DE EERSTE PASSAGIERSVLUGHT NAAR INOIE. besloten met een door Tilburg aangeboden 1 feestavond, waarop Dr. L. J. Sicking, oud Rector van het R. K. Lyceum te 's-Gra- venhage, de feestrede hield. Tweede dag. Zondag begon met een H. Mis in de Kapel van de parochie Heuvel, waarin Kapelaan Sicking, adviseur van do afd. Tilburg, een schoone en leerzame predi cate hield. De vergadering ving ten half elf aan en werd vereerd met do tegen woordigheid van Dr. Möller, lid van de Tweede Kamer. Leiden bespreekt de begrooting en meent dat het voorstel Blerick niet be hoort te worden aangenomen, daar een verlaagde contributie niet mogelijk is. Blerick trekt haar voorstel in. Besloten werd op do f 2300.77 schuld 500 af te schrijven. De begrooling werd aangenomen. Verkiezing bestuur. De aftredenden werden herkozen. In de vacature Haazc- voet wordt gekozen de heer Beumcr A'dam nadat Leiden een krachtige aanbeveling had gehouden voor Amsterdam, daarbij eterk aandringende op de bevordering van de chrislel. naastenliefde, waarbij hot Hoofdbestuur zich aansluit. Vervolgens worden gekozen do heer Drs. de Boer, uit Venlo, die als afge vaardigde op de internationale congressen zal optreden en een dokter, die als me disch specialiteit het H. B. zal bijstaan, Leiden steunt dit voorstel dat door meer dere afgevaardigden wordt onderschre ven, terwijl op voorstel van Leiden, het H. B. dezen specialist zal aanwijzen. De volgende Gentr. Raad zal plaats hebben te Nijmegen, waar dan tevens het Congres zal worden gehouden tegen het Nieuw Malthusianisme en het 2e lustrum zal worden gevierd. Aan do orde komt het voorstel Amster dam) om geen relatie aan te knoopen met het R. K. Werkliedenverbond, wat be treft de oprichting van instellingen en exploitatie daarvan. Het Hoofdbestuur zet uiteen dat om versnippering te voor komen er noodig is een centrale, die alle Instellingen beheert en een meer econo mische toekomst schept dat ook een wensch is van het Episcopaat. Lang en corns scherp waren de gedachtewisselin gen daarover, waarbij Leiden te kennen gaf zich op het standpunt te plaatsen dat, al is h.i. de toestand niet ideaal, zij zich met het H. B. accoord verklaart en aandringt op arbeiden op eigen terrein. Ten slotte wordt wat het H. B. heeft daan door den Gentr. Raad aanvaard en trekt Amsterdam haar voorstel in plaus). Het voorstel toevoeging van een Kin derblad aan het orgaan wordt verworpen. Het voorstel Blerick om de contributie met 15 cent te verminderen wordt ver worpen. Het voorstel afd. Leiden om een fonds te stichten voor uitkeering bij bevalling wordt door Leiden verdedigt op grond dat een pl. fonds geen draagkracht heeft en een landelijk fonds noodig is, en later van overheidswege steun aan te vragen. Een debat ontspon zich over dit voorstel; is'iUfi-mSt-To" overzien. "Be- Bloten werd deze zaak in studie te nemen en te blijven ijveren voor een nat. rege ling en voorloopig plaatselijk de zaak ter hand te nemen. Leiden stelt voor dat bij do verdeeling van de toeslag voor studie voor priesters overleg wordt gehouden met andere organen. Aangenomen. Het voorstel Venlo om aan te sporen tot spaarzaamheid in de gezinnen wordt aav^fcnomen. Een voorstel Venlo beoogt vrijstelling voor den oudsten zoon bij militie als hij kostwinner is. Reeds bij do wet is deze zaak voorzien. Het voorstel Zwolle om voor kleine afd. gratis sprekers beschikbaar te stellen, wordt naar het Hoofdbest. gerenvoyeerd, Na do lunch komen statuten en huis houdelijk reglement aan de orde. Art. I verandering van den naam in „Bond voor Gezinshoofden" een voorstel van meerdere afd. vraagt veel discussie. Leiden wensch t een uitbreiding van den naam door voeging van „voor Gezinshoofden''. De