18e Jaargang MAANDAG I AUGUSTUS 1927 No. 5632 e Zouhohd (Bou/^o/nt peABONNEMENTSPRIJS bedraagtbl] vooruitbetaling fooi Leiden t9 cent per week 12.50 per kwartaaL Sj onze Agenten 20 cent per week S2.60 per kwartaaL ■jbdco per post I 2.95 per kwartaaL [ei Geïllustreerd Zondagsblad is tooi de Abonné's ver- iijgbaai tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- jtbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct.. met Geïllustreerd ondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen 1 Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT» Gewone advertontlön SO oent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het s dubbele van het tarief berekend. z Kleine adverlentiën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop eu verkoop 10.50. ||1 WIER BESTAAT UIT TWEE BLADER. Moreel straatgevaar. Moreel straatgevaar dreigt er aan alle toeken van de straten eener grootere stad. Moreel straatgevaar ligt er in de laag gezonken individuen, die de groote steden moral onveilig maken en bijzonder de ar- Kloozen tot het kwade willen lokken. Moreel straatgevaar ligt er in de étala- ges van verscheidene kunst-zaken en boek winkels. Tegen deze gevaren kan de plaatselij- overheid in meerdere of mindere mate fcrachtdadig optreden. [an de overheid optreden helaas, e t zij hét niet altijd. Ook in een ge meente als Leiden vraagt men zich vaak af, of de politie in deze niet meer zou kun- >n doen dan zij inderdaad doet! Daarom mag de jeugd niet in de straten onzer steden haar„tehuis" vindenl straat is gevaarlijk vooral voor hen, die hun volwassen-zijn naderen, die in de puberteitsjaren zijn in die jaren, waar in de kinderen vaak wat hun verstand en gevoel betreft in een onevenwichtigen toestand verkeeren. In het „Tijdschrift voor Ouders en Op- toeders" bespreekt de heer J. Uylings dat moreel straatgevaar; hij constateert het en vervolgt dan: Niettemin kunt en moogt ge uw kin deren niet in een glazen kastje opslui ten. Maar ge kunt veel doen om hun tot steun en gids le zijn. Bezit ge het vertrouwen van het kind, zoodat dit zijn indrukken meedeelt, dan doet ge het verstandigst uw afkeurend oordeel over het verkeerde op bezadigde wijze uit te spreken en op het eergevoel te werken. Gemoedelijk, gewoon sprekend, moet men ze het volle leven leeren begrijpen, hun vertellen, wat ze weten mogen en moeten, en op het leelijke en oneven wichtige van zulke excentrieke dingen wijzen. Voorkomen is echter ook hier beter dan genezen. Als middelen daartoe dienen een gezond religieus leven en de gewenning aan huiselijk leven. 'n Gewoonte moet wezen op t ij d 'thuis, nooit zonder goede reden 's avonds op straat, dan went het kind er onbewust aan. Deze goede raadgevingen verspreiden wij gaarne verder. BUITENLAND Oostenrijk De garde van den Weenschen burgemeester 16 pet. misdadigers, 8 pet. vreemdelingen. De Wcensche gemeenteraad heeft den {eheelen Vrijdagnacht tot Zaterdagmorgen 6 uur gedebatteerd over de erkenning van ie burgerwacht als officieele gemeentelijke instelling. Tegen 6 uur stelden de sociaal democraten voor de debatten te sluiten, welk voorstel aangenomen werd. De chris- telijk-sociale minderheid verliet als één man de zaal waarop het voorstel tot cr- lenning van de burgerwacht door de so ciaal-democratische meerderheid word aangenomen. „Reichspost" vertelt over deze bur gerwacht het volgende: Authentieke gegevens heeft de Tirool- be afgevaardigde dr- Von Schuscknigg m den nationalen raad medegedeeld over uitstekende kwaliteiten van de uit den Kpuhlikeinschen Schutzbund voor de Weenscho gemeentewacht gekozen man