f^EEDE BLAD „BE LEIDSCHE COURAKT" ZATERDAG 23 JULI EIST BE PERS. ROODE ONNOOZELHEID. toiler dit opschrift schrijft Do Maas- !U de: ht [et ga-at goed met de Katholieke Staats- (ij cn met de Katholieke arbeiersbewe- r. „Het Volk" is een beste barometer dat te beoordeelen. Het blad. is tot ror nog sprakeloos van de betooging Katholieke arbeiders en houdt intus- tn zijn lezers bezig met de „Roomsche ligheid", hun „vuiligheid", hun „emmer- modder". [et is ditmaal ook erg: in eenHaagsch ochie-blad worden Katholieke ouders aarschuwd te-gen de roode jeugd-orga- |ie, die knapen en meisjes laat over aten op de hei; waar deze zich „in on- irongen omgang" met elkander kunnen naken. fegen dien vrijen omgang van jonge isehen waarschuwt het parochie-blad. I meent en zegt dit vrij duidelijk cr zedelijke gevaren aan vast zitten. 1st noemt „Het Volk" „vuil geschrijf", roode jeugdbeweging is te frisch en te ond voor zedelijk kwaad endie rtcgen waarschuwen insinueeren jr" en hekben „troostelooze en vunzige lens". kunnen kort zijn en „Het Volk' i, ons nu eens niet misverstaan, aar is eenvoudig antwoorden op deze ig: Wèè-r houdt-, volgens socialistische siting, het zedelijk goed op en waar it het kwaad, speciaal op sexueel ter- is wij het hierover eens zijn, valt er rd# Ier to praten. En misschien, dat „Het JuK r' dan iets begrijpt van onze critiek Je coëducatie-idee zooals zij gepracti- w wo dt in de A. J. C. ;n kan wel zeggen, dat er geen boomen maar zij zijn er; en de A. J. C. kan doen alsof er niet zoo iets als „booze irlijkheid" bestaat jpaar ie is er 1 EN l BB N NENLAND PROVINCIALE BEGROOTING a de Memorie van Antwoord, welke Staten van Zuid-Holland hebben toe- oden aan Prov. Staten op het Begroo- iverslag, ontleenen wij hier enkele De orde in de vergaderingen, antwoord op een desbetreffende vraag en Gedeputeerde Staten in hun Me- e van Antwoord medegedeeld, dat zij oogenblik niet gekomen achten om, ide tegen leden, die ernstig de orde vergadering verstoren, krachtiger te en optreden, een voorstel tot wijzi- van het reglement van orde voor de Kieringen der Staten aanhangig te in. In de omstandigheid dat het regie den voorzitter geen andere bevoegd tot handhaving van de orde geeft, Ie vergadering voor een door hem te len tijd te schorsen, moge een prik jelegen zijn voor de leden om orde- oring te vermijden. Be financiën. 3. merken op, da de oorzaak van den er gunstigen toestand der provinciale' iciën, in vergelijking met de vooraf- de jaren, zoowel in de daling der op- st. van de opcenten op de personeele tiug is gelegen als in de stijging der ven. Zij hebben zich niet gewend tot Bgeering met bezwaren tegen de wij- der wet op de personeele belasting eeD verschuiving van den belasting- naar de Vermogensbelasting en de nstenbelasting mogelijk maakt. Deze tuiving is, lettende op de eenzijdig- plaats, die de opcenten „personeel" iver in het provinciale belastingstel- tamen, h.i. voor Zuid-Holland niet Fenscht. il de werkverruiming betreft, heeft de incie voor de indijking van den Bies- ipokler f250.000.aan de betrokken niging als subsidie toegekend. dien zijn, naast wegenverbetering, laatste jaren belangrijke werken uit- rd langs de Gouwe. Wel is waar wer- leze werken uitgevoerd in het belang en beteren toestand der Gouweka-den it het oog op de verbetering van den eg zelf, echter is ten behoeve van rkverruiming bij do uitvoering in oen fneller tempo gewerkt dan te voren, de afgeloopen jaren zijn eveneens [rijke bijdragen verleend voor de uit- van werken, welke door verschil- gemeenten zijn uitgevoerd. Verbetering wegen. den weg DelftZegwaart is in 1926 [rond f210.000.gereconstrueerd. overblijvende deel, lang ongeveer kan eerst worden aangevat, wan- door onteigening de noodige grond is egen om het wegslichaam zoodanig 'breeden, dat daarop de 5 M. breede 'Brharding met de vereischte bermen rorden aangebracht, unecr op ruimer schaal tot reconstru- wegen kan worden overgegaan *n afhankelijk is van het in bezit bij de Provincie van benoodigden waarover onderhandelingen reeds 'e zijn), zal meer personeel bij den werkzaam moeten worden gesteld, dra het nieuwe provinciale wegen- definitief is vastgesteld en de voor zijn vervuld voor het recon- jfen.van de wegen volgens dit plan, uitbreiding van den dienst noodig opdat, een snelle uitvoering van het forde verzekerd. eP. Staten stellen zich voor hun ont- ,r°v. wegenplan aan do Staten, in- Pnigszins mogelijk, in een in Octo- te houden zitting ter vaststelling bicden. In verband hiermede gaan 13 niet in op de vragen in het Yer- r-ke de opneming van met name ®de wegen in he Prov. Wegenplan eu volstaan met mede te deelen, J dat de verkeerstoestanden tusschen Gouda en Boskoop, Gouda en Oudewaler, Bidder- kerk en Alblasserdam en bij Ammcrstol hun aandacht hebben. In de verbinding UtrechtLeidon wordt voorzien door den Rijksweg, die volgens het Rijkswegenplan verbetering zal onder gaan. Daar derhalve een goede verbinding tusschen deze steden aanwezig is, kan het niet op den weg der Provincie liggen do verbetering van het stukje Schoordijk tus schen Alphen en Bodegraven, welke zeer kostbaar zou zijn, van harentwege ter hand te nemen. Waterleiding. Bij de plannen der Bodegraafsche wa terleiding is de drinkwatervoorziening van het gelieele Noordoostelijke gedeelte der provincie betrokken. Gedeputeerde Staten streven naar een zoo economisch mogelijke oplossing. Tot eiken prijs moet verboden worden, dat door partieele voorzieningen aan andere gemeenten de kans om in het genot van een drinkwatervoorziening te komen ontnomen wordt. Een en ander eischt een diepgaand zeer tijdroovend on derzoek. Gedeputeerde Staten verwachten echter, dat binnen kort do noodige gege vens ter beoordeeling van de wijze, waar op het d rinkwater vraagstuk in de bedoel de streek behoort te worden opgelost, in hun bezit zijn. Droogmaking. Bij het met den Minister van Binncn- landsche Zaken en Landbouw gepleegde overleg omtrent de droomaking van de Recuwijksche en Sluipwijksche plassen is het wenschelijk gebleken een nader on derzoek in doen testellen na&r de even- te eele opbrengst der drooggemaakte gron den, ten erade in verband daarmede het risico, voer de ondernemers aan hot werk der droogmaking verbonden, zooveel mo gelijk te kunnen bepalen. Met het oog hierop heeft de [Minister een opdracht van zoodanige strekking gegeven aan oen door hem benoemde commissie, wier rap port nog wordt ingewacht. Dreigement of chantage? In een beschouwing naar aanleiding van de Koninginnebrugkwestie deelt dr. L. G. Kortenhorst, als staaltje, hoe de Duitsche heeren en hun Nederlandsche vertegen woordigers zijn opgetreden, in de „R. K. Workgever" mede, „dat wij in onze kwa liteit van lid der Rijkscommissie voor werkverruiming op een Zondag werden op gebeld door den heer Groen, die ons on der meer meedeelde, dat wanneer Werk spoor de opdracht kreeg, de Duitschers wel zouden bewerken, dat dc werkverrui ming