VIERDE BLAD „DE LEIDSCHE COURANT" ZATERDAG 20 AUGUSTUS Het Eucharistisch fltier als liddeipunt van heel de Liturgie. Schitterend is in het Nieuw-Verbond, de Kerk van Christus in vervulling ge in deze voorspelling van den Profeet ilachias„Van den opgang der zon tot a haar ondergang zal op alle plaatsen rden opgedragen een reine en onbe- •kte offerande; want groot is mijn iam onder de volkeren, zegt do Heer r Heerscharen." (Mal. I, 10). [n iedere H. Mis, overal ter wereld of- rt Jezus Christus, met Godheid en nschheid Zich als een reine en onbe- >kte offerande op aan Zijn heinelschen ider. Volgens den Euchaa-istischen Uurwijzer orden er in 24 uur over de geheele we id ruim 350.000 H.H. Missen gelezen, odat de voorspelling van den Profeet ilachias uit het Oud-Verbond letterlijk i glansrijk in vervulling is gegaan. De H. Mis is dan ook het middelpunt r Katholieke Kerk, het middelpunt, dat i geloovigcn tot zich trekt en het mid- jlpunts, waarvan alle goed uitgaat. Het H. Misoffer is het middelpunt der cloovigen, als 't ware de goddelijke agneet, die de Katholieke harten tot ch trekt, 't katholieke volk reeds bij het igen van het eerste morgenlicht naar do erk doet snellen. Uit liefde tot het hoogheilig Sacrificie [fert de rijke zijn schatten, brengt de eduwe haar penningske, biedt de kuns tnaar zijn talenten, treden alle kunsten dienst der kerk. Grootsche kerken, kunstvolle altaren errijzen en prachtige gewaden omklce- en den priester; zang en orgelspel loven en eucharistischen Christus. Voor den geloovige is het H. Misoffer e zon, wier stralen den geest verlichten n de ziel met hooger leven verrijken, 't Is de bron, wier wateren de ziel rei- tigen en verfrisschen, het vuur der be- ;eerlijkheid blusschen; 't is de goudmijn, raaruifc schatten worden opgedolven tot fbctaling van zondenschuld, tot aankoop an hemelscho goederen; 't is de gouden chaal, waarin de goddelijke vruchten aan len Kruisboom gerijpt, worden opgevan- ten en toegereikt aan allen, die er de iand naar uitstrekken. Het H. Misoffer is inderdaad het mid- lelpunt van den Katholieke eeredienst, 't velk alles tot zich trekt en waaruit alle [oed uitstraalt. Onze geest er ook ons hart moet mc- leleven met de verheven Geheimen, die ip het altaar worden voltrokken. Het goddelijk Mysterie der H. Mis kun- len wij bijeengroepeeren tot vier hoofd riten, die alle wezenlijk en onmisbaar tijn voor den geest van den Christelijken Eeredienst. lo. Het geheim van Godsgenade, ons ■temmend tot berouw en vertrouwen op Kern. Hieronder vallen de gebeden en ce remonies tot en met heb „Gloria". 2o. Het geheim van Gods Openbaring, dat ons opwekt om Gods blijde boodschap met een volmaakt geloof te aanvaarden. Dit gedeelte omvat Collecte, Epistel, Evangelie en Credo. 3o. Het geheim van het Offer, dat in sluit een volkomen overgeving van ons zelf, ons leven en al het onze aan de doel einden Gods; en wèl in vereeniging met het reine en onbevlekte Offer van Jezus Christus. Bij de Consecratie moeten wij Jezus niet alleen aanbidden, maar, in vereeni ging met Hem en den priester, het godde lijk Slachtoffer aan den Hemelschen Va der opdragen. Bij de Consecratie jubelt de Hemel om de oneindige hulde en dank, welke de Al lerhoogste, de hemelscho Vader ontvangt); dan ontspringt er op aarde cn bron van genade, dan dauwt er verkwikking neer in het Vagevuur. Tot dit gedeelte behooren liet Offerto rium en heel de Canon. 