tweede blad ,0E LEIDSCHE COURANT' ZATERDAG 13 AUGUSTUS - IE LEIDSCHE processie naar kevelaer. Een der besluurderen van de Lcidsche ocessie naar Kevelaer geeft ons zijn in- ukken over den bedevaartstocht, waaraan hier gaarne een en ander ontleenen. Voor velen is de jaarlijksche processie, meemaken, een evenement, een [eïirlenis van heel bijzondere beteekenis [orden. Ia 't bijzonder geldt dit van vele trou- bedcvaartgangers naar Kevelaer, die t jaar weer opnieuw met de Leidsche ve! ocessie meetrekken. En dat is niet te verwonderen, iu Kevelaer brengt men eenige dagen ,ii or, biddend niet alleen in huis en maar óók midden in het leven van stad, langs de straten; uitzingend geestelijke liederen de blijdschap van kinderlijk golooven, óók langs 's Hec- o q wegen! Men is er in 'de wereld en toch als bui de wereld; men is er als vergeten, dal leven een strijd is tegen vele vijanden ziel, dat vele aardsche zorgen ons iringen en onzen geest telkens trachten ste er te halen in het stoffelijke! Men leeft er blij, vroolijk en vreugdevol. Zou dit leven niet wat gelijken op het ten, dat wij zouden hebben geleefd, als eerste ouders niet hadden gezondigd wij hun voorbeeld niet hadden na- folgd?. Mcoie dagen van geloofs-uiting en Maria-devotie. pelgrims zijn Dinsdagochtend uit vertrokken! Mooi zomerweer bracht de goede reis-stemming in. Een bedevaartsreis, met de afwisseling bidden, zingen en conversatie, ver zit de treinvaart. Wij waren spoedig in ijmegen, waar de reis werd onderbro- n, om den heiligen Petrus Canisius te an vereeren in de Jezuïetenkerk een aardige Godswoning en echt bedehuis, ia pater Jezuïet hield een populair en estdriftig preekje, waarin hij er op ees, dat de vereering van buitenland-' he" heiligen, natuurlijk, goed"is, maar die ïd de éigen Nederlandsche heiligen, o.w. lier Kanis, niet mag worden verdrongen, logendeel vóórop moet staan Vervolgens kort Lof en vereering der relieken, 'usschen haakjes: wat kan cat monu- d'Qt ter eere van Sint Thomas van Aquino ór de Katholieke Universiteits-biblio- <?k schitterend de vergelijking doorstaan l( it soortgelijke niet-katliolieke! lega's elders. En dan behoeven we nog it eens te denken aan het koekebakkers- dat wij als historisch monument in iden bij de Korevaerstraat hebben staan! j Do „inkomst" in Kevelaer heeft plaats, je er al ruim een uur bent- Maatregel s: d wijsheid, die het bestuur van de Pro- •sie heeft genomen, om den menschen kjj Kt de gelegenheid te geven, een hotel te zoeken en zich te verfrisschen. Als dat hebt gedaan, ga je weer naar het ilion, om nóg 'ns aan te komen, maar officieel. Die inkomst in Kevelaer is il mooi. Met muziek, beelden en vanen, 0 Jrknapcn en bruidjes, trekken do pei ns in twee rijen, en daartusschen de itelijken en de broedermeesters, Keve- binnen. Het is een frissche en fleu- f. stoet, die kleur en leven geeft aan Ke- laer's straten. De Leidsche Processie c g worden gezien! En het prachtige Magnificat jubelt op in zonnelicht van de blije zomerluchten. Als de pelgrims in de groote Mariakerk d nlangs door Z- H. den Paus tot basiliek 1 heven) zijn aangekomen, spreekt de rige Directeur van de Broederschap Leidsche Processie, de Zeereerw. pas- 1 r Crombag O.F.M., een hartelijk wel- gai astwoord-tot allen, in 't bijzonder tot i Hoogeerw. deken Jansen van Zoe- ffoude, in wiens parochie, zooals be- u ,j ld, indertijd bet initiatief voor de bede- or 'd is genomen. En dan kwam er een 1 mooi moment. Pastoor Crombag cht hulde aan een der pelgrims, die nu 50ste reis meemaakte, en die meer dan he tear penningmeester der