INGEZONDEN MEDEOEELING tie had moeien worden verleend, doch waarin tegelijkertijd wordt verklaard, dat de redenen, welke gouverneur Fuller en zijn adviseura er too gebracht hebben om geen gratie te verleenen, worden begrepen. Gratie was do eenige weg van allo midde len om te ontkomen aan do mogelijkheid van een gerechtelijke dwaling of althans in verband met do verkeerde meening van hen, die gel00ven, dat beide veroor deelden onschuldig waren. Het blad voegt er aan toe, dat de openbare meening thans anders is dan toen 7 jaar geleden Saceo en Vanzctti voor den eersten keer werden veroordeeld. Gouverneur Fuller, zegt het blad, was evenwel in een buiten gewoon moeilijke positie geplaatst door de geweldige agitatie over de geheele we- re'd ten gunste der twee veroordeelden. Hij stond voor 't vraagstuk van liet hand haven van bet prestige en het politieke decorum. BlfBiüEBfiiLARlD DE TOESTAND DER LANDARBEIDERS. Een onderzoek door den Hoogen Raad van Arbeid. Do minister van Arbeid, Handel en _Nij- verheid heeft in overleg met den minister van Binnenlandscho Zaken en Landbouw aan den Hoogen Raad van Arbeid ver zocht, een onderzoek in te stellen naar den toestand van de landarbeiders en naar de middelen, welke kunnen worden aange wend om iu dien toestand verbetering te brengen. Er zal een bijzondere commissie uit den Hoogen Raad van Arbeid worden inge steld, die met die opdracht zal worden be last en die aan den Raad praoadvies zal uitbrengen. Naar aanleiding van het voornemen van den minister van Arbeid, Handel en Nij verheid, door een bijzondere commissie uit den Hooge Raad van Arbeid een on derzoek in te stellen naar den toestand van de landarbeiders, brengen wij in her innering, dat reeds eerder een dergelijk onderzoek heeft plaats gehad. Bij K. B. van 20 Juni 190G werd inge steld een Staatscommissie, onder voorzit terschap van dr. H J.. Lovink, die toen directeur-generaal van den Landbouw .was, aan welke een onderzoek werd opge dragen a. omtrent den economischen toestand der landbouwers in Nederland; b. omtrent den economischen toestand der landarbeiders in Nederland, mede in verband met het klein grondbezit. Do resultaten van bet onder b. bedoelde onderzoek zijn het eerst gepubliceerd en wel in 1909. (Rapporten en voorstellen be treffende den economischen toestand der landarbeiders in Nederland). In een groot aantal conclusies beeft de Staatscommis sie indertijd hare wcnschen en opvattin gen samengevat. Enkelo van bare deside rata zijn onderwijl in vervulling gegaan. Zoo is dc verstrekking van grond en van grondcrcdiet thans wettelijk geregeld, en menige arbeider is ten gevolge van die wet in liet bezit gekomen van los land of een woning en fand. De ongevallenver zekering is spoedig na het verschijnen van het rapport geheel vrijwillig door vooruit strevende werkgevers ter hand genomen. De Centrale Landbouw-Onderlingc en dc Tuinbouw-Onderlinge, werden als de eerste in de rij der verzekeringsverecnigingen in 1910 opgericht. Sedert* .1922 is een wet telijke regeling tot stand gekomen, waar bij een grootc plaats is ingeruimd aan de bestaande organisaties. Do invaliditcita- en ouderdomsverzekering is gelijktijdig met die voor den industrieelcn arbeider in het leven geroepen. Andere wcnschen zijn nog wenschen ge bleven. Hoe bedoelde commissie verder over verschillende vraagstukken dacht, kan uit het volgende blijken. Een wettelijke algemeene maximale ar beidsdag van b.v. 10 of 8 uu rware even min als een maximale arbeidsdag in den lande in te voeren, meent de commissie. Een verbod van nachtarbeid dat bijna niet voorkomt acht zij niet raadzaam. Dc arbeid van vrouwen