ARME FüüILiE. VIERDE BLAD „DE LEIDSCHE COURANT" ZATERDAG 23 JULI k hi :ruip ct li Buiten!. Weekoverzicht. Si j'étais roials ik koning was Als u koning was, wat zoudt u dan doen'? Ik denk, dat ik in zoo'n geval gauw afstand van de troon zou doen, ergens ver ffeg een lapje grond zou koopen en een paar kolossale buldoggen zou aanschaf fen. welke iedereen, die naar politiek rook, van mijn erf zouden jagen. Want als je zoo'n beetje in de buiten- ]anu...uiie politiek rondscliurrelt, dan voel je dat een koning ook maar een gesjoch ten jongen is, al heeft hij een stel ridder orden en een chic pakje aan. Neen, in het vak van koning zit ook al de klad; hoewel liet dezen keer nu eens niet komt van wege de concurrentie^ want groole animo voor de weinige koningszetels bestaat er niet. Zoo pas is de koning van Roemenië overleden, iemand, die zijn buik van poli tiek vol had! Zoolang hij koning was, zijn er intriges gesponnen, rondom hem. Zijn oudste zoon, die blijkbaar geen lust had, om hetzelfde leventje als zijn vader te leiden, trok er tusschen uit en gunt de troonopvolging gaarne aan zijn zoontje, die thans in <le Nationale Vergadering tot koning is uitgeroepen. Het aardige kereltje van 6 jaar., dat in een matrozen pakje tot koning werd geproclameerd, kan nog pleizier van zijn baantje beleven, hij maakt al vroeg carrière. Als hij maar geen speelbal wordt van de partijen, die cd kaar in bet Roemeensche koninkrijk de macht betwisten. F e r d i n a n d t. De dood van koning Ferdinand van Roemeniü is een gebeurte nis, die men lang van te voren had zien aankomen en thans elk oogenblik ver wachten kon. Hij leed aan een slepende kwaal, waartegen geen kruid gewassen was en geen operatie heeft mogen baten. Wij hebben daags na 's konings overlijden zijn geschiedenis, die zoo nauw verbonden is aan die van zijn land gedu rende en na den wereldoorlog, beschreven en zullen er nu niet op terugkomen. Een merkwaardige overeenkomst be stond er tusschen den thans overleden koning Ferdinand I en zijn voorganger, koning Carol I, die zijn oom was en dien bij in 1914 opvolgde. Sprak men vóór den oorlog van het Roemeensche koningshuis, dan rees onmiddellijk do figuur op van de koningin, van Carmen Sylva, de fijn besnaarde en artistieke vrouw, wier lite rair werk ook in ons land veel werd ge lezen; sprak men n a den oorlog van de koninklijke familie., dan was het in de eerste plaats over koningin Maria, de be gaafde, maar zeer ijdele en inlxigrcerende vorstin, die met haar zucht voor reclame liet prestige van het koningshuis heeft geschaad. Haar Amerikaansche reis, ver leden jaar, goed bedoeld en grootsch op gezet, was een hittere mislukking, welker plotselinge afbreking ten gevolge van de e lx ziekie van den koning als een ware verlos sing werd beschouwd. Ferdinand, die een stille, verlegen man was, van wien een Fransch diplomaat ge tuigde: „Ce roi est un monsieur", had bij het partijkiezen van Roemeniël aan de zijde der geallieerden een zwaren strijd met zichzelf uit te vechten. Hij was im mers een Hohenzollern, van den katholie ken tak van Sigmaringen., en hij zag hoe zijn legers ten strijde togen tegen het volk, dat het zijne was. Hij had zijn militaire opvoeding te Berlijn genoten en was in de Pruisische school gedrild. De Duitsche generaals, die zijn land kwamen bezetten, waren óf zijn leermeesters, óf zijn. vrien den geweest. Hij was een neef van keizer Wilhelm en verwant met tal van Duitsche