Ces werd dc Phoenix-innings niet, want voor slechts 50 hadden alle Hagenaars een ifcourt gehad. Regelmatig vielen do wickets en alleen Kien met 9 not out en "Wunder «net 9 baden nog eenigen tegenstand en ibreohtea het van 40 om 8 tot 54 voor 9. Rice was met den hal uitstekend op dreef en nam 9 wickets voor slechts 3 runs per stuk. Chambers 19. De innings dor Leidenaars bracht oen. behoorlijker totaal op. Meijer speelde een aantrekkelijke partij aan de wickets en klapte met 10 vieren, een paar tweeën en wat singles 53 runs bij elkaar. Hofsteengc met 13, Rico met 29 cn Hoogenstraaten. vooral met 32 steunden hem uitstekend cn do Ajax-innings sloot op 157. Gammon 4 51, K. van Dael 241, Loh 228, Grume- xing 1—23. In do- tweede innings doden de Hage naars het beter. Het totaal werd nn 136, waarin Kien (15), Mulder (52), Borsboom (20) en Bob het grootste aandeel hadden. Eigeman nam de helft der Haagsche wie- hels voor 43 r.uns. Rice 342 cn Du Pon 1 15. Voor het verlies van 2 wickets, die Gam mon nam voor 15 runs scoorde Ajax daar na 37 runs, waarvan Meijer met 20 not out bleef. Ajax won derhalve met 8 wickets. Wij laten hieronder de volledige scores volgen. Phoenix le innings: W. van Dael, b. T. Rice 0; C. Borsboom. b. T. Rice 4; H. Mul der, b. ir. G. Chambers 7; K. van Dael, b. 1. Rice 0; Th. Grimmering, c. ir. L. Schilt- I uizen, b. T. Rice 5; F. Gammon, c. EL Meijer, b. T. Rice 3; R. Marquis-c. I. Dozy, I. T. Rice 6; G. Lob, b. T_ Rice 6; F. Wun- der c. I. Dozv, b. T. Rice 9; H. van Milligen, b T. Rice 0; W.. Kien not ant 9, Extra's 5.. To laai 56. Bowlingcijfersu W. Eigeman 013; T. Rice 9—27, ir. G. Chambers 19. Ajax le innings: II. Meijer, c. W. Kien, b G. Lob 53; L. Schiltkuizen, c. F. Wun- dcr, b. F. Gammon 1; G. Hofsteenge, non. out 13; W. Eigeman,. b G. Lob 5; R. Jos- son. c. F. Wunder, K Th. Grimmering 9; I, Hoogenstraaten, c. and. b. K. van Dael 52. L. Janssen, b. F. Gammon 3; S. Dozy, L \v. F. Gammon 1; ir. G. Chambers, b. F. Gammon 0; J. du Pon, b. K. van Dael 0; T. Rice, not out 29; Extra's 11. Totaal 157, Rowlingcijfers: F. Gammon 454.. K. v. Dael 2—41, G. Lob 223. Th. Grimmering 1—23. Phoenix 2e innings: W. Kien run out 15, F Gammon, c. R. Josson, b. W. Eigeman 1II. Mulder, c. R. Josson, b. W. Eigeman 52; W. van Doel, c. L Dozy, b. J. dü Pon 5: C. Borsboom, c. ir. L. Schilthuizen, b. W Eigeman 20; K. van Dael, si. L. Janssen, b, T. Rice 4; Th. Greimering, c. L. Hoogcnr raaien, b. W'. Eigeman 3; R. Margins, b. J Rico 5; G. Lob. c. W. Eigeman, T. Rice 21; EL van Mulligen, b. W. Eigeman li;. F. Wunder. not out 1, extra's 5, totaal 136. Bowlingcijfers: W. Eigeman 513, T. I'ice 3—42. ir. G. Chambers 012, H. Meijer 015, J. dk Pon 115. Ajax 2e innings; S. Dozy, 1. b. w. F. Gamman :3 L. Iloogenslraaten, b. F. Gniu- nian 0; ir I- Schilthuizen,. not. out 9, H. Meijer, not out 20, W. Eigeman, R. Josson, I. Janssen, G. H. ITofsleenje, J. du Pon, T. Rice, ir. G. Chambers, did not out Extra's 5. Totaal 37 van 2: Bowling cijfers F. Gamiuan 215, K. van Dael 0 13, G. Lob 04 L.C.C.