r&SEESE BLAD „SE LE35S3CUE COURANT" ZATERDAG 6 AUGUSTUS BSÜ^EiaLAtëEB. HET VUILVERWIJDERINGS- VRAAGSTUK. rport van een commissie te Amsterdam. brandingsstolsol wel óuur, doch andore stolsels niet goedkooper. door den gemeenteraad van Amster- in 1923 ingestelde commissie hoeft uitvoerig rapport uitgebracht over het rerwijderingsvraagstuk. commissie bespreekt verschillende seis. slotsom van de commissie is, dat het stopzetten van de vuilverbran- en het vervangen daarvan door een stelsel, welk ook, geen bezuiniging verkrijgen. Ook uit technisch en hy- ich oogpunt verdient geen ander stel de voorkeur. Indien het waar is, dat rijk voor ontginningsdoeleindcn do sl ox oeft die thans in de gomeentelijko vuil- wordt verascht, dan moet do regee- dit maar in samenwerking mot do overheid zoo spoedig mogelijk 'komen. De gemeente kan er niet aan ken de taak der gemeentelijke overheid betreft de vuilverwijdering uit hau te geven aan particuliere instellingen, zien van de bedrijfszekerheid, zou do 'ente van zulk een particuliere instel- financieel ten volle afhankelijk zijn. irbij komt, dat niets vaststaat van do oefto welke de landbouw in do toe- st aan stadsvuil hebben zal. verbrandingsstelsel, zoo besluit het port, is hygiënisch, bedrijfszeker, geeft ig hinder; is technisch vatbaar voor «tering, is niet duurder dan de meeste stelsels, en de exploitatiekosten •gen zich te Amsterdam in de dalen- ijn. Ten aanzien van den prijs van den erden stoom en de verbruikte elec- hc energie is nog een ernstig onder- gcwenscht. Op invoering van een an- itelsel zou nog langen tijd drukken bedrag, verschuldigd voor rente en af- ijving der bestaande inrichting Ï.OOO). commissie adviseert dus om de vuil- anding te hanlhavni» en tol geen an- stels°l over te gaan. commissielid de heer Prins is van *el dat het particulier initiatief vol de waarborgen kan bieden voor den van afvalstoffen zonder gevaar de bedrijfszekerheid. Hij is het daar- s met de meerderheid der com- :e, dat geen ander stelsel dan het te- foordige voorkeur verdient, en wil particuliere initiatief een kans laten, indien acht hij het aangewezen uit al en cultureel oogpunt, om het stads nuttig aan te wenden voor ontgin- inplaats van waardevolle stoffen te etigen. Hij adviseert het gemeente- nr in overleg te treden hierover met tulieren of maatschappijen. Haarlemsche Diocesans. M ariahond. do periodieke verkiezing (aftr. S. Bronsveld-Vitringa en mcj. A. tman) werd laatstgenoemde herkozen racature van eerstgenoemde bleef loopig bestaan, cenigo mededeelingen van de voor- ir over de voorstellen van 1926 en de inde actie werd een uur pauze ge len. werd de presentielijst afgelezen, (bij bleek, dat 35 afdeelingen door 75 vaardigden vertegenwoordigd waren, ook nog verschillende belangstel- aanwezig waren, n de gelegenheid tot het doen van en mededeelingen werd een ruim uk gemaakt, werd afkeurend gesproken over het dat een leidster van een excursie meisjes-afschaffcrsvereeniging al- Ihoudenden drank gebruikte tijdens excursie. _d werd om schriftelijke ver ding van het jaarverslag. Dan werd gedeeld, dat 16-jarige meisjes leden en bond kunnen zijn. De afd. Be- ijk vroeg om den bloompjesdag al- te vervroegen tot de herdenkings- (Q in September. Het bestuur zegde werking toe. In Leiden haalt, vol- mededeeling, de bloemendag niet uit. voorstel-Den Haag, om het hoofd- r van den dioc. R. K. Vrou- ond aan te schrijven met het lek do propaganda voor „de ludingsidee in de Vasten" bij zijn lling te willen aanbevelen, werd in jfre aangenomen, dat men zich tot iëtas zou wenden, die dan verder zaak met de vijf dioc. bonden zou eggen. Dit beteekent