DINSDAG 26 JULI 1927 18e Jaargang No. 5627 e ZM/yobd (2oti/fcant ABONNEMENTSPRIJS bedraagtbll vooruitbetaling i Leiden 19 cent pei week 12.50 per kwartaaL onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaaL ;co per post I 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné'e ver gaai tegen betaling van 50 cL per kwartaal, bij voor- "etaling. Afzonderlijke nummers 5 oL. met Geïllustreerd ja^sblad 9 ct. Dit blad verscbqnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen 1. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN v TEL. INT. ADMINISTRATIE @35 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 z POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlSn 30 eent per regal Voor Inreaonden Hededeelingen wordt het - dubbele van bet tarief berekend r Kleine adverlentlSn, van ten hoogete eO woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd buur on ver* huur, koop 6Q verkoop IO.SO. IMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN- Sociale verplichtingen van Werk- gevers. fij staan op een keerpunt in het maat- jppelijk leven. klassenstrijd zal triumpheeren en het l beheerschen in steeds sclier- n vorm óf de christelijke solidariteit dieper doordringen in het maatschap- jk doen en bezielen al degenen, den naam Christen dragen, en zoo uit en over de samenleving een Ghristo- geest van rechtvaardigheid en naas- ijt efdel sl i dezen strijd tussohen Socialisme en gendom hebben vèèl invloed ten goe- 'ten kwade degenen, die veel oecono- ie macht bezitten, die een voorname ervullen in het maatschappelijk leven, iemand kan meer propaganda maken het socialisme, geen propaganda is aard er en van grooter waarde voor icialisme dan die van b.v. een eigenaar jder van een groote fabriek, die blind ongevoelig voor de sociale eischen van tijd, voor de redelijke verlangens ie arbeiders. Maar óók Goddank persoon, in zulk een positie ge il, als hij zijn taak, zijn roeping ijpt, als hij Christen is, waarach- m dus liefde heeft voor zijn mede- chen, ontzaglijk veel invloed uitoefe- op de kerstening der samenleving! gedachten rezen in ons op, toen wij avond in een der Katholieke bladen Igende advertentie lazen: Groote fabriek Zuiden des lands vraagt voor spoedige indiensttreding R. K. Dame het Katholiek-Sociaal werk onder het meel te leiden. Reflectanten worden cht in een uitvoerig levensbericht te >lden de gronden, waarop zij meenen, lare zedelijke-, geestelijke en karak- inschappen haar voor een zoodanige geschikt maken. deze advertentie spreken de goede lingen van een werkgever, die den patroon d.i.: beschermer zich aardig toonen; die zioh bewust .is, dat or hem, als fabrikant, óók an- en hoogere, voorname plichten zijn rvullen, dan geld verdienen, wil hij alleen zijn Katholiek in naam, doch fderdaadl vonden het niet onnut, oven de aan- te vragen voor deze advertentie ihtstraal uit het „donkere" Zuiden! BUITENLAND Engeland Generaal Dyer overleden. lag is te Londen overleden: lui- „jneraal R. E. H. Dyeri, de man April 1919 te Amritsar op de me- "rijsch-Inditirs liet schieten, waar- verklaarde dat zij een dreigende )2ó 2 aannam. Tweeduizend menschen daarbij gedood of gewond, «bloedbad van Amritsar", dat in een huivering door Britsch-Indiël aan, heeft tot de grootste contro- aanleiding gegeven. Een deel der ïatieve Engelsche meening heeft Ddertijd gevierd en herdenkt sans als „redder van Indiër, -a ander deel der Britsche opinie, velen buiten het Empire, is ie'' synoniem geworden met de gedreven Pruisische geweld- in overzeesch bezit. Ierland. De openbare veiligheid. Een strenge wet. toin heeft de publicatie plaats ge- frisc ee!1 n-^eu^r wetsvoorstel, dat de "g van den vrijstaat bij het parle- ,,>Q0 eeft ingediend. wetsvoorstel geeft de regeering zeer bevoegdheden voor de hand- van or(*0 ^en staat. rös de drastische bepalingen dezer een ieder die zonder machtiging /f bezit van vuurwapenen gevonden gestraft kunnen worden met dood- I^enslangen dwangarbeid Of lang- hechtenis. te groepen, die gewapende ben ten, aanslagen beramen of do be ft belastingen trachten to