INGEZONDEN üüEDEDEELiflC I.E.M.C.O. RADIO - 25 cent l.êSS.MA UIT DE RADIO-WERELD UIT DE OMGEVING LISSE. GEMEENTERAAD. Geen schoolfeestje. De aan leg van gas in voortuinen. Gisteravond vergaderde de Raad dezer gemeente. Voorzitter de burgemeester. Afwezig de heer Warmerdam. Do Voorz. opent de vergadering en weth. Tromp leest het gebed. Do notulen worden vastgesteld. i' Voorstel van B. en W., om aan den heer J. J. Vrolijk, onbezoldigd assistent aan de Openbare Lagere School, met in gang van 1 September 1927 overeenkom stig eigen verzoek als zoodanig eervol ont slag te verleenen. Aangenomen z. h. st. 2. Voorstel van B. en W. tot ruiling van grond tusschen de gemeente en den heer L. A. Schippers alhier. Het is noodig dat voor den eventueelen aanleg van een nieuwen verbindingsweg tusschen do Julianastraat en den Heeren- weg, de gemeente de beschikking krijgt «ver een stukje grond van den heer L. A- Schippers, terwijl de heer Schippers prijs stelt op een strookje grond van de ge meente tusschen genoemde verbindings straat en zijn eigendom gelegen. Het voorstel wordt aangenomen z. h. st. 3. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwterrein langs de Ka naalstraat aan ieder der heeren A. H. Schrama en L. van der Reep. Aangenomen. B- en W. stellen bij dit punt tevens voor do grond langs de Kanaalstraat in den vervolge met 50 cent in prijs te verhoogen Aangenomen z. h. st. •4. Vaststelling van de onderwijzers, wel ke aan de Openbaro School voor uitge breid lager onderwijs en welke aan de Openbare School voor gewoon lager on derwijs verbonden zullen zijn. Aangenomen z. h. st. 5. Verzoek van het bestuur der Ghr. Oranje-Vereeniging, afdeeling „Lisse", om gelden beschikbaar te stellen voor school feestjes ter gelegenheid van den verjaar dag van H. M. do Koningin op 31 Aug. a.s B. en W. stellen voor op dit verzoek af wijzend te beschikken, omdat nog onlangs bij den 18den verjaardag van Prinses Ju liana de gemeente boekjes heeft beschik baar gesteld aan do Oranjevereeniging. Wanneer deze vereeniginjJ meent thans weder een feest te moeten organiseeren, dan moet ze daar zelf kapitaalkrachtig ge noeg voor zijn. Do heer A. H. Schrama zou wel oen subsidie willen toestaan wanneer beweging uitging van de schoolbesturen en niet één vereeniging zich er voorspande. Do heer Kuiper is het daarmede eens. De heer Sobels is het met B. en W. eens om geen subsidie toe te staan, omdat het hier betreft een christelijke vereeniging. Als het een neutrale vereeniging betrof, zou spr. er anders over denken, maar een christelijke vereeniging kan niet alle men- schen bevatten. Besloten wordt geen subsidie toe te ken nen. 6. Vaststelling van de verordening op hot beheer van de Gas- en Waterleiding bedrijven der gemeente. De heer Sobels maakt een aanmerking op de redactie van de verordening. Tevens vindt spr. de afschrijvingen wel wat laag De verordening wordt daarna vastgesteld 7. Vaststelling van de verordening, re gelende de voorwaarden voor do levering an water door het Gemeentelijk Water leidingbedrijf. Vastgesteld z. h. st. 8. Vaststelling van de gewijzigde veror dening, regelende de voorwaarden voor de levering van het gas door liet Gem- Gas bedrijf over den gewonen- en den munt gasmeter. De heer Tromp zegt dat in de verorde ning staat