INGEZONDEN MEDEDEELING Fietstochten PUROL Het Doorzitten bij Wielrijden, een door de zon verbrande Huid, Schrijnen on Smetten verzacht en geneest men met Ooos 30,60, Tube 80 ct. 12715 Branden. Dg woning van R. de Boer te Wijnje- ierp, ia een prooi der vlammen geworden. Omstreeks één uur brak gistermiddag door onbekende oorzaak brand uit in een der kolders van het gebouw van het dag blad De Telegraaf, in de St. Nicolaosstraat te Amsterdam. In dezen kelder, waar ledige vaten en poetskatoen geborgen lagen, ontwikkelde ïich een dikke rook, die zich een weg naar buiten baande* Door de brandweer werd 'het vuur met twee stralen bestreden. De pchade is niet belangrijk. Het bedrijf on dervindt geen stagnatie. De woning van den winkelier J. H. [Beentje te Slochteren, is een prooi der Vlammen geworden. Te Heer-Maastricht zijn de woningen [van de gezinnen van Smeets en Bovens, terwijl de menschen in het veld waren, geheel uitgebrand. De oorzaak is onbekend* Verzekering 'dekt de schade. Te Opeinde bij Drachten is de boeren- bewoning van J. K. Douma een prooi der vlammen geworden. De oorzaak van den brand was hooibroei. Buitenl. Berichten Ernstig auto-ongeluk op den weg van Lisleux. 8 do oden. Een kleine bedevaart uit Gouville bege leidde een meisje met zeer wankele gezond heid naar Lisieux om haar naar bet heilig dom van de heilige Theresia te voeren. Men had gebruik gemaakt van zoogenaamde Normandische landauletten, lichte vracht auto's, die door de boeren in Normandië algemeen gebruikt worden. Te Vimont werd één der auto's bij een aanrijding letterlijk in tweeën gereden, waardoor de inzittenden, behalve de chauf feur, of gedood of gewond wenden. Drie der inzittenden, het jonge meisje ien twee dames, werden op slag gedood. Een meisje van 26 jaar is nog niet tot be wustzijn gekomen. De overige inzittenden en die van den aanrijdenden auto wenden allen min of meer ernstig gewond. Drlo personen in den Rijn verdronken. Gisteren heeft op den Rijn bij Gerns- heim een ernstig ongeluk plaats gehad. Een met 6 personen bezette boot geraakte in de zuiging van een groote Rijnstoom boot, met het gevolg, dat het vaartuigje omsloeg erf de inzittenden te water geraak ten. Drie hunner konden gered worden; de overigen kwamen om het leven. Steiger Ingestort. Gistermiddag werden in de Holzst rasse ie Munchen door instorten van een steiger een opzichter gedood en drie arbeiders rwaar gewond. DE CHOLERA-EPIDEMIE IN PERZIë. 100 nieuwe gevallen in één week. De cholera blijft zich in Perzië nog steeds uitbreiden. In de afgeloopen week zijn ruim 1000 nieuwe gevallen voorgekomen, waar van 10 met doodelijken afloop. De overheid laat de bevolking op groote schaal inenten, hoewel deze daarvoor over het algemeen weinig voelt. De overstroomingsschade In de provincie Bombay. Gemeld wordt, dat door de jongste over stroomingen in Gurajat de grootste schade Is aangericht en deze op ruim twee mil- lioen gulden wordt geraamd. De dorpen rond Wadhwan hebben eveneens groote schade geleden. De president van de wet gevende vergadering deelde in een bij eenkomst van de steim-commissie mede, dat in deze dorpen meer dan honderddui zend stuks vee zijn omgekomen. Een roofoverval. Door een rijksweersoldaat. Het heet altijd, dat met groote zorg de vrijwilligers van de rijksweer worden uit gekozen. Zoo nu en dan vallen er intus- schen wel eens feiten voor, waaruit blijkt, dat er niettemin zwarte sohapen binnen sluipen althans zwarte schapen op mo reel gebied, waarop wellicht niet zoozeer gelet wordt. Zulk een zwart schaap is de 19-jarige rijksweersoldaat Dziamski