4o. Het geheim van onze vereeniging met God door ons in gemeenschap treden met de geofferde H. Menschheid van on zen gezegenden Heer Jezus Christus, in de H. Communie. Het Eucharistisch Offer is als aanbid- ilings- en dankoffer, als zoen- en smeck- offcr het middelpunt vazi Christus kerk hier op aarde. Liturgische plechtigheden of ceremo niën dienen er dan ook voor om de ver heven majesteit van dit grootsche Offer met luister te omgeven; om-de geloovigen tot eerbied op te wekken; om hun de groote geheimen, die in het H. Misoffer verborgen zijn en vooral heb lijden en den dood van Christus in zinnebeeld aanschou welijk te maken. Aan de verzoenende kracht van die duï- zende H.H. Misoffers ter wereld is het te danken, dat de zondige wereld gespaard Wij ft voor veel openbare rampen, welke Gods straffende gerechtigheid over haar zou uitstorten, indion het offerbloed van het Lam Gods op het altaar niet dag en nacht om ontferming riep. A. BOEKEL, Kapelaan. Te Alphen aan den Rijn wordt do Li turgische dag gehouden op 29 Augustus. FINANCIEN EN OECGNONIIE. BINNENLAND. Kerkelijke leeningen. Het R. K. Kerkbestuur van de Parochie Tan den H. Jozef to Velsen-Noord (Wij- keroog) heeft een 5 pet. obligatieleening uitgegeven groot 125.000 minimaal in stukken van 1000 en 500 tegen een koers van uitgifte van 100 pet. De op brengst dezer geldleening zal worden aan gewend voor uitbreiding der bestaande Parochiekerk en tot converteering der loo- Pende obligatieleening. -■# Gemengde Berichten. ONGELUKKEN. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Auto door een trein vermorzeld. Een doode en een gewonde. Men meldt ons uit Amsterdam: Om streeks half zes gistermiddag is een vrachtauto, beladen met melkbussen, op den spoorwegovergang bij de Kalfjeslaan (vroegere halte Coencnkade) in de ge meente Amstelveen, door een uit Amster dam komenden trein gegrepen cn versplin terd. De eigenaar van de auto, die chauf feerde, de heer Poot uit Aalsmeer, als mede de 14-jarige jongen Brusseo uit Amsterdam, die naast hem zat, zijn zeer ernstig gewond. Nadat door dr. Deursen uit Nieuwer-Amstel de eerste hulp was verleend, werden do heide slachtoffers pr autobrancard naar het Wilhelmina- gasthuis te Amsterdam vervoerd. Do klap der botsing werd tot ver in den omtrek gehoord. De auto, die uit den pol der kwam aanrijden in de richting der Kalfsjes'aan, werd door den trein over een lengte van 50 a 60 M. langs den spoor baan medegeslcurd. De melkbussen en de resten der auto lagen over den spoorbaan verspreid. Van den locomotief was slechts een der lampen beschadigd, zoodat de trein zijn reis kon vervolgen. De „Tel." meldt nog nader: Het voertuig werd letterlijk gekraakt; de chassisbalkcn werden sterk verbogen, de wielen braken, de assen werden ver wrongen en de melkbussen vlogen in het rond. Het b ik werd verdraaid en ver wrongen onder wagens gevonden, terwijl de locomotief tot op den schoorsteen met melk bespat werd. Dit alles beteekende echter nog niets vergelijken met het lot van Arie Poot cn van den persoon die naast hem, voor in den wagen zat. Uit de wrakstukken wer den beiden verlost; het b'eek spoedig dat eerstgenoemde er het ergst aan toe was. Twee medici uit Amsterdam verleenden de eerste hulp; zij constateerden, dat Arie Poot een schedelbreuk had. Zijn mede passagier was er beter afgekomen, doch had nog verschillendo verwondingen. De politie uit Amsterdam het ongeval gebeurde even over de grenslijn, vandaar dat het onderzoek aan de marechaussee moest worden overgelaten zorgde dat de Geneeskundige Dienst werd gewaarschuwd en deze bracht het tweetal slachtoffers per auto-brancard naar het Wi'helmina-Gast- huis. De toestand van Arie Poot was zeer zorgwekkend. De snelheid van het loeaaltreinlje be droeg 