Broederschap ho den beer E. J. C. v. d. Linden, wien het k jaar, als zoodanig, de onderschei- t „Pro Ecclesia et Pontifice" is ver- vil)f Met grooten ijver en bewonderens- Bi üdige toewijding, aldus de Zeereerw. hi teleur, heeft de heer v. d. .Linden al die c! to zijn taak vervult; en nog hebben de togen van de Broederschap zijn volle «kö 'evendige belangstelling. Ter eere van j, d)1 jubliaris werd nu een speciaal voor 'so< e gelegenheid (door een der Broeder- J Kters) vervaardigd gedicht gezongen, 'leid door de fanfare- 1 avond werd later besloten met een fl Over deze en de volgende plechtig- o,1 en willen wij graag nog eenige indruk- )C geven in het volgend nummer van de u t knt. Alleen zij hier al vermeld, dat de ii Igeleerde heer prof. W. Nolet, ons met lot verstand en hart sprekende Maria- 'catie in-eens „introduceerde" midden ware bedevaarts-slemming! UIT BE PERS. BESCHAAFD DEN HAAG? Onder bovenstaande titel schrijft de Resb.: Eenigen tijd geleden heeft Pastoor-Do Jong, van Spoorwijk het was kort voor de verkiezingscampagne in een van zijn „Stemmen uit Spoorwijk" eens meegedeeld hoe in dit roode dorp reeds do kinderen worden afgericht om, wanneer zij een Ka tholiek priester op straat tegenkomen, dezen te beschimpen of te beleedigen. Die klacht over hetgeen een Katholiek priester op de openbar© straat hier, in het verlichto en beschaafde (I) Den Haag, moet ondervinden, was niet nieuw, ze was ook niet de laatste welke ons bereikte. Nog dezer dagen kwam een Katholiek geestelijke zich beklagen hij was pas kort hier in Den Haag aangekomen over de- buitengewoon ergerlijke wijze, waarop daar ter stede een priester op do openbare straat wordt nageroepen. Do lie- derlijksle uitdrukkingen worden hun naar de ooren geworpen, niet alleen door ar beiders, maar ook door vrouwen. Wanneer een priester langs een bouwwerk gaat, dan kan hij zich op een onfrisschen scheld vloed voorbereiden, en zelfs wanneer hij 's morgens, zonder van iets notitie le ne- men* met het „Ons Heer" over de straat naar een zieke gaat, is hij dikwijls voor de vuilste beleedigingen niet veilig. Deze klachten, die legio zijn, typeeren toch wel een buitengewone armoede aan beschaving in onzen modernen tijd; een soort verclierlijkmg van den mcnsch, juist in een tijd, waarin meer dan ooit aan de intellectueele ontwikkeling wordt gear beid. Ze noemen in „Het Volk" de Limbur gers.... beestmenschen, zeide ons dezer dagen een Limburgsch geestelijke. Wanneer men een Limburger beleedigt of grieft in zijn Geloof, dan kan hij toor nig worden, maar is het niet veel mensch- onteerender, zoo vroeg hij, wat hier ge beurt, nL dat een priester niet meer over de straat kan loopen zonder voortdurend beleedigd te worden in hetgeen hem het heiligste is! Want dit geschiedt alleen uit een door niets gemotiveerde haah zonder eenige aanleiding. Wij zullen voor deze inderdaad erger lijke toestanden geen partij of groep ver antwoordelijk stellen; wij weten te goed,, dat een optreden als dit door ieder be schaafd mensch, tot welke richting hij ook behoort, wordt beoordeeld. Maar wij zouden toch willen vragen, of groepen zooals de S. D. A. P., die in woord en geschrift men leze maar eens gere geld „Volk" en „Notenkraker'' ophit sen tegen de priesters met allerlei laster lijke verhaaltjes, niet voor een groot deel medeplichtig zijn aan toestanden als wij hierboven signaleeron en die voor ons volk diep beschamend zijn. En diezelfde vraag zouden wij ook wil len richten tot sommige anti-papistische predikanten, die een ongemotiveerd en priesterhaat aanwakkeren. Wij stellen