ZATERDAG 23 JULI 1927 18e Jaargang No. 5625 e £cicbclie ABONNEMENTSPRIJS bedraagtbl] vooruitbetaling i Leiden 19 cent pei week 12.50 per kwartaal, onze Agenten 20 cent pej week 8 2.60 per kwartaal iqco per post 8 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abormé'e ver jjbaai tegen betaling van 50 ot. per kwartaal, bij voor tteling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd idagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag nitgeznnderd Zon- en Feestdagen II. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlSn 30 oenl per regel Voor Ingezonden Mededeelingeo wordt het z dubbele van het tarief berekend. - Kleine adverlenllön, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, hnur en ver huur, koop eo verkoop 10.50. nummer bestaal uit vijl bladen, waaronder Geïllustreerd ielen en symbolische beteekenissen in de Liturgie. Ie kerkelijke liturgie bedient zich van irden, die gesproken of gezongen wor- van handelingen, die verricht worden voorwerpen, die gebruikt en getoond den. woorden hebben somtijds, de hande- en voorwerpen steeds symbolische ekenis. to symbool ontstaat, wanneer iets in- ijks, iets geestelijks,, door iets licha- wordt kenbaar gemaakt, iterlijk en innerlijk moeten uit hun I in oorzakelijk verhand staan, wil men leen symbool kunnen spreken, jierin ligt ook de oorsprong van de inaamste gebaren in den dagelijkschen ang. Deze worden opzettelijk verricht een gemoedstoestand uit te drukken. een buiging maakt voor een ander, kt zich kleiner, en geeft daardoor te len, zich kleiner te gevoelen dan hij, die 'ging ontvangt. renzoo is het met de gebaren van den elijken eeredienst gesteld. Het buigen ;kent ook hier: zich kleiner maken, kleiner erkennen en wel in dit geval lover God. indaar dat de buiging hij het „Confi- zoo diep is, wijl het de houding aan- van een deemoedigen zondaar, die aw toont over zonde en schuld. >t knielen gaat in het zich klein en ne- maken weer een schakeering verder, at het symbool van ootmoed een eer- izing wordt en overal te pas komt hij intvangen van een zegen. Het is ook ibeeld van de hoogste eerbetooning, in Liturgie een teeken van goddelijke lus wordt het op de allereerste plaats past bij de heiligste en verhovenste B/mg der £L Mis, de Consecratie. Een e maal gaat de symbolische uitdruk- van ootmoed zoo vèr, dat men zich ter aarde werpt, zooals hij de ver- 1 van het Kruis op Goeden Vrijdag, het gebed vouwt men de handen als ooi van zich terug te trekken en af te iren van de wereld en in zichzelven eren. 't Wijst dus op de samengehou- iplettendheid van den geest, het Domimis vobiscum De Heer et u), breidt de priester de armen uit legt daarna onmiddellijk de handen jsamen. dubbele ceremonie spreekt van een verlangen naar verhooring (uit- der armen) en van een deemoedig gebed (sluiting der handen), ander teeken van nederigheid en oot- het kloppen op de borst. Deze oud- aentische handeling heeft de beteeke- een ootmoedige erkenning van en vrijwillige boete, waardoor men ilven aanwijst als den schuldige te- den heleedigden God. opstijgende wierook vertolkt do ge- «id van een opstijgen tot God zooals woorden van den priester mooi en ijk aangeven: „Deze wierook, door ïgend, stijge op tot U, o Heer, en dale tos Uwe genade". „Als wierook, o worde mijne taal naar uw aanschijn it". weet de Kerk door handelingen en erpen de hoogste en diepste gedach te wekken. Door handelingen kan een waarheid veel stérker tot uit ing worden gebracht dan door woor- ilcon. Liturgie heeft tot fundament de eden des Geloofs. lurgische gebeden worden heheerscht Ircnkt door het dogma. De stijl van Mis is rijke verscheidenheid in volgehouden eenheid, is naar vorm en inhoud harer to de Liturgie tot een kunstwerk ge- i. kerkelijke Liturgie is het, die onzen verblijdt door ons als kindoren ons verhengen in de aanschouwelijke filing- der eeuwige dingen en wél tot ire eer van God en tot stichting der gen. A. BOEKEL, Kapelaan. herinneren er aan, dat te Alphen lijn op 29 Augustus a.s. een