Het huis van den droom TWEEDE BLAD „DE LEIBSCHE COURANT" DINSDAG 9 AUGUSTUS Dr. SGKAEPRSAN'S GEBOORTEPLAATS. TUBBERGSCHE OVERDENKINGEN. n. Wat hebben wij, Hollandsche lezer, in vredesnaam aan Tubbergsche overden kingen? 'k Zal 't U zeggen! 't Eerste stukje was een aanloop om U een milieu te schetsen, waarin een onzer grootste mannen gebo ren is, en dat zeer zeker op zijn vorming heeft ingewerkt. Bij Tubbergen ligt do huizingen, de Ees- bof, en daar aanschouwde Herman Johan Aloysius Maria Schaepman het licht des levens. Ieder kent den priester-staatsman-dich ter bij name. Reeds vier-en-twintig jaren rust hij op het Campo Santo onder de muren van den Sint-Pieter te Rome. De ouderen onder ons hebben wellicht meer malen de donder van zijn indrukwekkende welsprekendheid over zich heen hooren gaan. Voor de jongeren hebben de verha len over hem iets bijna legendarisch, ik zou, indien het geen contraTio in adjecto was, willen zeggen: een romantische klas- siciteit, die men slechts bewondert in do groote rhetors der oudheid. Ik zal aan den Doctor in de gewone Zaterdagscho rubriek eenige artikelen wij den, zoodat thans enkele opmerkingen mogen volstaan. Prof. Dr. Jan ten Brink, hoogleeraar te Leiden, schreef in zijn „Geschiedenis der Noord-Nederlandsche letteren" van hem het volgende: „Een Nederlandsch priester, een Neder- landsch dichter, een Nederlandsch geleer de; een spreker, een improvisator, een pleitbezorger der hem toevertrouwde be langen; een redenaar met koper in de slem en met dien „koperen kop" welken De Genestet zoo gaarne voor zijn arm, ge voelig hoofd had wilen ruilen; een strijder voor de oude Moederkerk, een mo derne kruisridder met het zwaard van Bekemonde in de gespierde vuist, een Herculisch vleugelman in het leger van Rome; een hoogleeraar aan een Ne- klctrlandsch seminarium, een letterkundi ge, begraven onder boeken van ouderen, lateren en nieuweren tijd, een gezellig man, met den ronden glimlach der gastvrijheid op de lippen, zijn vrienden ten zijnent ver zamelend; en eindelijk een staatsman, die als lid van de Nederlandsche Tweede Ka^ nier het vooroordeel te schande maakte, volgens hetwelk geen lid in die achtbare vergadering zich op de hoogte van zijn elders verworven roem zou kunnen hand haven; die leider en aanvoerder .werd zij ner partij; die eerbied inboezemde aan zijn tegenstanders en hoogachting oogstte van zijn vrienden; die het oor werd dier- zelfde moeilijk te ontroeren Tweede Kamer veelzijdig ontwikkeld Nederlandsch staatsburger!" Deze veelzijdig begaafde dan, voorvech ter van de Katholieke emanicpatie, voor vechter van de rechten der armen en ver drukten, de zwoegers, de tobbers, die hij in de Tukkersche velden zoo goed had lee- ren kennen, was dan te Tubbergen gebo ren. En de Tubbersche ingezetenen, bijge staan door heel Twente, die begrijpelijker wijze prat gaan op de faam van hun groo- ten plaatsgenoot met Achterhoekschen, Nationalen en Internationalen' roem, heb ben jarenlang gewerkt, om voor hem een passend gedenkteeken te doen verrijzen. Niet een borstbeeld voor de Eeshof mocht het zijn, niet een bescheiden zuil of zoo iets ergens in de komp van het dorp, maar een standbeeld op den Hoogen Esch even bewesten het 'dorp, van waar de ge stalte van den rhetor hoog op het voet stuk ver staart over do akkers en bos- schen. Geen klein plaatselijk gedoe mocht het zijn, maar de Tubbergers wilden iets doen, dat nationale beteekenis heeft. Voorzitter van het comité is de leven dige en energieke burgemeester van Tub bergen, de Edelachtbare Heer Th. G. Luijckx, ecre-voorzitter de Zeereerw. Heer Pastoor A. C. R. Waanders. Met zijn onuitputtelijken Tukkerschen humor noemt hij zich „maar een boeren- pastoor" maar hoor hem over de Eeuwige Stad, over zijn reizen in den vreemde en ge hebt voor U een geest driftig mensch, die over zeldzame bronnen van kennis beschikt en deze laat vonkelen on gloeien até een nimmer rustende fon- tein onder de stralen van het zonlicht. FEUILLETON. Vrij bewerkt naar het Engelsch door P. G. Hoeks. (Nadruk verboden). 