—H.D.V.S. 111. Het heeft er heel veel van gehad (lat I,. C. C. na Ajax II ook II. D V. S. III zou slaan. Eelt en Van Es waren op dreef en kregen de Schiedammers uit, Konder. dat een hunner do. dubbele cij fers had kunnen halen. Het totaal was slecht 56. De eerste innings van L.C.C. leverde 20 runs meer op. Kloots cn Heemskerk beiden met 17 en Eichhorn met 11, droe gen het meeste bij. De gasten probeerden, het nog eens en opnieuw was een laag totaal, 64, het re sultaat,. zoodat er slechts 44 runs noodig waren voor een overwinning van L. C. C. Zooveez konden de Leidenaars het echter 3iiet brengen. Voot slechts 31 hadden al len een beurt gehad, zoodat H. D. V. S. Ill won. met 15 runs. LAWNTENNIS. Het tourncoi ie Noordwijk. De profs. Ivinsey en Koseluh 1 lebben in oen spannende vijf sets-partij v. Lennep en Dienier Kool geslagen met 61, 68, 4—6. 6—2, 6—3. Een aardige exhibitie gemengd dub bel gaf een overwinning voor mej. Can ters en Kozeluh op mej. Rollin Couuqerque en Ivinsey met 64, 810, 64. Met den stand 30 voor de profs, wer- idgn gisteren de wedstrijden voortgezet en beëindigd. Do eerste partij lusschen Timmer en Ko zeluh won laatsgenoemde met 61. 62, G1, terwijl in de tweede partij Diemer Kool door Kinscy werd geslagen 63, G—2, 4—6, 6—3. De hongaarsche profs, wonnen derhalve inet 5—0. ATHLET1EK. Voorwedstrijden der Nederlandsche kampioenschappen. V e ra-c hi Men die Ned. ree or da v e r b a t 6 r d. Do AnTstordamsche Atbletiekbond heeft Zaterdagmiddag een aanvang gemaakt met de afwerking van do voorwedstrijden der Nederlandsche kampioenschappon. Op de 1500 M. hardloopen slaagde Jan Zecgers er in het sinds 1922 op naam van Pauleii staande record met 2.2 sec. te ver beteren. Zeegers liep den afstand in 4 min. 10.8 sec., wou onbedreigd1 cn had zeer waarschijnlijk bij grootoren tegen stand nog beleren tijd gemaakt. Gisteren; werden in Amsterdam, Haar lem, Nijmegen, Delft, Groningen en Ven- lo do voonvedstrjjdcn voor do Nederland- ^pelio alhletiekkampioênschappen gehou den. In Haarlem slaagde K. Runia van de Kei;:, rsche Zeemacht er in het Ned. re cord polssfokvcrspringen (8.8214 M.) *uct 23'c.M. te overschrijden, terwijl G. Lamoreo (Thor) in Delft het zelfs tot 31/2 cM. boven de 8.8214 M. bracht. In de zelfde stad wist. W. Kronshorst (Sparla) zonder aanloop 3.09 M. ver te springen, hetgeen 2 c. verder clan het Nod. record is. P. Huisher (J. O. S.) zorgde op de Am- sterdamsche Sintelbaan voor een verras sing op do 800 M-, door enkele bekende cracks als Baltcn, A. Zeegers cn Lijflan- der te kloppen. Zijn tijd, 2 min. 22 sec., is slechts 4.4 sec. boven bet record van Paa ien. We kunnen hier niet alle uitslagen der diverse wedstrijden geven. Zulks zou eenige kolommen plaatsruimte vragen. We volstaan derhalve met de wedstrij den te Delft, waar verschillende Leidsclie athleten uitkwamen. De voornaamsto uitslagen luiden hier volgens „de Courant'7: 100 M.: 1. H. do Boer (V. en L., Den Haag) 11 sec.; 2. J. C. do Vries (V. en L., Den Haag) 11. 6 sec. 200- ML: 1. J. J. Blok (V. en L., Den Haag; 2. R. I.abnn (P. P., Rotterdam). 400 M.: 1. J. G. Blaak (V. en L.f Den I-laag); 2. G. J. de Raad (V. cn L., Den Haag). 