DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1927 No. 5652 18e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling i'oor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal, lij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal, franco per post f2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver ghaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. eu2ldAeli^(Bou^omt Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. t Bureaux: RAPENBURG No. 10 LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlSn 30 oent per reg*l Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiên, van ten hoogste 80 woorden, waarty betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en vefr huur, koop en verkoop f 0.50. Oil NUMMER BESTAAT OIT TWEE BLADER* V Middenstandsorganisatie. 1 De neutrale Middenstandsbond heeft te 's-Gravenhage zijn 25-jarig be slaan gevierd. Wij wenschen den Bond geluk met deze herdenking. Ongetwijfeld, hij heeft veel nut gesticht voor den middenstand én ook voor de sa menleving, die in haar geheel gediend wordt door een goed functionneerenden, bekwamen en arbeidzamen en eerlijken middenstand. Tot de vorming daarvan beeft de Mid denstandsbond bijgedragen. Wij willen dat gaarne en dankbaar er- bonnen. Dat sluit natuurlijkl niet in, dat 'de Katholieke middenstanders geen eigen, Katholieke middenstandsorganisatie zou den n o o d i g hebben. Deze hebben zij n o o d i g, omdat in de sociale standsorganisatie de Godsdienst niet kan en mag worden genegeerd omdat men daarin niet leven kan en mag, alsof er geen Godsdienst met zijn wetten [óók voor het sociale leven bestaatl Deze hebben zij n o o d i g, speciaal ook omdat de middenstandsorganisatie, in haar strijd tegen bet socialisme, niet mag vastloopen in het liberalisme. En dat ge vaar is in den neutralen Middenstands bond lang niet denkbeeldig. Tusscben socialisme en individualis tisch liberalisme staat het solidarisme, dat de Katholieke organiaties van Allo standen nastreven, en waarvan de maat schappij vrede en heil kan verwachten. Het jubileum van den neutralen [Middenstandsbond moge den Katholieken middenstanders niet alleen een aanleiding zijn, om dien Bond te feliciteren, maar 'pok om te overwegen, of zij wel met krach tige overtuiging en werkdadige toewijding 6treven naar een zoo vruchtbaar mogelijke activiteit van hun eigen, Katholieke stands- organisatie, hun Hanze! BUITENLAND Volkenbond Internationale Persconferentie. 130 deelnemers uit 40 staten. Gistermorgen is te Genève de door den .Volkenbondsraad bijeengeroepen interna tionale persconferentie onder voorzitter schap van lord Burnham, (eigenaar van jdo „Daily Telegraph") bijeengekomen. In overeenstemming met de samenstel ling der drie voorafgegane voorbereidende Conferenties, zijn de telegraafagentschap- pen, de beroepsjoumalisten en de persbu reaus der regeeringen vertegenwoordigd, evenals de dagbladuitgevers, voor wie evenwel geen voorconferentie heeft plaats gehad. De conferentie telt ongeveer 130 deelne mers, die 40 staten, vertegenwoordigen, waaronder verscheiden niet-leden van den Ïolkenbond, zooals de Ver. Staten, Sov- et-Rusland en Turkije. Daarnaast nemen vertegenwoordigers Ier internationale j oumalistenorganisaties ,0o Féderation Internationale des Jour nalistes" en de „Union des Associations de Pr esse", en de bond der bij den volken bond geaccredieerde journalisten benevens in het bijzonder bevoegde deskundigen op het gebied van den dagblad- en tijdschrif- lenhandel enz. aan de conferentie deeL In de openingsrede van lord Buraham Jverd nadruk gelegd op de beteekenis der Conferentie als het eerste optreden van liezen aard van den volkenbond en als ten buitengewone