I8GEZM KDEKEUK S. G. j. DE GROOT Gemengde Berichten EEN WINDHOOS BOVEN DE BETUWE. /cel schade aan boerderijen aangericht. v Seen persoonlijke ongelukken Gisternamiddag heeft boven Hatert, ge meente Nijmegen, een windhoos gewoed* waardoor eenige boerderijen ernstig werden beschadigd. Aan den Vossendijk viel een boom op hot huis van G. Vos, waarvan hel dak geheel werd vernield. Verder werd het huis van J. Huisman gedeeltelijk vernield, alsmede het achter- 1 huis van don heer Facon. Verschillende zware hoornen werden ontworteld. Men- fcchenlcvens vielen niet to betreuren. Van Hatert ging de orkaan naar Maas en ."Wa.al, waar hij woodde boven de dorpen Ewijk en. Winssen. Nadere bijzonderhe den waren gisteravond, in verband met de vele telefonische storingen, niet te ver krijgen. Maar wij echter van de bewoners uit 'de omgeving vernemen, moet daar nogal veel schado zijn aangericht. De „Tel.'' meldt nader uit Nijmegen: Tijdens een kort doch lievig onweder, dat zich gistermiddag omstreeks kwart over twee boven Nijmegen ontlastte, heeft een windhoos in het dorp Hatert, dat tot de gemeente Nijmegen behoort en in het Zuid-Westen daarvan gelegen is, grooto schade aangericht. Zij, die op het land werkten* zagen den wervelstorm aankomen. Er heerschte geen bijzondere duisternis en ook de rosige gloed, bekend van Borculo en den jong st en cycloon, werd niet opgemerkt. Maar wel de zwarte, trechtervormige wolk, die angstwekkend snel naderde en plotseling boven den Vossendijk, even voor de kom van liet dorp Hater!, nederdaalde om daar me', haar ouloombaro kracht in een mi nimum van tijd verwoestingen aan te richten. Do hoos woedde nauwelijks twee minu ten. In die korte spanne tijds werden zes zware hoornen, staande voor en naast de bocrouliofslede „De Halve Regulieren- ho£", van don heer G. Vos, aan den Vos send k no. 30, als met één slag ontwor teld. Twee dezer boomen vielen op het dak van de woning, sloegen den schoor steen er van af en maakten een groot gat in liet dale. Do boerderij van den heer Ter Sluizen, iets verderop aan denzelfden weg gelegen, word daarna getroffen. Een boom, staan de voor de groote schuur, werd ontwor teld en viel op de schuur, met het gevolg dat deze geheel in elkaar werd gedrukt. Het dak van de woning kreeg ook zware schade. In den boomgaard van de weduwe Hu- bers werden twintig groote, met vruchten beladen appclboomen ontworteld. Eveneens werd een twintigtal vruchl- boomen ter aarde geveld in den boom gaard van den heer J. Huisman. Van de woning van dezen werd de helft van het 'dak afgerukt. Ilct ergst heeft geleden de hofstede van den heer Facon, waar het geheele ach terhuis is ingewaaid. Aangezien de hoos gepaard ging met een wolkbreuk werd door liet water in deze woning groote schade aangericht. In de keuken stond het .water wel een voet hoog. Bij lal van andere bewoners van Ha ter! liet de wervelstorm verder aan huis en hof zijn sporen na. De schade is daar i echter geringer dan de hierboven ge- noemde Zij bepaalt zich lot ontwortelde boomen en van de daken weggeslagen pannen. Voorts hield de windhoos erg huis ou- j der de hovengrondsche telefobngeleidin- i gen. Do telefonische verbinding met Ha tert was den geheelcn dag gestoord. Dit was ook de reden, dat do catastrofe eerst 11a een uur in Nijmegen bekend werd. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. Ook is nergens letsel toe gebracht aan het vee. De materieele scha- j de is evenwel, zooals uit het bovenstaan- C'o overzicht blijkt, vrij aanzienlijk. Een hevige windvlaag bij Tiel. Gistermiddag tegen 3 uur woedde tij- dons een kort en hevig onweer op Yzen- doorn, 7 K.M. ten Oosten van Tiel een hevige windvlaag. Twee dikke boomen op den dijk braken middendoor, de ruiten van een daarbij staand liuis werden inge drukt en van een paar schuren sloegen de daken af. OOK EEN WINDHOOS IN DRENTE. Grcote schade te Borgen. j 1 Gister in den namiddag heeft boven Dronlo een hevig onweder gewoed, dat ook daar gevolgd werd door een zeer krach li gen windhoos. Vooral het Oosten van de provincie, met als centrum Bor- 1 gcr, werd getroffen. Hier kwam in den namiddag een bui tengewoon donkere lucht opzetten. Lam pen moesten worden ontstoken, terwijl de mcnschen angstig in hun woning vlucht ten Uit deze donkere lucht ontwikkelde zich een zwaar onweer, met hevige slag- regens. Kort daarna, te ongeveer vijf uur kwam een krachtige wind op uit het Zuid- iVVeslen. In een oogenblik waren tientallen boomen ontworteld. Aan vele huizen werd 1 groote schade toegebracht. In de onmiddellijke omgeving van Eeserwijk werd de achtergevel van een huis geheel ingedrukt. Do verbindingswe gen naar Borger waren door de omgc- .vallen hoornen, versperd. Door de goede zorgon van hot gemeentebestuur werden deze hindernissen betrekkelijk spoedig op- J geruimd. Hot middelpunt van de windhoos heeft 'gelukkig even buiten Borger gelegen, zoo- i dat het eigenlijke dorp voor het ergste ge spaard werd. Vooral echter in de bekende Koesleeg beeft do orkaan zwaar gewoed. Verschei- ,'dcne hoornen waarvan enkele met een ^middellijn van een meter, werden tegen j.den grond geworpen. De te velde slaande (jogst is voor een groot deel vernield. •£i (gestrekte korenvelden lagen geheel plat. Hierdoor is ook belangrijke schade ontstaan. De burgemeester van Borger, de heer Doornbusch, verblijd, dat do storm zijn mooi dorp had gespaard, deelde een ver slaggever van de „Tel." mede, dat hij de zelfde verschijnselen had waargenomen, die ook elders bij het naderen van een cycloon zijn gezien* namelijk de zeer don kere lucht, waaruit zich plots een storm ontwikkelde. Drie boerderijen verbrand. Te Slecn en Elp heeft een zwaar nood weer gewoed. Ook daar is do oogst, wel ke nog to velde stond, vernield. Te Elp zijn bovendien drie boerderijen door den bliksem getroffen en verbrand. Ook werd veel vee in de weide gedood. NOODWEER IN VERSCHILLENDE PLAATSEN. Onweder en sterke wind in Drente. Zaterdagavond woedde boven Assen en Oostelijk Drente een zeer zwaar onweder. In Assen sloeg de bliksem in de bakkerij van den beer Nijborg zonder veel schade aan te richten. Bij den heer R. Lantink te Graswijk werden twee pinken in de weide gedood. Tevens is daar ter plaatse een hooiberg afgebrand. In de dorpen Eext en Anderen was het oen geweldige wind, die de dorpen teister de. Het huis van den landbouwer J. Kam ming te Eext werd geheel verwoest en het huis van L. Warring werd zwaar bescha digd. Tevens werden 25 zware eiken ge heel ontworteld. In Ammen werden twee huizen van de weduwe Keizer door den sterken wind zwaar beschadigd en do landbouwschuur achter het huis geheel in- eengedrukt. Veel schade is aangericht aan het te veld staande koren. De schade is zeer aanzienlijk. Trein door den bliksem getroffen. De clectrische trein HaarlemIJmuï- den, die Zaterdagmiddag te 5.50 te Velsen moest aankomen, is nabij Santpoort tij dens een hevig onweer door den bliksem getroffen. Daardoor ontstond kortsluiting en kon de trein niet verder. Van Haarlem moest een machine ko men, om den trein weg te halen. De tal rijke reizigers kwamen een uur te laat in Velsen en IJmuiwen aan. Het verkeer op het haanvak VelsenHaarlem ondervond eenige vertraging. Arnhem in donker. Tijdens een hevig onweder sloeg Zater dagavond omstreeks elf uur de bliksem op den kabel van de hoogspanningslijn Nij megenApeldoorn met het gevolg