Litur- Dag wordt gehouden. BUITENLAND België imsfocht naar Yperen. BTden Britsche vrouwen naar de graven, torden Britsche vrouwen die hun tol de vooruitspringende stelling >eren hebben verloren,, ondernemen Men pelgrimstocht naar .de plaats, $.000 vermiste Engelscke soldaten die een naamloos graf hebben, Zondag geöerd zullen worden door de onthulling van het gedenkteeken van de „Poort van Meenen". Ongeveer 700 pelgrims waren te arm om de reis te bekostigen en dit is nu geschied door de Ypres League en de St. Barnabas Pilgrimages. Het zijn bij kans allen vrouwen en de overgroote meerderheid moeders. Op de Poort zijn de namen van 58.000 vermisten aangebracht en veldmaarschalk Lord Plumer, thans hooge-commissaris van Palestina, zal het monument in te genwoordigheid van den koning der Bel gen onthullen. Bijna alle moeders nemen bloemen mee om ze bij het gedenkteeken neer te leggen, dat de zerk vertegenwoordigd die nooit hoven het graf van haar zoons zal kun nen verrijzen. Frankrijk Een dubbel jubileum. Gisteren was het een jaar geleden, dat het kabinet-Poincaré werd samengesteld. Tevens viel deze verjaardag samen met den 40-sten verjaardag van Poincaré's intrede in het parlementaire leven. Ter gelegenheid van dit dubbele jubi leum bood Poincaré zijn collega's in het Bois de Boulogne oen diner aan. De mi nisters boden op hun beurt Poincaré een geschenk aan, een prachtuitgave van don eersten roman van Robert de Fiers. Semard weder gearresteerd. De secretaris der communistische partij Semardj die indertijd, dank zij den ge slaagden truc der „Gamelots du Roy" met Léon Daudet uit de gevangenis werd ontslagen, is gisteren zonder incidenten wederom aangehouden. De adj u nct-secretaris der communisti sche partij Bernard is gearresteerd in ver band met een uitspraak van het gerechts hof te Orléans, waarbij hij veroordeeld werd wegens het. aansporen van militai ren tot ongehoorzaamheid. Nieuwe wet op de nationaliteit. De Fransche wetgeving op de nationa liteit wii uö uaiuxaiiaaiiö ie gwwjjc&igu eu zeer ingrijpend. Voortaan zal een buiten- landsche vrouw, die een Franscbman trouwt, geen Fransche worden, voordat zij daartoe een verzoek indient of de wet van haar geboorteland voorschrijft, dat zij de nationaliteit van haar echtgenoot krijgt. Een Fransche vrouw, die een buiten lander trouwt, blijft een Fransche, tenzij zij uitdrukkelijk de nationaliteit van haar echtgenoot aanneemt. Alle personen, die in Frankrijk geboren zijn en hun domicilie hebben, krijgen de Fransche nationaliteit op den leeftijd van 21 jaar, tenzij zij van deze nationaliteit afstand doen in het jaar volgende op dat van hun meerderjarigheid. Alle kinderen in Frankrijk geboren uit Fransche moeders zullen Franschen zijn,, welke ook de nationaliteit van den vader moge zijn. Oostenrijk Tegen de Weensche radicale organen. Twaalf hl ai, den in beslag genomen. De leider der Duitsche communisten, Pieck, is door de Weensche politie be boet, daar hij zonder identiteitspapieren over de grens is gekomen. Voorts is een hevel tot uitwijzing tegen hem uitgevaar digd. Gisteren is ook de Weensche commu nist Kpledig gearresteerd, die tijdens de rouwplechtigheid van Woensdag op het centrale kerkhof een ophitsende redevoe ring had gehouden. De procureur-generaal treedt thans met groote gestrengheid tegen de radicale bladen op, zoowel de communistische als nationaal-socialistische. Twaalf bladen zijn in beslag genomen. Tegen de „Deutsck Oesterreickiscke Tageszeitung" is een aanklacht ingediend wegens ophitsing en wegens heleediging van poMepresident Schober en den chef der staatspolitie Pol lak, zoo ook tegen de communstische „Rote Fahne" wegens de publicatie der door den communist Kopledig op de cen trale begraafplaats gehouden redevoering. Roemenië. KONING FERDINAND'S DOOD. De laatste eer. Do giewezén kir(o|on prii mg. Sedert gisteroch tend aoht uur is de weg naar het paleis te Gotroceni gevuld met een eindeloozen stoet menschen, die hun overleden ko ning de laatste eer willen