dat de gemeente 10 M. leiding naar do huizen geeft. Wanneer echter een orf of een tuintje ligt voor een buis, dan moot de eigenaar van dat erf of tuintje ook do leiding daardoor betalen. Dat viudl spreker niet geheel correct. Spr. zou willen dat de gemeente ook dat betaalde tot een maximum van 10 M. uit het midden van den weg. Besloten wordt daarom artikel vijf der clausule: of over de grens van het erf, te schrappen. Overigens wordt de verordeaing onver anderd vastgesteld z. h. st. 9- Aanbieding van de Gemeentereke ning over het jaar 1926. De evrmoedelijke ontvangsten over 1926 hebben bedragen wat de gewone dienst be treft 362182.22, de uitgaven 337784.08, zoodat bet batig saldo bedraagt 24498.41. Deze cijfers zijn voor den kapitaaldienst [respectievelijk 325361.89, 32174.55 en 3619.34. Er bestaat nog een oude schuld aan de schoolbesturen over de jaren 1922, '23 en '24 van 11524.55, welke schuld B. en W. voorstellen te delgen uit het vermoedelijk batig saldo van 1926- De gemeenterekening wordt gesteld in handen van een commissie, bestaande uit do hoeren Segers, Schrama, Kuypers en Onderwater. Enkele besluiten comptabiliteit worden aangenomen. 11. Ingekomen stukken en mcdedeelin- gen. Ingekomen is een beschikking van Ged. Staten op een raadsbec'uit aangaande eeu geldleening. B. en W. doelen mede, dat de heer Ver- duyn zijn benoeming tot lid van den Raad heeft aangenomen Tevens deelen B en W. mede dat haar college geen termen aar.wezig gevonden heeft om aan te vragen het wachthuisje der N. Z. H. T. M. hij Guldemond te doen verplaatsen naar de Adrianastraat. Bij do rondvraag vraagt de heer Sogers of op het bordje waarop staat: Voetpad bij do kalkzandsteenfabriek, niet kan wor den bijgevoegd: Niet voor wielrijders; om dat van dit voetpad zeer veel door wiel rijders wordt gebruik gemaakt. Tevens zou *pr. willen dat het bordje dat do richting naar Amsterdam aangeeft in de Kapel straat, vooraan deze straat wordt gezet in- plaats van achteraan, omdat aan vele vreemdelingen de zaak daar niet duidelijk schijnt te zijn. Spr. zou tevens willen, dat een eind gemaakt werd aan het racen op Zondag door deze plaats, wat erg hinder lijk is voor kerkgangers. Het heet wel dat dit trainen is, maar in werkelijkheid zijn het wedstrijden. Spr. doet het middel aan de hand om al de racers aan te houden ter controleering van hun rijwielhelasting- merk, waardoor de wedstrijden in de war worden gestuurd en wel spoedig een an dere route zal worden opgezocht. De Voorz. antwoordt dat wat betreft liet hord, dat de richting Amsterdam aanwijst dat juist goed staat waar het thans staat. Wanneer er abuizen mede worden gemaakt is dat de schuld van de automobilisten en wielrijders zelf. Wat de races betreft, zegt spr., dat zulks den laatsten tijd al zeer af genomen is- Verder leverde de rondvraag weinig belangrijks op. Hierna volgde sluiting. UITHOORN. GEMEENTERAAD. Wijziging Kadegeld. De Raad dezer gemeente vergaderde Donderdag onder voorzitterschap van Burgemeester Mr. D. F. Pont des avonds 8 uur. Afwezig de heer A. Rekelhof. Na opening met gebed spreekt de Voorz. een woord van geluk wegens het herstel van de gezondheid van den heer Bosman. On der de ingekomen stukken zijn 5 goedge keurde begrotingswijzigingen. Daarna volgt een schrijven van het