INGEZONDEN MEOEDEEUG 2c. dat het in die ondernemingen na des namiddags van den vorigen dag gebakken of opgewarmde brood of deeg op Woensdag 31 Augustus 1927 van 7 uur des voormiddags af uit liet gebouw met aar.hoorighedcn, waarin zich de bakkerij bevindt, wordt vervoerd en van 8 uur des voormiddags af wordt verkocht of afge leverd. Prof. dr. Raaymakers. Voor de herdenking van het 25-jarig priesterfeest van Prof. Raaymakers heeft zich bet volgend Eere-comité samenge steld: H.H. D.D. H.H. Mgr. A. J. Gallier, Bis- echop van Haarlem; Mgr. Am. Fr. Diepen, Bisschop van 's-Bosch; Mgr. Tb. Lud. Hevlcn, Bisschop van Namen; Mgr. A. P. fW. Hopmans, Bisschop van Breda; Mgr. Laur. J. A. H. Schrijnen, Bisschop van Roermond; Prof. Mr. P. Aalberse, Oud- Minister van Arbeid; Prof. J. D. J. •Aengenent, Hoogleeraar, Warmond; H. 'Bijvoet, Notaris, Bcrchcm; Jhr. Mr. Bosch v. Oud-Amelisweerd, Seer, van do Radboudstichting; Mgr. Claessens, Prot. (Apost. Sittard; P. Dobbelmann, Lid der 'Eersto Kamer S. G.; Mgr. Dr. B. Eras, Proc. v./h. Ned. Doorl. Episc. Rome; Prof. Dr. J. H. Valckenier Kips, Hoog leeraar, Delft; J. van Gilzc, Pres. v./h. Senaat der Stud en ten-Verg. „Carolus Magnus"; Prof. P. Groenen, Unie-Moder. >R. K. Studenten-vcrecnig.; van Schaeck Mathon, burgemeester, Nijmegen; Prof. Dr. W. J. M. Mulder, Rector Magn. R. K. (Universiteit, Nijmegen; Mgr. Dr. H. Poels, Hoofd-Aalmoezenier v. d. Arbeid, 'Heerlen; Prof. Dr. F. Roels, Hooglceraar, (Utrecht; Mr. Romme, Lid v. d. Gemeente raad, Amsterdam; Prof. Dr. Alph. Steger, Lid v. d. Eerste Kamer S. G.; Jan Toorop, Kunstschilder, 's Hage; Prof. Dr. J. iVcraart, Licl Tweede Kamer S. G.; Mr. A. (Baron van Wijnbergen, Lid Tweede Kamer S. G-. KERKNIEUWS Ex-gezant van China wordt Benedictijn. Do heer Lon, gewezen gezant van Chi na te Den Haag en Bern en gewezen mi nister-president cn minister van buiten- landsche zaken in China, die met een Bel gische was gehuwd, welke onlangs is ge storven, is Katholiek geworden cn heeft als monnik zijn intrede gedaan in de Be nedictijnenabdij te LophemBrugge. UIHD- EBS TUINBOUW KON. NED. MIJ. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Het 50-jarig bestaan der Leidsche afdeeling Hel programma van de feestelijke her denking van het vijftigarig bestaan der Leidsche afdeeling der Kon. Ned. Mij. v. Tuinb. en Plantkunde is thans verschenen. (Wij zien daaruit, dat deze feestviering in do eerste plaats zal bestaan uit het hou den van een demonstratieve tentoonstel ling in al de zalen der Stadsgehooi-zaal. De deelneming daartoe is bevredigend, zoo dat, waar do algemeeno leiding in zeer goede handen is, iets werkelijk fraais op bloemengebicd te wachten staat. Deze ten toonstelling zal duren van 13 tot en met 18 September. De feestelijkheden zullen geopend wor den door don burgemeester van Leiden, in tegenwoordigheid van een groot aantal ge- noodigden, in dc receptiekamers der Stads Gehoorzaal, waarna gelegenheid gegeven zal worden de afdeeling te complimentee ren; hierna zal een bezichtiging der ten toonstelling plaats hebben, die daarna van '4 tot 11 uur n.m. voor het publiek ge- opend is. Des avonds om 6 uur heeft een feest maaltijd plaats, waaraan alle leden dei- Maatschappij kunnen deelnemen en des avonds een fecste'ijke samenkomst van de leden der afdeeling met genoodigden. Woensdag 14 September heeft de Vriend schappelijke Bijeenkomst der leden van de Maatschappij te Leiden plaats. Deze