te Leipzig ge bleken. Gisterenmorgen vroeg reed een motorrij der naar Ringleben. Onderweg vroeg een jongeman in burgerkleeren, om op de leege achterplaats te mogen meerijden. Dit werd toegestaan. Eenige honderden meters ver der trok de vreemdeling een revolver en Schoot den motorrijder in het achterhoofd. Een poging van den moordenaar om zijn slachtoffer te berooven werd belet dooreen automobilist, die een oogenhlik later pas seerde. Men vermoedt, dat Dziamski heeft wil len deserteeren en daartoe een motor en 'geld noodig had. Gevecht tusschen Zigeuners. Het W. B. meldt uit Marburg dat op [Woensdagavond op den straatweg naar iWermeln een hevig gevecht ontstond tus- IBchen twee elkaar vijandig gezinde zigeu ners tammen, waaraan ongeveer veertig fnannen en vrouwen deelnamen. De strijd .werd met messen, enz. uitgevochten. Verschillende zwaargewonden werden J naar het hospitaal gebracht. SPORT VOETBAL. DIOC. HAABL. BOND. Seriewedstrijden S. N. A. Zondag zullen de seriewedstrijden van S. N. A. te Stompwijk een aanvang ne men. Het bestuur van S. N. A. verwacht veel publiek. Het programma luidt: G. D. A. HS. N. A. I en Teijlingen HIA.V.V. H. L.F.C. I—R.C.H. (toerelftal). Do elftallen voor den wedstrijd L.F.O. I— R.C.H. (toerelftal) zijn: Radsma. Kuit Nachtegellor Prevosb Nieuwenhuis Krom de Ge us v. Dam Verkerk Ruis Brugman. H. de Heer P. Mooten H. Neuteboom J. de Ruyter A. Smit F. de Vos J. Segaar S. Monteba iW. v. d. Plas J. Amoldus L. Kruit. KORFBAL. De toer van Vitesse. Woensdag speelde Vitesse te Oudega tegen de korfbalclub Quick. De Leidenaars wonnen met 102. Rust ging in met 2—1. Gisteren werd de tournée voortgezet met een wedstrijd te Zuid Laren tegen S. S. S. Vitesse. Het werd een mooie vlugge wedstrijd op een mooi veld. Rust ging in met 2—0 voor Vitesse. Het einde kwam met een 43 overwinning voor de Blauw-witten. ZWEMMEN. De Nederlandsche kampioenschappen. Neder 1. records verbeterd en 2 gevestigd. Gisteren zijn te Amsterdam in het voor malig badhuis Obelt de wedstrijden voor de Nederlandsche kampioenschappen zwemmen begonnen. De organisatie der wedstrijden is opgedragen aan Het IJ. De uitslagen waren: Vrije slag 1500 M. heeren: kampioen T. J. de Man, U.Z.O., in 23 min. 24 4/5 sec. (oud record 24 min. 6 1/6 sec.)2. F. Kuy- pers, Dolfijn, 24 min 21 sec.; 3. A. J. Braam, H.P.C., 24 min. 40 1/5 sec. Vrije elag 1500 M. dames: kampioene mej. M. Braun, O.D.Z., 25 min. 63 sec. (oud record H. G. Klapwijk 26 min. 42 2/5 sec.); 2. mej. M. G. Klapwijk, RJD.Z., 27 min. 8 sec.; 2. mej. F. Smits AJD.Z.O., 27 min. 54 1/6 sec. Schoolslag 400 M. heeren: kampioen L. Korpers'hoek, 6 min. 29 3/5 sec. (nieuw re cord); 2. J. J. Köhler, IJ, 6 min. 29 4/5 sec.; 3. J. P. Reynders, IJ, 7 min. 7 2/6 sec. Schoolslag 400 M. dames: kampioene mej. M. Baron, 7 min. 7 1/5 sec.; 2. mej. M. Martens, IJ, 7 min. 26 3/5 sec.; 3. mej. O. v. Gelder, R.D.Z., 7 min. 36 2/5 sec. Rugslag 400 M. heerenkampioen A. Lie- renberg. De Waterratten, in. 6 min. 38 2/5 sec.; 2. J. H. ter Haar, Z.I.A.N., 6 min. 39 4/5 sec.; 3. dr. P. F. van Senus, Maas, 6 min. 531/5 sec. Rugslag 400 M. dames: kampioene W. den Turk, R. D. Z., 6 min. 55 2/6 sec. (nieuw record); 2. M. T. Boumeester, O.D.Z., 7 min. 8 1/5 sec. Estafette 4 X 200 M. vrije slag heeren: karr\pioen het IJ, 11 min. 6 4/5 sec., met de zwemmers J. F. Köhler, J. P. P. A. van Es, H. van Essen en J. B. van Silfhout; 2. U.Z.C. in 12 min. 6 sec.; 3. De Dolfijn in 12 min. 16 2/5 see. De Man verbeterde tijdens de 1500 M. vrije slag nog de Ned. records over 500 M. met 6 4/5 sec., over 1000 M. met 24 3/5 