800 M.: 1. M. Hoexem (Donar, Leiden), 2 m. 8.6 sec., 2. J. Tol (V. en L., Den Haag 2 min. 10.4 sec. 1500 M.: 1. H. Büff (P. P., Rotterdam) 4 min. 30.8 sec.; B. v. Uyen (D. H. C, Delft) 4 m. 30.8 sec. 5000 M 1. A. Wolf (V. en L., Den Haag) 16 min. 48.8 sec.; 2. C. M. Coeland (U. D. I., Naaldwijk), 17 min, 59.4- sec. 10 K.M.: 1. P. van Leenen (D. O. S., Rotterdam) 36 min. 12 sec; 2. C. C. Pëe- ters (Trekvogeis, Den Haag) 36 min. 40 sec. Verspringen m. a.: 1. II. de Boer (V. en L., Den Haag) 6.96 M.; 2. G. Lamoreo (Thor, Gouderak) 6.69 M. Vèrspringen z. a.: 1. W. Kronshorst (Sparla, Delft) 3.09 M.; 2. T. v. d. Most (P. P., Rotterdam) 2.89 M. Hoogspringen m. a.: 1 T. v. cl. Most (P. P., Rotterdam) 1.70 M.; 2. H. Thesing (V. en L-, Den Haag) 1.65 M. Polsstok verspringen: 1. G. Lamoreo (Thor, Gouderak) 8.89 M; 2. W. Ceelcn (D.O.S., Rotterdam) 8.67 M. Po'Sstokhoogspringen: 1. A. W. H. Pe relaar (V. en L., Den Haag) 2.90 M.; 2. T. v. d. Most (P. P., Rotterdam) 2.80' M. Speerwerpen: 1. S. Meerburg (U. V. S:, Leiden) 44,61, 2. G. van Waerkom (V. en L. Den Haag) 43.54 M. Discuswerpen: 1. W. Kronshorst (Spar ta, Delft) 34.84 M 2. G. J. de Raad (V en L, Den Haag) 34.30 M. KogcLstooten: 1. L. v. d. WaarcL (Zwa luwen, Den Haag) 11.14 M.; 2'. W. Vves- fcenbrugge (O. D. I., Rotterdam) 10.80 M. 4 maal 100- M. estafette: 1. Pro Patria Rotterdam, 46 sec.; 2. V. en L., Den Haag,, 46 sec. gedisqualificeerd). 4 maaL 400 M. estafette: 1. Feijenoord, Rotterdam, 3 min. 39:4 sec.; 2. V. en L., Den Haag, 3 min. 45 sec. 100 M. dames: 7. Mej. M. Briefer (Bruu bilde, Leiden) 13.8 sec.; 2. Mej.. N. M'uur (Hygiea, Den Haag) 14 sec. Vierde was mej. A. Snel (Brunhilde), maar haar pros tatie was van dien aard, dat zij ook a.s. Zaterdag te Haarlem zal uitkomen. 800 M. Dames: 1. Mej. Ag. v. Noort (Brunhilde, Leiden) 2 min. 46 sec. (nieuw Ned. record) 2 Mej. A. J. Mallon (Quick, Gouda) 2 min. 52 sec. Vèrspringen m. a. dames: 1. Mej. M. Briejer (Brunhilde, Leiden) 4.96 M., 2. Mej W.. Hamerslag (Hygiea, Den Haag) 486 M. Hoogspringen z. a. dames: 1. Mej. R. Staal (Nieuw Brunhilde, Leiden) 1.45 Ml; 2. Mej. W. Hamerslag (Hygiea, Den Haag) 1.45 M.;, Discuswerpen dames: 1. Mej. M. Kolt- hof (Hygiea, Den Haag) 23.84 M.2. Mej.. N. Muur (Hygiea, Den Haag) 23,14 M. Speerwerpen dames: 1. Mej. R. Staal (Nieuw Brunhilde,. Leiden) 23.55 M.; 2. Mej. W. Hamerslag (Hygiea, Den Haag) 23.53 M. 4 maal 100 M. estafette dames: 1. Hy giea Den Haag) 56,2 sec.; 2. Brunhilde, Leiden 56.6 sec. Er zal worden aangevraagd, om don tijd, door mej. Ag. van Noort gemaakt in het nummer 800 Ml, en den wotp van mej. M. Kolthof in liet nummer discus worpen als Ned. records te erkennen. WIELRENNEN. Leitfsche Ren- en Toerislvereen. „Sv/ifi" Da afvalwedstrijd bracht een mooie overwinning in de A-klasse aan J. V. cl. Wilk, in de klasse dor Juniores aan D. Wurzer. In den wedstrijd dor A-klasscrs werd' gestart door N. Kop, J. v. d.. Wille, J. Wurzer, A. Boskamp, P. Pluym en H. J. Jaspers. Voor de beslissing, welke na de 12.5 K M. zou gelden, plaatsten zich N- Kopj J. v. d. Wilk en Jaspers. N. Kop keerde al reeds voor dien tijd terug met een lekke voorband, zoodat het nu alleen nog maar ging tusschen J. v. cL Wille cn Jaspers met het resultaat, dat eerstge noemde met ongeveer een wiellengto wou. Hierna reden do Juniores. Na iedere 2.5) KLM. viel er ook hij hen' een af, terwijl de beslissing gereden zou worden door twee renners. De eerste die afviel was de Graaf, de tweede