schoolbestuur der R. K. Jongensschool, waarin het ver zoekt aan de assistente het zelfde salaris uit te betalen als aan die van de O. L. school, met tevens hel verzoek, dit be drag in 4 driemaandelijksche termijnen te mogen innen. Aangenomen. Een verzoek van de S.D.A.P., om aan de Ned Spoorwegen bewaking van de overweg aan den Zijdelweg te verzoeken. B. en W. zien evenwel goed in dat in het feit van onbewaakte overwegen geen ver andering is te brengen. De spoorwegen zijn voortdurend bereid technische veran deringen aan te brengen. Een nauwgezet chauffeur zal daar niet verongelukken. B. en W. stellen voor het adres voor ken nisgeving aan te nemen. Besloten. Kasopname Woningbedrijf, zijnde 461.38 in orde, idem eleclriciteilsbe- drijf, groot f 1694.50, idem Openbare Werkon 89.97 en van den Gemeente- Ontvanger groot 2814.28 in orde be vonden. Op advies van Ged. Staten wordt een geringe wijziging gebracht in de begrafe nisverordening. Een adres van de S. D. A. P. over luchtverkeergevaren boven de kom der gemeente wordt voor kennisge ving aanvaardt. Nu ontspon zich een wijdloopige dis cussie over de aansluiting aan het elec- trisch net van een inwoner van de.Noor der Lcgmeeren, nl. over 't al of niet open baar zijn van den weg langs diens woning; een discussie, die pl.m. II uur duurde, waarna eindelijk een motie werd inge diend door de heeren VerwoeTd en Bos man, luidende „De Raad der gemeente Uithoorn.enz. besluite., dat .weg een openbare weg is en neemt aan, dat electrificatie moet geschieden volgens het reglement". Aangenomen met 7 legen 3 stemmen. Tegen de heeren Koole, Klein en Neder land. Uitkeering Koppengeld volgens de wet van 24 Mei 1897 (ruim 6000) werd aanvaard. Een groole verandering onderging het kadegeld. De voorz. betreurt het, onder den drang van velen met dit voorstel te moeten komen. Hij noemt de bedragen, die tot Juli (117.42 gld.) zijn ontvangen, waar door de raming van 1000 per jaar verre overtroffen zou worden. B. en W. stelen de gewone kadegelden met 0.05 te verlagen en de 7 dagen voor 5 dagen te berekenen. Abonnementen werden als volgt voorgesteld: tot 15 ton 25. t.m. 29 ton 40, t.m. 44 ton 60, t.m. 59 ton 80, t.m. 100 ton 110, van 100 ton en daarboven 150. Tevens heeft er nog een juridische verandering plaats art. 4 van de invorderingsverordening wordt daaruitgelicht en gesteld in de hef fingsverordening. Hierna hadden benoemingen plaats van administrateur van slachtbedrijf, woning bedrijf en ambtenaar van den Burg. stand De voorz. sprak hier eenige zeer waar- deerende woorden ten gunste van den se cretaris der gemeente, dien hij wenschte te benoemen tot administrateur van het woningbedrijf op een salaris van 300, tevens als le ambtenaar van den Burg. stand op een salaris van 300, terwijl de 2e functionaris geen salaris genieten zal (d. i. de burgemeester zelf) De heer Bos-, man wenschte een andere salarisregeling die practisch op hetzelfde neerkwam. Tot adm. slachtbedrijf werd benoemd de heer Wagenaar op een salaris van ƒ600. Tot adm. woningbedrijf werd aange steld de heer Berkhout op f 300. Aan den heer Wagenaar werd eervol ontslag als zoodanig gegeven. Tot le ambtenaar van den burgel. stand werd gekozen de heer Berkhout op een jaarwedde van 300. De regeling zal 1 October a.s. in wer king