dus uitbreiding bet voorstel. volgende vragen werden voorge- Oordeelt de alg. verg. dit jaar een ale drankbestrijders-bedevaart naar wenschelijk? b. Stellen de Maria- aigingen in Zuid-Holland er prijs uk aan die bedevaart deel te ne- Tot dusverre werden alleen de d-Holl. afd. opgeroepen, c. Geeft als de bedevaart doorgaat, de voor aan een Zondag of een werkdag? werd bevestigend geantwoord, op 'kennend. Men gaf algemeen meer örkeur aan een Zondag, a kwamen aan de orde: a. in welke kagen vindt het bestuur het weu- ik, reidansen te gaan beoefenen, 't do Mariavereeniging of in den asbond. b. Is het gewenscht, dat de bond pogingen aanwendt om te 3 tot vorming van leidsters daar- Na eenige toelichting en discussie men vóór beoefening in den Meis- De tweede vraag werd bevesti- beantwoord. Dit moet echter zoo B opgevat, dat men eerst eenige be ten wenscht op te doen om daarna ct jmitieve resultaten te komen. werd het voorstel het hoofdbestuur op to dragen, hij Sobriëtas stappen te doen om meerdere geschikte vlugschriften uit te geven, die aan de le den der Meisjesbonden kunnen gegeven worden of voor propaganda onder de jeugd geschikt zijn. Eveneens ward aangenomen het hoofd- bestuurvoorstel in het loopende jaar een retraite voor leden der Mariavereenigin- gen aan te vragen in het te openen re traitehuis te Bergen. De voorz:Mer gaf nu een uiteenzelling over het vraagstuk: Hoe staan do leden der Mariavereeniging tegenover de uit spraak: „Niet drinken, niet schenken?'' Na do rondvraag hield de weleerw. heer Aug. Leesberg uit Haarlem een lozing over het onderwerp „De ware Geest in do Drankbestrijding". Nedcrlandsche Spoorwegen. Verdere e 1 e c tr if i ca t i e. Omtrent de verdere olectrificatio van do Nederlandscho Spoorwegen meldt men ons, dat hiervoor het eerst in aanmerking komt de spoorbaan Amsterdam—Amersfoort. Het is evehwel nog niet zeker, wanneer daarmee zal worden begonnen. Een beslis sing dienaaangaande zal op het vroegst in den loop van September genomen wor den. De nieuwe Bossche politiecommissaris. Do heer J. H. A. Staal, thans inspecteur van politie le klasse te Rotterdam, is, zoo als gemeld, benoemd tot commissaris van politie le 's Hertogonbosch. Dc heer Staal werd den 23en April 1837 te Maastricht geboren, volgde daar het Lager Onderwijs bij de Broeders, en stu deerde verder aan de gemeentelijke H. B. S., Welke hij in 1907 met einddiploma ver liet. In 1912 kwam hij bij de Rotterdam- sche politie in voorloopigen dienst volgden den cursus en slaagde een half jaar later bij het examen als no. 1. In 1913 werd hij geplaatst in de 4de afdeeling, eerst bij den straatdienst en later bij den justi- tioDcclcn dienst. Vandaar ging hij over naar den vreemdelingendienst, waar hij 8 jaar is werkzaam geweest en de oorlogsjaren heeft medegemaakt. De wijze, waarop hij daarin voldeed, werd in een eervolle ver melding van het gemeentebestuur gewaar deerd. Voor zijn bemoeiingen met de naar hier komende noodlijdende Duitsclie kin deren verwierf hij do orde van het Duit- sche Roode Kruis 2de klasse. In 1021 ging hij ovor naar de centrale Recherche en sedert 192G was hij verbonden aan de ri vierpolitic, waar hij de functie van sous chef vervulde. Dc benoeming van den heer J. Staal, tot commissaris van politic, werd te Den Bosch met gemengde gevoelens ontvangen, omdat do burgerij verwacht had dat de heer Rulkens, wai. commissaris, tot de functie zou worden bevorderd. Do vergadering in „Casino", belegd cm alsnog tc traohten iets ten gunste der be noeming van den heer Rulkens te doen werd nu omgezet in een huldigingsverga dering, waar raadsleden van alle partijen het woord