vorsten uit de bondsstaten.Hen allen moest hij verloochenen, zijn gevoelens voor zijn geboorteland onderdrukken. Hij heeft het gedaan en zijn land heeft er de vruchten van geplukt. Thans na zijn dood wordt het land ge regeerd door een regentschapsraad, zoo lang de minderjarigheid van het kleine koninkje Michael duurt. Dat wil zeggen: in naam zal deze raad regeeren, in werke lijkheid is Bratianoe de regent. Of de ex-kroonprins Carol nog aanlei- ding tot moeilijkheden zal geven is een uss<3vraa^" Zijn aanhang is in Roemenie) niet bepaald groot. De ex-kroonprins heeft zelf de liefde van zijn volk verspeeld door zijn ontrouw aan zijn gemalin, prinses Helena van Griekenland. Naar gemeld wordt hebben zich nog de monstraties voorgedaan ten gunste van prins Carol, doch Bratianoe zal er wel voor zorgen, dat dergelijke betoogingen met kracht worden onderdrukt. De Wcensche Vrijdag. „Wien, Wien, die Stadt meiner Traumo'', de vo rige week Vrijdag was je een nachtmerrie. Opeens laaide do vlam van het oproer hoog op en stak de stad in brand. Was het spontane verontwaardiging? Of was het 't gevolg van een stelselmatige „het ze'' der sociaal-democraten, wien ten slotte de beweging over het hoofd groeide, zoodat den leiders de teugels uit banden glipten? Men kent de aanleiding. Op Zondag 30 Januari hadden in iict kleine stadje Schat tend orf, in het Bur- genland, dicht bij de Hongaarsche grens, ernstige ongeregeldheden plaats in ver band met een door de socialisten daar te houden vergadering en betooging. Troe pen van den republikeinsclien „Schutz- bund'' zouden er voor de orde zorgen en de socialistische hetooging beschermen tegen mogelijk molest van de zijde der reclitsche tegenstanders, die zich in Oos tenrijk in den bond van „frontstrijders" hadden georganiseerd. Bij den doortocht van den Schutzbund en van de socialistische betoogers door het plaatsje kwam het tot een botsing tusschen de socialisten en hun rechtsche tegenstanders. En daarbij werden toen zonder cenige provocatie zeggen de socia listen; ter zelfverdediging omdat men een aanval vreesde, beweren de frontstrijders uit een herberg verschillende schoten gelost,, waardoor een arbeider en een achtjarig jongetje doodelijk werden getrof fen. Het gebeurde wekte in socialistische kringen in Oostenrijk en in het bijzonder in het socialistische Weenen buitengewo ne opwinding en de begrafenis van de slachtoffers werd dan ook tot een reus achtige betooging van d.e socialistische republikeinen van rechts. Tegen de lieden, die van de herberg uit de noodlottige schoten hadden gelost, werd een vervolging ingesteld en in het tegen hen voor de jury-rechtbank gevoer de proces is Donderdag uitspraak gedaan. Ondanks den eisch van het 0. M., dat de veroordeeling van de beklaagden ver langde, sprak de jury deze vrij. Naar aanleiding van dit vrijsprekend vonnis is het nu te Weenen tot de zoo ernstige en bloedige onlusten gekomen. Deze onlusten zijn door de socialisten niet bedoeld, zij wilden alleen demons tree- ren, doch het gepeupel door de vooraf gaande campagne sterk opgehitst sloeg op hol, daarbij voorgegaan door de com munisten, die uit het relletje munt poog den te slaan. Dat de communisten doel bewust op onlusten hebben aangestuurd blijkt uit het verslag, dat de christelijk— sociale „Reichspost" geeft van de ver woesting, in haar gebouwen aangericht. De aanvallers, schrijft het blad, waren duidelijk in twee troepen te onderscheiden