Goes tel. Adviseur bestrijdt de voorstellen voor veranderingen, wil den naam behou den* waartoe dan ook besloten wordt. Art, II doel wordt na besprekingen ten slotte aangenomen. Art. LH en do overige 25 artikelen werden na enkele redactiewijzi gingen aangenomen. Het huish. reglement komt in bespre king, waarbij op voorstel van Leiden eenige wijzigingen worden aangebracht op art. 3 en 4, regelende aantal leden van het H. B. en de aftreding. Het overige aantal artikelen wordt verder na eenige bespreking aangenomen. Een klacht ging uit van het H. B. dat de aid. zoo laks zijn in het betalen der contribution en het is noodig dat daarin verandering kome. Van do rondvraag wordt een druk ge bruik gemaakt, waarbij al weer duidelijk bleek hoe gaarne men deze gelegenheid aangrijpt om over alles en nog wat te eif^ken en te kapittelen en daarbij ook x^keloos dingen in bespreking brengt, die niet te overzien zijn. De leiding van den Voorzitter was in alle opzichten deze twee dagen bewonde- ringswaardig. De centrale vergadering heeft voor do belangen van den Bond groot o en goede vruchten gedragen. Met goeden moed en vol goede voornemens om weer met ijver te werken aan het voornamelijk idieele doel van den Bond, zonden do materieele dingen voorbij te zion. Na dank aan den Voorzitter voor zijn leiding werd de vergadering gesloten. Voorkoming van ongelukken bij onbewaakte overwegen. Proefneming met een alarmtoestel. Vrijdag werdon op een der emplacemen ten der Staatsmijnen te Heerlen op do Ujn Hoensbroek-Nuth eenige zeer in teressante proefnemingen gehouden met een alarmtoestel, dienend tor voorkoming ongelukken bij onbewaakte over- regen. De uitvinder, do heer Joban Pulman, een ondergrondscho mijnwerker van de Dom. Mijn te Kerkrade, alsmede de heer H. Ringelberg, een gepensioneerd amb tenaar, die alles wat tot het administra tieve gedeelte behoort behandelt, hebben twee jaar aan deze uitvinding gewerkt en niet zonder succes, want do proefnemin gen mogen zeer goed geslaagd keetcn. Daar geen van beide beeren over vol doende middelen beschikte, wendde de heer Ringelberg zich tot den Minister van Waterstaat, ter verkrijging van den noodigen steun en medewerking voor de proefnemingen. Do Minister stelde echter eisch, dat de complete teekeningen zouden worden overlegd. Na doorzage daarvan zou dan eeno beslissing worden genomen. Men ging echter op een dergelijken eisch niet in, doch wendde zich tot de Di rectie van de Staatsmijnen te Heerlen, welke aanstonds bereid was personeel, lo comotief en verder materiaal beschikbaar te stollen. De proefnemingen hadden Vrijdag dan ook in tegenwoordigheid van verschillende ingenieurs der Staatsmijnen plaats. Op 600 meter van den onbewaakten overweg bevindt zich op de rails een ap paraat, hetwelk reeds bij de eerste aanra king van bet wiel de locomotief een bel in werking brengt en een roode lamp doet branden (dag- en nacktsein), welke ge plaatst zijn in een mast bij den overweg. Wanneer de trein den overweg is ge passeerd* wordt door een dergelijk appa raat op dezelfde wijze zoowel bel als lamp weder buiten werking gesteld. Aangezien bet zou kunnen gebeuren, dat men b. v. door het geronk van een motor de bel niet zou hooren, is het de bedoeling dat de lamp ook op den dag ontbrandt. Binnen niet al te langen tijd kunnen verdere proefnemingen en publicaties worden verwacht. Op de uitvinding werd reeds octrooi „Msbd." De Veenendaalsche raadskwestie. Nog goon dor niouwgokozen raadsleden toegelaten. Men schrijft uit Veenendaal aan de „N. R. Crt.": Voor het onderzoek der geloofsbrieven der nieuw-gekezen raadsleden was een commissie gekozen, bestaande uit de hee- ren Jan van Leeuwen, A. S. Hekster en D. van