voerden. Gelden werden ingezameld voor een hul deblijk aan den heer Rulkens, terwijl op nader te bepalen datum een huldigings avond zal gehouden worden. KERKNIEUWS Een opzienbarende genezing te Waspik? De „N. Tilb. Crt." vernam, dat Donder dagmorgen gedurende een H. Mis in de nieuwe, eerst kortelings gewijde parochie kerk van de Paters Carmelicten te Was pik (Boven), welke kerk is toegewijd aan de H. Theresia van het Kindje Jezus, een plotselinge genezing was geschied, die het dorp in groote beroering bracht. Het gold de genezing van mej. Anna Cuypcrs-Mommers uit Tilburg, wonende Hoefijzerstraat, die sinds meer dan 5 ja ren lijdende was aan verlamming van het rechterbeen, als gevolg van een door schrik bekomen zenuwbeslag. De vrouw kon zich niet dan met steun van anderen op straat begeven. De Brockway-bus hielp haar steeds dc parochiekerk in de Hoefstraat bereiken. Reeds vele goede werken had do vrouw ter verkrijging van haar genezing be oefend, doch beterschap trad niet in. Er openbaarde zieh zelfs nu en dau nog ern stige zenuwstoringen, zóó zelfs, dat de lij- dcres niet meer praten kon. Gelukkig kreeg zij haar spraak langzaam, in het be gin nog zeer gebrekkig, terug. Men deel de ons mede, dat de vrouw op aanraden van kennissen uit Waspik tot het besluit gekomen was een noveen te laten doen in de aan de H. Theresia toegewijde kerk al daar. Zij begaf zich daartoe naar Was pik en zou gedurende deze noveen, door de Pators Carmelietcn geleid, bij haar ken nissen inwonen. Dagelijks ging zij, onder steund door haar begeleiders, naar de kerk, welke ongeveer 10 minuten verwij derd is van waar zij haar intrek had ge nomen. Woensdag was het de laatste dag dezer noveen. Do vtouw voelde reeds enkele da gen te voren, dat de verlamming van haar been, hoe langer hoe meer scheen af te ne men, tot Woensdag onder de H. Mis dc verlamming geheel verdween en de vrouw, even vlug als een ander de kerk verlaten kon. Het spreekt van zelf, dat de mare de zer opzienbarende genezing zich als bij tooverslag door geheel het dorp ver spreidde. Do zoo plotseling en wonderbaar gene zen vrouw ontving eergisteren bezoek van talrijko belangstellenden, die zich persoon lijk ervan kwamen overtuigen, dat do ge ne zene, die zij ioderen morgen zoo gebrek kig en met behulp van twee personen ter kerke zagen gaan, inderdaad weer geheel normaal liep en niets meer mankeerde. Woensdagavond ontving haar man de blijde tijding, waarop deze zich naar Waspik spoedde om te declen in het groo te geluk van zijn op zoo wonderbaarlijke wijze herstelde echtgenoote. Dr. A. Piters heeft mej. Cuypers gedu rende hare ziekte behandeld. Voorloopig zal de vrouw, die bij de be woners der Hoefzijstraat bekend staat als zeer devoot, te Waspik verblijven, om uit dankbaarheid voor hare genezing nog een noveen te laten doen. Wij geven natuurlijk deze fetan, öns uit de eerste hand medegedeeld, zonder eeni ge conclusie aangaande het al of niet bo- trent het oordeel alleen aan het hoogste vennatuurlijko dezer genezing, waarom- kerkelijk gezag toekomt. fefaisi m'a Boekentafel TIJDSCHRIFTEN. NIEUW TIJDSCHRIFT. Dux. Tijdschrift voor priesters, die zich met de vorming der R. K. rijpende jeugd bezighou den Een nieuw tijdschrift, 'n maandblad. Dit tijdschrift is eigendom en uitgave van het R. K. Qentraal Bureau voor Qndcrwijs en Opvoeding, te 's-Gravenhage, tevens or gaan der interdiocesane jeugdcommissie. Voorzitter van den Redactieraad, tevens hoofdredacteur, is paler G. Lamers S.J Op dit tijdschrift, dat allereerst bestemd is voor geestelijken, kunnen zich ook lee- ken abonnceren. De inhoud van het eerste nummer is: Eerst een inleiding