en kinderen in eigen bedrijf behoort te worden vrijgela ten. Overweging verdient, of sommige werkzaamheden in loondienst, welke uit haren aard voor do vrouw to zwaar of te gevaarlijk zijn, zouden kunnen worden 7crboden. Voor het verbieden van loonar beid van dc gehuwde vrouw meer in het bijzonder do moeder voelt de com missie wel wat, doch aan den anderen kant zal dan het gezin liet loon moeten derven, en bestaat in sommige tijden van het jaar door een verbod do mogelijkheid van ge brek aan arbeidskrachten. In elk geval acht zij een verbod gedurende cenigen tijd van het zwangerschap en ook nog eenigen tijd daarna noodzakelijk. Loonarbeid van kinderen beneden 12 jaar wil zij ook ver bieden. Ten slotte merken wij nog op, dat in de Staatscommissie van 190G het arbei derselement niet was vertegenwoordigd. „Tel." il SACCO EN VANZETTI. Relletjes te Rotterdam. Reeds lang voor achten, het uur. waarop 't Raadslid G. v. Burink een redevoering op 't Noordplein zou houden over de ten uitvoerlegging van 't doodvonnis tegen Sacco en Vanzctti. waren zeer velen op 't plein samen gekomen en toen 't eenmaal zoover was, scheen dc menigte tot ettelijke duizenden to zijn aangegroeid. Nadat 't Raadslid v. Burink 't woord had gevoerd, verspreidde men zich in twee groole groepen. De eerste groep trok joelend en schreeuwend van 't Noordplein langs den Hofdijk en over de Lange Brug naar den Pompenburgsingel en van daar naar de Botcrsloot. De tweede groep ging door de Jonker Fransstraat en Pompenburgsingel raar 't Hofplein. Doch beide groepen demonstranten werden verder belet de bin nenstad in te gaan. Op de Kaasmarkt werd ten groep door 'n charge uiteengedreven, waarbij één betooger licht gewond werd. De andere groep werd onder 't spoorweg- viaduct tussclien de Lange Brug en Hof plein met sabel en gummistok terugge dreven, waarbij eveneens één betooger ge wond werd. Op den Goudsche en Pompen burgsingel moest laat op den avond nog_ eenige malen gechargeerd worden. Een be tooger liep hierdoor lichte verwondingen op. Ook in de omgeving moest eenige malen gechargeerd worden. Bij de firma Bervocts aan de Heerenstraat werden ruiten in gegooid. De politie belette door middel van charges een groep demonstranten op de Hoogstraat een optocht to formeeren. 't Is nog lang rumoerig iu de binnenstad ge- bicven. Om kwart over twaalf is de in 't politiebureau aan de Lange Torenslraat saamgetrokken reserve uitgerukt om op den Goudschen Singel en omgeving een razzia to houden, daar hier met steenen naar dc achtergebleven agenten werd gegooid. Ook hierbij werd met steenen naar de politie gegooid en heeft deze enkele revolverscho ten in dc lucht gelost. Tegen 1 uur kon 't grootste gedeelte van de politie weer in rukken. Tc Amsterdam. In den afgeloopen nacht geraakte een der zwalkende troepjes van een belooging, welke op den Dam uiteen was gedreven, in de Kalverstraat. ïïet groepje personen had bij zich een reddingsbaak, die ergens cp een der grachten in do nabijheid gesto len was. Met deze haak werd onder he vig spektakel getracht de Amorikaansche vlag, welke van het magazijn Au Bon Marché hing, naar te halen. De politie sloeg het troepje uit elkaar, doch kon niet verhoeden, dat van het magazijn een ruit werd ingeworpen. Een der personen, die getracht had de vlag neer te halen, werd gearresteerd en overgebracht naar het bu reau Singel. Later is het dundoek door personeel van het magazijn ingehaald. Gistermiddag is een der ruiten van het Consulaat der Verecnigde Staten van Ame rika, gevestigd op de Keizersgracht bij de Leidschestraat, ingeworpen. Dit is gebeurd voordat de agenten, die de wacht hadden vcor