verhin- Worden onwettig verklaard; de le- J dergelijke groepen kunnen tot 3 dwangarbeid worden veroor- h] die in het bezit gevonden wor- I1 documenten, waaruit bun lid- 1 n van een of andere onwettige J blijkt, zullen tot drie maanden Jösstraf worden veroordeeld, heden, beneden de 16 jaar, die T;Slaan aan 6011 anderen poli- r^daad, kunnen tot één jaar ge- raf worden veroordeeld, en zoo bun ouders niet kunnen bewijzen, dh,t zij hem niet tot dien misdaad hebben aange spoord, zullen ook zij tot gevangenisstraf fen van ten hoogste 6 maanden kunnen veroordeeld worden. De wet kent de regeering ook de be voegdheid toe, oproerige publicaties te verhinderen en eventueel de ontwerpers en drukkers van zoodanige publicaties te straffen. De moord op O'Higgins. Alle gearresteerden weder vrijgelaten. Tien mannen, die beschuldigd worden van samenzwering met betrekking tot den moord op den Ierscben minister O'Hig gins zijn vrijgesproken. Er waren geen bewijzen voor hun schuld te vinden. Portugal. Politieke woeling. Een verklaring van den premier. Uit Lissabon wordt gemeld: De presi dent van den ministerraad verklaarde in een interview dat de regeering er kennis van droeg, dat rustverstoorders wanho pige pogingen deden om den toestand in de war te sturen, doch dat de regeering er op vertrouwde dat het leger on de vloot dergelijke pogingen niet zouden ge- Polen. De moord op den Sovjet-gezant. Geen strafvermindering voor Kowerda. Het verzoek van het gerechtshof te Warschau om het vonnis, waarbij Kower da, de moordenaar van den Russischen gezant te Warschau, Wojkof, tot levens lange gevangenisstraf werd veroordeeld, te verzachten, is door den president der Poolsohe republiek verworpen. Hij grondt zijn desbetreffend besluit op de omstan digheid, dat het slachtoffer van de mis daad de vertegenwoordiger van een bui- tenlandscbe mogendheid was, die bij den president der republiek was geaccredi teerd. Rusland Geen einde aan de processen. Gisteren begon te Moskou het proces tegen den voormaligen tsaristischen ge neral Annenkof,, die tijdens den Russi schen burgeroorlog aan de zijde der „witte" legers streed. Voorts is heden opnieuw een doodvon nis geveld, en wel tegen den vroegeren tsaristischen generaal Pertsjoelof. Toenemende werkloosheid. Het presidium van de centrale organi satie van roode vakvereenigingen heeft besloten, bij de eerstvolgende plenaire conferentie een aantal voorstellen in to dienen in verband met de snelle toene ming der werkloosheid, vooral in de Oekraine. Aldaar is het aantal werkloo- zen sedert 1920 met 48 toegenomen en bedraagt thans 18 tot 20 van alle leden der Oekrainische vakvereenigingen. Het voornaamste voorstel bestaat hierin, dat men de toelating als lid eener vakvereeni- ging moeilijk zal maken. Te Leningrad zijn 180.000 arbeiders of 11 der totale bevolking, werkloos. Zij ontvangen een uitkeering, die gelijk staat met 30 tot 35 cent per week. Moskou beeft 72.760 werkloozen, doch een speciale commissie heeft hun aantal verminderd door 20.000 van de lijst Ie schrappen. In de gebeele unie van Sovjet republieken bedraagt bet aantal inge schreven werkloozen 1.450.000, hetgeen een stijging met 40 sedert verleden jaar beteekent. China. Tsjang Kai-sjek's prestige getaand? Kans op nieuwe wanorde. In Ghineesche kringen te Hongkong be gint men de spoedige elimineering van Tsjang Kai-sjek als factor van beteekenis in de Cbineescbe politiek waarschijnlijk te achten. Pamfletten, waarin Tsjang Kai- sjek heftig wordt aangevallen, beginnen weer te verschijnen. Te' Canton bereidt men zich op alle gebeurlijkheden voor. De toe stand is uiterst moeilijk te overzien, doch wanneer Tsjang Kai-sjek te Canton uit geschakeld mocht worden, zal de stad ten I prooi vallen aan de opstandige arbeiders en boeren en aan degenen, die reeds thans pogingen in het werk stellen om de huidi ge beerscbers te verdrijven. Gisternacht is op den Bund een bom ge worpen naar den auto van generaal Li Tsjangsoeng, echter zonder ongelukken te veroorzaken. Er hebben geen arrestaties plaats gehad. Men gelooft, dat do