WSO. "ÏN «DEEM otógf INGEZONDEN MEDEDEELING BREEK MET DE SLEUR mm mis m e-sof Do renners, die één der vorige étappes niet hebben beëindigd, werden toch voor 1de etappeprijzen van dezen derden dag toegelaten, doch voor de laatste étappe starten alleen zij, die voor de totaal-clas- eificatio in aanmerking komen. Voor de étappe-prijzen DeventerGro ningen startten de Duitschers Rösch en Kohl en onze landgenooten Buitendijk en [Wijnberg. Allo renners zijn frisch. Langs het ge- ïheele traject was de belangstelling zeer groot en vooral in Groningen waren dui zenden menschen, die langs het met tou wen afgezette weggedeelte stonden. Daar was de regeling door politie en andere autoriteiten keurig in orde. Met Maas aan het hoofd ving om 10 uur de strijd aan, waarbij Braspenning het eerste slachtoffer was van banden- 'Pech. Het tempo werd tot ruim 40 K.M. opgevoerd, doch Braspenning wist na 8 an in. lie peleton weer te bereiken. De Dult- 6cber Dnm.m kreeg pech en het veld werd .uiteengerukt door het snelle tempo. Bij Meppel kwamen Maas en- Visser te vallen De brug te Meppel stond open, zoodat bijna alle achterblijvenden weer bij de leiders kwamen. Na Meppel kreeg Ouden aarde 300 M. voorsprong, doch de Duit- eche ploeg zette den vluchteling achterna. Bij de Drentsche hoofdplaats wist Jan Maas het hoofdpeleton weer te bereiken. Bij Heykersmilde kwamen R. Wolke en Ebeling te vallen en stapte W. Geysdorf wegens defect af. Voor Assen voegde Ebe ling zich weer bij het hoofd-peleton. Bij Kloosterveen gaf E. Reim op en zetten de Gebr. Wolke de achtervolging van het hoofdpeleton voort, dat zij 5 K.M. voorbij Assen bereikten. Lammers en de renner uit de Opel- ploeg kwamen te vallen. Eerstgenoemde zette den strijd voort maar de Duitscher werd met een bloedende hoofdwonde in de Opelauto opgenomen. J. Oudenaarde, Rasqui, Amsteyn en Rossen waren intusschen losgeraakt. Het hoofdpeleton bestond toen uit J. Maas, Braspenning, Bockom, Duyker, Gebr. Ebeling, Geyer en W. Damm. Braspen ning probeerde een paar maal vergeefs weg te loopen, voorbij Vries kwamen Ras qui, Rösch, Oudenaarde,, Kohl en Amsteyn bij het hoofdpeleton. Bij het Drentsche Pont stond de brug open, waardoor de leiders ruim drie mi nuten moesten wachten. De tweede groep werd hier twee minuten vastgehouden, .waarna het hoofdpeleton in 40 K.M.-tem- po op de finish afging met den volgenden uitslag: t Het volledige resultaat van deze derde étappe luidt als volgt: 1. Rudolf Wolke; 2. Rösch; 3. Bruno Wolke; 4. Rösen; 5. J. Maas; 6. Geyer; 7. Braspenning; 8. Bockkom; 9. Oudenaarde; 10. Duyker; 11. Dumm; 12. Ebeling; 13 Rasqui; 14. Amstein; 15. Koeh; 16. Lam mers; 17. Innemee; 18. Kloppers; 19. Schilperoord. Deze renners alle zonder achterstand. 20. Laman, achterstand 3 min.; 21. Willkomm, 4 min. 20 sec.; 22. v. jd. List, 4-30; 23. Regeling, 5; 24. Wein berg 7; 25. Stolwijk, 8; 26. Akelyen, 8; 27. Visschers, 8-30; 28. Van der Putten, 8-30; 29. v. d. Ende, 11; 30. De Jonge, 19; 31. Bruyning, 19-20; 32. De Graaf, 19-40; 33. De Weerd 19-40; 34. „Felix", 29-48; 35. Buitendijk 31-9; 36. Paymans, 47 min. 4 sec. Het totaal klassement der drie étappes luidt thans: 1. R. Wolke, 8 pnt. 2. Bras penning, 13 pnt. 3. B. Wolke, 18 pnt. 4. Geyer» 13 pnt. 5. Oudenaarde, 17 pnt. 6. Bockkom, 18 pnt. 7. Ebeling, 18 pnt. S. Lammers, 30 pnt., achterstand 8 min.; 9. •Maas, 21 pnt., 3-40; 10. Rösen, 21 pnt., 8-40; 11. Amstein, 33 pnt., 10-22; 12. Duy ker, 30 pnt., 13-44; 13. Innemee, 89 pnt.» 16-44; 14. Schilperoord, 43 pnt., 16-44; 15. Klopper, 43 pnt., 16-44; 16. Visschera, 48 pnt., 22-14; 17. v. d. Ende, 