schappen. Van de 1299 man, die volgens het instel- igsbesluit door den burgemeester als «bijzonder betrouwbaar" uit den republi- leinschen Schutzbund werden uitgezocht waren er 238 wegens misdrijven vroeger Teroordeeld t.w. 202 wegens diefstal, be irog of fraude, 20 wegens openbare ge weldpleging, 3 wegens roof, 11 wegens rware mishandeling, 1 wegens moord, 1 Wegens brandstichting. Bovendien bevonden zich onder de 1299 beden niet minder dan 113 buitenlanders, relfs iemand die uit Weenen gezet was. Daarbij zijn niet geteld de wegens kleinere Wetsovertredingen reeds gestrafte perso on. Dit waren de „uitgelezenen" uit den re- Publikeinschen Schutsbond, die geroepen waren eigendommen, orde en veiligheid in weenen te bewaren. Maf (D0 *n moeilijkste oogen rokken met opoffering van bloed en leven .aar PÜcht gedaan hiWt, wordt beschimpt; haar plaats roept de burgemeester een ontingent recruten uit de gevangenis op. ef zal hem niet gemakkelijk vallen, het e®r gauw kwijt te raken. Burgemeester Seitz heeft met het sol daatje spelen geen geluk. Hij moest er maar eens mee uitscheiden. Laat hij blij zijn met do lauweren, die hij geoogst heeft door met één slag uit den republikeinschen Schutzbund 238 wegens misdrijf gestrafte personen onder zijn vaandel te vereenigen. Europa heeft reeds genoeg te lachen. Hongarije. Hongarije's grenzen- En de Kleine Entente. Van toonaangevende Joegoslavische zijde verneemt de te Zagreb verschijnende „No- vosti", dat de Kleine Entente besloten heeft, onder geen omstandigheden, voor een internationaal forum een discussie over het verdrag van Trianon, zooals door lord Ro- thermere en Hongarije gewenscht wordt, toe te staan. De irredentistische tendenzen van Hongarije bewijzen het best, dat Hon garije nog steeds een gevaar voor den vre de in Midden-Europa oplevert en dat nor male betrekkingen tusschen Hongarije en de aan dat land grenzende staten niet mo gelijk zijn, zoolang Hongarije zijn gevaar lijke aspiraties niet opgeeft. Eventueel zal de Kleine Entente op de komend* Volken bondsvergadering de bedreiging van den vrede door Hongarije ter sprake brengen. Het blad verneemt voorts, dat Mussoli ni en Bethlen een geheim bondgenootschap hebben gesloten, waarin Mussolini aan Hongarije belooft, verschillende gebieden, welke thans tot Hongarije's nabuurstaten behooren, aan dat land te zullen geven. In gezaghebbende Joegoslavische kringen ver klaart .men, dat Joegoslavië niet zal dul den, dat de irredentistische actie in Hon garije de overhand neemt. Joegoslavië zal elke inmenging van Hongarije in do kwes tie der Hongaarsche minderheden in Joe goslavië krachtig terugwijzen. Weer is de noodzakelijkheid gebleken van het bestaan der Kleine Entente, aldus besluit het blad, daar zij de hechtste muur tegen de irredentistische Hongaarsche plannen is. Roemenië. Carol pretendent? Een „opgedrongen troons- a f s t a n d". De Parijsche bladen publiceeren een verklaring, die uit naam van prins Carol van Roemenië.door iemand uit zijn omge ving is uitgegeven. De tekst van deze ver klaring is: „Prins Carol van Roemenië machtigt ons te verklaren, dat de brief, waarin hij van zijn rechten van den troon afstand deed en die door hem anderhalf jaar geleden Is geteekend, hem is opge drongen door personen, ten aanzien van wie hij er de voorkeur aan geeft, geen bij zonderheden te verstrekken, of een oordeel uit te spreken". Prins Carol bevestigt verder, dat hij niet van plan is, eenigerlei agitatie in zijn land uit te lokken, doch dat hij als vader en Roemeen het recht en den plicht heeft om er voor te waken, dat aan de grootheid van de natie