treden. Verdaagd naar de volgende vergade ring worden: Reglement Burgerlijk Arm bestuur, Zekerheidsstelling en jaarwedde Adm. Burgerlijk Armbesuur,, en de be noeming van een Administrateur dien aangaande. Bij de rondvraag zegt de beer Geurts klachten gehoord te hebben over het lig gen in het gras door personen van heider- lei kunne. De heeV Geurs vraagt de nieu we politievel-ordening nog niet in dat sta dium van wijziging is, dat zij behandeld kan worden om aan dergelijke schandalen een einde te maken. Alvorens de vergadering te sluiten, spreekt de Voorz. een woord van dank tot de scheidende raadsleden, die niet herkozen zijn. Hierna sluiting. Programma's voor Zondag 7 Augustus. Hilversum, 1050 M. 8.309.30 R. K. Morgenwijding. Mej. O. E. M. Boonstra: sopraan. J. Laghowitzï viool. O. Logger: piano. Spreker: De Wel- Ed. heer Edm. Klinkum te Amstelveen. 1. Le déluge, St. Saëns (viool). 2. Ach, Jesu, war icli schon bei dir, Bach. (Aria voor sopraan met obligaatviool. (Viool, piano, sopraan). G. Nordische Sage, Bohm (viool). 7. Aria uit „Die Jahreszeiiten" 16 Becita- tiv 17, Haydn (sopraan). 9.50 Dienst in de Geref. Keizeregracbt- kerk te Amsterdam. 12.30—1.30 N.O.V.-uitzending. Concert door bet Palace-ensemble van het Palace- Hotel te Scheveningen. John Beek: viool. Tony Zorg: piano. Michel Gompertz: cello. 1. It made you, happy when you made me cry, Donaldson. 2. Menuet-, L. v. Beetho ven. 3. Gerne heb' ich die Frauen gekiiszt, u. d. operette Paganini, Léhar. 4. Accelera- tionen Wialzer, Strauss. 5. Ay-Ay-Ay, Frei- re. 6. Fant. uit La Bohème, Puccini. 7. So blue, de Sylva, Brown, Henderson. 8. Ideale, Tosti. 9. Wein, Weib und Gesang, J. Strauss. 10. Oa, e'est Paris, Padilla. I.302.00 N.O.V.-uitzending. Causerie over: Verkeer en Verkeersveiligheid, door den heer C. Snet-hlage, Chef v.h. Verkeers wezen te 's-Gravenha-ge. 2.30 Uitzending van de openbare lezin gen te houden tijdens het Internationaal Kampcongres te Ommen. Lezingen door Dr. Annie Bcsant en den heer J. Krishna- murti in de Engelsche taal. 4.50 Dienst in de Nieuwe Kerk a. d. Laarderweg (Herv.) in Hilversum 8.00 Nieuwsber. 8.15 Aansluiting van het Kurhaus te Scheveningen. Het Residentie-orkest o. 1. v. Prof. G. Schneevoigt. Leff Pouishnoff: piano. Deze speelt na de pauze het piano concert no. 2 c-moll van Rachmaninoff. Daventry 1600 M. 3.50 Populaire klassieken. 5.35 Gedichtenvoorlezing door Rich. Cloudesley Savage. Gedichten van W. Barnes, F. Thompson en A. Noyes. 5.506.05 Lezing: Twenty thousand mi les through the southern seas. 8.20 Orgelconcert in de St. Michaels- kerk. 8.35 Studio-kerkdienst. 9.15 Oproep voor een liefdadig doel. 9.20 Weerber., nieuws. 9.35 Concert in het Grand Hotel East bourne II.05 Epiloog. „R a d i o-P a r i s" 1750 M. 12.201.05 Gewijde muziek en preek. 1.052.10 Orkestconcert. 5.05—5.55 Dansmuziek, Homonyme Jazz. 8.5011.00 Dansmuziek. Orkest Mario Gazes. Langenberg 469 M., Münster, 242M. Dortmund 283 M. 9.20—10.20 Kath. Morgenwijding. 12.501.30 Gedichten voorlezing. I.352.50 Concert door de Isegliokapel. 4.305.15 Causerie. 5.20—6.20 Concert. Wcra-g-orkest. 9.05 Van Zomer en Zonnenschijn. M. Re-i temeier: sopraan. Isegliokapel." II. Probst: declamatie. II.05—12.20 Dansmuziek. Königswust.erhausen 1250 M. en B e r 1 ij n 484 c n 566 M. 6.50S.20 Vroogconcert. Militaire kapel. 