s.ec., welke tusschenbaan door de jury opgeno men was, terwijl mej. M. Braun eveneens de 400 M. met 8 sec., de 500 M. met 14 4/6 sec. en de 1000 M. met 33 4/5 sec. verbe terde. Behalve de hier genoemde recordverbe teringen werden er nog verschil], ide an der op onderlinge afstanden van bepaalde banen genoteerd. In totaal werden er 22 Nederlandsche records neergehaald en 2 gevestigd. Over het Kanaal. Een jong Londenaar, de 22-jarige E. H. Tem me, die Donderdag pas te Folkestone is aangekomen, ia Vrijdag direct te water gegaan en heeft bij zijn eerste poging reeds succes gehad. Hij zwom van Griz Nez naar Leydenspent bij Dover in 14 uur 27 minuten en kwam tegen één uur 's mid dags bijzonder frisch uit het water. Tc mme is drie maanden onder speciale training van Burgers geweest, die hem ook op zijn tocht in de tug Alsace begeleid hoeft. Vijf dames zijn nog onder de 20 aspiran ten, die dezer dagen den overtocht willen beproeven. Onder de mannen is de kam pioen-zwemmer van Devonshire, A. J. Lua- combe, wiens eene boen in den oorlog on der de knie is afgezet. Van de anderen is do bekendste Frank Perks uit Birmingham, die verleden jaar tweemaal een poging deed, maar beide malen faalde. Van de dames geeft men Mercedes Gleitze, een 19-jarigo Londensche-, typiste, de meeste kans, daar zij dezer dagen een on onderbroken tocht van 20 uur volbracht heeft. WIELRENNEN. Leidsche Ren. en Toeristvereen. „Swift". Morgen zal er door de A-klassers een wedstrijd gereden worden over 80 K.M* Do Juniores rijden een 40-K.M. wedstrijd. Voor beide categoriën zijn twee prijzen disponibel gesteld. De samenkomst is 8.15 uur aan de H. B. S. Hooge Rijndijk, ver trek 8.30 uur. LUCHTVAART De luchtlijn Amsterdam—Rotterdam— Londen. Sterk toenemend verkeer. Het luchtverkeer* tusschen Amsterdam Rotterdam en Londen is in dit zomersei zoen zeer hard vooruitgegaan. Op het oogenblik worden eiken dag tusschen de 80 en 40 passagiers op deze lijn vervoerd en het komt herhaaldelijk, men mag wel zeggen geregeld voor, dat er passagiers moeten worden afgewezen wegens gebrek aan plaatsruimte. Dezer dagen was er voor niet minder dan 20 passagiers plaats te kort. De verbetering van het duurrecord. Geestdriftige begroeting teDessau. Naar gisteren reeds gemeld, zijn de we reldrecordvliegers op het vliegveld van Dessau behouden geland, nadat zij gedu rende 52 uur en 23 minuten in de lucht waren geweest. De beide wereldrecordvliegers, Ristincz en Edzard, werden na hun aankomst op het vliegveld, door Prof. Junkers en een aantal autoriteiten, o. w. Staatspresident Deist en den Regeeringspresident van Des sau begroet. Het gezamenlijke personeel van de fabriek en het zeer talrijke pu bliek stormden op het vliegtuig los en brachten den aviateurs een warme ovatie. Nadat de fotografen en filmoperateurs him plicht hadden gedaan, hield prof. Jun kers een toespraak waarin hij hulde bracht aan deze prestatie. Bij een onderzoek van de vliegmachine bleek, dat van de 2000 K.G. benzine, die zij als brandstof hadden medegenomen, nog een belangrijk gedeelte was overgebleven, dat zij als „reserve" bewaard hadden. Van de meegenomen 140 K*G. olie, was slechts de helft gebruikt. De 280-310 K.K. Junker motor verkeerde nog in vrij goede conditie Risticz en Edzard gereed voor de Oceaanvlucht. Krachtens de laatste beschikkingen, di9 te Dessau op grond der recordvlucht van de J. 33 L. zijn getroffen, zullen de „Euro pa" en de „Bremen" van Maandag 8 de zer af startbereid zijn voor de Oceaanvlucht Men neemt aan, dat de heide piloten, Ris ticz en Edzard, dan van de vermoeienissen hunner