geen afbreuk wordt gedaan- Hij beschouwt zich als bevoegd om per soonlijk tusschenbeide te komen. Hij heeft steeds geleefd als een warm en loyaal pa triot en hij zal dit blijven. Hij heeft slechts pén wensch, en wel nuttig te zijn voor zijn land. Indien het Roemeenscho volk een beroep op hem zou doen, geloojt hij, dat het zijn plicht zal zijn hieraan te gehoor zamen. Koning Ferdinand van Roemenië. Zijn verzoening met de Kerk. Het heeft eenig opzien gebaard, dat ko ning Ferdinand van Roemenië, die, of schoon zelf katholiek van geboorte enriDp- voeding, gelijk iaën weet zijn kinderen in de orthodoxe kerk liet doopen en groot brengen, voorzien van de H. Sacramenten der stervenden overleden is. De „Osservatore Romano" deelt in ver band hiermede mede, dat de overleden vorst zeer zeker een ernstig misdrijf begaan heeft, door zich ten opzichte van do gods dienstige opvoeding zijner kinderen zoo zwak te toonen. De „Osservatore" vertelt dan verder dat nog tijdens den wereldoorlog koning Fer dinand pogingen in het werk stelde om zich met de Kerk te verzoenen, en deze verzoening kwam in 1921 daadwerkelijk tot stand. Koning Ferdinand voldeed zorg vuldig aan alle hem gestelde voorwaarden Op Drievuldigheidszondag van 1921 droeg de Apostolische nuntius in de ka tholieke St. Joseph-kathedraal van Boeka rest met de grootste plechtigheid een H. Mis op, waaronder de koning met een stichtende godsvrucht de Paaschcommunie uit de handen van den nuntius ontving. Sindsdien heeft de nu overleden vorst zijn katholieke plichten trouw vervuld- Rusland Oproep tot een wereldstaking. „De bloedige orgieën van het kapitalism e". Uit Moskou wordt gemeld, dat het be- stuurscomité der communistische inter nationale. bii gelegenheid van den dertien den verjaardag van den wereldoorlog, de aandacht van de arbeiders van alle lan den vestigt op do bloedige orgieën van het kapitalisme in China en op de toebe reidselen, welke getroffen woTden, voor oen nieuwen oorlog tegen de eerste sovjet republiek. Den arbeiders van alle landen edr wereld wordt daarom verzocht, pressie op hun respectieve regeeringen uit te oefenen door middel van een algemeens staking in Augustus. Stalin over het „oorlogsgevaar". Stalin, die eenigo dagen geleden van verlof is teruggekeerd, heeft onmiddellijk „opmerkingen omtrent het oorlogsgevaar" gepubliceerd, waarin hij herhaald, wat alle Sovjet-leiders dagelijks verklaren, name lijk, dat een oorlog niet slechts een hy pothetisch, doch een werkelijk gevaar is Lansbury, Maxton en Brockway worden betiteld als „erger dan vijanden", omdat zij niet willen gelooven, dat het fusillee- ren van twintig aristocraten een noodza kelijke maatregel was om de revolutie te verdedigen. Stalin eindigt met de woor den; „de vijanden van do Sovjet-Unie moe ten leeren, dat de proletarische dictatuur in de Unie nog bestaat en dat haar arm nog steeds sterk is". China. Koelie-staking te Hankau. B1 o e d i gxi ncident mot de politie. In verhand met het feit, dat do Chinee- sche Kamer van Koophandel to Hankau de uitkeeringen aan de riksja-koelies heeft stopgezet, zijn dezen het gebouw van de Kamer binnengedrongen. Door gen darmerie werden zij weer verdreven. Ze venduizend koelies gingen onmiddellijk in staking en vielen het politiebureau in de Chineesche stad aan, ten einde te trach ten, den leider van hun vakvereeniging die gearresteerd was, te bevrijden. De po litie vuurde op de menigte, waarbij vier personen werden gedood en een aantal anderen gewond. De staat 'van "beleg is af gekondigd, daar de autoriteiten voor een opstand der communisten vreezen. De sta king