arbei dersbonden hiervoor verantwoordelijk zijn. De koopbeden te Hongkong zijn zeer veronwaardigd over de niéuwe douane rechten. voornamelijk daar het begrip „weeldeartikelen" zeer ruim geïnterpre teerd is door de Chineezen, volgens wie ook zeep en andere gewone benoodigdhe- den daaronder vallen. De kooplieden berei den als protest een massabetooging voor. Ziekten onder de Amerikaansche troepen. Draadloos wordt gemeld, dat onder de Amerikaansohe troepen in Noord-China epidemieën zijn uitgebroken. Om die re den overweegt bet Amerikaansche com mando de algeheele ontruiming van China. Amerika Overval van Mexicanen op een Amerikaansche hoeve. Volgens consulaire rapporten hebben tweehonderd Mexicaansche revolutionnai- ren nabij Tamazula een hoeve bezet, welke Amerikaansch eigendom ie. Zij namen de vlucht, na verscheidene gebouwen geplun derd te hebben. Een bataljon federale troepen is tegen de revolutionnairen op gerukt. Sacco en Vanzettl. De Argentijnsche politie stelde naar aan- ding van de bomontploffingen aan den voet van het standbeeld van George Washington en in het filiaal der Fordfabrieken een onderzoek in en deed huiszoekingen bij de organisaties welke een actie voor Sacco en Vanzetti voeren, alsmede in de bureaux van eenige vakvereenigingen. Verschillen de personen werden gearresteerd. Nederlandsch Oost-lndië Massa-desertie ie Djokja. D e h elf t meldde zich weer te Magelang. Van de 2e compagnie van het garni zoen te Djokja deserteerden 35 inland- sche militairen. 17 hunner meldden zich te Magelang. Naar de oorzaak dezer massa-desertie wordt gezocht, seinde „Aneta" op 27 Juni aan de Indische bladen. BIMEHLAMD Belasting van een motorrijwiel. Hot volslagen motorrijwiel. Het rij wiel met hulpmotor. Een belastingmedowerker schrijft aan het „Hbld." Het blijkt telkens, da-t het publiek het spoor bijster is geraakt in de regelingen der belastingheffing van rijwielen en mo torrijwielen. Hetgeen in hoofdzaak wel voortkomt uit de omstandigheid, dat men er niet steeds zeker van is, of een motor rijwiel voor deze of gene wet als zoodanig beschouwd moet worden. In het kort volgt hieronder een uiteen zetting. De personeele belasting belast de mo torrijwielen met f6 (ingericht voor één persoon) of f 8 (ingericht voor meer dan één persoon, enz.) in hoofdsom. Hieronder vallen de volslagen, de reëele motorrijwie len. Want geen personeele belasting is ver schuldigd voor de rijwielen, waarop of waaraan een hulpmoto-r is aangebracht. Dit zijn de gewone fietsen, die voortbewo gen kunnen worden door trapbeweging, maar die ook voortbewogen kunnen wor den door een autowheel naast het achter wiel b.v., of door een motor ergens aan bet frame bevestigd. Het Flottwegmotorrijwiel en het Opel Motor Fahrrad behooren tot de volslagen motorrijwielen en vallen dus in de perso neele belasting. Evenals voor de gewone rijwielen zal men voor de rijwielen, waarop of waaraan een hulpmotor is aangebracht, en die dus niet in de personeele belasting vallen, een rijwielbelastingplaatje van f 3 moeten koo- pen. De volslagen motorrijwielen (waaronder dus ook Flottweg en Opel) worden in de Wegenbelastingwet belast naar het ge wicht: tot en met 60 K.G. f 10, boven GO tot en met 120 K.G. f20, boven 120 K.G. f 30.—. Een rijwiel, waarop of waaraan een hulpmotor is aangebracht, valt in de We genbelastingwet voor f 3. Behalve een rij wielbelastingplaatje moet bij zulk een rij wiel dus een Wegenbelastingkaart aanwe zig zijn. De gemeenteraadsverkiezing te Aardenburg. De gekozen loden toegelaten. De Raad der gemeente Aardenburg ver gaderde gisterochtend o.a. tot het onder zoeken der geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden. De commissie van onderzoek, beslaan de uit de heeren Blondeel, Lannoye en Reepmaker, bracht het volgende advies uit: «De Commissie bevindt de geloofsbrie ven in orde. De meerderheid ziet geen be zwaren tot toelating der leden. De minder heid brengt naar voren, dat bij de ver kiezing de voorschriften, vervat in de ar tikelen 65, 86 en 87 der Kieswet, niet alle zijn in acht genomen en men dus