DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1927 18e Jaargang No. 5635 3)e£eidbohz(3oi ABONNEMENTSPRIJS bedraagtblj vooruitbetaling LeideD 19 cent per week 12.50 per kwartaaL Jij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal per post I 2.95 per kwartaal, Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné's ver- Bigbaat tegen betaling van 60 ot per kwartaal, bij voor Afzonderlijke nummers 5 ot., met Geïllustreerd tondagsblnd 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlSn 30 cent per reg«£ Voor Ingeiondon Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief Berekend. r Kleine advertentlën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, hunr en ver huur, koop en verkoop 10.50. II «MER RESTART UIT TWEE BLADER. BUÏTENLAND Duitschland Hel vreemdelingenbezoek. Het aantal buitenlandsche gasten in de loitsche badplaatsen is dit jaar buitenge woon groot. Voornamelijk het aantal Ame- ikaneti en Engelschen is beduidend hoo- ;er dan verleden jaar. Het Duitsche consu- aat te Londen heeft dit jaar 14 pet meer iisa verstrekt dan verleden jaar, en de onsulaten te Liverpool en te Glasgow lelfs 25 pet. Te Parijs zijn voorts in Juni jl 50 a 60 pet. meer reiskaarten naar üuitschland verkocht dan in de zelfde aaand van verleden jaar. Reizigers uit Frankrijk, die zich vroeger via Duitsch- and naar de Oostelijke Staten begaven, iroegen gewoonlijk een doorreis-visum aan ran een geldigheidsduur van 8 a 10 dagen [hans richten de meesten hunner er zich rp in, 6 a 8 weken in Duitschland door i brengen. Te Keulen, een der toegangssteden tot Duitschland, vertoefden in de maand Juni 58-500 vreemdelingen of ruim 5000 meer ian verleden jaar. Onder hen waren onge- reer 7000 Amerikanen en voorts een groot percentage Nederlanders, Engelschen en Belgen. Het aantal Amerikanen, dat te Berlijn vertoeft, is ook zeer groot. In een Ier eerste hotels der stad zijn 60 pet. al- er gasten afkomstig uit de Vereenigde §ta- m. Oostenrijk Weenens „Socialistische Bugerwacht" er mindering van het effectief Ingevolge een démarche van het liqui- Jatiebureau heeft de Oostenrijksche bonds- anselier Seipel van het gemeentebestuur ran Weenen gedaan gekregen, dat het ef- ectief der nieuwe gemeentepoiltie zal wor- len verminderd. De strafvervolgingen. Volgens de „Neue Freie Presse" is tot lusver tegen 200 personen een strafver- ilging ingesteld in verband met de jong- e onlusten. Een perswet. Do Oostenrijksche regeering heeft bij len Nationalen Raad een ontwerp op de perswet ingediend. In dit ontwerp worden strafbaar ge- iteld omkooping van de pers, en verdere tnware mededeelingen, die het crediet van «en ander kunnen schaden of zijn econo mische positie benadeelen. Verder zullen overtredingen niet meer Toor de juryrechtbanken, maar voor de schepenrechtbanken komen. De organisatie der journalisten heeft lerklaard tegen het ontwerp te zijn. Zij terlangt, dat de bepaling betreffende de mkooping niet in de perswet, maar in iet wetboek voor strafrecht komt. De be paling maakt volgens haar elke bericht- jBving onmogelijk. Rusland De bolsjewistische verdeeldheid. Trotski's aanvallen op de p a r t ij 1 e id i n g. De heftige aanvallen van Trotski en an dere tegen de communistische partijleiding dringen niet huiten de muren van het her metisch gesloten Kremlin door, waar het centrale comité vergadert. Hen verneemt slechts, dat de oppositie rich in zeer scherpen vorm wendt tegen do overdrijving van het „dreigend oorlogs gevaar" en dat zij wijst