der riksja-koelies duurt inmiddels voort. BmtoEWLmB DE VERGADERING VAN PROV. STATEN. In de Zaterdag gehouden vergadering werden de algomeene beschouwingen over de provinciale begrooting voortgezet. De Prov. Begrooting. De heer van Houdt (S. G. P.) maakt eenige opmerkingen van politieken aard. Spr. ha-d een motie in willen dienen om openbare leeszalen niet te subsidieeren aangezien dit niet do taak der provincie is en voorts omdat de overheid slechts do lezing van die geschriften, die niet togen Godswoord ingaan, mag bevorderen. Hior- over zou spr. echter gaarne eerst praead- vies van Ged. St. willen. Verder zou spr. wenschen, dat vrouwen niet in ambt-en van openbare lichamen werden toegelaten. De heer Trouw (V.B.) betoogt om.., dat verbetering van het landbouwonderwijs dringend noodig is. De heer v. d. Weyden (ILK.) be spreekt de Bodengravensche waterleiding en de brug to Koudekerk, ten aanzien waarvan hij hoopte, dat geen halve maat regelen zullen worden genomen. De lieer Hoffman (ILK.) brengt hulde aan Ged. Staten voor het financieele be leid, doch vreest, dat de toestand onge zond zal worden als de provincie voortgaat groote subsidies te verleenen. Hij brengt ook voor het werk op bet gebied der volksgezondheid hulde aau Gedep. Staten. Wat de ziekenhuiskwestie betreft stelt hij liet Zuiden van ons land, waar men overal met eigen middelen, en eerst daarna gesteund door subsidie, klei ne ziekenhuizen bouwt, ten voorbeeld aan de eilanden. Spr. hoopt voorts, dat het overleg om trent de Reeuwijksche plassen spoedig tot een einde komt. Inzake den Haastrechtschen weg sluit hij zich aan bij den heer v. Staal. Voor dat deze cr over begon heeft spr. reeds op deze rutschbaan des doods de aandacht gevestigd en het eenige wat er op het oogenblik gedaan kan worden is: den weg sluiten. Hij komt terug op hetgeen de heer Ter Laan gezegd heeft over de ontwapening en wees er op, dat in Weenen dc socialis ten zelf gewapende bewaking hebben ge vormd. De heer Veraart (R.K.) bespreekt de samenstelling van het college van Ged. Staten. De heer Ter Laan'ging uit van een geheel verkeerden grondslag, waar hij scheen te meenen, dat de evenredige ver tegenwoordiging overal moet worden door gevoerd. Dat is zeker niet waar voor een college, belast met de dagelijksche leiding. Ten aanzien van de samenstelling daarvan is men gebonden aan een bepaald politiek beleid. Wanneer de reohtsche partijen in de Staten meenen, dat zij moeten samen werken, dan moet deze samenwerking in het college tot uiting komen. Wat overigens de coalitie betreft merk te spr. op, dat de vorming van partijen als die van den heer v. Houdt beschouwd moet worden als een staatkundig ziekte verschijnsel, uitvloeisol van de door spr. niettemin zeer gewaardeerde evenredige vertegenwoordiging. Een gevolg hiervan is, dat er partijen komen, die een droom- politiek voeren. En het moet in dit col lege dan ook maar eens gezegd worden: zonder ooalitie, welke dan ook, is geen po litiek mogelijk. Aan iedere samenwerking zijn moeilijk heden verbonden, geen enkele partij kan ten volle zijn beginsel uitleven en wie dit eischt toont hoever do ontwrichting der goede politieke zeden gaat. Vervolgens komt spr. op togen do ma nier waarop de heer Ter Laan sprak over vorkiezingshandelingen der anti-rev., daar bij blijk gevende van een zelfgenoegzaam heid, die spr. tegen de borst stuitte. In het buitenland worden Katholieken dikwijls op gruwelijke wijze gehoond, maar dit wordt door de soc.