king van het 4d_e Lustrum van do Hanze in het Bisdom Haarlem. Den leden frordt in overweging gegeven, hieraan ieder voor zich zelf, mede te werken. Dan kwam in bespreking de „Voor-ontwerpen winkel sluitingswet en werktijdenbesluit voor winkels. Het bestuur was van oordeel dat zooveel mogelijk moet meegewerkt worden om tot algoheclo Zondagsluiting te gera ken. Verder zal het hopfdbestuursvoorstel gesteund worden. Dan was er een schrijven van „Santos". Gevolg van dit schrijven was dat de reeds bestaande Santoscommis sie eerstdaags actief zal optreden wat tót gevolg zal hebben, een, naar de vergadering hoopte, flinke afdracht voor „Santos". De Commissie bestaat uit de zeerecrw. heer Pastoor Voorzitter, de heeren A. J. Mulder en G. Grimbergen leden. Op den lsten Zondag van September zal die commissie van haar bestaan doen blijken. Tot afgevaardigden voor den Centrale Raadsvergadering werd gekozen de heer A J. Mulder. Na rondvraag sluiting der vergadering. Te water. Het zoontje van den lieer W. V. in de Voorstraat, viel met het spelen op het plein van Mej. Wed. W. in den Rijn. Hij was spoedig ver van den kant af en zou zeker verdronken zijn zoo niet de 'timmerman 13. te water was gesprongen en hem uit zijn benarde positie had bevrijd. Kcningïnnefeest. Betreffende de te houden Oranjefeesten kunnen we reeds het volgende mededeelen. 's Morgens te 9 uur zullen de kinderen van alle scholen te sa men komen op het Kerkplein waarin in opr tocht, begeleid door de Harmonie, door het dorp en naar het feestterrein bij het „Cal- lao" wordt gegaan. Daar worden verschil lende spelen gedaan en ververschingen aan geboden. Te 1.80 uur op het terrein der Tuinbouwersverceniging keuring van ver sierde kleine voertuigen als fietsen, kinder wagens, sportkarren, duwwagens enz. In optocht naar het feestterrein. Daar wor den dan verschillende volksspelen gehouden als ringsteken met auto's waarvoor de Oranjevereeniging auto's beschikbaar zal bebben en chauffeurs. Zoowel dames als heeren kunnen hieraan deelnemen en wel vanaf 17 jaar en ouder. Na afloop hiervan in optocht weer naar bet Veereinde waar de stoet wordt ontbon den. Des avonds eerst vocaal concert door 'drie verschillende zangvereenigingen waar na instrumentaal concert met de gebruike lijke rondedans. Waar zulks op de TurP markt thans niet mogelijk zal zijn. zal het nu plaats hebben op het terrein Voorstraat Veereinde. Personalia. Tot onderwijzeres aan de R. K. School voor L. O. is met ingang van 16 Sept. a.s. benoemd Mej. C. van Stijn te Valkenburg. Dit in de plaats -van Mej. J. Peeters, die tijdelijk benoemd was en met Jngang van dezelfden datum eervol ontslag beeft. Afzanderij. Nadat het werk aan do afzanderij enkele dagen wegens gebrek aan materiaal niet heeft kunnen doorgaan, is men, na aankomst hiervan, met meerder personeel thans aan het werk gegaan. Het ïoaken der haven vordert intusschen goed. LANGERAAR. Voetbal. Zondag werd de uitgestelde voetbalwedstrijd voortgezet tusschen D. V. O. n en K. D. O. II Kwakel waarvan nog een uur moest worden gespeeld. Als is af getrapt blijkt het dat D.V.O. voortdurend In de meerderheid is, en de K.D.O.-man- nen niet tegen hen zijn opgewassen, zoo dat D. V. O. met de rust reeds een voor sprong heeft van 20. Na de rust is D. V.O. in den beginne nog steeds in de meer derheid, zoodat zij de voorsprong weten te vergrooten tot 3—0. Doch dan komt K.D. O. onstuimig opzetten, 'en uit een scrim mage voor doel kopt een der D.V.O.