W. Graafmans, terwijl dc beslis sing moest verreden worden tusschen ,D. Wurzer en Scrvcrijnen. Deze laatste gaf zich echter niet geheel, zoodaf D- Wurzer won. POSTDUIVEN. „De Blauwkras" (Leiden)- n Wedvlucht van Soignles (179 K.M.) Vermoedelijke loslating 7 uur. Z. W. wind, bewolkt. Eerst geconstateerde duif 10S 31. Laatst gec. duif 1030-17. P. v. cl. Leek 1-3-4-26-27-27, J. Steenbcrgern 2-5- 6-24, H- Flandrijn 7-10, Arbouw 8-19, J. Sulzlc 9-15-18, J. don Hollander 11-21, J. J. v. Dert 2-13-16-20-25, J. Schreuder 15- 22, G. A. Spek 17-29, A. Kooien 23,. Gil. Warmond 30. „De Luchtbede" (Leiden). Concourr- van Soignics. Lostijd 7.20. L. v. d. Nieuwendijk 1-2-4-S-9-2G, Ghr. Vol- ker 3-10-18. C. v. d. Linden 5-12, N. de Haas 6-13-28. W. do Wolf 7-11-21-22, A. Molenaar 15-15, P. Fakkel 16-17-19-27. ilEZüeEK HOEEUjÜC GEVRAAGD: voor de Afdeelingen Heerenmodes 1765 Kousen en Handschoenen Damesconfectie Kinderkleeding Brieven met opgaaf laatste betrek king enz. aan Bureau v.d. B.'ad No. 1765. H. J. Hun 20-25-29, W. Steen 23, W. Gijs man 24, J. Gijsman 30-31. De eerste duif werd geconstateerd 10-15-16, de laatste 11-9-45. „De Gevl. Vrienden" (Alphen a. d. Rijn). Wedvlucht vanaf Vilvoorde, afstand 135 K.M. Lossing om 12.30 uur. 1. G. Hulseher 2928- 2. id. 2016 3. P. G. Boyera 2—15—56. 4. Th. do Groot 2—17—15. 5. Gebr. Mens 2—19—12. 6. G- Ververs 2—1921. 7. P. G. Borgers 2 2032. 8. Gebr. Mens 22055. 9- id. 2—2 L—5. 10 ich 2—21—17. 11. id. 2—21 —36. 12. R. Mus torman 2—21—38. 13- Gebr. Mens 2.225. 14. P. G. Borgers 2—22—22. 15 A. M. de Heij 2—22—28. LSJ©&5TtmaRT GceaanvSunhf New YcrkRome. Uit Hasbrouck (New Jersey), wordt ge meld: Bertaud en Balchen hebben met hun vliegtuig, de „Old Glory" een proefvlucht gemaakt met een lading van ongeveer G00' Kg. De proefvluchten zullen cle volgende week worden voortgezet. Men verwacht, dat het vliegtuig over veertien dagen ge reed zal zijn om den tocht naar Rome te aanvaarden. wnaammsm botte# NGE IS ESPERANÏ6 ONTSTAAN. Het was 26 Juli veertig jaar geleden, dat to Warschau' In den boekhandel van V. A. Is to min van de hand van iemand, die zich dr. Esperanto noemde een werkje ver scheen getiteld: „Mezjdoenarodneyj Ja- zyk" (De internationale taal). Wie was deze clr. Esperanto en wat wil de hij: met zijn internationale taal? Onder dit pseudoniem verborg zich be scheiden een eenvoudig Warschauwer oog arts dr. L. L. Zamenhof, die zich sedert zijn jongelingsjaren mét het zoeken naar en het samenstellen van een wereld taal had bozig gehouden en nu iii dit boeltje het resultaat van zijn streven en zoeken aan de mensch- heid ter beoordeeling gaf. Dit kleine, schijnbaar onbeduidende werkje bevatte de grondslagen van zijn we reld taalont werp: grammatica, woordenlijst cn in cieze laai geschreven tekst. En hiermede deed dc internationale taal van dr. Zamenhof, die later het pseudo niem van haren entwerper „Esperanto" als eigen naam. ontving, haar intrede in de wereld, cloor velen sceptisch en met. spot ontvangen, door slechts enkelen met geest drift begroet. Thans zijn sedert de verschijning van deze eerste Espexanto-spreekkunst veertig jaren verloopen. Door ziin voortreffelijke eigenschappen, d.i. door dat dr. Zamenhof de juiste grondslagen, waarop