gelegenheid om de voor iet heele gebied der pers gewichtige pro blemen der agenda, zooals faciliteiten voor den berichtendienst, internationale faciliteiten voor den beroepsjoumalist, be- Bcherming der persberichten enz. in over eenstemming te brengen met de algemeene Mc van den volkenbond om de volken tot elkaar le brengen. Duitschland Het conflict bij de Rijnvaart. De staking geëindigd. Na onderhandelingen, die twee dagen hebben geduurd, is gisteren overeenstem ming bereikt inzake de kwestie der loonen M de Rijnscheepvaart. De matrozen krij gen een verbooging van 3 mark. De nieu- So overeenkomst geldt tot 1 April 1929. iermede is de staking geëindigd. 1 Gistermiddag hebben zoowel het dek personeel als do machinisten en stokers hij do Rijnscheepvaart het werk hervat, jfoodat de staking op den boven-Rijn ge ëindigd kan worden geacht. Hongarije. Valsche munters. Een drukkerij van valsch Roemeensch bankpapier o n t d e k t. Do Weensche politie is er dezer dagen geslaagd, de hand te leggen op een tweetal individuen, die te Weenen valsch bankpapier vervaardigden. De een is een Roemeensch koopman, Grünberg genaamd, die te Jassy geboren is en zich in een hotel te Weenen ^hield. Hij moet vermogend zijn en in zijn woon plaats verscheidene huizen bezitten. De ander is een Oostenrijksch werktuigkun dige Wesz, die in een villa le Eichgraben woonde. Bij zijn verhoor bekende Grünberg se dert eemge weken met Weisz te Weenen te vertoeven en reeds in Roemenië met hem het plan besproken te hebben, val sche Roemeensche bankbiljetten van 100 lei te vervaardigen. De machines en an dere benoodigdheden hadden ze daartoe bereids aangeschaft en de voorbereiding tot do vervaardiging getroffen. Zoowel Grünberg als Weisz verklaren, dat tot nu toe geen enkel bankbiljet is ver vaardigd. Rusland De terechtstelling van Denisof en Annekof uitgesteld. Het centrale executieve oomité heeft do voltrekking van het vonnis der beide Ier dood veroordeelde generaals Annekof en Denisof voorloopig uitgesteld. Beiden wor den vervolgd, omdat zij gedurende den burgeroorlog een aantal personen zouden hebben gedood en geheele dorpen vernie tigd zouden hebben. Weer vier executies. Gisteren hebben de Sovjet-autoriteiten drie douane-ambtenaren, n.l. Zykof, Pe- terleiter en.Borisofski en den koopman Kifman, geëxecuteerd, die de vorige week door -het gerechtshof wegens fraude ter dood waren veroordeeld. Zij hadden een verzoek ingediend om him zaak in hooger beroep te behandelen, doch dit verzoek werd niet ingewilligd, daar de regeering geen uitstel der executie wenschte. Egypte De begrafenis van Zaghloel Pasja. Omtrent de begrafenis van Zaghloel Pasja wordt het volgende uit Cairo gemeld: Het stoffelijk overschot van Zaghloel Pasja werd op een affuit geplaatst. De stoet werd geopend door een regiment ca valerie, gevolgd door batterijen artillerie en drie regimenten infanterie. Naast de soldaten liep een optocht van studenten. Het voorbijtrekken van den stoet duurde bijna anderhalf uur. Onder de rouwdra- genden bevonden zich vierduizend verte genwoordigers van officieele lichamen. Tijdens de begrafenis van Zaghloel Pasja stortte in de Mohammed Ali-straat 'een balcon omlaag. Twaalf personen vie len op straat; drie hunner werden op slag gedood. Perzie. Opstandige beweging onderdrukt. In de provincie Azerbeidsjan is een na tionalistische beweging, ten doel hebbende losscheuring van Perzië en het stichten van een zelfstandige republiek, onderdrukt Eeut viertal nationalistische aanvoerders werd doodgeschoten. China. De Sovjets China's booze geest. De Amerikaansche senator Goff, die onlangs Chine heeft bezocht, verklaarde dat Rusland de drijvende kracht is van alle onlusten in