-man- pen in eigen doel 31. Dit doelpunt heeft de tegenpartij blijkbaar weer moed gegeven, want even later is het reeds 33. Doch dan komt D.V.O. weer opzet ten en een oogenblig later is het 43. Hoewel er van beide kanten hard wordt gewerkt, blijft de stand onveranderd, zoo dat, als scheidsrechter Huigsloot het einde blaast, D.V.O. een verdiende 43 over winning beeft behaald. Daarna bad een vriendschappelijke wed strijd plaats tusschen S. D. O. I en D. V. O. I. Beide partijen zijn ongeveer even eterk, zoodat ze elkaar ook niets toege ven en de rust met blanken stand ingaat. 'Als weer wordt afgetrapt is het nog steeds hetzelfde spel, waarbij om beurten de doe len eens in gevaar komen. Er werden echter geen doelpunten ge maakt. Na tweemaal lYt minuut ver lenging komt er toch verandering en weet D.V.O. het eerst te scoren, doch een paar minuten voor het einde maakt S. D. O. gelijk zoodat het einde van dezen pleizie- rig gespeelden wedstrijd komt met 11. Voor Zondag a.s. zijn vastgesteld D.O-S. I Roelofarendsveen en K.D.O. I Kwakel om 2 uur om de derde prijs, om half vier vriendschappelijk tusschen S.D.O. II en D.V.O. H. OEGSTGEEST. Geboren Elisaboth, dochter van M. Gorsel en j. Spaa Metta Hillegonda, dochter van M. Gorsel en J. Spaa Dori- pe Maria Allegonda, dochter van Jonkh. P. W. G. van der Goes en \V. Ch. Faassen Pieter Willem, zoon van P. van der Valk en E. van Egmond Alida Hendrina dochter van J. Glasbergen en A. H. Arink Jan Hendrik, zoon van N. J. Schoneveld en J. Kamsteeg. Ondertrouwd: G. G. Tieleman, te Rotterdam en A. E. de Jong te Oegstgeest W. N. Hoogerduin te Rijnsburg en M. G de Wit te Oegstgeest G. J. Tijsen te Warmond en E. Dijkema te Oegstgeest. Overleden: J. H. Knaap echtge. J. Bloemberg M. J. L. Ente. TER AAR. Geboren: Antje d. van J. A. Ver boom en A. den Brave. Aaltje d. van D. van Vliet en M. van Winkel. Maria Cor nelia Catharina d. v. S. v. d. Geest en C. M. den Jong. Overleden: H. J. Pupping 92 j. VEUR. Al fe mal. Bij de politie te 's-Graven- hage werd eengen tijd geleden door den heer H. aldaar oen klacht ingediend le gen eon 21-jarigen schilder, v. E. ge naamd, wonende to Veur. Deze v. E. zou de minderjarige dochter van den heer H. geschaakt hebben. Een ingesteld onder zoek wees uit, dat dit inderdaad het geval was. Er bestond reeds geruimen tijd tus schen den jeugdigen schilder en do 19-ja- rigo dochter van H. een verhouding, wel- ko de ouders van het meisje ongcwenscht achtten. Deze tegenwerking begon het jonge paar ten slotte te verdrieten en in jeugdige on bezonnenheid staken zij de hoofden ben el kaar en besloten werd, dat v. E. zijn ge liefde zou schaken. Deze schaking had eenige weken gele den plaats en sinds dien dag is het meisje niet meer in haar ouderlijk huis terug ge weest. Op verzoek van de Haagsche politie is thans de schilder te Veur aangehouden en naar Den Haag overgebracht. Het meisje zal aan haar ouders worden teruggegeven. VOORSCHOTEN. Personalia. Geslaagd voor het exa men Duitsch L.O. mej. M. Schmitger. WASSENAAR. Kath. Garde. De leden van de Katho lieke Garde en al degenen, die daadwerke lijk hebben medegewerkt aan het verkie- zingswerk in het begin van dit jaar, kwa men Maandagavond in het Patronaalsge- bouw bijeen, om een gezelligen avond te vieren. De voorzitter heette allen van harte wel kom, in het bijzonder den Pastoor en de beide kapelaans. Hij wees erop, dat de uitslag van de verkiezing te danken is