MODEPRAATJE. Hebt u al opgemerkt hoe veelvuldig zomerstoffen met kleine, bedrukte mo tieven gedragen worden? De voorspellingen, welke de Riviera ons ieder voorjaar aangaande de nieu we mode doet, komt altijd trouw uit. Aan de Riviera waren vele van deze japonnetjes te vinden, kleine, roode bloempjes en groene blaadjes op een zwarte crêpe achtergrond of witte moesjes op mauve-blauw, heel kleine geometrische dessins in wit op een don kerblauw fond, enz. Het is verblijdend te zien hoe mooi, hoe jeugdig en hoe eenvoudig de mode is. Korte, jeugdige jurkjes van 'gebloem de stof, ziet men niet alleen 's morgens op de ochtendwandeling dragen, maar eveneens 's middags en op het thee-uur. In zeer chique restaurants wordt ge luncht en gedineerd in sportcostuum, er wordt zelfs gedanst in jumper. De invloed van het sportieve is wel overheerschend momenteel, doch er zijn och teekenen, die er op wijzen, dat er eer teruggekeerd zal worden tot het eer officieele in de kleeding, al zou- en het alleen maar de „couturiers" ijn, die den nadruk daarop leggen. Deze willen den sport-invloed, zij het dan ook niet geheel verbannen, toch sterk verminderen en hun ideaal is het nu, om spoedig aan lunch of diner ele gant gekleede vrouwen te zien, die ver schijnen in een luxieus met bont gegar- neerden mantel en breed geranden hoed en een zeer gecompliceerde japon van zijde met overdadige kantgarnee- ring. Maar zoover zijn we nog niet. We mógen nu in publieke zalen verschijnen in jumper-costuum, of in een zomer jurkje van gebloemde voile en dat is een gewaardeerd genot. Crêpe de chine-jumpers met gepli- seerde rokjes van crêpe, kasha, serge, zijn zeer „en vogue", eveneens crêpe serge en kashemir serge. Wit en zwart, beige en groen en ma rineblauw met wit zijn de meest gewilde kleur-combinaties van het seizoen. Heel veel vierkante halsafwerkingen, dassen en scarp worden gezien aan de japonnetjes van chiffon, cretonne en voile. Voor mantelstoffen wordt veel tweed, jersey en crepella gebruikt en gegarneerd met nutriabont. Groote stroohoeden worden bij dunne toiletjes gedragen, de kleinere bij het tailleur of sport-ensemble. Ruw stroo is „haute nouveauté" in natuurkleur en in vele geverfde tinten, terwijl men naast stroo allerlei andere materialen ziet gebruiken, waardoor zeer aparte modellen ontstaan. Veldbouquetten en vruchten zijn ge wilde hoed-garneeringen, daaronder treft men ook de hoed-versiering aan van pennen van zilver, jade, koraal of schildpad, waarbij passende oorbellen gedragen worden. ANGèLE. NIEUW MODEL JAPON. No. 925. Een der vele modehuizen, welke Pa rijs telt, heeft dit model japon ontwor pen en onder de vele andere in haar collectie opgenomen. Het aparte er van is in hoofdzaak te danken aan de halve mouw, die het aspect heeft van ccn pof-mouwtje, verder aan de scarf, die onder de ceintuur is vastgemaakt, over het lijfje loopt en onder het op staande kraagje wordt geslagen om in een losse slip over te gaan. De hals is V.-vorming, het kraagje Ze kiest den gulden middenweg en zorgt dat haar huistoilet practisch en elegant is. MODERNE SCHEMERLAMPJES. Beide teekeningen geven u een idëc van de nieuwste lampjes, die zooveel luister kunnen bijbrengen aan ons heer- lijk schemeruurtje. Het eerste model is eigenlijk een por seleinen vaas, met een zijden kapje- dat op een ring van ijzerdraad rust. Over het zijden kapje wordt een franje van struisveeren gehangen, wat een zeldzaam fraai effect oplevert. Heel gemakkelijk is dit kapje zelf te maken, daar het geheele geraamte uit twee ringen van ijzerdraad bestaat, om wonden met wit band. Tusschen deze beide ringen, waarvan de buitenste grooter moet zijn dan het oppervlak van de vaas en de binnenste kleiner, worden verbindingsstukjes, eveneens van om wonden ijzerdraad aangebracht, die de groote en de kleine ring te samen hou den. Het electrische lampje wordt eerst in de vaas gedaan en dan het kapje er op gezet, het snoer kan gemakkelijk door de struisveeren verborgen worden. Het andere lampje is een zilveren bol die op een Japansch voetstuk staat. Het kapje zelf is van echt percament, waarop in levendige kleuren smalle en breede strepen zijn aangebracht met be hulp van speciale verf. Heel nieuw en buitengewoon aantrekkelijk is een pas uitgevonden lichtgevende