INBEZONBEN MEOEOEELIHB jjtie is gearesteerd L. H. S., die verdacht Tfordt de dader te,zijn van den moord op <jen ouden heer v. d. Stijl, op 24 Juli 1924 in diens woning aan de De Riemerstraat je 's-Gravenhage gepleegd. Deze arrestatie is alleen te danken aan ket volhardend vasthouden der politie aan de onopgeloste zaken, meldt het „Vad.". "*S. u-as eenige dagen na den moord jeeds door de recherche aangehouden. Door een geval van overlijden was do fa- jnilie S. een erfenis ten deed gevallen, waarin stak een post van een hypotheek, welke de overleden op het huis van den 'heer v. d. Stijl gegeven had. Toen de erfeniszaak uitgezocht werd, Deck evenwel, dat de heer v. d. Stijl de hypotheek reeds geheel afgelost had. De post was door een verzuim open blijven etaan. De notaris bevestigde deze verkla ring. Het thans gearresteerde lid der familie S, bleef echter aan de juistheid van deze opgave twijfelen. Hij had daar geen enkele ie/len voor, maar het feit, dat hij destijds hij de Marine in Indië afgekeurd was we gens geestelijke afwijkingen, verklaart niet alleen dit onbegrijpelijke feit. Bij het onderzoek in 1924 werd bekend, 'dat S. den heer v. d. Stijl over ideze kwes tie nogal eens lastig viel. Er was toen dus voldoende aanleiding om hem te verhooren Temeer daar een in de kamer van den ver- jlagene gevonden tramkaartje een kleine a&nwijzing tegen hem was. Het kaartpe was nl. den avond van den vorigen dag afgege ven op een wagen van lijn 8 naar Scheve- ningen. S. werkte destijds als bordenwas- scher in een groot hotel op Scheveningen. Het lag voor de hand dat men den chef van S. ging vragen of de verdachte den dag van den moord op zijn werk geweest was. De chef verklaarde pertinent, dat S. op tijd te werk gekomen was en den geheelen morgen het hotel niet verlaten had. Hij bad hem meermalen aan het werk gezien. Op deze verklaring liep het spoor dood. Maand na maand is voorbijgegaan zon der dat men eenig houvast aan de zaak vond. Daar kwam in Januari van dit jaar een rechercheur uit Scheveningen terug met de boodschap, dat de chef, die des tijds verhoord was, ontslagen werd, om dathij zijn personeel nooit controleer de. Onmiddellijk werd de man aangehou den. En nu hij toch ontslagen was bekende bij maar, dat hij destijds gelogen had. Hij had geen idee of S. op zijn werk geweest was. Hij had hem dien morgen niet gezien. De argwaan steeg. „Waar zit S. nu", was de volgende waag. „In Amerika", rapporteerde al spoedig een rechercheur. De argwaan steeg nog meer. Men zocht en zochten vond hoe langer hoe meer aanwijzingen. Deskundigen hadden evenwel vastgesteld, dat het behangers- ioord was van een soort, die zeer zeldzaam gewonden was. Het bleek dat S., nadat hij, afgekeurd, uit Indië terug kwam, een beetje behanger gespeeld heeft. In het touw lag een zeemansknoop. S. bad gevaren! Men vond in Februari twee koffers, die S. achtergelaten had toen hij naar Ameri- la ging. En in die koffers vond men: een kluwen töuw van precies dezelfde soort als san het lijk gevonden was. Verder den sleutelring van v. id. Stijl en eenige sleutels. Toen in 1924 kwam vast te staan, dat de sleutelbos van v. d. Stijl verdwenen was, heeft Commissaris Kramer, rustig weg, het «no slot na het andere uit v. d. Stijl's huis op verscheidene manieren mee naar het [Politiebureau genomen. In de koffers vond men sleutels, welke op deze sloten passen. Al informeerend vernam men verder, dat voor zijn vertrek naar Amerika een ?ouden horloge te