ge weest aan het werk van allen, die hier nu aanwezig waren en sprak de hoop uit, dat zij na dezen dag weer met nieuwen moed aan het werk zouden gaan en zouden na streven het groote doel, dat de Katholieke Garde beoogst. Hierna sprak de Pastoor een enkel woord, waarbij hij speciaal dank bracht aan hen, die tijdens de verkiezingsactie de kerk en andere gebouwen hadden bewaakt. Een strijkje van goede, jonge krachten zette daarna het Gardelied in, dat uit volle borst door alle aanwezigen werd medege zongen, en liet daarna nog verschillende aardige nummers hooren. Toen was het de beurt aan idie heeren, die door voordrachten hunne medeleden aangenaam wilden bezighouden. Verschil lende nummers werden tengehoore ge bracht, zeer ten genoege van de aanwezi gen. Middelerwijl zorgden enkele dames voor een kopje koffie, zoodat al spoedig de goede geest er in kwam. Den geheelen avond ging het er recht gezellig toe, men vermaakte zich met zang en spel en slechts noode gaf men gehoor aan de uitnoodiging van den voorzitter, toen het half twaalf was geworden, om weer aan den tafel deel te nemen voor het gebruiken van het avond maal. Toen dit geëindigd was bracht de Voor zitter allen, die aan het slagen van dezen avond hadden medegewerkt, dank. Hij hoopte, dat zij, die nog geen leden waren, zich zouden geroepen gevoelen., om zich als lid aan te melden. Met gebed werd de gezellige avond besloten. Aanbesteding. Gisterenmorgen werd door het Gemeentebestuur alhier aanbe steed het maken van een brug over de Zanderijvaart in den Sohouwweg en de Kerkstraat met bijkomende werken. Inge schreven werd als volgt: J. Splinter te Lei den voor 20795.N.V. W. Visser en Zo nen te Wassenaar 21770.W. Aafjes te Assendelft 22000.—; G. P Bubbeld te Wassenaar 22336.D. Esser H. M.zn., te Delft 22455.N.V. Mij. tot het uitvoe ren van Waterb.werken, 22317.J. Warnaar, te Leiden 23500.D v. Sluij- venberg te Den Haag 24200.W. F. J. Bollen te Zwolle 24900.N.V. Wienlio- ven's Aannemings Maatschappij te Utrecht 25439.—; N.V. Abtei te Made f 25740.— C J. Kiebert te Sassenheim f 27298.R. Beijk te Boxtel f 27709.T. Merbis te Nieuwerkerk 27900.Gebr. Kuijer te Blaricum 36600.De gunning werd aangehouden. WOUBRUGGE. Aanbesteding. Door het Bestuur van den polder Oudendijk is aanbesteed het maken van een paar denpad in een gedeelte van den Batenweg. Laagste, inschrijver was J Morée voor 610. Voorts is aanbesteed het maken van een schoeiing langs den Oudendijkschenweg en een schoeiing langs den Piaspolder, minste inschrijver E. van Lulings, voor res- respectievelijk 704 en 468. De werken zijn aan de minste inschrij vers gegund. DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. De heer den Hertog vertelt. Wij had den gisteren een kort onderhoud met den heer Den Hertog, die als passagier de reis meemaakte met het verongelukte K.L.M.- vliegtuig op de lijn LondenAmsterdam. Omtrent zijn wedervaren deelde de heer de H. ons o m. het volgende mede. Op het moment, dat het ongeluk met het vlieg tuig plaats vond, hoorden allen een hevig gekraak en dadelijk daarop naderde het vliegtuig met een snelheid van circa 250 K.M. de aarde. Alle inzittenden in de ca bine vielen voorover en kwamen terecht op de ijzeren stoelleuningen en liepen min of meer ernstige verwondingen op. De heer de H., die achter in de cabnie had plaats genomen, kwam er vrij goed af. Alleen klaagde hij over pijn in zijn beenen. De inzittenden hadden bovendien allen veel