zul len des morgens om half elf in de receptie kamers der Stadsgehoorzaal ontvangen worden, Nadat de b'oementenoonstelling is bezichtigd, begeven de de»'nemers zich naar het Raadhuis, waar zij officieel door het gemeentebestuur zullen worden ont vangen. Hierna heeft een gemeenschappe lijk noenmaal in „Zomerzorg" plaats, waarna een autotocht zal gehouden wor den over Oud-Wassenaar, Park de Kie viet en Meyendcl naar huize „De Pauw" waar de deelnemers door het gemeentebe stuur van Wassenaar zullen worden ont vangen. Na afloop hiervan zal het park „Be Pauw" worden bezichtigd, waarna de autotocht zal worden voortgezet over Nieuw Rijksdorp en Katwijk naar Noord- wijk en van daar naar Leiden. Omstreeks 6 uur zal men zich aan een gemeenschap- pel ijken maaltijd in „De Burcht" vereeni gen Om acht uur wordt dan den deelne mers en een aantal genoodigden het kunst- spel „B'oemensproke" aangeboden. Een beperkt aantal'plaatsen zal hiertoe ook voor het publiek beschikbaar zijn. De componist, de heer F. N. A. Koeberg, zal dit kunstspel persoonlijk aan den vleugel bcge'eiden. Donderdag 15 September zal oen herha ling van dit kunstspel voor liet publiek plaats hebben. Van Woensdag den 15en tot Zondag den 18en September zal de bloementen toonstelling voor hot publiek te bezichtigen zijn De entreeprijzen zijn zoo geste'd, dat deze voor niemand oen bezwaar behoeven le zijn. Deze zullen nader worden geadver teerd. Leiden zal dus die week in het toeken van een blocmenfeest staan. SPO.-iT. VOETBAL. DIOC. ILAARL. VOETBALBOND. Seriewedstrijden V. V. L. Voor Zondag a.s. zijn de wedstrijden vastgesteld als volgt: Teijlingen IIS.N.A. I om de 5e prijs (le afd. verliezersronde). V.V.L. I gaat naar de Blauw Zwart-se- rie cn zal den strijd aanbinden tegen S. D. Z. II om twee uur. V.V.L. II gaat naar de S N.A.-serie tegen S.N.A. II om twee uur. Als beide elflallen zich geheel geven is er wel succes te behalen. Vertrek voor beide e-ftallen om één uur van de Mo'en- laan. BINNENLANDCCH MISSIEWERK. Morgen, Zondag 21 Aug., zal de Zeer- eerw. Pater Hendrichs S.J. in de Petrus- kerk, onder alleH.H. Missen, de aandacht der geloovigen vragen voor het Binnen- landsch Missiewerk en op het groot belang wijzen, dit te steunen. Wij vertrouwen dat Leiden's Katholieken gaarne hiertoe be reid zullen zijn. Gezondheidscommissie. Do Commissaris der Koningin in Zuid- Holland heeft aan Prof. Mr. F. G. Schcl- temat (e Den Haag eervol (Ontslag ver leend als lid der Gezondheidscommissie te Leiden. Belasting-ophaaldienst. De vierde afdracht heeft plaats gehad en afgedragen is f 6993.37. Reeds hebben zich thans 1500 personen bij den dienst aangesloten en dagelijk melden zich nog personen aan. De melkprijs verhoogd. In de vergadering van de besturen van de Leidsche melkhandel en rnelkveehou^ dersbonden is overeengekomen den melk prijs zoowel voor consumptie als voor iu- dustriemelk per 21 Augustus met ecu halve cent per liter te verhoogen. Door mevr. de wed. Ds. R. A. Lauls-de Beer le Molenaarsgraaf (Z.