niet zou worden gebaat: de Duit schers zouden dan wel zorgen, dat bepaal de verschepingen niet meer over Rotter dam zouden plaats vinden!!" Het Katholieke Ziekenhuis te Alkmaar. Nu hot nieuwe St. Elisabcthziekenhuis aan de van Everdingenstraat te Alkmaar binnen enkele dagen in zijn geheel zal worden in gebruik genomen, zal het oude St. Elisabethgestte1-1 veranderd en inge richt worden tot een pensionhuis voor da mes on heeren, gehuwd als ongehuwd. Het za-1 eerst een groote verandering ondergaan. Het pension zal bestuurd worden door do Eerwaarde Zusters Augustinessen uit Delft, en in de toekomst genoemd worden „Huize St. Augustus". Als rector blijft aan het huis verbonden de Zeereerw. heer J. Boelc, voorheen rec tor van 't ziekenhuis. Schoenen-uitvoer van Tsjecho-Slowakije. De schoenen-uitvoer van Tsjecho-Slowa- Irije neemt den laatsten tijd voortdurend en belangrijk toe. Zoo werd in Mei van dit jaar voor 3 ruillioen kronen naar ons land uitgevoerd, tegen één millioen in Mei van het vorige jaar. 1^RKRIEUfSrS HET BISDOM HAARLEM IN 1926 Wij lezen, in „St. Bavo". De cijfers tusschen haakjes geven het verschil met 1925 aan. Priesters gewijd in 1926, 20 saeculieren 5). Priesters in bediening op 31 Dec. 1926 878 8), nl. 629 saeculieren 5), regulieren (+3). Parochies, 285, van deze zijn 3 in 1926 opgericht. Zij beschikten over 318 open bare kerken. Aantal katholieken 793.006 15.123). Communicanten 523.220 22.496). In 1926 gingen tot. de Katholieke Kerk over 1460 personen 43), van wie 1090 volwassenen (~b 8) en 370 kinderen 51). Gedoopt werden 21.419 kinderen 640). Tot de le H. Communie werden toege laten 22.740 5.078). Het totaal aantal H.H. CommunKln be droeg 22,578.658 640.075), van deze worden er in de openbare kerken uitge reikt 19.333.243, in de kapellen der ge stichten 3.245.415. Dit beteekent per Communicant 43.2 0.8). Het aantal Katholieke Huwelijken was 4.305 83); in totaal zijn er 112.983 katholieke gezinnen. Het aantal overleden bedroeg 6813. Wat het godsdienstig leven aangaat kunnen wij nog noteeren, dat do ver schillende godsdienstige genootschappen het volgend aantal leden telden: De Eucli. Bond 4899 jgs., 6810 mannen, 6571 meisjes, 12555 vrv totaal 40.223. De Maria-Gongregatie 8405 jgs., 3080 mannen, 10271 meisjes, 60S6 vr., totaal 27.832. H. Familie, 13485 mannen, 115631 vr., totaal 25.134. Derde Orde v. S. Franc. 8857 mannen, 17754 vr.. totaal 26.611. Derde Orde v. S. Dom. 166 mannen, 387 vr., totaal 553. Dit zijn verblijdende cijfers, die getui gen van een geregeld voortgaande ontwik keling, Zij mogen ons troosten bij al bet aangroeiend zedebederf en verlies van godsdienstzin, welke wij rondom ons heen zien. Wij welen dat God Sodom had willen sparen als hij er 5 rechtvaardigen had ge vonden. Daarom mogen wij vertrouwen dat God om wille der goeden ook de dwalenden en zondaren bemoedigt bij den arbeid,, bij de inspanning, de offers on de teleurstellingen die moeten worden ver- dragen. Blijven wij allen dien arbeid steunen, minstens met ons gebed. Broeders Onb. Onfv. van Maria. In de Congregatie der Broeders van de Onbevlekte Ontvangenis van Maria te Maastricht worden de volgende jubilea herdacht: Zilveren professiefeest op 15 Augustus: do Eerw. Broeders: EdgarduS Heijnen, pensionaat St. Louis, Amersfoort; Agapi- tus Vink, pensionaat St. Louis, Weert; Elzearius Frederix, Beyart-Maastricht; Hyacintkus Oliemans, Nijmegen; Victori- nus van Beugen, missionaris Djocja-Java; Protatius