die verschillende doeleinden bij het bin nendringen van het gebouw nastreefden. De eene troep gaf zich over aan plunde ring en hield zich niet op met materieele verwoestingen., maar verzamelde liever messing en andere waardevolle bestand- deelen van de machines. Tot twee maal toe drong een van die troepen de kelders binnen, waar achter een ijzeren deur een arbeider van de firma zich schuil hield. Deze hoorde de aanvoerder zeggen: „Hier valt niets te halen!" Daarop keerden do plunderaars weer om. Zoo kwam het ook, dat in de lokalen, die door de plunderaars bezocht werden, bijna niets moedwillig beschadigd werd. Daarentegen verzamel den de „gasten'' klokken, barometers, kostbaarheden en kleedingstukken, welke laatste zij .dadelijk ter plaatse aantrok ken en waarvan zij de zakken met geroof de goederen volstopten. Terwijl de»ze troep met dc handigheid van een ervaren dievenbende doodkalm bijna een uur lang in het gebouw zijn gang ging, was de andere troep er doel bewust op uit een bepaalde verwoesting aan te richten. Aan het hoofd van dit brandcomman- do ging een net gekleede intellectueele jood, die bevelen gaf. Wij constateerden, dat deze lieden allerlei brandbare stoffen bij zich hadden. De aanvoerder en eenige van zijn volgelingen hadden bakjes en kannen met licht ontvlambare vloeistof fen medegebracht. Deze waren reeds des morgens om 7 uur bij een huisbewaarder in do nabijgelegen Zeltgasse onder een voorwendsel in bewaring gegeven en wer den kort voor do bestorming afgehaald. De aanvoerder van het brandcommaudo goot als nummer één reeds voor het ge bouw benzine op de hoopen papier, die toen naar buiten gegooid werden, andere gebruikten petroleum, zooals do berken- bare resten uilgewezen hebben. Een aan tal van deze lieden wierpen voorwerpen, die een grijzen rook ontwikkelden en da delijk onbraudden. Anderen weer bezaten fakkels, die een scherp licht, zooals mag nesium, uitstraalden. Deze troep bestond niet uit lieden, die tot den arbeidersstand behooren en die reeds door hun uiterlijk verrieden, dat zij van do meest duistere elementen van de groote stad afkomstig waren. Vóór de machines slaande, waren zij tamelijk ra deloos, riepen om een „vakman'', die hen bij bun vandalenwerk zou helpen en sloe gen, toen zij er geen vonden, cr blinde lings op los. Slechts zoo is het te ver klaren, dat de aangerichte schade hoofd zakelijk de deelen, waar het minder op aankomt, betreft. Hier was duidelijk Moskou aan het werk, met een methode, die Weenen nog nooit bad meegemaakt, goed georgani seerd en voorbereid, niet eerst uit de on rust van den toestand van het oogenblik voortgekomen. Men krijgt geen fakkels, chemische hommen e.d. zooals men lucifers bij den kruidenier koopt. De „bezoekers" hebben zonder twijfel reeds lang voordat de uit spraak in het Schattendorfer proces was gedaan, hun maatregelen volgens vast staande plannen getroffen. Hier is een doelbewuste overval voor ernstige poli tieke doeleinden, die vér boven liet recht- streeksche doel van den aanval uitgaan,, gepleegd. En het resultaat van dit alles? De socialisten kondigden de algemeene staking af en eischten het aftreden van den bondskanselier mgr. dr. Seipel en van den Weenschen politieprefeet. Mgr. Seipel capituleerde niet voor de straat en bleef. De politieprefect bleef ook. De staking moest hvorden opgeheven. Niets is bereikt,, behalve dan dat het aan tal dooden tot 1CK) is gestegen. De bloedige Weensche