30 KM. per uur of daaromtrent; dat de trein na de botsing nog zoo'n grooten remweg noodig had om tot stilstand te ko men is niét duidelijk als men weet, dat ook deze treinen van een op alle wagens wer kende Westinghouse-luchtrem zijn voor zien. Mogelijk is dat de machinist don auto óf niet óf te laat heeft gezien. Hoe het ook zij, het officieel onderzoek zal hier omtrent wel licht verschaffen. De schade aan den trein is niet ernstig; de bufferbalk van de machine kreeg averij terwijl de lantaarns vernield werden. Dat de reizigers door den schok ^en het plot seling remmen heftig schrokken, behoeft geen betoog. Het wrak van den auto werd op zij van de baan gelegd en daar van justilicwege gefotografeerd. Met groote vertraging ver trok het treintje verder het land in. Op het terrein waren de heer Colijn, burgemeester van Nieuwer-Amstel, als mede de commissaris van het politiebu reau Overtoom te Amsterdam, de heer D. Dijkstra. De locomotieven op deze lijn zijn van een door stoom in beweging gebrachte bel voorzien, welke voortdurend luidt. Ook van de bewuste machine werden onafgebroken belsigualen gegeven. De onderdeden van den vernielden auto werden over grooten afstand langs den weg aangetroffen. Naar wij nader vernemen is de bestuur der van den vrachauto, A. Poot, nog gis teravond overleden. Auto tegen een boom. Een ernstig gewon de. Tc Enschede is Donderdag een ernstig auto-ongeluk gebeurd. De heer en mevr. Lieven uit Haarlem reden met een auto op den Lasondersingel, toen de wagen, be stuurd door den lieer Lieven zelf, plotse ling tegen een boom sloeg. Mevr. L. werd uit den auto geslingerd. Met een schedel- en wervelfractuur werd zij opgenomen en op last van een ontboden geneesheer naar een ziekenhuis aldaar vervoerd. De heer Lieven kreeg slechts lichte verwondingen. De wagen bleef onbeschadigd. Botsing tusschen auto en tram. Donderdagmiddag werd de auto van den heer Oosterdijk uit Rotterdam, ko mende uit de richting Moppel nabij de Veenhoopsbrug te Smilde aangereden door de tram, die omstreeks half drie te Hij- kersmilde aankomt. De auto werd bijna in de Drentsche Hoofdvaart geslingerd en tamelijk beschadigd. De inzittenden, de beer Oosterdijk en zijn echtgenoote, kwa men met den schrik vrij. De bestuurder wilde vóór de tram de brug passeeren, daar hij meende dat de tram voor de halto zou stoppen. De tram reed echter lang zaam in verband met herstellingen aan de baan. Ernstige val. Donderdagmiddag is zekere M. wonen de onder Wouwsche Plantage, werkzaam aan de Spiritusfabriek te Bergen op Zoom vermoedelijk van een ladder gevallen. Hij werd althans, naar „de Zoom" meldt, on der aan een ladder in bewasteloozcn toe stand gevonden door een der andere le den van het personeel. Direct is M. in bewusteloozen toestand naar het Algemeen Burger Gasthuis overgebracht. Gistermor gen 11 uur was de man nog steeds buiten kennis. De man heeft ten gevolge ran zijn. val hersenschudding en schedelfractuur bekomen. In het ruim gevallen en overleden. Donderdagmiddag is oen. ongehuwde bootwerker, te Hellevoetsluis woonachtig, bij bet bunkeren van een in de nabijheid van de Vondelingenplaat (gemeente Per nis) liggend Engelsch stoomschip, in een ruim gevallen. In zorgwekkenden toestand is bij naar het ziekenhuis te Vlaardingen vervoerd, waar bij 's avonds overleed. Carbidbus ontploft. Op de fabriek der N.V. L. van Heek en Zn. te Losser is een carbidbus ontploft. De leerling-machinist J. B. kreeg het deksel in het gezicht en werd deerlijk verminkt. Hij is in het ziekenhuis te Enschede opgeno men. Geen kinderspeelgoed. Toen de