Vacantie pi Omstreeks elf uur kwam de lieer Ver meer met zijn vrouw thuis, zag de bloed sporen, snelde naar de slaapkamer van zijn kiudcrcn en vond zijn zoontje rustig slapende, doch het bed van zijn dochter ledig. Begrijpende dat een. vreeseüjk voor val zich bad afgespeeld, heeft hij het hoofdbureau van politie opgebeld, waaruit men onmiddellijk Paal Merah en de sec tie Tanah Abang heeft gewaarschuwd. Spoedig daarop arriveerden de maulri- politie, een hoofdagent cn een aantal agenten ten huize van don heer Vermeer. Later arriveerden nog de commissaris van het hoofdbureau, de heer Möller, cn en kele andere politic-ambtenaren. Inmiddels was dr. Mingelen telefonisch gewaarschuwd. I)ezo kwam direct en ver bond het meisje. Zij bleek verschillende steken in den hals gekregen te hebben, waardoor wel de bloedvaten geraakt wa ren, maar gelukkig niet de slagader. Zoo spoedig mogelijk Ls het meisje naar St. Carolus vervoerd; hoewel haar toestand zich. vooral ton gevolge van het vele bloedverlies, aanvankelijk ernstig liet aan zien,. is er alle hoop, dat zij zal herstel len. Men heeft haar kunnen vragen wat er gebeurd was, waarop zo geantwoord hcefl, dat de jongen haar riep, omdat er meuschen voor waren. Zij vroeg hem waar Joedin was en toen ze hoorde, dat die weggegaan was, is ze naar buiten gegaan. In de voorgalerij gooide de jongen, meent zij, een mantel over haar heen en viel haar aan. Van te voren was er verder niets gebeurd. Do aanvaller is, toen hij de stemmen der politiomenschen hoerde, luidkeels om hulp gaan roepen. Hij werd in den put gevonden en te voorschijn gehaald. Het bleek, dat bij zichzelf do verwondingen had toegebracht en in den put was ge sprongen om het te doen voorkomen, of hij zelf ook aangevallen was, maar dit werd natuurlijk niet geloofd. Hierop ver zon hij wat anders en vertelde, dat er spoken waren geweest, die hem gedwon gen hadden het meisje to vermoorden. Hij werd verbonden en naar het bu reau Tanah Abang overgebracht. ingezonden Stukken (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie DE WETHOUDERSVERKIEZING TE LEJDEN. M. de R. Daargelaten, dat een Raadsfractie van 10 leden eerder rechten kan doen gelden op twee Wethouderszetels dan een fractie van drie leden op een zetel, zijn velen met mij van meening, dat de Katholieken be ter de S. D. A. P. kunnen steunen dan den Vrijheidsbond, die absoluut alles wat Roomsch is weert. Is dit ook uw meening? Hoogachtend, N. N. De inzender stelt in enkele regels twee vragen: Eerstens de vraag: Of wij moenen, dat de Katholieken beter de S. D. A. P. kunnen steunen dan den Vrijheidsbond. Als onder „steunen'' wordt bedoeld ge ven wat naar recht en bill ij k- hcid toekomt, dan zijn natuur lijk! beide partijen voor ons gelijk. Aan beide willen wij doen toekomen, waarop zij inderdaad aanspraak mogen ma ken. Als ouder „steun" wordt bedoeld sa menwerking of althans welwillende tege moetkoming, dan zijn voor ons ook beide partijen gelijk. Beide staan prinoipieel ver van ons verwijderd., van beide dreigt voor de beleving en doorvoering der Katholieke beginselen tegenstand. Men denke toch heusch niet zooals blijk baar de inzender doet dat, in het al- g e me en genomen, de S. D. A. P. welwillender tegenover de Katholieke Kerk staat dan, in het algemeen genomen, het Liberalisme! In het alge meen genomen; er zijn uitzonderingen. T w e e cl e n s de vraag (die het eerste is gesteld): Of wij moenen, dat een Raads fractie van 10 leden eerder rechten kan doen gelden op twee