INGEZONDEN MEDEDEELING KINDERWAGENS ren afdoende oplossing van dit verkeers- stuk werdt verkregen. ii' t zou dan in de bedoeling liggen daar im tunnel te maken. i.i verband daarmede hebben er vanwege de Spoorwegen gisteren opmetingen plaats gehad. GEMEENTERAAD. Alsnog te behandelen onderwerp in de vergadering van a s. Maandag: Eervol ontslag op verzoek aan Mej. G. M K.bbink als lecrarcs in de classieke talen aan liet Gymnasium. Door het raadslid, den heer K. Sijlsma, is aan den voorzitter van den gemeente raad verlof gevraagd Maandag a.s. na afloop van de gedrukte agenda, aan het College van 13. en W. de navolgende vra gen le mogen stellen: le. Op welke wijze meent uw College bel kortgeleden door do gemeente aange kochte winkelhuis aan do Vischmarkt op de doelmatigste en voordceligste wijze te moeten exploitceren? Kwamen reeds ernstige aanvragen van bonafide gegadigden in, en welke houding werd namens het gemeentebestuur daar tegen ingenomen? 2e. Is het niet mogelijk en wenschelijk, dal des Zaterdags op warme zomerdagen gedurende de markt op de Vischmarkt en omgeving met den sproeiwagen wordt ge werkt? Kan het autoverkeer des Zaterdags, al hans enkele uren en vooral des avonds aan de Vischmarkt niet worden stop gezet? GEMEENTEVERSLAG 1926. III (Slot). Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Het schoolgeld Lager Onderwijs aan de Openbare scholen bracht op de som van 32.733.11 en aan de Bijzondere scholen 32.789.01. Aan Rijksuitkeering voor het Lager On derwijs werd ontvangen voor L. O. 349.440, voor M.U.L.O. 50.270 en voor het buitengewoon L. O. f 26.108.93. De openbare bewaarscholen werden bezocht door 663 leerlingen, verdeeld over drie scholen. Aan dezo 3 scholen waren werkzaam 7., 8 en 8 onderwijzeressen. De kosten be droegen 66.755.28i. Aan bijdrage pen- sicenstorting werd hierop terug ontvan gen 1369.381. Aan schoolgeld werd ont vangen 2390.78. Aan de bijzondere bewaarscholen werd aan subsidie uitbetaald een bedrag van 31.485.88. Do uitgaven voor het Middelbaar on derwijs bedroegen voor de Jongensschool 150.286.48 legen 148.378.59 in 1925; voor de Meisjesschool 82.937.34 tegen 78.159.97 in 1925. De Öandclscursus van Kennis is Macht had op 1 Jan. 1926 359 leerlingen, waar van 108 vrouwelijke. Aan het eindexamen namen deel 147 leerlingen waarvan 93 slaagden voor verschillende vakken. De opleiding voor instrumen (maker telde bij den aanvang van het jaar 42 leerlingen. Aan den vacantiecursus voor instru mentmaker werd door 13 personen en voor glasblazer door 43 personen deelge nomen, waaronder 9 Engelschen. Do uitgaven voor het gymnasium be droegen 102.476.12 tegen f 98.135.06 in 1925. De schoolgelden brachten op 24.251.28 tegen 19.985.45 in 1925. Aan de Universilei waren ingeschreven voor de verschillende faculteiten 2005 studenten, w o. 449 vrouwelijke studenten. Hel aantal promoties bedroeg 43. Het ledental der Leeszaal „Reuvens" sloeg van 2480 tot 2561. Het boekenbezit met 776 deelen. In totaal waren aanwe zig 18646 boeken en 3190 brochures. Uit geleend werden 82718 boekdeelen. Armwezen. De uitgaven voor het Burg. Armbestuur bedroegen 184.677.60$. De stedelijke werkinrichting vorderde aan uitgaven 19.011.48. Ontvangen werd 17 932. Gedurende 1926 werden opgenomen 11944 personen. Landbouw en veeteelt. De oppervlakte der gemeente bedraagt pl.m. 1254 H A. Daarvan is ruim 593 H.A. wei- en hooiland, ruim 203 H.A. erven en