Vrijdag is een groot fiasco geworden voor de socialisten. Een lesje voor onbesuisde, onverantwoor delijke schreeuwers. Of het helpen zal? Het valt te betwijfelen. In antwoord op een in verzoenenden geest geschreven artikel van do Reichs post zegt het sociaal-democratisch blad, de „Arbeiterzeitung". „Verzoening? Verzoening is onmoge lijk. In den rouw over onze gevallen broeders en zusters weigeren we zelfs ook maar de gedachte aan een verzoening in overweging to nemen. We kennen slechts de haat! Wat we aan het graf van onze dooden zullen heioven is niet ver zoening, maar bittere strijd tegen de burgerlijk-kapitalistische wereld. We zul len het geheele stelsel vernietigen. In de Bartensteingasse hebben eenigo men- schen hun handen gedoopt in het bloed der stervenden en een verschrikkelijk woord op den muur geschreven: Wraak! Wij kunnen dit begrijpen." 't Is hartverheffend! STADSNIEUWS BRIEVEN VAN EEN V/ANDELAAR. IX. Mijn beste lezers en lieve lezeressen, sta mij toe, dat ik u onder den arm neem en met u op stap ga. Een vraag: Heeft u de nieuwe kaas markt al gezien? Neen? Nu dan gaan wij eens knusjes daarheen en in oogcnschouw nemen een belangrijk stuk werk, door do goede zorgen van ons gemeentebestuur tot stand gebracht, waardoor aan een lang ge- koeslerdon wensch van koopers en verkoo- pers en autoriteiten is voorzien. En dan verklaart gij nog dat ge er nog niets van hebt gezien, wat wel een tikje nonocha- is niet alleen, doch inderdaad een tekort aan belangstelling voor de dingen die om ons heen gebeuren. En waar ons streven er juist op gericht is die belangstelling aan te wakkeren, in onze medeburgers los te slaan en uit to drijven dat „bet gaat wel zonder mij", daar zullen wij dwingen tot meer meeleven, tot Zoo keuvelende zijn wij er! En zie nu eens aan wat 'n terrein; zie nu eens een plek waarop een groot levensbelang voor Leiden zich ontwikkelt! Misschien heeft u vroeger gekend hel Invalidenhuis, een oud, vervallen ge bouw dat slechts nog dienst deed als een symbool van de historie, toon men nog wist to bouwen en kon bouwen uit royale beurs. De kanonnen, de emblemen van den tijd toen het militairismo nog in goeden gunst stond, zijn verdwenen, het gebouw is ge sloopt en oen terrein is aangelegd waar den handel in het product, door den naar- stigen boer uit melk gewonnen, thans ter markt wordt gebracht. En dat deze pro ductie van enorme heteekenis is, kan blij ken uit eenige cijfers^ geput uit officieelo gegevens. In 1926 werden in Leiden aangevoerd •door 5262 wagons verdeeld als volgt: 1.232.814 K G. Goudsche kaas en 432.928 K.G. Leidsche kaas. Do prijzen waren over het algemeen bevredigend en de handel vlug. Aan de Waag werden gewogen 3505 partijen. Is het nu duidelijk, van hoeveel belang het is, een moderne kaasmarkt te hebben en hoe do klachten, toen do markt nog op do Vischmarkt was, gerechtvaardigd wa ren. Laat, mijn lezers, uw oog eens gaan over dat mooie terrein en meet de grootte eens af. Ik wed dat ge er van verbaasd zult staan, als ik u zeg, dat dit voor den handel dierbaar plekje grond 3800 M2 groot is. En, al lokt de entourage u nu nog niet zoo wonder aan, beloof mij dat ge over een paar maanden nog eens zult gaan zien. Dan is alles in de puntjes in orde en zijn alle gemakken in gewijsde. Een dingt hangt echter nog in de lucht; de weeggelegenheid. Er is in de kringen van den handel nog wat verzet tegen een automatische wccginricliting, men houdt het nog met de schalen on gewichten! 