wethouderszetels dan een fractie van 3 leden op één zetel. Ja en neen. Als in de gemeente Leiden zes of vijf wethouderszetels waren, ongetwijfeld: Ja. Maar nu er slechts vier wethouders- zetels zijn, heslist: neon. Nu toch zou (den) door toekenning van twee zetels aan de S. D. A. P., of aan welke andere minderheid of welke andere minderhden dan ook, deze minderheid (lieden) evenveel wet hou der sze leis hebben als de meerderheid. In casu: Do S. D. A. P. met haar tien plaatsen zou 2 wet- houderszelels hebben, de rechterzijde met haar 19 plaatsen ook 2. Gesteld zelfs, dat do burgemeester beslist-uitgesproken bij een der rochtscke parijen was aange sloten, dan nóg zou zulk een samenstel ling van het college van B. en W. toch, hèèl vreemd zijn! Nu de S. D. A. P. verklaart heeft: twee zetels of geen, nu zal overwogen moeten worden, of de rechterzijde alleen de wet houdersplaatsen moet bezetten of een daarvan aan do zeer kleine min derheid van den Vrijheidsbond moet la ten. O.i. zijn voor beide standpunten re delijke argumenten aan te voeren. Het overleg hierover moet, naar wij vernemen, nog door de rechtsche Raadsfracties wor den gevoerd. Letieren en Kunst Een Altaar van Wim Harzing. In de nieuwe St. Thomas-kerk te Am sterdam is een altaar geplaatst van den beeldhouwer Wim Harzing. Wo vinden er fraaie foto's van in het weekblad „Op gang''^ met een bijschrift van Pieler van der Meer de Walcheren, die er veel waar- decring voor heeft. „Alles, zegt hij, wat de Kerk doet en zégt, is schoon. Haar taal, haar gebaren, haar zang, haar handeling is altijd schoon moet schoon zijn, het kan immers niet anders. En hoe moet dan ook niet de plaats, die kleine stille plek, waar het allerschoon ste van heel do eeuwigheid zich voltrekt, zuiver en harmonisch., prachtig en een voudig zijn? Het is daarom, dat ik het altaar, door den beeldhouwer Wim Harzing ontwor pen, en dat staat in do nieuwe Sint Tho mas-kerk te Amsterdam, zoo buitenge woon waardeer en bewonder. Ge hebt do afbeeldingen slechts met aandacht te bekijken, en ge zult het met mij eens zijn. Het altaar is rustig en eenvoudig. Het is er om iets anders, om iets geheel groots en heel edels te dragen. Het is of het steeds de komst van den lioogen Gast verwacht, zoo open, zoo rustig, en toch zoo vol spanning staat het daar. 'Breed rust de marmeren offertafel op do verhooging der drie marmeren treden. Blank-grijs, met donkerder banden van teer-hruin is de kleur van het marmer. Helder is het materiaal. En de massale breedte van de tafel wordt door den drie- hoekigen achterwand opgevoerd, naar den koninklijken opstand van het hooge, wit marmeren kruis met het bronzen corpus, dat met liefdevolle macht alles en alles tol zich optrekt. Maar ge ziet ook dadelijk dat de monumentale massa van dit altaar niet plomp is, noch zwaar of te maleriöel: er is teederhoij, 't zacht evenwicht door de juiste verhoudingen van breedte en hoogte en diepte. Het machtige is teedor gemaald: dat doen de figuren, die zachte, smeltende, in biddende aandacht verzon ken gestalten der biddende engelen, aan weerszijden van het altaar. De strakke lij nen bloeien daar uit in plastische ron ding; do rechthoek van het altaar zwelt maatvol aan de kleine zijden door die ge- effaceerde gestalten. Zoo is ook de scherpte der lijnen van het kruisvoetstuk een innigheid geworden door de sober gehouden beelden van Maria en Joannes. De bronzen tabernakel-deuren, en de sobere kandelaars maken het altaar vol ledig. Wim Harzing, de beeldhouwer, heeft met dit altaar een goed en schoon stuk werk geleverd.'' SPORT VOETBAL. DIOC. HAARL. BOND. Jaarvergadering District Leiden. Wij herinneren er nog even aan dat he denavond te 8 uur in het K. S. A.