9) Dick begreep zich zelf niet. Zooeven had liij allerlei bezwaren: „Wat zal die wel zeggen? Wat zal die wel denken?" En nu deed bij zelf het voorstel om met haar uit rijden te gaan. „Het zou erg prettig wezen," antwoord de ze rustig. „Maar ik denk, dat madame Vetski morgen wel met me uit zal kunnen gaan. Ik zal dus voor uw aanbod moeten bod anken." „Ik geloof ook wel, dat ze morgen beter zal zijn. Ha, hier zijn we weer in Park- lane. Aan alles komt toch een eind!" „Als oom thuis is, moet u eens kennis niet hem komen maken, dat zal voor mij ook prettig zijn. Het is zoo leuk, als je eens met een ander praten kan." „Vindt u?" „Ja zeker. Ik heb nooit iemand om mee te praten. Oom is niet thuis en met ma dame Vetski sympathiseer ik niet." „Gelukkig niet," zei Dick openhartig, „u verschilt zoo van andere menschen, die ik ken." „Denkt u dat?" „Ja." Ze keek met een zekeren eerbied naar hem op en zei dan weer: „U hebt j zoo veel menschen zien lijden, zooveel el lende gezien. TJ weet, wat er in de we- 'elcl te koop is, ook aan leed. Dat maakt u En nu zullen van Donderdag tot en met Zaterdag as. de Schaepmanfecsten worden gevierd met een luister als men in een Twentsch dorp niet zou verwach ten. Donderdag is de plechtige dag. In het hotel „De Tijd" zullen de offi- cieele genoodigden door den Eere-voorzit- ter worden verwelkomd. Even voor half drie wordt door 250 jongens begeleid van Tuhbergsch Harmoniecorps het schaep- manlied gezongen op het plateau waarop het standbeeld zal worden onthuld. Even een woord over dit plateau. Bij oen lichte kromming van den Alme- loschen weg is het aangelegd, naar mijn schatting ruim twee meter hoog. Het zal ongeveer 100 hij 50 Meter van afmeting zijn. In het midden verrijst de piëdestal van Zweedsch marmer en graniet, 4 M. hoog en daarop komt het beeld, dat een afmeting heeft van 5.15 M. Ongetwijfeld dus het grootste standbeeld dat Nederland bezit. Het is ontworpen door den beken den beeldhouwer August Fallise. Aan den voorkant van het plateau zijn ter weerszij den twee korte, rondafgedekte zuilen, waarin schijnwerpers zijn aangebracht' die het beeld des avonds helder kunnen ver lichten. We hebben ons overtuigd, dat men van het plateau een prachtig uitzicht over de Twentsche landen heeft. Om precies halfdrie worden de genoo digden op het platvorm ontvangen door den voorzitter, burgemeester Luyckx. Ver volgens verricht Mgr. Prof. Dr. Nolens de plechtigheid der onthulling. De groote onthullingsrede wordt daar na uitgesproken door Zijne Excellentie Jkr. Mr. Ruys de Beerenbrouck. Dan zullen do klanken van het oude Wilhelmus door het jongenskoor aange heven, liefst met medewerking van naar wij verwachten duizenden aanwezigen over de Hooge Esch weerklinken. Nog eenige sprekers volgen: heel kort, naar men ons mededeelde. We noemen Pastoor Waanders; een woord van dank namens de familie door den lieer Schaep man uit Den Haag en do aanvaarding van het Monument door de gemeente Tub bergen door burgemeester Luyckx. De daarop