gehouwen, ruim 155 slooten, moeras enz. en de rest op andere wijze in gebruik. BIOSCOOPTHEATER TRIANON. Door de directie van het binnenkort te openen bioscooptheater Trianon zijn wij in de gelegenheid gesteld de nieuwe bouw eens meer van nabij te bezichtigen: zoo als men weet, de woning van wijlen nota ris Coebergh, Breeslraat 31. Voorbijgangers die do niet verbouwde voorgevel zien van het oude heerenhuis vermoeden niet welke geweldige verande ringen daarachter hebben plaats gevon den. Zoo men weet is het pand door verbou wing en bijbouwing herschapen in een greot. bioscooptheater 000 zitplaatsen be vattende, en "café, onder leiding van het architecten-bureau Ponse en Lobman te Sassenhcim. De ingang van het oude hee renhuis, die blijven moest, daar de oude gevel niet mocht worden afgebroken, is nu toegang geworden tot. het cafc, dat van bet eigenlijke bioscooptheater geheel afge scheiden en in liet rechtergedeelte van het buis is aangebracht. De twee groote kamers ensuite, die daar eerst waren zijn nu omgetooverd in een deftig café-inte rieur, waarbij de oude schoonheid geheel gespaard is gebleven. De prachtig bewerk te zoldering, zooals men die alleen nog maar in enkele oude patriciërshuizen aan treft is intact gelaten, alsmede de schoor steenmantels met de oude bijbehoorende geel ilderde bovenstukken. Een weelderig ingebouwd buffet, zeer modern imitatie goudleeren behang, ontworpen door Swiers geven deze zaal een deftig en tevens zeer behagelijk aanzien. Wat nu het eigenlijke bioscooptheater Uctroft, de ingang daarheen is aan de lin- \fcrzijde gelegen. De beide kamera ensuite die ook daar waren, zijn geheel uitgebro ken om een passende toegang tot het thea ter te verkrijgen. De plaats van deze ver trekken wordt nu ingenomen door twee flinke hallen. De onderpui van de linker gevel is daartoe weggebrokeu, zoodat men van de straat aanstonds in de eerste hal komt, waar de foto's, op de te draaien films betrekking hebbende te bezichtigen zijn. In do rechterhoek der hal bevinden zich de loketten voor den verkoop van kaarten. Achter deze hal is, zooals gezegd, nog een tweede hal gelegen, die men door loopt om in de bioscoopzaal le kunnen ko men. Rechts van deze tweede hal bevindt zich de garderobe en de opgang naar bo ven voor bezoekers die op het balkon wil len plaats nemen. Die opgang bestaat uit een mooie hardsteencn trap met breede monumentale hardsteenen leuningen, welke trap uitkomt onder een koepel met zeer mooie gewelven. Voor hen, die op het balcon plaats ne men is er boven een aparte garderobe en twee foyers, een direct achter de bioscoop zaal voor degenen, die gaarne in een ver trek vertoeven waar niet gerookt wordt en een grootere, die aan de straat boven het café gelegen is. Hier liggen prachtige ta pijten, alles is geschilderd in mooie mo derne kleuren, terwijl het behang voor deze beide foyers ontworpen is door Jaap Gidding. De bioscoopzaal zelf is geschilderd in tinten van terra-cotta en zwart, in welke kleuren ook het meubilair en het bekleed sel der stoelen gehouden is. De zaal, die geheel nieuw is opgetrok ken, biedt, zooals reeds gezegd, plaats aan 900 bezoekers, is hoog en ruim en voorzien van uitstekende ventilatie. Do loges, die achter in do zaal en bo ven op het balcon zijn gebouwd, zijn zeer ruim, voorzien van mooie fauteuils, terwijl op ieder tusschenstuk een clectrisch lamp je is geplaatst. Vanaf de zoldering hangen vijf groote