Asselt. Na langdurig onderzoek krach do heer Hekster een rapport uit, met de conclusie, geen enkele van do nieuw gekozenen toe te laten, op grond, dat in 12 gevallen op de stukken der ge loofsbrieven geen datum voorkwam- wan neer zij war en ingekomon en daarom niet uit te maken was, of dit al of niet op tijd was geweest. Bij de discussie bleek bo vendien, dat verscheidene leden tegen toe lating waren wegens bij de verkiezingen gepleegdo onregelmatigheden, blijkens het adres, dat vier raadsleden aan Gedepu teerde Staten hebben gezonden. Van het dertiende raadslid was bet ont slag uit zijn functie van opperbrandmees- ter nog niet ingekomen. Gevolg was, dat met 10 tegen 3 stem men werd besloten, geen der nieuw ge kozen raadsleden toe te laten en het on derzoek van de geloofsbrieven uit te stel len, totdat bewezen zal zijn, dat zij op tijd zijn ingekomen. Of do mogelijkheid daar toe zal bestaan, wordt door velen betwij feld. De raadsverkiezingen te Zandvoort. Geknoei? Men schrijft uit Zandvoort aan do „N. R. Crt.": Do heer J. W. Heinsberger, lid van den raad dezer gemeente, heeft bij Ged. Sta ten dezer provincie bezwaar ingebracht tegen het raadsbesluit tot toelating als raadslid van de heeren E. Fraenkel en J. Druyf, daar zij giften en gaven zouden hebben gegeven voor de verkiezing en geld en goederen zouden hebben gegeven om A. Terol en J. Kerkman, resp. no. 2 en 8 van bun lijst, te bewegen te bedanken als raadslid, zoodat de heer J. Druyf raadslid zou worden. Een justitioneel on derzoek wordt ingesteld. BEHOUDEN THUISKOMST. ZATERDAGMIDDAG TE 4.60 UTJR LANDDE HET VLIEGTUIG OP SCHIP HOL. DE VLIEGERS GERIDDERD. EEN GEWELDIGE OVATIE. EEN JUICHKREET, DOOR HET HEELE LAND GEHOORD. wenscht te huldigen. U zult de vliegers al len kunnen zien, want zij zullen langs de bekken rijden. Attentie: ik zal u de regeling van de af rit voorlezen". Aldus sprak de stem over bet vliegveld en een groot aantal polilie-mannen en ma rechaussee te paard zette aan de verma ningen van deze stem een grimmige kracht bij. Wee degenen, die de afsluiting zouden foroeeren en die dezelfde tooneelen zou den te voorschijn roegen, als zich te Pa ndden voorgedaan. Doch bet Nederland- sche volk is een ordè-lievend volk. Het wachtte geduldig, al steeg de spanning van minuut tot minuut. Even 4 uur komt het bericht binnen, dat bet vliegtuig boven Venlo is gezien, zal bet groote oogenblik spoedig aanbre ken, ons landje is zoo klein. Intusschen telefoneert de H. N. A. D. K. dat zij nog geen contact heeft met do Indië-vliegers. Eindelijk (het is 5 min. voor half 5) komt het bericht van de D. K. binnen, dat zij de D. P. te pakken heeft. Beide vliegtuigen bevinden zich boven Soesterberg. Nu wordt bet rumoerig op bet vliegveld. Straks komen zo. Vier K. L. M. vliegtui gen gaan de reizigers tegemoet om als es corte te ienen. Men boort het geronk van hun motoren door de telefoons. Nederland luistert gespannen. Weer een telefoontje van de D. K. „Wij zijn de Loosdrechtsche plassen gepaseerd" En even later weer een: „Wij bevinden ons aan de Zuidzijde van Amsteraan". De vlie gers vlogen dus niet rechtstreeks naar Schip hol, doch koersten eerst naar Amsterdam. Maar om 4 uur 40 min, daar hadt je „het" bericht van Schiphol: „De vliegtui gen zijn in 't zicht I" Zij dalen voorop de D. P., daar achter de D. K. en de andere vliegtuigen. Zij cirkelen boven de juichen de menigte en Van Lear Black wuift met zijn zakdoek. In onze ooren klinkt be-t geronk van de motoren en bet juichen van het publiek. Het oogenblik is daar. Om 4.50 landt de Fokker op het veld. De tocht is volbracht, de grootste passagiersvlucht, welke do we reld tot nu toe heeft gekend, is tot een gelukkig einde