-gebouw to Sassenheim, bovengenoemdo vergadering wordt gehouden. Alle vereenigingen zorgen er voor daar vertegenwoordigd te zijn. Tevens kunnen wij mededeelen dat de Secretaris-Penningmeester van den D. H. V B., de heer G. Kruyver uit Zaandam, deze vergadering zal bijwonen. Ook heeren scheidsrechters en leiden van vereenigingen ressorteerende onder ons Districht zijn welkom. Allen dus hedenavond present!! D. HAVERKORN, Secretaris-Penningmeestér. R.-K. Spcrivsreeniging A. V. V. Zondag speelden het le en 2e elftal van 1 A.V.V. beide een vriendschappelijken wedstrijd, waarbij echter de weersgesteld heid wel iets te wenschen overliet. Te 12.30 uur speelde A. V. V. II legen Geel Zwart I uit Den Haag Geel Zwart speelde een goede partij en wist voor rust tweemaal te doelpunten, zoodat de rust inging met 20 voor Geel Zwart. Na de rust heeft A. V. V. het beste van het spel en zit geregeld voor het Geel Zwart doel, doch dit blijkt hermetisch ge sloten. Bij een der Geel Z war t-u it vallen, weet do midvoor nogmaals te doelpunten. A.V.V. zwoegt om een tegenpuntje, doch het mocht niet lukken en zoo komt het einde met 30 voor Geel Zwart. Te 2.30 uur speelde A. V. V.I tegen het R.-K. Onderwijzerselftal uit Den Haag; ook hier wordt terstond flink aangepakt, A.V.V. zet direct eenige mooie aanvallen op en als er nog geen *10 minuten ge speeld is, heeft A. V. V. reeds met 2O de leiding; de onderwijzers zitten echter ook niet stil en hebben even spoedig gelijk gemaakt. A. V. V blijft echter enthousiast verder spelen en heeft, voordat do rust aanbreekt, er 42 van gemaakt. Na de rust blijft het een goed en vlug spel en ofschoon zoo nu en dan een regen buitje de zaak komt opfrisschen, wordt aan beide zijden met geestdrift verder ge speeld en het einde komt met 8—6 voor A. V. V. GOLF. Noordwijksche Golfweek. De Noordwijksche Golfweek zal dit jaar van 4 tot 11 September worden ge houden. ZWEMMEN. Wedstrijden Zwemver. „De Zijl". Volgende weck zal de Zwemvereeniging „De Zijl" een drietal wedstrijddagen hou den, waarvan de voorloopige programma's als volgt luiden: Woensdag 27 Juli 7 uur n.m." (precies). Volkszwomwedstrijd 25 M. vrije slag voor meisjes en jongens t.m. 15 jaar. 50 M. vrije slag voor Dames en Heeren. 100 M. vrije slag voor Heeren. 25 M. rug zwemmen voor meisjes en jongens t.m. 15 jaar. 50 M. rugzwemmen voor Dames cn Heeren. Popduiken voor Dames en Hee ren. Waterspringen voor Dames en Hee ren. Schoonzwemmcn voor meisjes en jongens onder de 13 jaar. Snelzwemmen voor Veteranen hoven 40 jaar. Waterpo lo „De Zijl" I—G.Z.G. II. Donderdag 28 Juli 7 uur n.m. (precies). O n d e r 1. w d s t r ij d. 25 M. school slag voor meisjes en jongens, adsp.-leden t.m. 13 j. 50 M. vrije slag voor meisjes en jongens, adsp.leden t.m. 16 j. 50 M. vrije slag voor Dames en Heeren. 100 M. vrije slag voor Dames en Heeren. 50 M. rugzwemmen voor Heeren. 25 M. zwem men met luchtballon v. meisjes en jongens IN6EZ0NDEN MEDEDEEUNG Ter verzachting en genezing vanstuk- geloopen voeten, zadelpijn, schrijnen en smetten der huid, muggebeten en zonne brand, moet men op reis voorzien zijn van Doos 30, Tube SO ct. PIIÜÖL adsp.l. 50 M. snelzwemmen voor Heeren boven 40 jaar. Waterspringen, 1 ver plichte cn 2 vrije sprongen. 50 M. vrije slag v. Rijks-, Gemeente Politie en Haven personeel. 