hinder gehad van de benzine die uit de gesprongen tank over hen heen vloeide, doch waren blij .er nog zoo goed te zijn afgekomen. Diefstal. In de afgeloopen nacht werd bij O. aan den Gnephoek een rijwiel ontvreemd. De dief was blijkbaar met het karretje weinig in zijn nopjes, want het rijwiel werd een deur verder bij G. K. Wij ontvingen nog een photo van het ver ongeluktc vliegtuig van de K. L. M. op den reis AmsterdamLonden. neergezet en in de plaats daarvan werd uit de schuur een fiets van beter kwali teit ontvreemd. Gered. Nabij 's Molenaars viel giste renmiddag het kind van een schipper in den Rijn, De heer v. R., die het bemerkte, stovendo met zijn race-boot onmiddellijk naar de plaats des onheils en redde het kind van een bijna wisse dood. KERKNIEUWS. LOURDES-GENEZINGEN. Buiktuberculose plotseling verdwenen. Met- de jongste Fransche nationale be devaart naar Lourdes was o.a. meegeko men zuster Marie-Joseph van het Kruis (in do wereld mej. Ramond) oud 25 jaar. Zuster Marie-Joseph va de Congregatie der „Soeurs de Saint-Agnan" te Orléans, was lijdende aan buiktuberculose, gelijk uit twee medische certificaten bleek. In 1926 werd zij naar het ouderlijk huis, in de omstreken van Agen, overgebracht. Zij kwam thans in liggende houding met de nationale medevaart mee en doorstond gedurende de reis een waar martelaar- Schap. In de piscine ondergedompeld, verklaar de do zieke, zich genezen te gevoelen. Zij werd naar het bureau der medische con stateeringen gebracht. Drie medische des kundigen constateerden, dat de opzwelling van den buik was .verdwenen. De kleoren waren plotseling veel te groot geworden. Zuster Marie-Joseph, die eenige minuten tevoren zich niet staande kon houden, liep nu gemakelijk en vroeg om eten. Zooals gebruikelijk, heeft het bureau der medische constateeringen, alvorens zich over deze genezing uit te spreken, een na der medisch onderzoek geopend. Op 21 dezer kreeg het bureau der medi sche constateeringen do genezing te onder zoeken van madame Blanchart uit Toulou se, die in 1926 met de nationale bedevaart was meegekomen, lijdende aan een ziekte van de wervelkolom, en genezen werd. De gencesheeren van het constateeringsbu- reau behielden zich toen hun nader oor deel voor en noodigden haar uit, over een jaar terug te komen. Madame Blanchart kwam dus dit jaar te Lourdes terug. Do geneesheeren nieuw bewijs van de be kende voorzichtigheid, waarmee het bu reau der medische constateeringen steeds te werk gaat hebben na haar nauwkeu rig te hebben onderzocht, haar genezen verklaard, maar, ofschoon de genezing bij zonder merkwaardig scheen, zich nog niet erover uitgesproken, of deze als buiten natuurlijk („extra-naturel") is te beschou wen. Op 21 Augustus 1926 werd op de Espla nade te Lourdes plotseling genezen mada me Augault uit Oraon (Mayenne), die lij dende was aan een door weefselaan- groeiing veroorzaakt gezwel in het onder lijf. Het was een omvangrijk gezwel, zooals in het medisch certificaat werd gezegd en het werd door verscheidene chirurgen als niet te opereeren beschouwd, gezien den zeer slechten toestand van de zieke. Madame Augault-, wier genezing verle den jaar door het bureau der medische constateeringen geregistreerd werd, is dit jaar uit dankbaarheid ter bedevaart naar Lourdes gekomen en heeft zich opnieuw bij het bureau der medische constateerin gen aangemeld. Mme Augault, die haar gewone bezighe den hervat heeft en zich bijzonder goed gevoelt, is