13e Jaargang WOENSDAG 3 AUGUSTUS 193/ No, 563 |6ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi] vooruitbetaling ooi Leiden 19 cent pei week 12,50 per kwartaaL onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaaL Isdco per post t 2.95 per kwartaal. 1 Geïllustreerd Zondagsblad 1b voor de Abonné's ver ghaar tegen betaling van 50 ct per kwartaal, by voor- betaling. Afzonderlek» nummers 5 cl. met Geïllustreerd idagsblad 9 cl Een meditatie. jen simpel kranten-berichtje kan stof overweging geven, kan dringen tot idenken. Is het bèschouwen van een bloem verrukking kan brengen over de al- icht van God, terwijl wij aan de zee >bben gestaan en tussehen de bergen Ebben geloopen zonder aan den Schepper dio groot© natuur te denken zoo de mededeeling van een eenvoudig of meer. verscholen gebeuren in de lant ons soms in-eens openworpen als in Er-gezicht de beteekenis van het leven Misschien is het den lezer zóó gegaan, hij dezer dagen onder de berichten 3 omgeving, onder Warmond, las deze akele regels: /©rieden week Donderdag is de Duit- ie keizer de gast geweest van een onzer igezetenen. Het doel van dit bezoek was en boottochtje op de Kagerplassen." Ziehier een gebeuren, een bezoek aan iarmond, vermeld, als nieuwstijding, wei- at ook voor zeer vele inwoners van de EDieente zelf, waarin het heeft plaats ge- aden Ehj hoè zou datzelfde gebeuren, een bo sk van dienzelfden persoon, zijn itmeld geworden èn hoè hebben plaats jvonden'n vijftien jaar geleden! Warmond zou dagen, weken en maanden Joh voor een waardige ontvangst van lenzelfden persoon hebben voorbereid. En Een. courant in Nederland zou er zijn, of verslaggever en photograaf naar iarmond hebben* gezonden een reele toto-pagina zou ons waarschijnlijk nog woldoende hebben toegeschenen voor mik 'n gebeuren.... Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen l. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertenllën 30 oenl per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het z dubbele van het tarief berekend z Kleine aclyortentfën, van ten hoog3te 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en ver huur, koop en verkoop 10.50. BESTAAT UIT TWEE BLADER. )e dood van een onzer mede-mens eken ons zetten voor de groote realiteit, groote werkelijkheid, betreffende d o e 1 van 's menschen leven. Maar in de hollende vaart van het le- dat veel van ons eischt en waar- wij ook nog heel veel geven, wat eons zins van ons geëischt wordt! wij de lijkkoetsen al voorbij, voordat ze hebben gezien. lods goedheid beproeft echter nog andere mmen, om ons tot stilstaan te brengen tot bezinning. Ook de levenden toonen i vaak in de feiten, dat de mensck alles en eenmaal ook zeker alles zal erliezen, behalve één vriend of één ijandEén vriend of één vijand, die den mensch blijft, en wiens tegenwoor- ighedd door hem juist dan het meest ordt gevoeld, als hij door allen en alles verlaten: het geweten, dat hem goed, of dat hem verwijt, 6lecht ge- efd te hebben. Een meditatie, een overweging, ons in- sgeven door een simpel kranten-berichtje. lezers vergeven 't ons, dat wij deze srd-op hebben gehouden! SlüüTEïjLföSlD De Ontwapeningskwestie De vloofconferentie. emiddelingspogingen. i bemiddelingspogingen, die eigen- 1 reeds sinds Donderdag van Japansche Üe verwacht werden, zijn thans werke- 1 aangevangen, doordat graaf Ishi aandagavond den Amerikanen eenige akbeelden ter overweging heeft aange ven. üaarna hebben gistermorgen