het gebouw, er iets aan konden doen. Er was geen publiek en de eenige voorbijganger was een man. die niet de aandacht trok. Plotseling haalde deze een zame een steen uit zijn zak en wierp daar mede een ruit in. Oogenblikkelijk werd de dader gegrepen en naar het Bureau Sin gel gebracht. Het is een communist, die in het begin der Sacco cn Vanzetti-relletjes naar dat bureau was geleid. Er werd proces-verbaal opgemaakt we gens eenvoudigo vernieling, daarna werd hg op vrije voelen gesteld. In den afgeloopen nacht is op den Nieuwon- dijk nog een zesde ruit ingeworpen, name lijk van een kruidenierswinkel. Do politie slaagde er in een van de daders tc vatten. Hedenmorgen werd de jongen op het bu reau "Warmoesstraat gehoord. Op een vraag antwoordde hij. wel de namen Sacco en Vanzetti gehoord te hebben; wie «lat waren wist hij niet. Nadat proces-verbaal was opgemaakt, werd deze jeugdige vernieler op vrije voe ten gesteld. Te 's-Gravenhage was het gisteravond vrij rustig, hier en daar was wat rumoer, doch betoogingen en relletjes hadden niet plaats. Vragen van Kamerleden. Stoomcursussen ter opleiding van onderwijzers. Tot dusverre bestonden er talrijke stoomcursussen, die jongelui opleidden voor onderwijzer. Hiervan werd o.a. een veelvuldig gebruik gemaakt door leerlin gen, die met goed gevolg de 5-jarigo H.B.3. hadden afgeloopen. Dit had het voordeel, dat de jongelui een jaar eerder klaar wa ren dan wanneer ze van de H. B .S. naar do Kweekschool gingen. Op de Kweek school moesten zo ml. twee jaar zijn, ter wijl de particuliere cursus hen met kunst en vliegwerk in één jaar klaar stoomde. Ook nu beslaan die stoomcursussen nog in en roepen jongelui op, die in 1928 examen willen doen. Intuschen gaat het gerucht, dat, te be ginnen met 1928, een onderwijzersexamen voor dergelijke leerlingen niet meer zal worden gehouden, zoodat bedoelde leerlin gen kosten en moeite zouden maken voor niets. Ten einde aan den twijfel een einde te maken beeft bet Sociale-Kamerlid Van der Sluis aan den minister van Onderwijs, Kunsten en Welenckappen de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat er nog z.g. stoomcursusen bestaan, die jonge lui oproepen om te worden opgeleid voor het onderwijzers-examen in 1928? 2. Kan de minister mcdedeclen of in 1928 voor jongelui, als in vraag 1 bedoeld, do gelegenheid zal worden opengesteld om examen voor onderwijzer te doen „Volk". R.-K. Kamer-Centra'e Leiden. De a.s. bijeenkomst van den Partijraad. Aan de besturen der locale R.-K. Kies- vereenigingen in den Rijkskieskring Lei den is de volgende circulaire gericht: „Beleefd verzoeken wij U, om vóór 15 September a.s. aan het secretariaat te Gouda Karnemelksloot 58 mede te dec'en. of, en zoo ja, welke voorstellen Uwe kiesvereeniging heeft ter behande ling op de eerstvolgende vergadering van den Partijraad. Het is ons voornomen dan tusschen 15 September en 1 October a.s. zoo noodig een algemeene vergadering te houden van onze Rijkskicskring-organisatie, teneinde de eventueele ingekomen voorstellen al of niet tot voorstellen van de Rijkskieskring- organisatic te verklaren en als zoodanig aan den Partijraad in te zenden. Wij herinneren er aan, dat aan den Partijraad alleen zoodanige voorstellen in behandeling worden gegeven, dio in ver band staan met groote politieke vraagstuk ken en onze R.-K. beginselen rakend, al- zoo geen plaatse'ijko aangelegenheden." De circulaire is onderteekend voor het bestuur der R.