50 M. Rugzwemmen, idem. Po lowedstrijd „De Zijl'TL.Z.G. II. Zaterdag 30 Juli n.m. 3 uur precies. Nationale zwem- en polowed- s t r ij d e n. 50 M. vrije slag voor Da mes en Heeren. 100 M. vrije slag voor Da mes en Heeren Kampioenschap van Lei den v. Spall Bokaal. 100 M. schoolslag v. Dames en Heeren, 100 M. rugzwemmen voor Dames en Heeren, 400 M. vrije slag voor Dames en Heeren. Estafette 4 maal 50 M. wisselslag (Schoolslag rugslag, zij slag, zijslag en vrije slag). Schoonsprin- gen voor Dame, Schoonspringen voor Heereh Seniores, Schoonspringen voor Heeren Juniores c-n nieuweingen (2 deel nemers per vereeniging). Verplichte sprongen voor No. 7 en 8: Zweefsprong met aanloop, V.i schroef met aanloop, 114 salto voorover met aanloop, benevens 3 vrije sprongen. Verplichte sprongen voor No. 9. Snoeksprong uit stand, salto rug waarts, Zweefsprong met aanloop, bene vens 3 vrije sprongen. De deelnemers zijn verplicht de vrije sprongen op (e geven uitelijk voor 23 Juli. Polowedstrijd voor Heeren. ROEIEN. De Nederlandsche kampioenschappen. Voor de kampioenschappen van den Ne- derlandschen Roeibond hebben ingeschre ven: Acht: Triton, Laga en Njord. Vier met stuurman: Laga. Vier zonder stuurman: Geen inschrij ving. Twee met stuurman: Amstel, Leythe, Willem Hl en Njord. Twee zonder stuurman: Dare Devil Club Duhbe'e skif: Hoop en Dare Devil Club. Skif: Spaarne (Cox), Spaarne (Tromp) en Gunther (Amstel). De wedstrijden worden aanstaanden Zaterdag op de Sloten Ringvaart gehou den. ZEILEN. Hcliandsch zeiljacht naar de Ocean race. Naar de „Tel." verneemt beert de heer J. H. Moltzer definitief besloten, met zijn 125 M2. «jacht de „Mona Lisa" uit te ko men in de „orean Race", welke op 13 Augustus a.s. wordt gehouden. Zooals men weet, is de „Ocean Race" een internationale wedstrijd over 600 mijl. De start is te Co- we.s (Engeland), vanwaar naar Faslnet- Rock (Zuidkust van Ierland) en terug wordt gezeild. Het is voor de eerste maal, dat een Hol- landsch jacht aan deze race zal deelne men. Behalve Engelsche jachten komen daarin dit jaar ook driö Amerikanen uit. De bemanning van de „Mona Lisa" zal bestaan uit de boeren J. H. Moltzer Sr. en diens zoon en verder uit de heeren Henny (Leiden) en Driessen (Leiden), alsmede twee schippers. WIELRENNEN. Van de Rijswijksche baan. Snoek wint achter motoren. Eindelijk kon dan gisterenavond' op de Rijswijksche wielerbaan de 100 kilometer- wedstrijd achter motoren om het kam pioenschap van Nederland gereden worden. Er waren eenige duizenden toeschouwers, toen om zeven uur begonnen zou worden. Maar eerst om half acht kwamen de rij ders en de motoren in de baan. De gang makers bleken te dik gekleed en zo weiden teruggestuurd. Een hunner werd dan ook met vijf-en-twintig gulden beboet omdat hij zijn kleeding en zijn motor niet in orde had. Eindelijk kon om kwart voor achten be gonnen worden, maar Schlebaum moest ongeveer zes ronden zonder gangmaking rijden omdat de motor niet liep. De uitslag is: 1. Snoek, tijd 1 uur 21 m. sec.: 2. Leddy (980 m 3. Blekemolen (6 ronden pi. 220 m.); 4. Storm (8 ronden pi. 150 m.); 5. Schelbaum (10 ronden pl. CO m.); 6. Dickentman (19 ronden pl. 100 meter). Do uitslag van den koppelwedstrijd voor amateur over 30 ronden in drie klasse menten was als volgt: 1. Van Rossem Wildschut, 10 punten: 2. Van DijkDe Bruin, 7 punten; 3. De LeurHcskes 7 punten. Leddy en Snoek naar de wereld kampioenschappen. Gisterenavond heeft liet bestuur van den Nederlandschen Wielerbond