koop had aangeboden, dat volgens^ de beschrijving het horloge tan v. d. Stijl moet zijn geweest. S. was na zijn eerste reis al in Amerika edeserteerd. Hoe moest men in Amerika vinden? Het geluk diende. Hij werd ontdekt als hotelportier in New York. De terste gedachte was: uitleveren. Maar deze omslachtige manier bleek gelukkig niet toodig, want S. monsterde al spoedig op de „Volendam". Hij zal niet weinig verrast zijn geweest wen hem in Rotterdam de boeien werden eangelegd. politie verstrekte op verzoek der justitie alleen een sobere vermelding dat gearresteerd was. Vingerafdrukken, die niet kloppen. Hit 's-Gravenhage wordt nader aan de gel." gemeld: Het is den laatsten lijd al stil geweest, wat betreft arrestaties fan verdachten van de diverse nog onop- ïloste moorden in de residentie. Blijkbaar fjn de autoriteiten wat voorzichtiger ge erden, nadat men verschillende aange- 'oudenen op vrije voeten heeft moeten stel- on wegens gebleken onschuld of wegens [ebrek aan aanwijzingen. Destijds is daar- 'P veel critiek uitgeoefend, omdat men en- Öe menschen daardoor on een onaange- tom parket heeft gebracht. Dat men tans met de arrestatie van den 40-jarigen [arensgezel L. H. S. den dader van den ftuchtmakenden moord op den rentenier aD der Stijl gevat zou hebben, dient met noodige reserve te worden aanvaard. «oral als men in aanmerking neemt, dat 'Politie de vingerafdrukken van den ple- van den moord in haar bezit heeft en h niet bleken overeen te komen If ^le van den thans gearresteerde, die te reeds vroeger geruimen tijd in hechte- jjal Gn toen reeds door de autoriteiten »de dader werd gedoodverfd. Of de en- -e nieuwe aanwijzingen, welke tot deze «ede arrestatie aanleiding gaven, inder- zoo belangrijk zijn, zal spoedig ge- blijken. ®t politie noch justitie zich over deze .Uwe aanwijzingen wenschen juit te la- i versterkt het vermoedèn, dat men zich' deze arrestatie nog niet zoo heel veel en dat het niet tot de onmoge lijkheden behoort, dat men binnenkort verdachte „numero zooveel" zal moeten vrijlaten. Brand op een Rijnaak. Gisterenavond brak te Zwolle door on bekende oorzaak brand uit in het voorruim van de groote Rijnaak Breukelaar, liggen de in het Zwarte Water en geladen met kalizout. Aanvankelijk werd het vuur met kleine middelen bestreden, tot de motor- hiandspuit aanwezig was, die den brand doofde. Het eerste van de elf ruimen was j ist gisterenmorgen leeg gekomen. Het voorschip, het verblijf van de bemanning, is geheel uitgebrand, waarbij hun geheele bezitting verloren ging. De politie heeft een onderzoek ingesteld. De schipper was tijdens iden brand afwezig. Een avontuurlijke jongedame. Met 'n jongenskopje, en 'nwerk- manspakje aan werd aan de grens onder Nispen door de marechaussee iemand aan gehouden, van wie het „fijn gekant" onder goed boven het halsboord van de jongens frak even uit kwam steken. De politieman ging aan het ondervragen en achtte zeer terecht termen aanwezig de aangehoudene to Roosendaal bij den brigade-commandant voor te geleiden, waar bleek, dat men te doen had met een 18-jarige schoone uit do Residentie, die de ouderlijke woning was ontvlucht en wilde trachten in een jongens pak over de grenzen te komen voor het on dernemen van een avontuurlijke reis naar Frankrijks hoofdstad. Zij is gisteren naar haar ouders teruggebracht. BuitenB. Berichten ONGELUKKEN. OVERSTROOMINGSRAMP IN DE BOMB A Y-P ROV INC IE. Er zouden honderden dooden zijn. Spoordijken door het water