Ishii en Giraal Saito eerst een bespreking ge- d met Gibson en vervolgens met Brid- pan en lord Cecil met het gevolg, dat Britscke en Amerikaanscke delegaties 'loten de Japansche bemiddelingsvoor- llen ter kennis barer geregeeringen te rengen. Er wordt derhalve over deze nieuwe akbeelden in het geheel niet onderhan- i totdat antwoord uit Washington en oden zal zijn binnengekomen, "e conferentiewerkzaamheden staan. dus wederom voor de zooveelste aal totaal stil en het is zelfs twijfelach- 5 geworden, of de voltallige vergadering Donderdag wel zal plaat3 vinden. Bmtrent de Japansche voorstellen, die ^niet officieele voorstellen heeten, doch ;1 voorzichtig nog slechts suggesties •alen genoemd, is nog zeer weinig be ad geworden. Het schijnt, dat de Ja gers 2ich neerleggen bij het denkbeeld, jt een tienjarige conventie, die alle feslies betreffende kruisers, torpedoja- en onderzeebooten zal regelen thans f ineer te bereiken is. M stellen daarom slechts een korte ■'jarige overgangsregeling tot 1931 voor, ^hoofdzakelijk op kruisers betrekking Ja Engelschen en Japanners zullen 10.000 ton-kruisers meer aanbou- 'erwijl Amerika dit nog slechts zal °Q doen. totdat pariteit in deze met Engeland bereikt zal zijn. Voorts bevat het Japansche voorstel nog een strikt ge heim gehouden tweede bepaling, dio "waarschijnlijk op de kanonnen der kleine kruisers betrekking heeft en die vermoede lijk het grootste struikelblok nog op hun weg tot overeenstemming zal zijn. Ofschoon vermoedelijk de aanneming -van het Japancshe voorstel weinig betee ken en zal, daar Amerika tot 1931 toch niet meer kruisers kan bouwen, zal het door het Japansche voorstel toegestane maximum voor de aanvaarding van bet Japansche denkbeeld wellicht oen goede psychologische uitwerking hebben. Daar door zou zoowel een verdere verbittering tussehen Amerika en Engeland kunnen vermeden worden en zou bovertdien de Vol kenbond gemakkelijker zijn ontwapenings poging kunnen voortzetten dan liet geval zou zijn, indien de conferentie boos uit elkander ging. Portugal. De actie der revolutionnairen. Een vergadering van generaals Berichten uit Portugal wekken den in druk, dat de toestand des lands, ondanks de krachtige voorzorgsmaatregelen der re geering, nog steeds onzeker is en dat de gevreesde nieuwe omwentelingspoging ite Lissabon nog ieder oogenblik verwacht kan worden. Het heet, dat onder de troepen van het garnizoen van Oporto ernstige onrust heerscht. Over het algemeen denkt men, dat een monarchistische coup d'état in voorberei ding" is. De oneenigheid in het kabinet zelf zou voor een deel van dien durf der monarchisten de oorzaak zijn. Naar men zegt zou een vooraanstaande legerautori- teit met de royalisten in verbinding staan. Een nader bericht, uit Madrid meldt, dat de Portugeesche president alle com- mandeerende generaals van het leger tot een conferentie genoodigd heeft. De regeering schijnt van den steun van het leger verzekerd. Roemenië. Ex-kroonprins Carol. Een mededeeling uit Boekarest. Het persagentschap Orient-radio meldt: De door do „Matin" gepubliceerde ver klaringen van ex-kroonprins Carol heb ben op de publieke meening in Roemenië geen indruk gemaakt. De kwestie der troonopvolging wordt als definitief gere geld beschouwd en geen mensch denkt er aan, een beroep op den ex-kroonprins te doen. Op het oogenblik interesseeren de Roemeensche openbare meening uitslui tend de kwestie die in verband staan met de