Leddy aange wezen met Snoek Nederland te vertegen woordigen op de wereldkampioenschappen le Keulen. PAARDENSPORT. Het concours liippique te Hoofddorp. Naar wij vernemen zal, in verband met de komst van de Koningin tot bijwoning van het concours hippique te Hoofddorp, een extra trein loopen. welke om 12.30 uit Haarlem vertrekt naar Hoofddorp en al daar aankomt om 12.50 uur. Het grootc internationale springconcours waaraan ongeveer 40 ruiters van verschil lende landen zullen deelnemen en hetwelk ook de volle belangstelling van H. M. heeft, zal omstreeks 7 uur geëindigd zijn, in ver hand waarmee vlak daarna voor de bezoe kers gelegenheid zal zijn zoowel in de richting Aalsmeer als in de richting Haar lem te vertrekken. Gisfercnmiddejr zes uur arriveerde te Waddinxveen een 23-tal ruiters van de Landelijke Rcisvereeniging Zevenbergen en Dubbeldam onder leiding van den luitenant der huzaren op non-activiteit, den lieer Slob uit Hoofddorp. Deze ruiters zijn gisteren morgen uit Zeveuborgen en Dubbesldam vertrokken om aan liet concours bippique te Haarlemmermeer deel te nemen, waar zij alsdan zullen paradeeren voor H. M. de Koningin. De troep, die ondanks bet niet gunstige weer zoowel wat manschappen als paarden betreft in uitstekende conditie arriveerde, werd op het Raadhuisplein ont vangen en toegesproken door den burge meester. Daarna werden ten raadhuize ververschingen aangeboden. De wetliouders, de gemeen(e-secretaris en tal van ingezetenen gaven blijk van liun belangstelling. Door bemiddeling van den burgemeester zullen de ruiters en hun paarden gratis vannacht worden ingekwartierd bij ver schillende landbouwers. Heden zal de reis worden voortgezet. SCHAKEN. Tournooi te Londen. Gistermiddag is in Gentral Hall West minster te Londen de groote landenwed- strijd begonnen, waaraan 1G naties elk met vier schakers deelnemen. De eerste overwinning van den raiddag was voor En geland en wel voor Yates,' die tegen Zwit serland speelde. De tweede was voor den Duitschen veteraan dr. Tarraseh, die van den Italiaanschen makies Rossclli won. Mieses evenwel verloor van Monticelli. Nederland speelde tegen Frankrijk en had wit op het eerste cn derde bord. dr. Euwe, die tegen den Franschen kampioen Ché- ron speelde, offerde een officier tegen twee pionnen en scheen daardoor een paar veel sterker verbonden pionnen te krijgen, waardoor hij gemakkelijk zou winnen, maar Chéron, die uitstekend speelde, gaf het offer onmiddjcllijk terug, kreeg een prachtige stelling, won de kwaliteit en een pion. E'uwe wist echter uit een totaal ver loren partij nog tremise te maken met eeuwig schaak. Kroone verloor op bord drie aan Renaud. Weenink op bord 3 ver loor van Muffang en te Kolsté speelde re mise tegen Betbeder. De verrassing van den dag was de overwinning van Honga rije op alle vier borden tegen Joego Sla- vië, onder anderen werd Boris Kostic verslagen. Hongarije behaalde 4 pnL, Joego Slavië 0, Finland Y~, Oostenrijk 2 y2, Zwitserland 1, Engeland 3, Duitschland 2K, Italië 1J4, Zweden 1, Denemarken 2, België 14, Tsje- cho-Slowakije 3J4, Argentinië 314, Spanje >4, Nederland 1 pnt. POSTDUIVEN. „De Reisduif" (Leiden). Wedvlucht jonge vogels vanaf Lier (Bel gië) afst. 114 K.M. In concours 195 duiven, los 9 uur. N.