weggeslagen. Uit Bombay wordtgeseind: Volgens nog onbevestigde berichten uit Ahmeda- bad zijn circa duizend personen verdron ken ten gevolge van het doorbreken der dijken van het waterreservoir ter grootte van ruim 30 vierk. K.M. nabij Baroda. De watermassa's overstroomden de in den omtrek liggende dorpen. De verbindingen met Bombay zijn verbroken. Reuter meldt nog, dat in het district Gujerat (een onderdeel der provincie Bombay) door geweldige stortregens, groo te schade is aangericht; men vreest, dat de katoenoogst in het district Broach (een onderdeel van Gujerat) eveneens geleden heeft. De uit den Punjab komende trein, die Maandag j.l. te Bombay had moeten ar riveeren., is op omstreeks 375 K.M. van Bombay gedurende zes en dertig uur op gehouden. Men heeft pogingen gedaan om den reizigers hulp te verleenen, doch dit bleek zeer moeilijk, daar de verbindin gen verbroken waren. Het. regent nog Noodweer bij Coblenz Uit Goblenz wordt gemeld: Gistermid dag woedde boven den Midden-Rijn en voornamelijk boven de monding van de Lahn een zwaar onweer, dat met storm en wolkbreuken gepaard ging. De aangerich te schade is zeer groot. Van het passagier schip „Kaiser Friedrich'' werd het boven dek door den storm losgerukt. Tal van ruiten werden verbrijzeld. De bemanning kon slechts met de grootste moeite een paniek onder de passagiers voorkomen. Hevig onweer boven Brussel. Tegen één uur gistermiddag is boven de buitenwijken van Brussel een hevig onweer losgebroken. Een 47-jarig Par ij- zenaar en een jongen van vijftien jaar uit Elsene, die onder een boom schuilden, zijn beiden door den bliksem getroffen en op slag gedood. Ook onweer boven Hamburg. Gistermiddag woedde boven Hamburj en omgeving een buitengewoon hevig on weer met ontzettend zwaren regenval. Tallooze straten liepen onder water; de brandweer werd van alle zijden te hulp geroepen. De godsdiensthaat in Rusland. 117 orthodoxe prelaten verbannen. De „Times"-correspondent te Riga ver neemt uit. betrouwbare bron, dat ongeveer 117 orthodoxe prelaten in Sovjet-gevan genissen te Moskou, te Viatka en in Tur kestan, in de interneeringskampen op de Solovelsky-eilanden en andere Noorde lijke plaatsen zijn opgesloten of verban nen zijn naar de verre streken van Sibe rië!, Turkestan en den Kaukasus. De lijst van slachtoffers draagt de namen, titels en woonplaatsen van deze 117 geestelij ken, met name 9 metropolieten, 25 aarts bisschoppen en 83 bisschoppen. Inlichtin gen omtrent 40 andere prelaten zijn niet met juistheid te verkrijgen, waarom hun namen dan ook niet vermeld zijn. In de interneeringskampen moeten de gevangenen verschillende werkzaamheden verrichten. Zoo moeten b.v. de bisschop pen Ambrosjus, Alexis en Glob dienst doen als portier, nachtwaker, straatveger en keukenknecht. De bannelingen li ebben geen proces ge had en zijn evenmin van eenige misdaad beschuldigd. De agenten van de Ogpoe (d.i. de Tsjeka) namen hen gewoonweg in arrest en leidden hen ingevolge een ojregeeringsbever' naar hun bestemming, waar zij drie jaar tot levenslang moeten blijven en zich op geregelde tijden bij de naastbijzijnde Ogpoe moeten melden. Levenslang verbannen zijn o.m. de me tropolieten Cyrillus, Nicander en Arse- nius. Tijdens hun verbanning is het den bis schoppen verboden' eenige godsdienst oefening te houden. Het zou dwaas zijn te beweren, dat deze ongelukkigen ernstige politieke of andere misdaden zouden hebben gepleegd. Het meerendeel van hen heeft nooit de gren zen, die