Feiten, St. Willibrordgesticht, Den Haag. Veertig-jarig professiefoest op 8 Sep tember: de Eerw. Broeders: Guibertus van Fonderen, Beyart-Maastricht, Rembertus Renders, Doofslommen-inslituul St. Mi- chiels-Gestel; Marcus Vugts, Heerlen; Gherubinus Mallant, Wijk-Maastricht; Ellectus Cappers, pensionaat St. Louis, Amersfoort; Auxentius Gooien, Helmond; Amatus v. d. Voort, Heerlen; Theobaldus Noyen, St. Willibrordus-gesticht, Den Haag: Armandus v. d. Winkel, idem; Eli- gius v. d. Berg, Helmond; Thcodardus Lambent,( Waalwijk. Gouden professiefeest op 8 September: de Eenv. Breeders: Coelestinus van Deur- een, gesticht St. Wilibrorl, Den Haag; Rickardus Meijnders, St. Vincentius-ge- sticht, Den Haag; Adelbertus v. d. Hout, BeyartMaastrichl; Calisetus Hamers, Beyart-Maasricht; Nicodemus Vogt, idem; Xaverius Bordat, Veghel; Wilfridus van Goch, Helmond; Leonardus Pex, Beyart- Maastricht, Athanasius van de Horst, pensionaat St. Louis, Amersfoort. K'amanten professiefeest op 8 Septem ber: de Eerw. Broeder Adelarlus Jockin, Beyart-Maastricht. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag a.s. geen ai diëntie verleenen. Lettea^eira eau Keisösï Openlucht-theater Oisterwijk. In het openlucht-theater te Oisterwijk, georganiseerd door den Kath. Kunst kring „Oisterwijk Omhoog", zal op de Zondagen 31 Juli, 7, 21 en 28 Augustus vertoond worden „Klokke Boelant", ro mantisch ridderspel in vier bedrijven, vrij bewerkt naar J. A. Alberdingk- Thijm's „De Dochter van Roelant''. LSÜO- ES>3 TUfiggBOUy» De nieuwe dorschcooperaiies U. A. De twé'-e eerste vrijstellings- kaarten voor de wegenbelas ting beden uitgereikt. Naar wij vernomen, zijn gistermiddag te twee uur door den ontvanger der Di recte Belastingen te Amsterdam aan den directeur der pas opgerichte dorschcoöpo- ralie met uitgesloten aansprakelijkheid der leden „Boereubelang'' in den Grooten IJpolder (voormalig Sloten) voor de twee tractoren en dorschgarnituren, welke de vereeniging thans in huur heeft van den directeur tot dusver loondorscher B. de Jong, twee vxijstellingskaarten uit gereikt voor de wegenbelasting. Zooals men weet, stelt de wet allen in- dividueele landbouwers, benovens coöpe ratieve dorschvereenigingen vrij, echter geen loondorscbers, zcodat de klanten der laatsten zich voor de keuze gesteld zagen: óf zelf een garnituur aanschaffen, óf hooger dorschloon te betalen óf zich te vereenigen tot een coöperatie i.e. met uit gesproken aansprakelijkheid, welke de werktuigen huurt van len loondorscher, die tot directeur wordt benoemd. In dit verband heeft deze uitreiking van vrijstellingskaarten aan de eerste der in de laatste dagen opgerichte en nog op te richten nieuwe coöperaties dus groote beteekenis. De rechtskundige adviseur der Ned. Ver. van Landbouw tractor-gebruikers, inr. R. G. Dijkstra te Amsterdam, onder wiens leiding de oprichting der coöperaties U A. in bet gelieele land geschied, deelde ons nog mede, dat de eerst volgende da gen en weken talrijke oprichtingsacten notarieel gepasseerd zullen worden, ge volgd door aanvraging en ontvangst van vrijstellingskaarten. Prijs mond- en klauwzeerserum. De minister van Binnenlandsche zaken en Landbouw heeft met ingang van 1 Augustus den prijs van het mond- en klauwzeerserum, ten gebruike voor too- passing bij voor uitvoer bestemd vee, ge lijk gesteld met dien, bepaald in zijn be schikking van 7 October 1926, zijndo 100 c.M.3 f 1.25. Nieuw bloembollenveilingsgebouw te Haarlem. Het nieuwe