't Is een tikje achterlijk, doch wij verwach ten, dat dit ver-inzichten spoedig zullen plaats maken voor den wensch nu alles maar naar de moderne eischen in to rich ten. Dat zal inderdaad in velo opzichten bevorderlijk zijn aan het vlugge verloop van de markt en het „tijd is geld" ten goede komen. Dit alles zal den boer aanlokken tot een meer geregeld marktbezoek, waardoor de markt in belangrijkheid zal toenemen en Leiden's liandéldrijvenden middenstand de vruchten zullen toekomen. Dat hebben zeer goed begrepen de actieve zakenmen- schen van do Hooigracht, die prijzen be schikbaar stelden, toen verloden week de plechtige opening van do kaasmarkt plaats had. Dat was oen echt prettig focstjo. Eerst daar op de markt, toen onze burge meester namens het gemeentebestuur de markt opende en dc glundere gezichten nog vroolijker wist te stemmen. En, toen in de Graanheurs do tweede acto werd af gespoeld, was or maar oen roep over hot aangename verloop van. deze zoo gewich tige gebeurtenis. En verkoopers, koopers en autoriteiten hebben daar zich voorge nomen de handen ineen te slaan en krach tig saam te werken om de Leidsche kaas markt te maken tot een van do boslo markten, waar de keurige Loidscho kaas ende lachende Goudsche kaas zullen vie ren triomphen in het binnenland. En dan mogen wij hopen en vertrouwen dat van do ruim 82 millioeu Kilo kaas, die wordt uitgevoerd, een zeer groot percen tage zal £jjn gemarkt op onze mooie Leid sche kaosmarkt. Men zal om daartoe te geraken echter een andere nweg moeten inslaan. Allereerst zal do reclame moeten worden ter hand genomen cn op do vol waardigheid van het product worden ge wezen, in tegenstelling met wat over de grenzen gaat onder den naam van Leid sche kaas, doch in geen enkel opzicht in den schaduw kan slaan van wat echt en onvervalscht is. Laat men onze kaas op tentoonstellingen in het buitenland bren gen, laat men daar in do gelegenheid zijn ons product te proeven en do aroma, die do tong zal streelen, zal het verlangen naar meer versterken en, eenmaal inge burgerd, zal onze kaas een afzetgebied vinden van zeer groole capaciteit. Hier valt echter een tekort to conslafec- ren bij belanghebbende zelf. Men dient in dio kringen de handen ineen to slaan en bet is als een opgelegd pandoer, men zal het winnen! Men zal in het buitenland, waar men reeds weet dat uit Holland veel goeds komt over de grenzen, met lokkend handgebaar onze kaas toewuiven en de smaakorganen zullen to gast gaan aan een voortbrengsel dal waard is overal ge kend en gebruikt te worden. Wanneer do woordeu in die richting bij do opening van do Leidsche kaasmarkt gesproken en dezo nederige letteren er don stoot too hebben gegeven allo aandacht te concentreeren op dit zoo gewichtig vraagstuk, dan zal die opening een gewel dige stoot hebben gegeven aan de oplos sing er van en zullen allen die belang hebben bij den kaashandel, er dc rijko vruchten van plukken. Mot den wensch dat we er spoedig moor van zullen hooron, neem ik afscheid van u, mijn lezers en lezeressen en dank u voor uw zoo aangenaam gezelschap. Tot later! WANDELAAR. RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEIDEN. De Kantonrechter to Leiden hooft ver oordeeld: Wegens overtreding der Leerplichtwet: J. O. huisvrouw v. d. N.; M. E. huisvrouw A.; J. G. huisvrouw van D. Katwijk aan Zee; W. H. huisvrouw de J. aldaar; K. O. Luisvrouw O. aldaar; N. D. Noordwijker- hout