op de onpopulari teit van een oorlog. De arbeiders zouden zoo verklaart zij vragen, waarvoor zij eigenlijk vechten, indien zij tegelijkertijd zien, dat de partijleiding in kleinburger lijke theorieën den ophouw van het socia lisme in slechts één land mogelijk acht» dat het socialistisch werk. geen vorderin gen maakt en dat de leiding der partij tot Terzwakking der dictatuur van het prole tariaat en van den klassestrijd leidt. In de ongetwijfeld weinig zachtzinnige tatsing der geesten en theorieën trad als eerste spreekster tegen de oppositie de zrouw van Lenin, Kroepskaja, op, die ver- loden jaar zelf tot de oppositie behoorde, doch thans aan de zijde van Stalin staat. Haar rede verdient de aandacht, daar zij typeerend is voor de methode, dia bij de grooto debatten zal worden gevolgd: Verwerping van alle debatten, de nood zakelijkheid eener ijzeren discipline, dat is de telkens terugkeerende gedachte in haar ede. De communistische partij is geen paling-club, verklaarde mevr. Kroepska- a onder stormachtigen bijval. Een soldaat marsch mag niet vragen, waarom hij daar deze-en niet naar een andere plaats optrekt. Waarheen de koers en de stemming ?aau, toont een manifest der invloedrijke yereeniging van bolsjewistische veteranen aQ> gericht aan de partijleiding. In dit Manifest wordt felle critiek op de opposi- tio uitgeoefend; verlangd wordt, dat de partijleiding aan de oppositie een ultima tum zal stellen, zich bij alle besluiten zon der tegenspraak neer te leggen. Ten slotte wordt verlangd, dat de leiders der opposi tie uit het centrale comité zullen worden gestooten. Ook al hebben zij zich voorheen nog zoo verdienstelijk jegens de partij ge maakt, aldus het manifest, thans moet de partij verlangen, dat ijzeren discipline en handhaving der partijeenheid vóór alles Politie-commissari6 aangevallen. Volgens de „Tagl. Rundschau" is de commissaris van politie te Kieff het slacht offer geworden van een politieken aanslag Hij werd door twee lieden overvallen, die hem ernstige wonden aan het hoofd toebrachten. Een der daders is gearresteerd, doch den anderen gelukte het, over de grens te vluchten. Een .geheimzinnige „groot-vorstin" Berichten van de Poolsch-Russische grens maken melding van de aanwezigheid op Sovjet-gebied van een vrouw die op treedt als groot-vorstin Olga, de dochter van den vermoorden Tsaar Nicolaas II. Zij duikt regelmatig in kleine steden en in dorpen langs de grens van de Oekraine op, en ageert tegen de Sovjet-regeering- Zij heeft totdusver het hoofd weten te bie den aan alle pogingen van de Sovjet-auto riteiten om haar machtig te worden. De vrouw voorspelt den val van het bolsjewis me binnen korten tijd, en verzamelt gelden voor anti-Sovjet-actie. De plaatselijke bevolking verbergt haar blijkbaar, wanneer bolsjewistische afdee- lingen in de huurt zijn. China. Chineesche methodes. Demonstranten en de brandweer. Twintigduizend Chineesche kooplieden zijn Dinsdagmiddag opgetrokken naar do bureaux der regeering van Kanton, waar zij een petitie hebben ingediend voor het intrekken der nieuwe weeldebelastingen. Zij brachten veldbedden, kookgerei en le vensmiddelen mede en gaven te kennen, dat zij niet zouden weggaan* alvorens zij een bevredigend antwoord hadden gekre gen. De zware regens, die den geheelen mid dag neerplasten, konden hen niet verdrij ven, doch gistermorgen om vier uur zette de brandweer, die te hulp was geroepen, hen nog meer onder water. Drie uur lang weerstonden de kooplieden de wa terstralen, doch