tot ongeldigheid der verkiezing moet conclu- deeren." Naar aanleiding hiervan deed do voor zitter het voorstel de door het hoofd- etembureau tot leden van den Raad be noemde candidaten niet toe -te laten een en ander aan de hand van de overweging, dat veraohillonde bepalingen der Kieswet niet letterlijk uitgevoerd zijn. Na uitvoerige discussies nam de Raad met 43 stemmen het besluit de nieuw benoemde raadsleden wel toe te laten. Koningin en Prinses op Soestdijk. Gistermorgen om 11 uur 20 zijn de ko ningin en prinses Juliana met gevolg in drie airto's t-en paleize Soestdijk gearri veerd. Zooals bekend blijven zij de gasten van koningin-moeder tot na 2 Aug. Ter begroeting was officieus aanwezig de burgemeester van Baarn. Nederlandsche Pleegouders. Wolff seint uit Boedapet, dat Zondagna middag daar zestig Nederlandsche pleeg ouders van Hongaarsche kinderen zijn aangekomen. Zij werden aan het station feestelijk ontvangen. De gasten blijven een week te Boedapest. Vice-admiraal J. H. Zeeman. Naar wij vernemen, zal vice-admiraal J. H. Zeeman, chef der afdeeling materieel van het departement van marine, tegen het einde van het loopende of het begin van het volgende jaar den Zeedienst ver laten. KERKNIEUWS KARDINAAL CSERNOCH. t Levensbijzonderheden. Wolff seint uit Boedapest d.d. 25 Juli: Kardinaal Gsernoch, vorst-priinaat van Hongarije, is hedenmorgen om 6 uur in den ouderdom van 75 jaar overleden. Als zoon van eenvoudige boerenmen- sclien werd kardinaal Gsernoch 18 Juni 1852 te Szakolca geboren. Hij studeerdo o.m. aan de universiteit te.. Weenen en werd 18 November 1874 priester gewijd. Drie jaren was bij als kapelaan werk zaam, één jaar als theologie-professor te Gran en elf jaren kanselier van den aarts bisschop van Gran, den toenmaligen vorst primaat Simor. In 1888 werd hij tot kanunnik benoemd van 1893 tot 1908 stond hij aan het hoofd van de domkerk. Reeds had dr. Gsernoch de aandacht op zich gevestigd door zijn groote weten schap en zijn heel bijzonder redenaarsta lent. In de dagen van den toen heerschen- den kerkelijk-politieken strijd was hij een van de stichters van de Katholieke volks partij. In 1901 werd bij in den landdag gekozen, welk mandaat in latere jaren werd hernieuwd. In 1906 werd hij voorgesteld als bis schop van Szatmar. Wegens zijn zwakke gezondheid moest hij echter voor een be noeming bedanken. Toen zijn gezondheid hersteld was, werd bij, in 1908, benoemd tot bisschop van Temesvar. In 1911 werd hij tot aartsbisschop van Kalocsa en an derhalf jaar later tot de hoogste kerke lijke waardigheid in Hongarije verheven. In het constistorie van 25 Mei 1914 werd hij door Paus Pius X kardinaal ge creëerd. In de dagen van de sovjet-dictatuur in Hongarije werd de kardinaal uit zijn pa leis verjaagd en werd zijn leven herhaal delijk bedreigd. Hoezeer hij intusschen bemind was om zijn groote gaven naar hart en geest bleek uit den schitterenden intocht, dien hij na den val van de dic tatuur in de kathedraal van Gran kon houden. Kapelaan van den Burg. De weleerw. heer van der Burg, kape laan te Purmerend, heeft in de Marias Lich ting te Haarlem een zeer zware keelopera tie ondergaan. Do toestand van den eerw. lijder is nogal bevredigend. De nieuwe President van het Klein seminarie in het Aartsbisdom. Als opvolger van wijlen Mgr. J. A. S. van Schaik is bij besluit van Z. D. H. den Aartsbisschop Mgr. H. van de Wetering lot president van bet klein-sominarie to Culemborg benoemd de zeereerwaarde heer H. J. Koopmans, pastoor van de parochie van de H. Barbara te Culemborg UIT DE OMGEVING LEIMUIDEN. GEMEENTERAAD. De noodslachtplaats. Verhu ring gemeentelijke rietlanden. Vrijdagavond vergaderde de Raad der gemeente Leimuiden om 8 uur. Tegenwoordig de heeren: J. A. Ber nard, P. Rietdijk, J. van Da-jn, J. de Rijk, H. Ileenk en W. Koot Nzn. Afwezig zonder kennisgeving de heer H. J. Visser. Voorzitter do heer J. A. Bakhuizen. Burgemeester der gemeente. Secretaris de heer W. L. Diemont. HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De gearresteerden in verband met der moord op O'Higgins weer vrijgelaten. Is Tsjang Kal Sjek's prestige aan he> tanen? De heer v. Lear Black per vliegmachine naar Londen vertrokken. Hij zou grootscht plannen hebben (Luchtvaart, 2de blad). Overleden is Z. Em. Kardinaal Csernocb van Hongarije (Kerknieuws, 1ste blad). BINNENLAND. Ernstig auto-ongeval op den Amers- foortschen weg; een dokter gedood en een wielrijder gewond (Gemengde Berichten. 