van pater G. Lamers S. J. De volgorde der rubrieken: Studio en Referaat: J. van Ginneken S.J Do R. K. Geestelijke als Jeugdleider. Overzicht der jeugdbeweging: B. II. de Groot, pr. Socialistische jeugdorganisatie. Wenken en wenschen voor do practijk: G Trimbos S. G. J. Het tooneel en hel pa- tronaatsjeugdwerk. Boekennieuws en Bock-recensies: Prof. J. Aengenent, pr. Adolf Kolping als social- padagoge van dr. J. Natterman. Uit tijdschriften. De titels der rubrieken en van de artike len zoggen al, dat in dit tijdschrift Yeel gezegd, veel geleerd gaat worden wat voor alle katholieken, die zich toeleggen op do vorming der z. g. schoolrijpe jeugd, van het grootste nu is de redactie staat borg voor wetenschappelijkheid en deugde lijkheid van inhoud. Dc typografische verzorging is van Ma- chiel Wilmink; de druktechnische uitvoe ring van Drukkerij H. van der Marck en Zonen. Roermond aldus vermeldt de lsto aflevering. Over de uitvoering en verzorging dit: Deze zijn zoo keurig, dat men haast zou zoggen.... zou 't ook niet 'n beetje minder mooi kunnen zijn? Op het titelblad is een afbeelding van een priester, die dc jeugd voorgaat cn Doenwijst naar 'n stad op oen hoogen berg, waarboven, het Kruis schittert, Daaronder staat: sub tutela matris adolesccn tiae, on der do bescherming van de moeder der jeugd. Deze toewijding aan Maria beeldt Jan Toorop uit in een teekening in dit cersto Lummer: Be priester en een groote kinder schaar knielen neer aan de voeten van Ma ria, die. haar Goddelijk Kind met wijd-uit- gestrekte armen in haar handen houdt. Een tafereel van intense rust. Daarnaast een overdreven druk geloop en gedraaf van een grootestads-menschenmassa. Moge Dux haar naam tot een voorzeg ging maken en inderdaad een aanvoer der worden van de katholieke jeugdbewe ging. die op hare beurt weer de andere be wegingen aanvoerc! Geftaeng^Q BepSctiSegt ONGELUKKEN. Door een auto overreden en gedood. Het vierjarig dochtertje van den heer K. Pieterman te Spijk, gem. Bierum (Gron) is door een auto overreden. Het kind werd dood opgenomen. Ernstige aanrijdingen. Do heer Th., handelsreiziger te Sittard, werd op den Rijksweg aldaar door den auto van den heer G. uit Heerlen zoo ern stig aangereden, dat hij een dubbele been- fractuur bekwam. Verder sprong hem een slagader en werd hij aan het hoofd ge wond; zijn rijwiel werd nagenoeg vernield. In deerniswekkenden toestand word hij per ziekenauto naar het hospitaal ver voerd, waar hij gisteravond aan de gevol gen is overleden. Het ongeluk gebeurde, doordat de auto bestuurder, dio aan het proefrijden was, in vrij groote vaart voor een autobus uit week. Hij was niet voorzien van ccn rij bewijs- Van een en ander werd door de marcchaussée proces-verbaal opgemaakt. Te Nieuwenliagerheide is do 20-jari- go J. L. G- Donderdagavond, terwijl bij op zijn rijwiel zat, aangereden door een auto en door een heg geslingerd. In deerniswek kenden toestand werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis te Heerlen overge bracht. Men vreest voor zijn leven. Het autc-ongeluk te Thulin. Omtrent het auto-ongeluk te Thulin (B.) kan nog worden gemeld, dat de Belgische auto bestuurd word door den heer Depor- temont uit Wodecq, terwijl medelijn zoontje van 4 jaar en 'n heer en een meisje in do auto waren gezeten. De botsing was zoo hevig, dat de Belgische auto over den kop sloeg. Do heer Deportemont kon slechts met groote moeite uit hot voertuig worden bevrijd. Hij had een schedelbreuk en zeer ernstige inwendigë kneuzingen opgeloopen. Zijn toestand was hopeloos. Zijn zoontje en het kleino meisje hadden hoofdwonden bekomen, de vierde inzittende bleef onge