China. Rusland had zich, zoo zeide hij, speciaal Engeland als te genstander uitgekozen, wegens de voor aanstaande plaats, die de Engelsche han del inneemt en den grooten invloed, dien Engeland als koloniseerende mogendheid in het Verre Oosten heeft. De geheele wereld, aldus senator Goff, heeft bij deze aangelegenheid het grootste belang, met name Groot-Brittannië, Japan, Frankrijk, Nederland, Italië en de Vereenigde Staten. Deze landen staan te genover de noodzakelijkheid te kiezen tus scben een onmiddellijke vriendschappe lijke en goedkoope interventie en een toe- komstigen kostbaren, vernietigenden en gruwelijken oorlog. Op het oogenblik vol gen deze landen de lijn van den gering- sten weerstand; zij voeren een negatieve politiek, terwijl het een bekend feit is, dat met zulk een negatief optreden steeds een resultaat wordt bereikt, dat tegenoverge steld is aan hetgeen men zich had voorge steld. Ten slotte stelde mr. Goff de vraag: Doet de beschaving haar plicht, als zij kalm weg toeziet, hoe een; groot volk onweer staanbaar naar den ondergang wordt ge dreven? Doorstaat de beschaving den toetssteen der waarheid, als zij weigert ter wille der menschheid op te komen om diegenen te helpen, die zichzelf niet kun nen helpen? Amerika DE EXECUTIE VAN SACCO EN VANZETTI. Nog steeds demonstraties. Soldaat doodgeschoten. Naar uit Pittsburgh wordt gemeld, is een soldaat, die met zijn troep order had gekre gen, om een Sacco-Vanzetti-betooging te onderdrukken, te Cameronia, bij Spring- dale (in Penssylvanië), van vlak bij door een der betoogers neergeschoten en spoe dig daarop gestorven. De dader is gegre pen. Springdale ligt op zoowat 27 K.M. noordoostelijk van Pittsburgh. .De asch naar Europa. Zooals reeds is bericht, zullen de lijken van Sacco en Vanzetti verascht worden. Do asch van Sacco zal aan diens weduwe te New-York worden overhandigd, die van Vanzetti aan diens zuster, welke dezen mee zal nemen om in verschillende steden van Europa te laten zien. Intusschon beginnen verschillende bla den te protesteeren tegen het feit, dat de communisten het geval Sacco en Vanzetti steeds meer trachtten uit te buiten voor Lun propaganda. Men wijst er op, dat on der andere omstandigheden aan Sacco en Vanzetti wellicht gratie zou zijn verleend, doch dat thans het verleenen van gratie den schijn zou hebben gewekt, alsof men voor de communistische propaganda zou zijn gezwicht. Ook wordt er op aangedron gen, dat alle buitenlanders, die zich aan propaganda schuldig maken, uit hot land zullen Worden gezet. De onlusten te Parijs. 500 gewonden. Omtrent de ongeregeldheden, die Dins dagavond te Parijs plaats hadden, wordt nog gemeld: Naarmate de avond vorderde namen de wanordelijkheden in hevigheid toe. Op Montmartre speelden zich woesto tooneelen af, toen een groep van 600 men- schen, komend uit do arme buurten van noord-oost Parijs, zich plotseling in de helverlichte straten bevond. Een café werd geplunderd en de bezoekers werden naar bulten gegooid. Glazen en stoelen vlogen hier, evenals elders in de stad, door de lucht en onder den kreet: ,,Weg met Ful ler", bestormde de menigte daarop den „Moulin Rouge", waar men steenen door de ruiten en het glazen dak wierp. Geluk kig wist men het binnendringen der woe dende menigte te voorkomen. Particuliere auto's werden aangevallen, handen doorgesneden, ruiten ingegooid en het inwendige der wagens besmeurd. De menigte schijnt zich hierna in twee groe pen te hebben gesplitst. Daar de politie aanvankelijk niet sterk genoeg scheen om de menigte in bedwang te houden, kon het gepeupel zijn woede koelen op verschillen de luxueuze inrichtingen van vermaak en het geschreeuw van vrouwen en kinderen, dat tusscben het geraas van