ME FAMILIE. TWEEDE ELAD „BE LEiDSCHE COURANT" DINSDAG 19 JULI HIT HE PERS. ncMOCRATlE IN DE KATHOLIEKE KERK. Oe zoon van een spoorwegambtenaar benoemd tot Kardinaal. [Onder bovenstaanden titel schrijft D e Ijlkskrant: [Onlangs heeft men kunnen lezen, dat st Mgr. Van Roey uit Mechelen ook Elond uit Polen i3 opgeklommen tot .verheven waardigheid van kardinaal. [Wie is Mgr. Hlond 1 L de Nederlandsche pers ia weinig me- „eeld over dezen kerkvorst. [p3arom willen wij even vermelden, wat hem geschreven wordt in het „Bulle- Salésien". [Wgr. Hlond is de jongste kardinaal van college. Hij ia nauws"'cs 4^ jaren ?ud. werd geboren te Brzeckowice in Op- Silcziè. Hij ia het tweede kind eener 12 broeders en zusters, pijne oudera waren zeer eenvoudige When. De vader was spoorwegbeambte moeder vond na diens overlijden, pjging in een herstellingsoord ran [oorwegpersoncel. deze merkwaardige bizonderheden wij de aandacht, irdinaal Hlond, wiens groote gaven geest en hart zoo geroemd worden, nde dus, evenals zoovele andere groote den, uit een talrijk gezin, hij is de zoon van -een eenvoudig vegambtenaar, die dit gezin met middelen heeft opgevoed, jte gezinnen hebben Gods zegen, 't herhaaldelijk gebleken en liet blijkt treffend in de familie Hlond. wat hier ook in 't oog valt is de cratie der katholieke Kerk. In deze kan de eenvoudigste arbeiderszoon ïen tot de hoogste waardigheid, door alle eeuwen zoo, lang "-óór an „democratische partijen" sprake en het is nog zoo op den huidigen Iemand kan zich hierover verwonde- j; want waar is reiner democratie mo- dan in de groote wereldbroeder- p door Christus zeiven gesticht? ]DE BOOM EN ZIJN VRUCHTEN. De onlusten te Weenen. leb Oentrum schrijft: Jsdadig en dom is het revolutionnair lijf, zooals het zich thans weer in al ongebondenheid te Weenen heeft ver- sdadig, omdat het zich oproerig ver- de wettige overheid, recht en |ieid met voeten treedt en geweldple- doodslag en vernieling tot zijne [leien behooren. omdat het altijd averechtsch is in uitwerking en gevolgen, en slechts onheil sticht, zonder het alge- belang ook maar in 't minst te |ai' zijn nu te Weenen een of meer imentale gebouwen in brand gesto len wat verreweg het ergste is lallen, neen honderdtallen van per- ja gedood en gewond, en even zoovele n in rouw gedompeld, opgezweepte, doldriftige pienigte K zich te buiten in gruwzame hande- is zoo dwaas te meenen, dat daar- eenig geluk kan worden gesticht, welvaart kan worden verbreid, belang, tenzij dan dat der on- lokers van beroep, kan worden ge ïnde i niets dan ellende is het ge- sociaal-democraten, die in de Oos- ische hoofdstad zeer machtig zijn, meerderheid hebben in den gemeen- 1, verklaren thans, dat zij geen ver- ordelijkheid voor de gebeurtenissen hen te aanvaarden, laat zich gemakeklijk begrijpen, i partij zulk een verantwoordelijk- liever niet draagt en dit ook luide rekt. Maar daarmee is zij er nog sociaal-democratie moge dan niet Ireeks schuldig staan aan de tooncelen, welke zich hebben afge- zij moge die betreuren en zelfs FEUILLETON. ook afkeuren, de wijze, waarop zij stelsel matig den volksgeest beïnvloedt en van revolutionnaire gevoelens doordrenkt, stelt haar wel degelijk aansprakelijk voor de mentaliteit, waarvan een deel der be volking bij deze uitbarsting blijk gaf en voor de gevaren, die ze met zich brengt. Men speelt niet straffeloos met vuur. En men moet wel zeer onnoozel zijn om te meenen, dat