-K. Kamer-Centrale Lei den: J. P. Gouverneur, voorz.; A. C. van Berkel, Secretaris. Vleeschkeuringswet en pluimgedierte. Pluimgedierte onder de bepalingen der Vlcesch- kouringBwet. Naar het „HdbL" verneemt, is binnen kort een algemeene maatregel van bestuur te wachten tot aanvulling van art. 1 sub 2 der Vleeschkeuringswet 1919, ten einde ook pluimgedierte onder hare bepalingen te doen vallen. Genoemd artikel verstaat onder slacht dieren: eenhoevige dieren, runderen, scha pen, geiten en varkens. Bij algemeenen maatregel van bestuur kan de wet geheel of ten decle voor ten hoogste twee jaren op andere dieren dan de in het eerste lid bedoelde van toepas sing worden verklaard. Dc Koningin in Noorwegen. De President der Noorsche Reisvereeni- ging, de heer Lampe, heeft Koningin Wil- helmiua en Prinsose Juliana op een ge deelte van haar reis door dc bergen bege leid. In de „Aftenpostcn" vertelt nu de heer Lampe een en ander van zijn reiservarin gen. Het verblijf te Fefor werd niet door fraai weer begunstigd, maar toch beviel het den koninklijken gasten daar bijzonder goed. Zij bewoonden een huis met eigen keuken. Dagelijks, maakten het gezelschap wandelingen of rijtoeren naar do fraaie punten in de omgeving, waar men een schoon uitzicht heeft. Men at onder den vrijen hemel en deze uilstapjes schenen zeer in den smaak te vallen van de vor stelijke personen. De Koningin loonde zich weer bekwaam amateur-schilderes Tijdens haar verblijf te Fefor schilderde zij landschappen en maakte zij ook schetsen. H. M. toonde herhaaldelijk goed thuis te zijn in de Noorsche bergstreken. Eens, toen de heer Lampe voorstelde een gemakkelijken en korten weg te nemen naar Bygdin, gaf de Koningin do voor keur aan den weg over het Sogn-gebergte, omdat deze zooveel mooier was. Het gezelschap reisde per auto van Fefor naar Rorsheim en vandaar naar Boevertun, waar de nacht werd doorge bracht. Den volgenden dag ging de reis verder over het Sogngebergto naar Tur- tagvos, een tocht van wel tien uur. Het was dien dag heerlijk zonnig weer. Het noenmaal werd buiten gebruikt. Het ge zelschap had op het rendiermos plaats genomen en er werd volop genoten van het mooie vergezicht op de blinkende glel- schers* welke zoo mooi uitkwamen in den blauwen hemel. De schitterende bergflora, in allerlei prachtige kleuren, verhoogde het genot in dit berglandschap ten zeers to. De Koningin wilde ook den hoogen berg Store Skagastoslstind beklimmen, vanwaar men zulk een prachtig uitzicht heeft. Om dit te kunnen doen moet men een goede alpinist zijn. Eerst to paard en later te voet heeft het gezelschap, zich aan een touw vasthoudende, den gletscher be klommen. De Koningin bleef op den top staan en bewonderde het schoone uitzicht. Ver in de diepte zag men het smalle dal met de steile rotsen en waar de afgrond minder steil was, waren kleine plekjes be bouwden grond zichtbaar. Welk een verschil met Holland, riep de Koningin uit. Dit lijkt mij het meest typi sche plekje van Noorwegen, dat ik gez'en heb. Hier is poëzie. Maar hoeveel ar beidskracht wordt hier van de menschen gevergd. Lucht en atmosfeer zijn geheel anders dan in ons land. Van Fortun trok men naar Skjalden, dan met een boot naar het Laerdal en per auto naar Jotunheimen. Thans verblijft de Koningin daar in het Alpenhotel. De vorstin heeft twee tapijten met het eigenaardige Noorsche patroon gekocht, door boerinnen geweven. Nat. R.K. vereeniging van geheelonthouders onder Ned. Spoor-, Tram- en van Gend Loos personeel. Zondag 28 en Maandag 29 Augustus zal bovengenoemde organisatio haar 15-jarig bestaan feestelijk herdenken te Nijmegen. Dagorde en programma van Zondag is: 1145 H. Mis in de St. Antoniuskerk pa rochie Groenestraat, waaronder het zang koor dezer parochie eenige liturgische lie deren zal zingen. De zeer eerw. Pater Ilde~ fonsus, bondsadviseur