gebracht, is een triomf ge worden voor de Nederlandsche industrie, voor de Nederlandscho luchtvaart. Luide ovaties worden geboord, flarden van vaderlandscbe liedoren klinken uit den luidspreker, afgewisseld met „boera's' en „lang zullen ze leven". Dan komen de speoclien. Op het podium. Het podium, waarvoor bet vliegtuig neerstreek, was bet heilige der heiligen op Schiphol. In de eerste plaats waren daar de minister Van der Vegte en Lambooy, verder generaal Snijders, de burgemeester van Amsterdam, de heer W. de Vlugt, de wethouders Ter Haar en van Frijtag Drabbc, de Amerikaansche gezant, de beer Tobin, overste Hardenberg, comman dant van bet vliegkamp te Soesterberg, kapt. ter zee Schenk do Jong, directeur van het marine-etablissement te Amster dam, Ir. (Damme, directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie, mr. te Pelkwijk, namens bet Haagscbe gemeentebestuur, de beer E. Heldring, voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amster- am, de beer H. J. Versteeg, waarnemend hoofdcommissaris van politie en vele an deren. Het viel op, dat de chef der bur gerlijke luchtvaart in Engeland, Sir Sef- ton Brancker aanwezig was. Toen de vliegers uitstapten gingen de persfotografen en filmmenscben tot den aanval over. De vlucht volbracht. Op 15 Juni 1927 vertrok bet K.L.M.-vlieg- tuig H. N.A.D.P. met als passagier de Amerikaan v. Lear Black en bestuurd door de piloten Geysendorffer en Scbolte, bijgestaan door den mecanicien Weber, van het vliegveld Schiphol met bestem ming naar Indië. Op 23 Juli 1927 landde bet vliegtuig weer op Schiphol, des namiddags te 4 uur 50 min. na een welgeslaagden tocht naar Batavia. P?^J?^liLoe^fffi*en Olijven voortleven rin-- de geschiedenis van Nederland, zooals de eerste reis van Hollandsche schepen naar Indië in den jare 1595 is blijven voort leven. Toen verlieten, op 1 April 1595, vier schepen onder bevel van Cornells Hout man de reede van Texel en keerden er drie in Augustus 1597 terug. Dat was de eerste Nederlandsche handelsreis naar In dië, in 28 maanden. De eerste passagiersvlucht duurde 38 da gen, waarvan 3 dagen onontboud op den heenreis, 7 dagen te Batavia en 4 gedwon gen rustdagen op de terugreis te Basra. Welk een verschil. Toen Houtman terugkeeirde, Izullen er weinigen geweest zijn, die hem in het va derland verwelkomden. Radio en telegrafie waren toen nog niet bekend. Thans beeft iedereen van dag tot dag de route van het vliegtuig kunnen volgen en wachtten bij de aankomst op Schiphol duizenden enthousiasten de luchtvaar- ders op. En toen de vogel uit Indië aankwam, steeg er uit duizenden kelen een juichkreet op, welke gehoord werd door geheel Ne derland. In alle oorden van het land zaten luisterende koppen gebogen voor luidspre kers of met de koptelefoons op de ooren, on op bet moment van aankomst hebben de luisteraars van overal tegen elkaar ge zegd, met trots in bun stem: „Ze zijn erl" Luisterend Nederland Terwijl bonderden zich, gedoken in bun jassen ondanks de zomermaand Juli, naar het vliegveld begaven en regen en wind vlagen trotseerden om de Indië-vliegers te zien aankomen, zaten duizenden radio luisteraars behagelijk thuis en „boorden" ze letterlijk aankomen. Te half vier werdon de eerste berichten den aether in gezonden. Het Fokkervlieg tuig was circa 2 uur boven Frankfort ge signaleerd en was daarna, den Rijn vol gend, omstreeks 3 uur Keulen gepasseerd. Een K.L.M.