in de sovjet-„wet" precies om schreven zijn, overschreden. Hun vervol ging maakt louter deel uit van de bolsje wistische anti-godsdienstige campagne. In de vroegere stadia van de revolutie werden degenen, die van politieke bedrij vigheid werden verdacht, zonder vorm van proces doodgeschoten. Palmolivc-zeep vcor Vlaamschhaters. Onder bovenstaanden titel schrijft de Brusselsche „Standaard": „Een recht merkwaardig geval, dat het vermelden loont! Een West-Vlaamsch han delaar bestelde onlangs bij de firma „Mai- son Louis Sanders" (Produits Pharma- ceutiques et parfumeries en gros, rue do la Glacière, 2e, Bruxelles) een hoeveelheid palmolive-zeep en kreeg die dan met een aantal reklaam-briefjes voor dat artikel, uilsluitelijk in de Fransche taal gesteld. De handelaar behield de waar ,maar zond de briefjes terug met vermelding, dat de men schen in zijne streek Vlaamsch spreken en die dingen dus van geen practisch nut wa ren. Daarop ontving onze handelaar vol gend merkwaardig epistel in het Engclscb gesteld: Bruxelles. 15th July 1927. Dear Sir, Excuse us not having replied at an earlier date to your post-card, which is written in a language unknown to us. We will try to find out in which language it is written, and for the moment it is in lvaud of our Chinese translator. If we don't suc ceed, we may send it to the old Governor of Belgium. Dr. von Bissing in Germany. Yours truly. Of in het Vlaamsch vertaald: Brussel, 15 Juli 1927. Waarde Heer. Verontschuldig ons laattijdig antwoord op uw postkaart, die in een ons onbekeiide taal gesteld is. We zullen trachten uit te maken in welke taal ze geschreven is, thans is ze in handen bij onzen Chineeschen ver taler. Gelukken we niet, dan zouden we ze kunnen zenden aan den oud-gouverneur van België, Dr. von Bissing in Duitsch- land. Hoogachtend. Over den eerbied van dezen handelaar voor de taal van zijn klanten en de Vla mingen in het algemeen zullen we hier niet uilweiden. Steelen wij alleen vast, dat de heer Sanders een Hollander van geboorte is, die met groote moeite de Belgische na turalisatie verkreeg en gehuwd is met een landgenoote van Dr. von Bissing, Hederlandsch OosMndi'ë Sovjet-station in O.-Indië gehoord. Communistische propaganda per radio. Aneta seint uit Batavia: Volgens inge komen berichten hebben radio-amateurs over den geheelen archipel op buitenge woon duidelijke wijze het radio-slation der Sovjets Chabarowsk opgevangen. De golflengte was 30.1 M. De Russen brach ten muziek en zang ten gehoore en ver volgens ook een toespraak. Chabarowsk ligt op de grens van Mandsjoerije in Oost-Siberië, het heeft een der radiokrachtstations (60 K.W.) die door den Sovjet-Tadiopropaganda- dienst zijn ontworpen. Dc afstand tot on zen O.-Indischen archipel bedraagt li neair nauwelijks de helft van Eindhoven Batavia. Moge de prestatie uit technisch oogpunt dus niet zoo heel bijzonder zijn. voor com munistische prpaganda naar China, Ja pan en Oost-Indië ligt dit station zeer gunstig en uit die oogpunt is het behaalde resultaat niet zonder bedenking. SPORT VOETBAL. Jan de Natris. Naar wij vernemen, zal Jan de Natris het volgende seizoen niet meer voor Vi tesse uitkomen. Naar verluidt zal hij we derom voor Ajax gaan spelen. LAWNTENNIS. Kozeluh cn Kinsey te Noordwijk. Do beide bekende professionals, die Vrijdag, Zaterdag en Zondag een wed strijd volgens Davis Gup-regels tegen onze spelers zullen spelen, zijn nu reeds te Noordwijk aangekomen. Onze ploeg zal bestaan uil: mr. Diemer Kool en Timmer voor de enkelspelen, Van Lennep en Diemer Kool voor het dubbel- spel (dat op Zaterdag gespeeld wordt). Waarschijnlijk zal na dat dubbelspel nog een gemengd dubbolpartij gespeeld worden, waarin mej. Rollin Gouquerque en mej. Canters resp. met Kinsey en Ko zeluh zullen uitkomen. Wij herinneren er aan dat de netto-op brengst van dezen wedstrijd ten bate komt van het Stormramp-Comité. Al spelen hier dus beroepsspelers, geldelijke belan gen zijn hier voor de organisatoren niiet in het spel. Het spel van Kozeluh, het bleek ook bij de oefenpartij welke hij reeds speelde, is buitengewoon sterk. In Wimbledon stelde Tilden hem gelijk met de klasse der aller sterkste amateurs en do slagen die hij hier te zien gaf, wettigen deze beoordee ling volkomen. Bijzonder snel, krachtig en forsch, en bijzonder zuiver. Dat kan een exhibitie worden van buitengewone aan trekkelijkheid en onze spelers zullen er een lesje kunnen krijgen! Te meer daar deze profs hun taak zeer serieus opvatten. De wedstrijden zullen half drie aan vangen. GOLF. Om den Van Limburg Stirum-bekcr. Gisterenmiddag had te Noordwijk de beslissende wedstrijd plaats om den Graaf L. van Limburg Stirum-beker tus- echen de heeren F. J. Heester (17) en F. Noorduyn (24). De laatste won met 2 strokes, de netto- scores waren 77 en 55. WATERPOLO. G. Z. C.Olympisch Zevental 41. Voor de eerste maal sedert het Olym pisch zevental aan de walerpolo-competi- tie deelneemt heeft het een nederlaag ge leden en wel tegen de combinatie van le den van de G. Z. C. en eenige gasten. De toekomstige nationalen hebben verloren omdat zij de minderen waren van de ploeg die enthousiast spelend alle geboden kan sen wisten te benutten. En hoewel het doel natuurlijk zeer vaak in gevaar ver keerde, gelukte het noch Leenheer, noch Van der Velde ook maar één doelpunt te maken. Het Olympisch zevental kwam met de opstelling uit: Tetenburg (U.Z.G.) doel, Kuijper (Dolfijn), H. A. C. van Senus (De Maas), en Miiller (Dolfijn) achter; P. v. Senus (De Maas), Leenheer (U.Z.G.) en P. van der Velden (Dolfijn) voorspelers. De Goudsche Zwemclub had daartegen over de volgende cobinatie gesteld: Slop, doel; Van Milligen, Den Ber en Elzinga (L.Z.C.) achter; Buijs (L.Z.C.), Bokhoven en R. van Senus (U.Z.C.) voor. Het eerste doelpunt werd na veel heen en weer zwemmen gemaakt door Buijs. Kort daarop wist Bokhoven op zeer fraaie wijze den voorsprong te vergrooten Na de rust waren het Bokhven en R. van Senus, die den stand ou 40 brachten en eerst vlak voor het einde redde P. van Senus met een hard schot in den hoek voor het Olympisch zevental de eer. SCHAKEN. Het schaaltfournooi te Londen. Gistermorgen speelde Kroone zijn af gebroken partij roet Zimmermann af. De partij werd remise. Holland verloor dus van Zwitserland niet li2i. Te Kolsté speelde tegen Louviau zijn afgebroken partij uit de achtste rondo en werd in den 25sten zet mat gezet, zoodat de uitslag werd Holland-België 22. De uitslagen van de twaalfde rondo lui den: Denemarken 4, Spanje 0; Zweden 4, Frankrijk 0; Engeland 2i, Argentinië H; Tsjecho-Slowakije 2*. ItaliO li; België 2i, Oostenrijk li. POSTDUIVEN. „Het Luchtvermaak" (Stompwijk.) Wedvlucht jonge duiven van Vilvoorde afstand 132 K.M. Do duiven kwamen aan als volgt: 1. P. v. Burg 9.15.55, 2. idem 9.21.20, 3. A. Borst 9.28.43, 4. idem 9.30.15, 5. Jac. v. Bohemen 9 30.50, G. Nic. Ixdieveld 9.35.30, 7. C. Stijnman 9.38.28, 8. A. Borst 9 39, 9 idem 9.39.20, 10. Jac. Waayer 