deerd. De vier Hollanders uit den anderen auto de heeren R- uit Breda, S. uit Teteringen en v. d. M. en S. uit Rotterdam kregen slechts lichte kwetsuren. Verdronken. Nabij Delden is de 34-jarige mej- W. S. uit Zeldam in een drinkgat verdronken. Donderdagmiddag is de Gorinchem do 17-jarige zoon van A. v. d. G., veld wachter lo Hoog Blokland, bij het baden in do Linge verdronken. -Het 6-jarig zoonfjo van A. L. te Barn flair is verdronken. De 18-jarige schipper A. K. van den Bergweg is gistermiddag in de Waal haven te Rotterdam bij het baden ver dronken Zijn 'ijk is opgehaald en naar Crooswijk vervoerd. Van een paard gevallen. Toen Donderdag te Deventer een eska dron huzaren uitrukte, schrok een der paarden voor do stoomtram Zutpheu Emmerik. Het dier steigerdo en viel ach terover, tengevolge waarvan de berijder, huzaar Dik, een beek brak en vrij ernstig aan het achterhoofd werd verwond. Iïij is op transport gesteld naar het militair hos pitaal to Utrecht. In ccn kelder gevallen. Do 36-jarige machinist W. K. uit do Boergoenscliestraat te Rotterdam is op het terrein van do Koninklijke Nederland sche stoomboot Af ij. aan de Lekhaven te Rotterdamin de 4 meter diepe kelder ge vallen. Iïij is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht; bij aankomst bleek hij overleden te zijn. Een zonderling geval. Men schrijft uit Haarlem aan de ,,N. R. Crt.": Donderdagmiddag beweerden vele bezoekers van het Bloemendaalscho strand, dat zij iemand op ongeveer 200 meter in zoo zagen zwommen. Duidelijk- konden zij de vergcefsche pogingen van den zwemmer zien om legen wind en stroom in do kust te bereiken. Algemeen was men van oordeel, dat cr een zwem mer in nood was. Plotseling was de man verdwenen. De politie werd gewaarschuwd. Een lid der Hanrlcmscho redingsbrigade bad zich in- tusschon met een lijn in zee begeven, maar moest onverricbterzake terugkeeren. Do zwemmer was spoorloos verdwenen. De beide dienstdoende agenten, S. on de V., waren inmiddels een eind onder den wind met dc sloep van de badinrichting in zoo gegaan. Zij noch de heeren van N. cn K., die mot een boot van de Bloemendaalsche reddingsbrigade in zee waren gestoken, ontdekten iels meer van den zwemmer. Nu doet zich echter het vreemde geval voor, dat noch op liet strand, noch tegen het duin klcedingstukkcn zijn gevondon en dat ook geen der kampbewoners aangifte heeft gedaan van vermissing van den een of ander. Heeft er dus gezichtsbedrog op groolc schaal plaats gehad, of is hier sprake van massa-suggestie? Vcrkooping met hindernissen. Eenige dagen geleden kondigde een ad vertentie aan dat er in do autogarago „Renault" aan de Scheveningsclie straat to Rotterdam een gedwongen verkoop van drie auto's zou plaats hebben. De eigenaar van deze wagens had n.l gedurende an derhalf jaar de stallingskosten niet be taald, ccn bandenfabriek bezat op hem een onbetaalde vordering cn zoowel do garagehouder, als de bandenfabriek had den tenslotte een advocaat in den arm ge nomen, waarvan het gevolg was deze openbare verkooping van de auto's. De advocaat van den garagehouder, die de grootste vordering bad, behie'd zich bij do veiling het recht van retentie (te rughouding) voor, indien de wagons sa men n:ct minstens 75 guden zouden op brengen. Toon nu do deurwaarder begon, bevon den zich in do garage zestien kooplustige personen van wie er vijftien „in combi na tie aanwezig waren. Deze combinatie, naar gelang van de omstandigheden ver sterkt of verzwakt beslaat uit een stelle tje kleine hande'aartjes die door van elk de centen bij elkaar te leggen, koopjes probeeren te halen en dan weer gauw ver- koopen om de winst samen te