gedurende den geheelen dag, behalve onder de plechtig heden der Hoogmis (10 uur). Vespers (6 uur) en avondvergadering (7 uur). Deze avondvergadering is ook voor ieder een gratis en vrij toegankelijk, zoo'ang er plaatsruimte beschikbaar zal zijn. Van de plaatwerken wil ik bier terloops even vermelden de prachtige kunstphoto's in briefkaartvorm met verklarenden tekst, oa. de Hoogmis (35 afbeeldingen), do Bis- schops- en Priesterwijdingen (25 afb.), de Zondagsevangeliën (60 afb.), de Sacra menten, do feesten en Zondagen van het jaar (52 kaarten in 5 kleurendruk), de 15 Geheimen v. d. Rozenkrans enz. Onder de keur uitgaven van boekwerken zijn te be wonderen een keurig Zondags Missaal en Vesperale voor de geloovigen om de rijke gebeden der kerkelijke Liturgie heerlijk te kunnen volgen, een volledig Missaal en Vesperale voor kinderen (artistiek gcil- lustreerd) enz. Een ieder kan zich dien dag met heer lijke kennis der kerkelijke Liturgie verrij ken cn na een bezoek aan de leerzame Li turgische tentoonstelling zich voor zeer billijke prijzen aanschaffen, wat-goed en b'ijvend nuttig zal zijn tot verbreeding en verdieping van zijn godsdienstig leven. A. BOEKEL, Kape'aan. Programmaboekjes verkrijgbaar bij Jac. v. Vliet, v. Mandersloostraat 54. Bekroond. Op het gisteren gehouden concours te Monster behaalde de Gem. Zangvereeniging „Amicitia'' van Nieuw koop, Directeur de heer M. J. Markx al hier een le prijs met 321 punten in de Eere-afdeelmg, hoogst aantal punten. LEIDERDORP. Personalia. Onze vroegere plaaisgé- noot de heer W. W. v. d. Valk Bouman is benoemd tot administrateur van de suikerfabriek Djati op Java. STADSNIEUWS Botsing tusschen drie auto's. Hedenmorgen had circa elf uur op den Rijnsburgerweg een aanrijding van drie auto's plaats. Voorop reed een auto komende van Leiden en gemerkt H 58456. De bestuurder wilde zijn wagen tot stilstand brengen, niet wetend dat bij op de hielen gevolgd werd door een andere auto, gemerkt H 58577. Hij stopte waarschijnlijk te onver wacht met het gevolg, dat beide auto's op elkander liepen. Van de voor-ste wagen werd het achter- spatbord, van de andere ccn voorspat- bord ernstig beschadigd. Achter de tweede auto reed echter nog een derde, die door het plotseling rem men door den bestuurder van de tweede wagen eveneens in bet gedrang kwam. Deze botste tegen de tweede auto op. Hier bij werd echter niets beschadigd, terwijl ook geen persoonlijke ongelukken voorvie len. Van je familie moet je liet hebben. Gitseren is er een oneenigheid ontslaan ten huize van M. v. L. aan de Waard- gracht. Zijn schoonzoon K. heeft hierin aanleiding gevonden bij hem 4 Tuiten stuk te gooien en de deur in le trappen. Voor hel examen hoofdacte is geslaagd Mej. A. van Heusden. Voor uitzending naar Ned-Indië, als in genieur der 3de klasso bij den dienst der B.O.W., is bestemd de lieer ir. A. J". P. Dieben, alhier. Vanmorgen omstreeks half twaalf heeft 't tramverkeer op de Hoogewoerd ongeveer 'n i u. vertraging ondervonden, doordat van 'n auto (verhuiswagen met aanhangwagen) van L. uit Utrecht de mottor defect raakte. Dc auto is van de rails moeten worden verwijderd door de tram naar de Steen- schuur. 't Blijkt telkens dat liet verkeer op de Hoogewoerd veel te druk is. F. T. H. heeft bij de politie aangifte gedaan, dat bij in een café op de Nieuwe Beestenmarkt door L. is mishandeld, die licm op het hoofd heeft „gebonsd''. GEMEENTELIJKE AANKONDIGINGEN Verandering aanvangsuren Veemarkt en Vette Varkensmarkt. Burgemeester en Wethouders van Lei. den, gelet op artikel 3, laatste lid, van de verordening op de Veemarkt, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat, in af. wijking van de bij genoemde verordening vastgestelde aanvangsuren, de veemark ten en de vette varkensmarkten in het tijdvak 30 Augustus a.s. tot en met 20 September a.s. zullen aanvangen des voor- middags 7 uur. A. VAN DE SANDE BAKHUÏZEN, Burgemeester' VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 25 Augustus 1927. fttgeineeiee Agenda LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagdienst dor apotheken wordt van Maandag 22 Aug. a.s. lot eu met Zondag 28 Aug' waargenomen door de apotheek van don heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, tele, foon 594. tfOOR HUIS EW HOF HET STEKKEN. Nu de tijd van stekken van vele bloem gewassen daar is en die van vele heester gewassen spoedig aanbreekt