consolidatie van liet land. Rusland Gevecht met Oekrainers. Aan de „Paris-Midi" wordt uit Moskou gemeld, dat een af deeling Oekrainsche op standelingen een afdeeling Sovjet-artil lerie heeft overrompeld en na een hevig gevecht vier stukken geschut heeft weten te bemachtigen. Arabië Complot tegen Ibn-Saoed. De correspondent te Koweit van de „Times of Mesopotamia" meldt, dat de gouverneur van de provincie El Hasa aan de Perzische Golf een samenzwering heeft ontdekt om den koning der Waha- bieten en zijn oudsten zoon te vermoor den. De aanstichter van den moord is de broer van den koning Emir Mahomed Ibn Abdoer Rachmon. Verder wordt gemeld, dat er reeds mannen naar den Hedjas ge zonden waren om den koning te vermoor den. China. Munitie-ontploffing te Woctsjang. Tussehen de 100 en 200 Ghineezen vermoord. Volgens consulaire telegrammen is het munitiedepot in het gebouw der Ameri- kaansche missie te Woetsjang in de lucht gevlogen. Tussehen de 100 en 200 Ghi- neesche soldaten werden hierbij gedood. Borodin als gijzelaar vastgehouden. Door den „christo n-g e n e r a a 1" Feng Joe-sjiang. Uit Loyang wordt geseind, dat Feng Joe-sjiang Borodin ais gijzelaar vasthoudt Eenige bloedverwanten van Feng, die hem verleden jaar bij zijn bezoek aan Moskou vergezelden, worden daar feitelijk gevan gen gehouden en de „Christen-generaal" heeft langen tijd zijn gelegenheid afge wacht om een vooraanstaand bolsjewiek als tegen-gijzelaar voor hun veiligheid in handen te krijgen. Dc „Times"-ccrrespondent te Hankau nog niet terecht. Alle pogingen om den correspondent van de „Times" te Hankau, Riley, die sedert Zaterdag 23 Juli verdwenen is, terug te vinden, zijn vruchteloos gebleven, zoodat men ernstig voor zijn leven gaat vreezen. De Britsche legatie heeft den Britschen consul te Hankau opdracht gegeven, een uitgebreid onderzoek in te stellen. Japan. Dc ramp met het oorlogsschip. Officieel wordt uit Tokio gemeld, dat er 38 dooden zijn o.w. vijf officieren en 47 gekwetsten bij de ramp met den Japanscken mijnlegger „Tokiwa". Amerika Coolidge niet opnieuw candidaat. Voor het presidentschap der V. S President Coolidge heeft verklaard, dat hij zich in 1928 niet candidaat zal stel len voor het presidentschap der Vereenig- de Staten. De mededeeling van den president ver oorzaakte groote sensatie onder het Ame- rikaansche volk. Sommigen achten het niet uitgesloten, dat de president zich toch nog candidaat zal stellen, wanneer het publiek dit vurig blijkt te wenschen. Nederiandsch Oost-Indië EEN RAMP OP HET TOBAMEER. Een afschuwelijk gevolg. Wij hebben onlangs een uitvoeiig relaas gegeven van do afschuwelijke ramp op het Tobameer op Tweeden Pinksterdag, waar bij 54 Batakscko meisjes en-vrouwen om het'leven zijn gekomen. We hebben toen maar verzwegen, dat de ongelukkige, zoo zwaar getroffen bevolking na do ramp den zendeling die dacht te troosten met den dood bedreigde, in de meening, dat dit een tijdelijke afwijking was, gevolg van het ontzfetiAide verdriet waarin de gezinnen gedompeld waren. De Sum. Post weet echter te vertellen dat de.ze afwijking veel dieper is ingevreten en tot een afschuwelijk drama heeft ge leid. Een groot aantal getroffenen en hun verwanten draaiden den Christengod die niet helpen kon of wilde, den rug toe en werden heiden. Toen na het offeren van rijst, witte kip pen enz. de god van het meer nog niet wilde luisteren, besloten zij tot 'n menschcn- offer. Eenige half waanzinnige Lotoengers loofden f 500.uit voor een menschcn- hoofd; zes lugubere personen uit de Hoeta namen op zich er voor te zorgen. In een kampong dicht bij Pangoeroeran op Sa- mosir loofden zij op hun beurt f 50.