een regelmatige propa ganda met revolutionnairen inslag en on dergrond, niet zou leiden tot revolution naire practijken, en dat opruiende, op windende taal den volksgeest niet vergif tigen en tot het losbandige aanzetten zou. Typisch revolutionnair is het ook, thans de schuld te willen schuiven op den hals der overheid, die voor het handhaven der orde liaar maatregelen trof. Alsof de overheid daarmee niet slechts haar plicht vervulde, en alsof, indien zij dezen plicht onvervuld liet, de ellende wol te overzien zou zijnl De ervaring leert bovendien, dat-, zoo dra de revolutie-predikers zeiven heb be wind in handen hebben gekregen, zij niet slechts elk verzet op de meest hardhandi- gen wijze te keer gaan, maar ook de vrij heid zooveel mogelijk aan banden leggen en voor anderer recht maar zeer weinig eerbied toonen.' In do Oostenrijksche hoofdstad heeft men reeds al te zeer ondervonden, welke de gevolgen zijn, wanneer Bood troef is. En men heeft daar thans ook aan den lijve gevoeld, hoe het socialisme do weg bereider en gangmaker is van het com munisme en zijn met ondergang dreigen de anarchie. OMGEVALLEN. Het Huisgezin schrijft: De Koninginnebrug te Rotterdam zal niet door Werkspoor, maar door een Duit- sche firma worden gebouwd. Een triomf van de beginselen van Ge- nève? Neen. een triomf der „lamlendigheid", om met den interim-hoofdredacteur van „Het Volk" te spreken. De Rotterdamsche gemeenteraad, de vo rige maand vol geestdrift voor de Neder landsche industrie en voor verruiming van werkgelegenheid, is omgevallen. Twee gronden speurt men voor dezen spoedigen en verrassenden omzwaai. De eene is, dat de Duitsche firma, zich beroepende op de gevoerde corresponden tie, met een eisch om schadevergoeding dreigt. Dit houdt een aanklacht in tegen het beleid van Rotterdams dagelijksch bestuur, dat buitengewoon onhandig heeft gema noeuvreerd. Het is geen verheffend beeld, onder het dreigement der Duitsche firma door te gaan en haar de order te geven, omdat eigen onverstand gevaar doet rijzen voor een grooten financiee'.en strop. De tweede grond is, we zouden als het woord niet al te onparlement klonk, schrij ven, misselijk, niet het minst omdat we aan de oprechtheid van dien grond twijfelen. Minister Kan had aangeboden, het ver schil tusschen de Duitsche en de Neder landsche inschrijving rond en halve ton bij te passen. De Rotterdammers vonden het kranig: die Kan was een kerel, die had niet alleen met den mond, maar practisch wat voor werkverruiming over. Rotterdam kwam thans, of de Diiitscher of de Nederlander het werk uitvoerde, even goedkoop uit: de vaderlandsliefde hoefde geen cent te kosten. Maar nauw heeft men gehoord, dat de minister de helft van de halve ton van be langhebbende heeft toegezegd gekregen, of do bordjes zijn verhangen. Nu is die Kan een onwaardige gewor den. De minister is al het ware „met de pet rondgegaan", schampert de heer Ter Laan. Het is beneden den stand van Rotterdam dat Amsterdam en Utrecht elk 5000 ge ven, meent wethouder Heykoop. Maar geen woorden kan deze sociaal-de mocratische wethouder er voor vinden, dat de minister aan Werkspoor een bij drage heeft durven vragen. Hij, Heykoop, zou geen fatsoenlijk man meer zijn. als hij aan Werkspoor de orde nog gunde. Het sociaal-democratische fatsoen is er een van bijzonderen snit. Wij vinden de Rotterdamsche vertooning ergerlijk en erger Wat wij door de lucht hoorden. PROF. KEESOM