voor Arnhem, dat het lichtnct, dat op de Nij- meegsehe centrale was overgeschakeld, stroomloos werd. De storing duurde onge veer twintig minuten, gedurende welken tijd in de stad volslagen duister heerschte en gaf tot geen incidenten aanleiding. Door het inwerkingstollen van de machi nes der gemeentecentrale werd daarna weder in de stroomlevering voorzien. Uif verschillende plaatsen. In den nacht van Zaterdag op Zondag woedde in do omgeving van Groenlo een zwaar onweer. In de buurtschap Beltrum en Lindvelde sloeg de bliksem op meer dere plaatsen op de bovengrondsclie lei ding van het oleclrisch net, werden in de boerderijen lampen en stoppen vernield, de ruiten stukgeslagen maar niettemin werd nergens noemenswaardig groote schade aangericht. Aan den grintweg RuurloBorculo werd en groote schuur van den landbouwer Brinkman door het hemelvuur getroffen en brandde af. Dank zij de guslige windrichting kon men het aangrenzende woonhuis behouden. Onder Lonneker is gistermiddag tij dens een hevig onweer de kapitale boer derij van L. Wissink door den bliksem getroffen en totaal afgebrand. Het vee werd gered. Te Oosterwolde bij Kampen werd de boerderij van den 'landbouwer Evink door den bliksem getroffen. Alles werd een prooi der vlammen. Een groote hoeveel heid hooi ging mede verloren. In den Biezenpolder onder Eede (Zeeland) is de bliksem geslagen in een schuur van de Jager, welke met het huis in vlammen opging. Verzekering dekt ten deele de schade. Te Tonden (gem. Brammen) is een boerderij van II. Arents door den bliksem getroffen en geheel afgebrand. Boven Heerenveen en de omgeving heeft gistermiddag een hevig onweder ge woed. Te Langezwaag en Knijpc gingen de boerderijen van de heeren Mast en Koen in vlammen op. Te Terband werd de boerderij van den heer v. d. Zwaag door den biksem getroffen. Deze brandde ook geheel af. Een stier kwam in het vuur om. Op het station te Heerenveen, ver splinterde de bliksem een balk, zonder echter brand te veroorzaken. Tijdens het hevige onweer dat bo ven de provincie Groningen woedde, is de bliksem ingeslagen in de woning van den landbouwer H. Bakker, te Peize, welke geheel afbrandde. Te Roden werd do wo ning van den bakker H. Kort getroffen. Ook dit huis brandde geheel uit. DE TRAMBOTSING TE LAREN. De tegenstrijdige orders aan het personeel- Omtrent de toedracht van do noodlot tige trambotsing, welke Zondag te Laren heeft plaats gevonden, vernemen wij van bevoegde zijde nog de volgende bijzonder heden: De tram, welke als voortrein dienst bad moeten doen en die te 10 u. 30 v.m. van Amsterdam vertrok, was door een vertra- gin van ruim 17 minuten aan de afsluit boom en van de Linnaeusslraat volg'rein geworden en tegelijkertijd was er in den officieelcn loop van dien trein, die te 10 u. 50 van Amsterdam vertrokken was, een afwijking ontstaan- Hei personeel van de tegemoetkomende tramtreinen werd hier van per telefoon in kennis gesteld, terwijl dat van de vertraagde tram instructies ontving om zich verder per telefoon in verbinding te stellen met de daarvoor aan gewezen chefs, teneinde telkenmale mede- deeling te ontvangen, waar de gowijzigde kruisingen moesten plaats vinden. Do eer ste gewijzigde kruising vond reeds plaats aan de Kruislaan, waar zij geschiedde met den tramtrein, waarmede in normale om standigheden in Diemerbrug moet worden gekruist. Te Diemerbrug stapte een assis tent-controleur op do tram en begeleidde deze naar Muiden. Met dezen controleur hadden intusschen do direetie-Waler- graafsmeer en de chef van dienst Muider- berg afgesproken, dat de kruising van „vertraagde trein no. 7" met den voortrein 6 en met trein 6 was verplaats van de Hakkelaarsbrug naar