ieder tot 2 of 2 dagen hechtenis; F. H. Noordwijkorhout; A. B. huisvrouw van B. Katwijk aan Zoo, ieder tot 3 of 3 da gen hechtenis; B. van L. huisvrouw de M. Katwijk aan Zee 2 maal 2 of 2 maal 2 dagen hechtenis; J. v. d. P. huisvrouw v. D aldaar 1 of 1 dag hechtenis; P. M. de G. Noordwijkorhout 3 of 3 dagen hech tenis: L. W. Noordwijk; A. V aldaar; G. van T. Noordwijk, J. v. d. M. Sassenhoim, J S. huisvrouw S. Zoeterwoude ieder tot 2 of 2 dagen hechtenis; H. C. H. Sassen hoim; G. van W. Noordwijk ieder tot 1 of 1 dag hechtenis; wegens overtreding der Botcrwet: G. v. d. L. Haarlemmermeer 5 of 5 dagen hechtenis; wegens overtreding der Warenwet: B. T. Rijnsburg 20 of 10 dagen hechtenis; J. P. 3 of 3 dagen hechtenis; J. M. J. K. Katwijk aan Zee 2 maal 3 of 2 maal 3 dagen hechtenis; we gens overtreding dor IJkwot: G. G wed. E. 0.50 of t dag hechtenis; wegens over treding der Spoorwegwet: S. v. d. L. Haar lem 3 of 3 dagen hechtenis; G. J. v. d. H. zwervende 2 of 2 dagen hechtenis; J. J. B. Den Haag 1 of 1 dag hechtenis; wegens overtreding dor Politie verordening der gemeente Leiden: C. L. van B L. B. van V.; J. A. S. ieder tot 1 of 1 dag hechtenis; C. J. van D., W. D M Th. G. K. ieder tot f 1 of 1 maand tuchtschool, H. de G. 2 of 2 dagen hechtenis; II. n.; M. K Amsterdam; S. P. ieder tot 1 of 1 dag hechtenis; D. M. van G. 0.50 of l dag hechtenis: T. D. N.; N. v. d B., M. V,. J. D. v. d. B. ieder tot 1 of 1 dag hechtenis; M. J. B. (op do keuring van voo cn vleesch) 5 of 5 dagen hechtenis; J B. Oegstgccst; J. D.; J. O. ieder tot 1. of 1 maand tuchtschool; W G. R 2 of 2 dagen hechtenis, W. n. 2 maal 1 of 2 maal 1 dag hechtenis; M. S. 5 of 5 da gen hechtenis; C. L. van E. Leiderdorp 2 of 2 dagen hechtenis; A. van N. Delft; H. C. D. Bilthovcn, A. van W. Alphen aan den Rijn; W. van H.; I. B. ieder tol 1 of 1 dag hechtenis; G. F. M. 2 of 2 dagen hechtenis; wegens een trekdier onbeheerd luten staan: M. G. Rijnsburga 2 of 2 da gen; wegens overtreding der Politic veror dening tier gemeente Sassenhoim: A J. van D. Amsterdam 10 of 5 dagen hech tenis; I. de H. Rijswijk 5 of 5 dagen hechtenis; F. B. P. Amstelveen: A. P M. v d. W.; G. W. van N ■Poeldijk, ieder tot 5 of 5 dagen hechtenis; A. do G. Schip luiden 10 of 5 dagen hechtenis; wegens overtreding der Politie veronioning der gemeente Noordwijk op do keuring van varen: P. R. Noordwijk 3 ofy 3 dagon hechtenis; P. v. d. T. Noordwijkorhout 1 cf 1 dag hechtenis; Th. v. d. P. Noordwijk 3 of 3 dagen hechtenis; Ph. K. 1 of 1 dag hechtenis; J. K. 2 of 2 dagen hech tenis; L. G. V. L. St. Noonlwijk 2 of 2 dagon hechtenis; wegens overtreding der Politieverordening dor gemeente Noordwij korhout: J 1). Azn Noordwijkerhout 2 FEUILLETON. rerei ling, i, 91) Bomen door Compton Mackenzie. Vertaald door Ellen Russe. fneo t Idee, dat die verwaande stommeling Lucretia's alleenspraak, voordat ze haar lippen vergiftigt, zou hebben kunnen schrijven! Laurence! Goeie hemel! En stel je voor, dat Laurence Nebukadnezar's be spiegeling over gras had geschreven! Dan zou het publiek met recht aanleiding heb ben gehad om te giechelen! En Laurence, die Johanna's verdediging tegen den Bis schop van Beauvais zou moeten schrijven! Do kwasterige ezel kon niet eens een be hoorlijken brief aan den bisschop van Sil- or <J fester schrijven om te beletten, dat ze m ad oneervol uit zijn gemeente gooiden. Do woedende schrijver begon in zijn toorn op en neer te