OVER LAGE TEMPERATUREN. De resultaten van het Kryogeen laboratorium te Leiden. Wij mogen trotsch zijn op ons kleine landje en op de groote mannen, die het heeft voortgebracht. Op het gebied van wetenschap en techniek staat Nederland vooraan in den rij der beschaafde landen. Dezer dagen worden de luchtvaarders uit Indië terugverwacht en men maakt zich op hen to huldigen. Terecht, want de faam der Vliegende Hollanders is niet langer een legende, maar een roemrijk feit. En de radio, dat andere gebied der lucht, waarop wij beslag hebben gelegd. Was Holland niet de eerste, die 'n paar jaar geleden radio-concerten uitzond? En is Holland nu weer niet de eerste, die op de korte golf de geheele wereld met z'n Philips-zender omspant? Door do lucht kwam gisteren langs ra- dio-tclcfonischen weg de rede tot ons van onzen Leidschcn hoogleeraar prof. dr. Keesom, de man, die ons land door zijn ontdekking van het vast-worden van het heliumi-gas can do spits stelde van do goheclo wereld op dit terrein van weten schap. Drio feiten, welke door de gebeurtenis sen der laatste dagen op den voorgrond zijn geschoven, en waaraan wij even den ken moesten, toen wij prof. Keesom gis teravond hoorden spreken door de radio. De lucht, de radio en de kou. Wie deze drie woorden naast elkaar ziet staan, denkt aan het. „zomerweer" van dit jaar en aan de beschuldiging, dat de radio daaraan debet zou zijn. Doch wat bstee- kent dc koele temperatuur van onze zo mermaand, vergeleken bij de temperatu ren, waarvan prof. Keesom sprak, toen hij gewaagde van vloeibare zuurstof, vloeibare Rtikstof, vloeibare waterstof, vloeibaar he lium. Bij vloeibaar en vast-maken van deze gassen bereikt men in ons laborato rium temperaturen, welke dicht naderen bij het absolute nulpunt 273 gr. Cel sius) de laagste temperatuur, welke bereik baar is. Prof. Keesom herinnerde hierbij aan den pionniersarbeid van zijn beroemden voor ganger, prof. Kamerlingh Onnes, die in 1682 benoemd werd als hoogleeraar in de natuurkunde en directeur van het natuur kundig laboratorium. Hij was het, die dit laboratorium specialiseerde op het gebied der lage temperaturen en hij bereikte er opzienbarende successen. Steedslagere temperaturen wist hij te bereiken: 218 gr. Celsius, toen hij stikstof en zuurstof vloeibaar maakte in 1894; 253 gr. Cel sius, toen hij waterstof vloeibaar maakie in 190G; 270.6 gr. C., toen hij in 1908 he lium vloeibaar wist te maken. Dit laatste was vnnr hpt, Losdsrhe laborainrhim een geweldig succes, waarmede het zich meteen aan de spits stelde van het wetenschappe lijk onderzoek bij lage temperaturen. Niet minder dan 14 jaar duurde het, voordat het buitenland er in slaagde, Kamerlingh Onnes te volgen. Thans bezitten behalve Leiden, ook Toronto en Berlijn een instal latie om vloeibare zuurstof in voldoende hoeveelheden te produceeren. Berlijn streeft in dit opzicht Leiden terzijde; het kan 10 liter vloeibare zuurstof per uur produ ceeren, Leiden produceert 13 liter per uur. Dc leek vraagt zich wel eens afwaartoe dient dat alles? Heeft het nut voor de in dustrie bijv.? Vloeibaar waterstof of he lium heeft, nog geen beteekenis voor de industrie, maar vloeibare zuurstof tegen woordig wel, evenzoo vloeibare stikstof. Toen in 1S77 zuurstof (lucht) voor het eerst vloeibaar werd gemaakt, dacht ook niemand eraan, dat het nog eens practisch nut zou hebben en toch vinden ook deze koude vloeistoffen