het Merwedekauaal. Do verdere loop van den trein werd toen geregeld door den chef van den uitvoeren den dienst te Muidorbcrg en den chef te Laren. Bij de vaststelling daarvan, is toen het misverstand ontstaan, dat aanleiding is geweest tot de noodlottige botsing. Toen de vertraagde trein te Muiderberg aankwam, ontving het personeel van dezen trein ter plaatse van den chef opdracht, dat genoemde tramtrein bij Hakkelaars- brug moet kruisen met trein no. 8 en ver der zonder kruising door moest rijden naar Laren. De chef van Laren had intusschen den I telefoonwachter to Hakkelaarsbrug order gegeven om den conducteur van den ver traagden trein na zijn terugkeer van Mui derberg aan de telefoon te roepen. Deze kreeg toen van den chef van Laren order om aan de „Gooische Boer" aan de tele foon te kotmen met het oog op den loop van trein no. 10, welke om 12 u. 42, vol gens dienstregeling van Laren in de richting van Amsterdam moest vertrekken. Intusschen was echter de chef van Muider berg met een materiecltrein naar Hakke- laarbrug gekomen cn deze herhaalde daar ter plaatse zijn inmiddels gegeven order. Toen de conducteur daarop den. chef er op attent maakte, dat hij van den chef te La ren order had gekregen om aan de „Gooi sche Boer" aan de telefoon te komen mot het oog op den loop van trein no. 10, welke om 12 u. 42, volgens dienstregeling van Laren in de richting van Amsterdam moest vertrekken- Intusschen was echter de chef van Muiderberg met een materieel- trein naar Hakkelaarsbrug gekomen en deze herhaalde daar te plaatse zijn in middels gegeven order. Toen de conduc teur daarop den chef er op attent maakte, dat hij van den chef te Laren order had gekregen om aan de „Gooische Boer" aan de telefoon te komen, antwoordde bij: „Geen gebel meer met telefoons; je gaat zonder kruising door naar Laren". Do conducteur heeft toen deze order op gevolgd, met het bekende noodlottige ge volg. Zooals reeds gemeld, heeft het parket uit Amsterdam, dat de bij het ongeval betrok ken ambtenaren heeft verhoord, zijn on derzoek speciaal uitgestrekt naar de vraag of liet ongeval te wijten is aan de tegen strijdige orders, welke door de dienst doende chefs te Laren en té Muiderberg zijn gegeven. De eerste cogenbJikken na de ramp. Dr. G. Thomassen, een der eersten, die hulp verleenden, vertelde aan den corres pondent van de N.R.C. o.m- het volgende: Ik zat met mijn gezin in den tuin voor de woning van mijn schoonouders, de villa Grocnendael. Ik was verdiept in mijn lec tuur toen plotseling mijn aandacht werd afgeleid doordat ik een luid gebel en ge fluit hoorde. Ik keek op en zag zooals u bekend is, buigt do tramlijn juist om den tuin waarin ik zat, zoowel van links als van rechts een stoomtram aan komen. Wat daarop volgde is ook heel merkwaardig uit psychologisch oogpunt. Ik zag beide trams duidelijk naar elkaar toekomen. Van beide werkten de stoom fluit en de stoombel. Ik ben er van over tuigd, dat de machinisten elkaar niet heb ben gehoord, door het lawaai, dat hun eigen machines maakten. Ik begreep, dat er een ramp moest gebeuren. Hoe snel beide trams reden kan ik niet zeggen, maar in een ondeelbaar oogenblik althans zóó herinnerde ik het mij zag ik heide vierkante massale blokken tegen elkaar optornen. Het merkwaardige is evenwel, dat ik absoluut niets heb gehoord, hoewel het lawaai van de aanrijding tot op 20 mi nuten afstand duidelijk is waargenomen. Het blijkt evenwel, dat de geweldige im pressie van wat ik zag, alle andere func ties van het bewustzijn uitgeschakeld heeft Ik zag het als het ware, zooals men zoo iets op een film ziet. Zoodra de machines tegen elkaar waren opgebotst, stond de trein, welke uit Am sterdam