zorgvuldig onderzocht door dr. Abadie-Rayro en dertig andere genceshee ren. Haar genezing werd bevestigd. De „Croix" maakt melding van een bc- keering, die door een Lourdes-gcnezing werd bewerkt-. Het blad had een onderhoud met een vrouw, die bij een vorige Fransche natio nale bedevaart was genezen en wier gene zing toen de verbazing van alle doctoren wekte. In verband met de bekeering, die er het gevolg van was, kan het blad be grijpelijkerwijze moeilijk den naam der genezene noemer. Zoo goed als stervende naar Lourdes ge bracht, wer4 zij tijdens de Sacramentspro cessie op 21 Augustus genezen. Bij haar terugkeer in haar dorp kreeg zij bezoek van een buurman, een bekend ongeloovige, die haar meedeelde, dat hij op denzelfden 21sten Augustus, op het uur, waarop zij genezen was opgestaan, haar echtgenoot voor een misdadiger had uit gemaakt, omdat hij haar in zulk een zorg- wekkenden toestand naar Lourdes had la ten gaan. To enhij haar genezing vernam, voelde hij zich gedrongen, zich met God te ver zoenen. Aldus geschiedde den volgenden dag. MISSIE-ACTIE IN NEDERLAND. Een Hollandsch initiatief. Op olke 200 mannelijke Katholieke Nederlanders Studeert er 1 voor Priestor. In het „Missiewerk" schrijft Rector Th. Bekkers, nationaal directeur van het St. Petrus Liefdewerk, een zeer belangwek kend artikel. Zijn Eerw. toont eerst aan, dat de hoog- opbloeiende missie in ons land een groote zegen is. „Dat de Kerk-als-geheel, Christus Bruid bij haar werk zich verheugen mag in Gods kracht, volgt vanzelf uit de belofte van den Zaligmaker, dat Hij met Haar zijn zal tot het einde der tijden; maar dat uit een groep Katholieken, die slechts 1 pet. vormen van de deelen der kerk, uit welke de krachten voor do missiën voort komen, minstens 10 pet. der missionaris sen worden gekozen, dat in dien klei nen kring een zich steeds uitbreidende medewerking wordt gewekt, dat Bpreekt niet van zelf; dat kan niet worden ver klaard door den goeden wil der onzen alleen; dat is in dien omvang slechts mo gelijk doordat Gods genade op een bijzon- de wijze onder ons werkt; dat is ons een groote zegen". Vervolgens toont schx. aan dat het groote missie-initiatief onder ons niet oor spronkelijk, niet zuiver van c-ns is. Dat klinkt vreemd, dat is wij onder vonden het persoonlijk monig keer voor velen een openbaring. En toch wcj- zen do feiten het uit! Onder de volken, die aan do uitbreiding der Kerk medewer ken, is ons volk het eenige, dat op geen enkel missie-instituut van zuiver nationa- len oorsprong kan wijzen. „Als wij thans in dc missiebeweging een vooraanstaande plaats innemen, dan is dat omdat anderen ons naar de missie hebben „medegenomen" en ons den mis- siearbeid hebben „geleerd", daardoor is onzo gezichtskring verruimd, zijn wij ons bewust geworden van nieuwe en groot- sclie mogelijkheden; en met onze van do vaderen geërfde kracht hebben wij dat initiatief succesvol kunnen doorzetten. Ziet ge dus welk een zogen onze missie- arbeid voor ons is7 Onderzoek de feiten en ge ziet het nog duidelijker. In 1875 dwong de Kulturkampf den Duitschen Arnold Jansen zijn Genoot schap voor het Goddelijk Woord te stich ten in Steijl; do Fransche vervolgingen brachten in ons land de Missionarissen van het H. Hart (1883), do Lazaristen (1882), de Montfortanen (1883), de Pries ters van het H. Hart (1883), de Missiona rissen der H. Familie (1895) en via Bel gië de Picpus-paters (1896). Het Room- sche Zuiden heeft zo