langzamerhand hun emplooi in de industrie. Maar dat is niet op de eerste plaats het doel, dat dc onderzoeker zich voorstelt. Het doel van het onderzoek bij lage tem peraturen is vooral, ons inzicht te verdie pen van de gedragingen cn van het. wezen van de stof. Bij zulke lage temperaturen gedragen de moleculen, waaruit de stof is samenge steld, zich geheel anders dan bij de nor male temperatuur. Wanneer de moleculen n.1. aan groote koude worden blootgesteld, worden hun anders zeer snelle bewegingen ten zeerste vertraagd en bij het. bestudee- ren van hun gedragingen bij deze vertra ging komen de onderzoekers vaak voor groote verrassingen te staan. Prof. Keosom noemde als dc meest op den voor grond tredende verschijnselen bij zeer lage temperaturen o.a. de afname van do soor telijke warmte ran sommige metalen en do afname van den olectriscken weerstand, do z.g. supra-geleidende toestand. De ont dekking van dezen aupra-geleidendcn toe stand bijv. heeft een radicale wijziging te weeg gebracht in de inzichten der geleer den omtrent het karakter van den olectri- sclien stroom. Toen spr. do resultaten van het afgcloo- pen jaar de revue liet passeeren, besprak hij ook het vastmaken van het helium. Kamerlingh Crmes, die het eerst dit gas vloeibaar wist te maken, heeft zich 'daar na voortdurend bezig gehouden met hot probleem van het vastmaken van dit vloei bare helium. Doch helium gedroeg zich an ders dan andere vloeibare gassen. Terwijl deze zich op een bepaalde temperatuur beneden hun kookpunt verdichten tot een vaste massa, bleef helium vloeibaar, hoe zeer de temperatuur ook werd verlaagd. Hierbij deed zich nog de volgende eigen aardigheid voor, waarvan prof. Keesom thans voor het eerst in het openbaar ge wag maakte (publicaties daarover zullen binnenkort verschijnen). Het is een bekend feit, dat vloeistoffen zich verdichten, wan neer zij worden afgekoeld, m.a.w., dat hun volume afneemt. Tot op een bepaalde tem peratuur (2.3 gr. boven het absolute nul punt) maakt vloeibaar helium daarop geen uitzondering. Doch beneden die tempera tuur wordt het volume weer grooter, juist tegen de geldende wetten in. Prof. Kamer lingh Onnes constateerde alleen, dat ook beneden die temperatuur, waarop naar be rekening het helium vast had behooren te worden, de vloeibare toestand bleef. Hij sprak het vermoeden uit, dat men hier te doen had met een z.g. onderkoelde vloei stof, doch hij begreep er niet veel van. In samenwerking met prof. Wolfke uit War schau heeft prof. Keesom deze overgangs toestand bestudeerd en zij zijn tot de con clusie gekomen, dat men te doen heeft met twee wel onderschoiden vloeistoftoe standen van het helium, een YÓór en een na do genoemde temperatuur. Toen zij op 17 Juni 1.1. zouden overgaan tot een herhaalde cn preciese meting, brak het helium-glas, waardoor al het voorhanden zijnde helium verloren ging. Binnenkort zal deze meting evenwel wor den herhaald en daarna zullen de resulta ten worden gepubliceerd. Alles wijst erop, dat vloeibaar helium alleen door afkoeling nooit vast wordt, doch brengt men de vloeistof onder druk, dan treedt de vaste toestand in. Zooals bekend is dit onlangs prof. Keesom schit terend gelukt. Dc indruk van de radio-redo van prof. Keesom was ongetwijfeld: Nederland, meor in 't bijzonder Leiden's kryogeen la boratorium staat aan de spits van de on derzoekingen bij lage temperaturen. En daar zijn wij trotsch op. Doch