volgende Vrijdag geeft o.a. volksspelen en 's avonds een groote fak keloptocht. Zaterdagnamiddag zal een groote his torische optocht worden gehouden, voor stellende eenige toestanden en feiten uit verschillende tijdperken van Kerkelijk en Wereldlijk Twente. Volgens het, door Kapelaan Smit toe gelichte, programma zit deze optocht drommels goed in elkaar en kan ze zeer belangwekkende tijdsbeelden geven. We stippen zonder toelichting enkele punten aan: een heidenscke afgodsdienst; de eer ste evangelische prediking in de Saksische landen, Oud-Saksisch binnenhuis, Sche pers voor hun hut, De witte wijven van de Albergerheide, Doop van Wittekind, Triomf van het kruis, Geheime godsdienst oefening onder den Kroezeboom, Lodewijk Napoleon in Twente, enz. Natuurlijk worden Zaterdagavond) de feeste'ijkheden besloten met een groot vuurwerk. Moet ik U nu nog vertellen, dat alles in beweging is, om aan de ingangen van het dorp groote eerepoorten op te richten; dat allerlei maatregelen worden geno men door comité en sub-comilé's om al les op rolletjes te doen loopen en de te verwachten feestgangers het zoo gerief lijk en prettig mogelijk te maken; dat men zich beijvert om de belangstelling van heel Nederland te vragen? Op den plechtigen onthullingsdag zullen vele tienduizenden getuige kunnen zijn van woord en zang, want Hilversum zorgt voor draadlooze uilzending. Maar heter is het. Donderdagmiddag zelf op het feestterrein aanwezig te zijn. Het is nu toch vacantielijd en de Twent sche dreven lokken tot genieten. Wie er eenmaal is blijft allicht wat hangen, waar over hij zich niet beklagen zal. En dan zoo'n feest van historische beteekenis wordt maar eenmaal gehou den. De nagedachtenis van den grooten Doc tor, door vriend en vijand om strijd ge prezen, worde Donderdag op Tuhberg's Hooge Esch met waardige grootheid ge vierd. De geweldige slem is sinds jaren ver klonken; de wonden soms geslagen door het striemende woord, zijn geheeld; maar zoo waar. U vleit niet. U zegt precies, waarop het staat en precies, zooals u het meent. Daar houd ik van. Ik heb een af keer van complimentjes en den eersten keer, dat u mij een complimentje zoudt maken, zou ik niet meer tegen u spreken." „Wees verzekerd, dat ik dat niet doen zal, to meer niet, nu u er zulk een vreesc- lijke bedreiging aan toevoegt." Hij hielp haar uitstappen en bracht haar tot aan de deur. De klopper viel en de dienstbode deed open. Ze stonden in de vestibule. „Nu zou ik graag madame Vetski nog even willen bezoeken om baar to vragen, of ik u morgen voor een toertje mag ko men afhalen." „Zoudt u haar ook graag mee hebben?" vroeg Isidra met iets spottends in haar oogen. „Liever niet." „Vraag het haar dan niet," zei ze. „Ik zal haar zeggen, hoe vriendelijk u waart om me mede te nemen. Goeden dag. Ik dank u nog wel. Het was verrukkelijk." Toen Dr. Durham haar in dat geheim zinnige huis achterliet, was hij van twee dingen overtuigd. Eerstens, dat dit wer kelijk het huis was, dat hij reeds zoo lang had gezocht, het huis van zijn droom, zoo als hij het noemde, en tweedens, dat hij hard op weg was zijn hart te verliezen aan de bekoorlijke Isidra- Dessayne. „Ik kan niet gelooven, dat ik haar voor de laatste maal gezien heb," zei hij tot zich zelf. En hierin had bij gelijk. In de dagen, die nu volgden, waren zijn gedachten altijd met bet meisje bezig en het was gelukkig voor hem, dat hij een patiënt kreeg, wiens toestand alle moge- de levende gedachte sterft nooit; en nooit sterft de dankbaarheid van het na^ geslacht verzinnelijkt