38 pnt., 23; 18. Rasqui, 43 pnt., 27-13; 19. Kohl» 48 pnt., 31-46; 20. De Jonge, 57 pnt., 33-54; 21. Regeling, 53 pnt., 38-85; 22. v. d. List, 02 pnt., 42-14; 23. De Graai, 63 pnt., 46- .63; 24. Stolwijk, 66 pnt., 1 uur 13 min. 54 Bec.; 25. v. d. Putten, 74 pnt., 1-14-6; 26. Laman, 60 pnt.. 1-23-38; 27. Paymans, 68 pnt., 1-27-2; 28. Willkomm, 66 pnt., Jl-32.29; 29. v. Akelyen, 74 pnt., 1-39-22; 00. De Weerd, 68 pnt., 1-42-8; 31. Bruy- ping, 80 pnt., 1-43-36; 32. „Felix", 82 pnt., 1-55-47. Leidsche Ren- en Toerist-Vereeniging „Swltt." Morgen zal er door de A-klasse rs een #0 K.M--tijdwedstrijd gereden worden en «Oof de Juniores een 2ö K.M.-tijdrit. De samenkomst is 9.30 u. aan het Noord- oindsplein, vertrek naar de startplaats 0.45 u. Op do jJ. gehouden vergadering is een bespreking gehouden over een wedstrijd voor slagers, bakkers, kruideniers en loopjongens. Hiervoor waren nog bijzon der woinig inschrijvingen binnengekomen, waardoor het besluit is genomen, dat, in dien er voor 1 September geen 80 inschrij vers zijn, do wedstrijd geen doorgang zou hebben. MOTORRIJDEN. De Engelsche motorzesdaagsche. Uit Ambleside wordt aan do „Tel." ge meld: Eindelijk geen. regen. En een ge makkelijke ochtendracc, gevolgd door een buitengewoon zwaren middagwedstrijd. De laatste door tweo moeilijke „obscred" heuvels met een ellendig slecht wegopper- vlak. Do Hollandsche solo-jrijders verrichten alle goed werk; Van Twist faalde en moest wegens gebroken zijspan- chassis den strijd opgeven. Er is nu geen enkel Hollandsch team meer intact. De stand van vier dagen luidt: Klysen, 5 strafpunten; Van Kooten 0; Moos 5; Lamberts Hurrelbrink 40; v. d. Veen 4; Van Twist 34. In de teamrace is de stand: Holland 79 strafpunten; Engeland 30 en 0; Zweden 23; Denemarken 2; Duitsch- land 70. In totaal zijn thans 19 rijders uitgeval len. De race van Zaterdag belooft zeer zwaar te worden. VOETBAL. DIOG. HAARL. BOND. R. K. V. V. „Teijlingen". Voor de seriewedstrijden der Junioren van Teijlingen zijn voor morgen de volgen de wedstrijden vastgesteld: 1 uur: Lisse ITeijlingen H. 8 uur: S. J. G. ITeijlingen I. Wanneer wij den wedstrijd bezien tus- schen Lisse ITeijlingen H gelooven wij wel, dat Lisse met den 3den prijs zal gaan strijken hoewel de kleine Teijlingers bet niet cadeau zullen geven, dat heeft Leiden ondervonden. Van den wedstrijd S. J. G. ITeijlingen I durven wij geen voorspeling geven, al heeft Teijlingen vorige week van Lisse op kantje af gewonnen. Ook S. J. C. beschikt over een uitmuntende Juniorenploeg. Wij verwachten o.s. Zondag vele supporters van Sassenheim en ook uit de omgeving. Do reserven van Teijlingen gaan a.s. Zondag nogmaals naar Voorschoten voor de seriewedstrijden om te kampen tegen S. N. A. I om den 5en prijs. Vertrek van Sassenheim met de tram van 18.40 uur. De wedstrijd vangt aan 3.30 uur. Allen zor gen op tijd aanwezig te zijn! Do leden van R. K. V. V. Teijlingen worden verzocht om Zaterdagavond 6 uur allen aanwezig te zijn op het Sporthof om zich te oefenen in de Athletiek voor den a.s. Districtsdag. CRICKET. Wedstrijdprogramma. NEDERLANDSCHE CRICKETBOND le klasse. AjaxH.C.O. II; H.O.O. I-HR.V.8.; V. O.O.Haarlem. 8e Klasse Zuid H.O.O. VAjax H. Overzicht. Ajax speelt morgen aan de De Kempe- naersrtJraat haa/r laatste competitiewed strijd en wel tegen H.C.O. II. Het zal dus aanpakken worden, willen de Ajaxcie- den het seizoen met een overwinning be sluiten. De kans is er ovorigens wel, want H.C.O. II is dit jaar niet zoo bijzonder op dreef geweest. Ook Ajax II speelt morgen baar laatste competitiewedstrijd, ten minste als het tegen H.O.O. V niet een innings overwin ning wordt-, want dan zouden Ajax II en H.D.V.S. III in puntenaantal gelijk ko men en zou er nog een beslissingswed strijd noodig zijn om uit te maken, wie kampioen is van de 3e klasse Zuid; de Leidenaare of de Schiedammers. HET F.I.S.A.