ten slotte werden zij ver jaagd, zonder een antwoord te hebben ontvangen. Door roode extremisten is een aanslag gepleegd op Feng Tsjo-man, den gematig den commissaris van arbeid, die indertijd een radicaal is opgevolgd. Feng werd door revolverschoten ernstig gewond. Amerika Coolidge en het presidentschap. De indruk van zijn verklaring. Het besluit van Coolidge zich niet can- didaat te laten stellen voor het president schap in 1928, schijnt in Amerikaansche politieke kringen grooter opzien gebaard te hebben dan welke gebeurtenissen van de laatste jaren ook. 'Personen uit de naaste omgeving van den president be schouwen de verklaring als een zich de finitief terugtrekken van de presidents verkiezingen in 1928. Dit is echter geenszins het inzicht van de meerderheid der bladen en der poli tici, die Coolidge- gedurende de laatste maanden van nabij gade geslagen hebben. Na verscheidene dagen van nauwlet tende overweging gelooven deze laats ten, dat het besluit zorgvuldig berekend is, om te trachten de mededingers uit den boezem van de republikeinsohe partij te ontdekken. Coolidge zal eenl sterke positie innemen, wanneer zooals velen denken, hij door den algemeenen wensch van het land tegen zijn klaarblijkelijken wil ge noodzaakt zou worden ten derde male een candidatuur te aanvaarden. Mexico. Een gevecht met rebellen. Een bericht uit Mazatlan (Mexico) aan de „Herald" meldt, dat zestig bondssolda- ten de vorige week tijdens een gevecht in den staat Jalisco werden gedood. De bonds troepen telden verder vele gewon den. De honds troepen <jnder generaal Garil- lo wierpen 300 rebellen terug. Drie generaals dingen naar het presidentschap. Een draadloos bericht via Berlijn meldt, dat bij de in 1928 in Mexico plaats vin dende presidentsverkiezingen de generaals Obregon, Serrano en Gomez als candida- ten zullen optreden. BINNENLAND. HET SCHOOLGELD. Wijziging van de bepalingen der L. O.-wet 1920. Bij de Tweede Kamer is oen wetsont werp ingediend strekkende tot wijziging van de bopalingen der Lager Onderwijswet 1920, betreffende het schoolgeld. In de Memorie van Toelichting wordt opgemerkt, dat de van vele zijden uitge oefende aandrang om te komen tot her ziening van de bepalingen in de L. O.-wot, die het schoolgeld regelen tweeërlei be oogt. Men wenscht meer vrijheid voor de gemeente- en schoolbesturen en vereen voudiging van de administratie. Ook de minister is van meening, dat wijziging van de wet in dien geest aan een algemeen ge voelde behoefte zal voldoen. De vrijheid zal, naar het hem voorkomt, het best worden gediend, indien de wet slechts eenige beginselen aangeeft en de uitwerking zooveel mogelijk aan de ge meenten overlaat. Op dit voetspoor geeft het wetsontwerp de volgende verschillen met de thans geldende bepalingen: met behoud van het beginsel van heffing naar draagkracht zullen de gemeenten bij de aanslagregeling niet gebonden zijn aan de Wet op de Inkomstenbelasting 1914; zij zullen bevoegd zijn gezinsinkomsten bij de bepaling van het belastbaar bedrag in aanmerking te nemen; zij zullen bij die bopaling ook vermindering kunnen toepas sen in verband met het aantal kinderen in het gezin; de bepaling van het minimum bedrag van het schoolgeld zal aan de ge meente worden overgelaten; eindelijk zal de wet de bijzondere school niet meer bin den dan noodig is. Wat vereenvoudiging der administratie betreft, dit zal reeds ih belangrijke mate worden bereikt, indien voor de gemeente de vrijheid geschapen wordt zelve de grondslagen