Bloembollenveilingsgebouw van de Coöperatieve Haarlemschc groen ten- en bloembollenveiling zal Woensdag middag 27 Juli a.s. plechtig geopend worden. Nederianiisch Oost-lndië De „Tjikandi" in een typhoon. Schade 50.000 dollar. Anela seint uit Batavia: Het stoom schip „Tjikandi" van do Java-China-Ja- panlijn is op weg naar Yokohama door een typhoon overvallen. Het schip is te Hongkong binnengeloopen. De eerste offi cier Willemse is licht gejvond. De schade wordt begroot op 50.000 dollar. Gemengde Berichten. ONGELUKKEN. ZWAAR WEER BOVEN EMMEN. Jongen door den bliksem gedood. Gisteravond wooddo to Emmen en in de omgeving een hevig onweer. Te Erika is een huis afgebrand en een jongen door don bliksem doodgeslagen. Ook te Barger Compascuura is een huis afgebrand. Aan den Dortschenweg onder Klazicnavecn is een gedeelte van den weg De auto-ramp bij Dieverbrug. De begrafenis der slachtoffers Onder enorm groote belangstelling heeft Vrijdagmiddag op do Zuidcrbegraafplaats te Groningen de tcraardebestJling plaats gehad van do slachtoffers van do auto ramp te Diever, n.l. van dr. A. Tonkcns, ziin echt.genoote en 3 kinderen. De vijf lijkkoetsen werden gevolgd door 16 rijtuigen, waarin de familie, naaste vrienden en vertegenwoordigers van cor poraties, die in betrekking stonden tot dr. Tonkens, den beminden en gezienen arts, hadden plaats genomen. Overal stonden drommen menschen langs den weg, dio zeer onder den indruk waren on eerbiedig het hoofd ontblootten, toen de lange rouwstoet passeerde. Op het kerkhof was de belangstelling eveneens zeer groot. Aanwezig waren ook tal van doctoren, die geen spreekuur op dezen dag hadden benevens vertegen woordigers van het brandweercorps, wiens geneesheer dr. Tonkens was, en een grooto rij van afgevaardigden van christelijke vereenigingen. Aan de groeve werd het woord gevoerd door ds. van Dijk, den heer W. Mellcs, na mens de ziekenvereeniging „Draagt elkan ders lasten" en ziekenhulp, den heer Chr. Stapelkamp, directeur der Chr ,H. B. S., den burgemeester van Stadskanaal, onder voorzitter der Vereen, tot bevordering van het Chr. Middelbaar Onderwijs, den heer J. Visser, raadslid, namens de Gercf. Ziekenverpleging; een vertegenwoordiger van Gautzsch, Mij. tot exploitatie van gas en electriciteit te Amsterdam en ds. v. d. Vegte Groningen als vriend. Ds. J. Tonkens, predikant te Epe en do broeder van den overledene, dankten na mens de familie voor de belangstelling cn het gesprokene. Allen hadden geschetst de groote ver diensten van dr. Tonkens en hetgeen hij ook voor de verschillende vereenigingen had gedaan, zijn warm hart voor het chr. onderwijs en liet voorbeeldige christ. ge zin, dat door dc ramp was omgekomen. Diep onder den indruk werd do dooden- akker verlaten. Geen bloemen dekten het graf. Dosr de tram gedood. De 65-jarige G., besteller in dienst van den heer II. J. J. Reynierse, reed in Heem stede op een driewielige transportfiets. Hij kwam uit Bennebroek en reed rechts van Let schuine pad tegenover het raadhuis. Toen de electrische tram uit do richting Groencndaal naderde en de bestuurder sig nalen gaf, week G., die wegens de hoo rnen niet naar rechts kon uitwijken, naar links uit cn kwam dus op de linkertram baan. Hier naderde voor hem een electri sche tram uit Haarlem cn hoewel de be stuurder daarvan een vrij uitzicht van ze ker wel 40 meter had, stopte hij niet. maar reed boven op de transportfiets. G. werd zwaar verminkt onder de tram weggehaald en