nog zeer jeugdige kinderen van den landbouwer M. M. te Vlierden aan het spelen waren, wisten zij zich op een gegeven moment meester te maken van een z.g. hakmes om hout te kappen. Het droe vig gevolg was, dat een der kleinen spelen derwijze een der andero kinderen op de hand sloeg, waardoor de middelvinger werd afgekapt en twee andere vingertjes deerlijk werden verwond. Direct werd ge neeskundige hulp ingeroepen. Lijk opgehaald. Binnen do pieren te IJmuiden is het lyk van den 20-jarigen jongeman, T., uit Amsterdam, die j.l. Zondag bij het baden nabij den Zuidpier aldaar om het leven kwam, opgehaald. Het is naar zijn vroe gere woonplaats overgebracht. Twee vrouwen verdwenen. Toen een zekere G. M. de G. te Naar- den 's avonds van zijn werk thuis kwam, trof hem de holle leegte van zijn woning, schrijft de „Gooi- en Eemlander". Aan vankelijk meende hij. een verkeerd huis le zijn binnengegaan, doch een bük buiten in de straat en op zijn huisnummer over tuigde hem niettemin, dat het wel dege lijk zijn woning was. Van eenig huisraad was geen spoor meer te ontdekken. Nu ver'angde de G. wel niet direct op rozen te slapen, doch een enkel bed om het moe de hoofd neer (e leggen zou hij toch wel graag hebben gehad. Ook een geurig kop thee en een stevig middagmaal zouden den man, na een dag van hard ploeteren niet onwelkom zijn geweest. Doch niets van dat al. Want met zijn huisraad was ook zijn dierbare, echtgenoote verdwenen. De man ijlde naar do politie en vroeg opsporing van vrouw en goederen. Een ijverig poitieman had juist zijn pet opgezet om te trachten de wegge'.oopen ega op te sporen, toen een tweede mijn heer, een zekere G. D. zenuwachtig het bureau kwam binnenrennen en eveneens de ontstellende mcdedeoling deed. dat zijn echtgenoote verdwenen was. Deze was iets milder geweest ip haar opvattingen en bad een bed, een paar stoe'en en een ta fel laten staan, doch het dierbaarste wat de man op aarde bezaf, n 1. de kinderen, waren daarentegen verdwenen. G. D. ver langde geen opsporing van zijn vrouw, die kon voor zijn part wegblijven, doch zijn kinderen moest en zou hij terug heb ben. Een tweede, niet minder ijverig politie man zotte ook zijn pet op en ieder ging een kant uit. De oen op zoek naar een vrouw mitsgaders een inboedel; do ander in de hoop de twee verdwenen kinderen te vin den Het schijnt daar in Naarden een rare boel te zijn; de meest spannende film ver mag niet een derge'ijke sensatie te ge ven. Een vrouw gestoken. Gisternacht heeft op don Zeedijk te Am sterdam een twistgesprek plaats gehad tus schen een 31-jarigen zeeman en een 33- jarige vrouw. P'otseling trok de zeeman een mes en bracht de vrouw daarmede twee stoken toe. De eerste trof haar in den hals, boven de linkerschouder, de tweede in de linkerborst. Het mes schijnt daar ie zijn afgestuit, althans het staal werd ver bogen: hieraan is te danken, dat de snede niet diep was. De dader werd dadelijk gegrepen en aan de politie overgeleverd. De verwondingen van de vrouw, die in liet Binnengasthuis verbonden werd, ble^ ken niet van levensgevaarlijken aard te zijn. De geheimzinnige inbraak. Personeel van een N V. in do Van Vol- lenhovcnstraat te Rotterdam kwam Don derdagmorgen tot de ontdekking, dat er op geheimzinnige wijze was ingebroken. Men vond een geldkistje, dat in een geslo ten bureau had gestaan. Bij onderzoek bleek, dat uit het geldkistje een register en een bedrag van 300 waren verdwe nen. De poliie vond geen enkel spoor van braak. Alle sloten, ook die van bet schrijf bureau en van bet geldkistje, waren in tact. Wat er eigenlijk gebeurd was