in het monument. En nooit sterft do poëzie der Twentsche velden, de poëzie, door Schaepman eens genoemd „de afglans van Gods glimlach over de aarde." S. Leerkrachten aan Nijverheidsscholen. Waaraan voldaan moet worden bij benoembaarheid. Bij brief van 4 dezer heeft de minister van onderwijs aan do besturen der ge meenten, die met rijkssubsidie nijverheids scholen in stand houden en aan do be sturen der van rijkswege gesubsidieerde bijzondere nijverheidsscholen medegedeeld dat de noodig stappen zijn gedaan om te hereiken, dat als leeraar of leerares aan een nijverheidsschool alleen kan optreden hij of zij, die, behalve daartoe de bevoegd heid bezit, den leeftijd van 21 jaar heeft volbracht. Het desbetreffende Kon. besluit van 31 Mei 1926, S. 159, zal naar alle waarschijnlijkheid in dien zin (worden gewijzigd. In afwachting daarvan zal do minister zijne goedkeuring onthouden aan voordrachten, waarop personen zijn ge plaatst, die genoemden leeftijd niet heb ben bereikt. Voorts wordt cr in genoemden brief aan herinnerd, dat de lesroosters, leer plannen en voordrachten ter tijdelijke be noeming of herbenoeming van personeel telken jare aan de goedkeuring van den minister moeten worden onderworpen. Alvorens niet-bevoegde leerkrachten Ier benoeming voor te dragen, moet door middel van een openbare oproeping blij ken, dat geen bevoegden beschikbaar zijn. Niet-bevoegde leerkrachten mogen slechts tijdelijk worden benoemd. Gehuwde vrou welijke personen mogen niet benoemd worden, tenzij in buitengewone gevallen, ter beoordeeling van den minister. Niet- bevoegde leerkrachten zullen de vergun ning, bedoeld in art. 65 der nijverheids onderwijswet moeten vragen. Van benoe ming en ontslag moet mededeeling wor den gedaan aan den minister. De minimumleeftijd der leerkrachten wordt gesteld op 21 jaar, zulks met het oog op het karakter van het nijverheids onderwijs en den leeftijd der leerlingen, die dit onderwijs volgen. De Anierik. journalisten in ons land. Ontvangst in het Vredespaleis Gisteren zijn de Amerikaansche journa listen, die een reis door Europa maken, te 's-Gravenhage aangekomen. Zij werden in de kleine rechtzaal van het Vredespaleis ontvangen door mr. Loder, voorzitter van het comité van ontvangst. Mr. Loder hield bij deze gelegenheid een rede, waarin hij den gasten een hartelijk welkom toeriep in ons land, niet alleen uit naam van het comité van ontvangst, maar eveneens uit naam van alle landgenooten. De rede van mr. Loder werd beant woord door den lieer Will Owen Jones van de „Lincoln State Journal" uit Ne braska, die zeide, dat de Amerikaansche gasten do schitterende ontvangst op hoo gen prijs stelden. Hij wees in het bijzon der op de handen tusschen Amerika en Nederland, van waar, naar spr zeide, de vaderen der Amerikanen zijn overgeko men naar Amerika. Vervolgens hield mr. Crommelin, eer ste secretaris van het Int. Bur. van het Permanente Hof van Arbitrage, een voor dracht voor de gasten over het Permanen te Hof van Arbitrage, waarbij spr. een overzicht gaf van de geschiedenis der in ternationale arbitrage en de aandacht vestigde op het belangrijke principieele verschil tusschen het Hof van Arbitrage en het Hof van Internationale Justitie. Namens de Carnegiestichling van het Vredespaleis werd het gezelschap vervol gens in de leeszaal der bibliotheek be groet door den directeur, dr. J. ter Meu- len, die een rede hield waarin hij een en ander mededeelde over de boekerij van het Vredespaleis. Na de rede van dr. Ter Meulen ver- eenigde zich het