-CONGRES. De baan in Sloten gekozen. Geen Eur. Kampioenschappen in 1928. In de naniiddagzitting van het F.IJ3.A.- Oongres te Como werd besloten in 1928 geen Europeesche kampioenschappen te verroeien. Het bestuur der F.I.S.A. werd in zijn geheel herkozen. Voor de Olympische wedstrijden te Amsterdam is thans definitief de baan te Sloten aangewezen. LUCHTVAART OCEAAN-VLUCHT MET EEN K. L. M.- TOESTEL. De machine gekocht door Mac Intosh. Op Waalhaven gereed gemaakt voor den tocht. Een van de verkeerstoestellen van de K. L. M., de H-NADK, dat den laatsten tijd op de lijn Amsterdam-Londen vloog en ook wel gebruikt werd voor pleizier- vluchten boven de stad, is, naar wij ver nemen, verkocht aan een van de Engelsche piloten van de Imperial Airway Company, n.l. aan den Schot Mac Intosh. Het toe stel, dat zich thans nog op het vliegveld „Waalhaven'' bevindt, zal in de werk plaatsen van de K. L. M. verbouwd wor den. De Engelsche vliegenier vertrekt er dan mee naar Engeland, om van daaruit een Oceaanvlucht te ondernemen' naar Amerika. Het staat nog niet vast, of hij alleen de vlucht Londen-New York of Du-. blin-New York-San Francisco zal maken. Daaromtrent zal de vliegenier later een beslissing nemen. Zoodra de H-NADK hier op Waalhaven gereed is gekomen, zullen proeftochten, met de machine wor den gemaakt, eerst door Holalndsche pilo ten en darna door Mac Intosh zelf. Uw Kinderen te reinigen met onaangenaam riekende Haarwaters. H AROL-Reukloos Haarwater geeft U de juiste voldoening. Flacons 30 en 45 ets. - Alom Verkrijgbaar Voor engros: Fa. F. v. DORP, Leiden. 12923 DE VLUCHTEN OVER DEN OCEAAN. Ook In Engeland reeds diverse deelnemers. Uit Londen wordt gemeld: De ongeuns- tige omstandigheden boven den Allanti- schen Oceaan zijn oorzaak, dat Captain Courtney opnieuw zijn vlucht over den Oceaan en terug heeft moeten uitstellen. Intusschen hebben ook, zooals bekend, Colonel Min chin en Leslie Hamilton zich bij diegenen gevoegd, die ook een kans willen wagen de overzijde van het „groo- te water" te bereiken. Zij zijn van plan met bun Fokker van het vliegveld Baldonne bij Dublin te ver trekken om den non-stop-vlucht naar Ot tawa te vorbrengen. Ook Captain Mac Ointosh, piloot van de Imperial Airways behoort onder de deelnemers. DE VERMISTE OCEAANVLIEGERS. Nog niet gevonden. Volgens berichten uit San Francisco heeft men de pogingen, om iets van de twee vermiste vliegtuigen te ontdekken, voortgezet, zonder echter succes te heb ben. Aan boord van de vliegtuigen bevin- zich 5 personen, waaronder een 22-jarige dame, die de eerste vrouw wilde zijn, wel ke een tocht over den Oceaan zou maken. Men hoopt nog steeds, dat de vliegtuigen op een klein eiland terecht zijn gekomen. De vliegtuigen hadden overigens ook vlot ten van gummi bij zich, die opgeblazen konden worden. Gisteren werd geseind uit Honoloeloe, dat een der vliegtuigen geland was op het eiland Maui (een der Hawai-eilanden iets ten oosten van Oohoe, waarop Honoloeloe ligt). Maar de tegenspraak volgde spoedig ook al. Er zijn n.l. van het eiland Maui nadere berichten ontvangen, die de tijding omtrent het vinden van de „Miss Doran" omvergooien. Het voorwerp dat gezien was, en 't welk ten onrechte voor de „Miss Doran" was gehouden, is geen vliegtuig, doch vermoedelijk een visschersschuit. De