-H.) is aan de universiteitsbibliotheek alhier ten geschen kc gegeven een verzameling papieren, na gelaten door haar grootvader Prof. G Lauts, profesor in de Nederlandsche taal te Brussel en daarna aan het Koninklijk Instituut voor de Marine te Modemblik. De verzameling bevat verscheidene brieven van bekende tijdgenooten van prof. Lauts vooral betreffende zijn aard rijkskundige studies, o.a. brieven van Von Derfelden van Hinderstein, den auteur van een in zijn tijd zeer gewaardeerden kaart van Ned. Indië, waarvoor hij nog gebruik maakte van oude kaarten van Blaeu en Van Keulen, omdat ze beter we ren dan vele latere. Ook de toentertijd op komende geheelonthoudingsbeweging had prof. Lauts' belangstelling. De echtgenoote van wethouder Meijnen :s gisteren te Epe, waar zij met haar echt genoot vertoefde, na een operatie, die zij plotseling daar moest ondergaan, overle den. De overledene was 69 jaar. De begrafenis van mevr. G-, M. Meijnen- Snijder zal plaats hebben Maandagmiddag to 3,30 uur op dc begraafplaats aan de Groenesteeg. Volgens een advertentie in dit blad is aan de Ambachtsschool weder gelegenheid tot inschrijving voor deelname aan de cur sussen voor Landmachinist. De lessen van deze cursussen hebben ten doel hes die door den aard van zijn werk meer moet we ten van het stoomwerktuig, den electromo tor met zijn toestellen en de gas- c-n olie lende oproepingen, waarbij vernield wordt, ken. Voor hen, die in bedrijven met werk tuigen als hiervoor genoemd, le werk wil len worden gesteld, bestaat de gelegenheid na het met vrucht doorloopen van een de zer cursussen een semi-staatsdiploma te verwerven. Dat werkgevers prijs stellen op personeel hetwelk in het bezit is van een dergelijk diploma, b'ijkt mei uit verschil lende oproepingen, waarbij vermed wordt, dat bezitters van Landmaohinistendiplo- ma's de voorkeur genieten. Bovendien geeft deze cursus opleiding voor de examens v. machinisten en motordrijvers voor dc Rijn en Binnenvaart. Met de bovenbedoelde cursussen werd aan de Ambachtsschool te Leiden 1 Januari 1926 een aanvang ge maakt en mocht men er zich reeds in ver heugen, dat acht dor cursisten een diplo ma verwierven en wel drie voor stooin- machinist diploma A, één voor motorma chinist voorl. diploma, drie voor motor- machinist diploma A. en één voor elec- trisch machinist voorl. diploma. Men ga daarom eens inlichtingen inwinnen bij den directeur der Ambachtsschool, die gaarne bereid is deze te verschaffen. Aan de loting voor de Nationale Militie nebben 587 personen in de gemeente Lei den deelgenomen. Gisteravond is door de politie met be hulp van de militaire politic aangehouden de korporaal J. v. L., die op de Haarlem merstraat een sergeant van de militaire politie had mishandeld. Hij is ter be schikking van de militaire autoriteiten ge steld. Zekere J. A.t die in een logement hier Ier slede logeerde, was gisteravond op een stoel in slaap gevallen. Hij viel er echter af en kwam met het hoofd terecht tegen ue punt van een fornuis, waardoor hij een groote snede bij liet rechteroor ter hoogte van de slaap opliep. Hij werd in het Acad. Ziekenhuis verbonden. Ten nadeel van den heer W. is gisteren uit het Nulsgebouw een rijwiel ontvreemd. Gistermiddag qui drie uur is do 8-ja- rige J. S. uit dc Scheistraat op dc Lam mermarkt tegen een hek gevallen, waar door zijr. arm uit de kom schoot. Wijl de moeder van den jongen niet thuis was, begaf hij zich naar zijn grootmoeder, die dc hulp van den E. H. D. inriep. Toon dokter Delbaere ter plaatse verscheen, weigerde de jongen zich te laten behan delen; zijn arm was reeds meermalen uit de kom geraakt. De dokter adviseerde Slaapkamerameublementen en kleine Meubelen. Erooie keuze Lage prijzen. HA ARLËMMERSTRJ 130-13A grootmoeder toen maar den huisdokter te raadplegen. Programma van het concert in het Kooipark op Dinsdag 23 Aug. 