2de blad). Onze Geïllustreerde Pagina De pholo-pagina geeft o.m. photo's van: de Holiand-Indië-vliegers te Amsterdam; de Kaagweek; A. Sijthoft De Voorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen, goedgekeurd en geteekend. De Voorz. stelt voor eerst punt 3 van de agenda te behandelen en wel onder zoek der geloofsbrieven. Hij verzoekt de heeren Bernard, Riet dijk en de Rijk eene Commissie te vormen, tot het onderzoeken van de geloofsbrie ven. De vergadering wordt oven geschorst. Bij monde van den heer Bernard wordt daarna door hem namens de Commissie medegedeeld, dat do stukkon in orde zijn bevonden na toelichting van don Secre taris en stelt voor de heeren in September toe te laten, De Raad kan zich hiermede vereenigen. Do Voorz. doet modedoeling van do iiel- volgende ingekomen stukken: Is ingeko men een overzicht van de werk/ 1 lieden; door den Keuringsdienst van n in deze gemeente verricht gedurc het eerste halfjaar 1927. Het verslag wordt ter inzage gelegd. Is ingekomen de rekening en verant woording over het dienstjaar 1926, inge zonden door de Gezondheidscommissie, zetelende te Alphon aan den Rijn. Uit de recapilulatiestaat blijkt dat de ontvang sten bedroegen 2325.95 en de uitgaven 1584 71, zoodat een batig saldo aan wezig is van 741.24. Spreker stelt voor de rekening goed te keuren. Aldus wordt besloten. Is ingekomen het jaarverslag over 1926 ebtreffende den keuringsdienst van vee en vleesch in deze gemeente, uitgebracht door het Hoofd van den Centralen Keu ringsdienst van vee en vleesch to Leidon. De Voorz. deelt mede, het verslag niot in zijn geheel te zullen voorlezen, maar wil een clausule voorlezen en wel het na volgende: „Dank zij de medewerking van hel gemeentebestuur werd reeds tot op richting van een gemeentelijke nood- slachtplaats met hangruimte en verkoop plaats van voorwaardelijk goedgekeurd vleesch, besloten. In verband hiermede behoeft thans niet meer te worden stil go- staan bij den boslaanden, zeer gebrekki- gen toestand op dit gebied." Het verslag zal verder ter inzage zijn. Do Voorz. deelt nog mede, dat do nood- slachtplaats gereed is en in den loop van de v olgende week in oogenscliouw genomen zal worden of do aan nemers aan hunne verplichtingen heb ben voldaan. Ook de heer Directeur van het Openbaar Slachthuis to L#iden is uit- genoodigd het slachthuis in oogenschouw te nemen. i ingekomen do maandstaat van den, stand van de kas van don Gemeente-ont vanger op 15 Juli j.l. Ter tafel wordt gebracht oen verzoek van bewoners van den Vriezenweg, om tot verlaging van de Vriozebrug over te gaan, in verband met het gevaar aldaar. Dit schrijven is gericht tot B. en W. on den Raad. De Voorz. doelt mede, dat dit schrijven, reeds in de vergadering van B. en W. is behandeld en aan adressanten is medege deeld dat de Vriezebrug in onderhoud is bij bet gemeentebestuur van Rijnsater- woude en bet verzoek dus thuis behoort to Rijnsaterwoude. Do Raad kan zich met deze zienswijze geheel vereenigen. Naar aanleiding van een verzoek va* het Hoofd der R. K. Bijz. school om me», dodeeling of hot Gemeentebestuur een tijd/ vak, als bedoeld bij artikel 15 der leer plichtwet reods hoeft vastgesteld deoF* do Voorzitter medo, dat B. en W reeds mededeeling hebben gedaan, dai verloven voor veldarbeid alhier nio[ worden gegeven en geen verordening ij vastgesteld. Hot Collogo acht een derge* lijko verordening hier niot noodig. Do lijd daarvoor is alhior nog niet aangebroken- Voel tuinderij is hier niet en veldarbeid komt door zeer jeugdige personen alhier niet voor. Er beslaat voor eene dergelijke verordening bier geen behoefte.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1