gezelschap aan een lunch in de „Twee Steden", aangeboden door het gemeentebestuur van Den Haag, waarbij do burgemeester, mr. Patijn, een rede hield, waarin hij de gasten een wel kom toeriep en een toast instelde op den lijke toewijding van hem vorderde. Het was de zoon van een rijk edelman en Dick mocht het genoegen smaken den zieke in het leven te behouden. Later een verblijf aan zee en dan een reisje op het vasteland zouden hem weer hcelemaal opknappen. „Alles goed en wel, dokter," sprak de oude edelman, „onder voorwaarde, dat u mijn zoon op die reis vergezelt. Wij zijn u zooveel dank verschuldigd, dat u mijn voorstel niet mag afslaan en daarenboven zal hij uw medische hulp op de reis nog niet kunnen ontberen." Dit alles had het beeld van Isidra een beetje op den achtergrond gedrongen, toen er iets voorviel, dat hem plotseling weer aan haar deed denken. En dat voorval was niets minder dan een bezoek van mevrouw Wilton-Joncs, de dame, door wie Isidra zoo graag te logeeren zou worden ge. vraagd Toen Dick, in zijn studeerkamer zittend, haar naamkaartje ontving, haastte hij zich naar de wachtkamer en vond daar een da me van middelbaren leeftijd, vriendelijk van gezicht, vlug in bewegingen en met een trek op het gelaat, die wilskracht aanduid de. Uit alles kreeg Dick den indruk, dat hij hier stond tegenover een flinke, dege lijke vrouw. HOOFDSTUK VI. Een belangrijk onderhoud. „Mevrouw „Dr. Durham, als ik me niet vergis." „Om u te dienen. Maar neem plaats, als 't u blieft. Wat verschaft me het geuoegen van uw bezoek?" UIT DE RADIO-WERELD. AAN ALLE KATHOLIEKEN VAN NEDERLAND. Donderdag II Augustus heeft te Tub bergen de plechtige onthulling plaats van dr. Schaepman's standbeeld. Dit is 'n feit van beteekenis voor geheel Kath. Nederland. Onzen grooten emancipa tor en staatsman wordt op dien dag de hulde van ons katholiek volk gebracht en niemand onzer, die niet zou willen deel nemen aan de plechtigheid. Welnu, de gelegenheid daarvoor wordt U door den K. R. O. geschonken. Van half drie tot 5 uur wordt al het gesprokene en al wat gezongen wordt per radio uitge zonden. De K. R. O. stelt er een groote eer in, idit als een blijk van oprechte hulde te "brengen aan de nagedachtenis van den man, aan wien katholiek Nederland op alle gebied alles te danken heeft. Maar onze omroepstichling vestigt er ook do aandacht op, dat deze uitzending, een bij uitstek katholieke, ons katholiek 'volk moet overtuigen, dat wij een eigen omroep nocudig hebben, Nu is het de plechtige onthulling van dr. Schaepman's standbeeld, straks zal het zijn gehee de Katholieke Cultuur, die wij. als onze zender werkt aan ons volk zullen overbrengen. Dit is de groote beteekenis, die wij hech ten aan deze uitzending, dat Kath. Ne derland zijn plicht begrijpe, zijn plicht om den eigen omroep tot stand te brengen en het blijvend bestaan daarvan mogelijk maken. Als dr. Schaepman nog leefde, zou hij, wij twijfelen er geen oogenblik aan, het werk van den K. R. O. hebben toege juicht, en zou zijn machtige stem door de radio al menigmaal heel katholiek Neder land begeesterd hebben. Katholieken, binnen het verloop van twee maanden zal ons rechtsche zendsta tion zich over onze steden en dorpen doen hooren. Hebben alle katholieken zich bij ons aangesloten? Helaas, neen! Mogo deze uitzending dan. van Tubbergen uit, dien zelfden geest brengen onder ons, welke de groote staatsman bezielde voor zijn Vader land en voor zijn Moederkerk, dan zal nie mand meer nalaten mede te werken aan de zaak van den K. R. 0. .die aan beide in de toekomst zulke groote diensten zal kun nen bewijzen. Secretariaat v. d. K. R. 0. Heerengracht 46, Amsterdam. Programma's voor Woensdag 10 Aug. Hilversum 1060 M. 12.00 Politieber. 