verf, waar door uw lampje er op den dag uit zal zien alsof het brandt. Verder is batik- verf ook zeer geschikt, maar men dient goed op te letten, dat u goede soort koopt, die niet uitvloeit. NUTTIGE WENKEN. Garneering van 'n braadstuk. Het stuk wordt in dunne, gelijke schij ven gesneden die in 2 rijen op een ovale schaal gelegd worden. In het midden in de lengte van de schaal (tusschen de 2 rijen vleesch) worden takjes peterse lie en tomaten gelegd, welke laatste in stukjes gesneden zijn of bv. in den vorm van roosjes. Rondom 't braadstuk wor den dan uitgeholde halve tomaten ge zet, 'gevuld met groene erwtjes. Bij elke halve tomaat worden een paar kleine blaadjes sla gelegd, en tot slot kan men den rand van de heele schaal versieren door een krans van heel kleine takjes peterselie. Een goed middel om te voorkomen dat de melk zuur wordt is het volgende: Zoodra de melk in huis is, wordt zc overgegoten in een andere pan en ge kookt. Ze moet echter niet, al is het nóg zoo kort, blijven koken, en daarna in de pan dadelijk afkoelen. Het beste is de melk, zoodra ze op het kookpunt gekomen is, in een kan te gieten, die in een bak met koud water gezet wordt (of in ijs]. Als men dan de melk no slaat tot ze koud is, smaakt ze in 't ge heel niet opgekookt. Nu het warmer is geworden, is het misschien niet overbodig er aan te her inneren de ijskast of de kelder uiters: goed schoon te houden. Elke keer, als er nieuw ijs in de ijskast moet geleg- worden, doet men goed deze eerst ui te wasschen met sodawater, daarna mc schoon water en dan goed nadrogen Het ijs moet ook afgespoeld worden al vorens het in de kast gelegd wordt. De kelder moet eiken dag goed gelucht worden. De lucht wordt er frisch ge houden door in steenen potten met wa ter gevuld boomtakken te plaatsen, wel ke vernieuwd moeten worden, zoo dra ze verlept zijn, ook het water wordt e', ken dag vernieuwd. iï, ,;.A t'r i K Indien men room tot vaste schuim wil slaan en deze niet vlug genoeg rijst, kan men er wat gesmolten witte gela tine bijvoegen. van effen stof in donkere tint is alleen van achteren aan het lijfje bevestigd, druksluitingen bevestigen het echter aan de écharpe. De rok heeft plooien en twee inge zette biais. Zeer „up-to-date' is deze ceintuur, die in een strik van voren uitloopt, welke gevoerd is met de stof- zelf. Gebloemde cretonne en voor de garneering batist in afstekende kleur is zeer aanbevelenswaardig. ROBE DE STYLE. No. 926. bruikt n.l. de gewerkte stof en een effen stof in de grond-kleur der gewerkte. Het lijfje is van de bedrukte stof en mode-wereld „schootje" 'geheeten. Ook de rok heeft zoowel vóór als achter deze plooien-garneering. Bij wijze van ceintuur zijn deze plooien op taille-hoogte aangebracht, waar door de rug het moderne blousende verloop aanneemt. De mouwen zijn bovenaan glad, on deraan iets wijder wordende, hebben ze dezelfde bewerking van plooien. Een eenvoudig smal manchetje vormt de sluiting. Als stof neme men een amandel- groene marocain met een wit crêpe de chine kraagje en zwart fluweelen lintstrik. De hoed onzer teekening is bedoeld van zwartfluweel in de nieuw ste uitvoering. Een zeer vlot type is altijd het bo venstaande Als stol is taffe las het meest gewild, daar het model vraagt cm een uitstaande rijde, die aan het rokje zooveel charme verleent. Dit jurkje is gedacht van marine-blauwe taft, gecombineerd met witte zijde voor de garneering. Het lijfje is geheel recht en nauwsluitend, en heeft van voren een split, afgebiesd met de wit te zijde, het kraagje is puntig wegge knipt. Een exotische bloem versiert den schouder. Het rokje is ruim en kort en heeft een breede bias van witte zijde, met rijen marineblauwe stiksels, die ge lijkmatig onder elkaar zijn aangebracht. Het groote hoeden-type is hier ge heel op zijn plaats en vormt met dit charmante japonnejte een bekoorlijk geheel. Aandacht verdienen de origi- neele manchetjes, die uitgevoerd in wit maken. De teekening geeft u een duidelijk begrip hoe deze japon gemaakt wordt. Ze wordt aanéén geknipt, voor en achter hetzelfde, zóó, dat op de schou ders een naad valt. Door het opzetten van een breeden band onder de taille wordt deze bloesend; opzij worden twee slippen aangebracht, die van vo ren in een strik samenkomen. De robe heeft een