— uit voor een mensohenhoofd, waar het vor- sche bloed nog uitstroomde. Daarop lokten 4 personen een 16-jarigen herder in een grot en sneden hem het hoofd af. Toen ze het lijk op den grond gelegd had de. met het hoofd aan de voe ten, kwamen er toevallig een paar vrou wen aan, die luid gillend naar het kam ponghoofd liepen. Zoodoende werd hot be stuur gewaarschuwd. Twee van do vier moordenaars zijn gearresteerd. Moedige daad van veroordeelden. Naar wordt vernomen, heeft zich eeni- gen tijd geleden aan het zeestrand bij Per- missan, op het ten Zuiden van Tjilatjap gelegen eiland Noesa Kambangan, een ge beurtenis afgespeeld, welke verdient, aan de vergetelheid te worden ontrukt. De lieer B., administrateur van het caoufcchouc-bedrijf op genoemd eiland had zich voor het nemen van een bad in zee begeven, gekleed met een kaïn, vertelt het A. I. D. Door de zware branding en het sterk af- loopende getij word hij medegezogen naar zee en raakte bovendien met zijn voeten in de kain verward. Op zijn hulpgeroep kwamen onmiddel lijk de in de nabijheid vertoevende mantri 2de kl. Dipawikarta en de veroordeelden Iboeng Laing, Oejong, Lijang en Paoe te hulp en begaven zich in zee. Door de zwa re branding werden ze echter teruggesla gen. Dipawikarta en Oejoend Lijang gaven de pogingen echter niet op en gingen op nieuw do branding in. Na vele vruchteloo- ze pogingen en met gevaar voor eigen le ven, gelukte het hun tenslotte, om den heer B., reeds in bewustoloozen toestand, op het strand te brengen. De veroordeelde Paoe was intusschcn naar Pormissan gesneld met het gevolg, dat de bedrijfsarts spoedig ter plaatse was en na toepassing van kunstmatige adem haling den heer B. na circa 10 minuten weer kon bij brengen. Naar verluidt, is hot moedige viertal, waaraan de heer B. zijn lbven te danken heeft, voorgedragen voor een goede be looning. BINNENLAND. De Haastrechtsche dijk. Spoedig herstel toegezegd. In verband met de gedane toezegging door den Commissaris der Koningin in de slotzitting der Prov. Staten bij de behan deling der motie-Van Staal omtrent den toestand van den Haastrechtschen dijk werd gisteren door do loden van Ged. Sta ten Von Fisenne en Schaper, vergezeld van den hoofdingenieur van den provin cialen waterstaat, den. heer Elselingen, de toestand tor plaatse in oogenschouw genomen. De hoeren werden te Gouda ont vangen door de Statenleden dr. Hoffman en Van Staal. Op velerlei plaatsen werd de beruchte Haastrëchteche dijk in oogen schouw genomen. Mode waren hierbij aan wezig de dijkgraaf en de secretaris van de Krimpenerwaard, de opzichter van den provincialen waterstaat en de burgemees ter van Gouda, de heer Gaarlandt. Ter geruststelling van het autorijdend publiek kan worden medegedeeld, dat de gevoerde besprekingen tussehen den hoofdingenieur en het bestuur van do Krimpenerwaard er toe zullen leiden, dat de gevaarlijke zijkanten van den dijk met bekwamen spoed volledig zullen worden hersteld. Waarschijnlijk zullen boomen verdwijnen en heggen verlaagd worden, die het uitzicht belemmeren. Voorts zullen een aantal borden worden geplaatst ter waarschuwing voor gevaarlijke bochten en aanmaning tot het rijden met minimum snelheid. De onderhandelingen ter ver-" breeding van den weg zullen in de naaste toekomst worden voortgezet. Centrale Reiskas van het R. K. Werklieden Verbond. Hoi snaar Lour des en Par ij s van 22 September t/m. 3 October 1927. 