die vragen met des te meer vrijheid, wijl ons meermalen bij dergelijke klachten bleek, dat die beleedigingen, welke eeii willekeurigen Katholieken priester op straat moest aanhooren, haar indirecten oorsprong vonden in een of an der verhaaltje in „Het Volk", dat dan door dit plebs van de straat natuurlijk tot iu het gemeenste verder wordt gefantaseerd Terwijl anderzijds ook bleek, dat deze beleedigers hun haat tegen den Katholie ken priester voeden met verhaaltjes a la Maria Monk. Wij hebben allerminst de verwachting, dat met de publicatie van deze feiten de klachten tot het verleden zullen behooren. Maar wellicht zijn ze voor de vele lei ders van het volk eens een ernstige aan sporing, na te gaan in hoeverre zij kun nen medewerken om aan deze ergerlijke toestanden een einde te maken. Wij koesteren deze verwachting mot des te meer reden, wijl „Het Volk' onlangs nog op krasse wijze haar verontwaardi- gin uitdrukte over het feit, dat de vrou wen op straat voor sommige vuilmondcn niet meer veilig zijn. Wellicht vindt het blad thans aanlei ding het ook voor de priesters op te ne men. Want niet voor de Katholieke priesters, maar voor anderen en ten slotte voor ge heel ons volk zijn deze uitingen van zulk een lage volksbeschaving een diep betreu renswaardig verschijnsel. BINNENLAND GEESTELIJKE HULP BIJ R.ÏMPEN. Men schrijft aan „de Tijd"; Ongeveer jaar geleden heeft .uw Re dactie, na de oefening Eerste Hulp bij On gelukken hij Spoorwegen toen gehou den op 't rangeerterrein te A'dam bij Wa tergraafsmeer, de rake opmerking ge maakt, of er alleen „veetreinen" reden in Holland; daar alles was opgeroepen, be halve geestelijke hulp, dus ziekenhulp. De Directie der Sporen, meen ik, heeft er op geantwoord en zich er uitgedraaid. In Uw verslag van het tramongeluk bij Laren komen doctoren, verplegers en ver pleegsters enz,, zelfs met namen genoemd, maar niets van geestelijken bijstand. Een 5 of 6 weken geléden werd te Lei den „voor proef'alarm geslagen en binnen korten tijd waren alle doctoren, verpleeg- maeriaal van het ziekenhuis aanwezig, 't Werd correct gevonden. Ook toen niets van „proef" of geestelijken hijstand ook tijdig aanwezig kon zijn, bij het eerste uit trekken van hulp naar 't gefingeerde ramp terrein. Is het geen zaak, daarop met klem te blijven wijzen, totdat men geleerd heeft, dat er bij ongelukken ook slachtoffers kun nen wezen, die nog meer voor hun ziel, dan voor hun lichaam direct hulp wen- schen? BEVERWIJK 650 JAAR MARKTPLAATS Men schrijft ons uit Beverwijk: Het vriendelijke Noordhollandsche ste deke Beverwijk, in het centrum gelegen van het oude, vruchtbare Kennemerland, maakt zich op om een merkwaardig- en voor de geschiedenis van het plaatsje zeer belangrijk historisch feit te gaan herden ken. De week van 310 September a.s. zal n.l. geheel gewijd zijn aau de gedach tenis van het feit, dat in het jaar 1276 graaf Floris V aan Beverwijk het recht verleende een markt te houden. In den loop der eeuwen is het markt wezen voor deze plaats van zulk een groote beteekenis geworden, dat het ver- leenen van dat marktrecht, nu 650 jaar ge leden, do grondslag werd van grooten bloei. Het wel en wee van gemeente en bewoners heeft altijd ten nauwste verband gehouden me| de meerdere of mindere welvaart in het tuinbouwbedrijf. De pro ducten, welke in de omgeving van Bever wijk geteeld worden, worden zonder uit zondering verhandeld op de groote groen ten- en fruitveilingen, welke alhier in den loop der jaren door de verschillende tuin dersorganisaties zijn opgericht. In het 650-jarig bestaan van Bevcr- wijk's