brekende rui ten en vallende stoelen klonk, vergrootte de verwarring nog. Bezoekers van cafó's werden onder het geroep van „Weg met de bourgeosie" op straat geworpen. Beweerd wordt, dat het aantal gewon den wel 500 bedraagt, waaronder eenige gevallen van ernstigen aard. De aange richte schade is nog niet te overzien, doch volgens een voorloopige raming is zij aan zienlijk. De prefect van politie Chiappe en de mi nister van Binnenlandsche Zaken. Sarraut Lebben gistermorgen een bespreking ge houden. Na afloop daarvan deelde Chiappe mede, dat hij credieten zal aanvragen voor de versterking van de politie en voor het aanschaffen van personen- en vrachtauto's ten einde de beweeglijkheid der politie te vergroot en. Men hoopt algemeen, dat de gebeurte nissen van Dinsdagavond het einde der wanordeiijkheden zullen beteekenen. De. meer bezadigden zijn van meening, dat, nu Sacco en Vanzetti dood zijn, er abso luut niets te winnen valt bij een optreden dat alleen tegen onschuldigen gericht kan zijn. In het geheel zijn ongeveer 200 perso nen gearresteerd, daaronder lieden, die op het graf van den onbekenden soldaat on der de Are de Triomph hadden gespuwd. Ook in de provincie hebben overal be toogingen van min of meer ornstigen aard plaats gehad. Te Rijssel kwam het tot een botsing lus- schen de politie en betoogers. die het Ame rikaansche consulaat wilden aanvallen. Vier personen werden gearresteerd. Ook te Toulouse, Toulon en Rouaan heb ben er botsingen plaats gehad. Te Bordeaux en te Marseille waait de vlag op do arbeidsbeurzen halfstok. To Cherbourg hebben de havenarbeiders besloten om te staken op den dag van de aankomst van het Amerikaansche legioen, teneinde ontscheping te verhinderen. Betoogingen van elders. In velo bedrijven to Hamburg is naar aanleiding van de executie van Sacco en Vanzetti het werk een kwartier of een half uur gestaakt. Do arbeiders van een Amerikaansche fabriek te Altona ver lieten gemeenschappelijk de werkplaat sen. Zelfs de krantenverkoopers namen aan de korte proteststaking deel. Betoogingen haddon voorts plaaLs te Stuttgart en Karlsruhe. Bij een communistische betooging is het te Leipzig tot ernstige onlusten gekomen. De betoogers vielen agenten aan, die ge dwongen waren zich te verdedigen en van hun revolvers gebruik te maken. Twee der aanvallers werden gewond, waarvan een doodelijk. Uit Johannisburg (Zudi-Afrika) wordt gemeld, dat daar gisteren een betooging voor Sacco en Vanzetti heeft plaats ge had. waarbij op den stoep van het stad- huis een Amerikaansche vlag is ver brand. Een der betoogers hield een rede, waar in hij tot boycot van Amerikaansche goe deren aanspoorde. BINNENLAND. NED. MIDDENSTANDSBOND. Viering 25-jarig bestaan. Na eenige officieele plechtigheden - zooals ontvangst Ion stadhuize enz., is gis termorgen half tien het Nationaal Midden standscongres ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van den Ned. Middenstands bond in den Dierentuin te 's-Gravenhage geopend. De voorzitter verwelkomde ter vergade ring minister Slotemaker de Bruine, den heer Heringa, chef van de afdeeling Han del, den heer Do Groot, inspecteur-generaal van het Nijverheidsonderwijs, die als ver tegenwoordiger van den minister v. Onder wijs aanwezig was, voorts den heer Laman de Vries., secretaris-generaal van het de partement van Financiën, vertegenwoordi ger van minister De Geer, dr. van der Meulen, wethouder van Onderwijs en de heeren Prof. Aalberse en Mr. A. G. Jose- plius Jitta resp. voorzitter en secretaris van den Hoogen Raad van Arbeid. Op het congres waren verder nog aan wezig het Tweede-Kamerlid mej. "Wester man, vertegenwoordigers van eenige bui- tonlandsche middenstandsorganisaties, de voorzitters