een wereld taal gebaseerd moet zijn, heeft gevonden en door do onbaatzuchtige, geestdriftige toe wijding zijner discipelen, heeft Esperanto zich over de geheele wereld verbreid. In een groot aantal talen zijn thans de leer- en woordenboeken van Esperanto, mooier uitgevoerd en uitvoeriger dan bun bescheiden voorganger van 1887, versche nen, tal van internationale Esperantocon- gressen zijn gehouden, tientallen bladen en tijdschriften op allerlei gebied verschijnen in Esperanto, duizenden boeken en bro chures zijn in. Esperanto uitgegeven. Op verschillende scholen wordt Esperanto, reeds facultatief ouderwezen, belangrijke internationale organisaties, internationale jaarbeurzen en groote handelsfirma's ge bruiken. Esperanto, zelfs officieele licha men slaan met belangstelling, den groei van Esperanto gade. Daarom geven wij bij; liet 40-jarig jubi leum van Esperanto een korte- schets van zijn ontstaan. Dr. Zamenhof, de auteur van Esperanto werd den loden December- 1S59 te Bjelo- stok (Polen) geboren. Zijn vad,er was van Poolseh-Joedsche afkomst en van beroep- ouderwijzer in de- moderne talen. De plants, waar Zamenhof geboren was en zijn kinderjaren doorbracht, is van grooten invloed geweest op zijn latere werken en streven. Bjelostok had een zeer gemengde' bevol king. bestaande uit Russen, Polen. Duit- sehers en Joden. Meermalen was er twist en oneenigheid luesehen deze verschillen de nationaliteiten en kwamen er conflicten; voor. Reeds als kinrl viel hem dit op en deed het hem pijn. Hij dacht er over na en kwam tot de conclusie, dat het taalver schil, het clkander-niot-kunnon-verstaan, vaak do- oorzaak was, die do menscben van elkaar verwijderde.. en verdeelde.. Zoo kwam bij hem de gedaehte op, dat er een taal moest komen, waardoor alle raen- schen elkaar zouden kunnen verstaan. Toen hij naar het Gymnasium ging cn daar Grieksch en Latijn leerde-, dacht hij deze rol toe aan een der oude talen.. En hij: stelde zich voor dat hik eenmaal groot geworden, do wereld door zou trekken en in vlammende redevoeringen de menschon opwekken zoo'n taal voor gemeenschappe lijk gebruik in te voeren! Later werd het hem duidelijk, dat dit iets onmogelijks was en kwam hij op het idee een nieuwe, een kunstmatige faal samen te stellen. Hij begon bestanddeelen voor zoo'n kunsttaal te zoeken, stelde woorden saam, dacht ver- huigingen en vervoegingen uit, enz. Maar do emdelooze massa grammaticale vormen, de honderdduizenden woorden, waaruit een mensclicntaal bestaat, deden zich telkens Yoor als niet te overwinnen moeilijkheden, zoodat Zamenhof meermalen ontmoedigd den arbeid staakte. Maar toch begon hij er steeds weer opnieuw aan. Zamenhof had reeds heel vroeg Fransch en Duifsch geleerd, met het Engelsch maakte hij eeTst kennis in de 51e klasse van het gymnasium. De eenvoud en logica van de Engelsche grammatica troffen hem en dc-den hem zien, dat de vele verbuigin gen en vervoegingen met hun tallooze on regelmatigheden voor een taal niet beslist noodzakelijk zijn. Onder den invloed hiervan onderwierp hij zijn vroegere proeven aan een herzie ning. Alle overbodige vormen wierp hij er uit. Steeds kleiner werd de grammatica, zoodat ze tenslotte nog stechts eenige blad zijden besloeg. Toen