doelen. Zoo hadden do scharrelaars kort geleden met z'n zes cn twintigen een auto gekocht, die ten slotte aan elk een winst van 35 kope ren centen had opgeleverd. Maar Donderdag had men toch hoop, dat er ..een lampie licht en een goeie si gaar" op over zou schieten. Eilacie, de 16c kooper, oen buitenstaan der zou Ieelijk roe tin het eten gooien. De eerste auto, een Jcweth in behoorlij ken staat kwam aan. bod, de eenzame bood tegen. Op 575 bleven de scharrelaars er aan hangen maar zooveel geld hadden ze niet en 't was „Jantje contantje", boter bij do visch. Daarom word clo wagen opnieuw geveild en nu bad do eenzame hem te pakken voor 375 gulden. Die kwam echter niet voor zichzelf en vroeg den deurwaarder „of 't ie niet cffe wou wachten, dan kon hij er met z'n opdrachtgever over pra ten." Do deurwaarder, dio graag zou gauw mogelijk klaar wilde zijn had hier echter geen oorén naar en terwijl kooper no. 10 aan 't delibereeren ging met z'n baas, veilde hij door. Do verheugde combinatie wist toen voor 50 gulden het stuk, tweo der drio automobielen in handen te krij gen en betaalde onmiddellijk. Buiten had den ze een oudo rammelkast slaan, die als trekkracht dienst moest doen en full speed werden do nieuwe eigendommen dio zelf niet meer konden rijden een voor een weggesleept cn op do Binnenrotte en in de Kalversfrnat neergezet. Kooper no. 16, dio nog niet btcaald had. scheen het met zijn opdrachtgever niet cons to kunnen worden, hij kwam al thans niet terug en daarom werd ten slot te auto no. één voor de derde maal in vei ling gebracht en voor 500 gulden het eigendom der combinatie dio in middels de duiten bijeen had weten te krijgen. Dit geld zou door eenige leden naar den advocaat van den garagehouder gebracht worden, doel» bij ongeluk kwamen zij bij den raadsman van do bandenfabriek te recht. Dio wist van het recht van retentie niet af cn accepteerde het geld, zoodat dG scharrelaars zicli vergenoegd in do handen wreven. Voor zeshonderd gulden tjes drie auto's Tjonge daar zou een ste vig glaassie hier op overschieten. Do advocaat van den garagehouder was inmiddels eens poo'shoogte komen ne- m-n en kwam juist op tijd om te verhin deren dat auto no. één, do wagen die drie- mail verkocht was, werd weggesleept. Hij maakto gebruik van zijn recht op retentie, haalde de politie er bij en liet le auto's alel drie in beslag nemen, op grond van art. 348 van het wetboek van straf recht: „Hij die opzettelijk zijn eigen zaak of ton behoeve van een eigenaar een hem niet toobehoorendo zaak onttrekt aan een ander die daarop recht van pand, terug houding, vruchtgebruik heeft, wordt go- straft enz." Het werd een iTourig einde: do auto's moesten door de combinatie naar do post Duivovoordeslraat gesleept worden. I Bit ging niet zonder tegenspoed, do wagens waren caduc do benzine van do cersto rankle op en or moest „op do pof" nic uw voerlingsmateriaal worden gekocht Do combinalio had een kwajen dag, •wen eont verdiend, verlies van benzine en den lieelen dag gesjouwd in do warmto. Het „lampie licht" was cr ze'fs niet op OYcrjeschoten De inbraak te Spekholzerhcidc. In verband met den in den confectiewin kel van den heer Herbericks to Spekholzer heide gopleegden diefstal meldt men ons nog, dat voorzoover kan worden nagegaan, gestolen zijn tenminste 20 hoereücosluums 4 a 6 regenjassen, stroohoeden, ongeveer 60 gulden en oen damesrijwiel. Het spoor der dieven, vermoedelijk vier in getal, leidt over de Duitscho grens, over Har- bacli naar Kohlschew. Zij zijn vermoede lijk gezien Dinsdag v.m. omstreeks 5 uur tusschen de korenvelden door mijnwer kers, dio naar hun werk gingen. Een hun ner