minder trotsch zijn wij over hetgeen prof. Keesom aan het slot van zijn rede zeggen moest en dat in 't kort hierop neerkomt: ik heb geen geld genoeg. Nederland kan groot zijn, Nederland kan ook pietepeuterig klein zijn. Prof. Keesom vraagt: dekking van zijn deficit, meor toelagen voor a: studeerde jonge medewerkers, opdat zij nog eenigen tijd hun krachten kunnen ge ven aan het onderzoek, en subsidies voor buitcnlandsche specialisten, van wier ken nis liet Leidsche laboratorium zooveel nut zou kunnen trekken, als het reisgeld niet ontbrak. Van enthousiasme alleen kan zelfs een onderzoeker van lage temperaturen niet leven. Wie helpt Man door Compton Mackenzie. Vertaald door Ellen Russe. Ian z YD 't prettig vinden als een vrouw {den tijd in mijn kamer in en uit hopen? Gesteld dat ik nu gebrouwd zou het de plicht van mijn vrouw Maud te berispen voor het niet lekken van die gordijnen. Als ik nu fd was, zou ik zeggen: Liefste, schijnt vergeten te hebben, do gor- to sluiten. Ik vraag me af waar- En dan zou mijn vrouw natuurlijk en Maud op haar plichten wijzen, "esteld, dat mijn vrouw boven was? bezig kunnen zijn een hoed op te tbaar brengen vrouwen voel tijd ït hoeden. In dat geval zou ik er •hr aan toe zijn dan op 't oogen- zou toch uit dezen leunstoel moe- ®'aan, om Maud te bellen. Ik zou *al m'n beklag moeten doen, eens Jaud zelf en later heelcmaal van vo- aan tegen mijn vrouw over Maud. 1,3 mijn vrouw Maud moeten onder .flemen. O, het zou een vreeselijke «elde geschiedenis worden. Mis- ben ik er nog beter aan toe als 'j: t Is gek, dat ik. met mijn rijke j me zelf nooit in het licht van - "noot heb bekeken. Mijn ver- h iu de meeste gevallen geheel [Ij^r-L Als ik morgen besloot een schrijven over Adam en Eva, zou ik mijzelf zonder de minste moeite zien als Adam en Eva en de slang, en bijna ah de verboden vrucht zelf. Waarom kan ik mezelf nu niet als echtgenoot zien? Als ik denk aan de vele menschen en dingen, die ik in verbeelding geweest ben, lijkt 't mij wonderlijk, dat ik er hooit aan gedacht heb een echtgenoot te zijn. Blijkbaar heeft Maud de gordijnen totaal vergeten. Het ziet er naar uit, alsof ik alle hoop moet laten varen, dat ze nog zal binnen komen, om ze uit oigen beweging dicht to doen. Arme miss Hamilton! Ik hoop maar dat die nare ouwe clown van 'n moeder op 't oogenblik niet bezig is kopje te duikelen in haar kamer en haar temperatuur drie graden te verhoogen. Natuurlijk moet ze bij mij terug komen. Ze is onmisbaar. Ik mis haar vreeselijk. Ik ben gewend geraakt aan de hulp van een secretaresse en voel me natuurlijk rampzalig zonder haar. Die sombere gedachten over trouwen zijn te wijten aan het feit, dat ik den heelcn tijd niets heb gewerkt. Ilc zal tót zeventien tel len en dan opstaan uit dezen stoel. John telde tot zeventien, maar toen hij bij het bweuste getal kwam, ontdekte hij dat zijn wil cm te bewegen nog verlamd was, dus ging hij door tot negen en veer tig, het volgende fatale getal in zijn eigen geheime wetenschap. Toen hij 't bereikt had, spande hij elke zenuw van zijn lichaam in en sprong op. De traagheid werd gevolgd door bedrijvigheid: hij belde om Maud; hij pookte de kachels op; hij borstelde de sigaren-asch van zijn vest af; hij sncot zijn neus; hij ging voor zijn lessenaar zitten. En schreef: Mijn beste miss Hamilton, Ik kan U niet zeggen hoe bedroefd ik was, het nieuws omtrent uw ziekte te vernemen en nog veel meer, toen