12.352.00 Lunchmuziek door het Trio I). Groeneveld viool, A. v. Leeuwen cello, P. Jochemse piano. 2.30 Uitzending van de openbare lezin gen te houden op het internationaal kamp congres te Ommen. 5.005.30 Concert door het Anro-orkest c. 1. v. Nico Treep. Werken van Dvorak- Smatara. 5.306.00 Pianoconcert door Theo v. d. Pas. 6.006.30 Lezing door den hoer J. .C president der Amerikaansche republiek. Na de lunch bezochten de gasten het Mauritshuis; daarna woonden zij cenigen tijd de zitting vaii het Permanente Hof van Internationale Justitie bii, waarna zij een bezoek brachten aan liet gemeente museum. Per auto werd vervolgens een rit gemaakt door de stad en omgeving. Om half vijf kwam het gezelschap in het Palace Hotel te Scheveningen aan, waar het gemeentebestuur een thee aanbood. Mgr. Mutsaersoord. De oprichtingsvergadering te VenIo. Gisteren werd te Vcnlo oen vergadering gehouden voor de oprichting van de R. K. Herstellingsoord-vereeniging voor spoor- en tramwegpersoneel tot stichting van het Mgr. Mutsaersoord. Eenige honderden afgevaardigden uil alle oorden van het land hadden zich te 1 uur des middags op het stationsplein ver zameld, van waaruit men naar het ter rein trok» door de gemeente Venlo gratis ter beschikking van „St. Raphael" gesteld. Er was één roep over de mooio lig ging en prachtige omgeving. In het bondsgebouw der R. K. Werklic- „Ik zal maar dadelijk met do deur in huis vallen, dokter. Ik ontving gisteren een brief van onzen ouden vriend, prof. Grant, waarin hij mij een verzoek over bracht van Isidra Dessayne en nu ben ik zoo onbescheiden om even bij u to komen vragen, of u inij eenige inlichtingen om trent de familie Dessayne zoudt kunnen verschaffen." „Geen enkele, mevrouw." „Dat spijt me ontzettend. Ik had zoo ge hoopt bij u aan het rechte kantoor to zijn en dat u me ook iets naders zoudt hebben kunnen medcdeelen over dat lieve kind Isidra." „Ik hoopte precies hetzelfde van u, toen ik uw kaartje kreeg," antwoordde Dick openhartig, „of beter gezegd, ik had go- hoopt iets van u te hooren over haar fa milie." „Tets geheimzinnigs?" „Inderdaad. Zoo is 't." „En u weet ook niet wat de reden Is, dat ze het lieve kind nooit alleen uit laten gaan?" „Ik heb er niet het minste idee van." Er ontstond een pauze. „Kan het misschien zijn," begon me vrouw Wilton-Joncs weer, „kan het mis schien zijn, dat ze veel geld beeft en dat haar oom er voor vreest haar te moeten uithuwelijken, als ze veel in de wereld komt en dan zal moeten dokken?" Dick dacht over die woorden na en haal- do de schouders op. „Hebt u al eens kennis gemaakt met mijnheer Dessayne?" vroeg de dame. „Nooit. Hij is, als ik me niet vergis, al tijd buitenslands." „U hebt er niets aan verloren, waarde Livingsion, over batikken met moderne kleurstoffen. 6.307.00 Concert door bet Anro-orkest. 7.007.45' Duetten voor sopraan en mezzo-sopraan. Magda Litef-sopraan. Tanjo Marion, mezzo sopraan. (N. O. V.- ui (zending). 7 45 Politieber. 8.15 Kurhausconcert. Het Residentie orkest o. 1. v. Prof. G. Schneevoigt. Jacques Thibaud, viool. Na de pauze het vioolcon cert D-dur op 61 van Beethoven. 10.3012.00 Dansmuziek (N. 0. V- uitzending). Daventry 1600 M. 12.20 Dansmuziek. I.202.20 Orkestconcert. 4.20 Daventry-kwartet en solisten (so praan, bas, viool). 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Orgelbespeling. 