tegenspraak komt van een Reuter-corres- pondent, die ter plaatse is geweest-, n.l. te Kaemoe. De „Miss Doran" was heette het vijf mijl van daar gezien. Maar de genoemde journalist heeft niets van het vliegtuig kunnqn ontdekken. William Mallaska-, de man die den tocht van de „Miss Doran" had. gefinanceerd, heeft een prijs van 10.000 doll, uitgeloofd voor het vinden van de bemanning, dood of levend. Ook |do San-Firancisco-Examiner heeft groot© bedragen uitgeloofd voor het vin den van de vermiste vliegtuigen n.l. 10.000 doll, voor de „Golden Eagle" en 10.000 doll, voor de „Miss Doran". Er is nu al voor 50.000 doll, aan reddingspremies uit geloofd. Want ook Dole, de millionair om wiens prijzen van 25.000 doll., 10.000 doll, de wedstrijd was begonnen is met een toe zegging van 10.000 doll, voor het vinden van elke bemanning en dus van 20.000 doll, voor het vinden van de beide beman ningen der vermiste vliegtuigen uit den hoek gekomen. Kan een ongezond man Qceaanviiegen? Een dwaze formaliteit verlangd. Het Amerikaanscbe consulaat te Parijs vestigt er de aandacht op, dat allen die mochten wenschen, een vliegtocht van Frankrijk naar de Vereenigde Staten te ondernemen, zich moeten voorzien van een in duplo opgemaakt en door bet consulaat geviseerd bewijs, dat zij zich in een goede gezondheid verheugen. Volgens de bepa lingen der Amerikaanscbe wetgeving geldt dit voorschrift voor den kapitein van elk schip of den piloot van ieder vliegtuig, dat in een der Amerika ansche havens ar riveert. De plechtige mededeeling van den Ame- rikaanschen consul verwekte daverend gelach in bet vliegkamp „Le Bourget" on der de vliegers, die met ongeduld op beter weer wachten» teneinde voor hun vlucht naar Amerika te kunnen starten en dus thans vóór alles moeten laten conslatee- ren, dat zij heusch wel heelemaal gezond zijn. Costes, die hoe eer hoe liever met zijn Bréquet-machine zou willen opstijgen, was van meening, dat als iemand veertig uren aan één stuk kan vliegen, dit tamelijk wel bewijst, dat op zijn gezondheid niets valt aan te merken. Anderen spraken er hun verwondering over uit, dat men Lindbergh en Byrd licht vaardig in Frankrijk beeft toegelaten, zonder ze eerst even te bekloppen. Best mogelijk, dat Lindbergh bij zijn tocht in zijn colbertje een kou ip pakken bad ge kregen. Noodlanding. Door den nevel uit- den koers geraakt, daalde te Ouddorp en Fransch watervlieg tuig, gemerkt C 18 op het water in de on middellijke nabijheid van de haven. Na eenigen tijd zette het vliegtuig de reis voort met bestemming Helder. Vier per sonen maakten den toch mede. Vliegongeluk. Door een motordefect moest de Z 18 van het vliegkamp te Do Kooy bij Hel der, gisterenmiddag bij Almelo een nood landing maken. De vlieger kon geen ge- schikjb landingsterrein vinden, waardoor bet vliegtuig bij bet landen over den kop sloeg en zwaar werd beschadigd. De in zittenden: Const abel Schukking, vliegoffi- cier en de zee waarnemer derde klasse Jan van Yoorthuysen kwamen met den schrik vrij. HET BEGIETEN VAN POTPLANTEN. Nu hot den laatsten tijd zoo regent, de grond in den tuin vaak drassig en mod derig is, zou het dan wel zijn nut hebben te denken aan bet begieten van potplan ten? En toch is er geen werkzaamheid in de plantoneultuur, speciaal van potplan ten, welke meer onze aandacht vraagt dan de begieting. Wie een gevarieerde collec tie met oordeel weet water te geven, zóó dat de wortelkluit van iedere plant steeds in den staat van vochtigheid verkeert, die met baar behoeften het meest overeen komt. hem durf ik gerust een uitstekend kweeker noemen. Zonder