9.40.57, 11. H. Oliehoek 9.43.47. LUCHTVAART Vliegongeluk in Duitschfand. Vier dooden. Gistermiddag halfdrie moest het vlieg tuig D. 206 tusschen Cassel en Giessen een noodlanding uitvoeren. Een der pas sagiers en een mécanicien werden daarbij op slag gedood, terwijl de piloot en de twee andere passagiers zwaar gewond werden weggedragen; de piloot cn een der pasagiers stierven nog tijdens het trans port naar het ziekenhuis. Na de landing vloog het toestel in brand. De vlucht van Londen naar Lenden. Maxwell en Tully krijgen geen toestemming. De regeering van den Canadeeschen staat Ontario heeft aan kapitein Max well en kapitein Tully haar toestemming geweigerd voor een vlucht van Londen in Ontario naar dc Engelsche hoofdstad Londen, dio de vliegers in Augustus of September wilden trachten te volbrengen. De beide avialeurs zijn hij den Canadee schen boschbouwkundigen dienst verbon den, Tyaar hun diensten niet gemist kun nen worden. Veertig vliegers hebben zich aangeboden hen te vervangen. Geen Fransche militaire Oceaan-vliegers meer. Gemeld wordt, dat in den gister gehou den Ministerraad Painlevé, de Minister van Oorlog verklaard heeft, dat in het vervolg geen militaire vliegtuigen meer aan Oceaanvliegtochten mogen deelne men. „DE POENALE SANCTIE." Het koeliecontract ter Sumatr 's Oostkust. Vermoedelijk hebben' onze rs, voois al in den laatsten tijd, wel ecus iets ge-4 lezen en geboord over „dc Poenale Sanc-* tie'' en bet Koeliecontract. Wat zijn die beido dingen. Het begrip koelie bestaat in Europa niet. Maar in Azië zou men vreemd zitten kijken zonder koelies, hetgeen uit bet vol gende mogo blijken. De koelie in bet algem'een gesproken, is de ongeschoolde werkkracht geschikt voor bet verrichten van allerlei ruw werk waarvoor geen speciale kennis, zelfs veel al geen lichaamskracht vereischt is. Ter Sumatra's Oostkust verslaat men daaronder echter eveneens do voor do cultures geschoolde werkkrachten, de zoo genaamde toekans (geschoolde arbei der). Op Java bestaat een steeds grooter wordend overschot der millioenen bevol king, die jaarlijks met ongeveer een mil- lioen aangroeit. Waar moeten al die men» schen heen, niet alleen, maar hoe moeten al dio menschen aan de kost komen. De Buiten Bezittingen (thans Buiten- Gewesten genoemd om bet voor vele In- landscko ooren hatelijk Bezitting als naam voor bun land te doen vervallen) zijn daarentegen al buitengewoon dun bevolkt. Circa 40 millioen op de totale bevolking van ruim 50 millioen, woont op Java en, Madoera. Vooral de twee grootste eilanden, Borneo en Sumatra zijn buitengewoon dun bevolkt. Do landen nu leveren daarom natuurlijk bij verre na geen voldoende arbeidskrachten om die schitterende, rijke landen open te leggen. Daarom is do emigratie van Java van dubbel belang. Evenwel do elementen, die voor emigra tie in aanmerking komen, behooren na tuurlijk niet tot do elite, het zijn men schen die in hun eigen dorp geen of een hoogst bekommervol bestaan hebben. Deze menschen nu vormen do koeliebo- volking dio aangeworven wordt door do ondernemingen. Zij ontvangen een behoor lijke premie, worden medisch gekeurd en gratis overgevoerd. Op reis worden zij uitstekend behandeld, krijgen hier te Ba tavia nog eens wat van de stad te zien (het Algemeen Delisch Immigratie-kan toor heeft speciaal oen paar groote auto bussen ter hunner beschikking om te toe ren) en worden vrijwel als toeristen ver zorgd. Te Belawan aangekomen worden zij opnieuw gekeurd en