dansen op de kussens Van taxi. vfj tiWil ik U 'n handje helpen om de stoep &P te komen, mijnheer?" bood do chauf feur gul aan, toen John, die bij zijn huis uw Jj'kgestapfc was, hem veel to veel betaald ach' a<f' daar hij nog onder den indruk was de betichting een gierigaard te zijn. «Nee, dank je." lAcem me niet kwalijk, mijnheer. Ik "acht, dat U 'n beetje boven uw theewa- i. !er w.a.3* leek me wat erS levendig onder e jo et rijden binnen." «Het volgende praatje zal nu misschien jef zijn» dat ik een dronkaard ben," zei •ohn bij zichzelf, terwijl hij de voordeur °PeQ gooide onmiddellijk met een eenigszins overdreven stramme houding de trap op ging en naar bed. Maar hij kon niet in slaap komen. De verzinsels over zijn godrag, die blijkbaar algemeen in Londen bekend waren, druk ten hem hevig door hun onrechtvaardig heid. Iedere aantuiging nam een nieuwen en fantastischen vorm aan, terwijl hij zich om en om wentelde, to vergeefs trachten de in slaap alles te vergeten. Hij begon nu weer te tobben over wat men had be doeld met zipn omgang met miss Hamil ton dan over de andere praatjes. Hij voel de dat het nog' maar heel kort zou duren, voor zij zelf het verhaal in den een of an deren afschuwelijken vorm gegoten, ver nemen zou en hem dan voor goed in recht- matigen toorn zou verlaten. Moest hij haar morgen niet waarschuwen omtrent wat er ondersteld werd? En zelfs al zeide hij niets over het verleden, mocht hij haar dan in 't vervolg nog meer compromitteeren? Het was zes uur, voordat John insliep en toen hij den volgenden ochtend na het ontbijt zijn secretaresse begroette, had hij een barstende hoofdpijn. Gelukkig was er een brief van Janet Bond gekomen, die hem verzocht haar dien ochtend te bezoe ken, voor een gewichtige aangelegenheid. Hij greep het voorwendsel aan, om elke bespreking over do onthullingen van den vorigen nacht uit te stellen en zeggende aan miss Hamilton, dat hij voor den lunch terug zou zijn. besloot hij te voet naar het Parthnon Theater te gaan, in de hoop al daar met een klaarder en gezonder kijk op het leven te zullen aankomen. Bijna zei hij tegen haar, dat ze naar huis kon gaan, maar bij verder nadenken zag hij in, dat hij mogelijk in een heele andere stemming zou terugkeeren, dus verzocht hij haar zich bezig te houden met het rangschikken van eenigo verspreide noti ties over Jeanne d'Arc, die nog niet in de schets van het stuk waren opgenomen. Hij herinnerde zich ook, dat hij over drie da gen jarig was, dus vroeg hij haar uitnoodi- gingen te willen zenden aan zijn heele fa milie voor dc jaarlijksche viering, waarop de verschillende familieloden zich plachten wijs te maken, dat zij door hem een aan tal nuttelooze giften voor de rooktafel aan te bieden, ten volle al z'n hartelijkheid vergolden. Hij besloot, dat z'n verjaardags- speech dit jaar het middel zou zijn om met gestrengheid af te geven op kwaadaardi ge praatjes. Hij zou eens en vooral een dam opwerpen tegen dezen modderstroom van kwaadsprekerij en hij zou Lanrence een brief aan de pers laten schrijven om te ontkennen dat hij de schrijver van z'n stukken was. Brandende van hervormings ijver, terwijl zijn hoofdpijn spoedig be daarde, spoedde John zich langs Fitzjohn's Avenue in het Maartsche zonlicht naar de zondige stad, daar beneden. Het Parthenon Theater had tot Akropo- lis de hoogten van de Adelphi; uit de tui nen aan de Theems gezien, maakte het den indruk met neerbuigende minzaamheid neer