6.40 Tuinpraatje. 6.50 Tijds., weerber., nieuws. 7.05 Orgelbespeling. 7.50 Licht programma. Werken van B. B G.-componislen. 9.20 Weerber., nieuws. 9.40 Lezingen: Cinema music met il- luslr. 10.10 Het radio-orkest. 10.20 „A fool and his money", comcdio. 10.40 Orkestmuziek. 10.50 ,Tho lost silk hat", stukje. II.20 Gems of romance, door C.ol. Davis 11.2012.20 Dansmuziek. „R a d i o-P a r i s'* 1750 M. 10.5012 50 Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Orkestconcort. Soli voor pl ano, viool en cello. 8.5010.50 Orkestconcort. Langenberg 469 M., M n s t e r 242 M, Dortmund 283 M. 12.302.50 Orkestconcert. 5.055.50 Paardenrennen in Keulen. 5.506.50 Orkestconcert. 8.30 „Die Bajadero", operette in 3 acten van Kalman. Daarna tot 12.20 dans muziek. Königswusterhausen 1250 M. en B e r 1 ij n 484 e n 566 M. 12.208.05 Lozingen en lessen. 8.30 „Die Bajadcre", operette in 3 act. van Kalman 10.50—12 50 Concert. Hamburg 395 M. 4.35 Italiaansche aria's. Orkest en so listen. 5.20 Dansmuziek. 0.20 Orkestconcert. 7.20 Orkestconcort. 8.20 „Miss Hobbs", klucht in 4 acten van Jerome K. Jerome. Daarna tol 11.10 dansmuziek. Brussel 509 M. 5.206.20 Kamermuziek (trio). 8.2010.20 Fragmenten uit „Madame Butterfly", opera van Puccini. den vereeniging werd vervolgens de op- richtings-vergadcring gehouden, onder voorzitterschap van den lieer H. T. Tim mermans, bondssecretaris van St. Ra phael!. De concept-statuten werden goedge keurd aan te racen. De beer J Kellcmons, bondsvoorzit ter van „St. Raphael!" en de eerw. heer pastoor H. J. M. Donders, spraken be moedigende woorden en uitten hun vol doening over het mooie resultaat. Als voorloopig bestuur werden geko zen de beer H. F. Timmermans, G. J. Prust, J. F. G Wigman en P. Ch. Weto- rings uit Utrecht; J. Hellomons, Boxtel, H. J. Dommé„ Venlo en Jos. Iloovers, Tilburg. De A'damsche Gemeentebegrooting 1928. Gisteravond is in het Gemeenteblad van Amsterdam verschenen de gemeentebe grooting over 1928. Enkele dagen geleden gaven wij reeds een aantal cijfers betreffende de verhoo ging of verlaging van do verschillende hoofdstukken dezer begrooting. De in komsten en uitgaven sluiten met een be drag van 106.350.865 logon een bedrag heer," zei mevrouw Jones ccnigszins ver ontwaardigd door do herinnering aan een minder aangenaam voorval. „Hij is goed voor het gezelschap, dat hij ontmoet aan do speeltafel to Monte Carlo of ergens anders, maar in beschaafde kringen past bij niet. Ik ben cr zeker van, dokter, dat hij u niet zou aanstaan." Nieuwsgierig had Dick toegeluisterd. Dessayne was dus een speler. Dit feit bracht hij in verband met het gebeurde in dien schrikkclijken Novembernacht. De „meester", Dessayne, was toen thuis, had gespeeld, twist gekregen en den armen jongen man do hersens ingeslagen en dezo duivel, dezo moordenaar, was de voogd van Isidra. De eenige twijfel, die Dick overhield, was, dat hij volgens haar en madame Vetski omstreeks dien tijd in Pa rijs was. Maar Parijs is niet ver van Lon den en het was daarom niet uitgesloten, dat hij eens een paar dagen „naar huis" was gegaan en dat bij die gelegenheid de misdaad gepleegd was. Mevrouw Jones had gemerkt, hoe Dick tijdens haar mededeeling veranderde en beurtelings bleek en rood werd. „U schijnt het u erg aan te trekken, dok ter, wat ik zooeven zei." „O, hcelemaal niet. Ik dacht aan iets anders en dat brengt me een beetje van streek. U zei immers, dat de familie den winter in Parijs doorbracht?" (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 3