recordvlucht bekomen zullen zijn en dat dan tevens het nazien der motoren en toestellen op de werf zal zijn geëindigd Verder zal alles van het weer hoven den Oceaan afhangen. Gemeld wordt nog, dat de plaatsing der benzinetanks, de regeling van den brands tof fentoevoer, enz. volgens de mededeeling der beide piloten volko men doeltreffend zijn gebleken. Hei luchtverkeer op de vliegvelden gedurende Juli. De K. L. M. deelt ons mede: Schiphol, do luchthaven van Amsterdam, werd ge durende de maand Juli 1927 aangedaan door 692 vliegtuigen van het leger en ma rine, terwijl 5 extra vliegtuigen aankwa men en vertrokken. Een groot aantal proef- en rondvluchten had er plaats. Het aantal pleiziervliegers bedroeg gedurende deze maand 1826. Waalhaven, de luchthaven van Rotter dam, werd gedurende die maand aange daan door 355 verkeersvliegtuigen en door 98 militaire, terwijl 169 bijzondere vluch ten plaats hadden. Het aantal pleizier vliegers bedroeg 1316, terwijl het vliegveld door 24394 personen bezocht werd, waar van 2623 schoolkinderen. Luchtvaart op groote hoogte. Naar de „Köln. Ztg." uit Bitterfeld ver neemt zullen tegen het eind van deze maand do gepensioneerde, majoor Sie'i- ling en de officier van gezondheid Ko- schel daar proeven nemen met een lucht ballon van 9500 kub. M. inhoud op hoog ten tot 12.000 M. Zij willen er den lucht druk en de temperatuur melen en nagaan hoe motoren op deze hoogten werken. Het doel van de proeven is de uitvoer baarheid van transatlantische vluchten in luchtdicht gesloten groote vliegtuigen op meer dan 10.000 M. hoogte te toetsen. De vluchten over den Oceaan. Naar gemeld wordt, worden thans te New-York plannen beraamd voor vijf ver schillende vluchten over den Oceaan- Een nieuwe vliegboot. Een vliegboot van metaal, de Iris II ge- heeten, is zoo juist voor de Engelschc ma rine te water gelaten. Het schip kan 14 uur in de lucht blijven, maar het is zooda nig geconstrueerd dat het in het water of voor anker kan blijven gedurende negen maanden van het jaar. Men zegt, dat het de grootste en voor haar grootte tevens snelste vliegboot van de wereld is. Ze is bestemd voor ver kennings werk bij de vloot en kan ook bij zeer ruw weer dienst doen. De Iris I, van hetzelfde type, is reeds eenigen tijd in dienst. Maar het nieuwe type heeft, behalve meer kracht en groote afmetingen, een metalen romp. Metaal is niet alleen lichter dan hout, het bespaart ook een 250 K.G. aan ge wicht, omdat het water niet in het me taal kan binnendringen. De Iris H is niet een watervliegtuig, maar meer een vlie gend schip. Ze heeft drie motoren van 700 P.K. elk. Om een denkbeeld te ge ven van haar snelheid diene, dat zij eerst hij 50 knoopen uit het water kan oprijzen. Met zulk een snelheid kan de boot dus over de zeeën kruisen. In den romp is er ampel ruimte voor een bemanning van vijf. Patrijspoorten veriioogen de illusie, dat men zich op een gewoon schip be vindt. De boot is voorzien van groote bakken voor drinkwater en heeft een keuken met electrisch fornuis. Het geschil Drouhin-Lcvine bijgelegd. Het geschil tusschen Drouhin, den Franschen vlieger, en Levine, den eige naar van de Columbia, waarmee hij met Chamberlin naar Europa is gevlogen en met Drouhin naar Amerika wil terugkee- ren, is bijgelegd. Het blijkt te hebben ge- loopen over de verzekering v. mevr. Drou hin voor het geval den vlieger een on geluk zou overkomen. Levine heeft thans toegezegd den dag voor het vertrek 300.000 fr. te zullen storten voor mevrouw Drou hin in geval van een ongeluk. Over het bedrag van de vergoeding voor mevrouw Drouhin