markt heeft men dan ook terecht aanleiding gevonden tot het organiseeren van een feestweek welke op 3 September zal worden geopend. Beeds langen tijd zijn de verschillende daartoe in het leven geroepen commissies, belast met de voor bereidingen werkzaam om een luisterrijke feestviering mogelijk te maken. In het Eerecomité hebben o.m zitting Minister Kan, de commissaris dér Koningin, de bur gemeester, Jhr. J. C. W. Strick van Lin- schoten en vele notabelen. De plaats zelf zal natuurlijk in feest kleed worden gestoken en vrijwel geen stfaat zal in die dagen onversierd blij ven. Aan de illuminatie worden eveneens groote offers besteed; een der voornaam ste attracties op dat gebied zal stellig zijn de van boven tot onder met electrische lampjes geilluminecrde 65 M, hoogc toren der Ned. Herv. Kerk. Deze zal zeker uren in den omtrek een prachtigen aanblik op leveren. Voor het overige bevat het programma een reeks feestelijkheden, die stellig dui zenden naar Beverwijk zal voeren. Zeer belangrijk b.v. belooft de tentoonsteling te worden, welke zal bevatten do afdeelin- gen Handel, Nijverheid, Land- en Tuin bouw, Veeteelt en Bloemen. Aan deze laatste afdeeling zal, voor de eerste maal hier ter -plaatse worden verbonden een Gladiolen-keuring, uitgaande van de Ned. Gladiolen verceniging. Voor de historische afdeeling heeft men talrijke bijzonderheden bijeen gebracht, te zamen vormende een geheel, dat een typischen kijk zal geven op de historie van deze oude plaats. Deze verzameling is zóó belangrijk, dat deze historische afdeeling reeds vanaf 23 Augustus voor het publiek wordt openge steld. Een Oud-Hollandsch marktplein met verschillende vermakelijkheden zorgt hier voor de noodige afwisseling. De winkeliers benutten deze gelegenheid om de aandacht te vestigen op hun zaken en openen een winkelweek. Voor het overige vermeldt het program ma een kerkelijko herdenking, de aanbie ding van een blijvend aandenken aan het gemeentebestuur, groote historische op tocht, een internationale harddraverij op de kort baan, sportfeesten en volksspelen, vuurwerk, concerten enz. Bovendien wordt op 9 Sept. nog een veetentoonstelling ge houden. Een programma dus, dat de noodige va riatie biedt en wel in staat zal blijken massa's vreemdelingen naar Beverwijk te voeren. Samenvallend met al deze feestelijkhe den wordt ook nog gehouden hot groote muziekconcours, georganiseerd door de Beverwijkschc Harmoniekapel, waaraan tal van bekende groote muziekgezelschap pen deelnemen. Dit concours zal worden gehouden in een gedeelte van het buiten „Duinwijck". Een bezoek aan Beverwijk, dat voldoende communicatie bezit, kan dan ook ongetwijfeld worden aanbevolen. Vragen van Kamerleden. Onze exporthandel en de Duitsche tarieven. Op de vragen van het Kamerlid Van der Sluis in zake de voorgenomen ver hooging van de Duitsche invoerrechten op aardappelen., suiker en varkensvleesch, heeft Minister Kan thans als volgt ge antwoord: Het is den minister hekend, dat de Duitsche invoerrechten op aardappelen, varkensvleesch en suiker worden ver hoogd. De verhoogingen bedragen: voor aardappelen, in gevoerd in den lijd van 1 Augustus tot 14 Februarie, van M. 0.50 tot M. 1 per 100 K.G.. Voor aardappelen, ingevoerd gedurende den overigen tijd des jaars, was het recht reeds M. 1 of lioo- ger; voor versch varkensvleesch van M. 21 tot M. 32 per 100 K.G.; voor consump tiesuiker van M. 10 tot M. 15, voor ruwe suiker van M. 8 tot M. 13 per 100 K.G. De verhooging van het recht op var kensvleesch en suiker is op 1 Augustus j.u. van kracht geworden; die van het