bewijzen. Ge duldig wachten de menschen, tot zij in het paleis worden toegelaten, waar ko ning Ferdinand's stoffelijk overschot in de z.g. „gouden Ex-kroonprins Carol, zaal" ligt opge baard. Zóó groot is de belangstelling, dat de weg van den ingang van het paleis tot voor de kist twee uur duurt, hoewel het publiek slechts voorbij de kist mag defi- leeren en niet mag blijven stilstaan. Offi cieren van de garde en dargers der hoog ste ridderorden houden de wacht bij de met leliën getooide kist. Op het gelaat van den overledene, dat zeer vermagerd is, is duidelijk het lijden te bespeuren, dat hij den laats ten tijd heeft moeten doorstaan. Ex-kroonprins Carol heeft aan zijn broer en zusters een schrijven gericht, waarin hij verzoekt op de lijkkist van ko ning Ferdinand een bouque witte rozen neer te leggen, „als teeken van de zuiver heid mijner liefde voor mijn vader". Ook heeft hij verzocht, in hot Roemeensche ge zantschapsgebouw te Parijs 'n rouwdienst voor koning Ferdinand te mogen bijwonen; dit verzoek is ingewilligd. In den brief aan zijn broer en zusters wijst de ex-kroonprins er op, dat men al gemeen heeft geloofd, dat hij zijn woord niet zou houden, doch men heeft thans gelegenheid gehad, zoo schrijft hij, zich er van te overtuigen, dat hij zijn woord ge stand zal doen en niets tegen zijn vader land zal ondernemen. Rusland De strijd in de Russische communistische partij. Na herhaaldelijk te zijn uitgesteld, is thans eindelijk bepaald, dat op 26 dezer de zitting van het comité der Alrussische communistische partij zal plaats vinden, waaraan zich een plenaire zitting der cen trale commissie zal aansluiten. Do zittin gen der hoogste partij-autoriteiten zullen natuurlijk strikt geheim zijn. Zij zullen het partijcongres voorbereiden, waarop de groote slag tegen do oppositie wordt ver wacht. Waarschijnlijk zal reeds het cen trale comité het besluit nemen Trotski en Zinowjef uit te sluiten. Syrië. Soltan El Atrasj ontvlucht. ar^'Spsfamllg 'iirusen,1 '<öÖHanfl er^frasjj die door de Franschen gevangen was ge nomen, ontvlucht. Hij begeeft zich naar Mekka om een onderhoud te hebben met Ibn Saood, die den gevluchten Drusen toe staat, zich in den Hedjas te vestigen. China. Wel vredesonderhandelingen in China. Het verloop nog niet bevredigend. Ghineezen zoowel als vreemdelingen te Sjanghai zijn zeer verwonderd over de ver klaring van het persbureau te Nanking, waarin ontkend wordt, dat er onderhande lingen gaande zijn tusschen Noord en Zuid De correspondent van Reuter te Peking seint, dat een gedelegeerde der zuidelij ken zich ongetwijfeld te Peking bevindt en vredesonderhandelingen gevoerd worden, hoewel deze nog geen bevredigend verloop Geyechten in Zuid-China. Volgens berichten uit China is het in de buurt van Joennanfoe, de -hoofdstad van Joennan, tot een conflict gekomen tusschen de troepen van generaal Hoe Joe-joe, die in Juni de macht in handen nam, en de strijdmacht van de hem vijandig gezinde generaals. Sinds den avond van den 17den Juli is Joennanfoe in staat van beleg en, naar gemeld wordt, zijn de regeeringslroe- pen gedwongen, de wijk te nemen. Berich ten omtrent de definitieve resultaten en het verloop der gevechten ontbreken echter tot dusver. töexico. MGR. DROSSAERTS OVER MEXICO. Onbegrijpelijke toestanden. Iemand van „Do Morgen" heeft in het klooster der Fransche Zusters to Siltard een onderhoud gehad met mgr. Drossaerts aartsbisschop van San Antonio in Texas. Het liep over de kerkvervolging in Mexico. We ontleenen er de volgende bijzonderhe den aan: De hoofdrol wordt in Mexico gespeeld door de G. R. O. M., „la Confederacion Regional de los Obreros Mejicanos". Dat is een echt Russische, ultra-roode, commu nistische organisatie. Aan 't hoofd staat Luis Morones. Galles heeft met die orga nisatie een contract moeten sluiten, dat hij het sovjetisme in Mexico zou bevorderen en de Kerk zou bestrijden, als hij aan het bewind kwam. De Confederation telt zoo wat honderdduizend menschen. 