ik van uw moeder hoorde, dat U er ernstig aan dacht uw betrekking op te geven. Het heeft mij ook ten zeerste gespeten van uw moeder te moeten vernemen, dat cr verschijnselen zijn van overwerken. Als ik onbedachtzaam ben geweest, verzoek ik U beleefd mij te willen verontschuldi gen cn vraag ik U dit aan uw eigen goeden wil too tc schrijven, 't Is een feit, dat uw voorbeeld mij inspireert. Met uw aanmoediging werk ik ongetwijfeld veel harder dan vroeger. Vandaag zonder U heb ik geen enkel woord geschreven cn ik voel me vreeselijk terneergedrukt door het vooruitzicht van uw heengaan. Vergun mij tc smeeken om uw hulp, wanneer U wederom hersteld zult zijn, in ieder geval tot ik Jeanne d'Arc af heb, want ik geloof heusch niet, dat ik 't stuk ooit af krijg zonder uw hulp. Ik heb mij den dood van mijn goede mceder zeer aangetrokken, maar ik schrijf mijn tc- genwoordigen tegenzin om te werken niet daaraan toe. Neen, integendeel, toen ik van de begrafenis terug kwam, was ik vast besloten mij met hard werken te verzetten. Uw briefje, waarin U mij uw ongesteldheid meldde, was een hevige schok en uw moeder's weinig goeds be lovende houding van vanochtend heeft veel tot mijn neerslachtigheid bijgedra gen. Ik voel, dat ik oud begin tc wor den en zie met entzetting den ouderdom naderen. Ik heb bij het vuur gezeten en me in allcilei sombere gedachten ver diept. U zult lachen, wanneer ik U zeg, dat daaronder ook de gedachte ik zou het kunnen noemen het schrikbeeld van een huwelijk begrepen was. Word toch als 't U blieft gauw beter en red mij van mijzelf. Uw toegenegen, John Touchwood. Ik wensch natuurlijk niet de verhou ding tusschen U en uw moeder te be derven, maar mijn pas geleden verlies heeft er mij aan herinnerd, dat moeders niet eeuwig blijven leven. HOOFDSTUK XV. In groote spanning wachtte John op miss Hamilton's antwoord op zijn brief en toen zij eenige dagen later zijn bede in eigen persoon kwam beantwoorden, door als van ouds te komen werken, kon hij geen woorden vinden, om de hevigheid van zijn voldoening uit te drukken, hij kou alleen maar om haar heen huppelen, alsof hij een stom huisdier was, in plaats van een beroemd tooneelschrijver. „En wat hebt U uitgevoerd, terwijl ik weg was?" vroeg zij, zonder te zinspelen op haar ziekte of op haar moeder of op haar bedreiging, dat zij hem misschien zou moeten verlaten. John keek op z'n neus. „Ik vrees, dat 't niet heel veel geweest is." „Hoeveel?" „Nu, om eerlijk te zijn, niets nieman- da 1." Zij zcidc eenige sympathieke woorden naar aanleiding van mevrouw Touch wood's dood en zonder blikken of blozen greep hij die verontschuldiging aan voor zijn luiheid. „Maar nu dat U terugbent," vervolgde UIT DE RADIOWERELD. Programma's voor Woensdag 20 Juli. Hilversum 1050 M. 12.Politicber. 12.352.Lunchmuziek door het trio van restaurant De Rozenboom o.I.v. Wilt lem Lohoff. 30 Dc heer Henri Nolels en zijn pop penkast, uitgezonden van uit het Kur- haus te Scheveningen. 5.7.Concert door liet A.NJELO.-or-» kest o.I.v. Nico Trccp. Soliste: Mevr. Nel ly Boekweit, sopraan. Egbert Veen aan do piano. 7.7.45 N.O.V.-uilzending. Variëló. Ario Nollens, conferencier. Emmy Hoeff, levensliedjes. J. D. Teesink, xylophonist 7.45 Politicber. 8.15 Kurhausconcert. Het Residentie orkest o.I.v. Prof. G. Schneevoigt. Mischa Elman, viool. Voor de pauzo werken van Brahms. 10.30 Persber. 