recht op aardappelen treedt op 1 Decem ber 1927 in werking. Ondanks hel korte tijdsverloop, waarin de gemelde verhoogingen zijn tot stand gekomen, heeft de Ned. gezant te Berlijn' herhaaldelijk slappen bij de Duitsche Re geering gedaan om to trachten, deze ver hoogingen te voorkomen. Do gezant, daar bij geadviseerd door den Rijkslandbouw- consulent te Berlijn, heeft er met nadruk op gewezen, dat het in het bijzonder de belangen van den Nederlandschen land bouw waren, die door de voorgestelde wij zigingen werden bedreigd. Verschillende verschijnselen deden zich daarna voor, aldus zegt de minister, die er op wezen, dat de voorstellen der Duitsche Regeering niet zouden worden aangenomen, welke verwachtingen niet ongegrond scl'tenen, toen deze voorstellen door den Duilsclien Rijksraad met sprekende meerderheid werden verworpen. Zooals bekend, heeft de Rijksdag, tegen de verwachting in, toch enkele dagen daarna de voorgestelde verhoogingen aangenomen. Gedep. Staten van Z.-Holland. School te Pijnacker. Gcd. Staten van Zuid-Holland hebben goedkeuring onthouden aan het raadsbe sluit der gemeente Pijnacker tot opheffing der openbare lagere school nr. 2 aldaar, terwijl zij hebben vornietigd het raadsbe sluit om modewerking te verleenen tot de stichting om medewerking te verleenen tol de stichting eener bijzondere lagere school in de Kalwijksche buurt aldaar vanwege de Ned. Herv. Schoolvereeniging te Pijnacker. Conferentie voor het luchtverkeer. Opening door minister v. d. V g g t e. Het Hoofdbestuur der Posterijen en Te legrafie meldt: Do wereldposlconferentie voor het lucht verkeer, welke te 's-Gravenhage zal wor den gehouden, zal op 1 September a.s. door den minister van Waterstaat worden ge opend. Aangezien gebleken is, dat het Vredes paleis voor de openingszitting niet be schikbaar is, zal deze plaats vinden in de Ridderzaal. Overschrijding der Duitsche grenzen. V a c a n t i e-r eizigers beboet. Vele pensiongasten in do omgeving van Nijmegen verkeeren ten onrechte in do raeening, dat zij met een bewijs van Neder landerschap do Duitsche grens kunnen overschrijden. Dit is niet juist: liet wordt alleen toegestaan aan personen, die geves tigd zijü in de gemeenten, welke onmid dellijk aan Duitschland grenzen- De laatste dagen zijn dan ook vele va- cantiereizigers, die zich met een bewijs van Nederlanderschap op Duitsch grond gebied bevonden door do grensbewaking teruggewezen, na te zijn beboet met 10 lot 15 Mark. Belioudens genoemde uilzondering wordt voor het overschrijden der Duitsche grens nog sleeds een pas geëischt. De Aardcnburgsche verkiezing. Naast het beroep ingesteld door den Raad der gemeente Aardenburg tegen het waarhij deze de gehouden gemeenteraads besluit van Gcd. Slaten van Zeeland, verkiezingen niet goedkeurden, hebben ook de nieuw gekozen leden, de hoeren A J. A. de Bruyne en C. J. Blondeel, zich met bezwaarschriften tegen dit besluit tol de Kroon gewend. De spoorwcghalle woestduin voorloopig gehandhaafd. In verband met do aan de Zandvoort- schelaan, onder Heemstede, te vestigen spoorweghallc, was er sprake van een spoedige opheffing van de halte Woest- duin aan den^ spoorweg HaarlemLei den. De „Tel.'' verneemt thans, dat er voorloopig van de opheffing dezer halte nog niets zal komen. Actie in do textielindustrie. Do hoofdbesturen der neutrale textiel— arbeidersorganisatie, de Landclijko Fede ratie van Textielarbeiders en den Alg. Ned Textielarbeidersbond de „Eendracht" hebben in een schrijven tot de directie van de spinnerij-weverij firma J. ten Bos te Almelo, een drietal verzoeken gericht