-vliegtuig, de H.N.A.D.K. was reeds met eenige genoodigden opge stegen om de Indische vogel boven Soes terberg op to vangen. Aan boord bevond zich o.a. de chef van den radiodienst te Waalhaven, de heer Strijkers, die langs radio-telefonïschen weg de komst van het vliegtuig zou melden. Op bet vliegveld was alles voor dc ont vangst gereed. Een aantal Pliilipsluidspre- kers waren opgesteld, die het gehecle veld bestrijken konden, en waardoor de dui zenden kregen toegeschreeuwd alles wat zij moesten doen en moesten laten. Plotseling klonk er een machtige stem over bet veld, stem van den haven meester Dellaert, en do onbescheiden mi crofoon deed zijn geluid over geheel Ne derland Hinken. „Binnen een half uur worden de Indië- vliegers verwacht. Wij maken alle aan wezigen er op attent, dat er bet grootste govaar aan verbonden is, om over de hek ken op het vlieg vel te komen; gevaar zoo wel voor zichzelf als voor degenen, die gij Toen de aanval geluwd was, maakten eenige figuren zich los uit bet gewoel. Gey sendorffer en Scbolte met bun echtgenoo t/en, welke laatsten tranen van aandoening stortten. En te midden van dit roerende tafereel stapte mr. Yan Lear Black, in zijn blauwe colbertje en met zijn grijzen hoed, onbewogen voort naar bet podium om de officieole ontvangst te „ondergaan". Het eerst sprak generaal Snijders in bot Engels ch. In naam van bet comité, dat zich ten doel stelt do betrekkingen tusschen Hol land en Ncderlandsch-Indië te bevorde ren, aldus de heer Snijders, roep ik u een hartelijk welkom toe. Ik wensch u geluk met het brillante succes. Vijf en een hal ve week zijn verstreken, sinds de machine Holland verliet en thans hebben allen ge zond en wel den vaderlandscben bodem weer bereikt. Drie kwart van de wereld hebt ge overgevlogen en daarbij gedemon streerd een schitterend „spirit" en een grooten moed. De organisatie van de K.L.M. was prach tig en ik hoop, dat gij (dit was speciaal aan het adres van den heer Van Lear Black) u niet verveeld hebt. Spr. bood den reizigers een grooten krans aan met rood-wit-blauwe linten, ter wijl tuBsehen bet groen eenige Amerikaan sche vlaggetjes prijkten. Hulde namens de regeering. "De tweede spreker was minister Van der Vegte. Ook deze riep den tochtgenooten een hartelijk welkom toe. Namens do Nederlandsche regeering bracht hij hulde aan den heer Van Lear Black, die do eerste passagier was die naar Indië en terug vloog. Het besluit om deze reis te maken, spreekt van grooten durf. Ook tot u, zoo vervolgde spr. Geysendorffer en Scbolte, wil ik thans een woord spreken. Ik noem u geen „heeren", want wij allen zijn vaderlandscbe broe ders. Gij, Geysendorffer en Scbolte, die het vliegtuig hebt gevoerd over onbeken de streken, ge hebt het Nederlandsche luchtverkeer hooggehouden, zooals oud tijds de zeevaarders de Nederlandsche zeevaart hoog hielden. Ik breng u namens de Nederlandsche regeering hulde daar- )or. Mede gij Weber, die als mecanicien zijt opgetreden en die aldus hebt bijgedragen tot het welslagen van dezen tocht. Later als de geschiedenis van de eerste luchtvaart geschreven zal worden, zal daarin eervol van u allen gewaagd worden en met eere zal ook de K.L.M. daarin ge noemd worden. Daarna deed spreker mededeeling, dat het H. M. de Koningin behaagd bad, de heeren Van Lear Black, Geysendorffer, Scholte en Weber te benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Gemengde Berichten Een onafzienbare rij, Toen na den minister nog burgemeester de Vlugt van Amsterdam en de beer E. Heldring voorzitter van de Kamer v. Koophandel en Fabrieken te Amsterdam naaaen uk™, vvkvgk ae neer v. Lear Bla-ck eens de nog onafzienbare rij van gereedstaande sprekers met bun kransen en cadeauxen hij zeeg in een stoel. Toen verklaarde de heer Bol, die als ce remoniemeester optrad, dat geen redevoe ringen meer gehouden zouden worden, wel ke mededeeling met daverend gejuich werd begroet. De krans- en cadeau- en souvenir-aan bieders passeeren dan in een zwijgende rij de revue. Een enkele maal wordt een uit zondering gemaakt-, n.l. voor den burge meester van Sliedrecht, die met eenige korte woorden Geyse.