't Is een echt Neroaanscho vervolging. Met bloed en schande wordt haar geschie denis geschreven. En toch heb je soms daar in Mexico nog zulko vreemde, zulke onbegrijpelijke toe standen. Op Allerzielendag, wat een ge weldig feest is voor den Mexicaan, liet een der hoofdmannen van 'de vervolging H. Missen voor de geloovige zielen opdragen in zijn huiskapel. De dochter van Galles, die onlangs ge trouwd is, genoot haar opvoeding bij de Zusters in de Voroeuigde Staten. Het hu welijk werd eerst burgerlijk voltrokken op het kasteel Chaputepec. Toen drong zij er op aan, dat het ook kerkelijk ingezegend zou worden. Galles had daar geen ooren naar, waarop Senorita Galles naar El Paso in de Vereenigde Staten toog, waar dan ook de kerkelijke inzegening plaats greep Sinds 1857 en vooral sinds 1859, toen de Leyes de la Reforma werden ingevoerd, heeft de Kerk van Mexico het hard te ver antwoorden gehad. De ongehoord strenge anti-kerkelijke wetten bestaan daar nu reeds driekwart eeuw, Porfirio Diaz heeft ze gelukkig niet ten volle toegepast. De Kerk in Mexico be zit letterlijk niets; geen roerende of onroe rende goederen, niets. Geen enkel kerkge bouw, geen enkel hospitaal, geen enkel se minarie, geen enkele school, geen enkele pastorie, absoluut niets. Er is op 't oogonblik nog geen „leader" verschenen, die deze arme natie met hoop op succes uit de wanorde van de laatste kwarteeuw zal kunnen leiden. Er is te Pa rijs een uitstekend Mexicaan, Francisco de le Barra, maar zal die bereid zijn de taak te aanvaarden? Hij heeft een brillante ad- vocatenpractijk en het is geen kleinigheid den Mexicaanschen Augiasstal te reinigen De economische toestand in Mexico is op 't oogenblik allerellendigst. De waarde van het geld daalt voortdurend, de indus trie is stervende, ook omdat onbekwame en zich misdragende werklieden niet mogen worden ontslagen zonder toestemming van de G. R. O. M. De landbouw is kwijnend en do belastingen stijgen van dag tot dag. Het eenige, waarop Galles steunt, zijn nog de inkomsten van de oliebronnen, die tot hónderdduizend liter per dag leveren. Het volk houdt van zijn priesters; na de Ieren zijn de Mexicanen er wel 't meest aan gehecht .Geen bisschop werd tot dus verre door Calles gefusilleerd. Hij weet het goed, dat het volk door zoo'n daad tot 't uiterste gedreven zou worden. In de hooge standen heerschen echter veel liberale ideeën, dat komt, omdat er velen gestudeerd hebben aan Europeescke neutrale universiteiten. Het liberalisme is de vloek van Latiinsnh Amprilrn Pratende telefoonjuffrouwen. Te 's-Gravenhago is een druk bez^te telefonistenvergadering gehouden. Er was door den Directeur een t/rvior gegeven, waarbij gedurende bepaalde u»n hel onderling spreken der tel«W. werd verboden en met straf werd gedregd bij overtreding van die spreekverbod. De vergadering nam een motie aan, waarin zij uitsprak, dat de telefonisten vanzelfsprekend gaarne medewerken ter bevordering van een rustigen arbeid op de telefoonzaal, doch dat men van een te lefooncentrale geen schooltje moet ma ken. Naar Godcsberg en Rijnland. De reis naar Godesberg en Rijnland, waarover we gisteren mededeelingen plaatsen, kost niet 149 of 139 gld, zooals er foutief in de courant stond, doch slechts 49 of 39 gld. LUCmrVAIlRT HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. In Weenen zijn verscheidene ophitsen-; de dagbladen In beslag genomen. Mgr. Drossaerts over den toestand In Mexico. De Indië-vliegers zijn gisteren doorge vlogen naar Neurenberg en aldaar gister avond gearriveerd. Hedenmiddag te 4 uur worden zij op Schiphol verwacht. (Lucht vaart, 1ste blad). BINNENLAND Ged. Staten over de wegenverbetering iï Zuid-Holland (2de blad). Zwaar weer boven Emmen en omgeving; oen jongen gedood, twee huizen afgebrand (Gemengde Berichten, 2dé blad). ARTIKELEN EN BESCHOUWINGEN. Onze apologetische medewerker schrijft over de vervulling der profetiën (3de blad). Onze letterkundige medewerker leidt In de ballade van Halewijn (3de blad). Ajo geeft een beschouwing over de woe kerbestrijding (3do blad). Een beschouwing over de Liturgie, medo naar aanleiding van den Liturgischen Dag, die te Alphen a. d. Rijn zal worden gehou den (1ste blad). DE THUISREIS DER INDIë-VLIEGERS. De F. VII te Neurenberg aangekomen. Heden naar Schiphol. De Fokker VII is gisteravond te Neu renberg aangekomen. Het vliegtuig ver trek heden to 11 uur (Midden-Europee- sche tijd) naar Amsterdam, waar hot, ge lijk bekend, te ongeveer 4 uur wordt ver wacht. De route over Nederland zal gaan via Nijmegen, Soeslerberg, Loencn, Amster dam naar Schiphol, waar een eore-ronde wordt gevlogen. Een K.L.M.