in geval van een ongeluk op de proefvluchten wordt nog onderhandeld. Voorts heeft Levine in het voorloopig con tract, dat Woensdag gesloten is, zijn toe stemming verleend om binnen veertien dagen te vertrekken, terwijl Drouhin zelf zal mogen bepalen cf hij het weer voor hot vertrek gunstig acht. Drouhin heeft zijn proefvluchten hervat. Tevens is thans de al vroeger overeen gekomen salarisregeling bekend gemaakt. Dit bedraagt noch 100.000 dollar, zooals men te Parijs meende, noch 1000 dollar, gelijk op gezag van do New-York Herald medegedeeld werd, doch 100,000 francs of 4000 dollar. Dit is het salaris voor een heel jaar en moet ook aan den vlieger worden uitgekeerd als een ander hem zou vervangen of als de tocht geheel opgege ven werd. Voorts krijgt Drouhin de helft van alle prijzen enz. bij welslagen van den tocht. RECHTZAKEN De moord met roof te Scholterhuizen. Eisch: levenslang. Voor do rechtbank te Assen heeft giste ren te recht gestaan dè 33-jarige R. R., be schuldigd, dat hij op 11 Februari opzette lijk Dirk Wit heeft doodgeschoten, een be drag van f 15.40 uit de kleeren van zijn sla-chtoffer heeft gestolen en Wit's lijk in den grond nabij zijn woning heeft begra ven, met het oogmerk het overlijden te verhelen. De landbouwer Dirk Wit woonde alleen op een kleine boerderij te Scholterhuizen (Zuidwolde). Zijn familie woonde in N.- Holland. Zijn woning verbrandde en hij kwam in huis bij zijn buurman R., even eens landbouwer, gehuwd en vader van een kind. Op 11 Februari was Dirk Wit spoorloos verdwenen. Aanvankelijk dacht men, dat hij naar zijn familie vertrokken was, doch bij onderzoek bleek dit niet het geval te zijn en de familie verzocht aan de politie, pogingen tot opsporing van zijn nieuwe verblijfplaats te doen. Dirk Wit had oen bedrag van ongeveer f 2000, dat hem door de verzekeringsmaat schappij was uitbetaald. In den nazomer 1926 werden uit de weide in de gemeente Zuidwolde twee pinken vermist en de politie slaagde er niet in, den dader van'dezen diefstal in handen te krijgen. Begin April 1927 kreeg de politie" aanwijzingen dat de pinken 'in de stal van den landbouwer R. R. waren en bij onderzoek bleek dit juist te zijn. R. werd door den brigadier van den Rijks- veldwaclit F. Welbergen te Zuidwolde in verhoor genomen en hij bekende de twee pinken uit de weide gestolen te hebben. Hij werd daarop naar Assen gebracht en in voorloopige hechtenis gesteld. Na die overbrenging kwam echter aan het licht, dat R. zich aan een veel ernsti ger feit had schuldig gemaakt. Het was verschillende ingezetenen van Zuidwolde opgevallen, dat hij zich na de vermissing van Wit uitgaven veroorloofde, die hij an ders niet in staat was te doen, daar zijn financieele positie nieit rooskleurig was. De politie zocht tusschen de buitengewone uitgaven van R. en de vermissing van Dirk Wit verband en haar vermoeden bleek juist te zijn. Nadat R. naar Assen was overgebracht werd zijn echtgenoole een streng -verhoor afgenomen door den brigadier der Rijksveldwacht Welbergen en zij deelde toen mee, dat haar man in den vroegen morgen van 11 Februari, toen zij samen in een naburige plaats de markt zouden bezoeken, in de schuur Dirk Wit met een dubbelloops jachtgeweer had doodgeschoten, en hij later het lijk van Wit terzijde van het huis begraven had. Een bedrag aan geld, groot g 15.40, toebe- hoorendo aan W., had R. zich toegeëigend. Lfit een door de justitie ingesteld onder zoek bleek, dat het lijk van Wit inder daad naast de woning begraven was. R., te Assen in verhoor genomen, legde een volledige bekentenis af. Als getuigen