's avonds 8 uur: 1. Freundschaftsmarsch Sousa; 2. Ouverture „Athalia", Mendelssohn; 3. „La Housardo". Wals, Ganne. 4. Fantaisie „Herodiado" Massenet; 5. a. „Charmoes", b „Soltarelle". arr. Geijp; 6. „Die gescliic- dene Frau", Wals, Fall; 7. Caroline marsch Scot to. R. K. Arbeidsbeurs voor Jongelingen. Gebouw der St. Joseph-Gezellen, Ra penburg 52, Tel. 456. Aanmelding: Don derdag 89 uur. Aanbieding: 1 Timmerman (half was); 1 Metselaar (halfwas); 1 Behanger en Stoffeerder (halfwas); 1 Monteur voor Autovak (halfwas); 1 FictsenmakersJeer- ling: 1 Kantoorbediende (leerling); 1 Win kelbediende (leerling); 1 Fotograaf (half- BIOSCOOP. Luxor. Een talrijk publiek kon hier gister avond van een uitstekend programma ge nieten. Na een goed journaal draait voor de pauze een zeer geestige film: Zijn Excel lentie Zaliger, waarin onze Hollandsche filmactrice Truus van Aalten een vroolij- ke rol speelt. Zeer veel notabelen van het Vorsten dommetje Lichtenstein zijn bevreesd, dat ook zij in de memoires van „Zijne Excel lentie Zaliger", die alles zag, aan de kaak worden gesteld. Eerst beproeven zij dan bij de barones, bij wie de copy ervan berust, de hun be treffende bladzijde er uit te laten nemen en als dat niet lukt, zetten drie notabelen 's nachts een inbraak op touw, waarbij zij van een natte kermis- thuis komen, daar de barones, die met de vorst van al les is onderricht, de brandweer alarmeert. Tenslotte weet zij het feit, dat de memoi res niet eerst bestaan, handig te camou- fleeren, waarna deze zeer geestig en vlot gespeelde film natuurlijk eindigt met een huwelijk. De tweede hoofdfilm na dc pauze „Zi- geuncrliefde" is een spannende smokke laars-geschiedenis. Tadzio, de smokkelaar, woont met zijn vrouw Malva in een hol te midden der bergen. Bij zijn laatste smokkelpoging wordt hij gevat en voor vijf jaar opgeslo ten. Door Gregori, de medeplichtige van Tadzio misleid meent zij dat Tadzio haai de vrijheid hergeeft ei^ zij huwt met Tas- silo, den soldaat. Tadzio ontvlucht uit de gevangenis en komt bij Malva, die hij getrouwd vindt. Dan ontknoopt zich het drama waarbij Tadzio den dood vindt. Het is een film met sterk spel, waarbij vooral Lya de Putti als Malva met haar hartstochtelijk temperament het gehccle verhaal beheerscht. Voor deze film dienen wij echter een voorbehoud voor volwassenen te maken. Onder de pauze treedt met een boertig nummer de clown Morelo op. UST DE OMGEVING KATWIJK AAN DEN RIJN. Auto in de sloot. Aan de Noordwij- kerweg, juist bij de kromming bij „dc Bill" geraakte een uil de richting Den Haag komende auto, no. 57743 H, ver moedelijk door te snel rijden bij die krom ming in dc sloot. Het krachtige remmen dat de bestuurder deed kon hieraan niet meer helpen. De auto was beschadigd, doch kon later nog mét eigen kracht ter reparatie naar Katwijk a. d. Rijn ge bracht worden. De inzittenden, dames cn hoeren, hadden zich allen, de een meer, de ander minder, bezeerd. Een der hoeren liet bij dr. H. verbinden. Tuinbouw. Het verschil met vorige week is groot. Was ons overzicht toen pessimistisch, thans kan zulks weer ge heel anders zijn. Het hoofdproduct van heden de bloemkool is zeer duur. Wel niet zoo buitengewoon als LI. Woensdag doch wanneer de prijs varieert van 28 tot 32 mag evengoed toch van beste prij zen gesproken worden. Met peen loopt bet ook niet vlot. Wat best is gaat graag weg, doch wat iels afwijkt, brengt te lage prijs op. Voor