begon hij meer serieus aan zijn ontwerp te werken. Maar de groo te dikke woordenboeken lieten hem nog geen rust Totdat op zekéren dag zijn aandacht viel op het feit, dat bijna iedere taal een zeker aantal voor- en achtervoegsels heeft, door middel waarvan men van een woord vele andere woorden maken kan. Na was de laatste moeilijkheid opgelost. Zamenhof ging opnieuw aaoi het werk en nam nu de woordenboeken onder han den. Groote reeksen woorden werden ge schrapt, in plaats daarvan kwam dan een voor- of achtervoegsel, met behulp waarvan al deze woorden van andera konden wor den afgeleid. Zoo werden da eindelooze woordenreeksen gereduceerd tot een be trekkelijk klein aantal stamwoorden. Oorspronkelijk had Zamenhof voor zijn faal willekeurig uitgedachte letterverbin dingen als woorden gebruikt. Doch al spoe dig bleek hem. dat de op deze avijze ge vormde woorden moeilijk te leeren en nog moeilijker te onthouden waren. Toen be greep hij, dat hij zijn woordenmateriaal moest onül'eenen aan de bestaande talen, die ook reed3 tal van internationale: woor den bevatten. Zoo kwam hij er toe den woordenschat van zijn wereldtaal op te bouwen uit mate riaal aan de natuurtalen ontleend. Hij ging hierbij uit van het principe, vooral die woorden te nemen, die het meest inter nationaal waren, daarbij rekening houdend met andere belangrijke factoren als ge makkelijke uitspraak, eenvoudige schrijf wijze- e. d. In 187S had Zamenhof zijn taal min of meer gereed. Hij zat toen in de 8ste klas van het gymnasoum en liet zijn werk zien aan de kameraden van zijn klas. De nieesr ten ervan, aangetrokken door de idee en getroffen door de eenvoudige spraakkunst, begonnen de taal te lecren. En den 5den December 1878 vierden ze te zamen de voltooiing van de wereldtaal. Er werd in de nieuwe taal gesproken en gezongen;, op de tafel lagen de grammati ca en liet woordenboek van en eenige ver talingen in de wereldtaal. Zamenhof was toen 19 jaar en dus nog wel wat jong om zijn werk te publicec- rem Hij Besloot dan ook hiermede nog wat te wachten en intusschen zijn taal nog eens goed te probeeren en zoo noodig to verbeteren. Een half jaar later verliet hij het gym nasium en ging over op de universiteit om voor arts te studeeren. In zijn studen tentijd waren al zijn vrije oogenblikken gewijd! aan do wereldtaal; zes jaar l'aug heeft hij er nog- aan gewerkt. Hij vertaal de, schreef cn probeerde steeds weer op nieuw en- daarbij bleek hem, dat veel wat in theorie af leek, in werkelijkheid nog gebreken had. Verschillende- verbeterin gen bleken nog noodzakelijk. Maar toen hij dan ook in 1885 de uni versiteit verliet en zijn dokterspraktijk be gon, was hij zoo- ver gevorderd', dat hij meende tot- publicatie te- kunnen over gaan. I-Iij trachtte een uitgever te vinden. Twee jaren zocht hij- tevergeefs. Eens; meende hij er een gevonden, to hebben- Deze werkte een half jaar om dè brochu re voor uitgave gereed te maken en. weigerde- tenslotte. Eerst in 1887. slaagde bij er in zijn werk voor eigen rekening, uit te- geven. Esperanto ging de we reld in ESPERANTIST. V@©R HUIS EM WERKZAAMHEDEN IN DEN BLOEMENTUIN. Tot da voornaamste werkzaamheden in den bloementuin m dit gedeelte van heb. jaar moeten we in