te blikken op dc pogingen van den Londenschen graafschapsraad, om den mu- zikalen smaak van deze generatie te ver heffen. In dc vestibule men had deze eerst de propylacën genoemd, totdat 't bleek, dat deze lange naam het publiek weerhield om vooruit plaatsen te komen bespreken, uit angst het woord verkeerd uit te spreken stelde een borstbeeld van Janet Bond, het beroemde beeld van Pal- las Athene op de oorspronkelijke Akropo lis voor cn de programverkoopsters, die als karyatieden gekleed waren, voegden er een allerbekoorlijkst antiek tintje aan toe. De eigenares zelf was het overtuigend be wijs in deze moderne tijden van de uitbui ting der maagdelijkheid en het moet wel een profijtelijke uitbuiting zijn geweest, daar het Parthenon Theater zelf gebouwd en betaald was door haar verstooten aan bidders. Ieder jaar werd Janet Bond's po sitie als maagd cn als tooneelspeelster ze kerder cn de snelheid, waarmede haar re putatie toenam, zou haar waarschijnlijk spoedig in staat stellen, in allo vrijheid dc meest gewaagde stukken op te voeren. Op het oogenblik echter paste zij nog denzelf den maatstaf op haar stukken toe, als op zichzelf. Zelfs bleef het daar niet bij. Zc was ook vreeselijk streng aangaande het privé leven van dc leden van haar gezel schap en menig jong actricetjo was in tra nen door den toonecluitgang heen gegaan, omdat miss Bond haar in ongepast gezel schap had zien soupeeren. Moeders, schre ven uit heel Engeland om miss Bond te verzoeken dc zorg voor hun naar-het-too- neel-smachtende-dochters op zich te willen nemen; het resultaat was een kloosterach tige toon onder de figuranten, gedeeltelijk vermengd met militante propaganda voor vrouwenkiesrecht cn hoogere wiskunde. Evenmin werd do kunst veronachtzaamd; sommige critici beweerden zelfs, dat in het Parthenon Theater lamst beoefend werd ten koste van liet leven, ofschoon geen hunner durfde tegenspreken, dat miss Bond cr in geslaagd was, de deugd profijtelijk maken, zonder zo lo verkoopen. Uiterlijk was de groote tragedienne ron der van vormen dan men verwacht zou hebben en meer moederlijk dan maagde lijk, misschien omdat zc, volgens haar eigen woorden een moeder voor al haar jonge actrices was. Haar stem was vol cn diep, met evenveel afwisselende klanken als een knap bespeelde gong. Zo schmink te zich nooit op het tooneel en droge een gezondheidseorset: deze intieme bijzon derheid werd bekend door de onbeschei denheid van een alom verschijnende ad vertentie, maar die bekendmaking ver grootte haar reputatie voor fatsoen, cn do minees, die do Queen de Lady van hun vrouwen lazen, spraken waardeerend over het verschil tusschen miss Bond cn de velo met open mond glimlachende tooneel- speelsters, dio er do voorkeur aan gaven tandpasta aan te bevelen .Engeland was trotsch op miss Bond en voelde, dat Ame rika niet langer het recht had groot to gaan op het monopolie van deugdzame actrices. Toen John aanbelde bij miss Bond's étage-woning, die heel handig in het dak van den schouwburg was aange bracht, was hij er trotsch op, met haar to doen to hebben. Lang hoefde hij niet te wachten in haar strenge studeerkamer; nauwelijks had hij tijd om de gepijpte kelk van een witte lelie te bewonderen, die in kuischo symboliek do eenige bowoonBtor was van een blauw porceleinen pul, toen miss Bond zelf binnen kwam. „ïk haal, wat ik genoodzaakt ben U lo zeggen," galmde ze. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 11