naar de Mariastichting te. Haarlem ver voerd. Zonder tot bewustzijn le zijn terug gekeerd, is G. vannacht overleden Het ongeluk is juist op den verjaardag van G.'s vrouw gebeurd. Met een motor over den kop geslagen Donderdagavond is dc 24-jarigo Van den Brink, op den Laardcrweg te Hilversum, doordat hij de controle over zijn stuur ver loor, met zijn motorfiets over den kop ge slagen. Met een ernstig gekneusd rechter been is hij opgenomen. Men vreest voor een hersenschudding. Encephalitis ten gevolge van vaccinatie. Een vader te Zalt-Bomrael schrijft aan de „N. R. Ct."- Ook te mijnen huize heeft een kind en cephalitis (hersenontsteking) gekregen door vacoD&tie. Door tijdige inspuiting van een seium is liet gered. In Den Bosch liggen ook twee kinderen mot deze ziekte, Inbraak. Gisternacht is ingebroken in het kan toor van dc Automaat le Zwolle. Toen gis terochtend het personeel op het kantoor kwam, bleek daar een groote wanorde. Do brandkast van ongeveer 500 K. G. was verdwenen. Eerst is getracht haar te ope nen, want op den vloer lag turfmolm en een stuk ijzer, waarop dezelfde verf als op de brandkast. De brandkast is gedragen; er waren geen sporen van vervoer op het vloerkleed, door de opengebroken buiten deur over een 6 M .broeden oprit naar den straatweg ZwolleMeppel, waaraan het kantoor staat en is vermoedelijk verder met een auto vervoerd. De inhoud was 250 aan geld, geldswaardige papieren en de rontekaarlen van liet personeel. Een 'chrijfbureau is opengebi-okcn, maar het aanwezige kleingeld hebben de inbrekers laten liggen. Door een dommekracht onder de handle van het slot te zetten, is de deur geopend, waarbij een grooto splinter uit het kozijn is gebroken. Voor het kantoor was geen spoor van vervoor achergelaten. Vannacht is. vermoeilelijk door dezelfde personen, ook getracht in te breken bij notaris van Andel te Staphorst. Diefstal bij een pclitie-agent. Te Spckholzorhcidc, gcm. Krrkradc, werd goïurende den nacht ingebroken in de woning van een.... politie-agent. Ont vreemd werd een revolver. Onopgemerkt vertrokken do dieven, na goed gegeten cn koffie gedronken le hebben. Looddiefstal. To Hcithuijsen werd gisteren door den gemeenteveldwachter van Snsteren een partij lood van circa 500 K.G. in beslag genomen, afkomstig vai> diefstal van het statiousemplacemcnt to Sustoren. Als ver dacht van dezen diefstal werd aan het station te Baexem aangehouden co arbei der N. uit Hunscl. Een raar heerschap. Woensdagavond kwam zekere J. M. uit Veenendaal ver boven zijn thee-water in de Hoofdstraat aldaar, toen hij plotseling zijn mes trok en op een voorbijgaanden fietser afging. Gelukkig wist deze juist een snelle wending te maken, waardoor het gevaar was geweken. Dit scheen volgens genoemd heerschap niet voldoende. Hg liep verder zwaaiend de straat in en wildo een reiziger, die naar den trein moest, aan vallen. Deze wist den woesteling te ontko men, door bet op een loopen te zetten. De n.pn ging verder met dreigen en vloeken door. Toen hem een heer en dame pas seerden. stak hij hot mes in de hoogte en onder den uitroep, „daar heb je weer een kapitalist", viel hij den heer aan. Deze en zijn vrouw vluchtten in een huis, achterna gezeten door M. Hij drong zelfs tot do keu ken door, maar do „kapitalist" was niet lo vinden. Spoedig waren er veel menschen aanwezig, doch niemand had den „durf" h.em aan to vallen. Ieder vluchtte zijn huis ir en de Hoofdstraat bleek ton slotte alleen voor den woesteling