do. eerste plaats reke nen het zaaien van in het voorjaar Ibloeien- dö planten. Deze planten rekenen we in hoofdzaak tot de tweejarige planten, dab zijn plan ten, die in het eene jaar gezaaid worden en in het daaropvolgende jaar eorst bloeien en zaad geven en dan afsterven. Er zijjn er oehter vele bij, die dat afster ven weieens vergeten en dan vooral: als we een. niet to strengen winter hebben en vooral, als we een winter hebben zonder sterke, schrale winden. Dooi* deze min of meer theoretische sehskling moet men zich dus niet in den war laten brengen. Bij onze cch'to eenjarige planten vindt men dit versebijnsel niet zoo erg, hoewel ook in zekere mate. Ter opheldering dienc, dat eenjarige planten in een jaar bloemen ge ven en goed zaad en dan afsterven moe ten. Nu is er vclgens ons geen dankbaarder werk in den tuin dan het kweeken van de vroegbloeiende planten, daar die zeer vroeg beginnen met. bloeien cn ons juiat van den tuin deen genieten in een tijd, dat er an ders nog niet veel te beleveu zop zijn. Jammer genoeg dringt het niet tot vele liefhebbers dcor, dat men om verzekerd te zijn van succes deze planten in don zo mer zaaien moet, dat is dus in een tijd, dat men met het zaaien van de andere ge wassen reeds lang klaar is. Op het ge bied van zaaien zijn het dus zoo'n beetje buitenbeentjes tenminste in den vollen grond, want in de kas en in den bak zaait men natuurlijk ongeveer het geheele jaar door. Ook zijn in den zomer dc omstan digheden voor het zaaien niet altijd even gunstig, zoodat ir. n. er meer zorg aan be steden moet dan aan het in het voorjaar gezaaide, dat bijna altijd opkomt, onge acht de manier waarop het in den grond gestopt worat. Hoe dikwijls toch hebben we in dezen tijd van het jaar een droog tijdperk, waar in het zaad niet altijd even gemakkelijk opkomt. Wil men zich echter deze moeite ge troosten, dan kan men ook van succes ver zekerd zijn en heeft men deze planten eenmaal, dan kan men er ook zeer lang genot van hebben, daar ze, zooals reeds opgemerkt is, heel dikwijls den winter overblijven cn dan kan men er jaren van gemeten en dan worden do planten steeds grooter cn fraaier en onder de scha duw van dé oude planten komt dan het zaad dat uit deze planten valt op, zoo dat het den schijn heeft, dat zo in het ge heel niet afsterven. Dit is vooral het ge val met de bekende, veelkleurige duizend- schoonen, dito vingerhoedskruid en Cam panula's. Bij de verschillende soorten Viola vindt men dit verschijnsel niet in zoo'n groote mate maar toch ook wel een weinig. Bij de vergeet-mii-niet -wordt van dit ver schijnsel zelfs in de kweekerij gebruik ge maakt cn laat men daar de uitgebloeide planten zoolang staan, tot de jonge plan ten in de schaduw ran do oude opgekomen zijn alvorens men de ouclo opruimt. Heel mooie effcctón kan men vervolgens bereiken met het gc';<rnib van de niet veel gekweekte Papaver nudicalc, die zooals dc naam reads zegt, de bloemes draagt op naakte stengels en zeer gra cieus. Het zaad' komt evenals van. de meeste Papavers zeer gemakkelijk op en men heeft de meeste moeite om dc plan ten den winter door to brengen, daar ze niet geheel winterhard zijn. Men doet daarom goed, ze op een beschutte plaats b.v. bij een. schutting, te