en zeer mooie electrische kro nen, terwijl aan de wa-nden mooie zijlich ten het geheel zullen completeeren. Links van de benedenzaal is eveneens een rui me foyer, kantoor en een fietsenstalling, die uitkomt op de Langebrug. Het tooneel, waarnaast moderne kleed kamers zijn met waschgelegenheid voor de artisten is eveneens groot en ruim "n bovenal practisch gebouwd. Hst zal met een zeer kostbaar gordijn van de zaal wor den afgesloten. Aan beiden zijden van het tooneel in de hoeken der zaal zijn breeJe uitgangen aangebracht en tevens zijn daar de toiletten gelegen afzonderlijk voor dames en heeren. Ook voor het balcon is er een aparte nooduitgang. Intusschen zal men voor brandgevaar niet zoo heel bevreesd behoeven te zijn, daar de cabine en de motorkamer brand vrij geheel van beton zijn opgetrokken. Als wij het geheel beschouwen hebben wij den indruk hier met een unicum voor Leiden to doen te hebben. De mooie zaal, die boven het café gele gen is om 's avonds als foyer dienst te doen, zal des micldags gebruikt worden als theesalon, .waar de dames zich dan een oogenblik zullen kunnen verpoozen. Bovendien verzekeirdo de directie ons dat zelfs in dit luxueuse gebouw, waar de beste films gegeven zullen worden, de oude prijzen zullen gehandhaafd blijven, terwijl het Casinotheater verder onder dezelfde directie als volksbioscoop zal worden ge ëxploiteerd, zoodat de prijzen daar nog zeer belangrijk zullen worden verlaagd. De St. Franciscus-feesten. De penningmeester van het St. Francis- cus-ccmité verzoekt om rekeningen, die nog niet inreleverd mochten zijn spoe dig te zenden. (Penningmeester is de heer A. Schlatmann, Vischmarkt 9 en 10). Vanwege de vacanties is een laatste bij eenkomst van hoofd- en subcomité's uitge steld tot September. De opvolger van prof. Scheltema. Naar wij vernemen komt mr. R. P. Cle- veringa, rechter in de Arrondissements- Rechtbank le Alkmaar, ernstig in aanmer king om benoemd te worden tot opvolger van prof. F. G. Scheltema als hoogleeraar in het handelsrecht en de burgerlijke rechtsvordering aan de universiteit alhier De Leidsciie winkelstand. Hedenmiddag heeft de heropening plaats gehad van het aanmerkelijk uitgebreide magazijn van den papierhandel A, A, Ver hoog. Haarlemmerstraat 29, De heer Verhoog, die een uitgebreiden en gros-handel heeft naast de gewone win kelzaak voelde reeds lang de behoefte tot uitbreiding met een aparte afdeeling om de winkeliers te ontvangen. Dat is nu tot stand gekomen door het bijtrekken van eenige aardige kamers in den vorm van een engros-magazijn en een monsterkamer. Daar kunnen de winkeliers kalm zaken doen en het winkelbedrijf kan ongestoord zijn gang gaan. De verbouwing hiervan werd uitgevoerd door de aannemers A. Bik en Van Driel uit Rijnsaterwoude, die tot volle tevredenheid van den heer Ver hoog het werk hebben verricht. De electri sche verlichting was in goede handen bij den heer Eggink (Breestraat). Wij verwijzen voorts naar de annonce in dit nummer, waarin van do heropening mededeeling wordt gedaan. Den 8sten Augustus hoopt onze stadge noot, de heer P. Corba. den dag te herden ken, dat hij voor 45 ja?r in dienst trad bij de stoombroodfabriek „De Vereeniging" v.h. Koolc Nicola en Co. Voor het examen Engelsch M. O. (akte A) is te Utrecht geslaagd mej. C. Dikshorn, alhier. De winkel in het postkantoor alhier is sedert cenigo dagen opgeheven. Het be drijf bleek niet loonend- Gisteravond ging zeker J. N. op visite bij iemaud op den Zoeterwoudsch9 Singel. Hij ging achter hel raam zitten om oog te houden op zijn rijwiel, dat hij tegen een Solide Stoelen met leder... Buffetten, in prima eiken rn rn met bolle kastjes en spiegels üu.