ontvangen en be schermd; het mag met reden roem dra gen op meer dan 75 studiehuizen, die het heeft onderhouden. En deze ballingen, nog versterkt met de Fransche Witte Paters (1889), do En- gelscho Mill-Hill Fathers (1890), de Lyon- sche Afrika-missionaris8en (1892), de Bel gische Scheutisten (1894) de Fransche Paters van den H. Geest (1904) hebben onze zonen, die hun gelederen kwamen versterken, den weg gewezen naar de missie. Zij hebben meer gedaan. Zij heb ben onzo oude Nederlandschc Orden, die bij den opbloei van ons katholiek leven tot nieuwe kracht kwamen, getrokken door hun voorbeeld; en zoo zijn dc ge schoeide Carmclieten (1904), de Capucij- ncn (1905), de Kruisheeren (1908) dc C'on- ventueelen (1910), de Passionisten (1916), do Norbertijnen mee uitgetrokken om het Godsrijk te verbreiden of te handhaven óver do wereldAls du3 thans 25 mission- neerc.nde orden in Nederland en 17 a 20 in het buitenland Nederlandsche priester- missionarissen uitzenden naar meer dan 150 kerkdistricten over de geheele aarde, dan moeten wij daarin een gelukkig ge volg zien der gastvrijheid eenmaal aan de ballingen bewezen; en nu in onze ko loniën de arbeiders der eerste uren, die zoo lang alleen de hitte van den last van den dag hebben gedragen, geholpen wor den door dc nieuwe Nederlandsche orden- provinciën, die de vreemdelingen hebben gesticht, en door do oude herleefde Ins tij tuten, die den weldadigen Invloed van hetj edelmoedig voorbeeld niet ongebruikt langs zjch lieten heen gaan, nu wordt dé gegeven bescherming mót. woeker tcrugbe*- taald. Maar getuigen dan do feiten niet duide lijk, wij, Nederlanders, do cercplaats die wij thans innemen bezetten, „bij de gratie Gods", dat wij een „grootcn zegen Ontvingen? Nóg onder and^r opzicht is dit wanrl Niet alleen liet initiatief ook den omvang der Nederlandsche médewerking getuig^' van Gods bijzondere goedheid voor ons". Sinds de veelvuldige H. Communie in ons land nieuw religious loven bracht on dè vervroegde H. Öonftnunio der kindoren do opvoeding religieus verdiepte, is bij ons' een steeds aanzwellende stroom van voca ties voor den geestelijken on religieuzen stand gaan vloeien met onstuimige krachtl Dat laat zich wel niet met wiskundigo zé kerheid narekenen, maar liet. samenvallen der feiten is toch wel merkwaardig: in 1911 gaven onze doorluchtige bisschoppen, trouw als steeds aan do geboden van Ro me, het schitterend voorschrift, dat in da^ céne jaar alle kinderen van 711 jaar zou; den voldoen aan de voorschriften van de nieuwe pauselijke decreten on tot do ver> vroegde eerste H. Communio zouden won den toegelaten. Met edelmoedigheid on vreugde hebben priesters en gelooviged' do voorschriften uitgevoerd en jaar na» jaar devoot onderhouden. En ziet: als dé eerstelingen van 1911 den 12, 13-jarigeni leeftijd bereiken, omstreeks 1915, begins de strooming naar de pricsterscholen' krachtiger te worden; en die groei houdt aan nu reeds meer dan tien jaren I Alle' diocesane seminaries moesten worden ver groot of opnieuw gebouwd; allo Orden en Congregaties, en vooral zij dio hun leer lingen opleiden voor de missies, moesten: dat voorbeeld volgen; en op dit oogenbliK kan zonder vrees voor overdrijving wor den gezegd, dat van iedere 200 mannelijke katholieke Nedorlanders er één voor pries ter studeert. Daardoor is het mogelijk, dat de Nederlandsche scholen, waar toekom stige missionarissen Btudccren (het zijn er nu 70) meer dan 4300 leerlingen tellen!" Van m'n Boekentafel TIJDSCHRIFTEN. Tijdschrift voor R. K. Ouders en Opvoeders. No. 16. Het Neder-» "landsche Boekhuis, Tilburg. 