22 September: vertrek uit Roosendaal naar- Parijs. 23 September: verblijf te Parijs. Bezoek aan deze stad per autocar. Bezichtiging van de voornaqrus'.e bezienswaardigheden en groote boulevards. 24 September: vertrek naar Lourdes, lunch en diner in den trein. 25 September t/m. 1 October verblijf te Lourdes. Dagelijks bezoek aan de grot. Bijwonen II. Sacraments- en Lichtprocessies, Kruis weg. Bezoek aan do verschillende beziens waardigheden, zooals huisje van Berna^ dette, Kasteel, Grot du Loupe, Pic du Jcr. m Eeu dag van het verblijf te Lourdes wordt besteed aan een groote autotocht door de Pyreneën naar Gavernig. 1 October: vertrek naar Parijs, lunch en diner in den trein. 2 October: autorit van Parijs naar Ver sailles via MalmaisonSt. Cloud. Te Mal- maison bezichtiging van het kasteel en te Versailles van kasteel en tuinen met wa terwerken. 2 October: vertrek naar Holland. 3 October: aankomst te Roosendaal. Aan alle deelnemers wordt tijdig een uit voerig programma verstrekt. Zooals bekend zijn de kosten voor lie klasse f135.en voor Ille ldasse f115.—. Spoedige aanmelding is gewenscht. Sluiting der lijst 1 September, terwijl het 'verschuldigde bedrag uiterlijk 10 Septem ber in het bezit van den penningmeester moet zijn. Inlichtingen en prospecti worden gaarne verstrekt door den secretaris der Centrale Reiskas, den heer A. Pordon, Vlasakker- weg GO, Amersfoort. De K.R.O. aan pater dr. Jac. van Ginneken Over luidsprekers. Het komt ons vuur, dal ij den Zeer- eerw. pater Dr. Jac. van Ginneken aller eerst onzen openlijken dank. moeten be tuigen voor zijn welwillende beoordeeling van den K. R. 0. Vervolgens moeten wij horn dankbaar zijn voor het initiatief, dat hij nam om een herhaling te voorkomen van de betreurenswaardige feiten, welke hij de door hem opgenoemde gelegenhe den zijn voorgekomen. Wat nu het plan zelf betreft, dai bij zich voorstelde door ona te laten uitvoe ren, meenen wij de volgende bemerkingen te kunnen maken. Het komt ona voor: 1. dat de K. R. 0 niet een bedrijf moet gaan uitoefenon, waardoor liij aan de ernstige exploitanten van sterk-luid- sprekers de gelegenheid beneemt zelf op de markt te komen en zelf te kunnen ver dienen. 2. dat do werkzaamheden van den K. R. 0. met het oog op de propaganda, die gemaakt moet worden en de voorberei dingen om einde September met eigen gemeenschappelijken zonder te beginnen, ons niet veroorloven, er nog een bedrijf bij to nemen, dat feitelijk mei den radio-om roep niets heeft uit te staan. 3. dat de koslon voor een installatie met auto, het in dienst nemen van een chauffeur, en con of meer bekwame tech nici. nooit goed (e maken zullen zijn door do exploitatie. Vooreerst zal het betrek kelijk weinig voorkomen, dal een slerk- luidsprekor noodig is, en vervolgens z a 1 HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Japansche bemiddelingspogingen op dc. vlootconferentic te Genèvc. Borodin gijzelaar van den „Christen"- gencraal. Coolidge zal geen candidatuur voor het presidentschap der V. S. meer aanvaar den. De bekende dr. de Groot, dc constructeur van den Malabar-zcnder in Ncd.