te bestaan. Hij bleef doorgaan met dreigen cn vloeken. Eindelijk kwam do burgemeester ter plaatse, die kordaat ingreep en hem arres teerde. Vrijdagmorgen is hij, daar hij ook nog voorwaardelijk veroordeeld was, tor beschikking van de officier van justitie to Arnhem gesteld. Zijn schoolkameraad gedood. Te Salzaeto is naar het „Hbld." meldt Woensdag een leerling, dien de onderwijzer met ophalen van het werk had belast, door een daarover jaloerschon medeleerling le gen het hoofd geslagen, met het gevolg, dat hij na enkele uren overleed. Branden. In een villa aan het Ooeleinde te Voor burg ontstond Vrijdagmiddag brand, door dat de aldaar werkzaam zijnde schilder do onvoorzichtigheid beging, met zijn lamp te dicht bij do gordijnen te komen. Men was echter den brand spoedig meester zoodat de uitgerukte motorspuit geen dienst be hoefde te doen. Tc Zeeland (N.B.) is do boerderij van G. Dorks tot den grond toe afgebrand. Do vermoedelijke oorzaak is hooibroei. Hevige regenval. Een hevig onweder, vergezeld van zware plasregens, heeft gistermiddag boven Arn hem gewoed. Op verschillende laaggele gen punten van de stad konden de riolen de geweldige watermassa's niet verzwel gen en kwamen de straten blank te slaan, zooals de Stcenstraat bij do Velserpoort, op den Velperweg en in Klarondal. Tal van kelders zijn ondergeloopen. ONGELUKKEN. Mijnongeluk. 3 d o o d e n. Uit Brcslau wordt bericht, dat in do Waldenburger mijn twee arbeiders door vallend gesteente zijn gedood, terwijl een derde door een val in een schacht om het loven kwam. Autobus-ongeluk. Dooden en gewonden. Een autobus, waarin zich marktkoop lieden bevonden, is gisterochtend op we£ naar Boedapest, door het broken van d stuurinrichting van een 20 meter hoogoiv dijk over don kop geslagen. Twee passa giers waren onmiddellijk dood, de 5 an deren benevens de chauffeur zijn levens gevaarlijk gewond. Benauwde ocgenblikken. Eenigo treinen van de „City and South London Tube" kregen Donderdag onder weg een oponthoud van ongeveer 25 mi nuten, tengevolge van een mechanisch de fect. Het inconvenient deed zich voor, juist toen de treinen met passagiers over laden waren en velo reizigers „aan de lus hingen." Er zaten veel City-meisjes in de ondcr- grondsche treinen en sommige barer werden onwel tengevolgo van de ondraag lijke hitte. Eonige der jongedames vielen flauw. De coupèdeuren werden opengezet om nog een beetje lucht te maken. Hier en daar ontstond eenigo opwin ding, maar hot meerendeel der passa giers bleef kalm. Velo reizigers bcwaaier- den zicb met kranten, die zij bij zich had den, terwijl het zweet van hun aange zicht gutste. Sommigen konden zich nau welijks bewegen, zoo stijf stonden de passagiers opeengepakt. Alles liep echter zonder ongevallen af. De ontsnapping van Dieudonné. Nog geen uitlevering. Reuter seint uit New York d.d. 22 dezer: Dieudonné, de eenigo overlevende van de beruchte Bonnot-bendo (de auto-ban dieten) die uit do strafkolonie in Fransch Guyana was ontsnapt en naar Brazilië was uitgeweken, is niet aan den Fran sch en consul uitgeleverd. De Braziliaanscho politic houdt hem vast gedurende het onderzoek, dat do minister van justitie heeft gelast. Er bestaat geen Fransch-Braziliaansch uitleveringsverdrag. Het opperste Brazi- liaanscbe gerechtshof zal beslissen., of Dieudonné zal worden uitgeleverd. In geval van een negatieve beslissing kun Dieudonné vrij in Brazilië! loven.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5