en wel tot het toekennen van een weekloon van 28 aan volwassen gehuwde en on gehuwde arbeiders, werkzaam op twee brecde en twee smalle getouwen: een loon van 17 a 18 met of zonder toeslag voor arbeiders aan een breed getouw en doorbetaling van loon op de R. K. Heili- gen-dagen, zoowel voor de vaste arbeiders als voor de accoordwcrkers. Gemengde Berichten ONGELUKKEN. Ernstig mijnongeluk. Drie gewonden. Op de mijn Julia te Eygelshoven waren gistermorgen omstreeks 9 uur een drietal arbeiders van do fa. Meijer bezig met bat drijven van een stcengang, toen plotse ling een achtergebleven dynamiclpatroon ontplofte. Alle drie arbeiders, G. B. en J. v. G., uit Eygelshoven, en de Duitsche ar beider P. uit Burdenherg werden ernstig gewond boven gebracht. De heide eersten werden naar het ziekenhuis te Heerlen en do laatste naar het ziekenhuis te Kerke- rado gevoerd. Tram op goederenwagens geloopen. Verkeerde wisselstand. Door een verkeerden wisselstand is gis termiddag de tram ZutfenEmmerik op het station Zeddam op eenige goederen wagens geloopen. Door den hevigen schok ontspoorden eenige wagens. Een personenrijtuig helde sterk over, maar door het vastzitten aan de andere wagens sloeg het niet om. De passagiers in dit rijtuig wist men met eenige moeite te be vrijden. Een goederenwagen is geheel omgeslagen. Persoonlijke ongelukken zijn cr niet gebeurd. Do dienst werd aanvankelijk met auto bussen voortgezet. De hoofdlijn was gis teravond weer vrij. De Gooische Stocmlram. Zonder personeel er van door! De Gooische Stoomtram heeft den laat- sten tijd wel pcchl Vermelden wij giste ren een aanrijding met een ijsco-wagenlje dat verpletterd werd, gisteren heeft er, naar de „Tel." meldt, weer een incident plaals gehad. Een tram! uat 'Amsterdam, bestaande uit een locomotief en eenige wagens, die 's morgens even voor acht uur aan het station te Laren was gearriveerd en begon een half uurtje later op eigen gelegen heid achteruit te rijden. De tram sloeg zonder machinist en zonder conducteur weer den weg naar Amsterdam in. Ge lukkig werd het gepuf van de locomotief door het stationspersoneel gehoord. De vluchteling kon spoedig worden achter haald. De achtersto wagon had intusschen do gevaarlijke bocht, govormd door den Stationsweg en de Naarderstraat reeds bereikt. Was de vucht later ontdekt, dan zou op de zoo drukke Naarderstraat oen ongeluk wellicht niet zijn uitgebleven. Het personeel van de betrokken tram vermoedt, dat bij het smeren van de loco motief, even te voren, de locomotief in zijn „achteruit" is geraakt en stoom hoeft gekregen. Do helling, die de baan ter plaatse maakt, heeft daarna de tram oen handje geholpen om „en roule" te gaan. Het tramengeluk bij Sneek. Omtrent het tramongeluk bij de Oude- wog to Snoek, verneemt do ,L. Crt." nader, dat liet te wijten is aan een ongelukkigen samenloop van drie onnfhankelijk van elkander 'werkende omstandigheden. In de eerste plaats was de brugwachter hij de brug over de Langwoender Wielen, waar het ongeval plaats had, met ve.cantio afwezig. Zijn plaatsvervanger was niet tij dig genoeg ter plaatse. In de tweede plaats is de eenige passa gier mode schuldig. Juist ter plaatse waar de wagenvoerder zijn aandacht moot heb ben op het sein. heeft hij de aandacht van «dezen afgeleid door hem eenige inlichtin gen te vragen. In do derde plaats geldt het hier oen rit, die in de moeste gevallen zonder pas sagiers plaats heeft, waarbij zonder conigo kruising of stoppen voor opneming of uit lating van passagiers 'vanaf het vertrek punt lot aan Joure^ kar. worden doorgere den, zoodal