kwam stil, om vervolgens, door den geweldigen aandrang, welke de trein, die uit Laren kwam, bleek uit te oefenen, een weinig terug te schuiven. Tegelijkertijd werd de locomotief van de Amsterdara- sclie trein opgetild en op den open wagen geduwd. Wat men in zulk een oogenblik doet, zijn uitsluitend impulsieve handelingen. Het volgende oogenblik stond ik bij de verongelukte trams. In miju herinnering heb ik alleen het beeld bewaard, van het arme jongetje, dat onder de locomotief was bekneld geraakt. Verder heb ik een machi nist gezien, maar overigens heb ik in het geheel niemand opgemerkt, gedurende die eerste augstigo oogenblikken. Ik zou haast zeggen, dat ik mij de tram niet anders kan voorstellen, dan geheel leeg, zonder reizi gers en zonder publiek. Dadelijk riep ik om zagen en bijden en mijn zwager hol de naar het timmerschuurtje in den tuin, om gereedschap to halen. Met zijn tweeën zijn we terstond begonnen het jongetje, dat erbarmelijk om hulp schreide en om zijn ouders riep, uit to breken. Dat ging even wel heel moeilijk. De rieten bekleeding van de janken is erg taai en wo konden er haast niet doorkomen- Eensklaps spoot de locomotief, waaronder het ventje met zijn linkerbeen bekneld zat, een geweldige straal stoom uit' en wij moesten haastig een goed heenkomen zoeken. Gelukkig bleek do stoom den jongen niet to branden, zoodal we al spoedig ons werk leenden voortzetten. Maar ik werd er afgeroepen, om andere slachtoffers bijstand te kunnen verleenen en het knaapje heb ik eerst te ruggezien in hot ziekenhuis, waar ik hem het linkerbeenljo heb moeten ampulecron. Het bezoek van Minister van der Vcgte. Instelling van een commissie van onderzoek. De Minister van Waterstaat, Z. Exc. v. d. Vegte, vergezeld van den hoofdinspec teur-generaal der Spoor- en tramwegen, heeft gisteren ter plaatso van het ongeval zich van de omstandigheden en vermoede lijke oorzaken op de hoogto gesteld. Naar wij vernemen, is de instelling van een commissie van drie leden voor nader on derzoek te wachten. De toestand der gewonden. Naar wij bij informatie vernamen, is de toestand der zwaargewonden naar om standigheden vrij goed. Allen die van P- N. v. d. Berg baart momenteel eenige zorg „De Gooische stoomtram een onding". In een kort onderhoud, dat de Tel. gis teravond omtrent het droevig gebeuren te Laren had met burgemeester Jhr. H. L. M. van Nispen van Sevenaer gaf deze als zijn vaste overtuiging te kennen, dat met het tegenwoordige snelverkeer en de zeer smalle wegen in Larens omgeving een voertuig als do Gooische Stoomtram een onding genoemd moet worden. Afgezien van het remvraagstuk, waar over het laatste woord nog niet gezegd is, was Larens burgemeester van oordeel, dat het gevaar voor ernstige ongelukken zal voortduren, zoolang de huidige toestand bestendigd blijft. „Hoe eerder wij van dit angst en schrik verspreidende vehikel verlost worden, hoe lievfer 't mij zal zijn", aldus luchtte de bur gemeester zijn hart. Bij hel zwemmen verdronken. Gistermorgen is de 23-jarige W. Koop man aan het havenhoofd te Bergen op Zoom hij het zwemmen verdronken. De vermoedelijke oorzaak is spierkramp. De overledene was een goed zwemmer. Door een Iractcr vermorzeld. Te Guyk is gistermiddag het tweejarig zoontje van Peters door een tractor over reden, en vermorzeld. Den chauffeur, die met zeer matige vaart reed, treft geen schuld. Ongeluk op de kermis. Zondagavond viel een bediende van de firma Albert Heijn te Hoorn, P. de B., uit den luchtschommel vermoedelijk omdat hij zich niet vasthield. Hij viel van een flinke hoogte voorover op straal, waar hij bewusteloos en bloedend bleef liggen. Hij werd binnengedragen in de bierbottelarij