üU Eiken Spiegels, diverse modellen 9.00 Bezichtigt onze Speciale Tentoonstelling le ETALAGE vanaf D0NKERSTEEG Vrij Entrée - Vrij Entré© boom had laten staan. Toch heeft iemand kans gezien het rijwiel weg te nemen. Op de Blauwpoortsbrug beeft gistermid dag een aanrijding plaats gehad tussehen do blauwe tram en een transportrijwiel van P. J. F. Dit werd nagenoeg vernield. Suusje W. heeft bij de politie aangifte gedaan, dat zij door juffrouw Z. in de Dillenburgerstraat is mishandeld. Ten nadeele van W. K- is op do Boom- markt een handwagen ontvreemd. Met Slscrt. 151 zijn verzonden de afdruk ken der Koninklijk goedgekeurde geAvij- zigde statuten der Leidsche Vlceschhou- wersvereeniging, thans genaamd Slagers- patroonsvereeuiging voor Leiden en Om streken, gevestigd alhier. R. K. Arbeidsbeurs vc-or Jongelingen. Gebouw der St. Joseph's Gezellen. Ra penburg 52, Telef, 456. Aanmelding: Don derdag 89 uur. Aanbieding: 1 Timmerman (half, was); 1 Metselaar (halfwas): 1 Behanger en Stoffeerder (halfwas). 1 Monteur voor autovak (halfwas); 1 Fietsenmakersleer ling; ,1 Kantoorbediende (leerling). BIOSCOOP. Luxor. Het warme aveer doet zijn invloed op het bioscoopbezoek wel duidelijk geldon. Eer lijk gezegd: heel voel hebben de wegblijvers niet gemist, want het programma van deze week verheft zich niet boven het middel matige. Na het journaal gaat ditmaal weer eens een klucht, een aardige boksfilm, do hoofd nummers vooraf. „De Koningin der Renbaan" is een film, die ons verplaatst in het rijk der dieren, meer speciaal in dat der paarden van Kentucky. Wij zien daarin, hoe „verstan- dig" de paarden kunnen denken, ja zelfs spreken En da ar tussehen door voltrekt zich natuurlijk een renbaangeschiedenis met de hocdige Aveddenschappen, winst en verlies, verstoord geluk nu eens aan dezo dan aan gene zijde. Een film, die weinig te leeren geeft. Het tweede hoofdnummer „Zeven Doch ters" geeft hier en daar aardig spel te zien. 't Is echter een bijeengeraapt ver haal zonder lijn. zonder strekking, Avaar geen kwaad noch goed te zien valt. Een film, waarbij men niets verliest als men haar niet ziet. RECHTZAKEN ingezonden Sïufcken (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Met tie Roomsche Handelsreizigers een Zondag uit. Mijnheer de Redacteur. Mag ik U beleefd een klein plaatsje in Uw geëerd blad verzoeken, waarvoor bij voorbaat mijn hartelijken dank. Gaarne wilde ik even verwijzen naar de in dit nummer voorkomende advertentie, waarin de „Boottocht" der Roomsch Ka tholieke Handelsreizigers wordt aangekon digd. Onze Katholieke stadgenooten, die reeds zoo dikwijls op onze feestavonden van hun belangstelling deden blijken, zul len ook thans natuurlijk met ons deze „Feesttocht" medemaken. Ten eerste na tuurlijk daar zij verzekerd zijn vau een genotvcllen middag en avond, maar ook ten tweede, omdat zij hiermede een goed doel steunen en ook medewerken aan een mooi stuk „propaganda" waaraan onze Vereeniging, ten opzichte van nog vele Roomsche reizigers zoozeer behoefte heeft, in naam van „St. Ghristoffel" moet nog meer bekend worden gemaakt. Katholie ke stadgenooten, door groote deelname aan onze boottocht, waardoor deze