zal het niet ondienstig zijn daar iets meer over mode te deelen. Reeds langen tijd weet men, dat de slof. fen, welke dc bloem moeten vormen, reeds vóór de bloemvorming tot stand komt, in de plant aanwezig zijn. En dit geldt voor allo nieuwe deelen welke voor de ontwik, keling van een plant dienen. Het zal allen plantenliefhebbers bekend zijn, dat het bij de planten de bladeren zijn, die door hun bladgroen in staat zijn de organische stoffen in voor de plant bruikbare voedingsstoffen om te zetten; met een vreemd woord noemt men dit ver schijnsel animilatie- Van uit de bladeren moeten dus alle nieuwe deelen hun voedsel, hun bouwstof fen betrekken; hoe beter het blad dus kan animilcercn, hoe krachtiger do gehcelc plant dus zal gedijen. En de mogelijkheid van animilatie houdt verband met dt meerdere of mindere mate van licht, wat door het blad kan worden opgevangen. Een tweede reeds lang bekend feit i< liet, dat men uit bladeren, dcor doelmatig behandeling, geheel normale planten kan opkweeken. Bcgoniabladeren bijv. zijn daarvoor zeer geschikt. Daar nu uit era enkel zoodanig blad zich alle organen der plant, zoowel andere bladeren als stengels en bloemen kunnen oi twikkelcn, moeten ia het blad dus noodzakelijk de kiemen aan wezig zijn, waaruit later alle andere orga nen voortkomen. Nog ccn ander merkwaardig verschijnsel neemt men waar, wanneer men planten ia een volkomen donkere ruimte laat groeien. De reeds bestaande bladeren verliezen dan hun groene kleur en de nieuwe bladeren zijn eveneens geel, blijven klein, terwijl do stengel bleek en tenger wordt. Waren rr reeds bloemknoppen aan de plant, dan zien wij dat deze zich vrijwel normaal ont wikkelen. Ook de vruchtvorming zal een aanvang nemen, en de geheelc ontwilde ling der plant zal Zoolang blijven voort gaan, totdat al het i i de plant opgehoopte reserve materiaal verbruikt is. Nieuwe materialen kunnen niet gevormi worden; daarvoor is bladgroen noodig ee dat juist ontbreekt in zoodanig in duister gehouden planten; wanneer de plant lang in 't duister heeft doorgebracht, sterft zij eindelijk aan uitputvng, wij zouden haas: kunnen zeggen den hongerdood. En op die wijze sterven een massa planten, want hel is niet eens noodig dat de plant, in volko men duister slaat, ook bij onvoldoende bi- lichting animileert zij slecht of in 't gf- lieel niet, en na langeren tijd treedt ook bij deze dc dood in. Hocvele drr h ka mers gekweekte planten ondergaan niet dit lot, ofschoon zij overigens goed ver zorgd worden. De stoffen door de planten uit dc bodna opgenomen worden eerst naar dc blade ren gebracht, waar zij door middel van de animilatie in plantenvoedende bestand- deelen worden omgezet om van doarui» alle nieuwe deelen, zooals bladeren, bloe men, stengels en wortels voort te bren-, gen. Wanneer wij dit nu weten, dan is het duidelijk, dat er in de stengel twee ver schillende sapstroomen bestaan, n.l. opgaande en een neergaande stroom f» die beweging zal blijven bestaan, ook wan neer men de stengel in stukken snijdt. Dit geeft ons de verklaring dat bij stekken de nieuwe knoppen steeds aan de oor spronkelijke bovenzijde worden aange legd; wortels aan de onderzijde, aan dat gedeelte wat zich oorspronkelijk 't laagst aan de stengel bevond, ook al zet men dc stekken juist andersom. Komen wij nu terug tot ons BegoniabM dan kunnen wc reeds vooruit zeggen waar hier de nieuwe knoppen zullen worden ge vormd, namelijk dicht bij de plaats waar het blad gezeten heeft. Uit- het blad toe» worden voortdurend alle nieuw gevormde stoffen langs de nerven en eindelijk do°r de bladsteel weggevoerd naar die pis sen waar het organische voedsel beuoodigd is; er is hier dus een voortdurende stro ming in twee bepaalde richtingen en snij-1 men nu een stengel af, m.a.w. onderbree men die stroom, dan zullen zich de v«- dingss!effen ophoopen bij de plaats va» strem iing. En werkelijk zien wij dan oo* onder aan de stek nieuwe wortels ontsta- terwijl bovenaan nieuwe knoppen tc voor schijn komen. Bij het stekken nu neemt men in den gel stengeldeelen der plant, waaraan cc of meerdere knoppen, meestal oogen 6 noemd, zich bevinden; in deze knopp* bevind zich het door de bladeren gevo de voedsel. En als het er op aan ko heeft elke knop het vermogen een 8°®c, zelfstandige plant te worden; dit te e pen bewerken noemt men stekken. !A- bel-

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2