uiteraard de oplettendheid van den wagenbestuurder door de slcurregel- maat verklaarbaar geleden heeft. Door den schok van het voorgedeoltc van den wagen tegen do brug is de eene rail van af de brug losgeraakt en in het water neergeklapt. Door den schok die het voorhalcon kreeg, is dit uit plaatijzer ver vaardigde wagendeel als hot ware in elkaar geperst. Door den harden bons heeft ook het achterbalcon eenigor mate geleden. De schade beperkt zich hier tot de gebro ken ruiten. Motor en lichtinstallatie zijn geheel intact gebleven. De brug is eonigermate verzot. Des middags to 2 uur kon het voetver- keer roods over de brug plaats hebben en stond de wagen al op zijspoor gereed om naar Sneek te worden gereden Trein-ontsporing. Op liet traject HaarlemZandvoort is Donderdagmorgen hij do spoorbrug in do buurt van do waterleiding te Overveen do achterste wagon ontspoord van oen extra- trein uit Amsterdam. Do trein vervoerde een groot aantal kinderen. Uit Haarlem kwam spoedig materiaal, waarmee do wa gen weer op do rails werd gezet. Het ge val veroorzaakte dus alleen eenige vertra ging voor de Zandvoorl-gastcn; ongeluk ken kwamen er niet hij voor. Door etectrischen strcom gedcod. Gistermorgen werd do 27-jarige arbei der Breed te Alkmaar, werkzaam bij do Mij tot Uitvoering dor Zuiderzeewerken te Wioringen. toon hij een electrischo boor machine hanteerdo, door den stroom ge troffen, ten gevolge van oen defect aan do machine. Do man, sloog achterover in zeo. Het gelukte niet oin de levensgeesten weer op te wokken, hoewel men gedurende een uur daartoe pogingen aanwendde. Verdronken. Donderdagmorgen ging de 21-jarigo A. W. van Ocrs, assistent-ouderwijzer aan do R.-K. Jongensschool le Lage Zwaluwe, op het Hollandsch Diep hengelen met een tweetal vrienden. Te ongeveer 10 uur be gaf Van Oers zich nabij den Sint-Louis- polder te water om to zwemmen. Onmid dellijk zonk hij in de diepte. Pogingen door vrienden gedaan om hem te redden waren vruchteloos. Na een kwartier werd hij met een Vaarboom uit het water gehaald. Dr. Dooremans kon slechts den dood con- stalceren. Gistermiddag omstreeks zeven uur waren eenige knapen aan het spelen op de schuiten van houthandelaren, welke vaartuigen in de Kostvorlorenvaart ter hoogte van de Bellamystraat le Amstor-' dam gelegen zijn. Een der knapen geraak te te water. Met een auto van een parti culier, welke voorbijkwam is het 10-jarig ventje, dat in de v Essenstraat 711 woon de, door een agent naar het Wilhehnina- gasthuis gebracht, waar liet na aankomst is overelden. Te Wanroy is het 2-jarig kind van land- houwer Felon to water geraakt en ver dronken. Hoteldiefstallen te Scheveningcn. Een duistere zaak. Gisternacht zijn in twee hotels to Sche- veningen diefstallen gepleegd, waarvan vier personen, onder wie drie vreemdelin gen, het slachtoffer zijn geworden. In de beide hotels zijn twee gasten bestolen, in het eene een Amerikaan, te wiens nadeelo een bedrag van 2300 in Hollandsch geld, bonevens een reiscrcdielbrief, ten bedrage van 800 pond is ontvreemd cn een Italiaan, die een bedrag van 9000 lire en. ongeveer 500 in Hollandsch geld vermist. In het andere hotel zijn een Hol- landsche en een vreemde dame voor klei nere sommen, ten bedrage van ruim 200 bestolen, terwijl do dief zich tevens van eenige sieraden., aan deze dames toebe- hoorend, heeft meester gemaakt. In eon der hotels had de diefstal om streeks een uur en in het andere om vier uur in den nacht plaats. De politie, die eerst op den dag na do diefslallen verwit-

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 3