„dorffer er aan her innert, dat deze in die gemeente het eer ste levenslicht aanschouwde. Vandaar een extra bloemstuk voor den piloot. Hetzelfde is bet geval met Scbolte, die te Enschede geboren is. Een vertegenwoor diger van het gemeentebestuur voorspelt hem, dat deze hulde slechts Hein zal zijn bij hetgeen hem later te Enschede zal wachten. Het is een verademing als de eerewijn wordt rondgediend, doch ook deze kunnen de reizigers niet ongestoord genieten, want de fotografen en filmmenschen roepen in koor: Het glas hoog houden en lachen! Een zegetocht, Na de eerewijn begon do zegetocht per auto langs het veld en naar Amsterdam, Allerwegen stormde bet van enthousias me. De bewoners der eenvoudige buisjes, langs de vaart nabij Schiphol, die de vlie gers goed kennen, lieten zich niet onbe tuigd. Op den Sloterstraatweg werd de geestdrift grooter, doch hij bereikte zijn hoogtepunt in de stad. Op den Overtoom stond bet publiek in breede rijen ge schaard en naarmate de Stadhouderskade naderde, werd de belangstelling grooter. Overal Honk bet gejuich en er waren menscben, die van geen ophouden wisten, Op de Stadhouderskade formeerden padvinders een apotheose en in een groo ten bamboestok zat een miniatuur-padvin- t.je, dat rozen strooide. De hoornist blies een fanfare en de stoet word bier letterlijk tegengehouden. Een donderend gejuich steeg op en vlaggen werden gezwaaid, dat alles ter eere van bet ge zal schap, dat vijf en een halve week de Fokkermachine als home had gehad. Voor bet Amstelhotel, waar bet offi- cieele diner zou plaats vinden, zag het zwart. Opnieuw werd gejuicht-, steeds bar der en harder. En de piloten, die een krans over do schouder droegen, werden ten slot te moede van het wuiven en bedanken, En toen zij in het hotel zich verfriscb- ten, riep men buiten nog steeds en tracht te de bereden politie baan te maken voor de trams, die geduldig wachtten tot de belangstelling geluwd was 'b Avonds had in hotel de l'Europe een feestmaaltijd plaats ter eere van de vlie gers, waarbij weer druk getoast werd. Gas ten waren o.a. de Amerikaansche gezant, de minister van koloniën dr Koningsber ger, generaal Snijders, de bekende Indië- vlieger luitenant v. .Weerden Poelman en yele anderen. ONGELUKKEN. Door den electrischen stroom gedood. Zaterdagmiddag te ongeveer één uur- wilde te Veenendaal de monteur van de A C., genaamd A. Landman uit Arnhem, een nieuwe lamp op een machinepomp zet ten. Hij Hom van den ijzeren kolom en daar bij meende, dat de stroom afgezet was, kwam bij in aanraking met de kope ren fitting, waardoor hij den vollen stroom vlooi' zijn lichaam kreeg. Op zijn gegil werd de stroom uitgeschakeld en kon hij door een kameraad worden opgevangen en in de dichtstbijzijde garage binnengebracht worden. Geneeskundige hulp was spoedig i aanwezig, doch alle pogingen om de levens- geesten op te wekken waren vergeefsch. j De ongelukkige was 27 jaar en ongehuwd, j Verdronken. Te Raalte is bet 1^-jarig kind Van den landbouwer G. Westenenk in een onbe- j waakt oogenblik in een tobbe met water gevallen en verdronken. Zaterdagmiddag is op Texel, waar hij zijn vacantie doorbracht, de heer G. P. Kui per, hoofdinspecteur van politie te Rotter dam bij het baden in zee verdronken. Te Sliedrecht is het 5-jarig zoontje van R. in de Merwede te water geraakt en verdronken. Het lijkje is nog niet opge haald. Te Zierikzee is Vrijdag een 21-jarige dienstbode van de familie Kr. aan dc Oude Haven bij het bloemenplukken voor over in een vijver gevallen en verdronken. Te Godlinze (Gron.) is de 20-jarige Abel Vos verdronken. Het 