der firma Nooy, vanwaar dr. Keyser hom per brancard naar het stadsziekenhuis deed vervoeren. Den geheeen nacht kwam hij niet bij kennis, doch gistermorgen ont waakte hij. De verwondingen vielen mee en de algemcene toestand is redelijk wel. Doodelijke val. Gisteravond is de 50-jarige de Schrevel in zijn woning aan het 0. L. Vrouweplein te Maastricht van de trap gevallen cn op het boofd terecht gekomen. Nadat geeste lijke en geneeskundige hulp waren ver leend is hij per auto van den G. G. D. naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij enkele minuten na aankomst overleed. Tragisch ongeval. Zondagmiddag heeft in het R.-K. Zie kenhuis aan het Westeinde te 's-Graven- hage een tragisch ongeval plaats gehad. Op een der zalen op de tweede verdie ping werd een man, die een hevige kaak ontsteking had, verpleegd. Op zeker oogen - blik, toon de zuster de zaal een wijle ver laten had. is de man op het kozijn van een openstaand raam gaan zitten, met den rug naar buiten. Bijna dadelijk sloeg hij naar buiten en viel ten aanschouwe der bezoekers op ren pat. De ongelukkige was onmiddellijk dood. Een groote plas bloed lag op de plaats, waar hij was neergeko men. Motor-ongeluk. Gistermiddag reed de slager Huisman uit 's-Herlogenbosch op een motor in de richting St.-Josefstraat Koningshoeve te Tilburg, met den heer Verstraten op de duozitting. Bij het Casino naderden zij een wielrijder, die van den anderen kant kwam. Zij wilden uitwijken, waardoor het achterwiel van den motor slipte en beiden tegen den grond s'oegen. Huis man brak een arm en Verstraten kreeg vermoedelijk -een schedelfractuur. Beiden zijn door den geneeskudigen dienst naar het ziekenhuis gebracht. Auto-ongeluk. Zondagavond had op den Viersprong te PutteGapellen nabij de Nederlandsche grens een vrij ernstig auto-ongeluk plaats, dat wonder boven wonder goed is afgeloo- pen. Een auto komende van Stabroeck kwam in botsing met een die van de Ne derlandsche grens richting Antwerpen reed. Mej. van B. uit Putte (N.-B.) werd door een der auto's gegrepen en in vrij ernstigen toestand met gapende wonden aan het hoofd, armfractuur en schouder- ontwrichting in een der in de nabijheid staande huizen opgenomen. De Zeereerw. heer van Roey was weldra ter plaatse om geestelijke hulp te verleenen. Ook de ont boden geneesheeren waren spoedig aanwe zig. Na verbonden te zijn werd mej. van B. naar bet Mariaziekenhuis te Antwer pen vervoerd. Dank zij de koelbloedigheid van een der chauffeurs kwamen do inzit tenden der beide wagens met den schrik vrij. Een antenne onder electrische stroom. Tijdens het zware weder van Zaterdag middag geraakte de antenne van een be woner van den Kinheimwcg te Bloemen- daal defect. Het dienstmeisje zou dat zaakje wel eens even opknappen. Zij had er echter geen erg in, dat de antennedraad onder stroom stond, doordat zij op do draden van het electxiscb licht hing. Noordeinde li - Leiden - Teiof. 706 KEBE# HEB IK EEN voor Koffers en Lederwaren 3076 Een hevige gil en een niet moer los kun nen komen van de draad was het gevolg- van deze onvoorzichtige en gevaarlijke daad. Een bewoner van de Kleverlaan en employé van bet P. E. N. wist den draad stroomloos te maken en het meisje aldus to bevrijden. Zij heeft gelukkig geen ern stige gevolgen ondervonden, maar zal voorloopig wel geen lust meer hebben om gebroken antennes in orde te maken. Gevaarlijke schietoefeningen. Zondagmiddag stond de 37-jarige va rensgezel J. Vollemans voor zijn woning aan de Bernardinastraat to Rotterdam. Plotseling werd hij op drie plaatsen door een schot hagel uit een windbuks getrof fen. Een kogeltje kwam in den rechter wang en twee in het linkerbeen. De politio