zal onder deze H. Mis eene toespraak houden. Na de H. Mis groote optocht door de stad, opgeluisterd door de harmonie „Excelsior". Vervolgens om 3 uur groote feestelijke bijeenkomst in de versierde zaal van liet R K. verenigingsgebouw „Unitas Valk hof', met medewerking van de R. K. Man- nenzangvereeniging „St. Caecilia", den Vlaamschen Operazanger, den heer J. Chr. van Teeseling, en bet strijkje van de R. K. Ontwikkelingsclub „St. Cassianus" uit do Parochie Groenestraat. De Feestrede zal worden uitgesproken door den zeereerw. heer Pastoor van Mu- l.ikom te Nijmegen. Des avonds om 8 uur groote Feestuit- voering in de groote zaal van „Unitas", met medewerking van de Tooneelvereeni- ging der R. K. Ontwikkelingsclub „St. Cas sianus", onder leiding van den weleerw. heer kapelaan Böckling, aangeboden door de afdeeling Nijmegen. Sprekers zijn in deze vergadering de weled. heeren J. Zec- gers uit Utrecht, Bondsvoorzitter; en Ed. Jansen, voorzitter van het Nijmeegsche Kruisverbond. Opgevoerd zal worden het gecoslumeer- "Je Tooneelspel in drie bedrijven „De Held der Eucharistie", begeleid met muziek en zang. Dagorde en Programma voor Maandag 29 Augustus: 's Morgens om 7.45 uur bijeenkomst der deelnemers bij het R. K. Verenigingsge bouw „Unitas", Valkhof, 8 uur H. Mis in de Canisiuskerk in de Molenstraat; 8.45 go- zamelijk ontbijt in „Luctor et Emergo" in de Muchterstraat; 9.45 bezichtiging dezer inrichting; 11 uur uitstapje naar Mooi Ne derland, Berg en Dal en omstreken. DE RIJNSTREEK HAZERSWOUDE. GEMEENTERAAD. Nieuwe keurloonen. Geen tap- verbod op Zondag. Verandering in de afsluiting van den overweg op den Gemeeneweg. De Raad dezer Gemeente vergaderdo gistermorgen te 10.30 uur. Afwezig met kennisgeving, de heer D. de Bruijn Hzn. Voorzitter is do Burgemeester, de heer J. van der Meulen. De voorz. opent de vergadering met ge bed. Dc secr., de heer B. den Brave, leest dc notulen der vorigo vergadering, die on veranderd worden goedgekeurd en vast gesteld. De voorz. doet mededeeling van ingeko men stukken w.o.: Missive van den Minis ters van A., H. en N. en van Financiën houdende mededeeling dat do rekening van de vereen. „Volksbelang" over 192G '27, is goedgekeurd en door het Rijk in het nadcelig saldo een bedrag van.f934.33 zal worden bijgedragen. Missive van Ged. Staten houdende mededeeling dat krach tens de wet van 1897 een bedrag van 7162.05 over 1927 aan de gemeente zal worden uitgekeerd. Mededeeling van Ged. Staten, dat over 1927 voor de Keurings dienst voor waren door de gemeente sen bedrag van f 599.13 zal moeten worden bij gedragen. Schrijven van Ged. Staten hou dende mededeeling van een nieuwe rege ling ontworpen voor dc jaarwedden van Burgemeesters, Secretarissen cn Gemeen te-Ontvangers. Aangezien in de regeling geen wijziging is gekomen wat betreft dc genoten jaarwedden in deze gemeente, wordt het schrijven voor kennisgeving aangenomen. Mededeeling van den Inspec teur der Bel. dat over 192G1927 het be drag der opcenten op de vermogensbelas ting bedraagt f5622.50; cn het bedrag der Gemeentelijke inkomstenbelasting over 192G1927 is geraamd op f 51.948.61. Schrij- van van B. en W. van Leiden waarin wordt aangeboden dc begrooting voor 1928 van de Keuringdienst voor waren. Het bedrag, door deze gemeente bij to dragen is ge raamd op f 579.56. Verslag van de Gezond heidscommissie te Alpben aan den Rijn, waaruit bleek dat de ontvangsten bedroe gen f 2325.95, de uitgaven f 1584.71, batig saldo f741.24. De begrooting der ccnimis- sio over 1928 wijst aan een bedrag van f 33.57 dat door deze gemeente zal moeten worden bijgedragen. Vervolgens doet de voorz. eenige mede- deelingen