10.3012.Dansmuziek door de Laka- tos-band uit Pavilion Richo te Schevenin gen. Davontry 1600 M. 11.20 Licht kassiek concert. Het Daven- trykwartet en solisten. I.202.20 Orkestconcert. 3.15 Voorlezing uit David Copperfield. 3.20 Lezing: Revision and examination. 4.05 Lezing: Palestine. 4.20 Daventry-kwartet en solisten. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Concerlorgelbespeting. 6.40 Tuinpraatje 6.50 Tijds., weerber., nieuws. 7.05 Orgelbespeling (vervolg). 7 20 Lezing: The progress of tbc town garden. 7.35 Do sonates van Beethoven. 7.45 Lozing: The problem Child. 8.05 Het Gasano Octet. K. Falkner, ba riton. 9.05 Chopin-programma. E. Isaacs, piano. 9.20 Weerber.. nieuws. 9.40 Debat over: That opera is absurd, tusschen Mr. O. Sitwell cn B. Maine. 10.40 Variëtó zang en voordracht. II.2012.20 Dansmuziek. R a d i o-P a r i s" 1750 M. 10.5011.20 Concert. 12.5010.Orkestconcert. 5.055.55 Trioconcert (piano, viool cello). .50-T-10.50 Galaconcert. Orkest en so listen. Langenberg 469 M., Munster 242M Dortmund 283 M. 1.252.50 Orkestconcert. 5.506.50 Orkestconcert'. 8.50 Symphonieconcert. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Iseglio-kapel. Königswustorhausen 1250 M. 12.208.05 Lezingen en lessen. 8.50 Wals- en operctleavond. 10.5012.50 Dansmuziek. Hamburg 395 M. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Orkestconcert. 7.20 Orkeslconcort. 8.50 Wals- en operette-avond (Zie Kö- nigswuslerhauscn). Daarna tot 10.50 Dans muzipk. Brussel 509 M. 5.206.20 Trioconcert. 8.20 „De Oorlog" (La guerre), orato rium in 3 acten voor soli, kwartet-solo, orkest, orgel en koor. 10.20 Sluiten. Gemengde Berichten ONGELUKKEN. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Auto tegen den trein gereden. Zaterdag reed de automobilist D. op don onbewaakten overweg onder 'a-Gravenpol der nabij Middelburg tegen een motorwa gen van den Zuid-Bcvelandsche Spoor weg aan; de auto werd zwaarbeschadigd. D kwam er met lichte verondingen af hij, „ga ik harder werken dan ooit. O, maar ik vergat, dat ik U niet mag laten overwerken." „Onzin," zei miss Hamilton scherp. „Ik geloof niot, dat do hoeveelheid, dio IJ da gelijks schrijft, mij ooit kwaad zal doen." John was druk in de weer met papier, pennen, inkt en notitieboekje en was wel dra in het vierde bedrijf verdiept, alsof er nooit een afbreking goweest was. Een maand lang werkte hij met groote kalmto door en hij ging zelfs zoover om uit te re kenen, dat, als miss Hamilton voor goed bij hem in betrekking wilde blijven, er geen reden voor hem bestond om niet jaar lijks drie tooneelstukken voort te brengen tot zijn zeventigste jaar toe. Toen op een ochtend in het midden van Februari vcrscheon mijnheer Ricketts in groote opgewondenheid, om te -zeggen, dat hij geen antwoord had ontvangen op ver schillende brieven en telegrammen, waar in hij Hugh gemeld had, wanneer hun boot zou vertrekken. Nu was 't de dag voor bet vertrek cn nog had hij geen nieuws van het jongmensch ontvangen. John keek schuldbewust. Hij had namelijk besloten een maand lang geen enkelen brief van zijn bloedverwanten open te maken, daar zij hem stoorden in zijn werk cn bij ver trouwde in het oude bijgeloof, dat als men alle brieven maar lang genoeg onbeant woord liet, zelfs de meest onaangename, zij zich ten slotte zelf beantwoorden. „Ik vroeg mo zelf al af, waarom uw cor respondentie zoo was ingekrompen," zei miss Hamilton streng. ("Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5