4-jarig zoontje van den arbeider» 1 G Weening te Stroobos is bij de ouderlij ke woning verdronken. Hef drama te Jaarsveld. Thans is ook naar het „U. D." meldt de derde drenkeling, de 10-jarige Kool. dio Zondag bij bet zwemmen in de Lek te Jaarsveld is verdronken, gevonden. Het lijk wend te Ameido drijvende opgemerkt en aldaar opgevischt. Paarden op hcd. Bij een oefening der cavallerie op da Rielsche heide bij Tilburg, sloegen vijf ge zadelde paarden op hol. In razenden vaart renden ze naar Gilze, waar ze in de kom der gemeente met veel moeite tot staan bracht werden. Een der dieren bad zich zoo verwond aan een ijzeren hek, dat het per wagen naar Breda moest vervoerd worden. De dame en haar hoed. Een omstreeks 60-jarige dame, -lie tó Lemmer Zaterdagmorgen om 9 uur met een autobus uit Steenwijk arriveerde, zoo baar reis naar Amsterdam met de oud« Lemmerboot vervolgen. Toen zij op de tree plank van de bpot liep, waaide haar hoed, af. Zij -zon daar naar grijpen, en viel daar bij van de plank in de diepe Lemmer haven] Men wist deze vrouw, hoewel met moeite te redden. Door do burgerij van droge kleeding voorzien, beeft zij baar reis naar Amsterdam voortgezet. De verdwenen nciaris fe Groningen. Zijn lijk ineen kreupelbosch gevonden. Zaterdagmiddag heeft men in een kreii' pelbosch te Zuidwolde (D.) het lijk gevon den van den vermisten notaris S. te Gro ningen. Door ophanging had de ongeluk kige zich van het leven beroofd. Het lijk is naar de begraafplaats Hoogeveen overgebracht. De „Msbd" verneemt, dat het nog enkele maanden zal duren vooraleer overzicht zal zijn verkregen van den stand. Een slimme vogel. Gedurende de jongste kermisdagen Waalwijk had de danstent van den heer Kunkels te Baardwijk een luxueus gerichte vermakelijkheid met waarlijk sprookjesachtige verlichting, niet over ge brek aan belangstelling te klagen. De heer Kunkels maakte reuzen-zaken, en zijn soli diteit was boven alle verdenking verheven. Het baarde dus ook geen opzien, toen een zijner bedienden zich vervoegde bij if winkelier Klerx in de Min. Loeffstraat namens zijn patroon even 100 ter leen vroeg, die hij direct terug zou brengen. Ds soliditeit van den heer Kunkels en ook hel feit dat de bediende voor zichzelf en ooi voor zijn patroon tevoren waren had haald en prompt betaalde, bleven den win kelier borg. Het geld werd gegeven en een kwitantie werd geteekend. Alras rook men lont, men koesterde argwaan en de politii werd in den arm genomen. Do sinjeur bleei denzelfden avond naar Den Bosch vertrok- ken te zijn mpt een collega. Na aldaaf overnacht te hebben, was hij met zijn „ka meraad" naar Rotterdam vertrokken De hoofdagent van politie Honben spoorde kei edele tweetal op en bracht het naar Waal wijk over. en later naar Den Bosch. De schuldige bleek een Duitscher te zijn, bovendien do vereisebte papieren miste Het „geleende" geld was foetsie. Na een tijdje „gebromd" te hebben bet gepleegde misdrijf, zal tde man wel ovei de grens worden gezet. Zoo eindigde hel avontuur van onzen lieben Hcinricb. „Tijd." De dankbare Amerikaan. In den afgeloopen winter gebeurde het, dat een Amerikaan aan het N. H. Kanaal nabij Het Schouw met zijn auto in den modder wegzakte. Hij vroeg toen tever geefs aan eenige voorbijkomende melkrij* ders om zijn wagen met hun paard uit den modder te trekken. Een boerenzoon uit d» Broekermeer heeft ten slotte geholpen dl auto op den weg te trekken. De Amerikaan dankte en noteerde den naam van zijn hel per. Eenigen tijd later ontving de jon? man als belooning een radio-toestel cadeau. Daarna een huisorgel. En nu heeft hij weer een nieuw motorrijwiel van den Amorikaa» gekregen.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 4