-lndië, is in de Roode Zee door de hitte overleden. (Radio, 2de b!ad). Met een Fokker van Engeland naar Amerika. (Luchtvaart, 2do blad). BINNENLAND. Vragen van Kamerleden over het lee- ren autobesturen en over sterfgevallen na inenting. (2de blad). Verbetering van den Haastrechtschen dijk. (1ste blad). een ieder vrij blijven om van den K. R. O.-luidspreker gebruik te maken of niet, is dus de afzet niet verze kerd, en blijft de concurrentie bestaan, die zeker heel de exploitatie van die luid spreker tot een zeer twijfelachtig succes zal maken. 4. dat een eigen exploitatie niet meer noodig is, en dus alle risico kan verme den worden, omdat de groote firma's op technisch gebeid, onder volkomen garan tie, ons den luidspreker in huur kunnen verschaffen. De firma Philips te Eindhoven o.a. heeft alreeds het ideaal van Paler van Ginneken tot werkelijkheid gebracht. Een in auto ingebouwde luidspreker staal voor een ieder in den lande gereed om voor groote openluchtvergaderingen gebruikt to kunnen worden voor den huurprijs van 2UU. Wij hebben ons Zondag te St. Truiden in BcJfcje van de kraclu van dat instru ment kunnen overtuigen op den Üimlftug- schon Katholieken Vlaamsclion Lands bond. Wij kunnen zonder overdrijving zeggen, dat deze luidspreker opgesteld in liet mid den van de marktplaats, geheel het stadje (17000 inwoners) beheersclile èn met het gesproken woord èn met den zang. Hier heeft men dus wat men ver langt en het zou ons niet verwonderen of andere groote firma's op technisch ge bied zullen spoedig Philips trachten lo evenaren zooal niet te overtreffen. Laten alle Katholieken van Nederland toch eerst zorgdragen, dat het beslaan van hun eigen omroepzender verzekerd is. Nog duizenden zijn geen lid of donL leur van den K. R. 0. en welen zelfs nog niet, zooals bleek uit eon ingezonden stuk van do „Maasbode", waar hot secretariaat van den K. R. 0. is, wat zijn giro- welk zijn telefoonnummer. Hier volgen ze: Secretariaat: Heerengracht 46, Amster dam. Gironummer: 49744. Telefoonnummer: 49687. Secretariaat van den K. R. 0. Bo eken t afrei TIJDSCHRIFTEN. „Het Schild". Apologetisch Tijd schrift. Uitgave A. V. „Petrus Canisius". Hot tweede nummer van den nieuwen jaargang bevat de volgende bijdragen: Etha Fles: Hemelvaart: fata morgana of wekelijkheid: Ds. Nils Peskow: Het koord met do drie knoopen (door fr. A. Motz 0. Cisl. uit het Zweedscb vertaald); Prof. J. P Verhaar: De Orde van de Ster in het Oosten, H. Ermann S. J.: Aanpassing en pluriformiteit, Dr. 01. Strijbosch 0. Gist.: Kerkgeschiedenis: de vervolgde kerk van Rome. Uitkijk; Vragenbus; Boekbespreking. Wij verwijzen nog naar do medodeeling op pag. 26, dal van het eersto nummer van don nieuwen jaargang 2000 exc. wer den herdrukt om als proefnummers te worden uitgereikt. Wedorom een zeer leerzame, interes santé aflevering. Prof. Verhaar vervolgt zijn heldere- uit eenzetting" van de theosophischo beweging Pater Ermann wijst er nog 'ns op, dat de pluriformiteit der objectieve waarheid een dwaasheid is; niet meerdere godsdien sten, die elkaar tegenspreken, kunnen, tege lijkertijd waar zijn Dr. Strijbosch geeft een vervolg van zijn vlot geschrevon kerk geschiedenis. Etha Fles schrijft over twee romans van den Franschen schrijver Eduard Estaunié: „L'asconsior de mon sieur Baslèvre" is de psychologie var een mensch, die, plotseling dooi de goddelijke genade gegrepen, de waarheid leert zien, dio de bron van vrede, van waar achtig leven en hoogere vreugde ia.. In deze roman, zegt de recensente, voo- lon wij een belofte voor de toekomst, maar

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1