twijfel staat dan vast dat hij zich op andere onderdeelen der cultuur zal verstaan. Om de vereisebte hoeveelheid water te kunnen geven, moet men zijn planten ken nen, want de behoefte aan water van één en dezelfde plantensoort zal onder ver schillende omstandigheden niet even groot zijn. Wie'zijn planten dikwijls verpot, de poten weinig of niet draineert, zware aard mengsels gebruikt en de planten zoo koud mogelijk houdt, zal wel minder behoeven te gieten, dan bij die met dezelfde plan tensoorten in den tegenovergeste]den zin handelt. Sommige planten welken wan neer zij in een te kleine potten staan, den indruk in haar natuurstaat moerassen te bewonen1» zooveel water verifcmgen. Ik noem slechts Fuchsia's, Veronica's, Sparmannia africana e.a. Worden deze niet op z'n tijd verplant dan zal men ze op warme zomerdagen 's morgens en 's avonds kunnen begieten en de bladeren op het midden van den dag, vooral bij zonnig weer, nog zien slapliangen. Gere geld en naar behoefte verpot, kan men met één behoorlijke bevochtiging per dag volstaan. Hierin ligt voor den opmerk- zamen kweeker een der groote voordeden van oplettendheid bij het begieten. Zij waarschuwt telkens wanneer een plan een grootere pot verlangt. Zoo is zij ook in staat hem voor te lichten omtrent den aard van het grondmengsel, waarin een plant bij voorkeur tiert. Een voorbeeld moge dit ophelderen. Ik neem aan, dat de schoone koude kas plant Eupatorium -octoratinimum u be kend is. Welnu ge hebt in 't voorjaar uw Eupa- torium's verplant en gebruikte daartoe niets anders dan gewonen, badgrond met wat zand. De potten waren niet te klein en toch, eer de zomer halverwege is, han gen de planten op zonnige dagen telkens slap. Zij eischen zoowel 's morgens als 's avonds water. „Ellendige waterrotten" bromt ge, maar ge behoeft geen buiten gewoon scherpzinnig mensch te zijn om te begrijpen, dat ge uw aardmengsel te licht genomen hebt. Waren die zelfde planten in dezelfde potten met graszoden- aarde vermengd met bladgrond en half verteerde koemest of in niet te zware klei met zand- of tuingrond, zeker zou een begieting voor éénmaal daags voldoende zijn geweest. Door de opmerkzaamheid bij het gieten leert ge de mindere of meerdere vocht- houdendheid der verschillende aardsoor ten kennen, de behoefte aan water der on derscheidene plantensoorten, baar voor liefde voor zwaren of lichten grondmeng- sels, de noodzakebjkbeid om haar jaar lijks of minder dikwijls te verpotten, om de pot veel of weinig te draineeren, enz. Zij zal u spoedig leeren dat graszoden- aarde, verteerde koemest of houtaarde vochthoudender zijn dan boschgrond of verteerde naardenmest, dat bladgrond de eenige potaarde die bij veel kleinere liefhebbers alle p'anten zonder onder scheid wordt gegeven een der meest uitdrogende materieelen is, die wij bezit ten, zoodat hij zonder vermengte- van graszodengrond of zavelige klei een pover middel in de cultuur is. Bij de begieting der potplanten kan men twee methoden volgen; of dikwijls gieten, telkens kleine beetjes; of minder dikwijls, doch dan ruim. Mij komt de laatste metbode over het algemeen verreweg verkieselijk voor. Volgt men de eerste manier, dan heeft men veel kans, dat de planten, wanneer zij weinig wortels hebben en in te groote potten staan wat meestal samengaat \oortdurenSd te nat zijn en blijven en daar door met zekerheid bun ondergang te gemoet gaan, of dat wel de bovenste aard laag vochtig wordt gehouden, doch de aardlaag in bet benedengedeelte der kluit, kurkdroog blijft. Te droog gehouden planten zijn te her kennen aan haar trage groei, donkere