ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1927 No. 5648 18e Jaargang fceidóobz (Sou/imit De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal. Franco per post f2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertenflën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f 0.50. Dil nummer beslaat uit vijl bladen, waaronder bel Geïllustreerd Zondagsblad. V Kapitalisme en Solldarisme. De heer dr. v. d. Tempel het onlangs gepromoveerde sociaal-democratisch Ka merlid bestrijdt in een „Volk"-artikel een rede door prof. dr. Raaymakers S.J. te Rolduc gehouden. Professor Raaijmakers predikt de christelijke naastenliefde. Met warm te en overtuiging. Dat is een schoon werk. Maar hij plaatst zich, wat zijn maat schappij-leer betreft, op den grondslag van de kapitalistische ordening. En het kapitalisme heeft nu eenmaal zijn eigen onvermijdelijke consequenties. Wie het kapitalisme aanvaardt, aan vaardt ook de daarmede verbonden schrille klassetegenstellingen. Het kapitalisme is de belichaming van het privaat economisch beginsel als grondslag der volkshuishouding dat professor Raaijmakers met een beroep op de christelijke naasten liefde wil uitbannen. Welk een ijdel streven! Waarvan uiteraard ide voosheid beter wordt doorzien, naarmate het wezen van het kapitalistisch voortbrengingspro- ces beter wordt gekend. Professor Raaijmakers toornt tegen het „liberalisme". Maar in de kern der zjiak: de aanvaarding van privaat-be zit der productiemiddelen en privaat- bedrijf als grondslag ider samenleving, staat hij er, helaas, nog o! zoo dicht bij. Geen oeconomisok stelsel is mogelijk in de w e r k e 1 ij k h e id, dat niet door men- schen verkeerd zou worden toegepast; dat niet aanleiding zou zijn voor velen, om het te misbruiken voor onredelijk, ongeoor loofd winstbejag. Zoo ook het oeconomisch stelsel, dat wij noemen: soliidarisme, in tegenstelling met het individualistisch libera lisme en het in de gemeenschap zich verliezende socialisme. Met deze waarheid schijnt de beer v. d Tempel geen rekening te willen houden, als hij het solldarisme beziet en beoordeelt. Maar erger is nog, dat hij een maat schappijleer als de onze, idie erkent de ge- wenschtkeid en noodzakelijkheid van den privaat eigendom, van het privaat-bezit, vereenzelvigt met het kapitalisme, met de kapitalistische ordening zulks is duide lijk, al drukt o.i. de heer v. d. Tempel zich niet erg klaar uit. Dat is een grove mis kenning der werkelijkheid! Het solidarisme toch legt den eigendom zware verplichtingen op. Dit kan eigenlijk niet genoeg worden herhaald! In zijn Leerboek der Sociologie zegt prof. Aengenent zoo duidelijk: „De katholieke opvatting van het eigen domsrecht is een geheel andere dan de oud- iheidensche, wolke het beschouwde als een absoluut, onbeperkt en onbegrensd recht. Wel het duidelijkst wordt de katholieke meening weergegeven door S. Thomas. Na dat hij heeft aangetoond, dat het volgens 'het natuurrecht niet alleen geoorloofd, maar ook noodzakelijk is, dat de mensch privaat-eigendom b e z i 11 e, laat hij er on middellijk op volgen: „Maar een tweede punt, dat den mensch ten opzichte der uit wendige goederen toekomt, is het ge bruik ervan; en wat dit betreft, moet de mensch zo niet als eigendom heschouRven, maar als gemeen, zoodat hij ze gemakke lijk meedeele aan anderen, die gebrek heb ben." Dit is dus de heerlijke katholieke op vatting, dat de mensch de goederen wel zelf mag bezitten en besturen, maar dat ijrij ze niet alleen voor zich zei ven mag gebruiken. De eigendom heeft dus zware verplichtingen tegenover anderen. En te recht wordt dan ook gezegd, dat de katho lieke theorie over den eigendom het mia- 'den houdt tusschen de absolute opvatting .yan het Romeinsche_ reelat en de ontken ning ervan door het socialisme." De eigendom heeft zware verplichtingen èn jegens 'ieder individu èn Jegens de ge meenschap. Dit essontieelo ep qardinale élement in de leer van het solidarisme ver onachtzaamt dr. v. d. Tempel in zijn ne- èchouwing. Dat er Cristenen zijn, die dit 'óók, in de r a c t ij k, veronachtzamenrecht