-W. wind. P. F. Oosterveer le, 3e, 9c, 21e, 31c; P. Laman 2e, 33e; G. A. L. v. d. Reijden 4e, 18e, 30e, 39e; W. v. d. Mark 5e, 10e; P. v. Polanen 6e; A. G. v. Adrichem 7e, 23e; A. de Graaf 8e; J. Flippo 11e, 28e; P. R. J. Hagens 12e; H. Barendse 13e, 27e; K. I. Waasdorp 14e, 19e, 25e, 34e, 38e; P. Nievaart 15e, 16e; A. v. Polanen 17e; H. Tegelaar 20e, 26e; A. Barendse 2e, 29e; M. v. d. Vecht 24e, 35e; Chr. v. d. Pluim 32c; P. v. Rijn 36e en W. Knijnenburg 37e. LUCHTVAART Het lijk van den vlieger B Baeumer geborgen. Wolff seint uit Kopenhagen d.d. 16 de zer: Vanochtend heeft een duiker het Rohr- bachvliegtuig, waarmee de Duitsche oor logsvlieger Baeumer in het water gestort is, bovengebracht. Het toestel was in drie stukken gebroken. Het lijk van den vlie ger zat vastgebonden in de cabine. Er waren geen ernstige kwetsuren aan het lijk waar te nemen. Bij de aankomst van het lijk op het vliegveld werden de Duitsche en de Deen- sche vlag halfstok geheschen. Vanavond zou het lijk naar Duitschland overgebracht worden. Vliegongeluk in Italië. In de buurt van Tarente is een militair watervliegtuig neergestort en geheel ver nield. Do inzittenden werden gedood. Treinpassagiers redden vliegers. Passagiers, die in een trein, welke naar Madrid reed, zaten, zagen plotseling tot hun schrik, dat een militair vliegtuig ter aarde stortte en in vlammen gehuld werd. De machinist van den trein deed dezen direct stoppen en do passagiers snelden over de velden naar de plaats des onheils. Zij kwamen nog juist bijtijds om de on gelukkige vliegers te redden, die, daar zij zichzelf niet uit het brandend vliegtuig kon den losmaken, anders zeker zouden zijn omgekomen. BIMSEESLAHD HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DE MIJNSTREEK. Een dankbetuiging van H. M. de Koningin De Commissaris der Koningin in de pro vincie Limburg heeft van H. M. de Konin gin het volgehdc telegram ontvangen: Nog geheel onder do indruk van de geestdriftvolle en hartelijke wijze waarop Wij wederom in de mijnstreek en in Maastricht zijn ontvangen, gevoel ik Mij gedwongen Mijn diep gevoelden dank te herhalen voor de talloozc bewijzen van verknochtheid cn van trouwe gehechtheid aan het Ons allen zoo dierbaar Vaderland cn aan Ons relke Ons op Onzen tocht ten deel vielen. WILHELMINA. Z.EXC. MGR. SCHIOPPA. Te 's-Graven'nage aangekomen. Men meldt uit Den Haag aan de „Msbd.": Gi Gisteravond met den Parijschen trd van 21.16 uur is de Pauselijke Internuntj- Zijne Exc. Mgr. L. Schioppa uit Romo aa het Hollandsche Spoor-station aangek men. Op het perron waren o m. ter groeting aanwezig Mgr. U. Kaldcweij. tijdelijk belast is geweest met de leidia van de Pauselijke Internuntiatuur, en Zeereerw. heer Postrna, pastoor der pa^ chie van O. L. Vrouw van Goeden Rav' De Koninklijke Familie naar Leeuwardq De Koningin, Prins Hendrik en Prinjj. Juliana zijn voornemens om op 7 SepUa ber a.s. de Landbouwtentoonstelling Leeuwarden te bezoeken. Het ligt in de bedoeling van de Koninl lijke familie, den nacht ten huize van det Commissaris der Koningin door te bre» gen. Prov. Staten van Zuid-Holland^ Gedep. Staten hebben opgeheven de slotonverldaring voor het gebruik van torrijtuigen: le. van den vroeger genaaa zijnden Lagen- cn Leytweg (thans voor" gedeelte van den Leidschen straatweg den Hofdijk genaamd Terwceweg en het gedeelte van den Hofdijk tot Rijksstraatweg genaamd Wijttenbaclnrtj het nog gesloten zijnde laatstgenoemi gedeelte (Wijttenbachweg); 2o. van het gedeelte van den Poclgt terweg ten Noorden van den Kwaak^ (thans genaamd Abspoelweg). Gedep. Staten stellen voor aan dg heer H. do Wilde, die 11 jaren de funcfi van Gedeputeerde heeft bekleed, het niajj mum pensioen ad f 2000 toe te kennen. Dc commissie uit de