bladkleur, voorkomen van schildluizen, enz. Terwijl planten, die te nat gehouden worden dit verraden door het bleek en geel worden der bladeren. Onmiddellijke begieting na verpotting, hoewel voor een menigte vochtlievende planten onschadelijk, is als algemeene re gel af te keuren. Zorg dat als ge verpot, de- aardkluit der plant behoorlijk vochtig is, gebruik bij de verpotting aarde, die een be paalde vochtigheid heef', zonder te nat te zijn en bet onmiddellijk begieten zal over bodig zijn. Hebt ge te doen met verspeende planten, wier wortels eenigszins beschadigd zijn, zoodat de bladeren overdag slap zouden gaan hangen, welnu wat belet ons die wat te beschaduwen, waardoor een te snelle verdamping van vocht uit de bladeren wordt tegengehouden. Verpotten en begieten zijn twee werk zaamheden welke met elkaar in zeer nauw verband staan, wat intusschen door me nigeen over het hoofd wordt gezien. Bij het verrichten van de eene, moet steeds re kening gehouden worden met de andere. Wanneer men een plant met een zeer sterk doorwortelde kluit in een grootere pot plaatst en men verzuimt de aarde rondom den wortelbal stevig aan te drukken, zal het bij vele planten betrekkelijk lang du ren, eer zij van de verpotting voordeel trekken, bij vele andere de oorzaak van Laar dood zijn. Wat toch zal bet geval zijn? Bij de begieting vloeit het water snel langs de wand der pot, door de nieuwe losse aarde heen naar beneden, bevochtigt dien grond, die er vrij zeker geen behoefte aan beeft en do oude kluit met baar talrij ke wortels blijft onbevochtigd. Een gulden ï'cgol is het daarom: „Druk do nieuwe aar de, bij het verpotten stevig aan!" Vooral op den duur zal men zich ook hij zachte planten hierbij beter bevinden. Een andere werkzaamheid, die invloed uitoefent op de voreischte mate van bogie- t.ing, is het voortdurend vochtig houden der atmosfeer, het bespuiten der bladeren, paden en muren der kassen. In de gematigd koude kas vangt men reeds in Februari aan op zonnige dagen de muren en paden te besproeien, later in Maart worden eveneens do planten bespo ten. Natuurlijk houden we hierbij rekening met het meer of minder zonnige weer. Het voordeel van het vochtig houden van de kas is, dat de planten, die in een droge atmosfeer tengevolge van de snelle voclit- verdamping uit do bladeren, voortdurend moeten begoten worden, dan hieraan veel minder behoefte hebben. Niet alleen, dat hierdoor een belangrijke tijdsbesparing wordt verkregen, doch de planten verkee- icn zoodoende ook meer in natuurlijke om standigheden, dan wanneer zij onder het glazen dak der kas aan de heete zonne stralen blootgesteld worden, met wortels, die weliswaar vochtig genoeg gehouden worden, doch waarvan de vochtigheid in een verkeerde verhouding staat tot die der atmosfeer. Voor het bespuiten en begieten gebruikt men bij voorkeur regenwater en vermijdt alzoo hardwater. Zelfs het water uit som mige vijvers, is dikwijls ongeschikt en laa( vaak een witten neerslag ackter, vermoe delijk tengevolge van kalkhoudende voch ten. Door het lage gehalte aan zuurstof ia het leidingwater eveneens af te keuren. Het. water, voor de bevochtiging op dc een of andere wijze aangewend behoort minstens de temperatuur te hebben der kas. Begieting met warmer water dan 80 gr. F. bevordert en vervroegt <de bloei van vele koude kasplanten; toch ga men hierin met oordeel te werk, de bladeren worden spoedig te teer en zijn dan meestal zeer vatbaar voor aantasting van verschillende zwammen. M. Wetenswaawlig. EEN WEDLOOP OM HET LEVEN. Het was in October, aldus vertelt de Noorsclie