omtrent de bemoeiingen van de Kamer van Koophandel en Rijnland inza ke de verbetering en verbreeding van de Koudekerksche brug. Mededeeling is ont vangen bij B. en W. van de Dir. der Spoor wegen, dat de overweg op den Gemeeneweg niet onbewaakt zal worden gelaten, maar dat in de bediening van do sluitboomen eenige verandering is gekomen. De bedie ning van de sluitboom heeft nu plaats vanaf het station en wordt bij het sluiten van den boom aangeduid door het woord stop. (Men zij ter voorkoming van onge lukken dus zeer voorzichtig en lette op dit waarschuwingsteeken). Schrijven van den lieer A. J. Pannebak- ker, dat bij de benoeming tot lid der Schattingscommissie aanneemt. Verzoek van den heer H. J. Voets tot recht van erfdienstbaarheid tot een overpad op den Voorweg voor zijn nieuw gebouwde wo ning. Wordt goedgevonden. Verslag van den Keuringsdienst van waren, loopende over het tijdvak van 1 Jan. tot 30 Juni. Mededeeling van den voorz., dat van het gezin, waarvan dc ouders uit de ouder lijke macht zijn ontzet, drie der kinderen zijn geplaatst in het gesticht „Voordorp" te Leiderdorp, een in Groot-Emmaus cn een te Noord wijk. Wordt voor kennisge ving aangenomen. Aangeboden wordt dc rekening der ge meente over 1926, waarvan de gewone ont vangsten bedroegen f 135.921.34, dc uitga ven f 125.904.79, batig saldo f 10.016.55. Ka- pitaaldienstontvangsten f83.241, uitgaven f83.920.41. De rekening van het Waterlei dingbedrijf bedroeg in ontvangsten en uitgaven f 14.538.20, waarbij een saldo voor di gemeentekas van f60.61. Tot leden der commissie voor onderzoek der rekeningen werden gekozen de heeren A. J. de Jong en C. Patijn en Mevr. van der Meulen. Hierop stelt dc voorz. aan de orde: Vast stelling van dc verordeningen op dc hef fing avn keurloon en de invordering daar van. B. cn W. stellen in een verordening dc tarieven als volgt vast te stellen: Art.- 1. Voor het keuren van vee cn Hcescli en voor andere hiermede in ver band staande doeleinden wordt, onder de benaming van keurloon, een recht gehe- Algemeene Agenda LEIOEN. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 22 A u g. a.s. tot en met Zondag 28 Aug waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, tele foon 594. ven naar het in art. 2 omschreven tarief. Art. 2. De heffing bedraagt: A. voor bet keuren van: a. een eenhoevig dier hoven den leeftijd van één jaar f 6. b. een eenhoevig dier van één jaar en daar beneden f 3.c. een rund (uitgezonderd kalf) f6.d. een kalf f 1.50; e. een nuch ter kalf f 1.f. een varken f2.g. een schaap fl.50; b. een geit fl. B. Voor het gebruik van de inrichting voor noodslachtingenle. voor een een hoe vjg dier boven den leeftijd van één jaar f5.—; 2e. voor een eenhoevig dier van één jaar en daar beneden f2.50; 3e. voor een rund (uitgezonderd kalf) f5.4c. voor een kalf f 2.5e. voor een nuchter kalf f 1.6e. voor een varken f2.7e. voor een schaap f 1.8e. voor een geit f 1. Na breedvoerige bespreking, waarbij de heer P. F. Veclenturf doet uitkomen, dat het tarief, in vergelijking met andere ge meenten, niet hooger, zelfs in enkele ge vallen nog lager is gesteld, wordt de ver ordening overeenkomstig het voorstel van B. en W. met alg. st. vastgesteld. Hierop worden eenige wijzigingen aan gebracht in dc verordening op den Keu ringsdienst van vee en vleesch, waarbij o.m. werd vastgesteld dat van 12 tot 5 uur uitgezonderd Zondagen en Chr. Feestda gen, de gelegenheid zal worden openge steld aan de secretarie tot aangifte. Goedgevonden wordt, op aanvrage van het bestuur der Chr. school aan den Rijn dijk, met het oog op de veiligheid voor de leerlingen, gelden toe te staan tot bet plaatsen van een hek t-n tevens het plaat sen van een bank. De heer P. F. Vcelcn- turf stelde duidelijk in het licht dat do aanvrage gemotiveerd is. Besloten werd op voorstel van B. en W. tot wijziging van dc instructie van den gfmeente-ontvanger. Goedgevonden wordt wijziging van dc be groeiing, dienst 1927, tot een bedrag van f 645.