stelde een onderzoek in en hel b'eek, dal de 35-jarige B. uit de Schoterbossljgiat uit zijn raam met een bus aan het oefenen was geweest. Tegen den jager is proces verbaal opgemaakt, terwijl de buks in be slag werd genomen. Do getroffene werd in het ziekenhuis aan den Bergweg verbon- don. Inbraak. Zaterdagnacht is in het kantoor der Haagsche afdeeling van den Modernen Melaalbewerkersbond ingebroken, meldt het „Volk". De brandkast is met een val- schen sleutel geopend en een geldkistje, inhoudende ruim 7800, is er uil ver dwenen. De dader(s) moeten zeer goed met den toestand van het kantoor op de hoogte zijn geweest. Het was n.l. Vrijdag de eenige dag, waarop een flink geldelijk bedrag in de brandkast aanwezig kon zijn. De inbraak moet na half twee gepleegd zijn. Er is niets aan do deuren (ook niet aan de brandkast) geforceerd. Saccharinesmokkel ontdekt. Men meldt uit Maastricht aan de „Msbd.": Zaterdag word bij de Belgische douane aangehouden een partij spek. ver pakt ju kisten, verzonden door V. te Maastricht en geadresseerd aan S. lo Brussel, vroeger te Maastricht Een der planken van een kist was losgegaan, waardoor de douane er spoedig achter kwam, dat het spek diende tol dekking voor den invoer van 17 K.G. saccharine. De kist werd gerepareerd en naar Brus sel doorgezonden. Toen de geadresseerde, geen kwaad ver moedend, den vrachtbrief voor het spek afteekende werd hij ochlor in hechtenis genomen en werd op bet spek beslag ge legd. V. die door de douane naar La wiek en was ontboden, werd daar bij zijn aan komst gearresteerd en vervolgens in do gevangenis le Tongeren opgesloten Er schijnen ook twee Belgen bij hot geval lo zijn betrokken, deze moeten zich echter nog op vrije voeten bevinden. 14 varkens gesmokkeld. Men meldt uit Bellingwolde aan do „Msbd.": Kommiezen, post Rliederweg, hebben gisternacht 14 gesmokkelde var kens uit Duitschland ingevoerd, in beslag genomen. Brand Gisteravond woedde een felle brand in het dorpje Aalst bij Eindhoven. Een blok van twee burgerwoningen werd in vrij korten tijd in asch gelegd. Van de inboe dels kon zoo goed als niets worden gered. De brand was ontstaan in de woning van J. Louwers, waar de bewoners niet thuis waren. Zij sloeg vandaar over naar hel huis van mej. M. Habraken. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Wegens gebrek aan bruikbaar braudbluschmateriaal viel aan blusschen niet te denken. Het nut van dc politieradio. Te Delft vervoegde zich Vrijdagochtend aan het politiebureau zekere P., die mede deelde, dat zijn moeder hoogst ernstig ziek was, terwijl zijn broer en zuster op een vacantiereisje ergens iu België ver toefden, doch hun nader adres of verblijf plaats niet bekend was. Hij verzocht nil opsporing en bekendmaking. Op verzoek van den commissaris van politie word der middags om 12 uur le Hilversum per po litieradio deze mededeeling omgeroepen. Het bericht werd o a. opgevangen te Rijs- sel, Noord-Frankrijk. De politie daar liet op een openluchtfeest, waar vele vreemde lingen vertoefden, deD naam P. eenige malen omroepen, waarbij inderdaad P. en zijn zuster zich meldden. Hun werd de tijding medegedeeld, waarop zij in haast nog met den nachttrein Holland konden bereiken. Zij troffen te Delft de zieke moe der nog in leven aan, die weinige uren na hun aankomst is overleden. Nederlandse!) Oost-lndië Onrust in het Garoetsche? Verscheidene leiders zouden z ij n aangehouden. Aneta seint uit Bandoeng: Volgons het bier verschijnend dagblad „De Koerier" zou in het Garoetsche buitengewoon groote onrust heer8chen onder de bevolking. Ver scheidene leiders zouden roods zijn aange houden. _j

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6