vaardigt de opvatting van den heer v. d. Tempels geenszins. BUITENLAND Van het Vaticaan. Het gouden feest van Z. H. den Paus in 1929. Onder voorzitterschap van kardinaal Locatelli, aartsbisschop van Milaan en mgr. Dominioni heeft zicb een comité ge vormd uit dames uit den adel en leden van Romeinsche patriciërsfamilies, voor de viering van het gouden priesterfeest van Z. H. den Paus in 1929. Het comité besloot een monumentaal al taar op te richten in de San Garlo-kerk te Rome, waar in 1879 de priester Achille Ratti zijn eerste H. Mis las. De San Garlo- kerk heeft voor den H. Vader een bij zondere beteekenis: het is de kerk van de Lombarden te Rome. Italië. Uit de partij gestooten. Settimelli, de hoofdredacteur van de Impero, is uit de fascistische partij ge stooten en zijn blad mag niet langer het fascistische embleem voeren. Het merk waardige hiervan is, dat de Impero tot den radicalisten vleugel van het fascisme behoorde, die zich vooral in de eerste dagen van het fascisme door zijn daden van geweld onderscheidde. De Impero lag allang overhoop met de Tevere, het blad van de jonge fascistische intellectu- eelen. Deze twist is thans met een over winning van laatstgenoemd blad geëin digd. Wel krijgt ook de hoofdredacteur van do Tevere een ernstigen uitbrander wegens verbreking van de fascistische tucht, maar hij en zijn blad blijven fas cist. De Romeinsche correspondent van de „Times" ziet in den afloop van dezen twist een bewijs, dat het fascisme zich steeds verder van zijn vroegeren vorm van geweld afkeert ten gunste van het intellectueele constructieve werk. De Balkan Voor de Balkan-tronen. Koning Boris doet een beroep op prins Carol. Uit Belgrado wordt gemeld: Volgens in formaties uit goed ingelichte kringen heeft koning Alexander van Joego-Slavië tijdens zijn verblijf te Munchen niet slechts met koning Boris van Bulgarije bespre kingen gehad, maar ook met zijn zwager, ex-kroonprins Carol van Roemenië (ko ningin Maria van Joego-Slavië is een zus ter van prins Carol), die eveneens incog nito te Munchen heeft vertoefd. Doel der bespreking moet zijn geweest, Carol te. bewegen, zijn zoon, den minderjarigen koning Michael van Roemenië, en den re- gentsckapsraad geen moeilijkheden te be reiden, opdat de manorchieën en dynas tieën. op den Balkan bevestigd kunnen worden. Tusschen de Balkandynastieën zou door het huwelijk van koning Boris van Bulgarije met prinses Deana van Roe menië een hechte vriendschapsband ge schapen worden, die een garantie zou zijn voor de handhaving van den vrede op den Balkan. Tevens zouden pogingen worden gedaan de monarchie in Griekenland te herstel len, opdat ook dit land tot de geprojec teerde Heilige Alliantie der Balkandynas tieën kan toetreden. Griekenland Complot te Athene ontdekt. Men wilde Pangalos weer aan het bewind brengen. Te Athene heeft de politie een complot ontdekt, om den voormaligen dictator Pangalos weder aan het bewind te bren gen. Talrijke reserve-officieren zijn gear resteerd. Rusland De oppositie. Trotski acht zich bedrogen. De strijd in de communistische partij in Sovjet-Rusland blijft bitterder dan ooit voortduren. De oppositie acht zich bedro gen door de Stalinisten, die de voorwaar den schonden, waarop de oppositie de be kende verklaring op de jongste plenaire bestuurzitting aflogde. De zaak is, dat de Trotski- en Zinowjef-groep haar verkla ring lieten vergezeld gaan van een lijst met „onze wenschen". Volledige publica tie dezer lijst in de geheele Sovjet-pers werd hun toegezegd. Achteraf blijkt echter, dat slechts een verkorte verklaring werd gepubliceerd. „Onze wenschen" bevat in de eerste plaats den eisch, dat een einde zal worden ge maakt aan de uitzetting en onderdruk king van communisten, die opposilioneele denkbeelden koesteren. In do tweede plaats zou men de reeds uit - de partij gezette communisten weer moeten toelaten; in de derde plaats zou het bevel tot verbanning van communisten, die met de oppositie sympathiseerden, moeten worden herroe pen. Ton vierde wenscht men twee maan den vóór het bijeenkomen van de partijen op