van heffing to kiezen, en in dien het voorschrift vervalt omtrent het minimum van vijf cent oer kind en per week, de vacantiën ïnl>egrepen. Verder zal vereenvoudiging voortvloeien uit het wegvallen van de thans voorgeschreven verhouding tusschen het schoolgeld voor het gewoon en voor het uitgebreid onder wijs, uit de nieuwe bepalingen betreffende de behandeling van bezwaarschriften en betreffende de invordering en uit de aan de gemeenten te verleenen bevoegdheid om het innen van de schoolgelden der openbare scholen aan de onderwijzers op te dragen. Koninklijke Besluiten. Burgemeesters. Bij K B. is aan W. M. A. Galiart, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Stevensweert, onder dankbetuiging voor de langdurige diensten, door hem als burgemeester be wezen; is benoemd tot burgemeester der gemeente Wamel G. J. J. Wouters. Aardenburg's nieuwe raadsleden. Een vernietigd raadsbesluit. Ged. Staten van Zeeland besloten tot vernietiging van het besluit van den ge meenteraad van Aardenburg tot toelating van de nieuwgekozen leden van den ge meenteraad. Prof. De Louter 80 jaar. Gisteren vierde Prof. Do Louter tc Hil versum, zijn 80sten verjaardag. Onder de vele felicitaties, die de hooggeleerde gis termorgen mocht ontvangen, bevond zich een persoonlijk schrijven van H. M. de Ko ningin. Do burgemeester van Hilversum, mr. P. J. Reymcr, do Senaat van de Utrechtsche Universiteit en vele andere zonden bloem stukken. Gistermiddag had een receptie plaats, waar vele vrienden en vereerders don ja rige persoonlijk kwamen gelukwenschen. De winkelsluiting op 15 Augustus e.k. Do Hoofdbesturen van den Nederl. R. K. Middenstandsbond, gevestigd to Utrecht en den Nederl. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Fran- ciscus van Assisië", te Amsterdam, doen een gezamenlijk beroep op heeren Winke liers, om, voor zoover ze Katholiek zijn, hun zaken overeenkomstig de wenschen hunner Kerkelijke Overheid, op Maandag, 15 Augustus, den Feestdag van O. L. V. Hemelvaart, welke als Zondag te vieren is, te sluiten, en de niet-Katholieke Winke liers om het Katholieke personeel dien dag in de gelegenheid te stellen hun plicht tc kunnen nakomen om dien dag als Zondag te vieren. Genoemde besturen doen daartoe even eens een dringend beroep op do Roomsche mannen, maar tvooral ook de vrouwen, om dien dag niet enkel „niet extra" te beste den aan het doen van inkoopen, maar, zoo als het Katholieken betaamt, in het geheel geen inkoopen te doen. Waar de R. K. Winkeliers het offer we ten te brengen, om aan het verlangen van de Kerkelijke Overheid te voldoen, spre ken genoemde besturen het vertrouwen uit, dat zulks door hun geloofsgenooten ook op prijs wordt gesteld, wat niet het geval is, wanneer ze dien dag de gesloten zaken voorbijgaan, en de geopende winkels in gaan om hun inkoopen te doen. Goedkoops trein. Van de zijde der directie van de Neder- landsche Spoorwegen deelt men ons me de, dat wegens het feit, dat tal van per sonen, die zich gemeld hadden voor den goedkoopen trein naar Arnhem en Nijme gen op 9 Augustus jJ. moeeten worden te leurgesteld, op den Hen Augustus as. we derom een goedkoope trein in die richting zal vertrekken. De verkoop van plaatsbe wijzen voor dezen trein begint op Zondag 7 Augustus as. Uitbreiding van het slachthuis te Haarlem Voor de uitbreiding van het openbaar slachthuis te Haarlem werd in de gisteren gehouden raadszitting een bedrag van f 350.000 (waarvan f 150.000 uit een apart bouwfonds) beschikbaar