conserven gaat thans niet veel. Boonen blijven graag al is de prijs aanmerkelijk minder. We mogen, zeggen, dal hel lot heden over het algemeen goed loopt. NOORDWIJK. Plantenkunde.De afd. Noordwijk van de Ned. Mij. van Tuinbouw- en Planten kunde. vergaderde gisterenavond in notel Royal, waarhij, zooals dit steeds het geval is, de spreuk der Maatschappij: „Laat bloe men uw tolk zijn", goed tot uiting kwam. Een schat van bloemen en planten was op gesteld, zooals prachtige Begonia Radio. Browalia's, Streptocarpis, Coleus en meer dere. Wegens afwezigheid van le en 2e voor zitter, werd de vergadering geopend door den heer F. Rusch. Tot afgevaardigde van de afd. naar de feestviering der afd. Lei den worden benoemd de heeren D. L. Grul- lcmans en L. J. v. d. Meer. Vervolgens kwam aan dc orde het bestuursvoorstel tot deelname aan het Bloemncorso, hetwelk alhier gehouden zal worden op 31 Augus- aus a.s. Het bestuursvoorstel werd aange nomen. Tot commissieleden werden benoemd de heeren G. Zuidbroek, J. Frank, F. v. d. Berg en H. Rietvink, terwijl alsnog eenigo personen zullen worden aangezocht. Als Commissie van Toezicht benoemde het Be stuur do heeren D. L. Grullemans, A. Rot teveel en A. Overvelde. Deze commissies zullen op 26 Augustus gezamenlijk verga deren om nadere plannen uit te werken. De commissie der plaatselijke tentoonstel- ling kon reeds mededeeling doen, dat ver scheidene inschrijvingen tot deelname wa ren ingekomen en nog eenige belangrijke toezeggingen in het zicht waren. Ook de toezegging van medailles en prijzen was zeer bevredigend. Door den Voorz. wordt er op gewezen, 'dat de deelnemende leden aan den Biud- cursus zelve voor bind-materiaal moeten zorg dragen en vooral ook zorgen steeds voldoende aanteekeningen te maken van bet verhandelde, daar dit voor hen toch van groot belang is. De heer Rietvink toonde hierna de goede resultaten welke men kan bekomen hij het besproeien van vruchtboomen met car- bolineum. Dr. van Klaveren had een flinke verza meling geneeskundige kruiden ter vergade- ging waaróver hij een zeer interessante en leerrijke causerie hield welke met een luid applaus word beloond. De Voorz. dankte den heer v. Klaveren voor zijn uiteenzet ting en hoopte dat het plan, het oprichten van een Kruidentuin, nog eens verwezen lijkt mocht worden. Na de gebruikelijke rondvraag had de verloting plaats, waarna de Voorzitter deze bijeenkomst sloot. Gevonden voorwerpen. 1 paar kousen, 1 zilveren potloodhouder. 1 rijwielbelasting- inerk, 3 portemonnaies met inhoud, 1 imm. parelketting, 1 rozenkrans, 1 duimstok, 1 zakje inh. gr. boonen, 1 badcost. met hand doek, 1 hondenzweep, 1 mutsje, 1 rozen krans in étui, 1 damesrijwiel, 1 paar sok ken, 1 mandje met breiwerk, 1 strand- schop, 2 brillen, 1 mutsje (kant). 1 bad- boekje, 1 bruin hondje, 1 doos met zeep, 1 portefeuille met inhoud, 1 Alpinomuts, 1 sliklap, 1 dameshandschoen, 1 sleutel, 1 baarkam, 2 handtaschjes met inhoud. Inlichtingen over bovenstaande voor werpen wórden aan het politiebureau te Noordwijk-Binnen verstrekt, uitsluitend iederen Woensdag en Zaterdag van 12 tot 1 uur. Geboren: Simon, zoen van C. L. Bouwmeester en E. T. Rietvink Johan nes Petrus, zoon van P. G. Sleenvoörden en P. C. de Lange Johannes, zoon van Chr. van Venetiën en M. van Hooidonk Willem Johan Gerard, zoon van S van Be- veren en A. v. d. Luijt Pieter Philippus, zoon van C. J. Alders cn A. P. Alkemade. Ondertrouwd: Jacobus de Mooij 26 jaar te Rijnsburg en Johanna Nieuwenhui- zen 21 jaar te Noordwijk Jonkheer Hendrik Barthout van Tets 23 jaar le Noordwijk en Thexèse van Heukclom, 20 jaar te Amsterdam Hendricus Johannes Gaspers 45 jaar te Noordwijk en Cornelia Adriana Kemming 36 jaar te Noordwijk, onlangs te Waddinxveen - Pieter Her- «nanus Etman, 56 jaar te Noordwijk wedn van Th. M. Bouraan en Maria Helena Pe- tronella Geilman, 53 jaar te Voorburg onlangs te Rotterdam. OEGSTGEEST. R. K. Volksbond. Gisterenavond hield de R. K. Volksbond een buitengewone le denvergadering in verband met het ver trek van den Geestelijk Adviseur, kap. Coppens. Bij de opening verwelkomde de voorzit ter de leden, doch vooral den adviseur, die heden de laatste avond in him midden was. "Op hartelijke wijze bracht spreker kapelaan Coppens namens bestuur en le den zijn dank voor de wenken en raad gevingen hun verstrekt cn spr. bood zijn Eerw. een prachtig H. Hart-beeld aan, als een blijvend aandenken. De Geestelijk adviseur dankte den voor zitter voor zijn hartelijke woorden en aanvaardde gaarne de aangeboden herin nering. Spr. herinnerde vervolgens aan de aangename samenwerking met bestuur en leden. Bij den rondvraag herinnerde de voorz. eraan, dat dc processie naar St. Jeroen te Noordwijk van het gewest Leiden plaats heeft op Zondag 2S Augustus. Het vertrek van deze afdeeling is bepaald des morgens te halfzeven vanaf de Iverklaan, zoowel voor de leden die per fiets gaan als zij die van de tram gebruik maken. Daar na sluiting. RIJNSBURG. Bloemenhandel. De handel was in het laatst der week nogal vlot en de prij zen redelijk. Pompon-Dahlia's gingen van o.700.90, Dahlia's 1.50—3.70, Montbretia's f 0.260 36, Statie f 0.11 0.23, Scabiosa 0.450.55, Primulinus 0.30—0.36, Gladiolussen 0.60—0.90, extra soorten f 1.301.75, Helianthus 0.800.95, Centoria f 0.180.20, Mar grieten 0.200.22, Convili's 0.40 .45, Zinnia's 11.20, Malva f 34. WASSENAAR. Geboren: Paulette Juliette Germai- ne, d. van C. J. Homan en G. A. Bolu. Lena Johanna, d. van Th. Remmerswaal en H. J. Welsman. Nicolaas Cornelis, z. van G. A. v. d. Drift en P. M. v. d. Velde. Johannes Antonius, z. van J. A. v. Wissen en J. C. Koel. Johannes Christiaan, z. van J. Th. van Beek en C. J. de Ivlerk. Cornelis George, z. van C. G. Hogcwoning en M. H. Snelderwaard. GEMEENTELIJKE AANKONDIGINGEN Hinderwet. B. en W. van Leiden, gezien het ver zoek van: a. de firma M. J. Weijl, om vergunning tot liet uitbreiden van de broodbakkerij in bet perceel Kloksteeg No. 3; b de Continental Petroleum Company, om vergunning tot het oprichten van een ondergrondscho bewaarplaats voor benzi ne met bovengrondsche aftapinrichting in en op het perceel van Oldenbarneveltstraat no. 37; c. F. A. M. Straatsburg, om verguning tot het oprichten van een ondergrondsche bewaarplaats voor benzine, met boven grondsche aftapinrichting in het perceel Haarlemmerstraat no. 42; Gelet op do artt. 6 en 7 der Hinderwet, geven bij dezen kennis aan het publiek, dat genoemde verzoeken met de bijlagen op do Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn, alsmede dat op Zaterdag den 3den September e.k. dos voormiddags te half elf uren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen. üaifaolieke &gentia LEIDEN. Maandag R. K. Grafische Bond Volks Bondsgebouw, 8 uur. fèSgemeesie &gemSa LEIDEN. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maandag morgen 8 uur nemen de volgende huisart sen den dienst waar. Dr. Kors, Zoeterwoudscbe Singel 1. Dr. Mulder, Watersteeg. Dr. Rassers, Rapenburg 47 Dr. Starck, Wille Singel 29. Dr. v. Voorlhuijsen, Heerengracht 38. De Geneeskundige Zondagsdienst to Oegstgeest wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargeno men door Dr. Varekamp. Geverstraat 32, Tel. 19IG. Dc avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 15 A u g. lot en met Zondi g 2 1 Aug a s. waargenomen door do ij-otheken van de H.H.: G. F. Roijst, Steenstraat 35, telefoon 136, en A. J. Donk, Doezaslraat 31, tele foon 1313. Ondertrouwd: D. Verboan cn Af v. d. Heuvel. H. I. Ter Morshuizen en D. A. M. Corsmit. O verloden: A. C. Hoogendoorn 40 j., echtgenoot van C. P. Hagi. UE R1JBSSTREEK WEKELIJKSCH OVERZICHT KAASHANDEL. Nog steeds oploopende prijzen bij zeor goeden aanvoeren. Do aanvoeren blijven tegen alle ver wachting in, nog geen neiging vertoonen om te verminderen. In tegendeel wordt thans o.i. meer aangevoerd dan andere jaren in overeenkomstige periode. En dat bij dezen gang van zaken de prijzen ver der blijven omhoog loopen, bewijst wel dat de handel zeer goed is en de onder grond voor verdere prijsstijging gunstig is te noemen. Het is dan ook 'n gunstige omstandig heid dat de export van dit jaar zoo uit nemend aan do productie beantwoord, want ware dit niet het geval allicht zou er van overproductie sprake kunnen zijn, met al de misère welke hieraan verbon den is. Zeer juist is 't natuurlijk, dal- de pro ductie zoo hoog mogelijk wordt opgevoerd cn door de geringe beschikbare cultuur grond wordt deze zoo intensief mogelijk uitgewonnen. Maar wat zou 't baten in dien de productie als maar wordt opge voerd, indien tegelijkertijd hiervoor geen evenredig loonenden afzet voor kan ge-, vonden worden. Gelukkig mag de Hollandsche kaas zich nog steeds, in grooter mate, in een goede belangstelling verheugen en dc producen ten hebben grootendeels dit voor de toe komst zelf in handen, al gaat tegenwoor dig zeer veel leiding uit van de zuivel-, consulenten. Alaar een ding mag den boe ren wel op 't hart worden gedrukt, dal zij er toch voor waken dat de smaak van het volvette boeren-product zoo zuiver mogelijk wordt bewaard. En dan hebben wij hier speciaal op 't oog de min of meer schadelijke hulpmiddelen die tegen woordig bij de kaasbereiding worden ge bruikt en waarbij salpeter en melkzuur wel de voornaamste rol spelen. Behalve dat bij 'n onoordeelkundige aanwending biervan 't product ook tech nisch veel schade van ondervindt, wordt ook aan de smaak, 't speciale van elke streek van elke boerderij geweld aangedaan cn gaat soms hierdoor geheel en al verloren om alleen 'n wrange, zure smaak daarvoor achter te laten. Hierop kan niet genoeg de nadruk wor den gelegd. Het is dc smaak ook juist ^el ke dc boeren volvette kaas zoo gunstig bij de fabriekskaas doet afsteken, welke on getwijfeld technisch (kleur, vorm en ge halte) boven het gemiddelde boeren-pro duct uitsteekt. Ook dc handelaren heb ben geen beste ervaringen met het gebruik van genoemde ingrediënten. Wanneer er partijen tegenwerken, is veelal dc oor zaak liet m i s-bruik van salpeter, en hier onder kunnen gerust alle aangeprezen middeltjes tegen losse, kankerig enz., ou der gerangschikt worden, of ook onoor deelkundig gebruik van melkzuur. Wanneer men 'n goed product kan ma ken zonder bijvoeging van een en ander

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2