ontdekkingsreiziger Christian Leden aan bet „Hbld.", dat ik op een een zaam eiland tusschen de zee-engte Roes Welcome en de Hudsonbaai zat en er niet afkon, omdat de storm het ijs in de zee stuk bad geslagen; wel vroor het water herhaaldelijk weer dicht, doch nieuwe stormvlagen deden het ijs aan stukken breken en een verbinding met het vaste land was niet te verkrijgen. Op een klein eilandje in de buurt zaten een paar Eski mo's, die, op de zeehondenjacht uitgegaan, op dezelfde manier gevangen zaten en op het dichtvriezen van de zee wachten moes. ten om verder te kunnen trekken. Soms, met laag water, konden ze van het eeno eiland naar het andere loopen. Eten, be schuit, havermout, gedroogde vruchten e.d. was er nog voor enkele weken; de Es kimo's, die ook met het halfbedorven vleesch voor de honden genoegen nemen, hadden voor langeren tijd voedsel. Uit blokken van bevroren sneeuw werd een huis gebouwd, dat tegen de koude beschut ting bood en verder was het wachten, totdat de zee zoo dik bevroren zou zijn, dat het ijs mij zou kunnen dragen. Toen de levensmiddelen op begonnen te raken, moest ik den tocht wel wagen; de Eski mo's vergezelden mij en na een vermoeien- do reis, die ongeveer een week duurde, na derden wij den overkant van de zee-engte benoorden de Chesterfield-baai. Daar de levensmiddelen slechts voldoende waren voor een dag, was het 't beste, om bij het bereiken van de kust niet daar uit te rus ten, hoe vermoeid men ook was, doch om over het ijs verder te trekken naar het Zui den, waar een nederzetting van pelshande. laren en een Eskimo-woonplaats, dus ook voedsel was. Bij het vallen van de duister nis, toen wij ons juist tegenover een fjord bevonden, gebeurde het plotseling, dat de honden begonnen te janken en weigerden om verder te gaan; een reden waarom was niet te ontdekken- Er was een verheffing in het ijs, daarna scheen de baan, voor zoover men zien kon, weer gewoon verder te gaan. De Eskimo's wilden de honden aanzetten en pakten de twee voorste die ren beet, om ze over de verheffing in de ijsoppervlakte te gooien, de overigen zoo den dan wel volgen. Do twee voorste die ren werden in hun vel gepakt en over den ijsrand geworpen; de andere honden trokken met een ruk de slee naar voren en bleven weer staan en begopnen te huilen. Toen we nogmaals toekeken, zagen we dat de eerste twee honden verdwenen wa ren. Alleen de koppen waren zichtbaar. We waren met de sleden voor een wak ge komen en wat wo in het halfduister voor een glad ijsveld gehouden hadden, was slechts water geweest met een ijsvliesje bedekt. Zonder de waakzaamheid der hon den zou de geheele expeditie tusschen en onder de ijsschotsen in het water zijn ge raakt. Daar de eb, die elk oogenblik kon in treden, groote stuken van het ijs kon doen afbreken en naar zee drijven, werd in donker de terugtocht aanvaard en geluk kig konden we een eiland vinden, waar we een sneeuwhuis konden bouwen, om te overnachten. Den volgenden ochtend bleek het ijs rond hot eiland te zijn losgeslagen op een smalle strook na, die met den Noordoever van de fjord verbinding geeft. Onmiddel lijk opbreken was het eenige, wat te doen stond; de sleden werden gepakt en met' spoed werd de tocht over de smalle ijs- brug ondernomen. We bereikten den over kant, doch toen wij bet vaste land aan de Noordzijde van de fjord onder de voe ten hadden, was de brug, waar we over waren gekomen, achter ons weggespoeld- Aan de Zuidzijde van de fjord, waarin alle ijs was losgeraakt, en in het open wa ter dreef, was de Eskimo-woonplaats

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 4