Provinciale St ten, in wier handen is gesteld het om de herziening vna het Provincial Werkliedenreglement voor één jaar te v« lengen, kan zich met het voorstel van dep. Staten vereenigen. Inzake de restauratie van den gen van het Spinozahuis achtte de grootst gelijke meerderheid der daarvoor ingestó de commissie uit de Prov. Staten het vraagde subsidie gewenscht. Eén lid was van meening, dat het gewenscht is de gedachtenis van dezs wijsgeer in eere te houden. Dc daarvoor ingestelde Statencos missie betuigde instemming met het stel om met het buitengesticht té Zei van de stichting het Geneeskundig sticht voor Krankzinnigen te Utrecht contracteeren voor 100 plaatsen (40 vm mannelijke en 60 voor vrouwelijke patia ten). Gedep. Staten deelen mede, dat voor tijdvak 1 Juli 19271 Juli 1928 pleegprijs is vastgesteld op f 720.20 per tiënt en per jaar met inbegrip van klef geld. Uit het stucadoorsbedrijf. Het collectief arbcidscontra De Ned. Stucadoors-patroonsbond en Nod. R. K. Bond van Stucadoorspatrooi „H. Antonius" hebben met den Alg. Ne Stucadoorsbond, den Ned. R. K. Bouwval arbeidrsbond „St. Joseph" en den Ne Christ. Bouwarbeidersbond een collectie; arbeidsovereenkomst aangegaan, de voornaamste bepalingen de volgen! w zijn. Als rege. zal de 45-urige werkweek den. Indien de plaatselijke verhouding! fc in de bouwvakken zulks noodzakelijk ken, zal ook door de stucadoors 48 uur week worden gewerkt, mils hieromtrë overleg is gepleegd tussehen de bonden. Voor overwerk wordt voor het le, 2e 3e uur 25 pCt., vcor Zondagsarbeid pCt. Wanneer op 11. K. feestdagen geen beid wordt verricht, zal geen loon word; uitbetaald. Het is den arbeider niet geoorloofd vrijen tijd betaalden beroepsarbeid te Y! richten voor derden. De arbeider is verplicht arbeid te verrichten in een dc bedrijf, dan dat van den werkgen waar hij in dienst is. Dc uurloonen bedragen voor de vo| gen vakarbeiders in de verschillendo meenten van 74 cent tot 88 cent; voori opperlieden van 52 cent tot 83 cent. Personeelraad Nederl. Spoorwegen. 14 Juni vergaderde de Personeels M. ter behandeling der bij hem aanban? Si gemaakte aangelegenheden. Dc Raad ging, behoudens eenige merkingen accoorc! met de door de rectie voorgestelde wijzigingen in hel D. K. 1923. Tevens werden bij deze g; genhcid enkele der meest dringende j? soneelwenschen naar voren gebracht, Uitvoerig werd besproken de posit der treindienstleiders, bovenbouwamb: naren en in verband daarmede dc pc- tie der ambtenaren in 't algemeen der wegwerkers. Besloten werd ter li een bespreking aan de Directie te yi zoeken. Dc kwestie dienstindeeling treinper ej neel zal de Raad nader met de betroB organisaties behandelen. Met do door den Minister van Wat staat voorgestelde wijziging van artikel der Pensioenwet voor de Spoorwegambi naren 1923 ging de Raad acoord. Omtrent de door de Directie stelde wijzigingen in de duurtekringen i ah gemeente Haarlem en Breda, zal de Ito ïr« de bij hem ingebrachte bemerking aan< Directie kenbaar maken. Besloten werd aan de Directie f.s zooken verhooging van de bedragen noemd in artikel 5 der Bepalingen Uitvoering van de Pensioenwet voor Spoorwegambtenaren 1925. Naar aanleiding van een bij den Bu ingekomen collectief verzoek werd als" gel aangenomen, dat dergelijke verzoet door den Raad niet behandeld zullen den. Het personeel dient zich to wen? tot zijn organisatie, welke events klachten enz. bij den Raad kunnen inW gen. 1 .arY! il' Ito

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 8