-vliegtuig, voorzien van ra dio, zal de Fokker VII tegemoet gaan, zoodat ..het publiek door middel van een luidspreker, welke op Schiphol is opge steld, voortdurend op de hoogte zal kun nen blijven van de positie van het vlieg tuig. Den inwoners van Amsterdam is verzocht na de behouden aankomst van de Fokker VII de vlag uit te steken. Een kort oponthoud te Boodapest. Gistermiddag te drie uur is do Fokker VII, met den heer Van Lear Black aan boord, veilig op het vliegveld te Boedapest geland. Nadat benzine ingenomen was, zijn de piloten in den. namiddag vertrok ken naar Neurenberg. Vliegongeluk in Duiischland. Twee dooden. Gisterochtend is nabij Rudow (Bran denburg) een Albatros-vliegtuig van een hoogte van 1500 M. neergestort. Het vliegtuig vloog in brand, waardoor de benzine ontplofte. Do beide inzittende vliegers kwamen om het leven. Een op het veld arbeidende vrouw kreeg een ze nuwschok. Benauwde oogenblikken. Door een vliegtuig meegesleept Eerst thans wordt bekend, dat zich op een sensationeel voorval heeft 'afgespeeld. Het vliegtuig uit Weenen, dat over Salz- j.arg naar Munchen vliegt, had hier tiet minuten rusttijd. Toen het weer zou op stijgen, waren op order van den comman dant van het vliegveld drie mannon bezig er de laatste hand aan te 'leggen. Plotse ling zette de machine zich in beweging en een der drie mannen bleef met zijn voet in de draden haken, zoodat hij moe de lucht word ingetrokken. De piloot had cr natuurlijk ge enflauw idee van, dat hij oen passagier tegen wil en dank mee naar ho ven sleepte en met ontzetting zag het pu bliek, hoe de man allo mogelijke moeite deed om op het toestel te klimmen, wat hem niet gelukte. De piloot maakte een paar wendingen boven de stad en ieder oogen blik vorwachtte men do ongelukkige naar beneden te zien storten. Ten slotte liet do commandant van het vliegveld een paar vuurpijlen afschieten, waardoor de piloot werd gesignaleerd tot dalen. Zonder onge val kwam het vliegtuig op het terrein neer, zoodat de man uit zijn benard© positie kon worden verlost VOETBAL. DIOG. HAARL. BOND. Seriewedstrijden V. V. L. Voor Zondag, 24 Juli, zijn de volgende •wedstrijden vastgesteld: Te 12.30 V. A. P. II—S. D. S. II (2de afdoeling) Te 1.45 uur Teijlingen II—Blauw Zwart II (lo af deeling). Te 3 uur V. V. L. I—V. A. P. I (lo af deeling). Aangezien het een prachtprogramma is voor Zondag a.s. verwacht het bestuur van V. V. L. vele bezoekers op het sport terrein. Door den heer van Eek is bij don ge meenteraad de volgende motie ingediend: „Do Raad acht het gewenscht, dal de progressieve regeling van de heffing van opcenten op de personeele belasting ge handhaafd blijft en verzoekt Burgemees ter en Wethouders een dergelijke regeling op den grondslag der nieuwe wettelijke bepalingen te ontwerpen." Gisteren slaagde te 's-Gravenhage voor het voorloopig diploma als machinist do heer W. G. v. d. Linde te Leidon, leerling van de Machinistencursus verbonden aan de Ambachtsschool alhier. Geslaagd is voor het Federatie-examen Boekhouden (Mercurius-diploma) de heer F. Verhoeven Hzn. alhier, leerling vaü den heer J. A. Jansen alhier. KORFBAL. Een Lcidsche Steden-beker. Bij gebrek aan een daarvoor bestemde wisselprijs, heeft Leiden tot op heden nooit een jaarlijkschen steden-wedstrijd gekend. Aan dezen toestand is een einde gekomen 1 Do heer Dingeman Cannoo, wijnhandel

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1