begreep niemand, totdat enkele uren later een te legram van den heer W. S., den directeur van de vennootschap, uit Sneek binnen kwam, met de mededeeling, dat een man, dien hij meegenomen had naar Sneek, waar S. aan een zeilwedstrijd zou deelne men, plotseling was verdwenen. Voordat de wedstrijd aanving, had de directeur S. zijn sleutebos on een bedrag van 50 aan den man in bewaring gegeven. Na afloop van den wedstrijd was deze, een Ameri kaan. die al eenigen tijd in dienst van de N.V. was, met de sleutels en het geld ver dwenen. Toen was het raadsel opgelost. Niemand anders dan bedoelde Amerikaan kon zich toegang verschaft hebben in bet kantoor Van Vollenhovenslraat en daar het geld uit bet geldkistje gestolen heb ben. De politie tracht nu den dader op te sporen. Brand in een boerderij. Uit Amsterdam wordt ons gemeld: Gis teravond ongeveer half zeven is brand uit gebroken in een hooischelf, die grensde aan de boerderij vas den heer Mul, staan de op den Amsfeldijk, ongeveer 100 M. van don rijweg. Het vuur deelde zich med© aan de stal van de boerenbebuizing. Ook bet dak van het woonhuis vatte vlam. De brandweer, die spoedig mei veel ma teriaal ter plaatse was, wist hot vuur le beperken, zoodat een groot gedeelte der boerderij behouden kon blijven. De boerenwoning werd door het vuur vrij ernstig beschadigd. De brandweer, die met vier stralen het vuur had aange tast, wist binnen een half uur de brand die door broeiing was ontstaan, meester te worden. De vermoedelijke brandstichting te Den Haag. Zooals wij gisteren meldden, heeft de politie den eigenaar van het Speelkaarten- huis aan de Wagenstraat te 's-Gravenha- ge in arrest gesteld, daar deze verdacht wordt, den brand te hebben gesticht, die Woensdagavond in zijn winkel plaats had. Omtrent dit geval vernoemt 't „Vad." nog het volgende: Do eigenaar, de heer K., is zeer goed verzekerd, zoowel tegen diefstal als tegen brandschade. Een kamertje boven zijn win kel heeft hij verhuurd aan een musicus, die in een orkest te Scheveningen spoelt en iederen avond ongeveer7 uur van huis gaat. Dit deed hij ook Woensdag avond en een uur later verliet ook K. den winkel om per trein naar .Rotterdam to gaan, waar hij woont. 'r Tusschen 12 en halfeen 's nachts kwam de musicus thuis, wilde den sleutel in de deur steken, doch vond het zeer vreemd, dat de deur vanzelf week. Dio moest dus open gestaan hebben. Binnengekomen werd hij tevens een brandlucht gewaar. Met een kennis heeft hij toen liet huis doorzocht, zag, dat er eenige kaarten had den gebrand, doch daar bet vuur reeds gedoofd was en overigens niets verdachts werd aangetroffen, begaf hij zich ter ruste. Toen Donderdagochtend de heer K. te rugkwam en zijn commensaal hem mede deelde, wat geschied was, zeide de heer K.: „Wie zou dat gelapt hebben?" Hij deed direct aangifte bij de politie van brandstichting en.diefstal van een groote partij kaarten. Aan zijn verhaal hc-chtte de politie niet veel waarde. Do hoeveelheid kaarten dio gestolen zou zijn, was zóó groot, dat zij met kisten vol zou moeten zijn uitgedragen, betgeen zeer onwaarschijnlijk voorkomt in de drukke Wagenstraat, terwijl de waarde van de kaarten dan nog gering is. Zooals reeds geme'd is, gaf het onder zoek ter p'aatse aanleiding, den heer K. in arrest te stellen. Het winkelhuis is verzegeld, zoodat er niemand in kan. Het verloren rijwie'plaatje. V. d. n. te Yeghel verloor ongeveer drie maanden geleden tijdens het vissclien in de Aa een rijwielp'aatje Er werd toen nog naar het belaslingplaatje gezocht, doch zonder resultaat. Nu was dezer dagen v. d. II. wederom