gesteld. KERKNIEUWS PLEBAAN G. A. STARINK, t Gister in den vroegen morgen overleed te Utrecht in den ouderdom van 62 jaren de HoogEerw. heer G. A. Starink, plebaan der Utrechtsche Kathedraal en kanunnik van het metropolitaan kapittel. Gerard us Albertus Starink werd 22 Juli 1865 geboren te Doesburg, hij studeerde aan het Ooilege der Paters Dominicanen te Nijmegen en vervolgens aan de Utrecht sche Seminaries te Gulemborg en Rijsen- burg en werd 15 Augustus 1889 priester ge wijd. Op 18 December vanhet volgend jaar werd hij benoemd tot kapelaan te Veen- huizen, welke standplaats hij op 31 Maart 1894 verwisselde met Huissen, vanwaar hij den 21sten Februari 1896 werd overg^fc plaatst naar de nieuwe St. Janskerk te Arnhem. Den llden Mei 1906 werd hij be roemd tot pastoor te Harderwijk, waarna op 10 September 100 zijn benoeming volg de tot pastoor van de St. Oatharina-kerk te Utrecht, de aartsbisschoppelijke kathe draal. Deze functie bleef hij tot aan zijn dood. bekleeden. In 1913 benoemde mgr. H. v. d. Wete ring plebaan Starink tot kanunnik van het metropolitaan kapittel. Verder was hij provisor in spiritualibus der beide semi- noriön, en voorzitter der Aartsdiocesane liturgische veroeniging en algemeen advi seur van het Wit-Gelo Kruis. Verleden week Woensdag droeg Zijn- HoogEorw. voor het laatst de H. Mis op, terwijl hem Zondag de H.H. Sacramenten der Stervenden werden toegediend. Vrijdag a.s. zal hot lijk naar de Kathe draal worden overgebracht, waar des avonds de Metten zullen worden gezongen. Zaterdagmorgen om half tien vangen de Lauden aan gevolgd door de plechtige uit vaart en begrafenis van het stoffelijk overschot. Inzegening nieuwbouw Damian-instituut. Naar wij vernemen, was de H.E. Pater Algemeen Overste van de Congregatie der H.H. Harten van Jezus en Maria niet aan wezig bij de inzegening van den nieuw bouw te Simpelveld, waarover in ons num mer van j.l. Zaterdag is bericht. Het in stituut is, naar men weet, genoemd naar Pater Damiaan De Venster van genoemde congregatie, den beroemden apostel der melaatschen op Molokaij,- waar hij in 1889 als slachtoffer van die vreeselijko zielcte bezweek. Zusters vajj Eeuwigdurende Aanbidding. Tot overste van de congregatie der Eerw. Zusters van Eeuwigdurende Aanbid ding (dochters van heb Goddelijk Hart) op de H. Landstichting te Nijmegen, is be noemd mere M. Clemente do Jesus (in de wereld mej. W. v. d. Winkel, geb. te Horst). Dit is de eerste Noderlandsche, die over ste wordt van deze congregatie. De nieuwe moderator aan de R. K. Universiteit Het Nederlandsohe Episcopaat heeft als opvolger van pator J. van Rijckevorael S.J. benoemd tot moderator aan de R. K. Universiteit te Nijmegen, de weleerw. pa ter'O. H. M. Hoogewcogen S.J., thans pre fect van het St. Aloyslus-College te Den Haag. RECHTZflKEH KANTONGERECHT TE LEIDEN. De duizend en een verkecrsbcpalingen. Voor W. M. W., chauffeur te Don Haag, trad een gemachtigde op. Do chauf feur had een zwaar beladen geweien, daar HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De verdeeldheid onder de bolsjewisten. Vreeselijke bijzonderheden over de aard* beving in Centraal Azië, verteld door ceti missionaris (2de blad). BINNENLAND. In de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend strekkende tot wijziging van de bepalingen der L. O.