zaaien en in due winter een v. einig turfmolm er tusschen te strooien. öok niet geheel winterhard zijn ie Campaoiula's waarvan vooral de variëteit Campanula medium zeer schoon is cn wei nig zorg vraagt overigens. Het vingerhoedskruid, waarvan de we tenschappelijke naam Digitalis is, groeit als onkruid en is het in werkelijkheid ook, daar het in het wild in ons landi zoo hier en daar te vinden is. Jammer, dat deze- mooie bloemen een gif bevatten, zoodat uien er „Ltijd een beetje mede moet oppas sen met kinderen, hoewel men er nooit van hoort,, dat er kinderen door vergiftigd zijn geworden omdat er geen bessen aan komen. Giftige planten met bessen zijn toch altijd veel gevaarlijker, wijt die de kinderen aanlokken. Moeten we vervolgens neg Leri;:.".o:.;naan de oude bekenden als het madeliefje, dat ook in verschillende variëteiten gekweekt wordt en dan in de goede soort ook werke lijk heel mooi zijn kan. Zelf zaad hiervan winnen, dat bij de nadere opgesomde soor ten heel goed gaat, behoeft men hierbij niet te- probeeren, daar de bloemen steeds meer op de in het wild groeiende gaan gelijken en dan te klein worden. Ook de bekende leeuvebekjes kan men als tweejarige planten behandelen en nu zaaien en als men ze dan tegen den winter op een; vorstviije plaats opbergen kau dan heeft men zeer vroeg heel mooie en zeer Iangstelige bloemen, die 7_eer geschikt zijn voor snijbloem. Zoo zijn er nog wel meer dingen, dia op het oogenblik gezaaid kun nen worden of ook wel gestekt. Zoo kan men op het oogenblik de bekende Arabis alpina,, die zoo. vroeg in het voorjaar broeit, in stukken scheuren en zeer diep overplanten. Men krijgt dan weer mooie planten dia- ook mooier bloeien dan de niet verplante, daar de uleb verplante veel te veel gaan liggen. Zooals bekend kan mm deze bloemen ook voor het beplanten, van vakken, gebruiken, waar ze vooral tus schen verg,ect-raij-niet zeer fraai zijn. Do Primula veris, die onder den naam van sleutelbloem beter bekend is, misschien kan mm ook nu zaaien en men heeft dan leans, dat ze volgend jaar neg bloeien. Hetzelfde kan gezegd worden van onge veer alle vaste, planten, die ook nu ge zaaid kunnen worden,, maar die men heb beste als regel in een bakje overwinteren kan omdat de plantjes vcor den winter nog niet zoo groot zijn, dat zo veel koude kunnen verdragen. Zoo kan men met een beetje goeden wil de collectie vroegbloeiende planten nog wol een weinig vergrooten, doch er moet voor den lezer en vooral voor den liefhebber ook v/at te zoeken overblijven, zoodat we ein digen zullen., Y- K. Vraag; Kunt mij ook een of nicer adressen opgeven, van een gesticht voor ouden van dagen, vraar man en vrouw kunnen inwonen met algebeelo verzorging tegen een vergoeding van 14.per week, liefst bij zusters. Antwoord: Er zijn er meerder». Vraagt U eens om de Pius-almanak in to zien. Ook bij ons aan het bureau ter in zage. Vraag: Kimt U mij adressen opgevon van Kalk. ziekenhuizen in Antwerpen? A ntwö o rd: Doze adresson kunnen, vvu niet volledig opgeven. Vraag: Kunt U ook een middel noe men Ier verdrijving van mieren in een ltd der? Antwoord: Probeer U het cons door kokend zeepsop in de openingen tc gieten.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6