niet eenige kameraden in de Aa aan het vissehen en zij kwamen met hun bootje op deze'fde plaats, waar des tijds het plaatje in hel water viel. Onwil lekeurig zcido v. d. H.: „Hier heb ik een fietsplaatje in het water laten vallen", waarop een zijner kameradon zijn hand in het water stak, dat thans ter plaatse erg ondiep was. cn den eersten den hesten keer het famouse plaatje mee naar boven bracht, v. d. H. had dien dag een vangst van 3 plus een pa' ink je f Buiteni. Berichten ONGELUKKEN. TYPHOON IN DE HAVEN VAN MANILLA. Zeven en dertig arbeiders verdronken. Een hevige typhoon heeft gisteren de haven le Manilla geteisterd. Een barkas, waarin zich 'n groot aantal arbeiders be vond sloeg om: 37 der in zittenden ver dronken, terwijl 51 arbeiders gered kon den worden. Botsing bij een onbewaakten overweg. Eén doode, drie gewonden. Wolff seint uit Koningsbergen: Bij een onbewaakten overweg op de lijn neiden- burgAllenstein is oen auto met vier personen door een trein overreden. Eén der inzittenden was onmiddellijk dood, de tweede en do chauffeur zijn ernstig, en de vierde (een kind) licht gewond. Kruithuis in de lucht gevlogen. Tc Galalz is hét kruithuis, dat op do binnenplaats van de kazerne van het 11e regiment infanterie staal in de lucht ge vlogen. De ontploffingen duurden vjjf uur en waren in geheel Galatz te hooren. Dank 2ij terstond genomen veiligheidsmaatrege len werd grooter onheil voorkomen. Er zijn slechts een officier en een soldaat zwaar gewond. Uit het onderzoek zou gebleken zijn. dat de ontploffing aan misdaad moet worden toegeschreven. 's Avonds te 9 uur had op het plein voor dt kazerne een zonderling gebeuren plaats. Twee ruiters Teden op het kruithuis af en losten vijf revolverschoten op do wacht. Toen er alarm gegeven werd verdwenen de ruiters in vliegende vaart. Ofschoon men dadelijk een ernstig onderzoek instelde kon men de geheimzinnige lieden niet achterhalen. De onrust over het voorval is groot, te meer waar slechts een paar da gen geleden in Bessarabiö een geheime organisatie ontdekt werd, die, naar is vast gesteld, ten gunste van Rusland spion- neerde. Er zijn talrijke personen gearresteerd, waaronder zich ook bekende persoonlijk beden uit politieke kringen bevinden. Slachtoffers der Alpen. Uit Innsbruck wondt gemeld, dat dit jaw in de bergen van Tirol 36 personen zijn omgekomen. Acht lijken konden nog steeds niet geborgen worden. Epidemie op een landverhuizersschip. 800 zieken, 16 doodon. Do kapitein van het stoomschip „SuÜey,ï dat van Trinidad op weg naar Calcutta te Durban binnenliep, rapporteerde dat ecö geheimzinnig© ziekte achthonderd immi granten aan boord had aangetast. Er kwa men reeds zestien sterfgevallen voor, de meeste na een ziekto van twee dagen. Do havenautoriteiten zeggen, dat het een longziekte is. Ook heerschte er een ge heimzinnige keelziekte. Het schip ligt in quarantaine. Noodweer in Baden. Donderdagavond heeft in Baden oen he vig noodweer gewoed, gepaard mot een geweldigen regen. In het Murgdal beeft een windhoos groote schade aangericht. Huizen en boomen werden verwoest. D6 schade wordt op 100.000 Mark goraamd. Een man en vrouw, dio onder een om vallende boom geraakten, werdon ernstig gewond. Do vrouw is aan do bekomen ver wondingen overleden. Militair autopark verbrand. Eenige milliocnon schade. In den afgeloopen nacht is het automo- biclpark van het Brusselscho garnizoen met tweehonderd legerauto's en enorme voorraden in vlammen opgegaan. Dit park, dat tienduizend vierkante meters groot is, is gelegen nabij het station Koekelbcrg. In de aangrenzende wijk