-wet 1920 betreffende het schoolgeld (lste blad). Een roofoverval te Amsterdam, waarbij een hotelhouder is mishandeld (Gemengde Berichten, 2de blad). Onze baksteen-industrie (Fin. en Ec. Ber 2e blad). Plebaan Starink te Utrecht overleden. (Kerknieuws, le blad). OMGEVING. De plechtige consecratie van de St. Ju- seph-kerk te Hillegom. hij to Noord wijk, op den Heerenweg, welke geen rijksweg is, had gereden met oen vrachtauto met aanhangwagen, waarop het eigen gewicht niet in den vereischten vorm was aangegeven. De remmen van den volgwagen waren niet in orde en hij had geen vergunning om daar te rijden- Het eenigste wat de gemachtigde kon aanvoe ren was, dat dit laatste niet noodig was als er langzamer dan 7 K.M. werd gereden. Hij orakelde nog een en ander over het bureau van verkeerswezen in den Haag en dat er op een bijwagen geen remmen behoefden te zijn, maar desniettemin eischte de ambtenaar 12 boete of 6 dagen, hechtenis. G. S„ een landarbeider te Valken burg, had, aldus het verhaal, gereden op 'n rijwiel zonder licht. Do verb, zeide, dat de layip niet brandde, terwijl verd., evenals z'n mdy- hct,,4du.s uitlogden, nj. .dat verd. langzaam 'reed/ómïhf TtiJ dachten, dat de verbalisant, die hen tegemoet kwam, dron- ken was, Door het langzaam rijden, gaf de electrischo lamp maar weinig licht. De verbalisant bleef bij zijn verbaal en de ambtenaar eischte 3 of 3 dagen Nu gaLt S. het „hooger zoeken". Ook Mina van H., een aanvallige L e i d- s c h e dienstbode, had zonder licht, gere den. Zij kwam, zoo vertelde zij, van do zangvereeniging, en had daar zóó lang staan galmen, dat het inmiddels donker was geworden, terwijl zij van tevoren er niet op gerekend had in zoo'n melodieuze stemming to zullen geraken. Eisch 2 of 2 dagen. G. J. S. te Leiden, werd voor een zelfde feit het slachtoffer van twee zeer ijverigo agenten. Hij zat op zijn fiets bij een boom, waaraan hij zich vasthield, op iemand to wachten. Plotseling schoot het vehikel naar voren, de ruiter ging mee en voordat hij een boom verder was stond hij op de bon. Dat is peoh. Dat vond de kantonrechter ook, want na een eisch van f 1 door den ambtenaar zond hij hem zonder straf heen. W. V- tc Wassenaar zou gaan ver huizen, had daartoe 's avonds van zijn baas een auto geleend en reed zonder nummervorlichting en nummerbewijs aan don verkeerden kant van het Rapenburg. Drie overtredingen tegelijk, dus 3 x 3. Toch nog een dure verhuizing. Peuren. D. G. to L e i d o n, een oude lobberd, die alleen op do wereld staat, zonder gela en zondor goed, zoo niet een welwillende noof zich over oome Dirk had ontfermd en dezen in zijn huis had opgenomen, wilde tooh iets in het huishouden binnenbrengen en ging dus peuren. Edoch, zoover kwam hot niet, want voor hij iets had gevangen, was hij al verbaliseerd. De ambt. eischte nu f 1, maar do kan tonrechter knikte den tobberd nogal be moedigend toe, zoodat het wel goed zal af- loopen. Arbeidswet B. v. D. te L oiden, hoofd van het bak ken jbedrijf fa. Koole en Nicola, had zich le verantwoorden dat een zijner onderhoo- rlgen 's morgens vóór 10 uur met een versoh broodje op stap was gegaan on dit had afgeleverd. Verd. had een groot bord meegenomen, dat in do expeditie hing en waarop ill grooto letters vermeld stond, dat het streng verboden is vóór 10 uur met versch brood do fabriek te verlaten, dit alles om aan te toonen, dat hij alle redelijke mogelijke maatregelen had genomen om die wetsover treding tegen te gaan. Zijn verdediger, Mr. Mcyssen, achtte deze omstandigheid zelfs van zulk een zwaarwegenden aard dat hij vrijspraak verzocht. De ambtenaar eischte intusschen 5. of 2 dagen.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1