't Eerste artikel van deze aflevering be handelt de moeilijke vraag dor sexueelo opvoeding voor Ouders. Z ij moeten de voorlichting geven als do tijd daarvoor ia gekomen niet de straal: zij moeten wa ken en niet meenen, dat ze door zwijgen hun plicht doen. Maar ze moeten ook nio', meenen, dat, door verstandige tijdige voor lichting alle kwaad voorkomen wordt. De kennis van psychologisch gebeuren, 't in zicht in veel anatomische noties is wel een behoedende kracht, maar toch geen alles behoedende kracht tegen do scxuoele nei gingen bij de opgroeiende kinderen. Ver sterking van wilskracht door natuurlijke en bovennatuurlijke middelen is daarnaast gebiedend noodzakelijk; daar is méér van to verwachten dan van 't verstandelijk in zicht. Maar als 't kind iels schijnt te we len, dan is do verstandige voorlichting der ouders gebiedend noodzakelijk: 't moet niet op straat gebeuren. Vol vuur spreekt Anny Berkvens over jeugdwerk, dat zoo veel tact, 'n diepe blik in 't karakter, maar vooral veel zielenijver eischt. Gods dienst en zedelijke vorming moeten bij 't jeugdwerk op do eersto plaats staan, al 't andere kom slechts op do tweede plaats en dan nog pas als do godsdienstige vor ming er meo verbonden is. Ondor do jon gens en meisjes moet er 'n kern gevormd worden van do besten, om zoo de anderen! te bereiken; een nauw contact moot cr zijn tusschen ouders en leiders en leidsters onzer patronaten Pater Jansen S.J., gaat verder met zijn „Middelen tegen vrees" eenvoudig vertellend uit zijn rijko onder vinding: „Do sterks to beweegreden om do overdreven vrees, dio tot toestand en le- vensplaag uitgroeide, niet te betreuren, is zeker de diepe overdenking van Jezus' lij den in den Hof der Olijven''. Er wordt met ijver en tact aan dit mooie tijdschrift gewerkt, méér dan een oppervlakkige le zing kan vermoeden. v. L. Boekzaal der geheele wereld No. 16. Het Nederlandsche Boek huis, Tilburg. Een nummer met korlo besprekingen, van zeer vele merkwaardige hoeken. Na tuurlijk kan 'n R. K. bibliographisch tijd schrift als Boekzaal niet volledig zijn, maar wel kan het do besto en meest mar- quanto boeken onder do aandacht der lo zers brengen en betrouwbare beoordcelin- gen geven van tot beoordcelen gevoegden. Boekzaal heeft getoond dit te kunnen en doet bet ook. Met honderden abonnó's blijft Boekzaal vooruit gaan, wat wel een bewijs mag heeton, dat do redactio op den goeden weg is. In do rubriek Godsdienst en Apologie wordt besproken llillcgcer's Groote Volks theologie. Dr. Ford. Sassen geeft 'n zeer gunstige beoordceling van. de Inleiding tot de Wijsbegeerte door Prof. Dr. E. de Bruyne. Dit no. behandelt min of meer uitvoerig, uitstekend gemoti veerd en ganalyseerd: 36 romans. Anton van Duinkerken en Wies Mocns typeeren uiterst raak vijf dichtbundels o.m. jeugd gedichten van F. van Eedon en Do wilde Kim van A. Roland Holst, 'n llcel inte ressante bespreking geeft Drs. A. Gorne- lissen van Dr. Jan Ramecker's Der Kin- desmord in der Litcralur der Sturm- und Drangperiode. Pater Rongen geeft do waarde aan van Un nouveau Moyen Age van N. Berdiaeff. Ook dc rubrieken Land en Volkenkunde en Natuurkunde zijn best verzorgd. De nummering van boeken en besprekingen is opgeloopcn tot 3578. Een ongeëvenaarde prestatie! W. S. J.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5