van de R. K. en Ghr. Midden standsbonden en do voorzitter van don Middenstandsraad, Baron van Wijnbergen die allen ook door den voorzitter, den heer E. G. Schürmann begroet werden. Behandeld werd het prae-advies van mr. J. G. Schürmann over „Koopovereen komsten, waarbij de eigendom wordt voorbehouden". Mr. Schürmann kwam tot do volgende conclusie: de zelfstandige middenstander, zoowel industrioelc als handeldrijvende, zal nimmer van zijn plaats worden ge drongen, mits bij actief is en zorge, dat vakkennis hem het recht geeft als patroon op te treden. In de Arbeidswet wordt do arbeid tot een minimum herleid. Minimum arbeid met als gevolg een minimum aan werklust, een minimum aan verdienste voor den ondernemer. Dat moot, zoo zeide spr., anders worden. In den tijd, wettelijk voor den arbeid aangewezen, moet zoowel de patroon als het personeel een maximum aan werkkracht en energie ontplooien. Het is noodig, dat de stem, do krachtige slem van den middenstand worde gehoord, waar het gaat om een der grootste belan gen van den zelfstandigen ondernemer: den tijd, gedurende welken mag worden gearbeid. Behandeld werd vervolgens het prae- advïes van mr. J. G. Schürmann over „Koopovereenkomsten". De feestredenaars werden daarna met enkele woorden door den voorzitter inge leid, waarbij in het bijzonder de heeren dr. De Visser en mr. Aalberse werden welkom geheeten, die medegewerkt hebben aan de oprichting van den Middenstands bond. Prof. mr. P. J. M. Aalberse,, oud- Minister van Arbeid, herinnerde zich als de dag van gisteren het internationaal congres van 1902 te Amsterdam, waaruit do Nederlandsche middenstandsbeweging is geboren. Hij herdacht zijn medewerkers van toen, den vader der middenstandsbe weging, Meuwsen, die in 1915 overleed, en dr. Nouwens, die sedert jaren ziek in het buitenland vertoeft. Hoe heerlijk jong waren wij toen, vol verwachtingen voor de toekomst. Hoe moeilijk was het, wat meer beweging en leven te brengen in den middenstand. Hoe hebben Meuwsen in het Noorden, Nouwens in het Zuiden ge werkt. Hun onvermoeide actie heeft leven en beweging gewekt. Hun toewijding en offervaardigheid waren grenzenloos. Na tuurlijk zijn hier en daar fouten gemaakt, soms groote fouten. Maar daarvan is al leen gevrijwaard, die nooit iets doet, die nooit bouwt. (Applaus). Wat door do Middenstandsorganisatie in deze 25 jaren is gedaan, is geweest in den ruimsten zin des woords een zogen voor den middenstand en daardoor een zegen voor het vaderland. (Applaus). De middenstand heeft geleerd., dat de tijd van extreem individualisme voorbij is, dat zijn leden niet concurrent, maar bevriend tegenover elkaar moeten staan. Op zijn werk mag de Bond met voldoening terug zien, maar hij richte aanstonds zijn blik weer vooruit, om het werk blijmoedig te hervatten. Want het moet afgebouwd wor den, een taak voor hem, die waarlijk een man is. Helaas blijven velen nog afzijdig. Alle last ligt vaak op de schouders van be stuurders. En aan critiek ontbreekt het niet, als uiting van avercchlsche belang stelling. HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een persconferentie te Genève. Het conflict bij de Rijnscheepvaart go- eindigd. Nader nieuws t de onlusten ttf Parijs in verband met de executie van Sacco en Vanzetti. Bij Seven Oaks in Kent (Engeland) heeft een spoorwegongeluk plaats gehad, waarbij 11 personen om het leven zijn ge komen. (Buitenl. Berichten. 2de blad). BINNENLAND. Hot jaarboek van het R.