alsdan in alle opzichten zal slagen, werkt gij tot dit mooie doel in groote mate mede. Aangezien het aantal plaatsen beperkt is, geven wij U in overweging U spoedig van kaarten te voorzien, verkrijgbaar aan de adressen in onze advertentie a'ermeld. De prijs ad f 1.per persoon is zeer laag gesteld, terwijl verder geen offers van U worden gevraagd. Zondag li Augustus is dus de dag dat ge met de Roomsche Han delsreizigers gaat-varen. Namens het Bestuur der afd. Leiden van „Christoffel", P. J. PETIT Jr., secretaris. Inbraak te Overschie. De Hooge Raad heeft gisteren behan deld een cassatieberoep van den negen tienjarigen man uit Schiedam, die door de rechtbank te Rotterdam tot twaalf ja ren gevangenisstraf is veroordeeld we gens diefstal, poging tot diefstal en dood slag op één der gebroeders Hoogerbrugge in den nacht van 16 op 17 Mei 1926 te Overschie te wier huize ingebroken werd. Het Gerechtshof te s-Gravenhage had deze straf arerzAvaard tot vijftien jaren gevangenisstraf. Namens requirant lichtte mr. S. v. Oven eenige cassatiemiddelen toe. De conclusie van het O. M. werd be paald op 12 Augustus. KANTONGERECHT WOERDEN. Geen rijbewijs. Tegen M. E., rijAvielhandelaar te Bode graven, was proces-verbaal opgemaakt wegens het berijden van een motorfiets op den openbaren weg zonder rij- of nummer- bewijs. Bekl. merkt op, dat het hier een motor betrof, dien hij alleen maar had te probeeren. Boete 2 X f0.50 of 1 dag. Wegens rijden zonder rijbewijs en zon der helder schijnend achterlicht werd be boet met resp. f 2 f 1.— of 2 X 1 dag Verboden plakkerij. In den verkiezingstijd had P. O., te Bo degraven, arcrschillende lantaarnpalen en landhuizen benut om er biljetten of pamfletten op te plakken. Volgens bekl. was door den Aerbalisant uit partijhaat te gen hem proces-a-erbaal opgemaakt, daar andere partijen maar raak mochten plak ken en hier niets van werd gezegd. Boete 2 X f2.— of 2 d. Te hard gereden. Een zaak tegen J. A., koopman te Lei den, die er van beschuldigd werd te B o- degraven met een te groote snelheid en links van den weg te hebben gereden, moest tot de volgende zitting worden aan gehouden om den verbalissant te hooren. Bekl. beweerde op den in het proces-ver baal genoemden tijd niet te Bodegraven, doch te Utrecht te zijn geweest. De ingenieur W. G., te Leiden, had met een vaartje van 39 K.M. over een ovenveg der spoorwegen gereden. Ook de ze zaak werd aangehouden om eerst den verbalisant te hooren. C. F. B., houthandelaar te Zwammer- d a m, stond voor een zelfde feit terecht. Door bekl.'s raadsman werd een. heel pleidooi gehouden. Deze Avas van meening, dat waar het bier een niet onbewaakte overweg betrof bekl. geen straf kon worden opgelegd. Niettemin werd door den ambtenaar f 2 of 2 d. geëischt. Bekl. zal schriftelijk vonnis worden gewezen. VOETBAL. DIOC. HAARL. BOND. Seriewedstrijden V. V. L. Voor Zondag a.s. zijn de volgende wed strijden vastgeste'd: 12.30 uur Leiden 4Blauw Zwart 3 (2o afd2e ronde). 