9.20 Morgenwijding. 11.50—1.10 Orkeslconecrt. 5.206.50 Orkestconcert. 8.50 Hallali. Orkest H. Mühlhofer: de clamatie. P. Lordman: bas. S. Stegmann: cornet a piston. 10.5012.50 Dansmuziek. Hamburg 395 M. 6.50—8.20 Vroegconcert. 9.35 Morgenconcert. 11.50 Openluchtconcert. 1.25 Concert. 3.20 Vroolijko matinée. 5.50 Dansmuziek. 8.20 „Mein Leopold", volksstuk n^et zang in 3 acten. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Brussel 509 M. 3.204.20 Klassiek Kurbausconcert. 8.20 Kamermuziek. 9.20 Kurhausconcert. 10.5011.20 Dansmuziek. Programma's voor Maandag 8 Augustus. Hilversum 1060 M. 12.00 Politieber. 12.352.00 Lunchmuziek door bet trio. D. Groenveld: viool. A. v. Leeuwen: cello. P. Jochemse: piano. 4.405.55 Kinderuurtje door Mevr. Ant. v. Dijk. 6.158.00 A.N.R.O.-concert door bet or kest o. 1. v. Nico Treep. Jan Keessen: viool. Egb. Veen a. d. vleugel. 7.45 Politieber. 8.10 Aansluiting van bet Kurhaus te Scheveningen. Volksconcert door bet Re sidentie-orkest o. 1. v. Ignaz Neumark. Ca rolina Lankhout: piano. Na de pauze de Onvoltooide sympbonie van Schubert. 10.15 Nieuwsber. 10.30—10.50 en 11.20—12.00 Dansmuziek van het Pavilioen Riche te Zandvoort. Teddy Staves en zijn band. Daventry 1600 M. 12.20 Daventry-kwartet en solisten (so praan, Iersche pijper). 1.20—2.20 Orgelconcert. 3.20 Dettmar Dresseltrio en solisten (contra alt, bariton, viool). 5.20 Lezing: Bottling vegetables. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Daventry-kwartet. .6.45 Bulletin. 6.50 Tijds., weerb., nieuws. 7.05 Het Daventry-kwartet. 7.20 Dram. critiek. 7.35 Sonates van Beethoven'. 7.50 Populair orkeetconcert. 9.20 Weerber., nieuws. 9.40 Causerie. 9.5511.20 G. F. Hand el-programma. 11.20—12.20 Dansmuziek. „Radio-Paris'' 1750 M. 10.50—11.20 Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Dansmuziek. 8.50—10.50 Opera-fragmenten. Groot or kest, vocale en instrument, solisten. Langenberg 469 M., Münster 242 M., Dortmund 283 M. I.302.50 Kamermuziek (fluit, harp, viool, bas piano). 5.506.50 Orkestconcert. 9.05 Orkestconcert. II.0012.20 Dansmuziek. Königswus erbausen 1250 M. en B e r 1 ij n 484 en 566 M. 12.20—8.05 Lezingen en lessen. 8.50 Sympbonieconcerb 10.50 Sluiten. Hamburg 395 M. 4.35 Wlerken van Grieg, Orkest. 5.20 Solistenconcert. Gramofoonmuziek. 6.20 Kamermuziek. 7.20 Kamermuziek. 8.20 Wilhelm Bölsche uit eigen werken. 9.2011.10 Zürück vom Urlaub", Solis- tenavond. Brussel 509 M. 5.206.20 Trioconcert. 8.20 Orkestconcert. 8.50 Belgische gedichten. 9.10 Orkestconcert. 9.5010.50 Dansmuziek. Kathol. Radio-avond van Dinsdag a.s. 8.10 R. K. Radio-avond. Freule Groten buis van Onstein: sopraan. Willem Nie- etadt: declamatie. Het trio: Mej. Bap. Kriele:piano, Egbert Veen Jr.: viool en Ben. Pelzer: cello. 1 Trio in Es-dur, Beet hoven (rio). 2. Pastourelle (Mennuet de Martini), Weckerlin (sopraan). 3a. De Bruid, Prins. b. Holland, Adema v. Schel- tenia (Declamatie). 4. Fantasie (Samson en Dalila), St. Saëns (Trio). 5a. Lieblings Platzcben, Mendelssohn, b. Mondnacht, Schumann (sopraan). 6a. Do Leekebroeder, Pol de Mont. b. Het Scbrijverke, Guido Gezelle (Declamatie). 7a. Arabesque, De bussy. b. Sérénade, Albeniz (piano). 8a. Ave Maria, Schubert, b. Philis en Car rid o (Bergerette), Weckerlin (sopraan). 