-K. Werklieden verbond. (2de blad). De exameneischen voor deurwaarder. (2de blad). OMGEVING. Een openluchtspel tc Alphen aan den Rijn. (Rijnstreek, 2de blad). Maar het allerergste is toch het vol maakt gebrek aan belangstelling, dat ve len hebben. Moge deze herdenking daar om het oude enthousiasmo weer doen op laaien, waardoor do middenstanders we ten, dat zij voor elkaar, voor hun gezin en voor de maatschappij in hun organisatie kunnen werken. De middenstand als ver binding tusscben hoog en laag, tusschon kapitaal en arbeid, is do basis voor den maatschappolijken vrede. Als do Midden stand zich daarvan bewust is, zal zijn enthousiasme weer verlevendigen en zal hij tot nieuwen zegen strekken voor Slaat en maatschappij. (Krachtig applaus). Mr. A. G. Joscphus Jitta, secre taris van den Hoogen Raad van Arbeid, hesprak in verhand met het Bondsjubi- leum do vraag, of er verbetering in de or- ganisalio van wetgeving en bestuur moge lijk is, wanneer de belanghebbenden meer daarin worden betrokken. Voor hét be staande, volkswantrouwen in de volksver tegenwoordigingen zijn goedo oorzaken. Zijn verklaring vindt hot hierin, dat in do volksvertegenwoordigingen do politiek in de eerste plaats, do deskundigheid in do tweedo plaats komt. In het liberalisme ia het individualisme overschat, do organis men van do maatschappij onderschat. Dr. Kuypcr en prof. Aalberse hebben ieder op hun manier de organische krachten trach ten te versterken. Op die versterking van do organische kracht in do maatschappij zal in do toekomst verder worden gelet Misschien zal daaraan in don iniddon- standskring kunnen worden medegewerkt wanneer, gelijk in den Hoogen Raad van Arbeid, in den Middenstandsraad de voor ontwerpen van wet openbaar worden inge diend (applaus) en de adviezen vertrouwe lijk worden uitgebracht. De organisatie kan er dan kennis van nemen. Talrijk zijn de verschijnselen, die duidon op een ont wikkeling, volgens welko organische krach ten do taak van de overheid zooveel mo gelijk willon overnemen. Waarom die taak dan niet geheel overgelaten aan do orga nische krachten? Omdat dan hot gemeen schappelijk en algemeen belang te zeer zal worden verwaarloosd. Het orgaan, dal het algemeen belang vertegenwoordigt, zal daarop de eindbeslissing en oen soort ze- telrecht over het speciaal belang moeten behouden. Mr. A. I. M. J. baron van W ij n- borgon, voorzitter van den Midden standsraad., bracht in do eerste plaats de gelukwonschen van den Raad aan den Bond over. Mot Gods hulp en in eigen kracht heeft do Bond veel kunnon doen in het belang van den Middenstand, waar van do huidige generatie de vruchten plukt. Dozo goedo raad zij den middenstand op dit feest geven: dat hij zijn belangstel ling blijvc wijden in steeds meerdere mate aan den Middenstandsraad, die misschien niet past in dezen drukken en druklema- kondon tijd, die niet belust is op popula riteit, maar waarvan voor don midden stand nog ontzaglijk veel te verwachten is, omdat hij een organische, officieele repre sentatie ia. Onder medewerking der bon den kan van dezen Raad alles gemaakt worden. Laat men hem dus waardeeren. Een andere raad zij: het intellect in de leidende posten van den middenstand te vermeerderen. Want het intellect regeert nu eenmaal do wereld. Do middenstand profitocro van hot hooger handelsonder wijs, voere zijn zonen in ontwikkeling op en boude hen dan, als het kan, in eigen kring, opdat het peil daarvan in hot maatschappelijk leven stijge. God schenke den bond zijn rijken zegen, om werkzaam to kunnen blijven in het belang van zijn stand en van zijn vaderland (krachtig ap plaus). Do voorzitter huldigde den heer Van Wijnbergen, onder applaus der vergade ring, voor zijn onpartijdige leiding van den Middenstandsraad, waarvoor hij be kend en bemind is. Het congres werd daarna tot kwart voor twee geschorst. In den namiddag was er een receptio, waarna diner en avondfeest.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1