vertrekken dan naar de diverse ondernemingen der groo te maatschappijen, waar zij een welver zorgd onderdak vinden, met een behoorlijk inkomen en gelegenheid om alles te koo- pen waaraan zij behoefte mochten hebben. Tegenover al die gemaakte kosten en heel behoorlijk salaris eischen die maat schappijen natuurlijk, en zeer terecht, ar beid en zekerheid van arbeidsprestatie. Daar staat tegenover dat vele van dio immigranten aan werken.... een broer tje dood hebben. In hun dessa's (dorpen) zijn zij veelal aan een lui leventje gewend, waar do vrouw het werk verrichtte on dc heeren dagelijks uren op de balé-balé (in- landscho rustbank van bamboe) doorbron- gen bij gezellige kout. In Deli aangekomen wordt van hen echter geregelde arbeid geüischt. Zij worden daar tot behoorlijko arbeiders opgevoed cn maken zich in en kele jaren (wel is waar gedwongen maar voor hun bestwil) een aardig spaar potje tegen den tijd dat hun conlracttijd om is. Zij komen dan allen als min of meer welvarende menschen op Java terug. Wel is dan dat spaarpotje g .voonlijk weer heel gauw verdwenen, daar zorgen do Javaansche familieleden wel voor, maar dan gaan de oud-contractanten ook meest al weer terug naar het land waar zij een behoorlijke boterham (i.e. eon bordje rijst) verdienen. In geval zulk een contractkoelie ziek wordt, wordt hij zorgvuldig verpleegd in een der meest modern goë-iuipeerde hos pitalen. De hospitalen ter Oostkust van Sumatra worden herhaaldelijk ten voor beeld gesteld zoowel wal betreft inrich ting, uitrusting als personeel; het zijn werkelijk modelinrichtingen, waarop do groote cultuürmaatsflia;:i:ijon. trots kun nen zijn en met recht. Maar.... nu komt de groote maar. Maar aangezien velo van die conlract- lanten geen of weinig werklust bezitten, trachten zij in vele gevallen ook al heel gauw na het opstrijken (en verspillen) van hun premie en na het kennismaken van hunne verplichtingen, zich aan dio plichten te onttrekken. Velen van hen nemen dan ook, als zij de kans schoon zien, die kans waar om te deserteeren. Do maatschappij, die haar goede geld er voor uitgegeven heeft om zich arbeids krachten te verschaffen, zou dan ook naar do revenui'la van hun kapitaal kun nen fluiten als daar niet do gezegende Poenale Sanctie was. Wat is nu de Poenale Sanctie? Zooals men uit het voorstaande heeft kunnen lezen, zijn de contractanten vrij wel zonder uitzondering menschen dio geheel ontbloot zijn van allo financieclc middelen en zonder eenig begrip van maatschappelijke plichten en verplichtin gen. Dat is den menschen niet kwalijk te nemen, zij weten niet beter. Zij trachten zich hot leven zoo aangenaam en gemak kelijk mogelijk to maken. Doch mag een maatschappij blootgesteld worden aan dergelijke onverantwoordelijke practijkcn? Neen immers. De maatschappij heeft zich offers getroost om zich langs volko men rcgelmatigcn, wettigen weg werk krachten to verschaffen. Mag zij daarvoor dan geen tegenprestatie eischen? Daarin heeft nu de wet, middels do Poenale Sanctie, voorzien. Waarin bestaat dan die Poenale Sanctie? Eenvoudig hierin dat de contractanten, waarop niet het minste verhaal langs an deren weg zou zijn te krijgen, behalve ci- cielrechtelijk, ook strafrechtelijk vervolg baar zijn ingeval van desertic. Nu zal binnen afzienbaren tijd, de af schaffing der Poonaio Sanctie een vol- dongen feit moeten worden, dank zij het orcercn van allerlei roodo on hypcrethi-

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5