het jaarlijksch congres toestemming te verkrijgen tot het voeren van algemee- ne besprekingen tusschen de communisti sche organisaties over verschillende kwes ties van den dag. Aanvankelijk hadden de Stalinisten er in toegestemd, de volledige wenschenlijst te publiceeren, maar zij zijn hiervan terug gekomen en borgen het document, dat nim mer in druk verscheen, op. Do oppositie heeft hiertegen ten krach tigste geprotesteerd, doch de Stalinisten handhaven hun besluit. De stemming is dan ook slechter dan ooit te voren. Marokko Russisch complot in Marokko. Onthullingen van de Matin De „Matin" publiceert een serie brie ven, die gewisseld zijn tusschen Volkof, de militaire attaché der Sovjets in Parijs, Krestinski, de Sovjetgezant in Berlijn en Gallaher in Londen, waaruit de samen werking blijkt tusschen de regeering in Moskou en de leiders der derde interna tionale, met het doel het Fransche kolo niale rijk te desorganiseeren en de Marok- kaansche stammen tot opstand aan te zei ten. Den 4en Januari 1927 liet de Komin tern in Parijs aan Gallaher hevel toeko men aan de Riffijnen, tegen eind Januari wapens en munitie te laten toekomen,, waaronder 2500 karabijnen en 1500 ge weren. Gallaher antwoordde den 8sten Januari, dat het noodige gedaan was hij een firma in Dundee, voor de levering van materiaal en bij een Duitsche firnia in Engeland voor de verzending per stoomschip. Drie dagen later besloot de Komintern in Moskou het hulpcomité hij de Riffijnou te handhaven en te versterken, opdat de vijandelijkheden in de lente konden be ginnen. Den lOen Januari schreef Krestinsky aan Volkof, dat het noodige gedaan was om speciale Duitsche officieren te vinden, die het hulpcomité in Marokko zouden moeten versterken, Hij v egde er bij, dat majoor Jaseens bij den Duitschon gene- ralen staf belangrijke mededeelingen had ontvangen over Marokko. Den 21en Januari en daarna den 29cn schreef Gallaher aan Volkof, dat hij in Januari van de Arcos 10.000 peseta's had ontvangen en dat de munitie met mitrail leurs en revolvers waren ingescheept. Den 31en Januari richtte Kamenef uit Moskou een uitvoerig schrijven aan de Spaansche groep der Komintern in Parijs waarin hij een operatieplan uiteenzette voor Marokko, waarin voorzien werd in do omverwerping van het huidig regime in Spanje. Den 18en Maart richtte Volkof een brief aan Arkassof, den militaire gedelegeerde der sovjets in Marokko, waarin hij een specialen order van het revolutionair co mité overbracht om de activiteit der op gestane stammen te versterken opdat men een tastbaar resullaat zou verkrijgen, dal de uitvoering van het plan zou kunnen bevorderen. China. DE CHAOS IN CHINA. Nanking door de Noordelijken ingenomen. Naar uit Sjanghai wordt gemeld, zijn de Noordelijke troepen Nanking binnen gedrongen. Tengevolge van het bombarde ment zijn in de stad groole branden ont staan. Te Sjanghai bestaat grootc bezorgd heid, wijl men in verband met de ovei- haaste terugtocht der Zuidelijken vreest voor onlusten en plunderingen. Amerika SACCO EN VANZETTI. Het beroep verworpen. Is Vanzetti krankzinnig? Het hooggerechtshof van Massachusetts heeft het beroep van Sacco en Vanzetti verworpen. In verband met de afwijzing van het hooger beroep door het Hooggerechtshof van Massachusetts, welk hooger beroep aangevraagd was door de verdediging van Sacco en Vanzetti, is dezen vandaag me degedeeld, dat het verzoek om nieuwe be handeling hunner zaak, onmiddellijk zal worden gezonden naar het opperste ge rechtshof van de Vereenigde Staten, te "Washington. Een dergelijke aanvraag zon 1 in elk geval de executie, die op Maandag a s. is bepaald, uitstellen. Een der verdedigers, Hill, verklaarde te zullen vragen om opschorting van het vonnis, terwijl het bewijsmateriaal wordt voorbereid in overeenstemming met do eischen van het federale hooggerechtshof. Sacco en Vanzetti zijn thans opnieuw naar het doodenhuis gebracht. Arm in arm schreden zij door de doodenkamcr, waar de elcctrische stoel stond, bedekt met een kleed. Een der verdedigers, Musmanna, be zocht Sacco en VhnzeltL voor dezen