-dem. doodgezwegen. Moet men dan van die zijde een hooge borst op zetten, alsof men daar het voorbeeld der politieke moraal is? De heer do Wilde (A.R.) komt terug op het gesprokene door den heer Ter Laan, die er lust in had het stembusdobat der kiezers hier voort te zetten. Wat z.i. niet aanbevelenswaardig is. De heer Ter Laan bepaalde zich tot één verkiezings blaadje van do anti-rev. partij en som meerde spr. het te desavouecren. Spr. kon daar niet op ingaan, omdat hij het blaadje niet kont, daar het niet uitgegeven is door de anti-rev. partij, doch door een afdee- ling daarvan, en omdat spr. het dan eerst heelemaal zou moeten lezen. Do soc.-dem. nemen overigens ook geen blad voor den mond en de heer Ter Laan is allerminst de aangewezen man om op deze dingen te wijzen. Wat den heer Van Houdt betreft, ont zegt spr. der S. G. P. het recht om, als cen sor op te treden over de anti-rev. partij. Men zou dat alleen mogen doen als men zelf in zijn beginselen sterk staat en zich verwant gevoelt aan do anti-rev. Maar dat is niet zoo, betoogde spr. verder. In de middagvergadering besprak de heer Vlielander (V.B.) o.m. den post van f 25.000 uit inning van bruggelden op de brug over de Oude Maas. Spr. drong aan op afschaffing daarvan nu de Wegen belasting is ingevoerd. De heer Braat (PI. B.) maakte ver schillende opmerkingen. Ten slotte kwam spr. op tegen do be noeming van bejaarde menschen tot burge meester van plattelandsgemeenten. Do heer Al bias (H.G.S.P.) bepleitte schrapping van allo subsidiën aan speci fiek Roomsclio instellingen. Aangaande de samenstelling der Ged. Staten merkte spr. op, dat zijn fractie noch tot rechts, noch tot links behoort. De heer van Eesteren (O.H.) prees het college van Ged. Staten voor zijn be leid op het gebied der wegen. Spr. vroeg speciaal aandacht voor het veer Dordrecht Moerdijk, de verbinding met de eilan den cn enkele wegen, waaronder den weg GoudaHaastrecht. Do lieer v. Burink (Comm.) merkte op, dat de algemeeno beschouwingen niet gereed zullen komen. Het leek hem daar om niet noodig de besprekingen lang voort te zetten. Daarom stolde spr. voor dc zit ting om 4 uur to sluiten. Spr. zeide nog meer te doen to hebben. Donderdag a.s. zal zijn huisraad, dat nog geen f 30 waard is, voor een schuld van f 125 van 10 jaren oud aan de Indische regeering, verkocht worden en dan moet het schoon zijn. Don derdag kan de Chr. Minister Koningsber ger in zijn warme bed kruipen en bidden: ik dank u, Heer, dat ik niet ben als deze communist, die nu op straat ligt. Spr. is hier gisteren geweest met con ploeg flinke jongens en hij heeft geprobeerd den Mi nister te spreken te krijgen. Dat is hem niet gelukt. Maar als hij hem togen komt, zal hij het antwoord krijgen, dat een der gelijk man verdient. Do Voorzitter meendo, dat hot niet aangaat leelijko dingen van oen Minister te zeggen, die bovendien niets met do za ken hier to maken hebben. Hij steunde ovorigens het voorstel. De heer Do Kanter(V.B.) wilde de alg. beschouwingen afmaken. De heer v. Staal (S.D.A.P.) wees erop, dat zijn motie inzake den Haastrechtschen weg dan tot het najaar blijft liggen. Spr. diende daarna het volgende voor stel in: „De Provinciale Staten, gehoord de be sprekingen over den gevaarlijken dijk, loo- pendo van Gouda naar Oude water; van oordeel, dat do toestand van dezen weg, vormende een onderdeel van den hoofd verbindingsweg RotterdamUtrecht, zoo niet blijven kan; noodigen Gedeputeerde Staten uit, met spoed in overleg te treden met de Krim- penerwaard, welk overleg als uitgangspunt er toe zal moeten leiden, dat de Provincie HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Weenen krijgt een nieuwe socialistische burgerwacht. Een verklaring van prins