2 uur Leiden 3—BI. Zwart 2 (le afd., 2 ronde). R. K. V. V. „Teijtingcn". A.s. Zondag gaan „Teijlingen" I en II de neder'aagwedstrijden spelen tegen K. S. A. I en II op 't Hoornpark te Den Haag. De reis zal worden ondernomen per trein vanaf station Leiden, welke ver trekt (voor het 2e elftal) om 11.56 uur, het 1ste elftal, dat om 3 uur moet spelen gaat met den trein van 13.10 uur. Het 3e elftal dat uit moet komen voor de serie- wedstrijden van S. N. A. (Stompwijk) ver trekt per auto om 1.30 uur a*anaf Sassen- heim om dau om 3 uur den wedstrijd aan te binden tegen A. V. V. 2. Serie-wedstrijden Junioren te Sassenheim. Niet minder den 4 elftallen zullen kam pen om een prijs machtig te worden. Het programma is voor morgen als volgt1 uur: S.J.G. I JuniorenLisse II Junioren. Lisse I JuniorenV.V.L. I Ju nioren. OE OHSGEVIHG. WASSENAAR. St. Franciscus-oratorium. In den loop dezer Avcek is er te Was senaar een uitvoering geweest van een St. Franciscus-oratorium, bestaande uit: de clamatie, tenor- en baryton-solo, koor en begeleiding voor vleugel. De tekst van het oratorium is van P. Gilbertus Lohuis en dc muziek van W. van Kalmthout. De zangvereeniging „Sursum Corda" die nog maar vier maanden bestaat, heeft het werk in studie genomen en in het Patronaat uitgevoerd. Er moet wel hard gewerkt zijn door de zangA-ereeniging, om zoon werk in betrekkelijk korten tijd zoo uitstekend uit le voeren. Het werd een groot succes voor de vereeniging. Het publick loonde zijn dankbaarheid door tijdens dc uitvoe ring stil te zijn, en daarna door een ge weldig applaus. Dc dames van den IJssel en v. d. Steen zorgden voor de declamatie, de soli Aver- den uitgevoerd door dc heeren A. Vogels en A. v. d. Ham, het accompagnement van het koor door den heer Oefncr, terwijl de directeur dezer zang\Tereeniging de solis ten accompagneerde. De zeereerw. beer Tholenaar bedankte allerhartelijkst den directeur, den heer J. C. Beuk en executanten, met zeer gevoel volle woorden, en sprak den wensch uit, dat dit oratorium hier nog eens zou wor den uitgevoerd. Alzoo, in het geheel genomen een schit terende avond cn tot besluit werden licht beelden vertoond, betrekking hebbend op bet leren van den H. Franciscus. Katholieke Agenda LEIDEN. Zaterdag. Afhalen kaarten Volkszangmid* dag a 10 cents, Bondsgebouw, 89 uur. Zendag. Afhalen kaarten Volkszangmid dag a 10 cents, BondsgebouAv, 121 uur. Woensdag. Volkszangmiddag voor kinde ren der Bondsleden, boven 10 jaar Bondsgebouw. 35 uur. Algemeene Agenda LEIDEN. Zondag. Concert „De Post", Musis Sacrum, 8 uur. Van Zaterdagavond 8 uur (ot Maandag morgen 8 uur nemen de volgende huisart sen den dienst waar. Dr. Muijscrt, Breestraat. Dr. Niemer, Slafionsweg. Dr. Schreuder, Plantsoen. Dr. Veldhuyzen, Hooigracht 84. De Geneeskundige Zondagsdienst to Oegstgeest wordt van Zaterdagavond 3 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargeno men door Dr. Varekamp. Geverstraat 32, Tel. 1916. OE RiJMSTIREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Collecte. Dinsdag a.s. zal de ver eeniging „Rhode" een collecte langs de huizen houden. Deze collecte dient tot steun van het Prot. Kinderhuis Voor dorp te Leiderdorp. EEN KREET UIT HET OOSTEN. Tegenwoordig brengen kranten en tele grammen ons dagelijks bericht over Mexi co en China, hoe daar de Kerk van Chris tus vervolgd wordt, hoe priesters, klooster lingen en leeken in donkere kerkers worden gesloten, vermoord en verbannen. Verha len die ons de vervolgingen onder de Ro- meinscho Keizer weer in 't geheugen roe pen. Toch is deze openbare vervolging niet de zwaarste. Veel nadeeliger is de vervol ging Avaar geen martelaren vallen, de stille maar doorgevoerde tegenwerking, zooals. die heerscht op vele plaatsen in Indië. "Waar de heidenen dikwijls de Christenen tarten en plagen, hun de samenleving on mogelijk maken, als ze slechts in kleinen