naar liet doodenhuis werden overgebracht. Sac co was kalm en zeide rustig: „Ik ver wachtte liet Vanzetti keek wild rond en herhaalde voortdurend: „Ik wist het wel, ik wist het wel". Daarna stamelde hij eenige onsamenhangende zinnen. Mus- manno verklaarde na zijn bezoek aan Vanzetti aan den directeur der gevange nis, dat Vanzetti krankzinnig was gewor den. Anderen echter verklaren, dat Sacco, Vanzetti en Madros, die tegelijk naar het doodenhuis werden gebracht, geen toeke- nen van moreelo of physieke inzinking toonden. De politie te Pittsburg heeft speciale voorzorgsmaatregelen genomen, in ver hand met mogelijke aanslagen op open bare gehouwen. Hetzelfde is gebeurd te New York, waar o.a. bij de ondergTond- sche stations wachten zijn geplaatst,, ten einde bomaanslagen te verhinderen. Vanzetti's zuster is te New York aan gekomen en door een groote menigte ver welkomd. Nu nog een beroep op het Federal Court. De beslissing van het hooggerechtshof van Massachusetts heeft de laatste moge lijkheid der veroordeelden om zich tot een staatsgerechtshof te kunnen wenden, ver nietigd en thans blijft nog slechts een beroep op het Hooggerechtshof te Wash ington over. De verdediging moet daar voor echter bewijzen, dat de zaak een le deraio aangelegenheid is, daar het Hof anders geen bevoegdheid bezit. Bovendien zullen alle pogingen nutteloos zijn, als de verdediging er niet eerst in slaagt uitstel der executie te verkrijgen, daar do tijd dringt. Het eerste verzoek der verdediging was gericht tegen de weigering van rechter Thayer, om het vonnis te herroepen. Het Hof was in dit verband van meening, dat noch Thayer, noch zijn mederechters de bevoegdheid tot herroeping van het von nis bezitten. Het tweede verzoek der verdediging werd van do hand gewezen, op de over weging, dat het aan het beleid en het oor deel van rechter Sanderson moet worden overgelaten, om al dan niet een „writ of error'' te wijzigen. Onbeschaamde inmenging van buiten. Een Amerikaansche dame heeft oen be roep gedaan op Borah, den president van de buitenlandsche commissie uit den se naat om ten gunste van Sacco en Van zetti tusschenheide te komen terwille van de goede internationale betrekkingen Borah antwoordde, dat do zaak alleen berust op de vraag van onschuld of on rechtvaardige rechtspraak. Do inmenging van buiten noemde hij een onbeschaamde uitdaging van de Amerikaansche gevoe lens van wat met de waardigheid over eenkomt en zij moest daarnaar behandeld worden. BINNENLAND Reserve-autobussen bij autobusonder nemingen. Voorschrift van Gcd. Staten van Z u i d-H o 11 a n d. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben aan B. en W. der gemeenten in de provincie -Zuid-Holland een circulaire ge richt van den volgenden inhoud: Volgens de in de Staatscourant van 9 Mei 1927 voorkomende beschikking van den Minister van Financiën, genomen op grond van art. 4, lid 4, der Wegenbelas tingwet., wordt de daarin bedoelde ver gunning o.m. verleend aan ondernemers van autobusdiensten, die in het bezit zijn van eene vergunning van Gedeputeerde Stalen voor hunne reservebusson ten hoogste voor het aantal, dat in de voor waarden der vergunning is voorgeschre ven. In onze vergunningen voor autobus- diensten wordt ten aanzien van het aan tal reserve-autobussen als algemeene voorwaarde gesteld, dat dit ter beoordee ling van ons college voldoende moet zijn om het vervoer geregeld te doen plaats hebben. De Nederlandsche Bond van Autobus ondernemers heeft er bij ons op aange drongen om in verband met bovenvermel de ministericele beschikking ten aanzien van elke vergunning het aantal reserve- autobussen bepaaldelijk te noemen. Aan dat verzoek voldoende, hebben wij na overleg met de deskundigen voor de keuring van autobussen gemeend te moeten bepalen, dat het getal reservebus sen moet bedragen 25 pet. van het aantal wagens, waarmede volgens do verleende verguniiing gereden wordt, daarbij gedeel ten voor gchoclen rekenende. Do ondernemingen, aan welke wij ver gunning verleenden, hebben wij hiermede in kennis gesteld, terwijl in de -nog te ver- leenen