Carol van Roe menië. Moskou roept alle arbeiders op om In Augustus een wercMstaking te beginnen. BINNENLAND. Vergadering van de Prov. Staten van Zuid-Holland (1ste blad). Een treinbotsing bij Alkmaar, waarbij een rangeerder is gedood (Gemengde Be richten, 2de blad). Een knaapje uit Bodegraven is bij een fietstochtje voor de oogen van zijn vader door een tram overreden (Gemengde Be richten, 2de blad)- Te 's-Gravenhage heeft een brutale in braak plaats gehad, waarbij 7000 gld. is gestolen (Gemengde Berichten, 2de blao). LEIDEN. Overleden is op 96-jarigen leeftijd mevr. E. A. M. Driessen von Forckenbeck (lsto blad). zich belast met het verbreoden van den Haastrechtschen dijk en algeheel herstel; verzoeken God. Staten onder afwachting van hot werk dat to<t verbreeding van den dijk moet leiden, op zeer korten termijn dusdanige maatregelen te treffen, dat on der eigen behoorlijk toezicht de dijk her steld wordt, de bermen worden versterkt en voorloopig automobilisten door borden gewaarschuwd worden, do zijkanten niet to berijden ter voorkoming van meerdere ongelukken en to zorgen, dat die hoornen verdwijnen, en heggen worden verlaagd, welke het uitzicht op den met bochten loo penden weg benemen en gaan over tot do orde van den dag." De motie-v. Burink werd verworpen mot 320 stommen. De heer Werker (V.D.) vroeg aan Ged. Staten of zrij een werkplan gemaakt bob ben en of zij dit aan de Staten over willen leggen. Dc heer De Kanter (V.B.) merkte o. m. op, dat er geen sprake van is, dat de Vrijheidsbond tot do rechtsche Statenclub is toegetreden. Deze club heeft don Vrij heidsbond gevraagd, of hij mee kon wer ken aan de samenstelling van hot college van Ged. Staten in den bekenden vorm. De heer v. Aal ten (V.D.) botoogdo o. in. dat Ged. Staten verplicht zijn inlichtin gen to geven aan de Prov. Staten, daar zij aan dit lichaam hun bevoegdheid ontlco- nen. Spr. heeft de hoop op een zoodanige de mocratische formatie», gehootrd ook do rode van den heer Veraart, niet goheel op gegeven. De Voorzitter deed drie molica voorlezen; de motie-v. Staal cn twee au- dore moties, een van den heor v. S1 e e n (S.D.A.P.), waarin Gedcp. Staten worden uitgenoodigd ten behoeve der subsidiecring van het buitengewoon lager onderwijs in deze provincie een regeling te on',werpen en deze zoo spoedig mogelijk aan do Sta ten ter behandeling voor to leggen; en één van den heor v. Eestoren (C.-H.),waar in Ged. Staten worden uitgenoodigd in overleg te treden met do lokaliteit over do wegen van Alblaeserdam naar Ridder kerk cn van Gouda naar Haastrecht. Do moties zullen in de najaars/itting worden behandeld. Do Voorzitter zegdo toe, dat Ged. Staten aan den weg GoudaHaastrecht reeds voordien hun aandacht zullen wij den. KERKNIEUWS Merkwaardige Lourdes-genezing. Zuster Marie Gelire van de orde der zus ters Franciscanessen-ziekenverpleegsters te Alès, in de wereld mejuffrouw Louise Louche, is te Lourdes van een van 1921 da- teerende longaandoening genezen. Do zuster, die aan bloedarmoede leed en zeer zwak was en die bovendien veel bloed opgaf, nam als zieke pelgrim doel aan een Lourdes-bedovaart, en werd naar de piscine gebracht, waar ze werd onder- Van dat oogenblik af werd de toestand der zieke beter. Haar genezing nam zien- deroogen toe en is thans als volkomen eN kend. UIT PE OMSEVIMG HILLEGOM. Kerkconsecratie Woensdag a.s. zal het voor de parochl© van St. Joseph een gewiohlige cn plech tige dag zijn. Z. D. H. Mgr. den Bisschop zal dien dag de plechtige inwijding ver richten en do pontificale hoogmis ccle*

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1