ontstond een paniek. De schade bedraagt ettelijke milliocnen. Havana als Amerika's Monte Carlo. Een twaalf milliocn dollar-plan. Een groep Amerikaansche hoteleige naars en Cubaansche financiers is het eens geworden over een plan voor do ont wikkeling van Havana;, waarvan zij een uitgestrekt oord van vermaak willen mak ken. De uitvoering van dit plan zal een bedrag van 12.000.000 dollar vergen. Do promotors hebben zich reois verzekerd \an een strook land van 2000 acres, aan het strand gelegen, waarop zij hotels, casi no's en allerlei inrichtingen van vermaak willen bouwen, zoodal op die plek verrijst het „Monte Carlo van hot Westen" Een detective bestolen. Daar van vele menschen, die op Place de l'Opera op do bus wachtten, klachten over zakkenrollen bij do politie inkwamen, werd er oen detective geplaatst om toezicht te houden Hü stond een paar uur op zijn post, toen op een gegeven oogenblik een man legen hem opbotste, die haast scheen te hebben om een bus te pakken. Op weg naar huis ontdekte de detective, dat zijn portefeuille, waarin geld en identi teitspapieren, verdwenen was. Niet zonder schaaamto begaf hij zich naar het dichtsbijzijnde politiebureau om de zaak aan te geven. Elfjarig zoontje vuurt op den man die zijn moeder mishandelt Te Saarbruckcn kwam 't tot 'n woordenwis seling tusschen do vrouw van een mijn werker en een 61-jarige arbeider, waarbij laatstgenoemde tot handtastelijkheden overging. liet olfjarig zoontje der vrouw greep daarop een revolver en schoot op den arbeider, dio aan de gevolgen der veryvonding overleed. Twee moordenaars te Pittsburg ontvlucht Gisteren zijn twee moordenaars, die in de gevangenis van het graafschap Alle gheny te Pittsburg waren opgesloten, er na een vuurgevecht met hun bewakers in geslaagd, te ontvluchten. Zij hadden van hun cipier don sleutel weton te verkrijgen en waren reeds bij do poort der gevange nis gekomen, toen zij door eenige bewa kers werden opgemerkt. Bij hot gevecht, ■dat ontstond, werden twee der be stakers gekwetst. Uit angst voor een algemeen oproer in de gevangenis, zijn de bewakers door ro- servebeambten met machinogoweren ver sterkt Een reusachtig zoeki:cht. Een der laatsto technische „wonderen" ir. dollarland is een zoeklicht voor vlieg tuigen dat een sterkte heeft van 1.380 mil- lioen kaarsen. Dezer dagen werd dat licht, dat te Charlottesville in den slaat Virgi- niastaat door een meisje, dat te New York op een afstand van 350 mijl op een knop drukte ontstoken De stroom wordt geleverd te New York en door kabels naar Charlottesville geleid. net zoeklicht, dat geplaatst is op een arm van het Jefferson standbeeld, wiens naam het ook draagt, is meer dan 250 mijl ver te zien en dient als baken op de lucht lijn Boslon.-New Orleans. Volgens de ingenieurs zou men op 50 mijl afstand in dit licht de krant kunnen lezen. Olifant losgebroken. Van oen viertal olifanten, die in een trein bij Chunar moesten worden gel*; den, word er één wild en brak los. Hij doodde zijn oppassor en een dorpeling, dio niet gauw genoeg uit den weg kon komen. Toen zette hij een 200-tal reizigers ach terna, dtie doodelijk verschrikt de bee- nen namen. Ten slotte verliet de dikhuid 't emplacement en liep het land in, waar hij thans zijn lusten botviert. SPORT WIELRENNEN. De Toer door Nederland. Weer een Duitse he overwinning. Om 9 uur gistermorgen startten do ren ners op het Stationsplein te Deventer. Tot voorhij Zwolle was de wedstrijd geneutra liseerd. Niet gestart zijn Kessmeyer, Hot stede, De Nooy, Straling en Everts.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 3