reed op een rijwiel, enkele honderden meters voor do drio anderen, dio pakken droogen. Onder Horbach zijn do etiketten gevonden van de costuums, benevens een der sfroohoeden. Kerkraadscho en Duit- echo politio werken samen om dc dieven op to sporen en nan te houden. Inbraak. Gistermorgen is, naar de „Asser Crt." meldt, in do zuivelfabriek te Ruinen inge broken. Nadat dc dief (dieven) eerst aan den voorkant der fabriek een dr cial ra- ïren geprobeerd hadden opeu to krijgen, hebben zij door verbreking van con ru t achter de fabriek op de zg. spoclplaaU, toegang verkregen. Daarna zijn zij weer door verbreking van eon ruit door de bin nendeur gegaan. Vervolgons, vermoedelijk mot behulp van valscho sleutels, kwamen zij in het kantoor. Gelukkig echter had do directeur het melkgeld, dat juist gisteren zou uitbclaald worden, al uit voorzorg op een veilige plaats geborgen. Dit geld zal zeer zeker het doel der inbreker(s) zijn geweest. De kleino kas bestaande uit 10, is door do(n) ongewcnschte gast (on) meegenomen, benevens 'n 25-tal sigaren en al de voorradige postzegels. De brand kast is door do heeren aangeboord. Ver moedelijk echter is (zijn) do inbreker(s) in hun werk gestoord. De politie was vroeg ter plaatse en stelt een onderzoek in. Een overval. To Halsteren is do koopman J. S. uit Poortvliet, dio zich van Bergen op Zoom huiswaarts begaf, door een tweetal perso nen uit Ettcn van zijn rijwiel afgerukt en aan hoofd en hand ernstig mishandeld en beroofd van 5. De beido aanvallers, dio zich onder de mrn'chenmcnigtc, dio zich verzamelde, op hielden, werden door de politie aangehou den en legden een bekentenis af. De vriend, die niet kwam. Donderdagavond zat een meneer van den Scbicdamschcn singel in een cafó in do Weste Wagenstraat te Rotterdam. De omstandigheid, dal do contanten, wel ke hij bfj zich bad, niet toereikend waren om do vele consumpties to betalen, ver ontrustte bem niet, omdat een vriend, dio altijd goed bijkas was, bem had beloofd,, dien avond in het café to komen. Een kleine leening zou al'e moeilijkheden uit den weg ruimen. Het uur, waarop do vriend zou komen, naderde, was er cn verstreek, maar do vriend bleef uit. Een half uur verliep een uur, vijf kwartier ver streken, maar de vriend kwam niet. Het werd den bezoeker nu toch wel wat bang to mocdo cn bij keek van de klok naar do deur, van de deur naar do klok en dan weer in zijn portemonnaie. Maar hoe dikwijls bij ook telde, hot bedrag bleef be slist te laag. In arrenwoede besteldo hij toen nog maar eens wat. Hij kwam toch geld tekort en of het nu veel of weinig was, dat kwam op hetzelfde neer. Hot werd later en later en de eenzame bezoe ker werd steeds somberder. Do vriend zou nu zeker niet meer komen en het ver- teerdo bedrag was inmiddels bedenkelijk hoog geworden, 't Werd „hoogste tijd" en de kollner kwam om af le rekenen. Toon volgdo hel verbaal van den vriend, die niet was gekomen, van bet geld, dat or evenmin was en tenslotte bood de bezoe ker aan, zijn hoed in pand te geven. Do kellner hechtte geen geloof aan het verhaal en met volkomen minachting voor do waarde van het hoofddeksel sprak hij als zijn stellige meening uit, dat de me neer het or op had toegelegd, een boelen avond gratis te drinken. Met zulke klan ten had men liever niet to doen. Dc koll ner wildo zijn woorden van een krachtig gebaar vergezeld doen gaan. Het gebaar vond zijn einde evenwel op bet gezicht van den bezoeker en de kracht had den on derkaak gebroken. De bezoeker is in hot ziekenhuis aan den Coolsingcl verbonden. Tegen den kellner is procesverbaal opge maakt.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 3