getale zijn in een of ander dorp. En de arm der Regeering slaat er machteloos te genover. Een interessant geval geschiedde niet lang geleden. Issuhapaiem Avas een dorp waar wel 50 Kath. families woonden- Van- Avege hun getal lieten de heidenen hen met rust, en menigmaal had een bekeering plaats. Ze hadden een aardig kapelletje gebouwd van ruAVO stukken natuursteen uit de rotsen geslagen, en met kiel en zand tot muren gemetseld. Een dak van palm blaren bedekte het geheel. Hot Avas een kerkje dat in een kring van 100 kilometer zijns gelijke niet had, zoo rijk. Want er was*daar een mooie kerkklok, die Avijdgal- mend de Christenen opriep naar 's Heeren Altaar. Ze was van zuiver staal in den vorm van een stuk spoorrails. Een boom diende als klokketoren en een ijzeren bout als klepel. Bovendien was een flink beeld van de Onbevlekte Ontvangenis bun glorie, en trots. De bewoners waren wevers van beroep. Primitief waren de weefgetouwen, als we ze zoo mogen noemen cn hun pro duct Avas zeer tuav goed van geelachtige tint. Doch hun arbeid a'erschafle eeu eer vol eenvoudig bestaan, al waren ze niet rijk In 't dorp waren ze in aanzien en vanwege hun getal konden zc ook voor hun godsdienst uitkomen- De kinderen lvadden om den hals een kruisje of medaille van Patroonheilige ïnplaats a'an 't medaillon der dorpsgocl. Of ook wel een zAArart kruisje op 't voorhoofd getoekend inplaals van de roode stippen en lijnen waarmee de heide nen zich versierden. Een kruis geteekc-nd op den kleimuur der huizen was 't teeken van een ChristenAvoning. Met het komen van meer beschavnig werd een groote Avog aangelegd, doch op een afstand van 16 ki lometer van hun. dorp, een afstand die loo pend of per ossenkar moest worden afge legd op een hobbelig zandpad vol ruwe rotsblokken. Nog erger Avas dat de trein, do rookwagen in bun "taal, zoo ver Avcg bleef, het naaste station was 70 kilometer ver. Was de spoorweg dichter bij geweest, dan hadden ze hun goed beter kunnen verkoopen, maar nu moesten zo vaak voor 14 "dagen gaan venten, cm liet fabricaat van 3 weken aan den man te brengen. Wel was dit steeds zoo geweest, maar nu cr toch een spoorweg bestond, woonden zo liever niet zoo ver van 't station af. Het idee kwam bij hen op te verhuizen naar een beter afzetgebied. En ze trokken Zuid waarts. Ongeveer 15 families bleven achter omdat ze ook wat akkerland hadden, an den eersten dag af na het vertrek der me nigte veranderde do houding der heidenen en werd laag neei-gezicn op den Christen. Want had hij niet de godsdienst zijner voorvaderen verlaten, was hij niet een verrader, had hij niet omhelsd een builen- landsche eeredienst, aio van. den blanke overheerscher? Zoo spraken ze. Maar zo dachten: die Christenen veroordeelen door hun gedrag onze slechtheid, bedr<v twis ten, diefstallen cn zwelgpartijen. Doch nie mand neg durfde verder te gaan Een poosjo later kAvam de Missionaris, die op 60 kilometer afstand woonde, het dorp bezoeken Bij dm gelegenheid v/erd o.a. een Christelijk huwelijk ingezegend. Zijn plan was een paar dagen daar tc vertoeven. Doch nog denzelfden dag Averd liij geroe pen voor een stervende, dus verliet <1° plaats. Vaa de veranderde houding der hei denen had hij niets bemerkt. Een huwekjfc in Indië gaat gepaard met groote plechtig heden. Ilct feest duurt drie dagen cn eiken avond tot laat in den nacht gaal het

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2