werden thans gehoord de brigadier der Rijksveld wacht te Zuidwol de F. Welbergen en de gemeente-veld wachter aldaar G. Looyen en als deskun dige dr. Chr. W. G. Mieremet te Gronin gen. Verdediger was mr. M. S. Kalina. Verdachte ontkende eerst, dat hij Wit heeft willen doodschieten; dat hij den moord lieefb begaan om hem geld af te ne men. Na voorlezing van zijn verklaring voor den rechter-commissaris erkende hij echter de bedoeling te hebben gehad, Wit dood te schieten om het geld machtig te worden. De vertegenwoordiger van het O. M. noemdé do oorzaak geldzucht, schetste uit voerig de koelbloedigheid, de onbewogen heid en het cynisme van verdachte en ge waagde van diens brutaliteit om aan de familie van den vermoorde na den moord nog om geld te vragen. Hij eischte levens- lango gevangenisstraf. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: Th. Ruygrok van der Werve, voerman, Voorhout. R.C. mr. W. J. A. M. Fick, cur. mr. G. H. E. Nord Thomson, Leiden. Wetenswaardig. HET INDIANEN-VRAAGSTUK IN ZUID-AMERIKA. De sociale positie der Indianen. Men schrijft aan de „Msbd.": Wanneer in Europa sprake is van In dianen, denkt men gemeenlijk slechts aan de Indianen van Noord-Amerika, wier wanhoopsstrijd ons hekend is. In Noord-Amerika is de Indianen echter door de vernietigingskrijg grootendeels uit geroeid, een kleine rest is teruggedreven in de bossclïen. De laatste Jaren heeft rgeering van Noord-Amerika zich ing& spannen, omdat overschot te behouden; hun eigendom wordt beschermd; scholen op alerlei gebied, vooral tuin- en anJ hachtssckolcn, zijn voor de oplevend® jeugd gebouwd. De Indianen-stam kom! daardoor tot beschaving. Het getal der in de Vcreenigde Staten levende Indianen bedraagt nog IA millioen. In Canada werden de Indianen door de Franscho kolonisten goed behandeld zij gingen goed vooruit, maar toen de Engelschen een deel van liet land verover den, begon ook daar de vernietigings. strijd. Geheel anders is het nog gesteld met het Indianen-vraagstuk in Zuid- en Mid* den-Amerika. Daar hebben zich talrijke wilden en half-wilden in de bergen oerwouden teruggetrokken, maar bij tegenwoordige gemak van verkeer dringt „de witte man", altijd sneller voort in de meer afgelegen gebieden; de botsing is on. vermijdelijk. Mog het gebod der mensche- lijkheid en der Christelijke liefde de houding regelen tusschen de blanken het roode ras. Hoeveel Indianen zijn er? Volgens ambtelijke opgave wordt he getal geschat op 6 millioen, waarvan millioen nog wilden zijn, terwijl 4 millioei als half-wilden staan genoteerd In wer keijkheid is hun getal echter veel grootei De naam „roodhuid" is eigenlijk nie goedgekozen; de stammen hebben de ge woonte hun lichamen met oker of berg geel te beschilderen, daarom zijn het ech ter nog geen roodhuiden. Men treft in het Oosten van Zuid-Ame rika, in Brazilië, in Peru, hij de Aracau niërs in Chili wit-gekleurde stammen aan welke zich naar de gelaatskleur bijn niet van den Europeaan onderscheiden Dan zijn er de talrijke halfbloed-Indianen voornamelijk in de Zuid-Amerikaanscb republieken; ook deze zijn bijna niet va de blanken te onderscheiden. Een onderzoekingsreiziger noemt Zuid Amerika eenvoudig Indiaansch. Dat gaa werkelijk op voor Golumbië, Venezuel; Bolivië, Guyana, Peru en Brazilië. Oo Argentinië heeft oen talrijke Indiaansch bevolking in Chaco en in de steppen va Patagonië. In Chili leven er in 't Zuide meer dan 100.000. De Indianen van Vuui land en vele andere plaatsen zijn dee! uitgeroeid, deels uitgestorven. Aan de mogelijkheid om de Indianen beschaven, twijfelt heden niemand