sjaalkraag, die tot aan de taille loopt. Een eenvoudige witte of ge kleurde japon dient als onder-robe. heeft een geschulpt kraagje met een geschulpte strook, die tot aan de taille doorloopt en en door haar vloeiend verloop het jabot-effect oplevert. Als ceintuur ziet men hier een in plooien gelegde sjerj) van de effen stof, welke aan de uiteinden geschulpt is. De rok is van de effen stof maar heeft geschulpte, apart opgezette zijba- nen van dé gebloemde mouzeline. GEDISTINGEERDE JAPON. No. 929. Een bijzonderheid van dit seizoen is het gebruik van appliqué-borduursel voor het garneeren van wandel-japon nen. Onze teekening laat U een dergelijk toiletje zien. Het lijfje is ingehaald op de schouders. De mouwen zijn glad aan gezet en eindigen in een smalle man chet met strik. Links over de borst is een applique aangebraacht. De onder robe is zoowel vóór als achter in rech te lijn gehouden; het overrokje is zeer ruim aangezet en is aan beide zijkanten op verschillende manieren aan de on der-robe bevestigd, hetgeen de teeke ning U duidelijk laat zien. Deze kleine afwijking van de semetrie is een grilli ge noot in de huidige mode. De stof van deze japon is gedacht van oud-blauwe chiffon. ELEGANTE ROBE. No. 927. Het materiaal van dit wandeltoiletje is voile imprimé in de nieuwe kleur blauw, die dit seizoen sterk overheer schend is. De bedrukte figuren zijn in grijs en matblauwe nuancen, de bijpas sende hoed is in grijs gekozen. Het model der japon is niet gecom- pliseerd; het gekleede effect wordt ver kregen door de kleine plooitjes, die in den rug, onder de taille en aan de mouwtjes aangebracht zijn. Het lijfje heeft een kraagje van effen grijzè stof met een lintstrik. De mouwen zijn glad aan het lijfje gezet; onder de elleboog wordt een strook aangebracht van de effen grijze stof, die door het fijne plooien-stiksel een soepel, vloeiend ver loop heeft. Deze plooien zijn een nou veauté van het seizoen. De zoom der rok is geschulpt, hetgeen zeer nieuw is voor dunne japonnen. MOUSSELINE JAPON. No. 928. Dit type is bedoeld in lila mousseline met groote bloem-figuren in paars. De hoed is van donker lila Bangkok-stroo met 'n lichter lint en bloem-garneering. Voor deze robe wordt tweeërlei stof ge- No. 930. Zeer origineel model met uitgeknipt „schootje". Dit toiletje is zeer nieuw en zal zon der twijfel opgeld doen onder de laatste snufjes. Het lijfje is aan weers zijde van kleine plooitjes, die met de hand gemaakt worden, voorzien. Deze komen naar voren samen en worden bedekt door het losse voorpand, in de ONZE HOEDEN. De mode houdt van contrasten. Het kleinst denkbare vilthoedje, geheel naar het hoofd geknipt en waar ons hoofd inzit als in een huid óf de groote, fleurige stroohoed, waaronder ons ge zicht bijna geheel schuil gaat! Maar het één zoowel als het ander bekoort ons. Een klein, vlug dopje, met een ruk getrokken over ons ge bobd hoofd, zóó, dat alléén onze oogen en wat daaronder is, vrij komt En de groote charmante hoed, waar in we het jongensachtige, waarmede we ons den laatsten tijd zoo graag wa penden, geheel afleggen. We voelen ons nu „echt" vrouwelijk en de gratie, die noodig is om met een grooten hoed op, ons hoofd te bewegen, doet ons er voortdurend op bedacht zijn, dat we nu vóór alles ons vrouwelijk charme aan den dag moeten leggen 1 Onze plaat toont u een stroohoed van groot model, die bij een luchtige ensemble gedragen wordt. Het staat nu vast, dat de groote modellen ook hun invloed op de herfst-modellen zul len doen gelden. Deze hoed is van ruw stroo, gegar neerd met zijde in dezelfde kleur, dat van voren hoog tegen den bol is aan gelegd en van-achteren eveneens ge drapeerd om den bol loopt. De bol is zeer eigenaardig geknipt. Twee losse lippen, die- aan beide kanten voorko men, vallen gedeeltelijk over den hoed-rand. In den hals is den rand aanmerkelijk smaller. Het stroo is in natuurlijke zandkleur. JAPON MET MODERNE PLOOITJES GARNEERING. HUISTOILET. Eenvoudig en elegant is het huistoilet van een dame-van-goeden smaak. Zij wil niet dat de japon, die ze in de latere morgenuren draagt, het cachet heeft van een deshabillé, evenmin wil ze onder haar huishoudelijken arbeid er uit zien of ze op visite-bij-zïcb-zelf is.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 10