—. De voorz. doet eenige mededeeling inza ke het door mevr. v. d. Meulen gedane ver zoek tot het instellen van een tapverbod op Zondag. Door B. en W. is deze zaak ernstig besproken en hun meeniug is, dat geen- voldoende termen aanwezig zijn om hiertoe te besluiten en het groote man lijkheden zou opleveren in do praktijk. Bij eventueel voorkomende gevallen, wanneer crgelijke feiten, wegens dra-nhra'sbruue voorkwamen, :«..den B. en W. voorstellen in te grijpen, «v* dan ook nog zou volgens art. 135 der gemeentewet de politic bij machte zijn handelend op tc treden. Do heer P. F. Tcelenturf bespreekt dc moei lijkheid van goede controle? cn vrce»t •^•-or verplaatsing in de praktijk. De t:ce» C. Vatijn acht deze zaak meer op het terrein Tan Pl»atscli]ke Ksuze. Dow v«rscl iltcn- do ledtn wordt, inzake dit punt, aan de bespreking de'.lgenomen, waarbij blijkt, dat men niet overtuigd is van dc noodza kelijkheid in onze gemeente ovtr to gaan tot een lapverbod. Daar door mevr. v. d. Meulen, geen voorstel werd gedaan in de ze zaak, werd de bespreking gesloten met den wensch door den voorz., dat geen er- gelijke tooneelen zullen voorkomen, waar bij ingrijpen noodig zal rnoctcn zijn. Bij de rondvraag niemand dor leden meer het woord verlangende, sloot dc voorz. de vergadering. DIT DE^OMGEUia^ LANGERAAR. Tc water. De knecht van den inzou- ter H. M. had Maandagavond het onge luk door den storm van de beladen zol derschuit met augurken af to slaan en kwam in de Poel terecht. De kranige jon gen wist door te zwemmen nog den wal te bereiken. Toen hulp kwam opdagen, werd het vaartuig in veilige haven ge bracht. VOORSCHOTEN. Kaasdag. Gisteren had alhier een kaasdag p'.aats, georganiseerd door de Holl. Mij. van Landbouw, afd. Voorschoten, voor Voor schoten"Wassenaar en Stonipwijk. Do kaasdag werd gehouden in één der loka len van de voormalige openbare Lagere School alhier. Een commissie bestaande uit de heeren W. Lekkerkerkre, voorz., A. Anker, secr.-penn., M. do Graaf. W. G. Duynisveld, A. G. Dijkman, A. van Santen, a'len wonende alhier en G. J. van Leeu wen te Stonipwijk. en J. J. Nell te Wasse naar had dezen dag voorbereid en wel met groot succes. Onder zeer groole belangstelling (velen moesten zich met een plaatsje in den gang, daar in het lokaal geen ruimte meer over was, vergenoegen) opende de heer E. Vcr- nède, burgemeester van Voorschoten en voorz. der afdeeling, deze bijeenkomst en sprak zijne groote vo'doening uit dat zoo vele landbouwers hun medewerking ver leend hadden om dezen kaasdag te doen slagen; 48 landbouwers hadden een exem plaar ingezonden. Een kaasdag, zeidc spr., is geen tentoon stelling, en liet mooie van zulk een dag is ge'egen in het feit, dat men wel kaas ziet en ook exemplaren met gebreken, maar men kent niet dc maker van de kaas. Zulk een dag moet dan ook worden beschouwd als een dag, waarop een vriend de gebre ken aantoont en niemand der aanwezigen behoeft te weten, dan de maker-zelf, welke gebreken er zijn. Aan den heer A. Anker brengt spreker een eeresaluut, daar deze man dc ziel der beweging is geweest Aan het einde van zijn rede verklaarde burgemeester Vernède dezen kaasdag voor geopend. Daarna werd het woord verleend aan den heer W. J. Huisman, Rijks-zuivclcon-»

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2