9a. Fragment uit „Liefde", Ligtbart. b. Rei van Clarissen (Gijsbrecht van Am stel), J. v. d. Vondel. (Declamatie). 10. Ve-nez agréable printemps, Weckerlin (sopraan). 11. Trio no. 1, Mozart (Trio). AFKORTINGEN IN HET RADIO AMATEUR VER KEER. De amateurs en luisteraars, welke bet oor eens le luisteren leggen op de horte en ultra korte-golflengten, zullen dikwijls lettergroepen hooren Avelke voor een on ingewijde onbegrijpelijk zijn; dit zijn de afkortingen waarvan de amateurs zich in bun onderling verkeer bedienen en 't snelle werken zeer bevorderen. Omdat deze afkortingen in de meeste radioboe- ken niet voorkomen, geven we bieronder een lijst met de meest gebruikelijke af kortingen en hun beteekenis. P R B Wilt u met mijn station cor- respondeeren in de Internationale code? Ik wenscb met uw station te corres- pondeeren in de Intern, code. Q IC A Wat is de naam van uw sta tion? Dit is station Q R H Wat is uw golflengte? Mijn golflengte i§meters. Q R K Hoe ontvangt u? Ik ontvang goed. Q R L Ontvangt u slecht? Zal ik 20 keer - seinen, zoodat u uw toestel kan afstemmen? Ik ontvang slecht. Sein 20 keer - zoodat ik inijn toestel kan afstemmen. QR M "Wordt u gestoord? Ik word gestoord. Q R N Zijn de atmosferische storin gen heel sterk? De atmosferische storingen zijn heel sterk. Q R P Zal ik mijn energie vermin deren? Verminder uw energie. Q R O Zal ik mijn energie verhoo gen? Verboog uw energie. Q R Q Zal ik sneller seinen? Sein sneller. Q R S Zal ik langzamer seinen? Sein langzamer. Q R T Zal ik mijn correspondentie beëindigen? Beëindig uw correspondentie. Q R W Is u bezig? Ik ben bezig met een ander station, kom er s.v.p. niet tusschen. Q R X Moet ik wachten? "Wacht, ik zal u omuur roepen (of "wanneer u wilt). Q R Z Zijn mijn signalen zwak? Uw signalen zijn zwak. Q S A Zijn mijn signalen krachtig? Uw signalen zijn krachtig. Q S B Is mijn toon slecht? Uw toon is slecht. Q S O Correspondeert u met eeu ander station (of met Ik hen bezig met Q S P Zal ikberichten dat l hem roept? Bericht.... dat ik hem roep. Q S O Ik wordt opgeroepen door...,' Word ik opgeroepen door Q S T Heeft u een algemeenen op roep ontvangen? Oproep voor alle stations. Q S N Roep mij s.v.p. wanneer u klaar is (of om uur). Ik zal u roepen wanneer ik klaar ben. Q S Y Zal ik op een golflengte van M. zenden? Laat ons op een golflengte van M. zenden. Herhaal. ...-.= Begrepen. .-... Wachten. Voorbeeld: Station A Q R A? Wat is de naam van uw station? Station B QR A Rome 1 A X Dit is Rome, roepletter 1 A X. Station A Q S O? Correspondeert u met een ander station? Station B QS05DC Ikben bezig met 5 D C. Station A Q R X? Zal ik waclw ten? Station B Q R X 8 uur Wacht tot 8 uur, dan zal ik u roepen. MEDEDEELINGEN VAN DEN K. R. 0, Het is zeker dat de regeering maatre gelen zal treffen ter regeling van de ra dio-distributie. Of zij deze zelf ter hand zal nemen of ze aan particulier initiatief zal overlaten? Wij meenen zeker van het laatste te zijn. Welnu, Katholieke Vereenigingen op radio-gebied in ons land, zorgt er voor, dat indien hij u centrale's worden opge richt, nu al, of door een vennootschap of door vertrouwden katholieken radio-han delaar de toestemming van de regeering wordt aangevraagd. Wij moeten niet ach- leraan komen en zorgen, dat