vergunningen het minimum-aantal reservebussen in onze beschikkingen be paaldelijk zal worden vermeld. „Wkbl. v. Gem. bel." Sacco en Vanzetti. Anarchisten en communisten in actie. Hot Landelijk comité van actie voor HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Russisch complot In Marokko. Nanking door de Noordelijken Ingeno men. Het beroep van Sacco en Vanzetti it door het hooggerechtshof te Boston ver- worpep. Nu staat alleen nog maar een be roep op het Federal Court van Washing ton open. De twee vermiste vliegtuigen, die van San Francisco naar Honolocloe zouden vliegen, zijn nog niet gevonden. (Lucht vaart, 4de blad). BINNENLAND. Bij den onbewaakten overweg bij de Kalfjeslaan (Amstelveen) is een vracht auto met melkvaten in botsing gekomen met den trein uit Aalsmeer. Twee ernstig gewonden. (Gemengde Brichten, 4e blad). Legaat van 50.000 gld. voor de Missie. (Kerknieuws, 2de blad). De bakkersnachtarbeld en 31 Augustus. (lste blad). ARTIKELEN EN BESCHOUWINGEN. Onze apologetische medewerker schrijft over het eerste optreden van Jezus. (3de blad). S. vervolgt zijn artikelen over Schaep- man. (3de blad). Ajo geeft eenige jeugdherinneringen be treffende hef onderwijs. (3do blad). Een liturgische beschouwing over het H. Misoffer. (4de blad). vrijlating van Sacco en Vanzetti besloot den vakcentrales in Nederland te verzoe ken ïgen do voortdurende gevangenhou ding van Sacco en Vanzetti to proteslco- ron en oen staking te-proclainceren. Do besturen van het N. V. V., N. A. S., Ned. Synd. Vakverbond, Alg. Ned. Vakverbond, werden heden telegrafisch uitgenoodigd tot een bespreking op heden voor het af kondigen van eon algemeene demonstra tieve proteststaking op Maandag 22 Augustus. Ten bureelo van het Internationaal Verbond van Vakvoreenigingen (I.V.V.) is oen 'telegrafisch verzoek ontvangen van het Amerikaansche Sacco en Vanzctli-cj- rnilé oen wercldstaking te proclamecron met het doel de onvoorwaardelijke invrij heidstelling der beide anarchisten te be werkstelligen. Communisme in Indië. Maatregelen van overheids wege. Volgens de bestaande voorschriftet moet ieder, die in aanmerking wcnscht to komen voor opleiding of uitzonding voor den Indischcn dienst, voor zijn aanne ming overleggen een door den burgemees ter zijner woonplaats af te geven bewijs van goed maatschappelijk gedrag. Do minister van Koloniën heeft, naar wij vernemen, thans in verband met het bovenstaande een schrijven aan alle bur gemeesters gericht met verzoek het ou- derzoek, hetwelk moet worden ingesteld om het bewijs van goed gedrag te kun nen afgeven, in dien zin uit te breiden, dolt tevens nauwkeurig wordt nagegaan of de betrokken persoon daadwerkelijk deelgenomen heeft aan revolutionnairo propaganda van communistischen, anti- militaristisohen of anderen aard. Dit verzoek wordt in de betreffende cir culaire als volgt gemotiveerd: „In ver band met. do omstandigheid, dat de Indi sche rogeering zich op het standpunt heeft gesteld, dat in den Staatsdienst geen plaats is voor personen, dio daadwerkelijk deelnemen aan propaganda, welke ont wrichting van het Overheidsgezag ten doel heeft of daartoe leidt, onverschillig op wolke wijze dit geschiedt, hetzij in het openbaar, hetzij in het verborgen, zullen voor den Indischen dienst niet worden uit gezonden, noch in opleiding worden geno men, personen, van wie mocht zijn ge bleken, dat zij, al of niet in het open baar, ontoelaatbare propaganda voeren als hierboven is omschreven." 31 Augustus en de broodbakkerij. De Min. van Arbeid heeft vergund: le. dat in verband met de viering van den verjaardag van de Koningin in brood bakkerijen in allo gemeenten door hoof^ den of bestuurders en bakkersgezellen, In don nacht van 30 op 31 Aug., bakkersar- beid wordt verricht tuschen 4 uurs en 6 uur des voormiddaga of, wanneer ïngovol- ge het bepaalde bij de artikelen 35, 2de lid, onder f, of 30, 3de lid, onder e, der Arbeidswet 1919, om nur des voormid dags met den bakkersarbeid mag worden aangevangen, tusschen 3 en uur des voormiddags;

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1