mee De resultaten van den missie-arbeid, vroi gei' en ook nu, geven daarvan de meej doorslaande bewijzen. De missionarissen van de 17de en 18< eeuw streefden ernaar, de Indianen, di tot dien dag een nomadisch leven leiddei te wennen aan vaste woonplaatsen en ai kerbouw. We weten, dat ze dit bereikt? ondanks de fecrenwerkine: dor blanke kol( nisten. Dt missionarissen trachtten hun chri tenen van den omgang met den blanl verre te houden, wijl de kolonisten blijl baar geen ander doel hadden, dan den li lander te berooven en hem van de zoog naamde beschaving alleen het verderf lijke der zoogenaamde beschaving brac ten. Een groot deel van Zuid-Amerika z< thans zeker door een „Indiaansch ci tuurvolk" bewoond zijn, zoo niet de ha tegen den godsdienst, samen met de lie en roofzucht der machthebbers, het o komende zaad vernietigd had. De Spaansche regeering heeft well waar met krachtdadige wetten de Inla ders willen beschermen; Paus en hisschi pen hebben met kerkelijke straffen hen b dreigd, die de Inlanders durfden onde drukken, zij waren echter niet hij mach de hebzucht der „veroveraars" die vei vuldig uit het grauw van Europa gewo ven waren, te bedwingen. Is het wonder, dat de Indinanen tegi de blanken een diepen haat hebben opg vat? De taal der Aracauniërs in Ch geeft uiting aan die verachting en noei den Europeaan „huinka", d. w. z. dief. pj De Indiaan is nu in dienst hij de Eui peanen, hij wordt gebruikt voor landa ya beid. De Inlanders cn do Mestizen ei gemengd ras bewerken den bodem, d eens het eigendom hunner vaderen wi voor een slavenloon. ye] De Indiaan of Mestiz bewoont een an eei zalige hut, een stukje land rondom hutje kan hij voor zich zelf gebruiken; is echter verplicht voor zijn meester te dga; beiden. Het kleine loon is lang niet yt'Aa doende, om in de behoeften van het I,W< dianen-gezin te voorzien. De mees! me schiet aan den „inquilino", zooals de i No lander in 't Spaansch genoemd wordt, e aai zekere som voor, die immer gelijk blijft. Jes Indiaan zit dus altijd in schulden en is i geL dus gedwongen, in die kolonie te blijve Zoo hij weggaat, wordt hij voor een dip]a gehouden en is strafbaar. Velen dezer üals< gelukkigen zijn gedoopt. Helaas, sleci Gij zelden kan de priester hen in deze ver Me gelegen streken opzoeken en van flgior school is ook nog geeh sprake. Zoo blijf zij jammerlijk onwetend. De meester ziet trouwens den pries! q liever niet dan wel, immers hoe clonus 9. y de „inquilino" is, des te meer is hij aimn zijn meester gebonden. jgej Een andere verschrikking voor dit. o De gelukkige volk is de veelvuldige gelei ïer, heid, om misbruik te maken van 1. y, drank. De drank is er goedkoop en als 0 gelegenheid er is kan hij niet aan de ff echt; lokking weerstaan en wordt zijn gans kleine vermogen aan den drank geoffei Zóó gaat dus dit volk, dat voor BI veel goeds is aangelegd, zijn zekeren I Blad dergang tegemoet. eer Het is tc begrijpen, dat de Kerk i edel onverschillig is voor dc ellenden van I arie Indiaansche volk. De missionarissen ff joort ken met ijver aan do verlossing en verb fing van het „roode ras". De Bisschl t., van La Paz heeft onlangs opnieuw 2 -35 stem verheven en een kruistocht gepi 50—* dikt tot redding der Indianen of R<X Zinn huiden. Een uitvoerig program van aCl.60, is uitgewerkt. Vóór alles zal men de h' hini houdelijke toestanden dezer armG liei regelen, dan moeten er scholen gestic een betere regeling van de loonen gets Pei fen, gezondere woningtoestanden geSj elsd pen worden. *uisi d; hc 2 roe roe tpl

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 4