de radio- distributie niet wordt toevertrouwd aan personen, die ons niet met absolute zeker heid ook het katholieke programma door zenden. Wij raden onze vereenigingen aan, en ook onze correspondenten op de kleinere plaatsen van ons land,, zich in relatie to stellen met den heer L. Coret, secretarie van onze vereeniging te Alkmaar, die be zig is een N.V. op te richten. Deze heet heeft reeds concessies tot het plaatsen van centrales in verschillende gemeenten van ons land, en is in staat om de noo- dige inlichtingen te geven. Wij willen gaarne, zooveel in ons vermogen is de po gingen tol het oprichten van katholieke radio-centrales steunen en zouden met ge noegen zien, dat het hoofdbestuur van den Bond van Katholieke Radio-vereeni- kingen in deze zaak van zoo groot belang de leiding gaf. Voor lezers, die niet op de hoogte zijn van de zaak, waarom het gaat, het volgende: Men kan de uitzendingen van verschil lende stations ontvangen op een eigen toestel, dat men in zijn huis heeft ge plaatst. Maar daar is een buurman, die ook gaarne van dezen ontvangst gébruik zou willen maken, doch liever om de zor gen en het geld geen toestel hebben wil, of kan. En daar hij toch van de radio- muziek of voordracht wil genieten, vraagt hij aan den bezitter van het toestel. „Och, verbind mij met een draadje aan het Uw en geef mij m huur een goeden luidspre ker, dan kan ik mede luisteren hij mij io huis". Welnu, dat is de distributie in dea meest eenvoudigen vorm. "Wanneer nu de :-\.<tfclhouder zijn appara t, versterkt, zóo, dat hij verschillende woningen in den om trek kan aansluiten, dan noemt men deze de houder vaD een radio-centrale. Dit zal, •zooals wij veronderstellen, door de regee ring worden toegestaan en het gevolg za! daarvan zijn, dat do radio gemeen god zal worden van geheel ons volk, en ook, dat iedere centrale-houder het in ziji macht zal hebben het programma door It geven, wat hem verkiezelijk schijnt. Wit ziet nu niet onmiddellijk het groote gevaat in, dat, als de centrale-houder niet katho liek iSj hij het ook volkomen in zijn maclii heeft de katholiekè uitzending te boycot ten. En daarom, Katholieken zorgt voot uw zaak. Komt weer niet achteraan, maai maakt dat overal in ons land de centra les komen in handen van betrouwbare ka tholieken, en sluit u niet aan bij men- schen van wie u niet "de zekerheid heeft dat zij ten allen tijde den rechtsclien zen der onder uw bereik zullen brengen. R radio, Katholieken van Nederland - luistert nu toch eens goed, wordt van bd grootste belang in ons maatschappelijk leven. Nog eens, en nog eens, het gaaf ook hier weer om uw hoogste goeclere» "Wij kunnen niet meer doen, dan u waar schuwen en u den weg te wijzen. Sluit aan, steunt, den K. R. O. Wij hebben nc< geen leden genoeg. Nog duizenden moeta er hij komen. De tijd dringt. Onze zendtf werkt over twee maanden. Ons adres i* Heerengracht 46, Amsterdam, ons giW nummer 49744., dc jaarlijksche contri bulie 5, de minimum donatie f 1® Wacht niet langer met u op te geven a3t ons of aan onze vereenigingen en correa pondenten. Uw plaats is alléén bij da K. R. 0., wij wachten u met open armen. Secretariaat v. d. IC R- Hare 70 - LEIDEN - Tel. 1118 LADEN VAN RADIO-ACCU 4 volt-27 Ai I2CÖ

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 12